Доклад за изпълнението на „ национална програма за закрила на детето за 2012 г



страница1/8
Дата21.06.2018
Размер0.68 Mb.
#75353
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6   7   8






република българия

министерски съвет

ДОКЛАД ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА

НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА ЗАКРИЛА НА ДЕТЕТО ЗА 2012 г.”




софия, 2013
СЪДЪРЖАНИЕ:



Част І 2

ВЪВЕДЕНИЕ 2

Част ІІ 3

СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ, ПРИОРИТЕТИ И ДЕЙНОСТИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ 3

Описание на постигнатото: Дейността се извършва по проект „Развитие на системата за планиране и предоставяне на социални услуги на регионално равнище, финансиран от ОП РЧР. Във връзка с изработването на областните и общинските стратегии за развитие на социалните услуги е извършен анализ на целевите региони. 21




Част І

ВЪВЕДЕНИЕ



Настоящият доклад отчита изпълнението на Националната програма за закрила на детето за 2012 г., като предмет на доклада е изпълнението на заложените дейности в програмата по отношение на мерките, предприети от страна на органите по закрила на детето, както и от други ангажирани партньори като ведомства, институции, неправителствени организации. В доклада е направен преглед на планираните индикатори за изпълнение, отчетeтена е степента, в която извършените дейности през годината отговарят на цялостната политическа рамка, на потребностите на целевите групи, на общите дефицити в страната и на приоритетите на ЕС, като специално внимание се обръща на залаганите и неизпълнени в необходимия обем значими цели и дейности.

През изминалата 2012 г. приключи проект, изпълняван от Държавна агенция за закрила на детето (ДАЗД) “Извършване на оценка на изпълнението на Националната стратегия за детето” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” (ОП РЧР), благодарение на който е извършена цялостна оценка на тригодишния период на изпълнение на «Национална стратегия за детето 2008-2018 г.». Наблюдението на политиките за детето в изпълнение на Стратегията, се ръководи от председателя на Държавната агенция за закрила на детето чрез ежегодно отчитане на изпълнението на годишна «Национална програма за закрила на детето», която се явява свързващо звено и основа за актуализиране и подобряване на различните секторни политики.



Докладът е структуриран в осем части, следващи основните приоритетни области, залегнали в Националната програма за закрила на детето за 2012 г., с поставен акцент основно върху реализацията на проектите по Оперативни програми, свързани с изпълнение на Плана за действие по изпълнение на Национална стратегия „Визия за деинституционализацията на децата в Република България”, приета с Решение на Министерския съвет на 24 февруари 2010 г. В края на всяка по приоритетните области са отразени и основните изводи, изведени от постигнатите резултати, предизвикателствата в изпълнението и нереализираните дейности.

Част ІІ

СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ, ПРИОРИТЕТИ И ДЕЙНОСТИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ


От създаването на ДАЗД до преди само няколко години, при разработването на ежегодна Национална програма за закрила на детето, стремежът към залагане на цели, дейности и решения в най-важните области, не бе подчинен и не беше съобразен в достатъчна степен с възможностите за политически действия, намерения, цели и промени, което от своя страна доведе до залагане на едни и същи дейности, по които няма съществен напредък и промяна през годините, в нужните насоки и с необходимите темпове. Едва през 2010 г., с приемането на Национална стратегия «Визия за деинституционализацията на децата в Р България» и План за действие за нейното изпълнение, политическата воля беше не само декларирана, но и практически изявена и реализирана, като намери своя израз в осигуряването на експертна международната подкрепа и финансовата обезпеченост на процеса на деинституционализация, като основен, най-проблемен и най-актуален. Той е свързан с комплекс от дейности за създаване на условия и възможности за подкрепа на семействата и децата им, за да не се стига до ситуации на риск от увреждане в развитието на детето и поемане на грижата за неговото отглеждане и възпитание от държавни институции и услуги.

Заложените за изпълнение цели и дейности са свързани с националните цели и препоръки на Съвета на Европа:

  1. Националната стратегическа референтна рамка (НСРР), изготвена в съответствие с чл. 27 и чл. 28 от Регламента на Съвета на ЕС (№ 1083/2006 от 11 юли 2006 г.), в които са залегнали общите разпоредби относно Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд и Кохезионния фонд.

  2. Национална цел 5 „Намаляване на броя на лицата, живеещи в бедност с 260 хил. души до 2020 г.”

  3. Национална стратегия за детето (2008-2018)

  4. Национална стратегия «Визия за деинституционализацията на децата в Р България» и План за действие за нейното изпълнение

  5. Национална програма за гарантиране правата на децата с увреждания 2010 – 2013 г.

  6. Национална здравна стратегия 2008-2013г.

  7. Национална стратегия за борба с наркотиците 2009-2013 г. В съответствие със Стратегията на Съвета на Европа за правата на детето (2012-2015) и плана за действие за прилагането й.

  8. Концепция за деинституционализация на децата от Домовете за медико-социални грижи за деца

  9. Здравна стратегия за лица в неравностойно положение, принадлежащи към етническите малцинства В изпълнение на целите и дейностите залегнали в програмата на правителството за Европейското развитие на България и Програмата за развитие на образованието, науката и младежките политики в Република България

  10. Осигуряване на достъп до качествено образование за ученици със сензорни уврежданияСтратегическа цел 3 Гарантиране правата на всички деца от Плана за действие за прилагане на Стратегията на Съвета на Европа за правата на детето (2012-2015)

  11. Стратегията за превенция на престъпността (2012-2020), приета от Министерския съвет през м. април 2012 г.

  12. Стратегическа цел 1„Популяризиране на подходящи за деца услуги и системи“, област „Правосъдие, щадящо детето“ от Стратегията на Съвета на Европа за правата на детето (2012-2015 г.) и Плана за действие за прилагане на Стратегията и Програмата на ЕС за правата на детето в частта „Правосъдието, съобразено с интересите на децата“.

  13. Препоръка № 5 на Съвета на ЕС за периода 2011-2012 г.



Основни приоритетни области, заложени в Националната програма за закрила на детето през 2012 г., са следните:

І. Политики за детето. Създаване на условия за социално включване на децата.

ІІ. Здравеопазване. Подобряване здравето на децата.

ІІІ. Образование. Осигуряване на равен достъп до качествена предучилищна подготовка и училищно образование.

ІV. Правосъдие за детето.

V. Повишаване ефективността на мерките за защита на децата от насилие, злоупотреба и други форми на експлоатация.

V­І. Спорт, култура, свободно време и развитие на способностите.

VІІ. Насърчаване на детското участие.

VІІІ. Информационно общество, медийно пространство.

І. Политики за детето. Създаване на условия за социално включване на децата.

ЦЕЛ № 1: Гарантиране на правото на детето да живее в сигурна семейна среда
1.1. Извършване на оценка на изпълнението на „Националната стратегия за детето 2008 г. – 2018 г.”

Описание на постигнатото: През 2012 г. приключи реализираният от ДАЗД проект “Извършване на оценка на изпълнението на Националната стратегия за детето” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” (ОПРЧР), чрез който стана възможно изпълнението на заложения в Стратегията ангажимент за цялостна оценка на изпълнението през първите три години от нейното приемане.

В резултат на изпълнението на проекта, е осигурена надеждна обратна информация за състоянието на политиките за подкрепа на детето, за мнението на ползвателите на различни услуги, както и за въздействието на резултатите от приемане на националните програми за закрила и Национална стратегия за детето 2008-2018 г. Тази информация е необходимата основа за актуализиране и подобряване на законодателството, свързано с политиките за детето и семейството, както и за актуализация на Националната стратегия.



В процеса на изпълнение на проекта са извършени няколко основни мащабни проучвания: изготвен е Анализ на ежегодните доклади за изпълнението на годишните програми за закрила на детето и анализ на резултатите от проведените интегрирани проверки по правата на детето; Извършени са социологически проучвания за изследване на реалните резултати за ползвателите на различните видове услуги, степента на удовлетвореност от достъпността и качеството на услугите и конкретните потребности на децата и семействата им; Извършени са специализирани проучвания и изследвания за оценка на резултатите от изпълнението на стратегията, за да се оцени въздействието на резултатите от изпълнението на Националната стратегия за детето 2008-2018г., с оглед необходимостта от промяна в законодателството, свързано с политиките за детето и семейството, както и актуализация на Националната стратегия.

Обобщеният анализ на резултатите от проведените проучвания показа, че за да може Националната стратегия да изиграе определена роля в координирането на политиките за детето и синхронизиране на дейностите в различните институции на национално, регионално и на местно ниво, е необходимо актуализиране и промяна в няколко основни насоки, изведени от извършените анализи, оценки и проучвания. На тази база са направени предложения за:

  • Промени в Националната стратегия за детето 2008–2018г., в структурата на Националната програма за закрила на детето, приложимата нормативна уредба и начина на работа на отговорните институции на национално, регионално и местно ниво.

  • Въвеждането на система от индикатори, осигуряващи надеждна информация, с цел повишаване ефективността от прилаганите политики; повишаване капацитета на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), Министерството на труда и социалната политика (МТСП), Агенцията за социално подпомагане (АСП) чрез надграждащи методи и умения за оценка на практическите резултати и осигуряване на възможност за по-добра оценка на работата и за развитие на политиките и законодателството.

  • Разработване на методология за мониторинг на дейностите за периодична оценка на изпълнението и резултатите от прилагането на Националната стратегия за детето.

Този проект беше планиран и изпълнен от ДАЗД не само поради залегнало изискване в самата Стратегия за извършване на периодичен преглед и оценка, но и поради все по-силно осъзнатата необходимост управленския процес и решенията да се основават на информация, чрез която могат да се проследяват измененията и могат да се установят своевременно слабите страни, които изискват коригиращи действия, за да могат да бъдат определени адекватни политики, целящи постигането на пълноценно развитие на децата.


1.2 Разработване на минимален пакет гарантирани услуги за подкрепа на семейството на областно ниво и механизъм за въвеждането им.

Описание на постигнатото: Дейността се изпълнява в рамките на проект по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” (ОП РЧР) „Развитие на системата за планиране и предоставяне на социални услуги на регионално равнище”.

На територията на всяка област е изведен пакет от необходимите социални услуги, в зависимост от идентифицираните потребности на общността и е направен анализ. Дейността се изпълнява съгласно чл. 36а от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане. Разработени са областни и общински стратегии за развитието на социалните услуги, в които е включен пакет от услуги – действащи и планирани за откриване. Стратегиите обединяват и са израз на междусекторното взаимодействие при планирането и изпълнението на политиките за детето и семейството. В разработването им участват всички ангажирани институции.

В рамките на проект по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” (ОП РЧР) „Развитие на системата за планиране и предоставяне на социални услуги на регионално равнище”, са идентифицирани конкретните населени места, където ще бъдат открити социални услуги за лица, напускащи Домове за деца, лишени от родителска грижа (ДДЛРГ) и лица с увреждания. От общините - партньори са подадени 34 проектни предложения по ОП РЧР – схема за безвъзмездна финансова помощ „Живот в общността”.



Значение и ефект от прилагането на мярката: Идентифицирани са и изведени услугите в Областните стратегии, съобразно потребностите на целевите региони, но няма разработен минимален пакет гарантирани услуги за подкрепа на семейството на областно ниво и механизъм за въвеждането им.
1.3: Развитие на системата за планиране и предоставяне на социални услуги на регионално равнище.

Описание на постигнатото: Дейността се изпълнява в рамките на проект по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” (ОП РЧР) „Развитие на системата за планиране и предоставяне на социални услуги на регионално равнище”.

Изготвен е анализ за степента на готовност на местно равнище за прилагане на интегриран модел за социално включване на лица над 18 години, живеещи в домовете за деца, лишени от родителска грижа и на хора с увреждания в риск от институционализация. В изпълнение на Плана за действие към Визията за деинституционализация, бе предвидена Операция „Живот в общността”, КОМПОНЕНТ 1, в рамките на ОПРЧР, с конкретни бенефициенти общините на територията на България. Компонент 1 на операцията „Живот в общността” предвижда развитие на социални услуги в подкрепа на социалното включване на лица, настанени в ДДЛРГ. Основната цел на операцията е да гарантира правото на живот в общността на лица, настанени в ДДЛРГ и пълнолетни лица с увреждания (умствени и физически). Специфичната цел е да се разкрият нови форми на социални услуги в общността за лицата от целевата група. Операцията се реализира в условията на допълняемост между мерки, планирани по приоритетна ос 5 на ОПРЧР и процедура „Развитие на системата за планиране и предоставяне на социални услуги на регионално равнище” по ос 6 на ОПРЧР. В резултат от извършеното планиране по ос 6, по настоящата операция ще се финансират препоръчаните социални услуги за лица, настанени в ДДЛРГ. Процедурата е обявена от АСП на 03.04.2012г. с краен срок за набиране на проектите 29.06.2012 г. С общините са подписани 165 договора в периода 19 ноември - 13 декември 2012 г. Т.е. от изложеното по-горе е видно, че общините са в невъзможност за период от 30 дни, а за някои 15 дни "в голяма степен да реализират дейности по процедурата и да допринесат съществено за изпълнението на Националната програма за закрила на детето. Другото, което следва да се има предвид е, че дейностите по проектите не са насочени само към деца.

Значение и ефект от прилагането на мярката: Усъвършенстване на системата за планиране на социални услуги на регионално равнище.

1.4. Развитие на услугата приемна грижа.

Описание на постигнатото: По данни на АСП за периода 01.01.2012 г. до 30.12.2012 г в страната са утвърдени общо 646 приемни семейства. От тях 63 доброволни и 583 професионални. Към 31.12.2012 г. в приемни семейства се отглеждат 1144 деца, от тях 146 деца в доброволни приемни семейства и 998 деца в професионални приемни семейства. На територията на цялата страна от отделите „Закрила на детето” към Дирекции „Социално подпомагане” са оценени общо 2 482 деца. От тях 1978 са деца от специализирани институции, а 376 са деца от резидентни услуги. Децата, които са от общността са 128. Съотношението на децата по възрастов признак е следното: 0-3 години – 600 деца; 3 – 14 години – 1561 деца и 14 – 18 години - 321 деца.

В подкрепа на процеса по деинституционализация, ангажираните институции развиват и подобряват функционирането на алтернативните услуги на грижа за деца в семейна среда. В тази връзка, АСП като бенефециент по проект « И аз имам семейство”, изпълнява дейностите в партньорство с над 80 общини в страната.

Общия брой подадени заявления от кандидати за приемни семейства, към 30.11.2012 г. са 1595 (вкл. по проект «И аз имам семейство») .

По проект «И аз имам семейство” – от стартиране на проекта към 31.12.2012 г. са осъществени следните дейности:

Сформирани 83 екипа по приемна грижа. Членове на всеки екип са двама социални работници. За Столична община са сформирани 2 екипа;

Социалните работници от екипите по приемна грижа преминаха през петдневно въвеждащо и тридневно надграждащо обучения в шестте планови икономически района.

Изготвен и обобщен анализ и списък с имената на децата, оценени за приемна грижа на национално ниво към месец май 2012 г.

Към 31.12.2012 г. на територията на всичките 83 общини са постъпили общо 838 заявления от кандидати за приемни семейства, като за общо 115 от кандидатите вече е прекратено проучването. Към момента се работи със 723 кандидати и утвърдени приемни семейства.



Към 31.12.2012 г. по проект « И аз имам семейство” на територията на всички 83 обхванати в него общини, са утвърдени 276 приемни семейства и има 100 деца, настанени в приемни семейства.

Бяха направени изменения и допълнения в нормативната уредба, с оглед на разширяване на възможността за развитие на услугата „приемна грижа” и подобряване на нейното качество - в Преходните и заключителни разпоредби към Закона за изменение и допълнение на Закона за социално подпомагане, ДВ, бр. 32 от 24.04.2012 г., в сила от 24.04.2012 г. и в Закона за закрила на детето. В съответствие с тези промени, с Постановление № 197 на Министерския съвет за изменение и допълнение на Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях, ДВ, бр. 68 от 4.09.2012 г., в сила от 4.09.2012 г., бяха изменени Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях и Правилника за прилагане на Закона за закрила на детето. Основните акценти на направените промени в Закона са свързани с:

- разширена е възможността за предоставяне на услугата „приемна грижа” от всички доставчици – дирекциите „Социално подпомагане”, общините и лицензираните доставчици на социални услуги за деца, съгласно Закона за закрила на детето;

- регламентиран е реда, по който всички доставчици на услугата „приемна грижа” следва да извършват дейности по набиране и оценяване на кандидати за приемни семейства, обучение, взаимно адаптиране, подкрепа и наблюдение на отглеждането на детето;

- регламентирани са основните функции на Комисията по приемна грижа;

- увеличен е размерът на възнагражденията на приемните семейства.



Сформирани са комисии по приемна грижа на територията на цялата страна. Изработени са вътрешни правила за дейността на комисиите. Проведени са шест семинара за членовете на Комисиите по приемна грижа към РДСП.

Значение и ефект от прилагането на мярката: Сформираните и обучени 83 екипа по приемна грижа в общините, набирането и подготовката на кандидат- приемните семейства и настаняването на повече от 100 деца за този период, и то само по проекта, определено подкрепя процеса на деинституционализация и дава възможност на по-голям брой деца да живеят в семейна среда.
1.5 Разкриване на социални услуги в общността за деца и семейства.

Описание на постигнатото: В периода м. януари – м. декември 2012 г. продължава тенденцията от предходните години за нарастване на броя на социалните услуги в общността за деца. От началото на 2012 г. към 31.12.2012 г са открити 46 социални услуги за деца и семейства16 Центъра за настаняване от семеен тип, 17 Центъра за обществена подкрепа, 1 Център за работа с деца на улицата, 3 Центъра за социална рехабилитация и интеграция за деца, 5 Дневни центъра за деца с увреждания и 4 Кризисни центъра.

Преобладаващата част от откритите услуги са развивани по проекти на ОП РЧР. Министерство на труда и социалната политика, респ. АСП, осигури тяхната устойчивост чрез откриването им като делегирани от държавата дейности.



Към 31.12.2012 г. в страната функционират 338 социални услуги за деца и семейства, включително и от резидентен тип, с общ капацитет 8 769 места. Потребителите, които ползват дейностите в тях, са 9 463.

Значение и ефект от прилагането на мярката: Подкрепа на децата и семействата чрез предоставяне на качествени и адекватни на потребностите социални услуги в общността. Гарантиране на правото на детето да живее в семейна или близка до семейната среда; насърчаване на социалното включване.
1.6. Изпълнение на Проекта за социално включване.

Описание на постигнатото: Дейността се изпълнява в рамките на проект „Социално включване” на МТСП.

През 2012 г. по Проекта за социално включване са изпълнени всички планирани дейности в рамките на разходния таван по бюджета на МТСП за външно финансиране. Постигната е 100% усвояемост на заемните средства за годината, основно за строителни дейности, свързани с изграждането на подходяща среда за предоставяне на услугите по ПСВ. Основните услуги, планирани по Проекта, са:



  • Интеграция на децата в детските градини и в предучилищните групи/класове, което включва създаване на места в детски градини чрез изграждане или ремонт на детски градини, пълно или частично намаляване на таксата за детска градина, индивидуална и групова работа с децата и родителите, включително и с деца и родители, които не са от уязвими групи, осигуряване на транспорт с цел посещаване на детска градина и др.;

  • Мониторинг на готовността за обучение;

  • Допълнителна подготовка за равен старт в училище чрез създаване на летни училища и/или групи преди постъпване в първи клас;

  • Здравна детска консултация и дейности по превенция на заболяванията, включително и преглед от стоматолог за по-големите деца;

  • Намаляване на таксата за детска ясла;

  • Ранна интервенция на уврежданията чрез обучение на медицински персонал, пряка работа с децата с увреждания и техните семейства още от момента на раждане на детето, която включва освен рехабилитация в специално създадените центрове по проекта и дейности по консултиране, обучение, мобилна работа с детето в неговия дом;

  • Индивидуална педагогическа подкрепа за деца с увреждания за постъпване в първи клас;

  • Формиране и развитие на родителски умения чрез групова и индивидуална работа с бъдещи и настоящи родители;

  • Семейно консултиране и подкрепа, което включва освен работа с родителите и работа с децата, дейности за семейно планиране, както и индивидуална работа за решаването на конкретни проблеми при отглеждането на децата;

  • Семейни центрове за деца от 0 до 3 г. и от 3 до 7 г., които да дадат възможност при липса на детска градина или детска ясла децата да получават нужните грижи и подготовка;

  • Детегледачи на малки деца в домашна среда.

За предоставянето на услугите се финансират и дейности за строителство, ремонт и оборудване. По проекта договорите с общините са подписани в края 2011 г. и началото на 2012 г. Проектите са обвързани с извършване на строително монтажни работи (СМР), след което следва разкриване и предоставяне на услуги за ранно детско развитие. Основната причина за неизпълнението е не осигуряване на договорните разходни тавани от МФ по заемното споразумение със Световната банка. Общинското съфинансиране е осигурено в размер на 2 млн. лева.

По проекта, към края на отчетния период са сключени всички 70 Споразумения за финансиране с общини за предоставянето на услуги за деца от 0 до 7 години и техните семейства. Завършени са 46 обекта и са съгласувани 80 тръжни процедури. Извършена е първоначална оценка на въздействието на Проекта за социално включване.



Значение и ефект от прилагането на мярката: Не се предоставят нов тип услуги за деца и семейства: за ранно детско развитие, за превенция на рисковете в ранна детска възраст, за по-добро обхващане и подобряване на готовността на децата за включване в образователната система, за подобряване на семейната среда.
Резултати и степен на изпълнение на заложените индикатори и очаквания ефект:

  • Заложеният в Националната стратегия за детето ангажимент за цялостна оценка на тригодишния период на нейното прилагане е изпълнен. Тази оценка ще послужи като основа за актуализиране и подобряване на свързаните секторни политики, както и за актуализиране и промяна на Стратегията.

  • В разработените областни стратегии е залегнал пакет от необходими услуги за подкрепа на семейството на областно ниво, но към момента на отчитане изпълнението на програмата, от отговорните институции не е приета легална дефиниция за минимален пакет гарантирани услуги, механизъм и план за въвеждането им. Реално дейността не е стартирала и към момента не е постигнат очакваният ефект и резултат от тази дейност.

  • Към момента на отчитане на НПЗД 2012 г., няма разработен механизъм за оценка на нуждите от разкриване на социални услуги и на система за мониторинг и управление. Дейността е в процес на изпълнение и не е постигнат очаквания ефект и резултат.

  • В резултат на кардинално променения подход в предоставянето на услугата „приемна грижа”, който е утвърден през изминалата година и е закрепен в нормативната уредба, в процеса на изпълнение на дейността, е увеличен броят на децата, които се отглеждат в приемни семейства.

  • Към момента на отчитане на програмата, дейностите по проекта за социално включване са на такъв етап, че все още няма общини, които предоставят услуги за превенция на рисковете в семейството и ранното детско развитие, поради което все още не е постигнат очакваният ефект и резултат от тази дейност.



ЦЕЛ № 2 Провеждане на процеса на реформа в грижата и спазването на правата на децата, отглеждани в специализирани институции.

2.1. Организиране и провеждане на детайлни оценки на децата с увреждания над 3 г. от Домове за медико-социални грижи (ДМСГД) и децата и младежите с увреждания от Домове за деца с умствена изостаналост (ДДУИ) и ДДФУ.

Описание на постигнатото: През втората половина на 2012 г. започна подготвката и изпълнението на задълбочената оценка на децата и младежите от целевата група на проект „Детство за всички”. Националното звено за деинституционализация работи по изготвяне на формуляр за провеждане на задълбочена оценка на децата и младежите от целевата група. Формулярът, инструкциите за попълване, както и програмата на обучението бяха съвместно изготвени от експерти от ДАЗД, АСП и ЛУМОС в периода февруари – май 2012 год. В този период се разпределиха ангажиментите и отговорностите между отделните партньори и се взе решението екипите по оценка да бъдат от социален работник/ представител от специализираната институция, в която е детето/ младежа и социален работник от ДПС (ОЗД/ ХУСУ).

Задълбочената оценка започна през средата на октомври 2012 г. и ще продължи до края на март 2013.

В периода септември – октомври 2012 год. се осъществиха 5 обучения за подготовка и провеждане на втората детайлна оценка. Общо в обученията присъстваха 275 души – социални работници от ДСП (ОЗД и ХУСУ), представители на специализираните институции, местните координатори и консултантите на ЛУМОС

В рамките на проекта, 87 служители /социални работници и началник-отдели/ от ЗД и ХУСУ са включени в обучителни семинари за извършване детайлната оценка на децата и младежите в ДДУИ и ДДФУ и децата над 3 г. в ДМСГД. Във връзка с планирането и подготовката на тяхното преместване са обучени всички екипи за оценка.

Чрез тази задълбочена оценка могат да се отчетат промените в развитието на детето/ младежа и значимите за него/ нея фактори. По този начин, въз основа на преглед и степенуване на тези фактори ще бъде определено населеното място, в което ще отиде детето/ младежът; ще се потвърди или промени плана за съпътстващи услуги, които ще ползва там; ще се формират групите в новите резидентни услуги.

Значение и ефект от прилагането на мярката: Задълбочената оценка ще бъде основа за индивидуалния план за преместване на всяко дете/ младеж от целевата група на проекта.
2.2. Оценки на възможностите на родителите и капацитета на семейството за отглеждане или поддържане на контакти с децата, настанени в ДДУИ и ДМСГД

Описание на постигнатото: В рамките на изпълнявания от ДАЗД проект „Детство за всички”, през 2012 година беше финализирано изследването на желанията и възможностите на семействата да поддържат контакт с децата си, които се отглеждат в ДДУИ и децата с увреждания над 3-години от ДМСГД. В изследването са участвали 192 социални работници съвместно с консултанти на Фондация ЛУМОС. Целта на изследването бе да се направи анализ на нагласите и взаимоотношенията в семейството по отношение на настаненото в институция дете. Изследването обхваща родители и роднини на 1 252 (75% от 1670, към 01.03.2012 г.) деца и младежи от целевата група в ДДУИ и ДМСГД в цялата страна.

Въпреки първоначалната информация, че ще бъде много трудно да бъдат намерени родителите и роднините на децата, тъй като 71,7% от родителите са прекъснали контакта с децата, като безспорен успех на изследването следва да се отчете, че бяха открити актуалните адреси на родителите и роднините и бяха интервюирани семействата на 1252 деца. Нещо повече, въпреки съществуващата нагласа, че тези деца са изоставени и близките им не се интересуват от тях почти 1 600 родители и роднини са участвали в проведените интервюта (майки, бащи, баби, дядовци, братя, сестри и т.н.). В отговор на въпроса „Бихте ли поддържали контакт с детето си, ако живее близо до Вас?” - 743 (над 47%) от родителите/ роднините на децата/ младежите заявяват желание за поддържане на контакт и биха желали детето/ младежа да бъде преместено в ЦНСТ/ ЗЖ в близост до населеното място, в което живее семейството. 600 (38%) не желаят да поддържат контакт, а 225 (14 %) се колебаят и не могат да дадат категоричен отговор. Общият брой на отговорилите е 1568. На въпроса „От каква подкрепа се нуждаете, за да поддържате контакт със своето дете” са отговорили 1175 родители и роднини на деца и младежи. Заявилите, че имат нужда от финансова/ материална подкрепа са127 (10,8%), а посочилите, че имат нужда от обучение и професионална помощ са 213 (18,1%). Най-голям е броят на заявилите нужда от комплексна подкрепа и услуги – 835 (71%).

През 2012 г. продължи инициативата „Отворени врати“, с цел допълнително мотивиране на връзката между децата и родителите, включване на персонала на СИ и улесняване на връзката дете-родител. Към края на 2012 г. 208 деца и младежи поддържат контакт с родители и роднини. В резултат на изследването на и желанията и възможностите на семействата да поддържат контакт с детето си родителите на 90 деца, които не са имали контакти, са потърсили своите деца; родителите на 30 деца са се обадили по телефона до дома, в който живее детето и са поискали информация за него, а родители/роднини на 60 деца са посетили лично дома и са се срещнали с детето.

Въведени са иновативни методи на работа в институциите за подготовка на децата за преместване (хранене, интензивно общуване, ерготерапия), в резултат на което се отбелязват промени при децата в посока на: подобрено общуване; по-често изразяване на различни емоции; подобрена двигателна активност.



Осигурени са по-добро качество на грижа и условия за живот деца от целевата група по проекта, като от тях са осиновени - 117; настанени в приемни семейства - 26; реинтегрирани - 33; настанени в защитени жилища -14; настанени в предходни жилища - 6; настанени в ЦНСТ – 28. Намален е и броят на постъпващите в тези институции деца със 143.

Значение и ефект от прилагането на мярката: Проведеното изследване за готовността и желанието на родителите да поддържат връзка с децата си, дава точност на визията за последваща работа с всяко от децата/младежите, за промяна в плана за грижи и в плана за действие.
2.3. Супервизия в ДДУИ/ ДДФУ.

Описание на постигнатото: Дейността се изпълнява в рамките на проект „Детство за всички. От януари 2012 г., след сключен договор с Гражданско дружество „БАЛИЗ и ФИЦЕ за „Детство за всички”, започна регулярна супервизия на персонала на ДДУИ. Съгласно договора, до момента са проведени 168 групови супервизии (във всеки ДДУИ по една сесия месечно) и по заявка- 69 индивидуални супервизии с различни специалисти от ДДУИ.

Проведени са общо над 230 супервизии във всички ДДУИ/ДДФУ.



Значение и ефект от прилагането на мярката: Оказана е професионална подкрепа, стимулира се професионалното развитие, чрез придобиване на знания и подобряване на уменията за справяне с проблемите.
2.4. Обучение на екипите в специализираните институции

Описание на постигнатото: Дейността се изпълнява в рамките на проект „Детство за всички. Съвместно с Фондация „Лумос” България, експертите от НЗД към ДАЗД, планираха и организираха обучение за специалистите – рехабилитатори и ерготерапевти от ДДУИ и ДМСГД. Обучението беше проведено от британски специалисти: Лиз Грей и Сюзан Кинг. Цели на обучението:

  • Да повиши и обогати знанията на специалистите (физиотерапевти, ерготерапевти, рехабилитатори) за терапевтични интервенции на деца с множествени увреждания.

  • Да идентифицира нуждите от бъдещи обучения за терапевтични интервенции за деца с множествени увреждания.

  • Да подобри уменията по отношение на хващането, позиционирането и терапевтичните интервенции с цел улесняване на функционалната активност на децата с множествени увреждания.

През 2012 г. в рамките на Компонент 7 на Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН” 28 специалисти (педагози, социални работниици и психолози) от ДДУИ и УДУИ преминаха през десетдневно обучение за работа с програми по здравно образование със специален фокус върху сексуално и репродуктивно здраве и превенция на ХИВ и сексуално-предавани инфекции.

Значение и ефект от прилагането на мярката: В резултат на проведените обучения е повишен капацитета на работещите в специализираните институции, обхванати в проекта и са установени положителни промени в развитието на децата.
Планираните в НПЗД 2012 г. дейности по точка 2.4. „Обучение на персонала за новите услуги” и дейност 2.5. „Планиране и подготовка на преместването на децата”, които са заложени по проект „Детство за всички“ не са изпълнени поради тъй като през отчетния период нямаше изградени нови услуги.
2.5. Национална комуникационна кампания с цел информиране на общността.

Описание на постигнатото: Дейността се изпълнява в рамките на проект „Детство за всички. В началото на 2012 г. бяха проведени седем информационни семинари в шестте региона за планиране и в гр.София, с цел повишаване информираността и привличане на заинтересованите страни в изпълнението на проекта. Бяха обсъдени няколко основни теми, свързани с концептуалната рамка на проекта; държавната политика по деинституционализация; ефекта от деинституционализацията /трудности и предизвикателства/; благоприятната роля на семейната среда върху развитието на детето с увреждания; ключовата роля на социалните услуги в процеса на деинституционализация; запознаване със същността на планираните социални услуги.

През периода са проведени 38 тематични срещи в специализираните институции, в целевите общини за мотивиране и подкрепа за създаването на планираните пакети от услуги за деца с увреждания и техните семейства - потребности и практики.

Като част от дейности 9 и 10 от проекта и след сключен договор за обществена поръчка, стартира работата по Националната комуникационна кампания за повишаване на информираността на обществото и промяна на обществените нагласи към децата с увреждания от специализираните институции. Беше направено социологическо проучване за определяне на ключовите послания и прецизиране на целевите групи на кампанията. Изготвена е идентичност на кампанията – лого и планираните информационни материали. Изработени са видео и аудио клипове. Предстои изработване на планираните филми.

На 11.01.2012 г, е проведена първата пресконференция за проекта – представени са резултатите до момента и изводите от социологическото проучване. На 25.04.2012 г. на пресконференция в София Прес бяха представени резултатите от изследването на желанията и възможностите на семействата да поддържат контакт с детето си. Отделно от планираните в рамките на договора за обществена поръчка, със собствен ресурс ДАЗД и партньорите са представяли проекта и процеса на извеждане на децата с увреждания от специализираните институции с общо 23 публикации и участия в електронните медии.



Значение и ефект от прилагането на мярката: Проведени са информационни семинари и тематични срещи, както и първата пресконференция по проекта, стартира работата по Национална информационна кампания с разработените видео и аудио клипове.
2.6. Инвестиционни дейности за деинституционализация на специализирани институции, предлагащи услуги за деца в риск и ДМСГД

Описание на постигнатото: Операция ”Да не изоставяме нито едно дете”, финансирана от ОП ”Развитие на човешките ресурси” съдържа 2 компонента: Компонент 1 „Планиране на мерки за деинституционализация” и Компонент 2 „Представяне на социални услуги в общността”. За изпълнението на целите на операцията се включва междинен инвестиционен компонент – подкрепа за общините за изграждане на социална инфраструктура, която ще замени класическите резидентни институции. Инвестиционният компонент ще се изпълнява със средства от Европейския фонд за регионално развитие, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и национално финансиране чрез ОП „Регионално развитие” и Програма за развитие на селските райони. По схемата за безвъзмездно финансиране „Подкрепа на деинституционализацията на социални институции, предлагащи услуги за деца в риск” конкретни бенефициенти са 81 общини, от които 62 от градските агломерации с програмирано финансиране-106 976 439лв. и 19 общини от селските райони с програмирано финансиране -16 703 337 лв. за следните услуги:

  • 149 Центрове за настаняване от семеен тип, в които ще живеят до 12 деца;

  • 36 Защитени жилища , всяко за по 8 младежи;

  • 1 дневен център за деца с увреждания;

  • 8 центъра за социална рехабилитация и интеграция;

  • В следващия програмен период ще бъдат изградени още съпътстващи услуги, които ще предоставят рехабилитация и терапия в общността.

  • Те ще се изградят в по-големите населени места, с достъп до качествена медицинска и образователна грижа и с по-добра възможност за социална интеграция.

Към момента на отчитане на НПЗД 2012 г. няма изградени по проекта, оборудвани и обзаведени Центрове за настаняване от семеен тип и защитени жилища. Дългите процедури по обжалване на избор на изпълнител по ЗОП на практика забавиха напредъка на строителните работи и доставките на обзавеждане и оборудване. По ОПРР са сключени 62 договора на стойност 104 млн.лв. Срокът за изпълнение на договорите е 24 месеца. Тук между 80 и 90 % от процедурите за СМР се обжалват.

Значение и ефект от прилагането на мярката: Не са постигнати значението и ефекта от прилагането на мярката за подобряване на инфраструктурата тъй като през отчетния период нямаше изградени нови услуги.
2.7. Мониторинг на изпълнението на строителните дейности на новите социални услуги

Описание на постигнатото: През отчетния период беше актуален третият срок за кандидатстване на общините, бенефициенти на ОПРР за изграждане на резидентни услуги. Съгласувани са задания за проектиране на 2 общини и работни/ технически проекти на 4 общини. За общините, които попадат в обхвата на Програмата за развитие на селските региони (ПРСР), също продължи съгласувателната процедура за подготовка на инвестиционни проекти. През отчетния период са съгласувани заданията за проектиране на 18 общини (от общо 19) и работни/ технически проекти на 4 от тях.

На 13.03.2012 г. съвместно с МЗХ и ДФЗ беше проведен информационен ден за общините, бенефициенти по мярка 321 на ПРСР. От страна на проектния екип, на срещата беше представена концепцията за промяна в модела на грижа в новите услуги.

За наблюдение на изпълнението на инфраструктурните проекти е разработен инструмент, чрез който да се проследяват етапите на процедурите за избор на изпълнители по ЗОП, напредъка на строителните работи и доставките на обзавеждане и оборудване.

Значение и ефект от прилагането на мярката: Има изработен механизъм за проследяване изпълнението на строителните дейности. Поради забавянето на строителните работи не са направени проверки за изпълнението им.
2.8. Стартиране на проект за реформа на ДМСГД в 8 пилотни домове за медико-социални грижи за деца от 0 до 3 г. с нов модел на здравно-социални услуги за деца и семейства от общността.

Описание на постигнатото: Дейността се изпълнява в рамките на проект „Посока: семейство”, финансиран по ОП РЧР, Процедура: „Шанс за щастливо бъдеще”. Проект „ПОСОКА: семейство” се изпълнява от Министерство на здравеопазването, в партньорство с Държавна агенция за закрила на детето и Агенция за социално подпомагане. Целта на проекта е подготовката за преструктуриране на домовете за медико-социални грижи за деца (ДМСГД) от 0 до 3-годишна възраст чрез извършване на целенасочена подготвителна дейност в 8 пилотни градове: Габрово, Монтана, Пазарджик, Перник, Пловдив, София, Русе, Търговище, в срок от 34 месеца – октомври 2011 г. – август 2014 г.

Специфичните цели на проекта са свързани с: планиране на подходящи услуги в пилотните 8 ДМСГД, обект на преструктуриране;  подготовка за извеждане на децата от институциите; комуникиране на процеса и целенасочени мотивационни и информационни действия спрямо заинтересованите страни в негова подкрепа.

През 2012 г. в рамките на проекта са създадени мултидисциплинарни екипи в пилотните градове. Проведени са обучения на екипите за извършване на оценка на потребностите на децата и техните семейства. Направени са оценки на децата от 0-3 г. и семействата им. Изготвени са планове за деинституционализация на децата. Към 31.12.2012 г. са актуализирани оценките на потребностите на 190 деца и са актуализирани оценките на 132 семейства.

В изпълнение на Дейност 3 от този проект „Основни анализи за подготовка на преструктуриране на ДМСГД. Подготвителни дейности за реинтеграция”, са разгледани различни инструменти за оценки на деца в Р България от екипа за управление и местните координатори. От Министерство на здравеопазването е изготвен Инструмент за оценка на ресурси на ДМСГД, както и Методика за оценка на деца и семейства по препоръки на партньорите и съществуващите в Р България добри практики. Местните координатори работят по създаване на подкрепяща среда със заинтересованите страни по места, събират и обобщават информация с помощта на формуляри, която да послужи за изготвянето на Анализ на ресурсите на ДМСГД; оказват подкрепа на водещ случая служител в ОЗД в процеса на реинтеграция на децата от дома; работят по изграждане на подкрепяща среда в общинските администрации по места като етап от подготовка за среща с кметовете на общинските администрации и персонала на ДМСГД. В резултат от тяхната работа, към 31 декември 2012 г. са анкетирани всички 568 служители на ДМСГД. Отговорите им са обработени и на тяхна база са предложени теми за обучение на персонала на ДМСГД, като тази дейност ще бъде обект на процедура за избор на изпълнител.



В началото на 2012 г общият брой деца, настанени в 8-те ДМСГД са 342, в края на 2012 г са 248. През 2012 г. в 8 ДМСГД са постъпили 190 деца, а са изведени 284, тоест децата в тези домове са с 94 деца по-малко.

Извършени са основните анализи за подготовка на преструктуриране на ДМСГД, изготвени са оценки на всички деца с увреждания над 3 годишна възраст. Няма потвърдена информация за усвоени средства. Домовете за медико-социални грижи са със статут на лечебни заведения и са под ръководството на Министерство на здравеопазването т. е. те са държавна собственост. Договорът с МЗ по ОПРР е сключен на 21.07.2011 г. за изпълнение на инфраструктурни дейности, а 8-те общини имат ангажимент да разкрият услугите в осигурени от възложителите сгради. От гореизложеното е видно, че общините няма как да разработят и депозират проекти за изграждане и разкриване на услуги при липса на социална инфраструктура. През 2012 г. в изпълнение на дейностите по проект ПОСОКА: семейство са усвоени 87 371,60 лв.



Значение и ефект от прилагането на мярката: Изпълнени са в срок заложените дейности в рамките на проект ПОСОКА: семейство. Все още не е постигната пълна деинституционализация която следва да е факт след реализиране на етапите по проекта и извеждането на децата над 3-годишна възраст с увреждания, част от целевата група на проект „Детство за всички”.

2.9. Планиране на конкретните услуги в пилотните области, необходими за преструктурирането на ДМСГД.

Описание на постигнатото: Изпълнява се от Министерство на здравеопазването, по проект „ПОСОКА: семейство” в партньорство с Държавна агенция за закрила на детето и Агенция за социално подпомагане, по дейностите от проекта за „Планиране на конкретни услуги. Разработване на методологии за иновативните услуги”, и дейност за „Обучения на персонала в пилотните ДМСГД и на персонала в новоразкритите услуги”. Към края на отчетния период са идентифицирани липсващите и необходими за изпълнението на проекта услуги, разписани са според техния вид и са планирани, като предстои разработване на методология и методики за тяхното предоставяне през 2013 г. Планирани са да бъдат създадени четири вида нови и иновативни услуги:

  • услуги за ранна интервенция и превенция на изоставянето на деца и подкрепа на техните семейства;

  • услуги за заместваща семейна грижа;

  • подкрепяща грижа за майки и бебета;

  • интегрирани здравно-социални услуги.

Формулирани са услугите в пилотните области, необходими за преструктуриране на домовете, предстои конкретизиране на вида и броя им във всяко от населените места с пилотни ДМСГД. Без да бъдат изградени здравно-социални услуги в общността не може да се оказва адекватна подкрепа на семействата за отглеждане на детето в родното семейство.

Дейността ще стартира през 2013 г., след изготвянето на Анализ на причините за настаняване на децата в ДМСГД, Анализ на наличните здравни и социални услуги в областта и Анализ на ресурсите на ДМСГД.



Значението и ефекта от прилагането на мярката: Заложените резултати и ефект може да бъдат отчетени след реализацията на съответните етапи на проекта.
2.10. Повишаване качеството на грижа в пилотните ДМСГД

Описание на постигнатото: В рамките на проект „ПОСОКА: семейство” са проведени обучителни семинари за персонала на пилотните Домове за медико-социални грижи за деца. Обученията са проведени от Фондация „Лумос” – България. Обученията бяха насочени както към екипите на ДМСГД, така и към представители на ОЗД и експерти от РДСП. Дейността „Обучения на персонала в пилотните ДМСГД и на персонала в новоразкритите услуги”по проект ПОСОКА: семейство – ще се осъществи съгласно плана през 2013 г. за инфраструктурните дейности по проект „Преструктуриране на домовете за медико-социални грижи за деца от 0 до 3 години” по ОП „Регионално развитие 2007 – 2013 г.” - Схема за безвъзмездна финансова помощ BG161PO001/1.1.-08/2010. Те стартират от началото на м. февруари 2013 г.

Значение и ефект: Отчита се повишено качество на грижа за децата в пилотните ДМСГД, като освен обучението на персонала значение се отдава и на значително намаляване броя на децата.


2.11. Осъществяване на мониторинг на процеса на закриване на ДДМУИ и ДМСГД.

Описание на постигнатото: Изготвеният втори мониторингов доклад представя напредъка, предизвикателствата и проблемите, съпътстващи процеса на деинституционализация. Мониторинговият доклад отчита изпълнението на Плана за действие за периода от юни 2011 до юни 2012 година.

Описани са реализираните дейности за периода по следните проекти:



  1. „Детство за всички”,

  2. „ПОСОКА: Семейство”,

  3. „И аз имам семейство”,

  4. „Укрепване на капацитета на Агенция за социално подпомагане за повишаване на качеството и ефективността на социалната работа”

  5. „Развитие на системата за планиране и предоставяне на социални услуги на регионално равнище”.

Вторият мониторингов доклад описва реализираните дейности; напредъка и практическата промяна в правната и методическта рамка; мерките и дейностите от системата за закрила на детето и предоставяните социални услуги в подкрепа на процеса; допълнителния ресурс от НПО; посочени са предизвикателствата и проблемите.

Значение и ефект от прилагането на мярката: Информацията от мониторинговия доклад помага за подобряване на работата и очертаване на проблемните области, за извеждане на насоки за процеса на закриване на домовете.
2.12. Проверки по отношение нарушаване правата на децата в специализираните институции.

Описание на постигнатото: В изпълнение на едни от основните правомощия на Председателя на ДАЗД за контрол и мониторинг на правата на децата, през 2012 година са проверени 232 на брой социални услуги за деца – 88 специализирани институции и 144 социални услуги в общността, от които по сигнал 50 бр, планови 166 бр. и повторни проверки – 16 бр.

От проверените по сигнал 28 специализирани институции за деца е установено, че в нито една от тях няма приета от персонала, система и методи за възпитание и прилагане на дисциплинарни и ограничителни мерки. Това води до използването на неприемливи методи за въздействие над децата, с което се нарушават правата им. Установено е още, че не всички служители разпознават компетенциите на отделните органи за закрила на детето, което влияе върху взаимодействието и ефективността при решаването на конкретни случаи и проблеми, включително и при случай на инцидент с дете. Основните пропуски са свързани с организацията на работата на персонала (пропусквателен режим, процедури и др.), както и с качеството на грижа за децата ( формално и непълно написани планове за грижа, липсват знания и умения за работа с деца с девиантно поведение и деца, жертва на насилие и др.).

Значение и ефект: В резултат на извършените проверки и дадените методически указания и предписания, се създават по-добри условия и възможности за спазване правата на децата.
2.13. Реализиране на проект „Семейство за всяко дете”, насочен към развиване на мрежа от услуги за подкрепа на семейства и малки деца. Деинституционализация на децата, настанени в ДМСГД – гр. Шумен и създаване на алтернативни форми на грижа за децата.

Описание на постигнатото: В рамките на Проект «Семейство за всяко дете» за закриване на ДМСГД гр. Шумен, се осъществявят дейности за превенция на изоставянето на ниво родилен дом, съвместно с ДСП - Шумен, КСУДС и МБАЛ Шумен. Проектът стартира през м. октомври 2010 г., в партньорство между УНИЦЕФ, МЗ, МТСП, ДАЗД и АСП, областния управител на област Шумен и община Шумен. По проекта е подписан Меморандум за разбирателство между ангажираните органи, институции и организации.

В рамките на проекта, в изпълнение на дейностите по компонент «Система за закрила на детето», през месец юни между УНИЦЕФ и АСП, е подписан Договор за предоставяне на безвъзмездно финансиране и развитие на системата за закрила на детето в област Шумен, чрез назначаване на допълнителен човешки ресурс в териториалните поделения на АСП. С подписан между АСП и УНИЦЕФ анекс, е продължено действието на договора до 31.12.2013 г. Чрез изпълнението на договора е подкрепен действащия проект за закриване на Дом за медико-социални грижи за деца – гр. Шумен и развиване на мрежа от интегрирани здравно-социални услуги в подкрепа на отглеждането на децата в семейна среда.

В резултат на изпълнението на проекта, 6 бебета са останали и се отглеждат в родните им семейства, като продължава подкрепата за семейството и детето и в семейна среда, а 26 новородени са настанени в приемни семейства. През периода 2011- 2012 г. нито едно бебе в Шуменска област не е настанено в институция.

Регионалната служба на УНИЦЕФ за Източна Европа и държавите от ОНД, съвместно с МВнР, МЗ, МТСП, ДАЗД организира Конференция на високо международно равнище на тема „Спиране настаняването на деца до три години в институции”,, която се проведе на 21 и 22 ноември 2012г. под патронажа на президента Росен Плевнелиев.



Значение и ефект: В практиката е поставен акцент и се обръща първостепенно внимание на услугите за подкрепа на детето и неговото семейство още от най- ранна детска възраст, подхожда се комплексно към проблемите и рисковете, както и при осигуряването на подкрепата..


Резултати и степен на изпълнение на заложените индикатори и очаквания ефект:

  • детайлната оценка на децата и младежите с увреждания над 3 г., настанени в ДМСГД, ДДУИ и ДДФУ, тъй като те ще дадат добра основа за изготвяне на индивидуален план за преместване на всяко дете/ младеж в новите услуги. Планът ще отчита развитеито на детето/ младежа, неговите/ нейните потребности, контактите с близки и роднини и ще е прдпоставка за качествено предаване на грижата в новите услуги.

  • Проучването на желанията и взможностите на родителите на децата, настанени в ДДМУИ, да поддържат контакти с тях е довело до неочаквано добри резултати- почти половината -47% от анкетираните 1 600 родители и роднини, са заявили желание да поддържат врзка с детето.

  • Извършени са над 200 супервизии във всички ДДУИ/ДДФУ и е предоставена професионална подкрепа и помощ.

  • Проведените обучения в рамките на проект „Детство за всички” са довели до промяна на отношението и на грижите за децата, с видими резултати.

  • Проведената информационна кампания, подготвените информационни материали и видеоклип за информиране на обществеността за същността и етапите на процеса деинституционализация, показват необходимостта и значението на подходите за запознаване и съпричастност на хората на местно ниво.

  • Всички 81 общини-бенефициенти по Националната карта на услугите имат сключени договори за изпълнение на планираната социална инфраструктура.

  • За наблюдение на изпълнението на инфраструктурните проекти, има изработен механизъм за проследяване етапите на процедурите за избор на изпълнители по ЗОП, напредъка на строителните работи и доставките на обзавеждане и оборудване. Поради забавянето на строителните работи не са направени проверки за изпълнението им.

  • Стартирането на проект „ПОСОКА: Семейство” и изпълнението на заложените дейности за годината позволи да бъдат формулирани необходимите услуги в пилотните области, необходими за преструктуриране на домовете, като предстои конкретизиране на вида и броя във всяко от населените места с пилотни ДМСГД, разработване на методология и методики за предоставяне.

  • Изпълнени са в срок заложените дейности в рамките на проект ПОСОКА: семейство. Все още не е постигната пълна деинституционализация, която следва да е факт след реализиране на съответните етапи по проекта и извеждането на децата над 3-годишна възраст с увреждания, част от целевата група на проект „Детство за всички”.

  • Отчита се повишено качество на грижа за децата в пилотните ДМСГД, като освен обучението на персонала значение се отдава и на значителното намаляване броя на децата.

  • Изготвен е мониторингов доклад за изпълнението на разписаните в Плана за действие за изпълнение на Визията за деинституционализация проекти, който очертава постиженията, проблемите и възможните решения.

  • В резултат на извършените проверки и дадените методически указания и предписания, се създават по-добри условия и възможности за спазване правата на децата.

  • Заложените резултати и ефект от дейностите по проект „Семейство за всяко дете”, насочен към развиване на мрежа от услуги за подкрепа на семейства и малки деца, са постигнати в значителна степен с въведения нов и уникален модел за страната ни, с който се разширяват възможностите за предоставяне на качествена приемна грижа.


Цел 3: Повишаване капацитета на системата за закрила на детето
3.1. Укрепване капацитета на АСП за повишаване качеството и ефективността на социалната работа.

Описание на постигнатото: АСП изпълнява проект „Укрепване на капацитета на Агенция за социално подпомагане за повишаване на качеството и ефективността на социалната работа”, благодарение на подкрепата по ОП РЧР. Проектът е с териториален обхват 28 области на територията на Република България. Целева група на проекта са служители на АСП. Срокът за изпълнение на проекта е от м. 08.2011 г. до 31.10.2014 г.

Общата цел е повишаване капацитета на служителите в АСП и подобряване ефективността на социалната работа.



Извършен е анализ на натовареността на социалните работници и е създаден механизъм за оценка и управление на натовареността. На базата на изготвения анализ на натовареността на социалните работници е извършен подбор и разпределението на 400 социални работници в отдел „Закрила на детето” (ОЗД) и отдел „Хора с увреждания и социални услуги” (ХУСУ), във всички 147 ДСП в страната. Към 31.12.2012 г. в ОЗД са назначени 217 социални работници, за които е осигурено възнаграждение.

Направен е анализ на потребностите от обучение и супервизия за експертите и социалните работници, работещи в ОЗД и ХУСУ към ДСП. Изведени са ключовите компетентности и темите, по които ще се провеждат обученията. Изготвени са и анкетни карти, чрез които е извършено проучване сред социалните работници за изследване на потребностите им от обучение и супервизия. Изготвеният анализ на потребностите от обучения и супервизия ще послужи за основа при планиране и провеждане на обученията на служителите от ОЗД и ХУСУ, в изпълнение на дейност 8 от Проекта.

За съжаление отпадат от обхвата на проекта две от основополагащите за ефективността на работата и социалните услуги дейности, а именно: дейност 6 „Изготвяне на единни методики за оценка на потребностите на хората с увреждания и разработване на механизъм за определяне и отпускане на индивидуален бюджет на хората с увреждания за ползване на съответните услуги“ и дейност 9 „Индивидуална и групова супервизия на служителите от отделите „Закрила на детето” и „Хора с увреждания и социални услуги”. Разработване и прилагане на системи, осигуряващи надграждащи знания и умения, съобразени със специфичните грижи за отделните групи потребители на социални услуги в общността и планиране на адекватно обучение, е предвидено за изпълнение на следващ етап.

Значение и ефект: Към момента на отчитане изпълнението на НПЗД 2012 г. е извършен подбор и са наети нови 400 социални работници, от които 217 вече са назначени в ОЗД и е изготвен анализ на портребностите от обучение, на базата на специално проведено проучване.

3.2. Провеждане на обучения по отношение разпознаване синдрома на родителското отчуждение

Описание на постигнатото: Към 31.12.2012 г., обученията на социалните работници от ОЗД и ХУСУ, които са заложени да бъдат проведени по проект «Укрепване на капацитета на АСП за повишаване на качеството и ефективността на социалната работа» не са стартирали.

Изготвеният в рамките на този проект анализ на потребностите от обучения и супервизия, ще послужи за основа при планиране и провеждане на обученията на служителите от ОЗД и ХУСУ, в изпълнение на дейност 8 от Проекта.



Значение и ефект: Тъй като не са стартирали обучения, няма постигнато значение и ефект от прилагането на мярката
3.3. Идентифициране и анализ на ефективността и добрите практики при управлението и предоставянето на социални услуги по места.

Каталог: wp-content -> uploads -> 2012
2012 -> За приемане чрез централизирано класиране на децата в общинскиte детски ясли, целодневни детски градини и обединени детски заведения на територията на община пловдив раздел І – Основни положения
2012 -> Критерии за отпускане на еднократна финансова помощ и награждаване на жители на община елхово I общи положения
2012 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2014 г
2012 -> Област враца походът се провежда под патронажа на
2012 -> София-град Актуализиран на Педагогически съвет №8/04. 09. 2012 г
2012 -> Програма за развитие на селските райони европейски земеделски фонд за развитие на селските райони европа инвестира в селските райони
2012 -> Книгата е създадена по действителен случай. Имената на описаните места и действащите лица са променени
2012 -> Относно Обособена позиция №1


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница