Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително за 2005 г



страница1/20
Дата02.01.2018
Размер3.44 Mb.
#39785
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20



"Лукойл Нефтохим Бургас" АД

ГОДИШЕН ДОКЛАД




ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ, ЗА КОИТО Е ПРЕДОСТАВЕНО КОМПЛЕКСНО РАЗРЕШИТЕЛНО ЗА 2005 г.

БУРГАС 2005 г.

1 Уводна част

  • Името и местонахождението на инсталацията

"Лукойл Нефтохим Бургас" АД


гр. Бургас 8104

  • Името на собственика или на оператора

"Лукойл Нефтохим Бургас" АД


  • Регистрационния номер на разрешителното

КР №6/2004 г.

  • Телефон, факс и е-mail на оператора / инсталацията

Изпълнителен директор – Игорь Кузьмин

Тел. 05511/2600, Фас: 05511/5555, е-mail: lukoil@neftochim.bg


  • Името на лицето за контакти



Рафинерия, нефтохимия, полимери


  • Политиката по околна среда на предприятието

Удовлетворяване правото на бъдещите поколения на здрава околна среда при осигуряване на устойчиво развитие и динамично балансиране на социалните и икономически интереси на Дружеството с необходимостта от съхраняване на околната среда.


  • Организационната структура на предприятието, отнасяща се до управлението на околната среда

СТРУКТУРА НА УПРАВЛЕНИЕ “ЕКОЛОГИЯ”


НАЧАЛНИК НА УПРАВЛЕНИЕ – ГЛАВЕН ЕКОЛОГ



СЕКРЕТАР







ОТДЕЛ “ЕКОЛОГИЧЕН КОНТРОЛ”



ОТДЕЛ “ПРОИЗВОДСТВЕНО - ЕКОЛОГИЧЕН КОНТРОЛ” (ЕКОЛОЗИ ПО ПРОИЗВОДСТВА)

ГРУПА “МЕТОДОЛОГИЯ И АНАЛИЗ””



ЛАБОРАТОРИЯ “ЕКОЛОГИЯ”






СЕКЦИЯ “ВОДИ”



СЕКЦИЯ “ВЪЗДУХ, ОТПАДЪЦИ, ПОЧВИ”

ГРУПА „РЕЖИМНО-ТЕХНИЧЕСКИ НАСТРОЙКИ И ИЗМЕРВАНИЯ”





  • РИОСВ, отговаряща за разрешителното

РИОСВ Бургас


  • Басейновата дирекция, на чиято територия е разположена инсталацията

Басейнова дирекция зя черноморски район

Обобщени данни от мониторинга по условие 10.1.1.4



І. ЗАМЪРСИТЕЛИ, ИЗПУСКАНИ ВЪВ ВЪЗДУХА
Информацията получена от попълнена табл.1 /Приложение/ за замърсители изпускани по РRTR; данни от извършен Мониторинг на емисионни източници /СПИ/, както и емитирани замърсители от изгорени горива по инсталации, е представена в съответни таблици неразделна част от ГОДОС.

В таблица с номер 1 са попълнени годишните консумации – т. на суровини или продукти използвани или получени от дадени производства, надхвърлящи посочените емисионни прагове на замърсители във въздух, води или отпадъци.

В таблици с номера 2А по цехове (нова структура) или производства (отразени така в КР), са представени както разрешените емисии в кг/час, така и наднормено емитирани количества замърсители кг/час от извършени проверки по СПИ от ОК “ТЕБ“ (Орган за контрол по технологична и екологична безопасност). Контрола на замърсителите серен и азотен диоксид, въглероден оксид както и сероводород се извършва инструментално с газ-анализатор “TESTO-350 XL“. Замърсителя прах не е контролиран поради липса на апаратура, като в момента сме в процедура по доставка на такава от одобрена фирма. В същите таблици са представени и количествата загуби от ЛОС (общи) от резервоарните паркове към съответните цехове (производства). Същите са определени с помощта на методика одобрена от ЕРА на САЩ.

В таблица с номер 2Б са представени емисии от ЛОС общи-в т. ч. ЛОС по рискови фактори, както и индивидуални въглеводороди от основна площадка. Емитираните количества ЛОС и индивидуални въглеводороди са изчислени с помощта на методика одобрена от ЕРА на САЩ.


В таблица с номер 10 са представени потребленията на енергия от различни из-точници по цехове към дадени производства. Количествата горива като средно месечно потребление за 2004 г. са дадени в тонове, а също са представени и като средно месечно потребление на тон продукция в кг или квтч/т суровина. Данните са взети от балансови отчети по производства за 2004 г.

В таблиците по производства е представена само налична информация относноНДНТ. В повечето случаи липсва такава информация.



В таблица с номер 12 е представена консумацията на суровини от производствата (по КР) в тона за 2004 г. Сравнение с НДНТ не можем да дадем понеже такава няма. Има само средно Европейска, която не е по същество – НДНТ.

В таблица с номер 13а са представени суровини и продукти ползвани или получени от дадено производство в т/год, (отразени в таблица 1) и емисии от тях във въздух, води или отпадък. Представено е усвоеното количество в продукта. Неорганизирани емисии не са показани поради липса на методика за определянето им.

В таблица с номер 14 са представени обобщено инциденти възникнали на основна площадка през 2004г. Поради отсъствие на имисионно въздействие върху прилежащите райони не е осъществявана връзка с органи по еко безопасност.
Условие 9. Емисии в атмосферата

Условие 9.1.8.1.

1. Пречиствателно съоръжение: вакуумно-абсорбционна инсталация за улавяне на бензиновите пари при пълнене на ж.п. цистерни в ТСНП - Комин № 71

На инсталация за рекуперация на въглеводородни пари “VRU” в ТСНП към ЖП Наливна естакада се извършва основен ремонт/профилактика/ на съоръжения и софтуер. След пуска в зависимост от регистрирани емитирани количества въглеводороди, ще се пристъпи към вземане на технологично решение за привеждане в съответствие с НДЕ.

2. Пречиствателно съоръжение: Сруберна колона Т-3, Комин № 57 – “Акрилнитрил” към Инсталация 7- Полиакрилнитрилни влакна (ПАНВ)

За 2005 г. сорбционнна колона Т-3 към инсталация «Акрилнитрил», е работила непрекъснато и без проблеми. Извършва се непрекъснат мониторинг на посочените в Таблица 9.1.7. параметри, без регистрирани превишения на оптималните им стойности.

3. Пречиствателно съоръжение: санитарен електрофилтър, Комин № 22 – ИСКО в производство “Сярно кисело алкилиране” (СКА) към Инсталация 2. Рафинерия.

Това съоръжение е технологично свързано с инсталацията, така че при аварииното му спиране спира и инсталацията. През 2005г., съоръжението е било в редовна експлоатация с осъществяван непрекъснат мониторинг на посочените в Таблица 9.1.4. параметри, като не са допуснати превишения на оптималните им стойности.

4. Пречиствателно съоръжение: пеновихрови прахоуловители тип “ПВПН-12“ – 2 бр., Комин № 70 – “Полистирол” към Инсталация 8. Полиетилен високо налягане и Полистирол - Полиетилен високо налягане

Инсталация “Полистирол” е спряна и консервирана, поради което пречиствателното съоръжение е изведено от редовна експлоатация/ консервирано/.

5. Пречиствателни съоръжения – електрофилтър F-2501 Комин № 25 –изгаряне на нефтени и биологични утайки и Е-104 Комин № 26 –изгаряне на течни и твърди технологични отпадъци с бункерно и прахо-улавящо устройство към ЦИУ, през 2005 г.

двата електрофилтъра са функционирали нормално. При извършения постоянен мониторинг на контролираните параметри не се е наблюдавало отклонение от оптималните стоиности.

Забележка: електрофилтър Е-104 е с две секции, като на втората секция напрежението трябва да е 110 КV за да работи в нормален технологичен режим, а не както е посочено в таблица 9.1.2. от Комплексното разрешително - 90 КV.

6. Пречиствателно съоръжение: скруберни колони С 1701, С 1702, - Комин № 53 и скруберна колона С 1703 – “Полиакрилни влакна (ПАНВ)”

За 2005 г. скруберните колони са функционирали в нормален технологичен режим. Извършван е непрекъснат мониторинг, при които не са наблюдавани отклонения от оптималните стоиности на контролираните параметри, посочени в Таблица 9.1.6. от Комплексното разрешително.

Забележка: Скруберна колона С 1703 е със самостоятелен комин, не е подвързана към Комин №53, което ще бъде отразено в подготвяната промяна на КР№6/2004г


Условие 9.1.3. Факелни системи

  1. Факел №60 – парк “Втечнени газове” и “АЖПНЕ” – спрян и консервиран от 05.12.2005г. след въвеждане в експлоатация на схема/компресор/ за улавяне и връщане на отпадни газове на вход на ВК200/АГФИ/.

  2. Факел №67 на цех. ППр – поема и функциите на факел №66 към цех “К и Л”. Последният е спрян окончателно и изключен от схема. Предстои допълнителна реконструкция и модернизация на факел №67.

Условие 9.1.3.2. изграден и пуснат в експлоатация факел за самостоятелно изгаряне на сероводород. Същият е реализиран по ствола на фак. №62–инст.Етилен250 Факлите на инст. ГВГ ще бъдат прехвърлени на сега действащия факел на Етилен- 250, а реконструкцията на Факел № 61 предстои да се извърши/на цех К.Кр/

Условие 9.1.4.

Избрана е фирма “PALL CORPORATION” – Австрия за реализация на проект “трета степен циклони след регенератора на катализатор в инст. К. Крекинг” Метода е основан на студено филтруване през “метални торби”. Офертата на избраната фирма е внесена в Тендерната комисия за одобрение.



Условие 9.2.2.1- изпълнено условието увеличен дял на пр. газ в ТЕЦ

Условие 9.2.3.1.5.-изпълнено

Изградена е вътрешна горивна мрежа по която се подава течно гориво със съдържание на сяра до 2%тегл.



Условие 9.2.10.1.- Пещ Н-3

Завишена е температурата в горивната камера на 850 0С в съответствие с Наредба 6/28.07.2004г. В момента тече експеримент за утилизиране по алтернативен метод на отпадните води от инст.Акрилнитрил за не изгарянето им в пещ Н-3.


Условие 9.2.13.

Изпълнява се алтернативен метод вместо да се монтира паралелен абсорбер в инст. АГФИ въглеводородните газове от ХО-2 и 3 ще постъпват за очистка от сероводород в колона 106 на цех К.Крекинг.



Условие 9.2.14.

Изпълнен е първия етап от поетапното строителство на нова инсталация за елементарна сяра. Пусната в пробна експлоатация-предстои приемането.



Условие 9.5.4.

Стартирана е тръжна процедура по закупуване на система за предизвестяване на неблагоприятните метеорологични условия.


Условие 9.4.2.

За 2005 г. е имало два сигнала от граждани на Камено за разпространение на неприятни миризми от «Лукоил Нефтохим Бургас» АД.

Първият е от 21.10.2005 г. по жалба на гражданина г-н Мустакеров – Съставен е Констативен протокол,според които не е установено разпространяване на неприятни миризми от Лукойл Нефтохим Бургас.

Вторияте от 06.12.2005 г. по жалба на анонимни граждани и служители на община Камено. Съставен е Констативен протокол според койо, в момента на проверката не са установени неприятни миризми.


Условие 9.5.3.

Ще бъде предоставен отчет в МОСВ и РИОСВ-Бургас от извършено обследване на емисии от резервоари за съхранение на продукти, ЦПС и Водни блокове и моделиране въздействието им върху околната среда.


Условие 9.6. Собствен мониторинг

СПИ-собствени периодични измервания

Собствения периодичен мониторинг се извършва от Орган за контрол« ТЕБ « съвместно с Лаборатория Екология по утвърден график, съобразен с условията в Комплексното разрешително. Протоколите от контролните замери се изпращат в РИОСВ-Бургас след всяко тримесечие. Информация за емисиите на замърсители определени от собствени периодични измервания е посочена в Таблица 2А.

СНИ –собствени непрекъснати измервания

Изградени са и въведени в експлоатация системи за автоматичен мониторинг/СНИ/ на димните газове от пещ за изгаряне на течни и твърди технологични отпадъци към п-во “ВиК” пещ F 101 и в пр-во “ТЕЦ” на двата комина. През 2005 г. тези системи не са функционирали поради технически несъответствя. Предприети са мерки за отстраняване техническите несъответствия в пр-во “ТЕЦ” и системите фукционират от месец Декември 2005 г., в п-во “ВиК” все още има проблеми с компютъра, обработващ данните.

Сервизното обслужване се осъществяваща от фирма «Старт инженеринг». Докладите от СНИ на двата комина в производство ТЕЦ за декември месец са изпратени в РИОСВ-Бургас.


Условие 9.6.7.

Процентното съдържание на природен газ от общото количество гориво, използвано в ТЕЦ е 55 %.

Средномесечните концентрации на сероводород /мг/м3/ в собствения газ за 2005 г


01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

638

6498

2987

3743

5145

2446

3268

5048

6615

5529

9182

5990

Условие 9.6.9.10.

Таблица 9.6.8.1.


вещество

инсталация

Количество

кг/г


CO

1. ТЕЦ

318040

NO2

2861658

SO2

11863862

прах

597237

CO

2.Рафинерия

195351

SO2

6195704

NO2




1637307

прах




249450

Хлор и неговите съединения




Няма данни

Диоксини и фурани




Няма данни

Общи въглеводороди

Бензен


Акрилнитрил

цианиди


По отделно за: 3.1. Етилен 150, 3.2.Етилен 250, 3.3. Пропилен (стара Етилен 80); 4.1.Ксилоли, 4.2.Алкална очистка /Бензол – 140, 4.3.“Органични разтворители”; 5. “Фенол”; 6.1.“Етиленов окис”, 6.2.“Етиленгликоли”, 6.3.“Етаноламини”; 7.1. ПАНВ – 1, 7.2. Акрилнитрил, 7.3. Ацетонцианхидрин, 7.4.Полипропилен, 7.5.Пиролен; 8.1.ПЕВН – 1, 8.2.ПЕВН – 2, 8.3.Полистирол; 9.1.Полимеризация, 9.2.Коагулация (Каучук), 9.3.Латекс, 9.4.Етилбензол, 9.5.Стирол, 9.6.Дивинил

Данните за тези инсталации са дадени в табл. 2Б – за емисии от ЛОС и индивидуални въглеводороди от основната площадка.

CO

10. Цех за изгаряне на утайки

366

NO2

61281

SO2

152809

Флуор и неговите съединения

Няма данни

Cd и съединенията му

Няма данни

Cr и съединенията му

Няма данни

Cu и съединенията му

Няма данни

Hg и съединенията му

Няма данни

Диоксини и фурани




Няма данни

Ni и съединенията му




Няма данни

Pb и съединенията му

Няма данни


Забележка: За ТЕЦ и Рафинерия емисиите са пресметнати с помощта на методика, адаптирана по програма “CORINAIR”-94 на Европейската общност и утвърдена от МОСВ. За Цех за изгаряне на утайки емисиите са пресметнати по данни от еднократни контролни замери на ИАОС-РЛ Бургас, като е взет в предвид масовия поток на всеки показател и е умножен по часовете, през които инсталацията е работила за 2005 г. За останалите инсталации данните са посочени в Таблица 2Б.

Таблица 1. Изпускания по PRTR – ЗАМЪРСИТЕЛИ


.

СА8

номер

Замърсител

Емисионни прагове

колона 1

Праг за пренос на замърсители извън площ. (колона 2) kg/год.

Праг за производство, обработка или употреба (колона 3) kg/год.

във въздух (колона 1a) kg/год.

във води (колона 1b) kg/год.

в почва (колона 1c) kg/год.

1#

74-82-8

Метан (CH4)

100 000










не

2#

630-08-0

Въглероден оксид (CO)

500 000

-

-

-

не

3#

124-38-9

Въглероден диоксид (CO2)

100 милиона

-

-

-

41668 т произведени в ЕО

4#




Хидро-флуоро-въглероди (HFCs)

100

-

-

-

не

5#

10024-97-2

Диазотен оксид (N2O)

10 000

-

-

-

не

6#

7664-41-7

Амоняк (NH3)

10 000

_

_

_

16521 т

АН - 15385 т



ЕА - 1136т

7#




ЛОС без метан (nмуос)

100 000

-

-

-




8#




Азотни оксиди (NOx/NO2)

100 000

-

-

-

не

9#




Перфлуоровъглероди (РРСs)

100

-

-

-

не

10#

2551-62-4

Серен хексафлуорид (SF6)

50

-

-

-

не

11#




Серни оксиди (SOx/SO2)

150 000

-

-

-

*

12#




Общ азот

-

50 000

50 000

10 000

10 000

13#




Общ фосфор

-

5 000

5 000

10 000

10 000

14




Хидрохлорофлуоро-въглероди (HCFCs)

1

-

-

100

не

15




Хлорофлуоро-въглероди (CFCs)

1

-

-

100

не

16




Халогенни въглеводороди

1

-

-

100

не

17#

7440-38-2

Арсен и съединенията му (като As)

20

5

5

50

Не

18#

7440-43-9

Кадмий и съединения (като Cd)

10

5

5

5

не

19#

7440-47-3

Хром и съединенията му (като Cr)

100

50

50

200

10 000

20#

7440-50-8

Мед и съединенията му (като Cu)

100

50

50

7262

10 000

21#

7439-97-6

Живак и съединенията му (като Hg)

10

1

1

5

не

22 #

7440-02-0

Никел и съединенията му (като Ni)

50

20

20

2320

не

23 #

7439-92-1

Олово и съединенията му (като Pb)

200

20

20

50

не

24#

7440-66-6

Цинк и съединенията му (като Zn)

200

100

100

17375

не

25

15972-60-8

Алахлор

-

1

1

5

не

26

309-00-2

Алдрин

1

1

1

1

не

27

1912-24-9

Атразин

_

1

1

5

не

28

57-74-9

Chlordane

1

1

1

1

не

29

143-50-0

Chlordecone

1

1

1

1

не

30

470-90-6

Chlorfenvinphos

_

1

1

5

не

31

85535-84-8

Хлороалкани, C10-C13

-

1

1

10

не

32

2921-88-2

Chlorpyrifos

_

1

1

5

не

33

50-29-3

ББТ

1

1

1

1

не

34#

107-06-2

1,2-дихлоретан (EDC)

1 000

10

10

100

не

35#

75-09-2

Дихлорметан (DCM)

1 000

10

10

100

не

36

60-57-1

Dieldrin

1

1

1

1

не

37

330-54-1

Diuron

_

1

1

5

не

38

115-29-7

Ендосулфан

_

1

1

5

не

39

72-20-8

Ендрин

1

1

1

1

не

40#




Халогенирани орган, съедин. (като AOX)

-

1 000

1 000

1 000

не

41

76-44-8

Хептахлор

1

1

1

1

не

42#

118-74-1

Хексахлорбензол (НСВ)

10

1

1

1

не

43#

87-68-3

Хексахлорбутадиен (НСВБ)

-

1

1

5

не

44

608-73-1

1,2,3,4,5,6-хексахлор-циклохексан (НСН)

10

1

1

1

не

45

58-89-9

Lindane

1

1

1

1

не

46

2385-85-5

Mirex

1

1

1

1

не

Каталог: eea -> main-site
main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
main-site -> Решение №400-Н0-И0-А0-тг1/28. 05. 2011 г., актуализирано с Решение №400-Н0-И0-А1-тг-1/15. 12. 2011 г. Отчетен период
main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
main-site -> Доклад по околна среда (гдос) за изпълнението на дейностите за 2009 г., за които е предоставено Комплексно разрешително №355-но/2008 г
main-site -> Решение №116-Н0-И0-А1/2008 г на Министъра на околната среда и водите Отчетен период : Стара Загора, март 2011 г
main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
main-site -> Технически изисквания


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница