Доклад за дейността на „тодоров ад гр. София за първо тримесечие на 2008 г



Дата28.10.2018
Размер81.49 Kb.
#103890
ТипДоклад
МЕЖДИНЕН ДОКЛАД

за дейността на „ТОДОРОВ ” АД гр. София

за първо тримесечие на 2008 г.


I. Информация за важни събития, настъпили през първото тримесечие на финансовата 2008 г. до 31 март 2008 г. и тяхното влияние върху резултатите във финансовия отчет на дружеството.

През изминалата годината дружеството е реализирало приходи от продажби в размер на 559 хил.лв., от тях 495 хил.лв. от продажби на продукция; 3 хил.лв. от стоки; 60 хил. лв. от продажби на услуги; 1 хил. лв. от други продажби.

Приходите за първото тримесечие на 2008 г. нарастват с 7.92 % спрямо реализираните приходи от продажби за същото тримесечие на 2007 г. (518 хил.лв.).

За първото тримесечие на 2008 г. към 31 март в „ТОДОРОВ” АД реализираните приходи от продажби на продукция в размер на 495 хил. лева са с 5 хил. лв. по-малко в сравнение със същия период на предходната година. За това пък дружеството постига ръст в продажбите на услуги в размер на 275 % , тъй като те са се увеличили от 16 хил.лв. към м.март 2007 на 60 хил.лв. през март 2008 г.

Износът на дружеството към края на първото тримесечие на 2008 е намалял в сравнение със същия период на миналата година.

Износът е в страни като Дания, Холандия, Словения, Румъния, Турция, Корея, и на традиционните ни пазари в САЩ и Германия.

За изминалото първо тримесечие на отчетния период дружеството постига финансов резултат – нетна загуба в размер на 7 хил.лв., съответно за същия период на 2007 г. финансовия резултат е печалба в размер на 10 хил.лв.

Качеството на произвежданите от нас вина и високо алкохолни продукти, е признато както на вътрешния, така и на международните пазари, доказателство за което са и получените през 2007 година сребърни медали на конкурсите в Париж и Брюксел.

На 06.02.2008 г. дружеството е представило уведомление за сключване на договор с “Бизнес медия груп” АД за публикуване на регулирана информация , изискуема по ЗППЦК и Наредба №2

На 04.03.2008 г. дружеството е представило на БФБ консолидиран финансов отчет на групата “ Тодоров ” към четвърто тримесечие на 2007 г. и “Бизнес медиа груп” АД

На 04.03.2008 г. дружеството е представило на КФН консолидиран финансов отчет на групата “ Тодоров ” към четвърто тримесечие на 2007 г. и “Бизнес медиа груп” АД

На 05.03.2008 г. дружеството е представило Уведомление пред КФН и БФБ за пускане на нов продукт на пазара - гроздова ракия Trakya, V.S. селекция. и “Бизнес медиа груп” АД

На 31.03.2008 г. дружеството е представило Годишен одитиран отчет за 2007 г.на “Тодоров” АД към КФН , БФБ и “Бизнес медиа груп” АД

Тези събития, макар и косвено също оказват влияние към повишаване на доверието към дружеството в отношенията му с клиентите, доставчиците и други контрагенти.



II. Основни рискове и несигурности, пред които е изправено “ТОДОРОВ” АД през оставащата част от финансовата година.
ПАЗАРЕН РИСК
Основният пазар на „Тодоров” АД е пазарът на вино и по–специално на висококачествено бутиково вино в България. Като цяло този пазар е силно зависим от общото ниво на икономическа активност и потребление в страната. Пазарът на вино е зависим и от нивото на потребление от чуждестранните туристи и гости на България, предвид факта, че страната ни е известна с качествените си вина. Като резултат, дейността на „Тодоров” АД, съответно неговите финансови резултати до голяма степен зависят от състоянието на българската икономика, което от своя страна има пряко отражение върху потреблението на вино от средния и висок ценови сегмент. Всяка неблагоприятна или отрицателна промяна в общото макроикономическо развитие или в нагласите за стабилно икономическо развитие в страната, би имала негативно отражение в потреблението на повечето стоки и услуги за крайна консумация, вкл. в потреблението на вино. По този начин дейността на „Тодоров” АД е пряко изложена на пазарните рискове, предвид факта,че дружеството се стреми да позиционира своите продажби на вино в средния и висок ценови сегмент, които потенциално са едни от най–засегнатите при неблагоприятни условия или отрицателно проявление на пазарния риск.
ОТРАСЛОВ РИСК
„Тодоров” АД извърша своята дейност в изключително конкурентна среда. Въпреки, че понастоящем дружеството съумява да позиционира продажбите на своите продукти и услуги в средните и високи ценови сегменти, съществува риск при нарастване на конкуренцията в отрасъла да се намали нормата на рентабилност, и като резултат това да има неблагоприятно отражение върху финансовите резултати на дружеството. В допълнение, присъединяването на България към ЕС може също да рефлектира в увеличена конкуренция, тъй като нови конкуренти със значителен опит във винопроизводството или в туризма могат да навлязат на българския пазар.

Основните механизми за контролиране на негативните отражения на риска от повишена конкуренция се свързват с възможностите за осигуряване и контролиране на качеството на произвежданите от „Тодоров” АД вина и на предоставяните туристически услуги и от друга страна с ефективното прилагане на пълния набор от маркетингови и рекламни стратегии за запазване и увеличаване на пазарния дял на „Тодоров” АД. Донякъде положително влияние върху проявлението на този риск могат да бъдат и множеството награди, присъдени за вината на „Тодоров” АД.


БИЗНЕС РИСК
Бизнес рискът се предопределя от самото естество на дейност на компанията. Този риск се дефинира като несигурността, свързана с получаването на приход, присъщ както за отрасъла, в който фирмата функционира, така и за начина на производството на стоките и услугите. Нормално е приходите на фирмата да варират в течение на времето като функция на промените в обема на продажбите и производствените разходи.
ФИНАНСОВ РИСК
Финансовият риск представлява допълнителната несигурност по отношение на инвеститора за получаването на приходи в случаите, когато фирмата използва привлечени или заемни средства. Тази допълнителна финансова несигурност допълва бизнес риска. Ако фирмата, обект на анализа, не привлича капитал посредством заеми и/или дългови ценни книжа, единствената несигурност по отношение на нея ще бъде свързана с бизнесриска. Когато част от средствата, които фирмата използува при осъществяване на дейността си, са под формата на заеми, то плащанията за тези средства представляват фиксирано задължение.

Чрез показателите за финансова задлъжнялост се отчита съотношението между собствени и привлечени средства в капиталовата структура на дружеството. Високото равнище на коефициента за финансова автономност, респективно ниското равнище на коефициента за финансова задължнялост са един вид гаранция както за инвеститорите /кредиторите/, така и за самите собственици, за възможността на дружеството да плаща регулярно своите дългосрочни задължения.


Коефицент на задлъжнялост /Съотношение дълг към собствен капитал/-то отразява финансовата мощ на компанията. Целта му е да определи структурата на пасивите в счетоводния баланс и да направи сравнение между пасивите, които са осигурени от собствениците (собствен капитал) и тези които са заети(дълг).


Колкото по-голям е дългът, толкова по-голям е рискът. Дългът по счетоводния баланс дава право на трети лица на претенция срещу компанията. Тези претенции са за плащане на лихви и главници. Когато една компания взема заем, тя поема задължение за значителен бъдещ фиксиран изходящ паричен поток. Компанията обаче не разполага с гарантиран паричен входящ поток. От тук следва заключението, че колкото е по-голяма сумата за изплащане(дългът), толкова по-голям е рискът.





31.03.2008 г.

31.12.2007 г.

Коефициент на задлъжнялост

0.7046

0.8045


Съотношението Дълг/Активи показва каква част от активите на дружеството се финансират с дълг. Стойността му нараства през разглеждания период като през първото тримесечие на 2008 г. достига размер от 45.35 % спрямо 43.74 към края на 2007г.





31.03.2008 г.

31.12.2007 г.

Съотношение Дълг/Активи

45.35 %

43.74 %


Коефициент за финансова автономност показва какъв процент от общата сума на пасивите е собствения капитал на дружеството. Ако стойността му намалява през последните две години, това е знак, че компанията е влошила възможностите си да контролира финансовата си задлъжнялост и е поела рискове увеличавайки дълговата си експозиция.





31.03.2008 г.

31.12.2007 г.

Коефициент на фин.автономност

1.4192

1.2431

Ефектът от използването на привлечени средства (дълг) от предприятието с оглед увеличаване на крайния нетен доход от общо въвлечените в дейността средства (собствен капитал и привлечени средства) се нарича финансов ливъридж. Ползата от използването на финансовия ливъридж се явява тогава, когато дружеството печели от влагането на привлечените средства повече, отколкото са разходите (лихвите) по тяхното привличане. Индикатор за риска в случая е степента на финансов ливъридж, която се изразява като отношение на дохода преди плащане на лихви и данъци към дохода преди плащането на данъци. Когато дадена фирма постига по–висока доходност от използването на привлечени средства в капиталовата си структура, отколкото са разходите по тях, ливъриджът е оправдан и би следвало да се разглежда в положителен аспект (с уговорката нивото на ливъридж да не дава драстично негативно отражение на други финансови показатели на компанията).

Приемливата или “нормалната” степен на финансовия риск зависи и от бизнес риска Ако за фирмата съществува малък бизнесриск, то може да се очаква, че инвеститорите биха били съгласни да поемат по-голям финансов риск и обратно.

III. Информация за сключени големи сделки между свързани лица по смисъла на параграф 1, т.6 от допълнителните разпоредби на закона за счетоводството.

През периода 01.01.2008 – 31.03.2008 са осъществени сделки със свързани лица както следва:





Наименование на свързаното лице



Вид сделка

Обем на сделки през 2008г. (хил.лв.)с ДДС

Неуредени разчети към 31.03.2008г.

с ДДС

БГ ИМОБИЛИЕН ЕООД

задълж.покупка ДМА

-

33

БГ ИМОБИЛИЕН ЕООД

взем.прод. продукция

10

4

ТОДОРОВ АГРО ЕООД

взем. получен заем

10

10

ПОЛИАРТС ЕООД

задълж. оказана услуга

3

3

ПОЛИАРТС ЕООД

вземане прод.прод-я

9

44

ПОЛИАРТС ЕООД

вземане наем

72

68

ВИНОПОЛИ ЕООД

взем. прод.прод-я

401

307

ВИНОПОЛИ ЕООД

взем. прод.стоки

2

2

Междинният финансов отчет изготвен към 31.03.2008 г. и междинния доклад за дейността на ТОДОРОВ АД е одобрен с протокол от 30.04.2008 г. на заседание на Съвета на директорите.




Изпълнителен директор:

Дата: 30.04.2008 г.



Иван Тодоров
Каталог: files -> bulletin
bulletin -> Отчет 31 декември 2010 г. Пояснения към междинния финансов отчет
bulletin -> Отчет към 30. 06. 2009 г на „Пропъртис Кепитал Инвестмънтс" адсиц акционерно дружество със специална инвестиционна цел "
bulletin -> Monbat plc
bulletin -> Вътрешна информация за „Холдинг Варна А” ад към 31. 12. 2007 г
bulletin -> Радослав милев кацаров име, презиме, фамилия: Радослав Милев Кацаров
bulletin -> Monbat plc
bulletin -> Отчет за доходите 4 Междинен отчет за паричните потоци (пряк метод)
bulletin -> Отчет по желание в съответствие с Международните стандарти за финансови отчети (мсфо), разработени и публикувани от Съвета по Международни счетоводни стандарти (смсс) и одобрени от Европейския съюз


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница