Доклад за изпълнение на дейностите по комплексно



страница1/9
Дата02.06.2018
Размер1.04 Mb.
#70262
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6   7   8   9

ГДОС “ТЕЦ Свилоза” АД


ГОДИШЕН ДОКЛАД
ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО КОМПЛЕКСНО
РАЗРЕШИТЕЛНО №44/2005

март 2006 г.

  1. Уводна част




  • Името и местонахождение на инсталацията


“ТЕЦ Свилоза” АД гр.Свищов е разположен в землището на гр.Свищов, община Свищов, област В. Търново.

"ТЕЦ Свилоза"АД,

Западна индустриална зона

5253 гр. Свищов




  • Името на собственика или на оператора

“ТЕЦ Свилоза” АД


  • Регистрационния номер на разрешителното

Комплексно разрешително: №44/2005 г.


  • Телефон, факс и e-mail на оператора

тел. 0631/ 31531 и 0631/ 272 2570

факс: 0631/ 22370

e-mail: tec@svilosa.bg


  • Името на лицето за контакти

инж.Божин Петков Божинов - Директор “Производствена дейност” на "ТЕЦ Свилоза"АД



тел. 0631-31431 и GSM 0887-490130

Тоня Костова Мънзарова – Еколог



тел. 0631/ 272 2379


“ТЕЦ Свилоза” АД произвежда топло и електроенергия за задоволяване нуждите на “Свилоза” АД. Излишъкът от произведената електроенергия продава на "НЕК"АД.

ТЕЦ е проектирана за изгаряне на висококачествени въглища внос от Украйна. Това й дава известно предимство пред други подобни топлофикационни мощности, изградени за работа с твърдо гориво. Качествените показатели на използваната суровина са много добри, което гарантира по-малко отрицателно въздействие на дейността на ТЕЦ върху компонентите на околната среда - въздух, води и почви. По-ниско е съдържанието на сяра, пепел и летливи вещества във вносните въглища. Те практически не съдържат тежки метали, хлор и други опасни вещества.

За по-пълно използване на потенциалната енергия на генерираната пара, в централата работят две топлофикационни парни турбини, които превръщат тази енергия в топло и електроенергия. Произведената топло и електроенергия задоволява потребностите на “Свилоза” АД, а излишъкът от електроенергия се продава на "НЕК"АД. По този начин се повишава енергийната ефективност на ТЕЦ.

Нормално работят два котлоагрегата при монтирани 4 броя. През летния период /април-октомври/ един котлоагрегат задоволява енергийните нужди на “Свилоза” АД. Това създава добри възможности за оптимално натоварване на ТЕЦ и свързаните с него енергийни показатели и минимално въздействие върху околната среда. При оптимално натоварване на производствените мощности много по-ефективно се контролират и емисиите на замърсители във въздуха, водите и почвите. Централата в момента разполага с достатъчно резервна мощност, за да може да изолира отделен апарат, машина или агрегат, ако той не може да работи задоволително, има пропуски и се нуждае спешно от ремонт. Всички пропуски по вода, пара, димни газове и други своевременно се отстраняват, преди тяхното въздействие върху околната среда да е станало необратимо.




  • Политиката по околна среда на предприятието

Ръководството на "ТЕЦ Свилоза"АД отдава голямо значение на дейностите, свързани с прилагането на непрекъснато променящото се екологично законодателство в страната, произтичащо от процеса на хармонизиране и приемане на страната в Европейския съюз. Доскоро тази дейност бе управлявана в рамките на обединения индустриален комплекс "Свилоза"АД. След отделянето на "ТЕЦ Свилоза" АД като самостоятелно юридическо лице, започва изграждането на допълнителни самостоятелни звена и провеждане на самостоятелна адекватна ефективна политика по опазване на околната среда. Стремежът е да се осигурят условия за пълно удовлетворяване на изискванията на българското законодателство за такъв тип производство, както и достигане на изискванията на международните стандарти в тази област на производства.

"ТЕЦ Свилоза"АД се придържа към екологичното законодателство на страната. Спазва нормативните изисквания и постоянно оценява влиянието на производствените дейности върху околната среда.

"ТЕЦ Свилоза"АД изследва, оценява и наблюдава всяко значително екологично влияние, резултат от дейността й.

"ТЕЦ Свилоза"АД използва налична технология и познания, за да елиминира причините за увреждане на околната среда и предотвратяване на замърсяването и редуцирането му до възможния минимум още в самите производствени процеси.

"ТЕЦ Свилоза"АД прилага необходимите мерки, за да се предотврати и елиминира всяко катастрофално замърсяване или изхвърляне в околната среда.

"ТЕЦ Свилоза"АД носи отговорност по осигуряване на приложимостта на настоящата политика от всеки и на всички нива на Фирмата.

"ТЕЦ Свилоза"АД има разработена актуализирана Програма за привеждане на дейността в съответствие с нормативната уредба по околна среда.




  • Организационната структура на предприятието, отнасяща се до управлението на околната среда

В структурата на управление на "ТЕЦ Свилоза" АД, Директор ” Производствена дейност” отговаря персонално за опазването на околната среда.

През 2005 г. “ТЕЦ Свилоза” АД назначи еколог, който съвместно с Производствено технологичен отдел следи всички технологични и технически показатели, които са свързани с намаляване влиянието на оператора върху околната среда.



ГЛАВЕН СЧЕТОВОДИТЕЛ




Легенда:

ПТО - Производствено технологичен отдел

ТНБТ - Технически надзор и безопасност на труда

ХВО - Химическа водоочистка

ТРЗ – Труд и работна заплата

КИП и А – Контролно измервателни прибори и автоматика




  • РИОСВ, отговаряща за разрешителното

Регионална инспекция по околна среда и водите – гр. Велико Търново


  • Басейнова дирекция, на чиято територия е разположена инсталацията

Басейнова Дирекция – Дунавски район гр. Плевен


  1. Обобщена информация

    1. Замърсители, изпускани във въздуха

В "ТЕЦ Свилоза" АД, основна суровина като гориво са донбаски постни въглища. Гориво мазут се използва само за разпалване на котлите. През 2005г. са изгорени 230 780 t въглища 381 275 kg мазут. Формираните газове при изгарянето след оползотворяване на тяхната топлотворна способност определят потока на отпадъчните газове, при което освен газовите продукти на горене се изнасят и фини минерални частици.

Единственият точков източник, през който се изпускат вредни вещества в атмосферния въздух е комина. Димните газове при горивния процес се охлаждат в Котлоагрегатите, преминават през електростатичните филтри за очистване от прах и се изпускат на височина 150 m през комина. Той представлява пресечен конус с диаметър в основата 10,73 m и на върха 7,00 m.

Основните емисии на вредни вещества в атмосферния въздух са: прах , азотни оксиди, серни оксиди, въглероден окис.

През 2005 г. са извършени еднократни замервания от РИОСВ - гр. В.Търново. за емисии на следните основни замърсители във въздуха: прах, азотни окиси, въглероден окис, серни окиси. Определените стойности са в резултат на еднократни замервания и отразяват моментното състояние на пречиствателните съоръжения, както и общото натоварване на инсталацията като цяло.



      1. Анализиране на получените данни

На база получения масов поток на всяко вредно вещество от извършените директни замервания на РОИСВ – гр. В.Търново през 2005 г. (1 брой), са изчислени годишните товари на замърсителите, изхвърлени във въздуха. Данните са посочени в Таблица 2 от точка 3.2. от настоящия Доклад.

При анализа се установява следното:



  • Увеличение на количеството на прах в изходящите газове със 62 % в сравнение с предходната 2004 г., но количеството за годината е в границите на разрешените емисии и е 79 % от нормата.

  • Намаление на количеството на серните оксиди с 13,3 % спрямо 2004 г.

  • Намаление на количествата на азотните оксиди със 7 % в сравнение с 2004 г.

  • Намаление на количествата въглероден оксид с 12 % спрямо 2004 г.

За очистване на праха от димните газове са монтирани 8 бр. електрофилтри, по 2 към всеки котлоагрегат Проектният пречистващ ефект е 99% КПД при добро технологично състояние. Фактическия КПД постигнат за 2005 г. е 98%.

За постигане на оптимален режим на работа на електрофилтрите е разработена технологична инструкция в която са описани основните параметри и настройката им.

Електрофилтрите в "ТЕЦ Свилоза" АД са в добро техническо състояние, но поради морално остаряване не отговарят напълно на изискванията на НДНТ. Съгласно НДНТ електрофилтрите могат да осигурят степен на очистване до 99,5 %. Дружеството провежда поетапна реконструкция на тези пречистващи съоръжения, а в перспектива се предвижда и монтиране на нови пречиствателни съоръжения от този тип.

Съгласно плана за мониторинг се предвижда да се реализира пробоотборна точка на 50 m височина на комина за непрекъснат мониторинг и тогава ще бъдат спазени всички изисквания на Наредба 6 от 26.03.1999г. за пробовземане за контрол на емисиите с отпадъчните газове.

“ТЕЦ Свилоза” АД вече има закупено оборудване на системата за собствен контрол и мониторинг на атмосферния въздух, в момента се изгражда стълбата до площадката.

“ТЕЦ Свилоза” АД е на етап завършване на предпроектно проучване на работен проект за изграждане на сероочистващи инсталации за 2 котлоагрегата –“Индустриална Електронно-лъчева инсталация за очистване на димни газове”. Технологията позволява едновременно очистване на киселите оксиди като SO2 и NOx с достигане на висока ефективност и едновременно разграждане на “летливи органични съединения” (ЛОС) без генериране на отпадъци.

Като вторични продукти от Електронно-лъчевата Инсталация се получава смес от амониев сулфат и амониев нитрат, който представлява минерален тор, подходящ за използване в селскостопанския сектор в България и чужбина.


    1. Замърсители, изпускани във водите

Производствените отпадъчни води от работата на инсталацията се разделят на :

  • отпадъчни води смесен поток (производствени, дъждовни и битово-фекални), зауствани в битово-фекалната канализация на “Свилоза” АД;

  • смивни отпадъчни води, зауствани в р. Дунав;

  • охлаждащи отпадъчни води, зауствани в р. Дунав.

Основните източници на замърсяване на отпадъчните води на фирмата се формират от “Химводоочистка” (ХВО) и избистрени (утаени) отпадъчни води от сгуроотвала.

  • отпадъчни води от Химводоочистка

Отпадъчните води от инсталацията за дълбоко обезсолена вода се неутрализират в неутрализационна яма, след което се заустват в битово-фекалната канализация (колектор “север”) на “Свилоза” АД в точка 4, за което двете страни имат сключен договор. Количеството на този поток през 2005 г. е 361 200 m3/a.

Съгласно условията в Комплексното разрешително се контролират следните параметри: рН и неразтворени вещества.



Сгуроотвалът изпълнява функция на пречиствателно съоръжение за утаяване на твърдите частици, които постъпват от хидротранспорта на сгурията от котлоагрегатите и пепелината от електрофилтрите. Избистрените води се отвеждат със стоманобетонни тръби с Ø1200, дължина 50-60м и се заустват в р. Дунав в точка 3а и 3б, в зависимост от работещия сгуроотвал.

Количеството на смивните води за 2005 г. е 5 318 300 m3/a и те не оказват забележимо въздействие на водоприемника в точките на заустване.

Контролирани параметри: рН, неразтворени вещества, хром, нефтопродукти, желязо, мед, цинк, остатъчен хлор, повишаване температурата на водоприемника.


  • охлаждащи производствени води

Заустват се в р.Дунав, без пречистване в точка 1.

Контролирани параметри: рН, неразтворени вещества, хром, нефтопродукти, желязо, мед, цинк, остатъчен хлор, повишаване температурата на водоприемника.



    1. Замърсители, изпускани в почвата

"ТЕЦ Свилоза" АД има разработен план за мониторинг на почвите.

През 2005 г. са взети проби и е направен анализ на почвите от акредитрана лаборатория –Регионална лаборатория В.Търново. Изследвани са следните показатели:



Наблюденията са извършени в определените в Плана за собствен мониторинг точки.

Таблица 1. Мониторинг на почви

Показател

Единица на величината

Резултати от изпитването


Пункт 1

Пункт 2

Пункт 3

Активна реакция

pH

8.33

8.38

8.25

Арсен

mg/kg

14.1

8.5

12.0

Кадмий

mg/kg

0.27

<0.2

0.25

Мед

mg/kg

39.2

21.8

35.6

Желязо

mg/kg

38400

23800

35600

Олово

mg/kg

43.3

25

40.2

Хром

mg/kg

87.0

58.5

78.9

Натрий

mg/100g

2.39

1.33

2.11

Калий

mg/100g

0.88

0.58

1.12

Цинк

mg/kg

120.0

73.3

106

Общ фосфор

mg/kg

796

706

836




    1. Транспорт на замърсители извън площадката

Каталог: eea -> main-site
main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
main-site -> Решение №400-Н0-И0-А0-тг1/28. 05. 2011 г., актуализирано с Решение №400-Н0-И0-А1-тг-1/15. 12. 2011 г. Отчетен период
main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
main-site -> Доклад по околна среда (гдос) за изпълнението на дейностите за 2009 г., за които е предоставено Комплексно разрешително №355-но/2008 г
main-site -> Решение №116-Н0-И0-А1/2008 г на Министъра на околната среда и водите Отчетен период : Стара Загора, март 2011 г
main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
main-site -> Технически изисквания


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница