Доклад за дейността на софийски районен съд



страница1/3
Дата08.06.2018
Размер457.7 Kb.
#72045
ТипДоклад
  1   2   3
ДОКЛАД

ЗА ДЕЙНОСТТА НА СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД

ПРЕЗ 2010 Г.

За Софийския районен съд изминалата 2010 г. беше поредната динамична и тежка година, която беше белязана от продължаващото устойчиво увеличаване броя на новопостъпващите дела, при което през годината материалните и битови условия на работа останаха непроменени, а незначителното актуализиране на броя на съдебните състави и на щатното разписание за съдебни служители не беше в състояние да компенсира ръста на постъпленията. По-долу следва изложение относно предприетите пред годината мерки, насочени към общото организационно и административно укрепване на съда, както и конкретен отчет за работата на всяко от четирите отделения- наказателно, първо, второ и трето гражданско отделение.

Към 31.12.2010 г. в СРС са работили по щат 138 съдии / с двама повече спрямо 2009 г./, 34 държавни съдебни изпълнители /при 4 свободни щатни бройки/, 19 съдии по вписванията и 460 съдебни служители. Същевременно броят на съдебните състави към 30.12.2010 г. е бил 118. Структурата на съда е била непроменена спрямо предходните години- съдиите са били разпределени в едно наказателно и четири граждански отделения. През 2010 г. съдът получи 15 нови щатни бройки за съдебни служители, както следва: 2 за призовкари, 6 за деловодители и 7 за компютърни оператори с деловодни функции и съдебни секретари. Макар и през 2010 г. да не беше проведен конкурс за попълване на свободните щатни бройки на съдии, беше постигнато известно, макар и крайно незначително увеличаване броя на съдебните състави: в наказателно отделение- 3 нови състава, в първо гражданско отделение- 1, в трето гражданско отделение- 1, а от 01.03.2011 г. предстои откриване на нов състав /№ 119/ и във второ гражданско отделение. Това следва да бъде отчетено като известно постижение, като се има предвид, че през годината 17 съдии от СРС са били командировани в СГС, 1 – като постоянен преподавател в НИП, 8 съдии са били в отпуск по майчинство и 3 са били в дългосрочен неплатен отпуск. Същевременно броят на командированите в СРС районни съдии от други съдилища е 17. Независимо от изключителните затруднения, които стояха пред административното ръководство във връзка с кадровата обезпеченост на съда, през 2010 г. нямаше продължително вакантни съдебни състави, а заместването беше рядкост и по изключение.

През 2010 год. са постъпили и са образувани общо 22 181 нови наказателни дела (спрямо 19 999 бр. за 2009 г.) или с 2182 повече в сравнение с предходната 2009 г. /през която пък новопостъпилите наказателни дела са били с 1 181 дела повече спрямо 2008 г./. Това означава, че през 2010 г. един наказателен съдия е получил средно по 482 бр. нови дела /при 465 за 2009 г./. В трите граждански отделения през годината са постъпили общо 80 246 нови дела /при 73 732 за 2009 г. или с 6 514 повече/, разпределени, както следва: първо гражданско отделение- 32 328 дела, второ гражданско отделение- 31 782 дела и трето гражданско отделение- 16 136 дела. Това означава, че през годината един граждански съдия е получил средно по 1 146 нови дела /при 1 068 за 2009 г./.

След промените в Закона за електронните съобщения /обн.ДВ, бр.17 от 2010 г., в сила от 10.05.2010 г./ Софийският районен съд беше сезиран с 5 121 бр. искания по чл.250а, ал.1 ЗЕС, от които по 1 114 са били постановени откази. Огромният брой искания, с които беше сезиран СРС, се обяснява с обстоятелството, че на практика почти всички държавни органи, които разполагат с възможността да отправят такива искания, са със седалище в гр.София. Произнасянето по тези искания беше осъществявано от председателя на съда и от съдиите Анелия Щерева, Таня Маринова и Петко Петков. За осигуряване приложението на закона беше създадена специална организация в Регистратурата за класифицирана информация, която беше оценена положително при извършената проверка от Парламентарната подкомисия за контрол на специалните разузнавателни средства и електронните съобщения.

През 2010 г. съдиите по вписванията при СРС са извършили общо 63 674 вписвания и са издали 58 771 удостоверения.

Държавните съдебни изпълнители при СРС са получили общо 2 651 нови изпълнителни дела и са събрали 6 198 896 лв.

Специално следва да бъде отбелязана дейността по връчване на призовки и съдебни книжа, тъй като осъществяващото я звено получи допълнително натоварване, съответно на увеличения брой новопостъпващи дела, а освен това през 2010 г. от СГС бяха прехвърлени на СРС призовките и съобщенията, изпращани за връчване в гр.София от районните съдилища от цялата страна /с изключение на тези от Софийския апелативен район/. Като резултат, общият брой на получените за връчване призовки и съобщения през годината е бил 485 857, разпределени между 75 призовкари. На предприетите организационни мерки за подобряване дейността по призоваването ще бъде отделено нарочно внимание по-долу.

При изключителната си натовареност и липса на адекватни материални условия на работа съдиите от СРС са работили като цяло качествено, в разумни срокове и при показатели, сочещи повишаване на ефективността спрямо предходните години независимо от увеличения брой дела. Анализът на работата на отделните отделения разкрива повишаване на броя както на разгледаните, така и на приключените дела, намаляване броя на върнатите на СРП за доразследване дела, висок процент на потвърдените съдебни актове. Положителна е и тенденцията за уеднаквяване на съдебната практика в резултат на провеждани в рамките на отделенията обсъждания.

Предприети мерки за подобряване функционирането на съда:
1. Във връзка с решаване на сградния проблем на съда. С решение на МС на РБ от м.юни 2010 г. за нуждите на СРС беше предоставена /с изключение на малка обособена част/ сградата на бул.”Цар Борис ІІІ” № 54, при което СРС и СРП запазиха настоящата си сграда на бул.”Драган Цанков” № 6. По искане на ВСС с решение от м.декември 2010 г. МС предостави целева бюджетна субсидия за извършване на необходимите ремонтни работи в сградата на ГУСВ в размер на 6 918 356 лв., които следва да бъдат усвоени през 2011 г. и 2012 г. След провеждането на обществената поръчка от Министерство на правосъдието предстои в ремонтираната сграда да бъдат преместени всички граждански отделения на съда, както и държавните съдебни изпълнители, които по този начин да получат значително по-добри условия на работа. Планирано е тогава и увеличаване на съдебните състави с 30 бр.

В края на 2010 г. беше закупена и значително количество нова техника, която вече е в процес на разпределение- 90 бр. компютри, 25 бр. монитори, 10 бр. сканиращи устройства, 10 бр. лазерни факс апарати. От ВКС бяха предоставени на СРС 18 бр. монитори.



2. Организационни мерки

- през м.февруари 2010 г. беше разкрито нарочно Заповедно деловодство в трите граждански отделения, а през м.октомври 2010 г. беше създадено и второ такова в трето гражданско отделение за делата, образувани по заявления на “С.Г.Груп” ООД. Така, в рамките на наличната база, бяха създадени възможните оптимални условия за съхраняване и обработка на делата. Същевременно Служба “Съдимост” беше преместено в сградата на бул.”Патриарх Евтимий” № 2, което подобри значително обслужването на гражданите чрез разделяне на човешкия поток, който посещава сградата на бул.”Драган Цанков” № 6. За последното допринесе и обстоятелството, че по искане на ръководството на СРС обслужващата съда банка откри допълнителни каси, като общият им брой вече е 3.

- В изпълнение на чл.107 ПАРОАВАС бяха проведени 2 годишни инвентаризации за наличността на делата в служба “Деловодство”.

- Бяха изработени и утвърдени единни Правила за подреждане на делата в деловодствата и Правила за реда, по който се извършват справки се получават преписи от делата в служба “Деловодство” и служба “Архив”.

- Бяха проведени 2 конкурса за назначаване на деловодители, секретари, компютърни оператори с деловодни функции и призовкари.

- Проведени бяха изнесени обучения за всички звена от специализираната администрация- деловодители, секретари /в базата на Прокуратурата в к.”Цигов чарк”/ и призовкари /в базата на ДКСИ в Банкя/. Отделно от това, през м.септември съвместно с Националния институт на правосъдието беше проведено специализирано обучение за новоназначени служители.

- В края на годината започна подготовка за въвеждане на СУСД в наказателно отделение.

- Финализира работата по изработване на нов интернет-сайт на СРС и изграждане на информационен център, които ще осигурят възможност за дистанционно извършване на справки относно статута и движението на делата.

- Бяха създадени 3 помощни звена, в които се включиха колеги-съдии на доброволен принцип /комисии по организационни въпроси, информационни технологии и професионална квалификация/, които се оказаха изключително ефективни и мотивирани в процеса на вземане на решения по различни административни въпроси и тяхното изпълнение.

- С университета по библиотекознание и информационни технологии беше подписан меморандум за сътрудничество в областта на практическото обучение. В изпълнение на този меморандум, 32 студенти от УНИБИТ започнаха приктически стаж в различните звена на специализираната администрация, при който подпомагат служителите при изпълнение на функциите им. Идеята претърпя значително развитие и през следващата учебна година в УНИБИТ се разкрива бакалавърска програма по новата специалност “Информационни технологии в съдебната администрация” с 45 места, като бъдещите студенти ще стажуват задължително в СРС и ще бъдат в помощ на нашите служители, вкл. с възможност тези от тях, които следват задочно, да бъдат назначавани като съдебни служители. По този начин съдът получава ценна практическа помощ /което е особено важно в периода на съдебната ваканция/ и най-вече- бъдещите съдебни служители ще получават така важното за тях специализирано обучение. Ръководството на СРС е поело ангажимент да окаже съдействие за изработване на учебните програми, както и да осигури лектори- съдии и съдебни служители.

3. Мерки за подобряване на дейността по връчване на призовки и съдебни книжа

- Бяха утвърдени нарочни правила за връчване на призовки и съобщения по наказателни дела, като тяхното приложение беше проведен нарочен инструктаж на служителите от Служба ”Връчване на призовки и съдебни книжа” /през 2009 г бяха утвърдени правила за връчване на призовки по граждански дела/. С тези правила в джобен формат разполагат всички призовкари, които по този начин имат възможност да ги ползват в ежедневната си работа при връчване на призовки и съдебни книжа.

- От 01.07.2010 г. всички призовки и съобщения до поделенията и служителите на МВР се изпращат по факса.

- С някои от големите заявители, които сезират СРС със заявления по чл.410 и чл.417 ГПК /Ти Би Ай Кредит, Алфа банк, ОББ, Париба- София, Париба- Пловдив/ беше постигнато съгласие за изпращане на призовките по електронна поща. С тези заявители е създадена и нарочна организация за подаване на заявленията на електронен носител, уведомяване по електронна поща за № на образуваното дело и съдебен състав, както и за изпращане от тях на списък на делата, по които желаят да направят справки в определено време. По същия начин се организира на място и уведомяването за издадените заповеди за изпълнение и се получават изготвените изпълнителни листове. Непосредствено предстоящо е създаване на организация за изпращане на електронни съобщения и до Агенцията за социално подпомагане и нейните поделения, за което вече е депозирано съгласие от страна на Агенцията.

- Софийският районен съд е първият в страната, който създаде нарочна организация за прилагане на Наредба № 14/18.11.2009 г. за реда и начина на достъп на органите на съдебната власт до НБД “Население”. За 2010 г. броят на извършените служебни справки е 29 253. Такива справки се извършват при всяка върната в цялост призовка, без да е нужно делото да се докладва на съдията, като при установяване на друг адрес същият директно се нанася върху призовката, която се изпраща за връчване. По аналогичен начин се процедира, когато призовката е върната поради непълнота на адреса- нарочен служител извършва справка в bg.maps, адресът се допълва и призовката се изпраща за връчване.

- От м.септември 2010 г. всички призовкари попълват описи за връчените и невръчените от тях призовки за всеки работен ден, което подобри отчетността в службата.

- Считано от 01.12.2010 г. беше създадена административна служба “Куриерска служба и спешни призовки”, на която се възложи връчването на призовки и съобщения на големите адресати, чието призоваване по правило е безпроблемно /държавни учреждения, Столична община и поделенията й, банки, застрахователи и др./, както и спешни призовки и съобщения /по дела за изпълнение на международни поръчки, бързи производства по граждански дела, наказателни дела с мярка за неотклонение “задържане под стража”, делата по Закона за здравето/.

- От началото на 2011 г. беше създадена и нова организация за призоваване на вещите лица- от нарочен служител по телефона, като информацията се изпраща и чрез sms.

- Предстои сезиране на ВСС с искане за увеличаване щатната численост на призовкарите с още 15 щатни бройки, тъй като наличният щат е крайно недостатъчен предвид значително увеличения обем на работа.

4. Мерки за повишаване квалификацията на съдиите

- през 2010 г. бяха проведени 2 семинара /за граждански и наказателни съдии/ в базата на ВКС в с.Лозенец.

- Продължи попълването на библиотеката на съда, която вече включва 377 заглавия.

5. Инициативи на СРС в областта на законодателството

През 2010 г. по инициатива на СРС бяха приети голяма част от промените, залегнали в ЗИД на ГПК /обн.ДВ, бр.100 от 21.12.2010 г./.



6. Мерки за подобряване на дисциплината

През годината периодично бяха извършвани проверки за неизготвени съдебни актове и ненасрочени дела, като в резултат на тях бяха определяни срокове и съответните забавени процесуални действия биваха извършвани. В редките случаи, при които тези мерки не даваха резултат, се инициираха дисциплинарни производства или се обръщаше внимание по реда на чл.327 ЗСВ. Такива мерки бяха предприети и за изпълнение разпоредбата на чл.64 ЗСВ относно публикуването на съдебните актове.



Дейност на наказателното отделение за 2010 година
През 2010 г. съставите в НО на СРС се увеличиха постепенно от 43 на 46 наказателни състава в края на отчетния период.

Независимо от това обаче и поради кадрови проблеми, свързани с отсъствието на част от съдиите от НО по здравословни и други причини, през голяма част от времето не всички състави функционираха изцяло поради липсата на съдии- титуляри на съответните състави. Това наложи на част от съставите да не бъдат разпределяни нови дела в различни периоди от време, през които е липсвал титуляр на състава. По тази причина увеличаването на броя на съдебните състави в отделението не е имало за резултат реално намаляване на натовареността на съдиите.

От друга страна, и броят на постъпилите през 2010 г. дела в сравнение с преходните години отново се е увеличил.

I/ Към 01.01.2010 год. в СРС е имало образувани и несвършени наказателни дела общо от всякакъв вид 7204 бр. (за 2009 г. те са били 7108 бр.)

През 2010 год. са постъпили и са образувани общо 22 181 нови дела (за 2009 г. цифрата е била 19 999 бр.) дела, като общият брой на делата, които са подлежали на разглеждане в СРС, НО през 2010 г. е бил 29 385 бр. (докато за 2009 г. броят на подлежащите на разглеждане дела е бил 27 107 бр.).

Това сочи, че броят на новопостъпилите дела в НО е с 2182 повече в сравнение с предходната 2009 г., а броят на разгледаните дела е с 2278 повече в сравнение с тези през 2009 г.

По отделни видове дела цифрите сочат следното:

1/- несвършени от предходен период НОХД3804 бр. (за 2009 г.- 3697 бр.);

- постъпили общо НОХД – 7728 бр.- (за 2009 г.- 7197 бр.)- т.е. с 531 повече НОХД са постъпили в сравнение с предходната година



-за 2010 г. подлежащите на разглеждане НОХД общо са били– 11532 бр. (сравнение с 2009 г., когато техният брой е бил 10894 бр.)- т.е.

2/- несвършени от предходен период НЧХД320 бр. (за 2009 г.- 323 бр.);

-през 2010 год. са образувани нови още НЧХД – 427 бр.- с 100 повече сравнение с 2009 г. ,когато новопостъпилите НЧХД дела са били 327 бр.);

Това увеличение се дължи в голяма степен на факта, че след измененията на НПК се даде възможност и на съдията- докладчик да обездвижва тъжбата и да прекратява наказателното производство, образувано по нередовна тъжба. В съответствие с това изменение на НПК и предвид заповед на председателя на СРС, както и с оглед на извършена проверка от Инспектората към ВСС, при която се дадоха указания тъжбите да не бъдат обездвижвани от председателя на съда, а от съответния съдия- докладчик, вече всички постъпили в СРС тъжби се образуват като НЧХД и преценката за това дали са налице или не предпоставките на закона за водене на такова производство, остана на конкретния съдия- докладчик. При това положение тъжбите, които постъпват в СРС, не остават само на ниво преписка, по която да се произнася председателя на съда било като образува дело въз основа на тъжбата, било като откаже да образува такова дело, а по всяка една се образува самостоятелно дело и това без съмнение се отрази и на броя на НЧХД, които бяха образувани в съда през 2010 г. Това е без съмнение и по- коректно от гледна точка на отчитане на статистиката на новообразуваните дела, т.к. по тези преписки усилията, които се полагат от страна на съдията за големи, а до този момент голяма част от постъпилите тъжби изобщо не се образуваха като дела и не се отчиташе положения труд на ниво председател, съответно заместник председател на съда, които постановяваха отказите по тези дела.

-през 2010 год. подлежащите на разглеждане НЧХД са били общо– 747 бр. (а за 2009 г. техният брой е бил 650 бр.);

3/- несвършени от предходен период НАХД2264 бр. (за 2009 г. техният брой е бил 2360 бр.);

- през 2010 год. са образувани още нови НАХД– 7051 (докато за 2009 г. новопостъпилите НАХД е бил 6069 бр.)- с други думи с 982 бр. повече новопостъпили НАХД, което е доста голяма разлика в сравнение с предходната година.

-през 2010 год. на разглеждане общо са подлежали НАХД– 9315 (за разлика от 2009 г., когато техният брой е бил 8429 бр.)

4/- несвършени от предходен период дела по реда на чл.78а от НК473 бр. (почти същият е бил броят на несвършените такива дела през 2009 г.- 472 бр.);

-през 2010 год. са образувани нови дела по реда на чл.78а от НК– 1247 (за разлика от 2009 г. , когато са били образувани нови 1145 бр.)- т.е. с 102 бр. повече;



- през 2010 год. на разглеждане общо са подлежали дела по чл.78а от НК – 1720 бр. (за разлика от 2009 г., когато техният брой е бил 1617 бр.);

5/ - несвършени от предходен период НЧД –343 бр. (за 2009 г. техният брой е бил 256 бр.);

-през 20109 год. са образувани нови още НЧД – 5728 бр. (докато през 2009 г. новообразуваните такива дела са били 5261 бр.)- т.е. с 467 бр. повече в сравнение с предходния период;



-през 2010 год. на разглеждане са подлежали общо НЧД – 6071 бр. (за разлика от 2009 г. когато техният брой е бил 5517 бр.)- т.е. с 554 бр. повече.

Това, което прави впечатление е, че независимо, че спрямо 2009 г. броят на съдиите, разглеждащи дела в НО е останал се е увеличил само с 3-ма, броят на постъпилите дела за 2010 г. в сравнение с тези през 2009 г. се е увеличил несъизмеримо повече- общо с 2182 бр., като е налице увеличение по всички индекси и показатели без изключение, а това без съмнение се е отразило и на броя на разгледаните дела, който също се е увеличил в сравнение са 2009 г. с 2278 бр.

Всичко това сочи, че като процентно съотношение и брой постъпили дела през 2010 г. в сравнение с 2009 г. се е увеличила натовареността на съдиите по брой нови /т.е. постъпили дела/- ако през 2009 г. натовареността е била 38,76 %- т.е. по 465 бр. нови дела, разпределени на 43-ма съдии, през 2010 г. натовареността по брой нови дела разпределени на 46 съдии е вече 40,18 %- т.е. по 482 бр. нови дела на съдия- с други думи увеличението е със 17 дела на съдия (с 1,42 %), но отново следва да се има предвид, че в случая е увеличен и броя на съдиите, така че реално увеличението в сравнение с предходната година е по- голямо.

Изводите, направени в отчета за предходната година досежно сложността и характера на новопостъпващите дела, съответно досежно ликвидността на делата, важат изцяло и по отношение на настоящия отчетен период, поради което не следва да бъдат повтаряни отново.



II/ През отчетната 2010 год. с акт по същество /присъда, решение, определение или споразумение/ са решени общо 16 703 бр. (докато за 2009 г. тази цифра е била 16 415 бр. дела от различни видове)- т.е. с 288 бр. повече сравнение с предходния период;

Общият брой на прекратените дела от всички видове за 2010 г. е бил 3222 бр., (докато за 2009 г.- 3480 бр.)- т.е. броят на прекратените дела е намалял в сравнение с предходния отчетен период с 258 бр. Запазва се тенденцията от предходната година, от която е видно, че броят на решените дела с акт по същество е по- голям, за сметка на броя на прекратените дела, чийто брой сравнение с тези през предходните две отчетни години също е по- малък. Както бе посочено и в миналогодишния отчет, това без съмнение е положително, доколкото целта на всеки един съдебен процес е да бъде постановен акт по съществото на спора, с оглед неговото решаване.

Това, което прави впечатление е, че в сравнение с предходната отчетна година броят на приключените дела за 2010 г. сравнение с тези за 2009 г. е по- голям- през 2010 г. са приключени- решени с акт по същество или прекратени общо 19925 бр. дела, докато през 2009 г.- 19906 бр. дела- т.е. броят на приключените дела е с 19 повече- увеличението е незначително, но е една добра тенденция.

Фактът, че през 2010 г. броят на приключилите с акт по същество дела е по- голям в сравнение с тези през 2009 г. сочи, че въпреки по- голямата натовареност на съдиите от НО от гледна точка на брой постъпили дела за 2010 г. сравнение с 2009 г. те са успели да решат много повече дела с акт по същество сравнение, като решените през 2010 г. дела с акт по същество са с 288 бр. дела повече в сравнение с 2009 г. Тук трябва да се отбележи, че това не важи досежно всички видове дела за разлика от 2009 г., когато увеличението бе за всички видове дела. През 2010 г. има увеличение на решените с акт по същество дела от всички видове с изключение на НОХД, на НАХД и на делата решени със споразумение от досъдебното производство.

Статистиката по видове на решените дела с акт по същество общо за всички съдии от НО при СРС е както следва:

- НОХД5641 бр. (за 2009 г.- 5 777 бр.), от които

- решените с присъда или решение- 2045 бр. (за 2009 г.- 2395 бр.);

- решените със споразумение в съдебна фаза 2397 бр. (за 2009 г.- 1982 бр.)- т.е. увеличението е значително- с 415 бр. повече сключени споразумения в съдебна фаза

- решени със споразумение от досъдебна фаза 1199 бр. (за 2009 г.- 1400 бр.)- т.е. има значително намаляване на броя на сключените споразумения на досъдебна фаза- с 201 бр. по- малко;

- общо приключили със споразумение 3596 бр. (за 2009 г.- 3382 бр.)- в този смисъл броят като цяло на решените със споразумения НОХД в сравнение с 2009 г. се е увеличил с 214 бр.

-НЧХД161 бр.- (за 2009 г.- 144 бр.), от които 155 бр. с акт по същество (за 2009 г.- 134 бр.) и 6 бр. със спогодби (за 2009 г.- 10 бр. спогодби)- следователно за 2010 г. са решени с акт по същество 17 бр. дела сравнение с 2009 г.

- НАХД4876 бр. (за 2009 г.- 4882 бр.)- следователно с 6 бр. по- малко сравнение с 2009 г.;

- по чл.78а от НК969 бр. (за 2009 г.- 896 бр.)- следователно с 73 бр. повече;

- НЧД5056 бр. (за 2009 г.- 4716 бр.)- следователно с 340 бр. повече.

Средната натовареност на един съдия от НО при СРС досежно приключените от същия дела през отчетната 2010 г.- било като е решил делото с акт по същество, било като е прекратил делото, е 36,10 %- т.е. средно приключени от един съдия 433 дела за годината. Налице е разлика спрямо 2009 г., когато средната натовареност на съдия от НО по брой приключени дела е била 38,56 %- т.е. средно приключени 464 бр. дела, а за 2008 г.- 38,69 %).

Това, което прави впечатление е запазващата се тенденция и от предходния отчетен период към намаляване на средната натовареност на един съдия по броя на приключените от него дела за съответната година. Това е нормално и логично, като се съпостави с увеличения брой и оттук със средната натовареност на един съдия по броя на постъпилите за разглеждане дела в сравнение с предходните отчетни години, а оттук и увеличение на броя на подлежащите на разглеждане от един съдия дела.

Запазва се и още една тенденция, а именно увеличаване броя на делата, приключили със споразумения като цяло, независимо, че броят на тези, постигнати на досъдебна фаза е по- малък в сравнение с предходната отчетна година. Причините за последното следва да се търсят извън съда- а именно в страните, доколкото те са изцяло определящи за това дали ще се постигне споразумение или не на досъдебна фаза.

За предимствата на приключване на делата със споразумение са излагани многократно подробни доводи, включително и в предходния отчетен доклад, поради което е безпредметно отново да се обсъжда този въпрос.



Каталог: srs -> images
images -> Приложение №1 техническа спецификация
images -> За възлагане на обществена поръчка, чрез публична покана, по реда на глава осем „А” от зоп, с предмет
images -> Приложение №1 техническа спецификация
images -> Доклад за дейността на софийски районен съд през 2011 Г
images -> Образец Приложение №11 а т е Х н и ч е с к а о ф е р т а
images -> Правила за извършване на справки и получаване на книжа и преписи по делата І. Извършване на справки справки по делата се дават на


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница