Доклад за наблюдение изпълнението на общинския план за развитие на община асеновград



страница1/3
Дата10.02.2018
Размер0.61 Mb.
#56715
ТипДоклад
  1   2   3
ОБЩИНА АСЕНОВГРАД, ОБЛАСТ ПЛОВДИВ

ГОДИШЕН ДОКЛАД
ЗА НАБЛЮДЕНИЕ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ОБЩИНСКИЯ ПЛАН

ЗА РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНА АСЕНОВГРАД

ЗА 2013 ГОД.

Общинският план за развитие на Община Асеновград е разработен в съответствие с инструментариума, техниките и технологията на стратегическото планиране. С него се покрива плановия хоризонт за развитие на Общината за периода 2005 и 2006 година и същевременно се разработва Общински план за развитие за периода 2007-2013 година. На тази основа се хармонизира общинското стратегическо планиране с плановия хоризонт на страните от Европейския съюз, което е изключително важно от гледна точка на приемането на страната ни в него. Разработеният общински план за развитие не само се хармонизира с времевия хоризонт на планиране, но и с инструментариума и технологиите за дългосрочно общинско планиране на страните от ЕС. Това е качествено нов планов документ за практиката на община Асеновград, който се разработва в съответствие с изискванията на Закона за регионалното развитие и последвалите го поднормативни актове за неговото приложение. Наред с това той е свързан пряко със стратегическите планове и програмни документи за регионално развитие, разработвани на национално и областно равнище, Централния южен район, с което в крайна сметка се регламентира координацията им във времето.

Разработеният план има средносрочен характер, което осигурява развитие на цялата община, а не само на общинския център град Асеновград. Той е приет с Решение № 577 от 27.04.2005 г. на Общинския съвет. Извършена е актуализация въз основа на междинна оценка за периода 2011-2013 г. в съответствие с Методическите указания за актуализиране на действащите стратегии и планове за регионално и местно развитие, одобрени от Министъра на регионалното развитие и благоустройството със Заповед № РД-02-14-844/20.05.2009 год. и Закона за регионално развитие и правилника за приложението му в сила от 31.08.2008 год. Актуализацията е приета с Решение № 139/29.02.2012 год. на Общински съвет-Асеновград.

В разработения Доклад за междинна оценка на Общински план за развитие на Община Асеновград 2005-2013 година са оценени визията, приоритетите и целите за развитието, както и механизмите за управление, ресурсното осигуряване и контрола за изпълнение на мерките, осигуряващи изпълнението на общинския план за развитие. Целта на междинната оценка е да осигури независима и актуална информация за постигнатите резултати от прилагането на Общинския план за развитие на община Асеновград през периода 2007-2010 г., да направи препоръки за подобряване на управлението и координацията по изпълнение на заложените цели и за актуализиране на документа за оставащия период на неговото действие до 2013 г. Основните критерии, които са използвани при междинната оценка са критериите за приложимост, обоснованост, ефективност, ефикасност, въздействие и устойчивост. Междинната оценка е приета с Решение № 138/29.02.2012 год. на Общински съвет-Асеновград.

Въз основа на изготвената Междинна оценка е разработен и Актуализираният ОПР на община Асеновград. Същият е съобразен с националните и европейски планови документи, като са отчетени възможностите на Европейските фондове, чрез националните Оперативни програми, както и спецификите и възможностите на Общината. При подготовката на актуализирания документ са отчетени принципите на партньорството, равните възможности и устойчивото развитие. Направени са нужните проучвания и анализи, срещи и консултации за добиването на възможно най-актуалната и изчерпателна информация нужна за актуализацията на Общински план за развитие на община Асеновград. Представено е описание на системата за наблюдение и оценка на изпълнението на общинския план за развитие. Актуализираният документ отразява актуалната ситуация в община Асеновград в предметните области, където са настъпили промени в периода от 2005 до 2010 година. Актуализацията на Плана за развитие на Община Асеновград е съобразен с всички национални стратегически и планови разработки, имащи отношение към развитието на плановия район, както и с регламентите на Европейския съюз (ЕС) относно структурните фондове и Кохезионния фонд. В актуализирания план са определени визията, приоритетите и целите за развитието, както и механизмите за управление, ресурсното осигуряване и контрола за изпълнение на мерките, осигуряващи изпълнението на плана.

Подход на разработване:

Принципният подход за разработване на Общинския план за развитие през периода 2005-2006 и 2007-2013 година е основаван на:



  • нормативните и поднормативни документи регламентирани от действащата законова уредба;

  • документи и материали произтичащи от самата технология на разработване на плана.

  • документи свързани с решения на Общинския съвет, областната администрация и националните институции;

Мерките предвидени в Общинския план за развитие, кореспондират с Регионалния план за развитие, а оттам с Националната оперативна програма за регионално развитие. Изведените мерки в него с над общинско значение стават част от националните програми. В същото време се създават възможности община Асеновград да се сдружава с други общини – Пловдив, Куклен, Садово, Първомай, Родопи, Смолян и други.

Основните принципи при разработване на Общинския план за развитие са:

- партньорство, публичност и прозрачност при осъществяване на планирането, финансирането, наблюдението и оценката му;

- концентрация на ресурсите за постигане на целите на местното управление и развитие;

- допълване на местното финансиране, от национални публични източници и съвместно финансиране с други източници;

- междуведомствена координация на дейността на заинтересованите органи в процеса на планирането и програмирането, ресурсното осигуряване, реализацията, наблюдението и оценката;

- съгласуваност с другите структуроопределящи политики, инструменти и действия на всички равнища на държавата и областта;

В разработения план са определени визията, приоритетите и целите за развитието, както и механизмите за управление, ресурсното осигуряване и контрола за изпълнение на мерките, осигуряващи изпълнението на плана.

Водещо начало при изготвянето на плана е разбирането той да се превърне в основен управленски документ за мобилизиране на силите и ресурсите на Общината за постигането на поставените цели и очакваните резултати.
ИКОНОМИЧЕСКО РАЗВИТИЕ
С Решение № 543 от 30.03.2005 год. Общински съвет Асеновград приема Визия за развитие на Общината, приоритетите и целите за нейната реализация.

„Високо качество на живот за жителите на Общината, основано на максимално използване на климатичните условия, разполагаемите природни ресурси, икономическия и човешкия потенциал, културните традиции и историческото наследство”.

Основните приоритети на общината са:


  • Развитие на икономиката;

  • Развитие на човешките ресурси;

  • Развитие на инфраструктурата и опазване на околната среда.

За реализацията на определените приоритети са дефинирани следните цели:

Приоритет 1: Развитие на икономиката

Цел 1. Да се осигури благоприятна среда за развитие на бизнеса в общината;

Цел 2. Да се предприемат мерки за развитие на туризма: културен, религиозен, планински, селски и екотуризъм;

Цел 3. Развитие на селското стопанство в общината;

Цел 4. Да се подобри управлението на наличната общинска собственост;

Цел 5. Да се подобри информираността на собствениците и мениджърите по проблемите на бизнеса;

Цел 6. Да се повиши ефективността на предприятията, особено на микро- и малките предприятия на територията на общината;

Цел 7. Засилване на партньорството при планирането и усвояването на структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз.

В изпълнение на мерките по Приоритет 1 на Общинския план за развитие през отчетния период е изпълнено следното:

С Решение № 995 от 28.06.2006 год. на Общински съвет Асеновград е приета „Програма за развитие на туризма в Община Асеновград” и е създаден и в момента работи Общински консултативен съвет по туризма, включващ представители на общинска администрация, общински съветници, представители на бизнеса в туристическия бранш, на архиерейското настоятелство, историческия музей и др.



През 2013 г. на двадесет и седмото Редовно заседание на Общински съвет Асеновград с Протокол № 27 от 27.02.2013г. бе създадено Общинско предприятие „Туризъм”. В структурата му влизат директор –1 бр, експерт реклама – 1 бр, счетоводител – 1 бр. и аниматори – 3 бр.
Продължиха да съществуват и се обслужват три туристически центъра – туристически център – център, туристически център – НПК „Асенова крепост” и туристически център – летище „Пловдив”.
РЕКЛАМА И ВИЗУАЛИЗАЦИЯ.
- Създаване на нов дизайн и актуализиране на информация на сайт на ОП „Туризъм” – www.tic.assenovgrad.com, който съдържа 20 раздела, обхващащи културно-исторически, религиозни и природни обекти на територията на Общината, музеите, над 110 обекта, които са свързани с настаняване и обслужване (хотели, ресторанти, заведения, атракциони), както и каталог с над 50 фирми-производители на сватбени и официални облекла, с които Общината е известна.
- Създаване и поддръжка на профил на Туристически информационен център – Община Асеновград във facebook – най-голямата и популярна социална мрежа с над 110 галерии и над 3000 снимки.
- Администриране на профил на Община Асеновград в сайт на RYANAIR „Южна порта“ – www.southgate.bg (двуезичен)
-
Администриране на профил на Община Асеновград в сайт на „Тракийски туристически район“ – www.trakiatour.com (двуезичен)
- Регистриране и администриране на профили на Община Асеновград като туристическа дестинация в различни национални портали за туризъм – www.ranica.eu, www.bgmesta.com и др.
- Претиражиране на двуезична дипляна (4 стр.) „Асенова крепост” (двуезична) – 4000 бр.
- Претиражиране на 6 вида двуезични брошури (4 стр.). Тираж – 4000 бр. всяка.
- „Църквите на Асеновград“
- „Музеите на Асеновград“
- „Природните обекти на Община Асеновград“
- „Културно-историческото наследство на Община Асеновград“
- „Културно-туристическите маршрути в Асеновград и района“
- „Празниците на Асеновград“
- Създаване на снимкова картотека културно-исторически, религиозни и природни обекти, фестивали, туристически събития и др. на територията на Община Асеновград в услуга на туризма и музеите – над 11000 снимки.
- Участие на задна корица на пътеводител „България” на английски език в издание на в едно от най-големите национални медии за картография – „Домино Бг” – 5 000 бр.
- Реализиране на уникална за България „Поклонническа карта” на Асеновград, Община Асеновград и Средни Родопи – 5 000 бр., реализирана от „Домино Бг”
- Реализиране на брандиран пакет – календари, химикали, тефтери, и различни аксесоари и сувенири
- Реализиране на рекламна книга „Асеновград – благословеният град” – 4000 бр
- Реализиране на 4 бр. рекламни картички на туристически забележителности – 5000 бр.
- Създаване на картотека с gps тракове (над 30) на различни туристически маршрути на територията на Община Асеновград.
- Закупуване на фотоапарат Canon d600, full HD video.
ПАРТНЬОРСТВА ВЪВ ФЕСТИВАЛИ И СПОРТНИ МЕРОПРИЯТИЯ
-
Фестивал на екстремните спортове (парапланеризъм и mountain bike) – с. Добростан
- Антиспин рок хепънинг – поляни край параклис „Св. Трифон
- Ултрамаратон „Persenk ultra 2013” – Община Асеновград, Община Чепеларе
УЧАСТИЯ В ТУРИСТИЧЕСКИ ИЗЛОЖЕНИЯ И БОРСИ
- Участие в изложение „Природа, лов, риболов” – Пловдивски панаир – 20-24.03.2013
- Участие в туристическа борса под егидата на Община Поморие - септември
ПРОЕКТИ СВЪРЗАНИ С ТУРИЗМА

Асеновград – свещената порта на Родопите“.
Обект на дейност – Асенова крепост
- Дейности извън проекта, във връзка с устойчивостта на развитие.
- Wi-fi покритие на целия района на Крепостта и обозначаване с информационни табели
- Поставяне на над 20 бр. табели (информационни, обезопасителни, обозначителни и др.)
- Поставяне на голям фототапет в туристически център
- Изработка и реализиране на над 10000 бр. магнити, ключодържатели (общо 15 вида)
- Изработка на 5000 бр. рекламни тениски „Асенова крепост” и „Асеновград”
- Изработка на модели на Асенова крепост от глина, и различни сувенири и аксесоари.
- Изработка на рекламна табела 180 х 120 см, с 10 стари фотографии на Асенова крепост, ситуирана във предверието на храма.
- Поставяне на климатик в Туристически център
- Поставяне на 2 бр. широкоъгълни огледала на двата завоя под и над туристически център
- Изработка на платформа за макет на Асенова крепост
Реклама и популяризиране на туристически продукт „Via Diagonalis” (културен и религиозен туризъм). Стойност на проекта е 470 000,00 лв.
- Общини спечелили проекта
- Община Пловдив – 60 % от финансирането
- Община Родопи – 20 % от финансирането
- Община Асеновград – 20 % от финансирането
Обект на дейност – популяризиране и реклама на: Асенова крепост, скално светилище „Беланташ“ и Бачковски манастир „Св. Богородица – Успение“, Кръстова гора.
- Бяха реализирани 10 000 карти, 5 000 брошури, 3 000 пътеводителя, 100 плакати, 300 бр. брандиран рекламен пакет. (химикали, флашка, тефтер и др.)
- Рекламни клипове – 2 бр (със дублаж и субтитри на 3 езика)
- Рекламни филми – 2 бр. (дублаж и субтитри на 3 езика)
- Участие на туристическо изложение – гр. Пестум, Италия
- Участие на уъркшоп в гр. Пестум, Италия
„Дейности по опазване и устойчиво управление на резерват „Червената стена“ и поддържан резерват „Изгорялото гюне“. Стойност на проекта е 780 000,00 лв.
Обект на дейност: Резерват „Червената стена“

Бяха изпълнени дейностите по проекта :


- Създаване на информационна среда в границите на резервата (табелки, маркировка, информационни табели), обособяване на кътове за отдих, изпълнени изцяло с еко материали (6 бр.), обособяване на противопожарни табла и кътове за медицински принадлежности и средства за първа помощ
- Социализиране и осветяване на пещера „Добростански бисер”, както и изграждане на туристически център пред нея.
И през 2013г. Община Асеновград продължи да е сертифицирана по следните стандарти:

- ISO 9001:2008;

- ISO 14001:2004;

- ISO 27001:2005;

- OHSAS 18 001:2007;

В началото на следващата годината предстои ресертификация на горецитираните стандарти.


В изпълнение на Приоритет 1: Развитие на икономиката, Приоритет 2: Развитие на човешките ресурси и Приоритет 3: Развитие на инфраструктурата и околната среда, Община Асеновград кандидатства, спечели и е в процес на изпълнение на следните проекти, финансирани от фондовете на Европейския съюз:

В началото на годината приключи успешно проекта по Оперативна програма “Регионално развитие” 2007-2013г. “Асеновград - свещената порта на Родопите”. Стойност 3 045 384.01 лв.

Проекта постигна основната си цел превръщането на емблематичната за града Асенова крепост в конкурентоспособна туристическа атракция. Основните дейности по проекта бяха насочени към цялостно и трайно подобряване и обновяване на визията на историческия комплекс. Извърши се реставрация и консервация, както и подобряване инфраструктурата около него. Разшири се вече съществуващия паркинг и се изгради голям информационен център. По самия крепостeн комплекс се подмениха настилките, изградиха се на нови стъпала и каменна зидария, монтирани бяха парапети по всички опасните места, цялостно почистване от растителността, оформяне на пътеките и алеите за преминаване, реконсервация на горните повърхности на крепостните градежи и консервационна запечатка на средновековните зидове. Оформиха се кътове за отдих и се монтираха пейки. Постави се художествено и парково осветление от над 240 прожектора. В крипта на църквата се оформи зала, която ще се използва като информационно-културен център, подмени се изцяло покривната част на църквата и др.

Достави се географска информационна система (ГИС). Посетителят може да получи необходимата информация за места за посещение. ГИС дава възможност да се посочи на карта както местоположението на отделните обекти, така и да се представи цялата текстова и документална информация, включително със снимки, видео материали, графики и триизмерни изображения. Беше изготвен 3 D модел на крепостта, както и виртуална разходка из цялата крепост. Тази информация е публикувана в Интернет портала на община Асеновград, както и на 5 информационни киоски.

Доставиха се и се монтираха 2 броя видеостени, на които се излъчват специално направени по проекта кратки филми рекламиращи Асеновата крепост и основните туристически забележителности в общината.

Достави се пълно оборудване за туристическия информационен център – стелажи, столове, бюра, шкафове, витрини и др. Доставиха се още хардуерен сървър, настолни и мобилни компютърни системи, визьори за наблюдение, информационни киоски и др.

Експонира се средновековна бойна техника в подножието на крепостта - метателни и стенобойни машини в реални размери - 2 броя балисти , 2 броя катапулти, 1 таран и 1 бойна кула, които са важен елемент за пресъздаването на историческата действителност.

Изгради се система за видеонаблюдение. Изработиха се 2 бр. макети на крепостта. Изготвиха се емблема на археологическия комплекс Асенова крепост, туристическа брошура с кратка история на археологическия комплекс, луксозен туристически гайд на 7 езика, сайт, 3 броя промоционални филми озвучени на по 7 езика всеки. Филмите дават възможност новосъздадената атракция да се рекламира в различни медии, включително интернет. Наети и поставени за срок от една година са пет рекламни билборда, които ще рекламират туристическата атракция комплекс „Асенова крепост”. Обучиха се 10 души по професия „Аниматор в туризма” част от които работят в реновирания туристически център.


През месец октомври приключи успешно проекта по Оперативна програма “Регионално развитие”2007-2013г. „Създаване на условия за устойчиво развитие и подобряване на жизнената среда, чрез предприемане на мерки за защита от наводнения в Община Асеновград”. Стойност : 944 315,59 лв.

Проектът постигна основната си цел – подобряване на физическата среда и превенция на риска, предотвратяване на наводнения и намаляване на риска за хората и околната среда. Аман дере се намира в югозападната част на гр. Асеновград в полите на Родопите. Водосборният басейн се формира от северните склонове на Родопите между с. Лясково и гр. Асеновград, разположен между коти 902 м и 242 м с обща площ от 2,04 км². Постъпващите повърхностни води в дерето причиняваха неговото затлачване, вследствие на което при проливни дъждове водите се разливаха по улиците на града, като причиняваха ерозия на пътните настилки, наводнения на къщи и мазета и затруднения на движещите се транспортни средства. Заливаните площи бяха 370.8 дка.

Основната дейност по проекта-строително-монтажните работи включваха почистване на дерето от храсти и наноси до чертите на града, извършване на корекция на наклона на двата бряга, изграждане на водохващане с филтър на повърхностните води от дерето и изграждане на извеждащ водопровод, в това число под пътя Асеновград - Смолян и под жп линията Асеновград – Пловдив, и заустване на тръбите в коритото на река Чая.
През месец декември 2013г. приключи успешно проекта по Оперативна програма “Регионално развитие”2007-2013г. „Изграждане на Център за настаняване от семеен тип - гр. Асеновград”. Стойността 786 832,40 лв. Проекта постигна основната си цел осигуряване на подходяща и ефективна социална инфраструктура, допринасяща за предоставяне на нов вид резидентни и съпътстващи услуги в Община Асеновград, заменящи институционалната грижа. Новият вид резидентни услуги целят осигуряване на качество на живот, гарантиращо пълноценното физическо, емоционално и познавателно развитие и социално включване на децата и младежите с увреждания в естествената за тях среда, чрез осигуряване на индивидуализирана грижа и подкрепа в Центъра за настаняване от семеен тип /ЦНСТ/ гр. Асеновград.

Капацитетът на новоизградения център е 12 деца и младежи с увреждания от специализирани и институции и 2 допълнителни места за настаняване от общността по спешност.


През месец ноември 2013г. приключи успешно проекта по Оперативна програма “Регионално развитие 2007-2013г.” „Основен ремонт на общинска образователна инфраструктура за прилагане на мерки за повишаване на енергийната ефективност”. Стойност : 4 257 761лв.

Проектът постигна основната си цел - осигуряване на високо ниво на енергийна ефективност в образователната инфраструктура, подобряване на качеството на жизнената и работна среда и нивото на образователния процес и подобряване на достъпността до образование и грижи за децата в Община Асеновград.

Целевите групи, положително повлияни от проекта са: Ученици в средно-образователни институции в обхванатите обекти на интервенция - 1 846 младежи, Ученици в основни образователни институции в обхванатите обекти на интервенция- 559 деца, Деца от 2 до 7 г. , настанени в обединени детски заведения и целодневни детски градини, - 863 деца, Ученици от малцинствени групи, включително роми в основни и средни образователни институции- 779 ученици, Деца от малцинствени групи, включително роми в детски заведения-135 деца, Деца и ученици с физически увреждания-10 деца/младежи, Служители в учебните заведения. - 386 души , както и 6 536 души - родители на учениците жители на Асеновград, с. Тополово , кв. Долни Воден, млади семейства- 863, семействата на заетите в образователната инфраструктура- 386.

Приложиха се мерки за енергийна ефективност в следните детски и учебни заведения: СОУ "Св.Св. Кирил и Методий" – гр. Асеновград; СОУ "Св. Княз Борис І" – гр. Асеновград; ОУ "Панайот Волов" – гр. Асеновград, кв. Д. Воден; ОУ "Отец Паисий" – с. Тополово; ОДЗ "Бако Динчо" – гр. Асеновград; ОДЗ "Асенова крепост" – гр. Асеновград; ЦДГ "Дружба" – гр. Асеновград; ЦДГ "Слънце" – гр. Асеновград; ЦДГ "Мир" – гр. Асеновград.

Строително - ремонтните дейности включваха - топлинна изолация на външните стени на сградите, включваща полагане на топлоизолация, подмяна на дървена дограма с PVC с двоен стъклопакет с нискоемисионно стъкло, полагане на топлоизолация на покрив, основен ремонт на вътрешните отоплителни инсталации и отоплителни тела, обновяване на котелните стопанства, обновяване на системите на БГВ с използване на слънчеви колектори .
Постигнати резултати от реализацията на проекта :
-ремонтирани сгради на 9 обекта с обща РЗП 26 927,25 кв.м;

-подобрени енергийни характеристики на сградите;

-подобрена ефективност на топлоснабдяване;

-намаляване на енергоемкостта, разходите за енергия и вредните емисии;

-привеждане на сградите съобразно изискваните санитарно-хигиенни норми за топлинен комфорт, както и създаване на условия за нормално протичане на учебния и възпитателния процес;

-5 398,86 MWh средногодишно спестени финансови ресурси вследствие на подобрена ефективност на топлоснабдяване и въведени мерки за енергийна ефективност;

- 3 268 ученици/деца с подобрени условия за протичане на учебния и възпитателния процес в сградите на образователната инфраструктура
През месец декември 2013г. приключи реализацията на проект Регионални мрежи за онлайн енергийно обучение.

Проектът се финансира по програмата Интелигентна Енергия – Европа (ИЕЕ).

Координатор на проекта е Националният технически университет – Атина (Гърция).

В рамките на проекта са разработени:



  • дигитални инструменти и методики: насочени към цифровизация на вече наличните инструменти и методологии, които са разработени до този момент за развитието на SEAPs.

  • Осигуряване на интернет платформа, която ще консолидира инструменти и указания за тяхното използване, както и за разпространението на знания за енергията в условията на намаляване на CO2, ВЕИ и РИЕ сред членовете на Конвента на кметовете. По-специално, тази платформа Мрежата ще предоставя следните услуги:

  • Разпространение: Аудио - Видео обучения, видео презентации, най-добрите практики, Новини / Обяви, книги /списания, е-списание/, Е-бюлетин.

  • Сътрудничество: събития (конференции, семинари), съобщения, виртуални общности.

  • Диалог: обмяна на съобщения, глас и видео, покани, e-конференции, виртуални събития, дискусионни форуми.

  • Управление на знанията: Форуми (Представяне на идеи, бъдещи проекти, искания за партньори / сътрудничество), библиотека с документи, анкети.

  • Ръководство и семинари за местните действащи лица: Провеждане на серия от семинари за обучение на местните участници и представители на местните власти, както и заинтересовани граждани, за по-добро разбиране и правилно използване на предоставяните е-енергийни услуги. За тази цел, ще бъдат реализирани следните действия:

  • Разработване на ръководство по отношение на е-платформа и услуги, включително и реални примери от живота, които ще бъдат преведени на няколко езика.

  • Осъществяване на две групи на обучителни семинари. Първата група от обучения, адресирана до местните власти с цел да се установи екипа, отговарящ за надзора над дейността на електронната платформа. Втората група от обучения с информативен характер и е адресирана до основните заинтересовани местни участници, така че те да могат да придобиват знания по отношение на услугите, предоставяни от е-платформа, както и начина, по който взаимодейства с ежедневния живот на общността.

През 2013г. продължи реализацията на проект „И аз имам семейство” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2007-2013г.” Община Асеновград е партньор по проект на Агенция за социално подпомагане по процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ № BG051РО001-5.2.11. Общата цел на операцията е да подкрепи процеса на

деинституционализация на деца, като създаде и реализира устойчив модел за развитие на заместваща семейна грижа за деца, настанени в специализирани институции и на деца, в риск от изоставяне. Проекта цели прилагане в национален мащаб на нов подход за предоставяне на услугата „Приемна грижа” – доброволна, професионална и заместваща. Към декември 2013г. има общо постъпили 10 заявления от кандидати за приемни семейства. От тях 7 са одобрени за приемни родители и в 3 от тях има настанени деца. Две са в процес на оценка и обучение.

През 2013г. продължи реализацията на проект : „Подкрепа за достоен живот”. Община Асеновград е партньор на Агенция за социално подпомагане, финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2007-2013г.” Усвоените средства до момента са в размер на 921 842 лв. Целта е предоставяне на услуги в семейна среда чрез въвеждане на принципа „индивидуален бюджет за личен асистент”. По проекта се предоставят услуги, първоначално на 45, а в последствие на 70 потребители.

Проект за рехабилитацията на водоснабдителната и канализационна мрежа, включително и изграждане на нова ПСОВ за гр. Асеновград, България”.

Стойност на проекта: 109 053 169,10 лв.

Съфинансиране: 10 217 255,92 лв.

Проекта е в процес на оценка. Той предвижда изграждане на пречиствателна станция за отпадни води, изграждане на нова или подмяна на съществуваща канализационна мрежа, която компрометира експлоатацията на пречиствателната станция, изграждане и/или рехабилитация на водоснабдителни мрежи по трасето, по което се полага канализационната инфраструктура.

Към настоящия момент се провеждат обществени поръчки за избор на изпълнители по заложените дейности в проекта.
През 2013г. стартира и към настоящия момент е в процес на реализация проект по Оперативна програма „Административен капацитет”: „Повишаване на квалификацията на служителите в община Асеновград“. Стойност 89 931,02 лв.

Обособени са две специфични цели на проекта: Провеждане на обучения за развиване на ключовите компетентности на служителите и провеждане на специализирани обучения, пряко свързани със специфичната дейност на служителите. Целевата група на проекта включва всички служители на община Асеновград, кмет, заместник-кметове. Настоящият проект има да повиши квалификацията и ефективността на служителите в администрацията на община Асеновград, което ще се осъществи чрез провеждане на обучения за развиване на ключовите компетентности на служителите и провеждане на специализирани обучения, пряко свързани със специфичната дейност на служителите. Резултатите от дейностите по проекта ще доведат до усъвършенстване на работата на общинската администрация и подобряване на ефективността й за качествено обслужване на гражданите и бизнеса.

По проекта до момента са обучени 130 служителя на 17 теми.
През 2013г. стартира и към настоящия момент е в процес на реализация проект по Оперативна програма „Административен капацитет” „Ефективна и модерна администрация-община Асеновград”. Стойност 151 897,06 лв.

Целта е подобряване на ефективността на общинска администрация Асеновград, чрез подобряване на организацията и работните процеси в администрацията и стимулиране на организационното развитие на административната структура. Основни дейности по него са :

-дейности по организация и управление;

-извършване на функционален анализ на общинската администрация;

-разработване на предложения за промени в нормативни, стратегически и други документи и в устройствения правилник на администрацията;

- подобряване на организацията и работните процеси в общината;

- провеждане на обучение; популяризиране на проекта .

През 2013г. стартира и към настоящия момент е в процес на реализация проект по Оперативна програма „Административен капацитет “Добро управление за успешно прилагане на политики в следващия програмен период” Стойност 79 072.47 лв.

Целта на проекта е да се оптимизира процеса на разработване, изпълнение и контролиране на политики, провеждани от община Асеновград за постигане на стратегически цели на общинската администрация. Специфичните цели са: 1. Да се разработи единна система за наблюдение, контрол и оценка на изпълнението на стратегическите документи в общината. 2. Да се разработят и изпълняват качествено стратегическите документи за следващия програмен период в синхрон с потребностите на местното население, националните и регионални стратегически цели. С постигането на специфичните цели на проекта ще се повиши прозрачността и отчетността в работата на администрацията, а прилагането на принципа на партньорство със заинтересованите страни при формулиране и провеждане на политики ще допринесе за устойчивото развитие на общината. Целевите групи на проекта са: Общинската администрация и структури на гражданското общество.

Очакваните резултати от изпълнението на проекта са : Разработени правила и методики за мониторинг, контрол и оценка на политиките за развитие на общината; Разработен общински план за развитие на община Асеновград за периода 2014-2020 г.; Разработена концепция за пространствено развитие на община Асеновград.

Към настоящия момент е подписан Договор за безвъзмездна финансова помощ. Сформиран е екипа по проекта. Проведена е процедура и има избран изпълнител по основната дейност на проекта.

В процес на реализация през 2013г. е проект по оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”: „Помощ в дома” Договарящ орган – Агенция за социално подпомагане. Стойност - 247 249.60 лв.

Целта на проекта е да се създаде устойчив модел за осигуряване на достоен живот и предоставяне на услуги в домашна среда на хора, които са в пълна или частична невъзможност за самообслужване и са в риск от социална изолация. Специфичните цели по проекта са: 1.Създаване на Звено за услуги в домашна среда, насочени към осигуряване на почасова помощ в ежедневието и подкрепа за социално включване на лица от целевите групи. 2. Утвърждаване на общински модел за предоставяне на услуги в домашна среда и разгръщането им на територията на цялата община. 3. Създаване на работни места в сектора на социалната икономика, както и да се осигури възможност за предоставяне на бедността при безработни лица.

Целева група по проекта са: 74 бр. лица с трайни увреждания с ограничения или невъзможност за самообслужване (вкл. 4 бр. деца); 10 бр. възрастни хора с ограничения или невъзможност за самообслужване; 42 безработни лица, които ще бъдат наети като персонал в Звеното за социални услуги.

Към настоящия момент е нает персонала към звеното. Наетите хора са обучени и успешно предоставят почасови услуги в домашна среда.
В средата на 2013г. стартира и към настоящия момент е в процес на реализация проект “Разкриване на обществена трапезария в община Асеновград” финансиран от Министерство на труда и социалната политика, фонд “Социална закрила”. Стойност 22 528.00 лв.
Целта на проекта е Разширяване на социалните услуги за проблемните слоеве от населението на община Асеновград и осигуряване на подкрепа и превенция срещу социалното им изключване. Осигуряване потребностите от храна на хора, които са затруднени поради нисък социален статус и ежедневно са изправени пред трудности при осигуряване на собственото си препитание. Подобряване на условията на живот на 80 човека. С разкриването на Обществена трапезария в община Асеновград ще се подобри качеството но живот и ще се осигури помощ и подкрепа на лица и семейства на месечно подпомагане по реда и условията на чл. 9 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане; лица с доказана липса на доходи и близки, които да се грижат за тях, самотно живеещи лица и семейства, получаващи минимални пенсии /Пенсии за осигурителен стаж и възраст; пенсии за инвалидност; наследствени пенсии; пенсии, несвързани с трудова дейност/.

Към настоящия момент е направен подбор /класиране/ на целевата група според изискванията и се осъществява столово хранене както и разнос по домовете на трудноподвижни и лежащо-болни лица по предварително изготвени разнообразни менюта.

В средата на 2013г. се изготви проект, а през месец декември се подписа договор по Оперативна програма “Регионално развитие” 2007-2013г. “Разработване на интегриран план за градско възстановяване и развитие на гр. Асеновград” Стойност 499 260.00 лв.

Основен очакван резултат от реализирането на проекта е изработването на ИПГВР на гр. Асеновград, в съответствие с Методическите насоки за разработване и прилагане на ИПГВР, утвърдени от министъра на регионалното развитие и благоустройството, който да е насочен към устойчиво и трайно преодоляване на проблемите от икономически, природен и социален характер в града и преминаване към по-устойчиво и интегрирано градско развитие.

- Изготвен ИПГВР с времеви хоризонт до 2020г.; Изготвен целеви и проблемен анализ на настоящата ситуация; Изготвена визия за развитието на града до 2020г.; Проведени обществени обсъждания; Определени зони за въздействие на ИПГВР; Формулирани цели и стратегии на ИПГВР; Идентифицирани проектни идеи, проекти и възможности за публично частни партньорства; Идентифицирани заинтересовани страни, целеви групи, потенциални инвеститори, партньори и др.; Преценка за необходимост от ЕО и ОС на ИПГВР; Изготвен план - график за изпълнение и програма за реализация на ИПГВР; Изготвен бюджет на ИПГВР; Изготвени индикатори за наблюдение и оценка на ИПГВР; Изработен нов ПУП или актуализиран действащ за зоните на въздействие включени в ИПГВР; Преценка за необходимост от ЕО и ОС на ПУП; Разработени предпроектни проучвания за проекти включени в ИПГВР;

Други очаквани резултати от реализирането на проекта са: да се постигне комплексно действие между действащия Общински план за развитие на Община Асеновград, Областната стратегия за развитие на Област Пловдив и други стратегически планови документи за интегрирано устойчиво регионално и местно развитие, секторни политики, програмни документи и устройствени схеми в рамките на град Асеновград; определените зони за въздействие да включват система от взаимосвързани дейности за трайното подобряване на икономическото, материалното, социалното и екологичното състояние на градската зона и град Асеновград като цяло.

Основна цел на настоящият проект за разработване на ИПГВР на град Асеновград е да се постигне съвместно действие и ефективно прилагане на всички политики на Европейския съюз за устойчиво и интегрирано градско развитие. Проектът ще доведе до значителен ефект върху следните хоризонтални въпроси: устойчиво развитие; равни възможности и недискриминация; опазване и благоприятно въздействие върху околната среда; иновации и правене на политики.

През 2013г. беше одобрен проекта по оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” Социално включване на трайно институционализирани деца с увреждания в община Асеновград” Стойност 184 815.50 лв.

Целта на проекта е да се създаде устойчив модел в община Асеновград за деинституционализация на деца с увреждания, настанени в специализирани институции за деца. Специфичните цели на проекта са: Разкриване на Център за настаняване от семеен тип за деца с увреждания след професионална оценка на потребностите на всяко дете. Създаване на възможности за социална включване и спазване правата на децата с увреждания, настанени в услугата от резидентен тип, чрез социална работа от обучен и мотивиран персонал. Създаване на модел за качествена грижа в среда, близка до семейната за деца с увреждания, съобразно индивидуалните им потребности.

Проекта е насочен към гарантиране и подобряване качеството на живот и насърчаване на социалното включване на 12 лица, настанени в домове за деца с трайни увреждания. Концепцията за всички проектни дейности в настоящия проект е да стимулира социалната активност на ползвателите на предвидената за разкриване социална услуга.

Целевите групи по проекта са 12 деца от Домове за медико-социални грижи и Домове за деца с умствена изостаналост, деца с увреждания от общността - 2 лица и не по-малко от 2 лица от семейства на деца с увреждания. Персонала ангажиран с в социалните услуги за деца са: управител ЦНСТ, социален работник, медицинска сестра, детегледач, хигиенист.

Към настоящия момент предстои да стартират дейностите по проекта.


ОБЩИНСКИ БЮДЖЕТ
ПРИХОДНА ЧАСТ
Общият размер на постъпилите приходи по бюджета на Общината към 31.12.2013 г. е 29 597 075 лв., в т.ч. приходи за делегирани държавни дейности 15 815 111 лв. и 13 781 964 лв. местни приходи (в сумата са включени и средствата по депозита в размер на 273 435лв.). Уточненият план на приходите към 31.12.2013 г. е 36 644 274 лв. или общото изпълнение на бюджета е 80,77 %, за държавните дейности изпълнението е 92,29%, а за местните дейности – 70,65% .

Общият размер на бюджетните взаимоотношения между централния бюджет и бюджета на общината по план към 31.12.2013 г. е 18 908 047 лв. в т.ч: обща субсидия за държавни дейности 15 119 750 лв., изравнителна субсидия 2 607 100 лв., трансфер за зимно поддържане и снегопочистване на общински пътища 127 900лв., целева капиталова субсидия 720 400 лв. и допълнително получени през годината трансфери 332 897 лв.




  1. Изпълнение на приходите за финансиране на делегирани от държавата дейности

Утвърденият план на приходите за финансиране на държавните дейности е 17 136 693 лв., а изпълнението е 15 815 111 лв., или 92,29% от плана.

Относителният дял на държавните приходи за 2013 г. в общия размер на бюджета е 46,76%, а в отчета за 2013 г. е 53,43%.


2. Изпълнение на приходите за финансиране на общински дейности

Постъпилите приходи за финансиране на общински дейности през 2013 г. са с общ размер 13 781 964 лв. при план 19 507 581 лв., или процентът на изпълнение е 70,65%. Техният относителен дял спрямо общия размер на приходите е 46,57%, при план 53,24%


2.1. Имуществени и други данъци

От имуществени данъци са постъпили 3 136 809 лв. при план 3 038 537 лв., т.е. има преизпълнение с 3,23%.

Приходите постъпили от данъка върху недвижимите имоти са 876 511 лв., при план 810 000 лв. или преизпълнени са с 8,21% спрямо плана. От данъка върху превозните средства са постъпили 1 355 432 лв., при план 1 280 000 лв., т.е. преизпълнени са с 5,89%.

Относителният дял на местните данъци е 30,39% спрямо приходите с общински характер, при 30,29% за 2012 г.



2.2. Неданъчни приходи
Постъпилите към 31.12.13 г. неданъчни приходи са с общ размер 7 186 695 лв., при уточнен план 11 275 182 лв., т.е. изпълнението е 63,74%. Техният относителен дял в общия размер на приходите с общински характер е 69,61% при 69,71% за 2012 г.

Неизпълнението на неданъчни приходи се дължи основно на постъпилите средства от продажба на общинска собственост, чиито размер е 1 199 851 лв., при план 3 855 422 лв., или изпълнени са 31,12% от заложения план.

В частта на неданъчните приходи с най-голямо относително тегло са “Общинските такси”. Постъпилите средства са 4 496 969 лв., при план - 4 728 461 лв., т.е. изпълнени са 95,10% от плана.

С най-голям относителен дял –25,19% в групата на приходите с общински характер е такса битови отпадъци. Постъпилата сума е 2 600 622 лв., при план 2 842 145 лв., т.е. изпълнението е 91,50 % спрямо плана.

Изпълнението по параграф 62-00 “Трансфери за/от бюджетни и извънбюджетни сметки” е в размер на „- 839 885” лв., които представляват отпуснати средства за съфинансиране по проекти по оперативни програми и социални проекти.

През 2013 г. по параграф 76-00 “Временни безлихвени заеми между бюджетни и извънбюджетни сметки” са възстановени средства за отпуснати заеми за проекти в размер на 1 289 181 лв., а са предоставени 952 895 лв. във връзка с реализацията на няколко проекта по оперативни програми.

През 2013 г. във връзка с обслужване на банковия кредит с общ размер 2 000 000 лв. са изплатени средства в размер на „ -285 714 лв.”.

Преходен остатък за следващата 2014 г. бюджетна година с общ размер 2 099 244 лв., в т.ч.:


  • за държавни дейности – 1 407 210 лв.

  • за местни дейности - 692 034 лв.


РАЗХОДНА ЧАСТ
За финансиране дейността на общината за 2013г. са изразходени общо 29 597 075 лв. (т.е. 80,77% от годишния план), от които 15 815 111лв. за делегирани от държавата дейности, 1 145 965лв. - за делегирани от държавата дейности, дофинансирани с местни приходи и 12 635 999лв. за общински /местни/ дейности.

1.Изпълнение на разходите за делегираните от държавата дейности

Разходите за държавни дейности за 2013г. са в размер на 15 815 111лв., т.е. 92,29% от годишния план. По видове разходи изпълнението е както следва:



  1. Разходи за заплати, др.възнаграждения и осигурителни плащания – 13 005 137лв., 97,65% от плана за тези разходи;

  1. Разходи за издръжка – 2 718 796 лв., т.е. 75,81% от плана за тези разходи;

  1. Капиталови разходи – 91 178 лв. , т.е. 39,19% от плана за тези разходи.

По функции изпълнението на разходите за държавни дейности е:

    1. Общи държавни служби – 1 637 386 лв. при годишен план 1 672 986 лв. или 97,87 % изпълнение;

    2. Отбрана и сигурност – 128 247 лв. при годишен план 304 129 лв. или 42,17% изпълнение;

    3. Образование – 11 668 009 лв. при годишен план 12 196 584 лв. или 95,67% изпълнение;

    4. Здравеопазване – 637 051 лв. при годишен план 739 969 лв. или 86,09% изпълнение;

    5. Социално осигуряване, подпомагане и грижи – 1 393 665 лв. при годишен план 1 839 767 или 75,75 % изпълнение;

- Почивно, култура и религиозни дейности – 290 685 лв. при годишен план 323 190лв. или 89,94% изпълнение;

- Икономически дейности и услуги – 60 068лв. при годишен план 60068 лв. или 100% изпълнение.




  1. Изпълнение на разходите за местни дейности

Разходите за местни дейности за 2013г. са в размер на 12 635 999 лв., т.е. 69,47 % от годишния план. По видове разходи изпълнението е както следва:

  1. Разходи за заплати, др.възнаграждения и осигурителни плащания – 949 304 лв., 83,88% от плана за тези разходи;

  1. Разходи за издръжка – 8 986 527 лв., т.е. 83,56% от плана за тези разходи;

  1. Капиталови разходи – 2 700 168 лв. , т.е. 44,49% от плана за тези разходи.

По функции изпълнението на разходите за местни дейности е:



    1. Общи държавни служби – 1 287 210 лв. при годишен план 1 558 722 лв. или 82,58% изпълнение;

    2. Образование – 1 942 846 лв. при годишен план 2 015 064 лв. или 96,42% изпълнение;

    3. Здравеопазване – 196 541 лв. при годишен план 263 594 лв. или 74,56% изпълнение;

    4. Социално осигуряване, подпомагане и грижи – 517 360 лв. при годишен план 598 497 лв. или 86,44 % изпълнение;

    5. Жилищно строителство, благоустройство, комунално стопанство и опазване на околната среда – 6 046 037 лв. при годишен план 9 568 684лв. или 63,19% изпълнение;

- Почивно, култура и религиозни дейности – 930 519 лв. при годишен план 1 236 013 лв. или 75,28% изпълнение;

- Икономически дейности и услуги – 1 703 407 лв. при годишен план 2 701 179 лв. или 63,06% изпълнение;

- Разходи, некласифицирани в другите функции – 12 079 лв. при годишен план 247 869 лв. или 4,87% изпълнение.
3. Изпълнение на разходите за дофинансиране на делегирани държавни дейности.

През 2013 г. извършените разходи за дофинансиране на държавни дейности с местни приходи са в размер на 1 145 965 лв. при уточнен годишен план 1 317 959 лв. или 86,95 % изпълнение.

По видове разходи изпълнението е както следва:


  1. Разходи за заплати, др.възнаграждения и осигурителни плащания – 365 153 лв., 80,54% от плана за тези разходи;

  1. Разходи за издръжка – 547 225 лв., т.е. 96,59% от плана за тези разходи;

  1. Капиталови разходи – 233 587 лв. , т.е. 78,37% от плана за тези разходи.

По функции изпълнението на разходите за дофинансиране на държавни дейности е:

    1. Общи държавни служби – 354 422 лв. при годишен план 435 754 лв. или 81,34% изпълнение;

    2. Образование – 670 773 лв. при годишен план 690 810 лв. или 97,10% изпълнение;

    3. Социално осигуряване, подпомагане и грижи – 101 122 лв. при годишен план 118 514 лв. или 85,32 % изпълнение;

- Почивно, култура и религиозни дейности – 19 648 лв. при годишен план 72 881 лв. или 26,96% изпълнение.
НАСЕЛЕНИЕ, СЪСТОЯНИЕ И ТЕНДЕНЦИИ
Демографски процеси и заетост
Таблица 2: Административно териториална структура на община Асеновград – 2012 г.

Територия

Населени места

Кв. км

%%

Брой

%

653,14

10,3

30

13,02%

Източник: Национален статистически институт

Общата площ на общината е 653,14 кв. км., което е около 10.3% от територията на област Пловдив и 0.55% от територията на страната. Населените места в Общината представляват 13,02% от всички на територията на Пловдивска област. Население на град Асеновград – 50 307 жители; 12 932 – живеят в селата.


Таблица 3: Основни данни за община Асеновград и съседните общини

Район, област, община

Територия

кв. км

Население

брой

2012 г.

Гъстота на населението за 2012 г.

България

111 001,9

7 284 552

65,62

Южен централен

27 516,0

1 462 348

53,14

Област Пловдив

5 976,0

678 860

113,60

Община Асеновград

653,14

63 239

96,82

Източник: Национален статистически институт

По данни на НСИ през последните години се наблюдава бавно намаляване на броя на населението, като през 2012 г. се отчита намаление от 474 души спрямо 2011 г. Така цитираните данни са резултат от миграцията към големите градове в търсене на работа и отрицателния естествен прираст.

Демографските процеси в Общината се развиват така, както в областта и в страната с малки различия.

Относителният дял на жените в населението е по-голям от този на мъжете, като тази тенденция се запазва в градовете и селата през последните години. Към 31.12.2012 г. жените в община Асеновград са с 1 999 повече от мъжете.

В девет от селата на територията на общината няма детско население, в други пет села детското население е под 10 деца в село, което е рисков фактор за успешното социално включване на тези деца.

Таблица 4: Население на община Асеновград към 31.12.2012 г. по пол


Общо

Град

Села

Всичко

Мъже

Жени

Всичко

Мъже

Жени

Всичко

Мъже

Жени

63 239

30 620

32 619

50 307

24 315

25 992

12 932

6 305

6 627

Източник: Национален статистически институт

Броят на младите хора и на хората в трудоспособна възраст в община Асеновград през последните години намалява. Въпреки това структурата на населението по възрастови групи е по-благоприятна от средните стойности на показателя за страната и близка до тази на областта и на Южен централен район.



Естественият прираст на населението на община Асеновград остава отрицателен, като бележи тенденция на увеличение през последните 5 години. (Таблица 5). Броят на живородените деца намалява спрямо 2005 г. с 41 и достига 562.

Таблица 5: Естествен прираст на населението на община Асеновград 2005-2012 г.

Година

Живородени

Умрели

Естествен прираст

Общо

Момчета

Момичета

Общо

Мъже

Жени

Общо

Мъже

Жени

2005

603

284

319

903

487

416

-290

-197

-93

2006

621

312

309

949

523

430

-320

-203

-117

2007

617

304

313

891

458

433

-268

-153

-115

2008

643

336

307

953

506

445

-306

-170

-136

2009

582

311

271

890

481

409

-308

-170

-138

2010

568

307

261

887

445

442

-319

-138

-181

2011

564

294

270

895

471

424

- 331

- 177

- 154

2012

562

282

280

901

461

440

- 339

- 179

- 160

Източник: Национален статистически институт

Таблица 6: Заселени, изселени и механичен прираст в община Асеновград

Година

Заселени

Изселени

Механичен прираст

Общо

Мъже

Жени

Общо

Мъже

Жени

Общо

Мъже

Жени

2005

971

440

531

852

373

479

119

67

52

2006

654

279

375

593

280

313

61

-1

62

2007

966

458

508

925

424

501

41

34

7

2008

779

351

428

750

328

422

29

23

6

2009

940

448

492

987

433

554

-47

15

-62

2010

988

459

529

1244

588

656

-256

-129

-127

2011

649

322

327

693

338

355

- 44

- 16

- 28

2012

492

222

270

627

295

332

-135

- 73

- 62

Източник: Национален статистически институт
Механичният прираст в община Асеновград за периода 2009 – 2012 г. е отрицателна величина. В цифрово изражение той достига (– 135) души. Броят на заселените лица за 2012 г. е 492, а на изселените 627 – показва тенденция на намаляване на миграцията.
БЕЗРАБОТИЦА

За месец декември 2013год. равнището на безработица е 9,55 % или 2 559 безработни лица на територията на Община Асеновград.

   

ОБРАЗОВАНИЕ


Каталог: userfiles -> file -> reshenia obs -> reshenia 2011 2015 -> prilojenia
prilojenia -> Общински план за развитие на община асеновград 2014-2020 г
prilojenia -> Н а р е д б а за стопанисване, управление и разпореждане със земи от общинския поземлен фонд
prilojenia -> Програма за закрила на детето 2013г. "За по-добро бъдеще на децата на асеновград"
prilojenia -> Община асеновград 4230, Асеновград пл. „Акад. Николай Хайтов” №9
prilojenia -> Приложение №2 Предварителен договор
prilojenia -> Програма за закрила на детето 2012г. "За по-добро бъдеще на децата на асеновград"
prilojenia -> Описание на имота Начална тръжна цена в лв без ддс
prilojenia -> Списък-ведомост на ветераните от войните – община асеновград
prilojenia -> Община асеновград, област пловдив утвърждавам: …
prilojenia -> Списък на пътуващите деца от с. Избеглии до Асеновград, имащи право на поевтиняване на


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница