Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително №



страница1/5
Дата26.10.2018
Размер0.64 Mb.
#100611
ТипДоклад
  1   2   3   4   5



Управител:....................................

инж. Георги Станчев
ГОДИШЕН ДОКЛАД

за

ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ,

за КОИТО Е ПРЕДОСТАВЕНО

КОМПЛЕКСНО РАЗРЕШИТЕЛНО

17/ 22.12.2004г.



2005г.


1. Уводна част на годишния доклад

  • Име и местонахождение на инсталацията

“Метални изделия”АД,гр.Бургас

8000 Бургас

ул. “Индустриална” 21

Регистрационен номер:

“Метални изделия”АД,-Бургаски окръжен съд,ф.д.№4566/1993г.


  • Име, телефон, факс и е-mail на оператора

инж.Георги Станчев Георгиев – Управител

Телефон: 056/ 84 21 77, 84 06 75

Факс: 056/ 84 06 29

Е-mail: office @metalny-izdelia.com



КР № 17/22.12.2004г.

  • Име на лицето за контакти

инж. Кремена Димитрова – Еколог

Тел: 056/87 42 06



  • Кратко описание на всяка от дейностите извършвани в инсталацията

“Метални изделия”АД е разположено в южна промишлена зона на гр.Бургас.

Основната дейност на “Метални изделия” АД, се състои в:



  • производство на телове ( отгрети, твърди, поцинковани, заваръчно-помедени, с PVC покритие, помедени ) от нисковъглеродна стомана

  • строителни, фасонни и поцинковани гвоздеи

  • оградна предпазна мрежа с различен профил на светлите отвори

  • бодлива тел

  • стоманени дробинки

Основните процеси които водят до формирането на горепосочената продукция са: байцване на основната суровина наречена валцдрат и изтегляне на междинния продукт получен при байцването.В резултат на изтеглянето се получава твърд тел с различен диаметър, който се опакова на рула, шпули и др.Една част постъпва в склад за готова продукция, а друга в у-к “Отгревни гърнета”.

В зависимост от поръчките, твърдият тел е основна суровина и при процесите:



  • отгряване на тел

  • горещо поцинковане

  • помедяване

  • изсичане на гвоздеи

  • за производство на бодлива тел

  • оградна и предпазна мрежа




Цех "Телоизтегляне"

Участък “Байцов”

  • Байцване на валцдрат и полуфабрикат

Като първи етап от тяхната обработка е химичното им почистване, наречено още байцване, което протича във воден разтвор на сярна киселина/25-2%/. Този процес е необходим за нормалното протичане на операцията студено изтегляне, получаване на чиста повърхност на метала за намаляване на триенето между изтеглачната дюза и валцдрата.

Технологията на байцването включва: 4 бр. байцови вани(от които една в резерв), вана с промивна вода, съоръжения за струйно измиване под налягане с обилна струя вода и варова вана, съдържаща варно мляко.

Всяка новозаредена байцова вана съдържа 25 % сярна киселина.

В байцовите вани се поставя “Добин-ТК”. Инхибиторът предотвратява отделянето на вредни газове и абсорбира по-чиста метална повърхност, защитна обвивка, която пречи за влизане в реакция на киселината с чистия метал, т.е. протича процеса пасивация на повърхността на чистия метал.

След окончателното избайцване, валцдрата се изважда от киселинната вана и чрез потапяне се измива в преливна водна вана, където се почиства от киселина, ръжда, железен сулфат и други замърсявания.

След измиването валцдратът се поставя в специално съоръжение, предназначено за окончателното почистване с водна струя под налягане.

Следва процес на варосване на валцдрата във варови вани с варно мляко. Варната вана се загрява с помощта на пара до кипене на варното мляко, разбърква се интензивно, за да обезпечи равномерната неутрализация на остатъка от киселина по повърхността на метала. Варосването продължава докато се получи плътен варов слой върху цялата повърхност на валцдрата, след което следва процеса жълтеене.

Участък “Изтеглачен”


Междинният продукт получен при байцването се подава за изтегляне в цех “Телоизтегляне”.

  • Изтеглянето е процес, при който чрез пластична деформация се цели да се получат телове с необходимите размери и механични показатели.

Изтеглачните машини са снабдени с дюзи, за намаляване сечението на теловете преминаващи през тях. За намаляване на триенето при изтеглянето на материала през дюзите теловете преминават през разтвор на индустриален сапун или стеарат. За охлаждането на машините се ползва вода.

В резултат на изтеглянето се получава стоманен тел, който се опакова на рула, шпули и др. и се подава за отгряване, поцинковане, изсичане на гвоздеи или се оскладява.


Участък “Отгревни пещи”

Отгряването на стоманеният тел се осъществява в шахтови пещи захранени с електрически ток.



  • Същността на процеса отгряване е термична обработка на стоманен тел, при която след загряване, задържане при определена температура и бавно охлаждане се получава мек и пластичен метал без вътрешни напрежения.

При отгряване се променя структурата на материала и се намалява неговата якост. Отгретия тел се използва като полуфабрикат за производство на поцинкован тел, помеден тел. Останалата част постъпва в склада за готова продукция.
Участък “Омасляване на отгрети телове”

Извършва се по два начина - ръчно и машинно с отработено масло от Дружеството и закупено от външни лицензирани фирми.

При ръчното омасляване горения тел, опакован на пачки или розети, посредством кран се довежда над вана за омасляване. Омасляването се извършва с помощта на компресор, който нагнетява въздух в бутилка /балон/, запълнена 2/3 от обема й с отработено масло. Последното се подава под налягане 6 bar на омасляваща дюза /пистолет/.

След приключване на процеса омасленият тел се поставя на дървени палети и се оскладява.

При машинното омасляване горената тел се поставя на фенер, прокарва се през ракета, след което преминава през ваничка, заредена с отработено масло. Омасленият тел се навива машинно на ролки. След достигане на определени геометрични размери, ролките се завързват с тел на четири места, поставят се на дървен палет и се оскладяват.
Участък “Горещо поцинковане на телове и гвоздеи”

Технологията включва следните процеси - Байцване, промиване и флюсоване преди процеса поцинковане.

За основни суровини при горещото поцинковане се използват както твърд така и горен тел.

С байцването, промиването и флюсоването се цели отстраняването на окалината, мазнините /остатъци от процесите на изтегляне или валцоване/, и полепналите онечиствания по повърхността на теловете. Това почистване се осъществява по химичен способ чрез първоначално постъпване във вана с разтвор на НСl киселина. След измиване във водна вана, телът постъпва във флюсова вана. Флюсовият разтвор, съдържащ амониев и цинков хлорид предпазва теловете от окисляване и подобрява омокрянето на метала от течната цинкова стопилка. Преди постъпване във ваната за горещо поцинковане теловете се изсушават в ел. сушилня при 400 оС.

Процесът “Горещо поцинковане ” включва няколко последователни технологически операции: размотаващо устройство, химичен участък, подсушаване, горещо поцинковане, охлаждане и агрегат за намотаване на тел. Реалния, същински процес на горещото поцинковане се осъществява в стоманена вана, запълнена с разтопен цинк. За постигане на добро качество на поцинкованите изделия, при поцинковане на гвоздеи се поддържа температура на цинковата вана 540 оС , а при теловете 475 оС. С тази операция се цели нанасяне на цинково покритие върху металната повърхност на теловете.

При поцинковане на телове за получаване на равномерно покритие и снемане на излишния цинк от повърхността на тела на изход от цинковата вана се поставят тефлонови бърсалки окомплектоващи гребена на цинковата вана. Бърсалките механично се износват, след което се подменят или изгарят.

При поцинковане на гвоздеи излишния цинк се снема, чрез поставяне на гвоздеите в центрофуга, като отделения цинк се връща в цинковата вана.

Охлаждането на поцинкованите телове и гвоздеи е от изключително значение за получаване на качествено поцинковани продукти. Извършва се с непрекъснато течаща промишлена вода.

Вече поцинкованите телове се намотават на агрегат с две секции с общо задвижване, след което се отправя за производство на оградна мрежа, бодлив тел или към склад за готова продукция. Поцинкованите гвоздеи се подават за опаковане.


  • В резултат на процеса горещо поцинковане на повърхността на цинковата стопилка се образува цинкова пепел, която се почиства периодично от огледалната повърхност, а на дъното на ваната пада твърд цинк с високо съдържание на желязо.

Хардцинка /твърд цинк/ се почиства регулярно при достигане на съдържание на желязо не повече от 0.12 %.
Участък “Помедяване на телове”

За помедяване постъпва твърд или горен тел. Изтеглянето и помедяването на телът се осъществява на изтеглачна машина, комбинирана с помедяващи вани. За намаляване на триенето при изтегляне се използва индустриален сапун или стеарат. След това телът последователно преминава през 4 вани. Първата вана е запълнена с промишлена вода. Тя служи за обезсапуняване на телът от технологичната смазка, използвана при изтеглянето. Втората и третата вана са помедяващи и са запълнени с разтвор съдържащ меден сулфат и сярна киселина в определено съотношение.

Четвъртата вана е промивна, където от телът се отмива разтвора на меден сулфат и сярна киселина. Следва калибрираща дюза, където отново се намаляване сечението на тела. Калиброващата дюза се облива с течаща вода за окончателно отмиване на остатъците от помедяването.



Каталог: eea -> main-site
main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
main-site -> Решение №400-Н0-И0-А0-тг1/28. 05. 2011 г., актуализирано с Решение №400-Н0-И0-А1-тг-1/15. 12. 2011 г. Отчетен период
main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
main-site -> Доклад по околна среда (гдос) за изпълнението на дейностите за 2009 г., за които е предоставено Комплексно разрешително №355-но/2008 г
main-site -> Решение №116-Н0-И0-А1/2008 г на Министъра на околната среда и водите Отчетен период : Стара Загора, март 2011 г
main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
main-site -> Технически изисквания


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница