Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително №145 Н0/2008г



страница1/5
Дата22.10.2018
Размер1.24 Mb.
#92299
ТипДоклад
  1   2   3   4   5


ГОДИШЕН ДОКЛАД

ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ, ЗА КОИТО Е ПРЕДОСТАВЕНО
КОМПЛЕКСНО РАЗРЕШИТЕЛНО № 145 – Н0/2008г.

ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД, гр.Радомир



3.1. Уводна част

Данни за предприятието

  • Адрес по местонахождението на инсталацията – “Леяро Ковашки Машиностроителен комплекс” ЕООД, гр.Радомир, Индустриална зона

  • Адрес, телефон №, факс, e-mail на собственика/оператора - за обект в гр.Радомир Индустриална зона ; 0777/80489; 0777/82134; e-mail cfmc.ltd@cfmc.bg ;

  • Лице за контакти: Милена Александрова

  • Телефон, факс на лицето за контакти: Tel.: 359 0887 70 12 73; 0777/89 572;

e-mail address: itbetn@cfmc.bg

  • Наименование на инсталациите за които е издадено КР.

Инсталация, която попада в обхвата на т. 2.2 от Приложение 4 на ЗООС: Инсталация за производство на блокова стомана и фасонни отливки


  • РИОСВ, на чиято територия е разположена инсталацията – РИОСВ, гр.Перник

  • Басейнова дирекция, на чиято територия е разположена инсталацията - Басейнова дирекция, гр.Благоевград; Западнобеломорски район

  • Регистрационен № на КР – 145-НО/2008г

  • Дата на подписване на КР – 04.09.2008г

  • Дата на влизане в сила на КР: 19.09.2008г


Забележка: С Решение № 145-Н0-И2-А0-ТГ2/2015г. на ИАОС е изменено Решение № 145-Н0-И0-А0/2008г. за издаване на КР № 145-Н0/2008г. на оператор “Леяро Ковашки Машиностроителен Комплекс” ЕООД, гр.Радомир. за експлоатация на Инсталация за производство на блокова стомана и фасонни отливки – т.2.2. от Приложение 4 на ЗООС. Изменението е с мотива, че “Леяро Ковашки Машиностроителен Комплекс” ЕООД, гр.Радомир е собственик на имуществото, съставляващо Инсталация за производство на блокова стомана и фасонни отливки и влиза в сила от 17.11.2015г.
Данни за инсталацията


  • Инсталация за производство на блокова стомана и фасонни отливки – т.2.2. от Приложение 4 на ЗООС




  • Кратко описание на дейността, извършвана в инсталацията:

Добиването на течна стомана се получава в ЕДП - 60 т и 25 t. Получената стомана се обработва във вакуумна инсталация за извънпещна обработка на стомана (т. нар. VAD/VOD инсталация). Според предназначението, стоманата се използва за получаване на фасонни отливки или блокове за коване.

Фасонните отливки се получават в пясъчни форми на база водно стъкло и катализатор. Отливките с тегло над 5 t се формоват чрез ръчна формовка в кесони, отливки с тегло от 3 до 5 t се формоват на машинна формовъчна линия (ФЛ 3-5 t).

Отливките се почистват от формовъчната смес на тръскаща решетка; изрязват се мъртви глави и леякова система. По нататъшната им обработка е ръчно почистване на дефектите (метални пръски, пригар и др.). В процеса на обработване, отливките се подлагат на термична обработка за намаляване на леярските напрежения. При технологична необходимост отливката се механообработва, след което се грундира, боядисва и предава на клиента.
Получените от ЕСДЦ блокове се подгряват до необходимата температура в нагревни пещи, след което се коват на 3 600 t и 1 600 t преси/Инсталация за пресовотермично обработване на блокова стомана/. До окончателно получаване на технологичния размер на изковката, блока може да премине неколкократно този режим.

Готовата изковка се транспортира в Механо цеховете за механообработка. До постигане на окончателния вид, детайла може да претърпи няколко термични обработки и последваща механообработка. Готовия детайл се окачествява, консервира и опакова за клиента.




  • Производствен капацитет на инсталацията:


Производствен капацитет на предприятието – инсталации, попадащи в обхвата на Приложение 4 на ЗООС и извън Приложение 4:





Инсталация, която попада в обхвата на

т. 2.2 от Приложение 4 на ЗООС:

Капацитет

1.

Инсталация за произоводство на блокова стомана и фасонни отливки, включваща:

  • Електродъгова пещ 60 t;

  • Електродъгова пещ 25 t

21.25 t/h

70 000 t/y

15 t/h


6.25 t/h



Инсталации, извън Приложение 4 на ЗООС:

Капацитет

1.

Инсталация за пресово-термично обработване на блокова стомана, включваща:


  • Хидравлична преса 1 600 t;



  • Хидравлична преса 3 600/ 4 500 t

3010.505.103 kJ

5.25 MW
Енергия: 1505 kJ

Използвана топлинна мощност: 1.75 MW

Енергия: 3009.103 kJ

Използвана топлинна мощност: 3.5 MW


За 2015 г. са произведени 6029 т. течен метал в Инсталация за производство на блокова стомана и фасонни отливки.


Забележка :

1.С Договор № 15-НМ-003 от 30.09.2015г. за наем на ДМА, съоръженията, попадащи в Инсталация за производство на блокова стомана и фасонни отливки, която попада в обхвата на т.2.2 от Приложение 4 на ЗООС са отдадени под наем на фирма „Метал Трейд 666” ЕООД 2.С Договор № 15.07.009 от 01.11.2015г. за наем на ДМА, съоръженията, попадащи в Инсталация за пресово-термично обработване на блоковата стомана /извън обхвата на Приложение 4 на ЗООС/ са отдадени под наем на фирма „Алфа инженеринг” ООД.





  • Организационна структура на фирмата, отнасяща се до управлението на околната среда:



Забележка:

  1. С Анекс към Договор за производство и контрол на продукти № 15-07-013 от 05.10.2015г., “Леяро Ковашки Машиностроителен комплекс” ЕООД, чрез ИТБЕТН отговаря за организацията, координацията и контролът на дейността по опазване на околната среда и изпълнението на Условията по настоящото КР № 145-Н0/2008г. при спазване на нормативните документи, действащи в областта във фирма „Метал Трейд 666” ЕООД.

  2. С Анекс към Договор за производство и контрол на продукти № 15-07-012 от 02.11.2015г., “Леяро Ковашки Машиностроителен комплекс” ЕООД, чрез ИТБЕТН отговаря за организацията, координацията и контролът на дейността по опазване на околната среда и изпълнението на Условията по настоящото КР № 145-Н0/2008г. при спазване на нормативните документи, действащи в областта във фирма „Алфа инженеринг” ООД.



3.2. Система за управление на околната среда на “ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД:

Системата за управление на околната среда (СУОС) в “ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД” АД функцонира съгласно изискванията на Условие № 5 на КР и съответства на БДС EN ISO 14001:2005 „Системи за управление на околната среда. Изисквания и указания за прилагането им.


Общи изисквания към СУОС.

Документацията на СУОС на “ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД е част от Система за управление на качеството на фирмата, включваща: Наръчник по екология, Политика и Цели по околна среда, Отговорности и пълномощия, Инструкции по екология /ИЕ/, Оперативни документи /ОД/.



ПОЛИТИКА И ЦЕЛИ ПО ЕКОЛОГИЯ

Политиката по екология е разяснена и възприета от персонала на Дружеството. Работниците и служителите са включени в практическото провеждане на обявената политика по опазване на околната среда и спазването на изискванията на документите на СУОС.

Политиката на „ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД е насочена към бърза адаптация в условията на силно конкурентна среда, чрез балансирано решаване на социално-икономическите задачи, с осъзнаване на отговорността си към обществото по отношение на опазване на околната среда.

За нейното реализиране, ръководството „ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД се стреми към предотвратяване на замърсяването и непрекъснато подобряване на дейността в областта на опазване на околната среда, при спазване на законодателството, чрез прилагане на съвременни методи за управление, включващи:



  • Поддържане на система за управление околната среда;

  • Производство на продукти, при спазване на законодателните и други изисквания в областта на опазване на околната среда;

- Финансово изгодно управление на процесите чрез въвеждане на методи, които намаляват или предотвратяват грешки;

  • Постоянно повишаване нивото на ефективност на всеки процес;

  • Търсене на нови методи и решения;

  • Поддържане на открити и конструктивни взаимоотношения и балансирано удовлетворяване на деловите интереси на всички заинтересовани страна.

  • развитие на екологичната му културата на персонала при спазване на нормативните Предотвратяване на екологични замърсявания;

  • Осъществяване на ефективен контрол по безопасни условия на труд;

Осигуряване на необходимата квалификация и компетентност на персонала, развитие на екологичната му културата на персонала при спазване на нормативните изисквания;

- Подкрепяне на всяка достижима инициатива или добра практика, насочена към подобряване на дейностите по околна среда.

Настоящата политика е разпространена до всички звена и външни организации работещи на територията на „ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД и е достъпна за обществеността.

Политиката подлежи поне веднъж годишно на преглед за адекватност спрямо целите и оценка на тяхното изпълнение в рамките на Преглед от ръководството.

Приоритетните цели се формират в рамките на Политиката и подлежат на периодична актуализация при Прегледа от ръководството.

Измеримите цели на Дружеството са документирани в отделен документ и също подлежат на периодична актуализация при Прегледа от ръководството.

Ръководството на ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД си поставя следните приоритетни цели за развитие:

Цели в областта на околната среда.

- Оптимизиране на дейностите по събиране, съхраняване и оползотворяване на производствените отпадъци;

- Снижаване на количеството на отпадъците до възможния технологичен минимум;

- Замяна на опасните вещества с по-малко опасни /например използване на водоразтворими материали вместо синтетични, където е възможно/;

- Намаляване на количеството използвана вода за промишлени цели, при спазване на изискванията на условията в Разрешителното за водоползване.

- Предотвратяване на замърсяването на почвите и подпочвените води,

- Предотвратяване на замърсяването на въздуха при стриктно следене на работата на пречиствателните съоръжения в оптимален режим;

- Недопускане на неорганизирани емисии от площадката на Дружеството

Целите на „ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД са свързани и с производството на блокова стомана, отливки, изковки и механообработени изделия за корабостроенето, резервни части и др.) при пълно задоволяване изискванията на клиентите и заинтересованите страни при спазване на законовите изисквания.


Наръчникът по екология определя цялостната политика на ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД по отношение опазване на околната среда, основните елементи от СУОС и тяхното взаимодействие. В наръчника са определени и основните отговорности на ръководството и персонала по отношение на СУОС. Специфични отговорности за управление на отделни процеси и елементи от системата са определени в съответните инструкции.
Условие 5.1.Структура и отговорности.

Организационната структура на дружеството е показана в Част ІІ раздел 01 на Наръчника по екология. Там са регламентирани и взаимовръзките между отделните структурни звена и подчинеността в йерархията.

Основните права, отговорности и задължения на персонала свързан с управление на околната среда са посочени в Част ІІ Раздел 02. на Наръчника по екология. Освен в Наръчника по екология, конкретните дейности на персонала по изпълнение на условията в комплексното разрешително са регламентирани в длъжностните характеристики на отделните длъжности, в съответните инструкции за работа по екология и чрез допълнително възложени задължения със заповед на Управителят.

В „ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД се поддържат Списъци на персонала, които извършва конкретни дейности по изпълнение на условията в комплексното разрешително и на отговорните лица. Отговорен за актуалността на Списъците е н-к Личен състав. При всяка промяна на персонала или отговорностите, Списъците се актуализират. Дейността по това условие на комплексното разрешително е регламентирана в ИЕ 9-001 „Управление на документите по екология” .



Условие 5.2.Обучение.

За правилното функциониране на СУОС и за осъществяване на дейностите свързани с управление на околната среда и във връзка с нуждата от повишаване на екологичната култура на персонала е необходимо подържане на квалификацията на целият персонал. Ето защо ежегодно се определят потребностите от обучение на персонала. То включва изготвяне на годишни програми за обучение, които се актуализират в зависимост от нуждите за обучение на персонала.

За правилното функциониране на процеса на обучение в „ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД е разработен фирмен стандарт ФС 6.2-1-0-0 “Управление на персонала. Работна среда”. ИЕ 9-002 “Определяне на потребностите от обучение на персонала”, съгласно условията в Комплексното разрешително.Тези процедури определят реда и начина за заявяване на обучение и изготвяне на годишна програма за провеждане на обучение за целият персонал в дружеството във всички сфери на дейност.

Условие 5.3. Обмен на информация.

„ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД се стреми с всички свои действия да осигури на своите служители своевременна и актуална информация във връзка със СУОС. Информацията се разпространява по един от следните начини:

- Документален – разпространение на документи и записи, съгласно принципите за управление, дефинирани във фирмените стандарти и инструкции, описващи изпълнението на процесите.

- Личен контакт – „ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД развива личните контакти като форма, предоставяща най-добра възможност за обмен и пълно разбиране на разпространяваната информация. Основна форма се явяват срещи по нива и периодичност (ежедневни, ежеседмични, ежемесечни и при необходимост). Основна цел е, под формата на дискусия на участващите лица, да се предостави необходимата информация и да се разискват възможните проблеми при осъществяването или координацията на процесите.

- Комуникационни средства – „ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД управлява и поддържа съвременни телефонни комуникационни системи, осигуряващи инфраструктура, позволяваща лесен и бърз достъп до длъжностните лица, участващи в процесите и при необходимост документиране на информацията.

- Информационни табла – чрез поместване и непрекъснато обновяване на актуална информация във връзка с изграждането и поддържането на СУОС.

- Електронен – чрез възможностите, осигурявани от действащите в „ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД локални компютърни мрежи.

Ръководството съзнава важността на обективната и актуална информация за ефективно управление на дейностите по околната среда в „ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД .

СУОС създава условия за правилното разпространение на информацията.

В съответствие с изискванията на СУОС, правомощия за обмен на информация между “ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД и външни заинтересовани страни/ползватели/ имат:



  • Управител;

  • Уълномощени от Управителя лица, относно:

  • Аспекти, отнасящи се до състоянието на компонентите на околната среда – обект на изисквания, определени в нормативни и други актове на органи на изпълнителната власт;

  • Източниците на въздействие (фактори, които замърсяват или увреждат околната среда)

  • Аварийни ситуации – когато са нарушени установени с нормативни и други актове, норми на изпускане на замърсяващи вещества;

Видове информация, до която се отказва достъп на външни заинтересовани страни :

  • Инфомация, която е с гриф “секретно”;

  • Инфомация, която е фирмена тайна;

Ръководството на “ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД си запазва правото да използува всички методи за информационен обмен като ресурс за разработването на методи за анализ и усъвършенстване на СУОС.

    В “ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД се поддържа актуална информация на територията на дружеството относно отговорните лица, свързани с управление на околната среда, включително Списък с имената, длъжностите, местоположението и работното място и телефоните на ползвателите за контакт.Информацията е достъпна за всички служители. В дружеството има изградено звено за денонощно дежурство към отдел “ПДО” – Дежурен диспечер, което следи, техните адреси, телефони и начина за контакт (включително за спешни случаи).информацията, свързана с всички дейности на територията на дружеството.При дежурният диспечер и охраната се поддържа актуален списък на лицата, които трябва да бъдат уведомявани съгласно условията на комплексното разрешително, техните адреси, телефони и начина за контакт (включително за спешни случаи).

Условие 5.4. Документиране.

Нормативните документи в дружеството се доставят и регистрират в отдел “Технически”. Всички необходими нормативни документи се доставят като се следи за тяхната актуалност. Отделните звена в дружеството, получават необходимите им нормативни документи, като се регистрират в лист за регистрация на абонати. Нормативните документи, които касаят комплексното разрешително се съхраняват в отдел ИТБЕТН от Еколога на дружеството, който изготвя и актуален списък на нормативната уредба по околна среда и работата на инсталациите.

Работата със документите по Системата за управление на околната среда и по Системата за управление на качеството е регламентирана във фирмен стандарт ФС 4.2-1-0-00 “Управление на документите”. В “ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД се поддържа актуален списък на всички инструкции както изискваните по комплексното разрешително, така и по качество, безопасни условия на труд и за отделни видове изпитвания и контрол. Оригиналите на всички инструкции се съхраняват в Техническия архив на Дружеството.

Копия от инструкциите се разпространяват на всички заинтересовани служители, като се регистрират в листа за регистрация на абонати, който се съхранява заедно с оригинала. Всеки служител е отговорен за полученото копие от инструкциите. При промяна или отпадане на даден документ е длъжен да върне даденото му копие.



Условие 5.5. Управление на документите.

Във връзка с управление на документите по СУОС и комплексното разрешително и при необходимост от актуализация на документите при промяна в нормативната уредба и работата на инсталациите са разработени инструкции ИЕ 9-001 “Управление на документите по екология”, която регламентира цялостната дейност и отговорностите при актуализация и разработване на нови документи и изземване на невалидните и ИЕ 9-003 „Актуализация на документите”.



Условие 5.6. Оперативно управление.

    Във връзка с влизане в действие на комплексното разрешително е разработена и утвърдена СУОС, която включва Наръчник по екология (НЕ) и инструкции по екология (ИЕ). Наръчника и инструкциите по екология са разпространени на съответните работни места и лица за изпълнение. Процедурите се предоставят при извършване на проверки от компетентните органи. Копия от процедурите на външни лица и заинтересовани страни се предоставят с разрешение на Управителя или на упълномощено от него лице.



Условие 5.7. Проверка и коригиращо действие.

Във връзка с правилното функциониране на СУОС и за осъществяване на точна оценка на съответствието на стойностите на емисионните и техническите показатели с определените условия в КР са разработени и се прилагат инструкции ИЕ 9-004 “ Мониторинг на техническите и емисионни показатели” и ИЕ 9-005 „Периодична оценка на съответствието на стойностите на емисионните и технически показатели с определените в условията на разрешителното».

За осъществяване проверка на действието на СУОС и установяване на причините за допускане на несъответствия от изискванията на СУОС и предприемане на коригиращи действия е разработена и се прилага инструкция ИЕ 9-006 «Установяване на причините за допуснатите несъответствия и предприемане на коригиращи действия»


    Условие 5.8. Предотвратяване и контрол на аварийни ситуации

Във връзка с правилното функциониране на СУОС са разработенени и се прилагат инструкции, касаещи предотвратяването и контрола на аварийните ситуации, където са регламентирани отговорностите на персонала - ИЕ 9-007 до ИЕ 9-018 съгласно списъка на инструкциите ЧАСТ IІ Раздел 04. В тях са определени начините на действие на персонала за всяка от определените аварийни ситуации при осигуряване на най-добра защита на живота и здравето на хората и околната среда, включително действията за предотвратяване/ограничаване на замърсяването на околната среда и почистването на замърсяванията от аварията.

    Във фирмата е в процес на актуализиране на План за управление при кризи и защита при бедствия, който ще бъде утвърден от Управителя и съгласуван с компетентните органи и фирмите наематели /ползватели/ на съоръженията.

    Планът за действие при аварии включва :



  • действия и средства по известяване на персонала и компетентните държавни и общински органи за аварията в зависимост от тежестта на аварията

  • действия за използване на лични предпазни средства, в зависимост от характера на аварията;

  • действия по евакуация на застрашения персонал, вкл. сборни пунктове и маршрути за евакуация;

  • действия за предотвратяване/ограничаване на въздействието върху здравето и живота на персонала, населението и околната среда, в зависимост от характера на аварията, вкл. за управление на производственото оборудване и пречиствателните съоръжения както и отклоняването на производствените/повърхностите води към авариен обем в условията на аварията;

  • действия на аварийните групи по смени;

  • действия на държавните служби за спешни действия /напр. “Спешна медицинска помощ”, “Пожарна и аварийна безопасност и защита на населението”/ ;

  • действия за почистване на замърсяванията на производствената площадка и нейните околности, предизвикани от аварията;

  • отговорници за изпълнение на действията в плана;

  • актуални телефонни номера на отговорниците за изпълнение на действията в плана, ръководството на площадката, обществените служби за спешни действия


Условие 5.9. Записи.

Правилата за разработване, разпространение, изменение и работа с документите от различните йерархични нива са регламентирани във ФС 4.2-1-0-00 “Управление на документите” на Системата по управление на качеството.

Редът за съхранение, документиране и ползване на документите за управление на качеството и документите към СУОС е показан във ФС 4.2-1-0-00 “Управление на документите” и ФС 4.2-2-0-00 “Управление на записите”.

Документите с данните от наблюдението на емисионните и технически показатели, резултатите от оценката на съответствието им с изискванията на условията в комплексното разрешително, причините за установените несъответствия и предприетите коригиращи действия, преразглеждането и/или актуализацията на инструкциите за работа на технологичното/пречиствателното оборудване се съхраняват 5 год. Списък с документите, доказващи съответствие с условията на разрешителното се съхранява и предоставя при поискване от компетентните/контролни органи.



Условие 5.10. Докладване.

Резултатите от собствения мониторинг, залегнал в СУОС, се докладват ежегодно до 31 март на съответната година в РИОСВ под формата на Годишен доклад за изпълнение на дейностите. Същият се изготвя по Образец на годишен доклад и се представя на компетентния орган на електронен и хартиен носител.



Условие 5.11.Актуализация на СУОС.

    Системата за управление на околната среда се актуализира при изменение на издаденото комплексно разрешително или след издаването на ново такова. Към настоящия момент СУОС не е актуализирана.



За контрол върху аспектите от производствената дейност на фирмата, свързани с опазването на околната среда, е отговорно РИОСВ – Перник. Басейнова дирекция, на която територия е разположена инсталацията - Басейнова дирекция Благоевград-Западнобеломорски район.
3.3. Използване на ресурси.

Съгласно Условие 8. от КР операторът изготвя отчет за използваните суровини, спомагателни материали и горива.. В следващите таблици е представено съответствието на реалните количества със зададените в КР.


3.3.1 Използване на вода.

Разход на вода за производствени нужди /вкл.охлаждане/, регистриран от водомерни устройства.



Таблица 3.1 по Условие 8.1.1от КР

Източник на вода

Годишно к-во, съгласно КР

Използвано годишно количество


Съответствие

Собствен водоизточник ПС”Широки дол”

252 600

м3/год



230443 м3

да

ВиК ООД

Гр.Перник



Няма консумация

-





Таблица 3.2 За инсталация по Условие 8.1.2от КР

Инсталация в обхвата на т.2.2.от прил.4 на

от ЗООС


Количество за единица продукт , съгласно КР

Използвано годишно количество


Използвано количество за единица продукт

Съответствие

Инсталация за производство на блокова стомана и фасонни отивки

2,3 м3/т течен метал

8708м3


1,44 м3


да

Съгласно Условие 8.1.4. Операторът прилага инструкция за извършване проверка на техническото състояние на водопроводната мрежа на площадката, установяване на течове и предприемане на действия за тяхното отстраняване. През отчетния период от влизане в сила на КР за 2015 г. са направени следния брой проверки на техническото състоянието на водопроводната мрежа на площадката:



    • За производствени нужди - 6 проверки

    • За питейно-битови нужди - 6 проверки

    • За охлаждане – 6 проверки

За изтеклата 2015г. няма установени несъответствия.



Условие 8.1.6.2. Няма несъответствие.
3.3.2 Използване на енергия.

По Условие 8.2.1.1

Инсталация за производство на блокова стомана и фасонни отливки


Консумация на електроенергия/топлоенергия,

MWh/t съгласно КР



Използвано количество за единица продукт

Съответствие

Електроенергия




0.866



0,861



да

Топлоенергия

0.316


0,313



да



Условие 8.2.1.2. Операторът прилага методика за изчисляване на консумацията на топлоенергия от Инсталация за произоводство на блокова стомана и фасонни отливки.
Извършени са 12 проверки за съответствие на общата месечна консумация на електро и топлоенергия за инсталацията и за единица продукт.Несъответствия не са установени.
Условие 8.2.1.3. Операторът прилага инструкция за експлоатация и поддръжка на технологичното и пречиствателното оборудване, основни консуматори на електроенергия и топлоенергия в:

  • Инсталация за производство на блокова стомана и фасонни отливки – Електродъгова пещ 60 t, Електродъгова пещ 25 t и VAD-VOD инсталация;

  • Инсталация за пресово-термично обработване на блокова стомана – Хидравлична преса 1600 t, Хидравлична преса 3 600/ 4 500 t, нагревни, термични и отгревни пещи.

Условие 8.2.1.4. Операторът прилага инструкция за проверки на техническото състояние на топлопреносната мрежа, установяване на загуби и предприемане на действия за тяхното отстраняване.

Условие 8.2.2.3. Операторът документира резултатите от проверките по изпълнение на инструкция за експлоатация и поддръжка на технологичното и пречиствателното оборудване, основни консуматори на електроенергия и топлоенергия.

Извършни са 12 бр.проверки .



Условие 8.2.2.4. Операторът документира резултатите от проверки на техническото състояние на топлопреносната мрежа, установяване на загуби и предприемане на действия за тяхното отстраняване.
Извършни са 12 бр.проверки на техническото състояние на топлопреносната мрежа.

Несъответствия не са установени.



3.3.3. Използване на суровини, спомагателни материали и горива.
Инсталация за производство на блокова стомана и фасонни отливки

Условие 8.3.1. Употреба.

Условие 8.3.1.1. Употребяваните при работата на инсталацията по Условие 2 суровини и
спомагателни материали не се различават по вид и не превишават количествата, посочени в таблици 3.3.1. и.3.3.2.

Условие 8.3.1.2. При експлоатацията на инсталацията, която попада в обхвата на Приложение 4 на ЗООС, определени с Условие 2, не се употребява природен газ, в количества превишаващи тези, от посочените в таблица 3.3.3

Условие 8.3.2.2. Операторът прилага писмена инструкция за оценка на съответствието на измерените/изчислените количества суровини, спомагателни материали и горива с определените такива в КР.
Данните са дадени в следните таблици:
Таблица 3.3.1 Суровини.

Суровини

Годишно количество, съгласно КР
т/год

Количество за единица продукт , съгласно КР

т/т продукт



Употребено годишно количество

т


Количество за единица продукт

т/т продукт



Съответствие

Феросилиций 45 % и 65%

Феромолибден

Алуминий


Никел

Фероманган

Силикокалций

Ферованадий 80%

Ферохром 65%

Феротитан

Феробор

Фероцерий



Желязна руда или окалина

Навъглеродители



801
212

34

29

622



6

30

1 873



4

1

1



869
933

0,01144
0,00303

0,00050

0,00042


0,00889

0,00010


0,00042

0,02675


0,000053

0,000011


0,000011

0,01241
0,01332



41
15,7

1,102

12,671


32,275

1,046


7,13

168


0,4

0

0



138,35
62,21

0,0068
0,0026

0,00043

0,0021


0,0053

0,0001


0,00118

0,0268


0,000066

0

0



0,0229
0,0103

Да
Да

Да

не

не



Да

не

Да



не

Да

Да



не
Да

Таблица 3.3.2 Спомагателни материали.

Спомагателни материали

Годишно количество, съгласно КР

т/г


Количество за единица продукт , съгласно КР

т/т продукт



Употребено годишно количество

Количество за единица продукт

Съответствие

Вар металургична


Толуенсулфонова киселина


5 231
454




0,07476
-




418,54

0,06942

Да




Таблица 3.3.3 Горива.

Горива

Годишно количество, съгласно КР

хил.Nm3



Количество за единица продукт , съгласно КР

хил.Nm3



Употребено годишно количество

хил.Nm3



Количество за единица продукт

Съответствие

Природен газ



10 080

0,144

895,6

0,148

да



Условие 8.3.3.2. - За отчетния период са направени 12 бр. проверки за съответствие с определените количества съгл. КР, общо за суровини, спомагателни материали и горива.

За отчетния период за 2015 г. не са установени несъответствия по отношение на годишните количества използвани суровини, материали и горива. Установени са превишени количества на 5 суровини отнесени към тон готов продукт/течен метал/. Това се дължи на промяна в номенклатурата на произвежданите марки стомана. Произвеждани са легирани марки стомана, които изискват употреба на по-големи количества легиращи елементи.


3.3.4. Съхранение на суровини, спомагателни материали, горива и продукти.
Условие 8.3.4.1. Всички химични вещества и препарати, класифицирани в една или повече категории на опасност съгласно ЗЗВВХВП се съхраняват съгласно условията за съхранение, посочени в информационните листове за безопасност.

Условие 8.3.4.1.1. Операторът съхранява на площадката копия от информационните листове за безопасност на използваните опасни химични вещества и препарати, и горива.

Условие 8.3.4.1.2. Всички химични вещества и препарати, класифицирани в една или повече категории на опасност съгласно ЗЗВВХВП, са опаковани, етикетирани и снабдени с информационни листове на безопасност съгласно изискванията на Наредба за реда и начина на класифициране, опаковане и етикетиране на химични вещества и препарати.

Условие 8.3.4.2 Съхранението на дизелово гориво и свежи масла се осъществява в следните резервоарите:

1. Резервоар за дизелово гориво – 1 бр. с обем 10 m3. Използва се за съхранение на дизелово гориво.

Резервоарът е разположен в специално помещение в у-к ”Тежка механизация” на територията на фирмата. Резервоара е изработен от стомана, поставен върху бетонов под.

Резервоарът, няма гравитачна връзка с канализационната система.

2. Един брой резервоар за съхранение на свежи масла. - 1 бр. с обем 5 м3 Разположен на земята върху бетонов под в Пресово-термично п-во. Няма гравитачна връзка с канализационната система. Резистентен на действието на маслото. През 2015г. е изграден събирателен колектор за металните резервоари за съхранение на свежи и отработени масла.

Условие 8.3.4.5. Операторът прилага инструкция за поддръжка и периодична проверка на съответствието на съоръженията и площадките за съхранение на суровини, спомагателни материали и горива към инсталациите по Условие 2 с експлоатационните изисквания и условията на разрешителното, установяване на причините за несъответствие и предприемане на коригиращи действия

Отговорните лица извършват периодичен визуален оглед на целостта на резервоарите по предварително утвърден график. Целта е недопускане на течове на масла и горива от резевоарите. При възникване на аварийна ситуация/теч/ се уведомява Р-л рем. Дейност и се предприемат съответните коригиращи действия за отстраняване на несъответствието.

Проверки се извършват, месечно от дежурния шлосер или отговорно лице, като резултатите от извършения оглед на съоръженията, площадките за съхранение и тръбопроводите се записват в рапортна тетрадка, която се съхранява при Р-л рем. дейност.

Условие 8.3.4.6. Операторът прилага инструкция за установяване и отстраняване на течове, както и поддръжка на фланците, уплътненията и помпите по тръбопреносната мрежа за течни суровини, спомагателни материали и горива при работата на инсталациите по Условие 2.

Условие 8.3.4.7. Операторът прилага инструкция за установяване и отстраняване на течове от резервоари за течни суровини, спомагателни материали и горива.

Проверки се извършват ежедневно визуално от дежурния шлосер по ремонта, като резултатите от извършения оглед на съоръженията и тръбопроводите се записват в журнал.



Условие 8.3.6.1. Операторът докладва за общ брой на извършените проверки за поддръжка и проверка на съответствието на съоръженията и площадките за съхранение на суровини – 6 бр.

За периода няма установени несъответствия.


4. Емисии на вредни и опасни вещества в околната среда.
4.1. Доклад по Европейския регистър на емисиите на вредни вещества (ЕРЕBB) и PRTR

4.1.1. Емисии във въздуха.

Основната част от емисиите във въздуха се формират от следните дейности:

Съгласно Приложение № 4 на ЗООС в обхвата на КР попада:

Инсталация за произоводство на блокова стомана и фасонни отливки, включваща:


    • Електростоманодобивно производство (ЕСДЦ);

    • Стоманолеярно производство /СЛЦ/,

на които е ползвател „Метал Трейд 666” ЕООД

Инсталация, извън обхвата на Приложение 4 на ЗООС: Инсталация за пресово-термично обработване на блокова стомана, включваща:

    • Пресово-термично производство /ПТЦ/, на която е ползвател „Алфа инженеринг” ООД


-Източници на организирани емисии.

Емисиите, отделяни от горепосочените производства се организирани през девет изпускащи устройства (комини).

Металургичните агрегати от цеха за производство на стомана - електродъгови пещи /ЕДП/ са оборудвани с прахоуловители с ръкавни филтри за пречистване на отпадните газове.

Основният замърсител на атмосферния въздух е прахта, изпускан от инсталацията за леене на блокова стомана и фасонни отливки посредством три комина, принадлежащи към високоефективни ръкавни филтри. Два комина обслужват 60 и 25 тонните ел. дъгови пещи. Участъка за регенерация на пясък също е съоръжен с прахоулавяща система - ръкавен филтър. Организиран източник на емисии от енергийни източници се явяват двата броя парни котли тип ”ПКГП-12”, работещи на гориво природен газ.

Други източници на организирани емисии на вредни вещества (азотни окиси) са отгревните, нагревните и термични пещи към Инсталация пресово термично производство

От останалите спомагателни цехове на дружеството не се отделят организирани емисии на вредни вещества в атмосферния въздух.



Инсталация за за леене на блокова стомана и фасонни отливки.

Основен източник на организирани прахови емисии във въздуха е електростоманодобивно производство (ЕСДЦ )

В цеха работят две електродъгови пещи за производство на стомана – 60 и 25 t. По проект пещите са осигурени с пречиствателни съоръжения – два ръкавни филтъра ( един ръкавен филтър за обслужване на 60 t пещ и втори ръкавен филтър за обслужване на 25 t).

Над пещите са монтирани и покривни прахоуловители за улавяне на неорганизираните емисии, образувани в цеха.



- 60т. ЕДП (електродъгова пещ) работи от 1985 г. заедно с високо ефективен ръкавен филтър на “KOВE STEEL” LTD-Япония.

Прахо-газовите потоци от пещта, се организират и подават за пречистване в Ръкавен филтър № 1 – тип 240 UHC-A, затворен секционен.



Източник К-1

  • Ръкавен филтър затворен секционен тип 240 UHC-A

  • “KOBE STEEL” LTD-Япония

Физически и технически характеристики




Обща филтрационна площ

2 069 m2

Дължина на ръкавите

9 600 mm

Диаметър на ръкавите

292 mm

Общ брой на ръкавите

240

Тегло на филтъра

8 232 kg

Вид на филтърните ръкави

Полиестър

Вид почистване

сгъстен въздух

Времетраене на емитиране

24ч/ден -периодично

Диаметър на устието за изхвърляне

1,7 m

Височина на комина над терена

35 m

Операционни параметри и имисионни характеристики




Максимален дебит

120 000 Nm3/h

Температура на газовете

200 ºС

Максимално налягане във филтъра

0.5- 1 kPa

Максимални входни концентрации на прах

1-3 g/Nm3

Скорост на филтрация

0,97 m/min

Изходни концентрации на прах

10 mg/Nm3

Максимални изходни концентрации на прах

30 mg/Nm3

Разлика в налягане

150 mmН2О

Налягане на въздуха

P max


P min

Консумация


0.7 MPa


0.5 MPa

21 Nm3/h


Филтърът не е оборудван със система за автоматизиран контрол на емисията от прах.

Ръкавният филтър на 60т ЕДП работи със средна изходна запрашаемост от 4 - 5 mg/ Nm3 при нови филтърни ръкави и добро техническо състояние. Очистените газове се изхвърлят през комин с височина 35 m и диаметър 1700 mm. Нормата за допустима емисия (НДЕ) е 20 mg/ Nm3.
- 25 т. ЕДП (електродъгова пещ) работи от 1985 г. заедно с високо ефективен ръкавен филтър на “KOВE STEEL” LTD-Япония.

Прахо-газовите потоци от пещта се организират и подават за пречистване в Ръкавен филтър – тип 390 UHC-A, затворен секционен.



Източник К-2

  • Ръкавен филтър тип 390 UHC-A

  • “KOBE STEEL” LTD-Япония

Физически и технически характеристики:


Обща филтрационна площ

3 362 m2

Дължина на ръкавите

9 600 mm

Диаметър на ръкавите

292 mm

Общ брой на ръкавите

390

Тегло на филтъра

8 232 kg

Вид на филтърните ръкави

Полиестър

Вид почистване

сгъстен въздух

Времетраене на емитиране

24 ч/ден-периодично при работа на ел. пещите

Диаметър на устието за изхвърляне

2,0 m

Височина на комина над терена

35 m

Операционни параметри и имисионни характеристики




Максимален дебит

180 000 Nm3/h

Температура на газовете

200 ºС

Максимално налягане във филтъра

0.5- 1 kPa

Максимални входни концентрации на прах

1-3 g/Nm3

Скорост на филтрация

0,89 m/min

Изходни концентрации на прах

15 mg/nm3

Максимални изходни концентрации на прах

30 mg/nm3

Разлика в налягане

150 mmН2О

Налягане на въздуха

P max


P min

Консумация


0.7 MPa


0.5 MPa

21Nm3/h


Филтърът не е оборудван със система за автоматизиран контрол на емисията от прах.

Ръкавният филтър на 25 t ЕДП работи със средна изходна запрашаемост от 4-5 mg/ Nm3 при нови филтърни ръкави и добро техническо състояние. Очистените газове се изхвърлят през комин с височина 35 m.и диаметър 2000 mm. Нормата за допустима емисия (НДЕ) е 20 mg/ Nm3. – до 07.03.2016г.
- Участък регенерация на пясък работи от 1985 г. заедно с високо ефективен ръкавен филтър на “KOBELKO LTD-Япония.

Прахо-газовите потоци, отделяни от технологичните процеси на участъка за регенерация на пясък, са организирани и подадени за пречистване в Ръкавен филтър – тип 390 UHC-A, затворен секционен.



Източник К-3

  • Ръкавен филтър тип 780 UHCТ-A

  • “KOBELKO” LTD-Япония

Физически и технически характеристики:


Обща филтрационна площ

6 724 m2

Дължина на ръкавите

9 600 mm

Диаметър на ръкавите

292 mm

Общ брой на ръкавите

780

Тегло на филтъра

9 320 kg

Вид на филтърните ръкави

Полиестър

Вид почистване

сгъстен въздух

Времетраене на емитиране

24 ч/ден-периодично при работа на ел. пещите

Диаметър на устието за изхвърляне

2,0 m

Височина на комина над терена

35 m

Операционни параметри и имисионни характеристики



Максимален дебит

396 000 Nm3/h

Температура на газовете

0-50 ºС

Максимално налягане във филтъра

0.5- 1 kPa

Максимални входни концентрации на прах

1-3 g/Nm3

Скорост на филтрация

0,89 m/min

Изходни концентрации на прах

15 mg/nm3

Максимални изходни концентрации на прах

30 mg/nm3

Разлика в налягане

150 mmН2О

Налягане на въздуха

P max


P min

Консумация


0.7 MPa


0.5 MPa

21 Nm3/h


Филтърът не е оборудван със система за автоматизиран контрол на емисията от прах.

Ръкавният филтър на участък регенерация на пясъка работи със средна изходна запрашаемост от 5 до 15 mg/Nm3 при нови филтърни ръкави и добро техническо състояние. Очистените газове се изхвърлят през комин с височина 35 m и диаметър 2000 mm. Нормата за допустима емисия (НДЕ) е 20 mg/Nm3.

Ръкавните филтри (при подходящо подбрана филтруваща тъкан) и до известна степен на постоянна профилактика и ремонтни дейности, показват много добра ефективност при пречистване на прахово-въздушни дисперсни системи за разлика от електрофилтри и циклони.

Подържащият персонал контролира работните параметри на пречиствателните съоръжения в

Контролираните параметри са следните:



  • ръкавен филтър –60 t пещ – пад на налягането

  • ръкавен филтър-25 t пещ – пад на налягането

  • ръкавен филтър участък регенерация на пясък - пад на налягането

Резервни части за трите ръкавни филтъра:

- Ръкавен филтър 60 t електродъгова пещ (филтърни ръкави от нетъкан полиестърен текстил – 240 бр.) - минимален задължителен резерв 10 % и консумативи за поддръжка на механо, електро и КИП и А оборудване.

- Ръкавен филтър 25 t елекродъгова пещ (филтърни ръкави от тъкан полиестерен текситил – 390 бр.) - резерв за този период минимум 10 % и консумативи за поддръжка на механо, електро и КИП и А оборудване.

- Ръкавен филтър участък регенерация на пясък (филтърни ръкави от тъкан полиестерен текситил – 780 бр.) -минимален резерв от филтърни ръкави 10 %. Филтъра разполага с необходимия брой резервни ръкави.


Най-добрите налични техники (НДНТ) при производство на стомана, отливки и блокова стомана и в частност за пречиствателните съоръжения за отпадъчни газове показват съответствие с наличните.

Към Инсталация за производство на блокова стомана и фасонни отливки, са включени и 2бр. Парни котли тип “ПКГП-12”, работещи на природен газ. Не са оборудвани с пречиствателни съоръжения. Отделените емисии се отвеждат през изпускащи устройства – комини К7 и К8.




Изпускащо устройство

пореден №

Източник на отпадъчни газове

Термична мощност МWth

Пречиствателно съоръжение

Максимален дебит на димните газове (Nm3/h)

Височина на изпускащото устройство (m)

Вид на горивото

К7

Парен котел, тип “ПКГП-12”

8,82

-

16 000

10

Природен газ

К8

Парен котел, тип “ПКГП-12”

8,82

-

16 000

10


Инсталация извън обхвата на Приложение№4 на ЗООС: Инсталация

за пресово-термично обработване на блокова стомана
Емисии се отделят от изпускащи устройства К4, К5, К6 и К9 след 12 бр. термични пещи, 8 бр. нагревни пещи и 7 бр. отгревни пещи, работещи на природен газ. Няма пречиствателни съоръжения.


Изпускащо устройство

пореден №

Източник на отпадъчни газове

Пречиствателно съоръжение

Максимален дебит на газовете

(Nm3/h)

Височина на изпускащото устройство

(m)

К4

Нагревни пещи – 8 бр.

-

200 000

50

К5

Термични пещи – 6 бр.

-

100 000

60

К6

Отгревни пещи – 7 бр.

-

150 000

50

К9

Термични пещи - 9 бр.

-

100 000

60



Изпочници на неорганизирани емисии.
На територията на инсталацията освен организирани източници на прахо-газови емисии, съществуват и източници на неорганизирани емисии.

Неорганизирани емисии могат да се характеризират като емисии от прах и се генерират при:



  • движението на автомобили, доставящи скрап и спомагателни материали

  • при извършване на товаро-разтоварни дейности на суровини, материали (скрап, вар и др.) и отпадъци (прах, шлак, окалина и др.)

  • при евентуално нарушаване капсуловките на съоръжения

Замърсяването на околната среда от неорганизирани прахови частици е възможно по два механизма:

- първично /директно/

- вторично (индиректно)

За ограничаване на неорганизираните прахови имисии е извършено асфалтиране и бетониране на пътищата и подходи към площадките. Съществуват стандартно оперативни процедури за всички технологични процеси и инструкции за работа и подържане на технологичното оборудване, съгласно ISO 9001, спазването на които предотвратява възникването на неорганизирани емисии.

Друг източник на неорганизирани емисии от прах и газове са процесите на отваряне на пещите за зареждане, леене. Тогава прахоуловителните съоръжения монтирани на покрива над пещите уловят неорганизираната прахо-газова емисия. По голяма част от отпадните газове се улавят от двата ръкавни филтри.

От Инсталация за произоводство на блокова стомана и фасонни отливки може да се отделят емисии на газове от не добре уплътнени контактните възли, съоръжения за пренос на суровини и материали, съоръжения за пречистване на въздуха на работната среда, при аварийни пробиви и товаро-разтоварни работи. Мониторингът е визуален.


Годишните количества на замърсителите, които се докладват по ЕРИПЗ са изчислени в съответствие с методиката по чл.25, ал.6 от Закона за чистотата на атмосферния въздух, утвърденa от МОСВ методикa Данните са посочени в Таблица 1 от Приложенията на ГДОС.
4.1.2. Емисии във водите


Каталог: r-r -> r-kpkz -> godishni-dokladi-14 -> dokumenti-15
dokumenti-15 -> Доклад за 2015 год за изпълнение на дейностите за които е предоставено Комплексно разрешително №367-H0 / 2008 г
dokumenti-15 -> Наименование на инсталацията, за която е издадено комплексно разрешително
dokumenti-15 -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
dokumenti-15 -> Доклад за изпълнение на дейностите по кр №259-Н1/2012 г. „Яйца и птици ад гр. Мизия
dokumenti-15 -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
dokumenti-15 -> Доклад по околна среда за 2015 година за изпълнение на дейностите
dokumenti-15 -> Доклад по околна среда зa 2015г. На "хан аспарух" ад град исперих съгласно комплексно


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница