Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително №145 Н0/2008г



страница1/6
Дата23.10.2018
Размер0.74 Mb.
#93730
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6



ГОДИШЕН ДОКЛАД

ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ, ЗА КОИТО Е ПРЕДОСТАВЕНО
КОМПЛЕКСНО РАЗРЕШИТЕЛНО № 145 – Н0/2008г.

ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД, гр.Радомир



Условие № 3. Обхват

Условие 3.1. Работата на инсталациите и емисиите в околната среда се контролират и поддържат в съответствие с условията на настоящото комплексно разрешително. Всички планове и програми, които се изискват в настоящото Разрешително, са неразделна част от разрешителното.

Данни за предприятието

  • Адрес по местонахождението на инсталацията – “Леяро Ковашки Машиностроителен комплекс” ЕООД, гр.Радомир, Индустриална зона

  • Адрес, телефон №, факс, e-mail на собственика/оператора - за обект в гр.Радомир Индустриална зона ; 0777/80489; 0777/82134; e-mail cfmc.ltd@cfmc.bg ;

  • Лице за контакти: Милена Александрова

  • Телефон, факс на лицето за контакти: Tel.: 359 0887 70 12 73; 0777/89 572;

e-mail address: itbetn@cfmc.bg

  • Наименование на инсталациите за които е издадено КР.

Инсталация, която попада в обхвата на т. 2.2 от Приложение 4 на ЗООС: Инсталация за производство на блокова стомана и фасонни отливки


  • РИОСВ, на чиято територия е разположена инсталацията – РИОСВ, гр.Перник

  • Басейнова дирекция, на чиято територия е разположена инсталацията - Басейнова дирекция, гр.Благоевград; Западнобеломорски район

  • Регистрационен № на КР – 145-НО/2008г

  • Дата на подписване на КР – 04.09.2008г

  • Дата на влизане в сила на КР: 19.09.2008г


Забележка: С Решение № 145-Н0-И2-А1-ТГ2/2016г. на ИАОС е актуализирано КР № 145-Н0/2008г. на оператор “Леяро Ковашки Машиностроителен Комплекс” ЕООД, гр.Радомир. за експлоатация на Инсталация за производство на блокова стомана и фасонни отливки – т.2.2. от Приложение 4 на ЗООС. и влиза в сила от 19.09.2016г.
Данни за инсталацията


  • Инсталация за производство на блокова стомана и фасонни отливки – т.2.2. от Приложение 4 на ЗООС




  • Кратко описание на дейността, извършвана в инсталацията:

Добиването на течна стомана се получава в ЕДП - 60 т и 25 t. Получената стомана се обработва във вакуумна инсталация за извънпещна обработка на стомана (т. нар. VAD/VOD инсталация). Според предназначението, стоманата се използва за получаване на фасонни отливки или блокове за коване.

Фасонните отливки се получават в пясъчни форми на база водно стъкло и катализатор. Отливките с тегло над 5 t се формоват чрез ръчна формовка в кесони, отливки с тегло от 3 до 5 t се формоват на машинна формовъчна линия (ФЛ 3-5 t).

Отливките се почистват от формовъчната смес на тръскаща решетка; изрязват се мъртви глави и леякова система. По нататъшната им обработка е ръчно почистване на дефектите (метални пръски, пригар и др.). В процеса на обработване, отливките се подлагат на термична обработка за намаляване на леярските напрежения. При технологична необходимост отливката се механообработва, след което се грундира, боядисва и предава на клиента.
Получените от ЕСДЦ блокове се подгряват до необходимата температура в нагревни пещи, след което се коват на 3 600 t и 1 600 t преси/Инсталация за пресовотермично обработване на блокова стомана/. До окончателно получаване на технологичния размер на изковката, блока може да премине неколкократно този режим.

Готовата изковка се транспортира в Механо цеховете за механообработка. До постигане на окончателния вид, детайла може да претърпи няколко термични обработки и последваща механообработка. Готовия детайл се окачествява, консервира и опакова за клиента.


Забележка :

1.С Договор № 15-НМ-003 от 30.09.2015г. за наем на ДМА, съоръженията, попадащи в Инсталация за производство на блокова стомана и фасонни отливки, която попада в обхвата на т.2.2 от Приложение 4 на ЗООС са отдадени под наем на фирма „Метал Трейд 666” ЕООД 2.С Договор № 15.07.009 от 01.11.2015г. за наем на ДМА, съоръженията, попадащи в Инсталация за пресово-термично обработване на блоковата стомана /извън обхвата на Приложение 4 на ЗООС/ са отдадени под наем на фирма „Алфа инженеринг” ООД.





  • Организационна структура на фирмата, отнасяща се до управлението на околната среда:



Забележка:

  1. С Анекс към Договор за производство и контрол на продукти № 15-07-013 от 05.10.2015г., “Леяро Ковашки Машиностроителен комплекс” ЕООД, чрез ИТБЕТН отговаря за организацията, координацията и контролът на дейността по опазване на околната среда и изпълнението на Условията по настоящото КР № 145-Н0/2008г. при спазване на нормативните документи, действащи в областта във фирма „Метал Трейд 666” ЕООД.

  2. С Анекс към Договор за производство и контрол на продукти № 15-07-012 от 02.11.2015г., “Леяро Ковашки Машиностроителен комплекс” ЕООД, чрез ИТБЕТН отговаря за организацията, координацията и контролът на дейността по опазване на околната среда и изпълнението на Условията по настоящото КР № 145-Н0/2008г. при спазване на нормативните документи, действащи в областта във фирма „Алфа инженеринг” ООД.

По Условие 3.2. Дружеството осъществява дейността си в съответствие с условията заложени в Разрешителното като това не отменя законовите му задължения произтичащи от други нормативни актове.
Условие № 4. Капацитет на инсталациите


  • Производствен капацитет на инсталацията:


Производствен капацитет на предприятието – инсталации, попадащи в обхвата на Приложение 4 на ЗООС и извън Приложение 4:





Инсталация, която попада в обхвата на

т. 2.2 от Приложение 4 на ЗООС:

Капацитет

1.

Инсталация за произоводство на блокова стомана и фасонни отливки, включваща:

  • Електродъгова пещ 60 t;

  • Електродъгова пещ 25 t

21.25 t/h

70 000 t/y

15 t/h


6.25 t/h



Инсталации, извън Приложение 4 на ЗООС:

Капацитет

1.

Инсталация за пресово-термично обработване на блокова стомана, включваща:


  • Хидравлична преса 1 600 t;



  • Хидравлична преса 3 600/ 4 500 t

3010.505.103 kJ

5.25 MW
Енергия: 1505 kJ

Използвана топлинна мощност: 1.75 MW

Енергия: 3009.103 kJ

Използвана топлинна мощност: 3.5 MW




Съгласно инструкция по Условие 4.2.1. се регламентират редът, отговорностите, пълномощията и документирането на дейностите, свързани с измерване или изчисление на произведената годишна продукция в тонове течен метал в съответствие с условията в Комплексно разрешително №145-Н0 /2008 г.

За 2016 г. са произведени 5682 т. течен метал в Инсталация за производство на блокова стомана и фасонни отливки.



Условие № 5 . Управление на околната среда.

Система за управление на околната среда на “ЛЕЯРО КОВАШКИ АШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД:

Системата за управление на околната среда (СУОС) в “ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД” АД функцонира съгласно изискванията на Условие № 5 на КР и съответства на БДС EN ISO 14001:2005 „Системи за управление на околната среда. Изисквания и указания за прилагането им. и при спазване изискванията на приложимите заключения за НДНТ



Общи изисквания към СУОС.

Документацията на СУОС на “ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД е част от Система за управление на качеството на фирмата, включваща: Наръчник по екология, Политика и Цели по околна среда, Отговорности и пълномощия, Инструкции по екология /ИЕ/, Оперативни документи /ОД/.



ПОЛИТИКА И ЦЕЛИ ПО ЕКОЛОГИЯ

Политиката по екология е разяснена и възприета от персонала на Дружеството. Работниците и служителите са включени в практическото провеждане на обявената политика по опазване на околната среда и спазването на изискванията на документите на СУОС.

Политиката на „ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД е насочена към бърза адаптация в условията на силно конкурентна среда, чрез балансирано решаване на социално-икономическите задачи, с осъзнаване на отговорността си към обществото по отношение на опазване на околната среда.

За нейното реализиране, ръководството „ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД се стреми към предотвратяване на замърсяването и непрекъснато подобряване на дейността в областта на опазване на околната среда, при спазване на законодателството, чрез прилагане на съвременни методи за управление, включващи:



  • Поддържане на система за управление околната среда;

  • Производство на продукти, при спазване на законодателните и други изисквания в областта на опазване на околната среда;

- Финансово изгодно управление на процесите чрез въвеждане на методи, които намаляват или предотвратяват грешки;

  • Постоянно повишаване нивото на ефективност на всеки процес;

  • Търсене на нови методи и решения;

  • Поддържане на открити и конструктивни взаимоотношения и балансирано удовлетворяване на деловите интереси на всички заинтересовани страна.

  • развитие на екологичната му културата на персонала при спазване на нормативните Предотвратяване на екологични замърсявания;

  • Осъществяване на ефективен контрол по безопасни условия на труд;

Осигуряване на необходимата квалификация и компетентност на персонала, развитие на екологичната му културата на персонала при спазване на нормативните изисквания;

- Подкрепяне на всяка достижима инициатива или добра практика, насочена към подобряване на дейностите по околна среда.

Настоящата политика е разпространена до всички звена и външни организации работещи на територията на „ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД и е достъпна за обществеността.

Политиката подлежи поне веднъж годишно на преглед за адекватност спрямо целите и оценка на тяхното изпълнение в рамките на Преглед от ръководството.

Приоритетните цели се формират в рамките на Политиката и подлежат на периодична актуализация при Прегледа от ръководството.

Измеримите цели на Дружеството са документирани в отделен документ и също подлежат на периодична актуализация при Прегледа от ръководството.

Ръководството на ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД си поставя следните приоритетни цели за развитие:

Цели в областта на околната среда.

- Оптимизиране на дейностите по събиране, съхраняване и оползотворяване на производствените отпадъци;

- Снижаване на количеството на отпадъците до възможния технологичен минимум;

- Замяна на опасните вещества с по-малко опасни /например използване на водоразтворими материали вместо синтетични, където е възможно/;

- Намаляване на количеството използвана вода за промишлени цели, при спазване на изискванията на условията в Разрешителното за водоползване.

- Предотвратяване на замърсяването на почвите и подпочвените води,

- Предотвратяване на замърсяването на въздуха при стриктно следене на работата на пречиствателните съоръжения в оптимален режим;

- Недопускане на неорганизирани емисии от площадката на Дружеството

Целите на „ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД са свързани и с производството на блокова стомана, отливки, изковки и механообработени изделия при пълно задоволяване изискванията на клиентите и заинтересованите страни при спазване на законовите изисквания.

Наръчникът по екология определя цялостната политика на ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД по отношение опазване на околната среда, основните елементи от СУОС и тяхното взаимодействие. В наръчника са определени и основните отговорности на ръководството и персонала по отношение на СУОС. Специфични отговорности за управление на отделни процеси и елементи от системата са определени в съответните инструкции.


  • Структура и отговорности.

Притежателят на настоящото комплексно разрешително да осъществява системно управление по околна среда, съобразено с изискванията на приложимите заключения за НДНТ. Организационната структура на дружеството е показана в Част ІІ раздел 01 на Наръчника по екология. Там са регламентирани и взаимовръзките между отделните структурни звена и подчинеността в йерархията.

Основните права, отговорности и задължения на персонала свързан с управление на околната среда са посочени в Част ІІ Раздел 02. на Наръчника по екология. Освен в Наръчника по екология, конкретните дейности на персонала по изпълнение на условията в комплексното разрешително са регламентирани в длъжностните характеристики на отделните длъжности, в съответните инструкции за работа по екология и чрез допълнително възложени задължения със заповед на Управителят.

В „ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД се поддържат Списъци на персонала, които извършва конкретни дейности по изпълнение на условията в комплексното разрешително и на отговорните лица. Отговорен за актуалността на Списъците е н-к Личен състав. При всяка промяна на персонала или отговорностите, Списъците се актуализират. Дейността по това условие на комплексното разрешително е регламентирана в ИЕ 9-001 „Управление на документите по екология” .


  • Обучение.

За правилното функциониране на СУОС и за осъществяване на дейностите свързани с управление на околната среда и във връзка с нуждата от повишаване на екологичната култура на персонала е необходимо подържане на квалификацията на целият персонал. Ето защо ежегодно се определят потребностите от обучение на персонала. То включва изготвяне на годишни програми за обучение, които се актуализират в зависимост от нуждите за обучение на персонала.

За правилното функциониране на процеса на обучение в „ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД е разработен фирмен стандарт ФС 6.2-1-0-0 “Управление на персонала. Работна среда”. ИЕ 9-002 “Определяне на потребностите от обучение на персонала”, съгласно условията в Комплексното разрешително.Тези процедури определят реда и начина за заявяване на обучение и изготвяне на годишна програма за провеждане на обучение за целият персонал в дружеството във всички сфери на дейност.



  • Обмен на информация.

„ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД се стреми с всички свои действия да осигури на своите служители своевременна и актуална информация във връзка със СУОС. Информацията се разпространява по един от следните начини:

- Документален – разпространение на документи и записи, съгласно принципите за управление, дефинирани във фирмените стандарти и инструкции, описващи изпълнението на процесите.

- Личен контакт – „ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД развива личните контакти като форма, предоставяща най-добра възможност за обмен и пълно разбиране на разпространяваната информация. Основна форма се явяват срещи по нива и периодичност (ежедневни, ежеседмични, ежемесечни и при необходимост). Основна цел е, под формата на дискусия на участващите лица, да се предостави необходимата информация и да се разискват възможните проблеми при осъществяването или координацията на процесите.

- Комуникационни средства – „ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД управлява и поддържа съвременни телефонни комуникационни системи, осигуряващи инфраструктура, позволяваща лесен и бърз достъп до длъжностните лица, участващи в процесите и при необходимост документиране на информацията.

- Информационни табла – чрез поместване и непрекъснато обновяване на актуална информация във връзка с изграждането и поддържането на СУОС.

- Електронен – чрез възможностите, осигурявани от действащите в „ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД локални компютърни мрежи.

Ръководството съзнава важността на обективната и актуална информация за ефективно управление на дейностите по околната среда в „ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД .

СУОС създава условия за правилното разпространение на информацията.

В съответствие с изискванията на СУОС, правомощия за обмен на информация между “ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД и външни заинтересовани страни/ползватели/ имат:


  • Управител;

  • Упълномощени от Управителя лица, относно:

  • Аспекти, отнасящи се до състоянието на компонентите на околната среда – обект на изисквания, определени в нормативни и други актове на органи на изпълнителната власт;

  • Източниците на въздействие (фактори, които замърсяват или увреждат околната среда)

  • Аварийни ситуации – когато са нарушени установени с нормативни и други актове, норми на изпускане на замърсяващи вещества;

Видове информация, до която се отказва достъп на външни заинтересовани страни :

  • Инфомация, която е с гриф “секретно”;

  • Инфомация, която е фирмена тайна;

  • Инфомация, която е интелектуална собственост на Дружеството;

Ръководството на “ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД си запазва правото да използува всички методи за информационен обмен като ресурс за разработването на методи за анализ и усъвършенстване на СУОС.

    В “ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД се поддържа актуална информация на територията на дружеството относно отговорните лица, свързани с управление на околната среда, включително Списък с имената, длъжностите, местоположението и работното място и телефоните на ползвателите за контакт.Информацията е достъпна за всички служители. В дружеството има изградено звено за денонощно дежурство към отдел “ПДО” – Дежурен диспечер, което следи, техните адреси, телефони и начина за контакт (включително за спешни случаи).информацията, свързана с всички дейности на територията на дружеството.При дежурният диспечер се поддържа актуален списък на лицата, които трябва да бъдат уведомявани съгласно условията на комплексното разрешително, техните адреси, телефони и начина за контакт (включително за спешни случаи).

  • Документиране.

Нормативните документи в дружеството се доставят и регистрират в отдел “Технически”. Всички необходими нормативни документи се доставят като се следи за тяхната актуалност. Отделните звена в дружеството, получават необходимите им нормативни документи, като се регистрират в лист за регистрация на абонати. Нормативните документи, които касаят комплексното разрешително се съхраняват в отдел ИТБЕТН от Еколога на дружеството, който изготвя и актуален списък на нормативната уредба по околна среда и работата на инсталациите.

Работата със документите по Системата за управление на околната среда и по Системата за управление на качеството е регламентирана във фирмен стандарт ФС 4.2-1-0-00 “Управление на документите”. В “ЛЕЯРО КОВАШКИ МАШИНОСТРОИТЕЛЕН КОМПЛЕКС” ЕООД се поддържа актуален списък на всички инструкции както изискваните по комплексното разрешително, така и по качество, безопасни условия на труд и за отделни видове изпитвания и контрол. Оригиналите на всички инструкции се съхраняват в Техническия архив на Дружеството.

Копия от инструкциите се разпространяват на всички заинтересовани служители, като се регистрират в листа за регистрация на абонати, който се съхранява заедно с оригинала. Всеки служител е отговорен за полученото копие от инструкциите. При промяна или отпадане на даден документ е длъжен да върне даденото му копие.


  • Управление на документите.

Във връзка с управление на документите по СУОС и комплексното разрешително и при необходимост от актуализация на документите при промяна в нормативната уредба и работата на инсталациите са разработени инструкции ИЕ 9-001 “Управление на документите по екология”, която регламентира цялостната дейност и отговорностите при актуализация и разработване на нови документи и изземване на невалидните и ИЕ 9-003 „Периодична оценка на наличие на нови нормативни разпоредби към работата на инсталациите по Условие 2, произтичащи от нови нормативни актове, и да уведомява РП за предприемане на необходимите организационно-технически действия за постигане на съответствие с тези нормативни разпоредби”

  • Оперативно управление.

    Във връзка с влизане в действие на комплексното разрешително е разработена и утвърдена СУОС, която включва Наръчник по екология (НЕ) и инструкции по екология (ИЕ). Наръчника и инструкциите по екология са разпространени на съответните работни места и лица за изпълнение. Процедурите се предоставят при извършване на проверки от компетентните органи. Копия от процедурите на външни лица и заинтересовани страни се предоставят с разрешение на Управителя или на упълномощено от него лице.



  • Проверка и коригиращо действие.

Във връзка с правилното функциониране на СУОС и за осъществяване на точна оценка на съответствието на стойностите на емисионните и техническите показатели с определените условия в КР са разработени и се прилагат инструкции ИЕ 9-004 “ Мониторинг на техническите и емисионни показатели” –Условие 5.2. и ИЕ 9-005 „Периодична оценка на съответствието на стойностите на емисионните и технически показатели с определените в условията на разрешителното»- Условие 5.3.

За осъществяване проверка на действието на СУОС и установяване на причините за допускане на несъответствия от изискванията на СУОС и предприемане на коригиращи действия е разработена и се прилага инструкция ИЕ 9-006 «Установяване на причините за допуснатите несъответствия и предприемане на коригиращи действия»- Условие 5.4.

За осъществяване на периодична оценка на наличие на нови нормативни разпоредби към работата на инсталациите по Условие 2., произтичащи от нови нормативни актове, и да се уведомява ръководния персонал за предприемане на необходимите организационни/технически действия за постигане съответствие с тези нормативни разпоредби се прилага ИЕ 9-003 „Периодична оценка на наличие на нови нормативни разпоредби към работата на инсталациите по Условие 2, произтичащи от нови нормативни актове, и да уведомява РП за предприемане на необходимите организационно-технически действия за постигане на съответствие с тези нормативни разпоредби”- Условие 5.5.


  • Предотвратяване и контрол на аварийни ситуации

Във фирмата действа План за управление при кризи и защита при бедствия, който е утвърден от Управителя и съгласуван с компетентните органи и фирмите наематели /ползватели/ на съоръженията, като са определени начините на действие на персонала за всяка от определените аварийни ситуации при осигуряване на най-добра защита на живота и здравето на хората и околната среда, включително действията за предотвратяване/ограничаване на замърсяването на околната среда и почистването на замърсяванията от аварията.



    Планът за действие при аварии включва :

  • действия и средства по известяване на персонала и компетентните държавни и общински органи за аварията в зависимост от тежестта на аварията

  • действия за използване на лични предпазни средства, в зависимост от характера на аварията;

  • действия по евакуация на застрашения персонал, вкл. сборни пунктове и маршрути за евакуация;

  • действия за предотвратяване/ограничаване на въздействието върху здравето и живота на персонала, населението и околната среда, в зависимост от характера на аварията, вкл. за управление на производственото оборудване и пречиствателните съоръжения както и отклоняването на производствените/повърхностите води към авариен обем в условията на аварията;

  • действия на аварийните групи по смени;

  • действия на държавните служби за спешни действия /напр. “Спешна медицинска помощ”, “Пожарна и аварийна безопасност и защита на населението”/ ;

  • действия за почистване на замърсяванията на производствената площадка и нейните околности, предизвикани от аварията;

  • отговорници за изпълнение на действията в плана;

  • актуални телефонни номера на отговорниците за изпълнение на действията в плана, ръководството на площадката, обществените служби за спешни действия

  • Записи.

Правилата за разработване, разпространение, изменение и работа с документите от различните йерархични нива са регламентирани във ФС 4.2-1-0-00 “Управление на документите” на Системата по управление на качеството.

Редът за съхранение, документиране и ползване на документите за управление на качеството и документите към СУОС е показан във ФС 4.2-1-0-00 “Управление на документите” и ФС 4.2-2-0-00 “Управление на записите”.

Документите с данните от наблюдението на емисионните и технически показатели, резултатите от оценката на съответствието им с изискванията на условията в комплексното разрешително, причините за установените несъответствия и предприетите коригиращи действия, преразглеждането и/или актуализацията на инструкциите за работа на технологичното/пречиствателното оборудване се съхраняват 5 год. Списък с документите, доказващи съответствие с условията на разрешителното се съхранява и предоставя при поискване от компетентните/контролни органи.


  • Докладване.

Резултатите от собствения мониторинг, залегнал в СУОС, се докладват ежегодно до 31 март на съответната година в РИОСВ под формата на Годишен доклад за изпълнение на дейностите. Същият се изготвя по Образец на годишен доклад и се представя на компетентния орган на електронен и хартиен носител.

  • Актуализация на СУОС.

    Системата за управление на околната среда се актуализира при изменение на издаденото комплексно разрешително или след издаването на ново такова, както и при промяна на нормативни документи. Към настоящия момент СУОС е актуализирана във връзка с С Решение № 145-Н0-И2-А1-ТГ2/2016г. на ИАОС за актуализация на КР №145-Н0/2008г.



За контрол върху аспектите от производствената дейност на фирмата, свързани с опазването на околната среда, е отговорно РИОСВ – Перник. Басейнова дирекция, на която територия е разположена инсталацията - Басейнова дирекция Благоевград-Западнобеломорски район.


  • Уведомяване

При всяка планирана промяна в работата на инсталациите по Условие 2 се уведомява МОСВ и ИАОС при спазване на Условие 7.1 и Условие 7.4 и като част от ГДОС.

При нарушаване на условията в КР се уведомява Областния управител, Кмета на общината, РИОСВ, териториалните структури на ГД „ПБЗН” – МВР, при аварийни или други замърсявания, а в случаите на замърсяване на повърхностни и/или подземни води и Басейновата дирекция, когато са нарушени установените с нормативен акт или с настоящото комплексно разрешително норми (индивидуални емисионни ограничения) на изпускане на замърсяващите вещества в околната среда съгласно Условия 7.8., Условие 7.9. и Условие 7.10. За отчетния период няма причинени екологични щети.
3.3. Използване на ресурси.

Съгласно Условие 8. от КР се изготвя отчет за използваните суровини, спомагателни материали и горива.. В следващите таблици е представено съответствието на реалните количества със зададените в КР.


3.3.1 Използване на вода.

Използването на вода за производствени нужди (включително охлаждане) става при наличие на Разрешително за водовземане №415105198/11.01.2016г, издадено съгласно изискванията на Закон за водите, и/или при наличие на актуален договор с “В и К” оператор и при спазване на условията в документите, уреждащи законосъобразното използване на вода съгласно Условие 8.1.1от КР



Таблица 3.1

Източник на вода

Годишно к-во, съгласно Разрешително за водовземане

Използвано годишно количество


Съответствие

Собствен водоизточник ПС”Широки дол”

252 600

м3/год



180220 м3

да

ВиК ООД

Гр.Перник



Няма консумация

-



Разход на вода за производствени нужди /вкл.охлаждане/, регистриран от водомерни устройства



Таблица 3.2 За инсталация по Условие 8.1.2от КР

Инсталация в обхвата на т.2.2.от прил.4 на

от ЗООС


Годишнa консумация на вода за производствени нужди (включително охлаждане)

Годишна норма на ефективност

при употреба на свежа вода, м3 /единица продукт съгл. КР





Годишна норма на ефективност при употреба на свежа вода, м3 /единица продукт

Съответствие

Инсталация за производство на блокова стомана и фасонни отивки

13053

2,3 м3/т течен метал

2,29 м3


да

За отчетният период са спазени изискванията, заложени в Условие 8.1.2. да не се превишават количествата вода за производствени нужди /вкл. охлаждане/.

Съгласно Условие 8.1.3. се прилага инструкция за експлоатация и поддръжка на Парокотелна инсталация за получаване на прегрята пара за Вакуумна инсталация за извънпещна обработка на стомана (VAD-VOD инсталация) и Охлаждащи цикли на топилните агрегати, които са основни консуматори на вода за производствени нужди (включително охлаждане) за инсталацията по Условие 2, попадаща в обхвата на Приложение № 4 на ЗООС.

Направена е 1 бр. проверка . Несъответствия не са установени.

Съгласно Условие 8.1.4. се прилага инструкция за извършване проверка на техническото състояние на водопроводната мрежа на площадката, установяване на течове и предприемане на действия за тяхното отстраняване. През отчетния период от влизане в сила на КР през 2016 г. са направени следния брой проверки на техническото състоянието на водопроводната мрежа на площадката:


    • За производствени нужди - 6 проверки

    • За питейно-битови нужди - 6 проверки

    • За охлаждане – 6 проверки

За периода няма установени несъответствия.

Съгласно Условие 8.1.5.2. се прилага инструкция за измерване/изчисляване и документиране на изразходваните количества вода за производствени нужди (включително охлаждане). Документираната информация включва:

  • Годишнa консумация на вода за производствени нужди (включително охлаждане) за инсталацията по Условие 2, попадаща в обхвата на Приложение №4 на ЗООС;

  • Стойността на годишната норма за ефективност при употребата на вода за производствени нужди (включително охлаждане) за инсталацията по Условие 2, попадаща в обхвата на Приложение №4 на ЗООС.

Съгласно Условие 8.1.5.3. се прилага инструкция за оценка на съответствието на изразходваните количества вода за производствени нужди (включително охлаждане) с определените в условията на разрешителното. Инструкцията включва установяване на причините за несъответствията и предприемане на коригиращи действия. Резултатите от изпълнението на инструкцията се документират и съхраняват.

Условие 8.1.6.2. Направени са 12бр. проверки. Няма несъответствия.
3.3.2 Използване на енергия.
По Условие 8.2.1.1

Инсталация за производство на блокова стомана и фасонни отливки


Годишна норма на ефективност

MWh/t единица продукт съгласно КР



Годишна норма на ефективност

MWh/t единица продукт



Съответствие

Електроенергия




0.866



0,863


да

Топлоенергия

0.316


0,314



да

Прилага се методика за изчисляване на консумацията на топлоенергия от Инсталация за производство на блокова стомана и фасонни отливки.

Извършени са месечни проверки за съответствие на консумацията на електро и топлоенергия за инсталацията и за единица продукт.Несъответствия не са установени.

Предприети са действия за снижаване консумацията на ел.енергия през 2016 г. чрез

контролируема продължителност на работата на основните консуматори на ел.енергия, организационни мерки за пускане и спиране на основни консуматори на ел.енергия, във подходящ времеви пояс.



По Условие 8.2.1.3. се прилага инструкция за експлоатация и поддръжка на Електродъгова пещ 60 t, Електродъгова пещ 25 t и VAD-VOD инсталация, основни консуматори на електро- и топлоенергия към инсталациите по Условие 2, попадаща в обхвата на Приложение № 4 към ЗООС.

Съгласно Условие 8.2.1.4. се прилага инструкция за проверки на техническото състояние на топлопреносната мрежа, установяване на загуби и предприемане на действия за тяхното отстраняване.

Съгласно Условие 8.2.2.3. документират се резултатите от проверките по изпълнение на инструкция за експлоатация и поддръжка на технологичното и пречиствателното оборудване, основни консуматори на електроенергия и топлоенергия.

Извършни са 12 бр.проверки . Несъответствия не са установени.



Съгласно Условие 8.2.2.4. документират се резултатите от проверки на техническото състояние на топлопреносната мрежа, установяване на загуби и предприемане на действия за тяхното отстраняване.

Извършни са 12 бр.проверки на техническото състояние на топлопреносната мрежа.

Несъответствия не са установени.

По Условие 8.2.3.1. се изчисляват стойности на годишната норма за ефективност при употребата на електро- и топлоенергия за инсталацията по Условие 2, попадаща в обхвата на Приложение №4 към ЗООС за календарната година както и резултатите от оценката на съответствието по Условие 8.2.2.2, причините за документираните несъответствия и предприетите коригиращи действия.

Несъответствия не са установени.


3.3.3. Използване на суровини, спомагателни материали и горива.
Инсталация за производство на блокова стомана и фасонни отливки

Условие 8.3.1. Употреба.

Съгласно Условие 8.3.1.1., употребяваните при работата на инсталацията по Условие 2 суровини и спомагателни материали не се различават по вид и не превишават количествата, посочени в таблици 8.3.1.1./1/ и 8.3.1.1./2/.



Съгласно Условие 8.3.1.2., при експлоатацията на инсталацията, която попада в обхвата на Приложение 4 на ЗООС, определени с Условие 2, не се употребява природен газ, в количества превишаващи тези, от посочените в таблица 8.3.1.2

Съгласно Условие 8.3.2.2. се прилага писмена инструкция за оценка на съответствието на измерените/изчислените количества суровини, спомагателни материали и горива с определените такива в КР.
Данните са дадени в следните таблици:
Таблица 8.3.1.1 /1/ Суровини.

Суровина

Годишно количество, съгласно КР
т/год

Год. норма на ефективност, съгласно КР

т/т продукт



Употребено годишно количество т

Год. норма на ефективност,

т/т продукт



Съответствие

Феросилиций 45 % и 65%



801



0,01144



53


0,0093



Да




Таблица 8.3.1.1 /2/ Спомагателни материали.

Спомагателни материали

Годишно количество, съгласно КР

т/г


Год. норма на ефективност, съгласно КР

т/т продукт



Употребено годишно количество

т


Год. норма на ефективност ,

т/т продукт



Съответствие

Шлакообразуващи материали


Свързващо в-во за пясък


5 231


454


0,07476


0,02268


414,31


7,482

0,0729


0,00719

Да

Да




Таблица 8.3.1.2 Горива.

Гориво

Годишно количество, съгласно КР

хил.Nm3



Год. норма на ефективност, съгласно КР

хил.Nm3 /т продукт



Употребено годишно количество

хил.Nm3



Год. норма на ефективност,

хил.Nm3 /т продукт



Съответствие

Природен газ



10 080

0,144

321,9

0,057

да



По Условие 8.3.3.2. - За отчетния период са направени месечни и годишна проверки за съответствие с определените количества съгл. КР, общо годишно количество за суровини, спомагателни материали и горива.

За отчетния период не са установени несъответствия


3.3.4. Съхранение на суровини, спомагателни материали, горива и продукти.
Съгласно Условие 8.3.4.1. съхранението на химичните вещества и смеси отговоря на условията за съхранение, посочени в информационните листове за безопасност и Наредбата за реда и начина за съхранение на опасни химични вещества и смеси, съгласно чл.4б. от Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси.

Съгласно Условие 8.3.4.1.1. информационните листове за безопасност на използваните опасни химични вещества и смеси и спомагателни материали, се съхраняват на площадката и при поискване от РИОСВ се представят.

Всички химични вещества и смеси, класифицирани в една или повече категории на опасност, съгласно Регламент (ЕО) № 1272/2008 относно класифицирането, етикетирането и опаковането на вещества и смеси, са опаковани, етикетирани и снабдени с информационни листове за безопасност. Информационните листове за безопасност отговарят на изискванията на Приложение II на Регламент (ЕО) 1907/2006 относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали (REACH), изменено с Регламент 453/2010.

Съгласно Условие 8.3.4.8. представен е в РИОСВ актуален план на площадката, в който са означени местата за съхранение на опасни химични вещества, използвани като суровини, спомагателни материали и горива, описани в комплексното разрешително.
По Условие 8.3.6.1. се докладва за общ брой на извършените проверки за поддръжка и проверка на съответствието на съоръженията и площадките за съхранение на суровини – 6 бр.

За периода няма установени несъответствия.


4. Емисии на вредни и опасни вещества в околната среда.
4.1. Доклад по Европейския регистър на емисиите на вредни вещества (ЕРЕBB) и PRTR
Докладването е свързано с оценка на емисиите от площадката в атмосферния въздух, водните обекти/канализационната система на друг оператор и/или населено място и почвата, преноса на замърсители извън площадката, обработка и/или употребата на вредни и опасни вещества с определени прагови стойности, съгласно Решението на Европейската комисия по ЕРЕВВ. Списък на вещества и техните прагови стойности са посочени в Таблица 1, приложена към настоящия ГДОС.
4.2. Емисии на вредни в-ва в атмосферния въздух.

Основната част от емисиите във въздуха се формират от следните дейности:

Съгласно Приложение № 4 на ЗООС в обхвата на КР попада:

Инсталация за произоводство на блокова стомана и фасонни отливки, включваща:


    • Електростоманодобивно производство (ЕСДЦ);

    • Стоманолеярно производство /СЛЦ/,

Инсталация, извън обхвата на Приложение 4 на ЗООС: Инсталация за пресово-термично обработване на блокова стомана, включваща:

    • Пресово-термично производство /ПТЦ/,


Условие 9.1. Работа на пречиствателното оборудване

Експлоатират се пречиствателни съоръжения за емисии в атмосферата съгласно посочените в Условие 9.1.1.

  • 1 брой ръкавен филтър, тип 240 UHC-A (затворен секционен) за пречистване на отпадъчните газове от ЕДП 60 t към ИУ №1;

  • 1 брой ръкавен филтър, тип 390 UHC-A (затворен секционен) за пречистване на отпадъчните газове от ЕДП 25 t към ИУ№2;

  • 1 брой ръкавен филтър, тип 780 UHCT-A (затворен секционен), за пречистване на отпадъчните газове от Съоръжение за регенерация на формовъчни смеси към ИУ № 3.

По Условие 9.1.2. За всяко от пречиствателните съоръжения по условие 9.1.1 е изготвена документация включваща:

  • контролирани параметри (технологичните параметри, чиито контрол осигурява оптимален работен режим на пречиствателните съоръжения);

  • оптимални стойности за всеки един от контролираните параметри;

  • честота на мониторинг на контролираните параметри;

  • вида на оборудването за мониторинг/ методите за изчисляване на стойностите на контролираните параметри.,

която е представена в РИОСВ и се представя при поискване от компетентния орган.

Съгласно Условие 9.1.2.3. се прилага инструкция за мониторинг на стойности на контролираните параметри, осигуряващи оптимален работен режим на пречиствателните съоръжения, в съответствие с определените по Условие 9.1.2.

За отчетния период не са установени несъответствия.
Условие 9.1.3. Контрол на пречиствателното оборудване

Съгласно Условие 9.1.3.1. се прилага инструкция за периодична оценка на съответствието на измерените стойности на контролираните параметри за всяко пречиствателно съоръжение с определените оптимални такива по Условие 9.1.2. Инструкцията включва установяване на причините за несъответствията и предприемане на коригиращи действия.

За отчетния период не са установени несъответствия

За отчетния период не са извършвани ремонтни работи на пречиствателни съоръжения.
Условие 9.1.4. Документиране и докладване

Условие 9.1.4.1. Резултатите от мониторинга по Условие 9.1.2.3 се документират и съхраняват на площадката.

Условие 9.1.4.2. Притежателят на настоящото разрешително документира и съхранява резултатите от оценката на съответствието по Условие 9.1.3.1, установените причини за несъответствието и предприетите коригиращи действия.

Условие 9.1.4.3. Притежателят на настоящото разрешително докладва, като част от ГДОС обобщена информация за установените несъответствия по Условие 9.1.3.1, причини за несъответствията и предприетите действия за тяхното отстраняване


на ИУ

Контролиран параметър

Оптимална стойност

Мониторинг, който трябва да се извършва

Оборудване за мониторинг

Резервно оборудване

Съответствие


К1

Пад на налягането

0.3-1 kPa

Веднъж на 24h

Mанометър

10% от общия брой филтърни ръкави, т.е.:

24 бр. филтърни ръкави за ръкавен филтър, тип 240 UHC-A;



да


К2

Пад на налягането

0.3-1 kPa

Веднъж на 24h

Mанометър

10% от общия брой филтърни ръкави, т.е.:

39 бр. филтърни ръкави за ръкавен филтър, тип 390 UHC-A.



да


К3

Пад на налягането

0.3-1 kPa

Веднъж на 24h

Mанометър

78 бр. филтърни ръкави (10% от общия брой филтърни ръкави)

да

Контролирането на стойностите на параметър – пад на налягането става посредством отчитането на налягането на диференциален манометър, монтиран на входа и на изхода на турбината. Данните се записват в дневник. Няма несъответствие.

Извършени са общо 12бр. проверки за съотвествие на измерените стойности на контролираните параметри на пречиствателно съоръжение на / К1 и К2 и К3 / с определените оптимални такива.


Условие 9.2. Емисии от точкови източници

По Условие 9.2.1. Дебитът на технологичните и вентилационни газове, на посочените в Таблица 9.2.1, Таблица 9.2.2, Таблица 9.2.3 и Таблица 9.2.4 изпускащи устройства, не превишава определените в съответните таблици стойности.

Посочените емисии на вредни вещества не превишават, определените в Таблица 9.2.1 – продължение, Таблица 9.2.2 – продължение, Таблица 9.2.3 – продължение и Таблица 9.2.4 – продължение емисионните норми.



Не се допуска наличие или експлоатация на други изпускащи устройства и организирани източници на емисии в атмосферния въздух, освен описаните в Условие 9.2.2, Условие 9.2.3 и означени на Приложение № II.5.3.1-1 от Заявлението.

Условие 9.2.2. Инсталация за производство на блокова стомана и фасонни отливки

Таблица 9.2.1

Изпускащо устройство

пореден №

Източник на отпадъчни газове

Пречиствателно съоръжение

Максимален дебит на газовете

(Nm3/h)

Височина на изпускащото устройство

(m)

К1

ЕДП 60 t

Ръкавен филтър

120 000

35

К2

ЕДП 25 t

Ръкавен филтър

180 000

35


Таблица 9.2.1 – продължение

Параметър

Норми за допустими емисии (mg/Nm3)

Прах

5

Органични вещества, определени като общ въглерод

50

Диоксини и фурани

0,1 ng/Nm3

Живак

0,05*

*-определена, като средна стойност за периода на вземане на проби (периодично измерване, моментни проби за период от най малко четири часа)

Таблица 9.2.2

Изпускащо устройство

пореден №

Източник на отпадъчни газове

Пречиствателно съоръжение

Максимален дебит на газовете

(Nm3/h)

Височина на изпускащото устройство (m)

К3

Съоръжение за регенерация на формовъчни смеси

Ръкавен филтър

396 000

35


Таблица 9.2.2 – продължение

Параметър

Норми за допустими емисии (mg/Nm3)

Прах

20


Таблица 9.2.3 (поправена с Решение № 145-Н0-И1-А0-ТГ2/2013г.)

Изпускащо устройство

пореден №

Източник на отпадъчни газове

Мощност, МW

Пречиства-телно съоръжение

Максимален дебит на газове (Nm3/h)

Височина на изпускащото устройство (m)

Вид на горивото

К7

Парен котел, тип “ПКГП-12”

8.82

-

16 000

10

Природен газ

К8

Парен котел, тип “ПКГП-12”

8.82

-

16 000

10


Таблица 9.2.3 – продължение

Параметър

Норми за допустими емисии (mg/Nm3)

NOx

250

SO2

35

СО

100


Условие 9.2.3. Инсталация за пресово-термично обработване на блокова стомана
Таблица 9.2.4

Изпускащо устройство

пореден №

Източник на отпадъчни газове

Пречиствателно съоръжение

Максимален дебит на газовете

(Nm3/h)

Височина на изпускащото устройство

(m)

К4

Нагревни пещи – 8 бр.

-

200 000

50

К5

Термични пещи – 6 бр.

-

100 000

60

К6

Отгревни пещи – 7 бр.

-

150 000

50

К9

Термични пещи – 9 бр.

-

100 000

60


Таблица 9.2.4 – продължение

Параметър

Емисионни норми(mg/Nm3)

NOх

500


Съгласно Условие 9.2.4. се прилага инструкция за извършване на периодична оценка на съответствието на измерените стойности на контролираните параметри с определените в разрешителното норми за допустими емисии, установяване на причините за несъответствията и предприемане на коригиращи действия.
Условие 9.3. Неорганизирани емисии

Условие 9.3.1. Всички емисии на вредни вещества от инсталациите по Условие 2 се изпускат в атмосферния въздух организирано, т.е. през изпускащите устройства, описани в Условие 9.2.

Съгласно Условие 9.3.2. се прилага инструкция за периодична оценка на наличието на източници на неорганизирани емисии на площадката, установяване на причините за неорганизираните емисии от тези източници и предприемане на мерки за ограничаването им.

Условие 9.3.3 Прилага се инструкция за извършване на периодична оценка на спазването на мерките за предотвратяване и ограничаване на неорганизираните емисии, установяване на причините за несъответствията и предприемане на коригиращи действия.

Извършени са 6 бр. проверки. Несъответствия не са установени.



Условие 9.4. Интензивно миришещи вещества

Съгласно Условие 9.4.1. се осигурява всички дейности на площадката да бъдат извършвани по начин, недопускащ разпространението на миризми извън границите на производствената площадка.

По Условие 9.4.2. се прилага инструкция за предприемане на незабавни действия за идентифициране на причините за появата на миризми и мерки за ограничаване на емисиите, като капсуловане, работа при подналягане и др., а газовете да се обхващат и отвеждат за пречистване и обезмирисяване.

По Условие 9.4.3. се прилага инструкция за периодична оценка на спазването на мерките за предотвратяване/ намаляване емисиите на интензивно миришещи вещества.

Направени са 6 бр. проверки за спазването на мерките за предотвратяване и ограничаване на емисиите на интензивно меришещи вещества.


Годишните количества на замърсителите, които се докладват по ЕРИПЗ са изчислени в съответствие с методиката по чл.25, ал.6 от Закона за чистотата на атмосферния въздух, утвърденa от МОСВ методикa Данните са посочени в Таблица 1 от Приложенията на ГДОС.
Условие 9.5. Въздействие на емисиите на вредни вещества върху качеството на атмосферния въздух
Условие 9.6. Условия за собствен мониторинг

Условие 9.6.1. Изисквания към собствения мониторинг на емисиите на вредни вещества във въздуха

По Условие 9.6.1.1. се извършват собствени периодични измервания (СПИ) на емисиите на вредни вещества в отпадъчните газове, изпускани от изпускащи устройства №№ 1, К1, К2, К3, К7 и К8, съгласно изискванията на Глава 5 от Наредба 6/26.03.1999г. за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници, при спазване на регламентираните срокове по Таблица 9.6.1, Таблица 9.6.2 и Таблица 9.6.3. като по Условие 9.6.1.2.се възлага провеждането на СПИ на акредитирани лаборатории за изпитване, които задължително измерват параметрите на газовите потоци и атмосферния въздух, съгласно чл. 22 от Наредба № 6 от 26.03.1999г. за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници.
Таблица 9.6.1. Мониторинг на изпускащи устройства № К1 и № К2 (актуализирана с Решение № 145-Н0-И2-А1-ТГ2/2016 г.)

Параметър

Метод на изпитване

Честота на измерването

Прах

Гравиметричен метод

Веднъж на шест месеца

Органични вещества, определени като общ въглерод

Пламъчно-йонизационен детектор

Веднъж на шест месеца

Диоксини и фурани

Пробонабиране и последващо газхроматографско определяне

Веднъж на две години

Живак

-

Веднъж на шест месеца



Таблица 9.6.2. Мониторинг на изпускащо устройство № К3 (актуализирана с Решение № 145-Н0-И2-А1-ТГ2/2016 г.)

Показател

Метод на изпитване

Честота на измерването

Прах

Гравиметричен метод

Веднъж на две години*

*- не по-малко от един път в рамките на две последователни календарни години.
Таблица 9.6.3. Мониторинг на изпускащи устройства № К7 и № К8 (актуализирана с Решение № 145-Н0-И2-А1-ТГ2/2016 г.)

Показател

Метод на изпитване

Честота на измерването

SO2

Тегловен метод;

Недисперсионна спектрометрия в инфрачервената област;

Електрохимичен принцип


Веднъж на две години*

NOx

Хемилуминисценция;

Електрохимичен принцип



Веднъж на две години*

CO

Недисперсна инфрачервена спектрометрия;

Електрохимичен принцип



Веднъж на две години*

*- не по-малко от един път в рамките на две последователни календарни години.

По Условие 9.6.1.3. се определят годишните количества на замърсителите (kg/y) в атмосферния въздух по Допълнение 4 на Ръководство за прилагане на Европейски регистър за изпускането и преноса на замърсителите (ЕРИПЗ), съгласно изискванията на Регламент № 166/2006г. относно създаването на EРИПЗ.

.

Условие 9.6.2. Документиране и докладване



По Условие 9.6.2.1. се документират и съхраняват резултатите от мониторинга на емисиите на вредни вещества в отпадъчните газове по Условие 9.6.1.1 и годишните количества на замърсителите (kg/y) в атмосферния въздух по Условие 9.6.1.3 за всяка календарна година отделно и се предоставя при поискване от компетентния орган.

По Условие 9.6.2.2. се документират и съхраняват на площадката информация за всички вещества и техните количества, свързани с прилагането на Европейски регистър за изпускането и преноса на замърсителите (EРИПЗ).

По Условие 9.6.2.3. се документират и съхраняват резултатите от изпълнението на мерките за предотвратяване/ намаляване на неорганизираните емисии и интензивно миришещи вещества, генерирани от дейностите на площадката съгл. инструкциите в Условие 9.3 и Условие 9.4.

По Условие 9.6.2.4. За отчетния период не са постъпили оплаквания от миризми в резултат от дейностите, извършвани на площадката.

По Условие 9.6.2.5. се документират и съхраняват резултатите от оценката на съответствието на измерените стойности на контролираните показатели с определените в разрешителното емисионни норми (вкл. степента и времевия период на превишаването им), установените причини за несъответствия и предприетите коригиращи действия.

За отчетния период не са установени несъответствия.

Информацията по Условия 9.6.2.1, 9.6.2.2, 9.6.2.3, 9.6.2.4 и 9.6.2.5 и се съхранява на площадката, докладва се с Годишния доклад и приложенията към него, предоставя се при поискване от компетентните органи.

По Условие 9.6.2.7. се докладва, като част от ГДОС стойностите на изчислените в съответствие с Условие 6.17. количества емитирани замърсители във въздуха, за единица продукт.

За отчетния период са извършени 12 бр. проверки по спазване условията в КР.

Несъответствия не са установени.
4.3. Емисии на вредни и опасни вещества в отпадъчните води


Каталог: r-r -> r-kpkz -> godishni-dokladi-14 -> dokumenti-17
dokumenti-17 -> Доклад за 2016г. За изпълнение на дейностите, за които е предоставено
dokumenti-17 -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
dokumenti-17 -> Доклад по околна среда 2016г. За изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително №445 Н1/2014г
dokumenti-17 -> Доклад по околна среда (гдос) 2016 година За изпълнение на условията, залегнали в комплексно разрешително
dokumenti-17 -> Доклад за 2016 г на „ вратица враца ад формат на годишния доклад (ГД): Увод Инсталация за предварителна обработка и багрене на текстил
dokumenti-17 -> Доклад по околна среда (гдос) за изпълнение на дейностите за 2016 г., За които е предоставено комплексно разрешително №347-но/2008 г
dokumenti-17 -> Процеси, които ще протичат в секция А, описани в условията на кр №513-Н0 / 2015г


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница