Доклад за наблюдение изпълнението на общинския план за развитие на община асеновград



страница1/5
Дата10.08.2017
Размер1 Mb.
#27641
ТипДоклад
  1   2   3   4   5
ОБЩИНА АСЕНОВГРАД, ОБЛАСТ ПЛОВДИВ

ГОДИШЕН ДОКЛАД

ЗА НАБЛЮДЕНИЕ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ОБЩИНСКИЯ ПЛАН

ЗА РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНА АСЕНОВГРАД

ЗА 2016 ГОД.
Общинският план за развитие 2014 – 2020 г. на Община Асеновград (ОПР) е главен стратегически документ, който определя целите и приоритетите за устойчиво и интегрирано социално-икономическо развитие на общината в средносрочен план. Той предлага обща рамка и последователност от конкретни проектни действия за устойчиво и интегрирано развитие на местно ниво.

ОПР Асеновград 2014-2020 г. е разработен в периода м. февруари – м. юни 2014 г. и е приет с Решение на Общински съвет Асеновград № 1568 от 09.07.2014г.

Общинският план за развитие на община Асеновград за 2014-2020 г. e разработен в съответствие с изискванията на Методически указания за разработване на Общински планове за развитие 2014 – 2020 г., разработени от Министерство на регионалното развитие. Той отчита заложените цели и приоритети в документите от по-високо йерархично равнище на национално ниво (Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022, Национална концепция за пространствено развитие 2013-2025, Регионален план за развитие на ЮЦР за 2014-2020г.). Сред тях един от най-важните документи е Областната стратегия за развитие на област Пловдив.

Философията на ОПР се базира на основните акценти на Европейската кохезионна политика, нейните цели и приоритетни области залегнали в Стратегия „Европа 2020 за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж”, определените 11 тематични цели и най-важните теми, които имат значение за територията, а именно:

- Икономическо развитие, конкурентоспособност, създаване на работни места и преодоляване на икономическите различия;

- Социално развитие, равнопоставеност и приобщаване на социални групи в уязвимо положение;

- Околна среда - опазване, възстановяване и развитие за преодоляване на дисбаланса в пространственото развитие и в жизнения стандарт;

- Ефективното управление - за подобряване на координацията между институциите и техния капацитет.

За успешното постигане на целите и приоритетите на ОПР са използвани подходи за интегрирано планиране на развитието, които осигуряват координацията между различните сектори на икономиката и спомагат за постигане на социалната, икономическата и екологичната устойчивост на общината.

Стратегическата рамка на ОПР се базира на местния потенциал на Община Асеновград, тя се определя от ситуационния анализ на настоящото състояние и перспективите за развитие, както и от политиките, залегнали в актуалните европейски, национални, регионални и областни стратегии за регионално развитие. Приложен е основният аналитичен подход включващ задълбочен анализ на социално-икономическата обстановка, очертаване на конкретните главни проблеми на община Асеновград и извеждане на индивидуалните характеристики на общината.



Стратегическите цели и приоритетите на Плана са насочени към изграждане на по-интелигентна и конкурентоспособна икономика, селско стопанство, подобряване качеството на услугите, по-висока степен на заетост, привличане на вниманието към проблемите на лицата в неравностойно положение и грижи за опазване на околната среда и др.

ОПР на община Асеновград представлява съчетание на визия, четири стратегически цели, седем приоритетни области и прилежащите им мерки.



ВИЗИЯ: Община с привлекателна жизнена среда и добро качество на живота, съхранила културно-историческото и природното си наследство и осигурила условия за устойчив растеж, конкурентоспособна икономика, земеделие, туризъм, балнеолечение и услуги.


Стратегическа цел 1. „Постигане на интелигентен икономически растеж, базиран на качествено образование и създаване на благоприятна среда за инвестиции, развитие на МСП и модернизация на земеделските производства“.
Стратегическа цел 2. „Подобряване качеството на живот, чрез създаване на условия за социална интеграция, достъпно и качествено здравеопазване, активна културна и спортна дейност“.
Стратегическа цел 3. „Инфраструктура, териториално устройство и околна среда“.
Стратегическа цел 4. “Добро управление и по-високо качество на административно обслужване.”

В съдържанието на доклада по долу са изброени, четирите стратегически цели, приоритетните области и прилежащите им мерки, както и изпълнението по тях през 2015г.



Стратегическа цел 1. „Постигане на интелигентен икономически растеж, базиран на качествено образование и създаване на благоприятна среда за инвестиции, развитие на МСП и модернизация на земеделските производства“.

    • Приоритетна област 1.1. Подобряване на бизнес средата, насърчаване на инвестициите и повишаване качеството на човешкия ресурс, чрез икономически растеж и икономическо сближаване.

      • СЦ 1.1.1. Стимулиране икономическата активност на частния сектор и МСП в общината.

        • м. 1.1.1.1. Повишаване конкурентоспособността на местната икономика.

        • м. 1.1.1.2. Въвеждане на нови иновативни технологии и разнообразяване на асортиментите и услугите в МСП.

        • м. 1.1.1.3. Активен маркетинг и реклама на местните производства.

      • СЦ 1.1.2. Привличане на инвестиции и развитие на международно сътрудничество.

        • м. 1.1.2.1. Разработка и изпълнение на местна инвестиционна политика.

        • м. 1.1.2.2. Включване в програми и проекти за трансрегионално, европейско и международно сътрудничество.

      • СЦ 1.1.3. Подпомагане развитието на туризма, културното, историческото и екологичното наследство.

        • м. 1.1.3.1. Археологически разкопки, консервация и реставрация на културните обекти.

        • м.1.1.3.2. Изграждане на мрежи и утвърждаване на марки повишаващи качеството на туристическите услуги

        • м. 1.1.3.3. Подобряване на информираността, маркетинга и рекламата на местните туристически продукти.

      • СЦ 1.1.4. Изграждане на устойчиви местни и регионални партньорства на община Асеновград.

        • м. 1.1.4.1. Изграждане на партньорства с МСП, социалните партньори, неправителствените организации и образователните структури.

        • м.1.1.4.2. Интензифициране на процеса създаващ работни места.

        • м.1.1.4.3. Подобряване качеството на човешките ресурси, чрез повишаване на образованието и квалификацията

        • м.1.1.4.4. Разширяване на информираността и подобряване достъпа до информация.

    • Приоритетна област 1.2. Повишаване конкурентоспособността на селскостопанския сектор.

      • СЦ 1.2.1. Стабилизиране, модернизиране и развитие на селското и горското стопанство.

        • м. 1.2.1.1. Създаване на условия за развитие на конкурентоспособно селско стопанство.

        • м. 1.2.1.2. Развитие на маркетинга и рекламата на селскостопанската продукция.

        • м.1.2.1.3. Подпомагане развитието на рибовъдството, рибопроизводството и аквакултурите.

        • м. 1.2.1.4. Разширяване на връзките между земеделските производители и създаване на браншови организации в различните сектори.

        • м. 1.2.1.5. Устойчиво управление на горите и горския фонд.

      • СЦ 1.2.2. Развитие на биологичното земеделие, добиване и преработката на биопродукти.

        • м.1.2.2.1. Стимулиране развитието на биопроизводството и биодинамичното земеделие.

        • м.1.2.2.2. Насърчаване преработката на биопродукти.

      • СЦ 1.2.3. Борба с пожарите, наводненията, неблагоприятните климатични промени и вредителите.

        • м.1.2.3.1. Изграждане на система за наблюдение, превенция и борба с пожарите.

        • м.1.2.3.2. Борба с ерозията, наводненията, неблагоприятните климатични изменения и вредителите.

Изпълнение:

Общински финанси данъци и такси.

Финансовата политика на Община Асеновград е съобразена с ресурсите, с които разполага и с определените цели и приоритети за развитие на общината, а така също и с очаквания ефект за населението.

През последните години бяха завишени изискванията и измененията в нормативната база, свързани с поемане на нови разходни отговорности от страна на общините и съответно до завишаване на разходите. Вследствие на това бе необходимо да се търсят решения за повишаване на местните приходи и по-ефективно и икономично разходване на бюджетните средства. Размерът на основна част от таксите и цените на услуги, действащи на територията на Община Асеновград запазиха размера си, само част от тях бяха завишени, тъй като не бяха актуализирани през последните години.

Във връзка с повишаване на постъпленията от собствени приходи са предприети действия и мерки за събиране на просрочените вземания: изпратени са уведомителни писма, издадени са актове за установяване на задължения по декларация, изготвени са доклади за задължения за такса битови отпадъци, платени са голяма част от старите задължения по издадените актове за установяване на задължения по декларации и са предадени преписки на ЧСИ за принудително събиране.

В структурата на собствените приходи нараства делът на данъчните приходи, което е положителна тенденция. Това са приходи с общо предназначение, което позволява на общините да следват динамиката на своите потребности.

Общинският бюджет е публичен и се контролира от местната общност по ред, определен от Общинския съвет в Наредбата за условията и реда за съставяне на бюджетната прогноза за местните дейности за следващите три години.

Публичното обсъждане на общинския бюджет е задължителен етап от процеса по разработване и приемане на бюджета.

Кметът на общината предоставя проекта на бюджет за публично обсъждане на местната общност, като оповестява датата на обсъждането най-малко 7 дни предварително в местните средства за масово осведомяване.

Публичното обсъждане се провежда веднъж годишно преди приемане на бюджета за съответната година.

І. ПРИХОДНА ЧАСТ



Общият размер на постъпилите приходи по бюджета на общината към 31.12.2016 г. е 33 820 079 лв., в т.ч. приходи за делегирани държавни дейности 18 499 994 лв. и 15 320 085 лв. местни приходи. Уточненият план на приходите към 31.12.2016 г. е 40 436 778 лв., или общото изпълнение на бюджета е 83,64 %, за държавните дейности изпълнението е 91,54%, а за местните дейности - 75,74% .

Общият размер на бюджетните взаимоотношения между централния бюджет и бюджета на общината към 31.12.2016 г. е 21 634 271 лв. в т.ч: обща субсидия за държавни дейности 17 166 380 лв., изравнителна субсидия 3 138 700 лв., трансфер за зимно поддържане и снегопочистване на общински пътища 174 800 лв., целева капиталова субсидия 945 535лв.

  1. Приходи за финансиране на делегирани от държавата дейности

Утвърденият план на приходите за финансиране на държавните дейности е 20 208 745 лв., а изпълнението е 18 499 994 лв., или 91,54 % от плана.

Относителният дял на държавните приходи за 2016 г. в общия размер на бюджета е 49,98 %, а в отчета за 2016 г. е 54,70 %.

  1. Приходи за финансиране на общински дейности

Постъпилите приходи за финансиране на общински дейности през 2016 г. са с общ размер 15 320 085 лв. при план 20 228 033 лв., т.е. процента на изпълнение е 75,74. Техният относителен дял спрямо общия размер на приходите е 45,30 %, при план 37,89%.

    1. Имуществени и други данъци

От имуществени данъци са постъпили 3 704 836 лв. при план 3 444 500 лв., т.е. има преизпълнение с 7,56 %.

Приходите постъпили от данъка върху недвижимите имоти са 975 172 лв., при план 930 000 лв. или преизпълнени са с 4,86 % спрямо плана. От данъка върху превозните средства са постъпили 1 936 313 лв., при план 1 700 000 лв., т.е. преизпълнени са с 13,90 % от плана.

Относителният дял на местните данъци е 24,18 % спрямо общия размер на местните приходи.

    1. Неданъчни приходи

Постъпилите към 31.12.2016 г. неданъчни приходи са с общ размер 7 757 767 лв., при уточнен план 11 055 366 лв., т.е. изпълнението е 70,17 %. Техният относителен дял в общия размер на приходите с общински характер е 50,64 %.

Неизпълнението на неданъчни приходи се дължи основно на постъпилите средства от продажба на общинска собственост, чийто размер е 880 550 лв., при план 3 329 737 лв., или изпълнени са 26,45 % от заложения план.

В частта на неданъчните приходи с най-голямо относително тегло са "Общинските такси " . Постъпилите средства са 4 801 125 лв. , при план 5 314 510 лв., т.е. има изпълние с 90,34 % от плана.

С най-голям относителен дял - 19,22 % в групата на приходите с общински характер е такса битови отпадъци. Постъпилата сума е 2 945 120 лв., при план 3 312 336 лв., т.е. има изпълнение 88,91 % спрямо плана.

Изпълнението по параграф 62-00 "Трансфери между бюджети и сметки за средствата от Европейския съюз" е в размер на “-1 548”лв., които представляват отпуснати средства за съфинансиране по проекти по оперативни програми и социални проекти.

През 2016 г. по параграф 76-00 "Временни безлихвени заеми между бюджети и сметки за средствата от Европейския съюз" са възстановени средства за отпуснати заеми за проекти в размер на 111 282 лв. във връзка с реализацията на няколко проекта по оперативни програми.

Преходен остатък за следващата 2017г. бюджетна година е с общ размер 3 673 184 лв., в т.ч.:

- за държавни дейности - 1 745 308 лв., в т.ч. 144 560лв.за проекти в образованието;

- за местни дейности - 1 927 876 лв., в т.ч. 17 238 лв.по проект “Хоризонт 2020”.

ІІ. РАЗХОДНА ЧАСТ



За финансиране дейността на общината за 2016 г. са изразходени общо 33 820 079 лв. (т.е. 83,64% от годишния план), от които 18 499 994 лв. за делегирани от държавата дейности, 1 209 509 лв. -дофинансирани с местни приходи и 14 110 576 лв. за общински /местни/ дейности.

1. Разходи за делегирани от държавата дейности



Разходите за държавни дейности за 2016 г. са в размер на 18 499 994 лв., т.е. 91,54 % от годишния план. По видове разходи изпълнението е както следва:

  • Разходи за заплати, други възнаграждения и осигурителни плащания - 15 225 302 лв., 96,47 % от плана за тези разходи;

  • Разходи за издръжка - 2 513 512 лв., т.е. 70,67 % от плана за тези разходи;

  • Капиталови разходи – 761 180 лв. , т.е. 87,54 % от плана за тези разходи.

По функции изпълнението на разходите за държавни дейности е:

  • Общи държавни служби - 1 728 456 лв., при годишен план 1 793 723 лв. или 96,36 % изпълнение;

  • Отбрана и сигурност – 830 745 лв., при годишен план 997 529 лв. или 83,28% изпълнение;

  • Образование - 13 429 102 лв., при годишен план 14 250 521 лв. или 94,24% изпълнение;

  • Здравеопазване - 655 079 лв., при годишен план 699 112 лв. или 93,70 % изпълнение;

  • Социално осигуряване, подпомагане и грижи - 1 343 451 лв., при годишен план 1 898 189 лв. или 70,78 % изпълнение;

  • Почивно дело, култура и религиозни дейности - 426 432 лв., при годишен план 482 942 лв. или 88,30 % изпълнение;

  • Икономически дейности и услуги – 86 729 лв., при годишен план 86 729 лв. или 100% изпълнение.

2. Разходи за дофинансиране на делегирани държавни дейности.

През 2016 г. извършените разходи за дофинансиране на държавни дейности с местни приходи са в размер на 1 209 509 лв. при уточнен годишен план 1 354 234 лв., или 89.31 % изпълнение.

По видове разходи изпълнението е, както следва:

  • Разходи за заплати, други възнаграждения и осигурителни плащания - 861 190 лв., 89.74 % от плана за тези разходи;

  • Разходи за издръжка - 159 350 лв., т.е. 88,49 % от плана за тези разходи;

  • Капиталови разходи - 188 969 лв. , т.е. 88,10 % от плана за тези разходи.

По функции изпълнението на разходите за дофинансиране на държавни дейности е:

  • Общи държавни служби - 853 932 лв., при годишен план 927 107 лв., или 92,11 % изпълнение;

  • Образование - 198 864 лв., при годишен план 208 600 лв., или 95,33 % изпълнение;

  • Социално осигуряване, подпомагане и грижи – 64 674 лв., при годишен план 111 850 лв., или 57,82 % изпълнение;

  • Почивно дело, култура и религиозни дейности – 92 039 лв., при годишен план 106 677 лв., или 86,28 % изпълнение.

3. Разходи за местни дейности

Разходите за местни дейности за 2016 г. са в размер на 14 110 576 лв., т.е. 74,76% от годишния план. По видове разходи изпълнението е както следва:

  • Разходи за заплати, други възнаграждения и осигурителни плащания 1 489453 лв., 90,30 % от плана за тези разходи:

  • Разходи за издръжка - 9 342 061 лв., т.е. 82,48 % от плана за тези разходи;

  • Капиталови разходи - 3 279 062 лв. , т.е. 56,17 % от плана за тези разходи.

По функции изпълнението на разходите за местни дейности е:

  • Общи държавни служби - 2 003 147 лв., при годишен план 2 394 918 лв., или 83,64 % изпълнение;

  • Образование — 1 392 773 лв., при годишен план 1 418 265 лв., или 98,20% изпълнение;

  • Здравеопазване - 106 491 лв., при годишен план 126 800 лв., или 83,98 % изпълнение;

  • Социално осигуряване, подпомагане и грижи — 494 445 лв., при годишен план 561 921 лв., или 87,99 % изпълнение;

  • Жилищно строителство, благоустройство, комунално стопанство и опазване на околната среда - 6 038 992 лв. при годишен план 9 221 444 лв., или 65,49 % изпълнение;

  • Почивно дело, култура и религиозни дейности – 1 215 557 лв., при годишен план 1 420 600 лв., или 85,57 % изпълнение;

  • Икономически дейности и услуги - 2 768 719 лв., при годишен план 3 569 096 лв., или 77,57 % изпълнение;

  • Разходи, некласифицирани в другите функции - 90 452 лв., при годишен план 160 755 лв., или 56,27 % изпълнение.

ІІІ. КАПИТАЛОВИ РАЗХОДИ

Уточнения план за капиталови разходи от бюджетната сметка за 2016г. е в размер на 6 921 663 лв. Към 31.12.2016г.са отчетени капиталови разходи в размер на 4 229 211 лв., от които за основни ремонти – 1 845 406 лв., за придобиване на ДМА – 1 443 549 лв., за придобиване на ДНМА – 244 119 лв. и за придобиване на земя – 7 300лв.; разпределени по функции както следва:

  • Функция “Общи държавни служби” - 553 061 лв.

  • Функция “Отбрана и сигурност” -  703 491 лв.

  • Функция “Образование” - 169 863 лв.

  • Функция “Социално осигуряване и грижи”- 30 000 лв.

  • Функция “Жилищно строителство, БКС и ООС”-2 009 301 лв.

  • Функция “Почивно дело и култура” - 207 155 лв.

  • Функция “Икономически дейности и услуги” – 556 340 лв.

Изпълнение на проекти.

През 2016г. продължи реализацията на проект: „Приеми ме - 2015г.” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2014-2020г.” Стойност около 7 000 лв. месечно в зависимост от броя на децата и осиновяванията. Община Асеновград е партньор по проекта на Агенция за социално подпомагане. Общата цел на операцията е да подкрепи процеса на де институционализация на деца, като създаде и реализира устойчив модел за развитие на заместваща семейна грижа за деца, настанени в специализирани институции и на деца, в риск от изоставяне. Проекта цели прилагане в национален мащаб на нов подход за предоставяне на услугата „Приемна грижа” . Към настоящия момент са утвърдени 11 професионални приемни семейства в които са настанени 9 деца, като в едно от семействата са настанени две деца.

През 2016г. продължи реализацията на проект: „Подкрепа за независим живот” по ОП Развитие на човешките ресурси. Обща стойност на проекта: 499 980.50лв. С проекта се цели подобряване качеството на живот и на достъпа до услуги за социално включване на хора с увреждания и хора над 65 г. в невъзможност за самообслужване, чрез преодоляване на последиците от социалното им изключване и бедност.

Проектът е иновативен по своята същност и е насочен към подобряване качеството на живот и насърчаване на социалното включване на минимум 60 лица, които са с частична или пълна невъзможност за самообслужване, живущи на територията на община Асеновград, като по този начин проектът напълно съответства на Специфична цел 1 към инвестиционен приоритет 3: „Подобряване на достъпа на хора с увреждания и хора над 65 г. в невъзможност за самообслужване до услуги за социално включване и здравеопазване”. Дейностите на проекта ще надградят функциониращото Звеното за услуги в домашна среда към Домашен социален патронаж, финансирано по ОП „Развитие на човешките ресурси” схема „Помощ в дома”, с период на изпълнение 2013-2014.

Ще се предоставят интегрирани услуги в домашна среда. Комплексът от интегрирани услуги ще се предоставя след извършването на оценки на индивидуалните потребностите и ще се спазват хоризонталните принципи за равни възможности и недопускане на дискриминация, равенство между половете.

Водещи принципи при изпълнението на дейностите ще е поставянето в „центъра“ нуждите и потребностите на „отделния човек” и осигуряване на интегриран достъп до здравни, социални и други услуги, според специфичните потребности на човека в неравностойно положение, предвид индивидуалната му оценка.

Проектът ще се реализира в съответствие с Актуализираната национална стратегия за демографско развитие на населението в Република България (2012-2030 г.), Националната стратегия за дългосрочна грижа и Националната стратегия за намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване 2020.

През 2016г. се кандидатства и започна реализацията на проект: „Център за ранно детско развитие - Асеновград” по ОП Развитие на човешките ресурси. Обща стойност на проекта: 588 550.82лв. Проекта има за цел да се предостави подкрепа на деца в ранна детска възраст и техните семейства за подобряване на достъпа до здравна грижа, формиране на родителски умения, подобряване на семейната среда, повишаване на училищната готовност на децата за включване в образователната система, както и предотвратяване на настаняването на деца в специализирани институции. Чрез подобряване на готовността на децата за включване в образователната система и подкрепата за формиране на родителски умения сред уязвимите групи родители ще се ограничи предаването на бедността между поколенията. Функционирането и управлението на интегрираните услуги по проекта са планирани в съответствие с установения ред и методологии за предоставяне на съответните услуги по Проекта за социално включване (ПСВ), финансиран от Световна банка (Заем 7612BG) и ще допринесе за продължаване дейността на създадените вече услуги за ранно детско развитие. При изпълнението на проекта ще се спазват заложените в ОПРЧР хоризонтални принципи на равни възможности, принципа за равенство между половете и устойчиво развитие. В планираните услуги да се обхванат над 800 потребителя - деца от 0 до 7 г. в риск и техните семейства, вкл. деца с увреждания и техните семейства.

През 2016г. се кандидатства и беше одобрен проект: „Инвестиционна програма за реализация на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие на град Асеновград 2014-2020г.” по ОП Региони в растеж. Обща стойност на Инвестиционната програма : 19 334 302.70лв. Проекта представя Инвестиционна програма на град Асеновград за реализация на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие 2014-2020г. Инвестиционната програма е обединила в себе си 10 основни ключови проекта, насочени към подобряване на градската среда, социалната, образователната и културната инфраструктура. Очакванията се реализацията на планираните проекти да стимулира видимо развитието на града и едновременно с това да доведе до значително подобрение на условията за живот, обитаване, градски отдих, обслужване и заетост на жителите на Асеновград.

Целта на Инвестиционната програма съответства на стратегическите цели от одобрения ИПГВР свързани с:

- Утвърждаване на гр. Асеновград като привлекателно място за бизнес и изявена културна и туристическа дестинация;

- По-добро качество на градската и жизнена среда и подчертаване на специфичната идентичност на града;

- Екологоустойчиво и енергийно ефективно развитие на града и неговите функционални системи;

- По-ефективно управление и сътрудничество;

През 2016г. се кандидатства и започна реализацията на проект: „ Техническа помощ за Община Асеновград” Обща стойност на проекта: 103 934.02лв. Проектът предвижда да се изпълнят дейности, които са съществени за реалното функциониране на Общинска администрация Асеновград, както по изпълнение на Инвестиционната програма на общината, така и по изпълнение на функциите на Междинното звено за оценка на проекти по Приоритетна Ос 1 на ОПРР 2014-2020. Проектното предложение предвижда осигуряване на възнаграждения за екипите за изпълнение на Инвестиционната програма на Община Асеновград, на членовете на Междинното звено и на външните експерти за оценка на конкретни проектни предложения по Инвестиционната програма. Заложени са задължителните за изпълнение дейности по осигуряване на информация и публичност за проекта и управление на същия.

В своята цялост, проектното предложение засяга всички необходими административни дейности за ефикасното изпълнение на ОПРР 2014-2020 конкретно спрямо нуждите на Община Асеновград, които са допустими за финансиране по правилата на настоящата бюджетна линия.

През 2016г. се кандидатства и в началото на 2017г. се реализира проект: „Закупуване на два броя електромобили за нуждите на Община Асеновград” по Инвестиционна програма за климата; Пилотна схема за насърчаване използването на електромобили на „Национален доверителен еко фонд” Обща стойност 120 000лв., от които 40 000лв. финансиране от програмта и 80 000лв. собствен принос. По проекта се закупиха два броя електромобили за нуждите на Община Асеновград. От тях ще има значителни ползи за околната среда, най-вече защото електромобилите не генерират въглеродни емисии и спомагат за намаляването на изгорелите газове, въглеводородите и праховите частици в атмосферата..

Освен с редуцирането на отделяните въглеродни емисии в атмосферата, с което допринасят за намаляване изменението на климата, електромобилите ще спомогнат и за намаляването на фините прахови частици и други замърсители на въздуха, произвеждани от конвенционалните автомобили. Намаляване замърсяването на въздуха е заложено в Директива 2008/50/ЕО на Европейски парламент и на Съвета относно качеството на атмосферния въздух. Използването на електромобили спомага за изпълнението на задълженията на страната ни, заложени както в Закона за изменението на климата, така и в Европейската Директива за чист въздух в Европа.

От електромобилите ще има и големи икономически ползи за общината:

– при 66 000 км годишен пробег за два конвенционални автомобила разходите за зареждане с гориво са около 17 100лв. За същия годишен пробег разходите за зареждане на двата електромобила са около 2376 лв. – над пет пъти по малко.

Освен това, един конвенционален автомобил има значителни разходи за масла и друга поддръжка всяка година. Тези разходи при електромобила са равни на 0 лева.

Всичко това прави електромобила около 6 пъти по-икономичен в дългосрочен план. Освен това, електромобилите са значително по-практични и лесни за управление, особено в натоварена градска среда. Те осигуряват тихо придвижване, с което драстично спомагат и за намаляването на шума.

През 2016г. се кандидатства с проект: "Образователна инфраструктура" - обновяване и внедряване на мерки за енергийна ефективност на сградите на детски градини, модернизация на училища и рехабилитация на дворните им пространства" по ОП Региони в растеж. Обща стойност на проекта: 6 779 317.05лв. Проектното предложение представя предвидени за изпълнение мерки, свързани с подобряването на енергийната ефективност, модернизация и рехабилитация на три детски градини - ЦДГ "Надежда", ОДЗ "Зорница" и ЦДГ "Пролет" и две училища - СОУ "Св.св. Кирил и Методий" и СОУ "Св.Княз Борис I", които са част от общинската образователна инфраструктура на гр. Асеновград. Обектите на интервенция са заложени в Инвестиционната програма на община Асеноврад по Инвестиционен приоритет "Образователна инфраструктура" с цел реализация на интегрирания план за възстановяване и развитие 2014-2020. ЦДГ "Зорница", СОУ "Св.св. Кирил и Методий" попадат в зоната с преобладаващ социален характер, а ЦДГ "Надежда" , ЦДГ "Пролет" и СОУ "Св.Княз Борис I" са в зоната на публични функции с висока обществена значимост.

В проекта са заложени и дейности, свързани с доставка на обзавеждане и оборудване, като част от цялостната модернизация на съответните обекти. Предвидени са дейности осигуряващи достъпна архитектурна среда, благоустрояване на дворните пространства, изграждане на нови площадки за игра, обособяване на нови озеленени пространства.

Изпълнението на проекта ще осигури модернизирани условия за качествено обучение и грижи за децата и учениците на територията на община Асеновград и за работата на преподавателите и останалия персонал в училищата и детските градини. Ще се намалят разходите за енергия и отопление и емисиите на парникови газове. Предвидените дейности без съмнение ще допринесат за постигане на общата цел на инвестиционната програма, свързана със създаване на по-добри условия за живот, обитаване, обслужване, градски отдих и заетост на живеещите в града. Ще бъде постигната и конкретната цел: обновяване и модернизиране на общинската образователна инфраструктура, заложена в процедура "Изпълнение на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие".

През 2016г. се кандидатства с проект: „Градска среда - благоустрояване на открити публични пространства в гр. Асеновград” по ОП Региони в растеж. Обща стойност на проекта: 5 799 837.10лв. Проектното предложение е насочено към подобряване на градската среда в град Асеновград и в частност благоустрояване на междублокови пространства в жилищен комплекс „Запад” на обща площ от над 100 дка. Инвестиционният проект предвижда изпълнение на мащабни озеленителни дейности, изграждане на поливна система, изграждане на детски и спортни площадки, кътове за отдих и рекреация, рехабилитация на вътрешно-квартални улици и тротоарни настилки, оформяне на допълнителни паркоместа, изграждане на енергоспестяващо улично и парково осветление, както и система за видеонаблюдение в комплекса.

Проектното предложение е част от Инвестиционната програма на Община Асеновград за реализация на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие на град Асеновград (ИПГВР) за периода 2014-2020г. Планираните интервенции са концентрирани в определената в плана зона за въздействие с преобладаващ социален характер.

Освен строителните и монтажните работи (СМР) в проекта са заложени и дейности за авторски и строителен надзор, информация и комуникация, както и независим одит на проекта.

През 2016г. започна реализацията на: "Проект за рехабилитация на водоснабдителната и канализационната мрежа с изграждане на ПСОВ за гр.Асеновград, България" по ОП Околна среда. Обща стойност на проекта: 106 144 948.70лв. „Проект за рехабилитация на водоснабдителната и канализационната мрежа с изграждане на ПСОВ за гр.Асеновград, България“ е разработен с оглед преодоляване на проблемите, свързани със съществуващата инфраструктура за питейни и отпадъчни води на територията на гр. Асеновград и осигуряване на екологосъобразно пречистване и заустване на битовите отпадъчни води.

Основните дейности, предвидени рамките на проекта са следните:

1. Рехабилитация на водопроводна мрежа с изтекъл експлоатационен срок, която се намира в едно трасе с канализационната мрежа обект на подмяна.

2. Рехабилитация на смесената канализационна мрежа с изтекъл експлоатационен срок. Разширяване на съществуващата мрежа към предложената площадка на бъдещата пречиствателна станция за отпадъчни води в комбинация със затварянето на съществуващите зауствания на отпадъчни води в реката и подмяната/рехабилитацията и разширението на съществуващите колектори в градската област според бъдещите хидравлични нужди.

3. Изграждане на ПСОВ за 65 500 ЕЖ, с механично и биологично стъпало и степен на пречистване, удовлетворяваща изисквания на Директива 91/271/ЕИО, вкл. довеждаща техническа инфраструктура.

В резултат на изпълнението на проекта ще бъде постигнато подобряване на качеството на живот на населението на територията на гр. Асеновград, преодоляване на здравно-екологичните рискове и предоставянето на качествени екологични услуги на гражданите, като основна целева група.

Очакваният брой население, което ще се обслужва от рехабилитираната водоснабдителна инфраструктура е 2 645 постоянни жители.

Очакваният брой на населението, което ще се обслужва от рехабилитираната смесена система, е 49 626 постоянни жители.

Пречиствателната станция ще обслужва 65 500 ЕЖ.

През 2016г. се кандидатства и започна реализацията на проект: “Осигуряване на топъл обяд на територията на община Асеновград“ по OП за храни и/или основно материално подпомагане. С реализацията на проекта Община Асеновград ще има възможността да продължи дейностите по предоставяне на топъл обяд през 2016 и 2017 г. С реализирането на проекта за срок от 8 месеца ще се допринесе за постигането на общата цел на оперативната програма, свързана с намаляването на броя на живеещите в бедност лица, чрез подпомагането им с осигуряване на топъл обяд, с оглед преодоляване на основно материално лишение, чрез обхващане на потребители от утвърдените целеви групи.

За тази цел ще бъдат изпълнени следните дейности:

1. Определяне на целевите групи;

2. Закупуване на хранителни продукти;

3. Осигуряване на топъл обяд;

4. Предоставяне на съпътстващи мерки.

Топъл обяд се осигурява на 250 лица. За хората със затруднения в придвижването, се реализират доставки по домовете им. Създаден е екип за управление на проекта, който реализира дейности по недопускане на двойно финансиране, обратна връзка от потребителите, предоставяне на съпътстващи мерки, качествено изпълнение на проекта и други дейности, които допринесат за обхващането на най-нуждаещите се лица и оказват необходимата им подкрепа за водене на нормален начин на живот.

През 2016г. се кандидатства с проект: „Социално включване на хората с увреждания в община Асеновград и улесняване достъпа им до заетост” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014 – 2020 г., Обща стойност на проекта: 390 992лв.

Целеви групи по проекта са:

- Хора с увреждания и техните семейства;

- Възрастни хора в риск: хора в зависимост от грижа поради увреждане или невъзможност за водене на независим и самостоятелен живот или в риск от социална изолация и социално изключване;

- Икономически неактивни лица: лица, които не са регистрирани в бюрата по труда или не са трудово заети.

В рамките на проекта ще бъде предоставяна социалната услуга "личен асистент" и ще се разкрие Център за иновативни услуги. За целта община Асеновград ще осигури подходяща сграда, на която ще бъде извършен ремонт и ще се закупи оборудване и обзавеждане. Ще бъде нает екип от специалисти, които ще предоставят различни дейности за подкрепа на хората с увреждания. Ще се предоставят информиране и консултиране на членове на семействата, които се грижат за хора с увреждания, относно упражняването на трудови и осигурителни права и възможностите им за връщане на пазара на труда.

Основна цел на проекта:

Увеличаване на броя на хората с увреждания, които са започнали да търсят работа или са заети, чрез предоставяне на социални и иновативни услуги, при прилагане на интегрирани мерки за подкрепа за хора с увреждания и техните семейства, повишаване мотивацията им за независим и самостоятелен начин на живот и подобряване качеството на живот.

Специфични цели на проекта:

1. Подобряване достъпа до социални и иновативни услуги на хората с увреждания, зависими от грижа.

2. Прилагане на иновативен интегриран подход и мотивационна подкрепа на хората с увреждания за улесняване достъпа им до заетост.

3. Предоставяне на възможности за връщането на пазара на труда на членове на семействата, полагащи грижи за лицата с увреждания.


През 2016г. продължи да се изпълнява „Национална програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради”. По програмата до края на 2016г. са регистрирани 77 сдружения на собственици, подадени са 66 заявления за интерес и финансова помощ. Сключени са 65 договора между СС и общината. Подадени са 65 искания за сключване на договори за целево финансиране към ББР. Сключени са 28 договори за целево финансиране между Община Асеновград, Областна администрация Пловдив и Българска банка за развитие.

От 28-те сгради със сключени Договори за целево финансиране 4 сгради са изцяло завършени и въведени в експлоатация. По 19 от сградите на различен етап се изпълняват проектиране и строително монтажни работи. За 6 от сградите е обявена обществена поръчка за избор на изпълнители за инженеринг-проектиране и изпълнение на СМР.

По програмата са:

Регистрирани сдружения на собственици- 77бр.

Подадени заявления за кандидатстване по програмата- 66бр.

Сключени договори между СС и Община Асеновград-65бр.

Сключени договори за целево финансиране-28бр.

Проведени технически обследвания-28бр.

Проведени енергийни обследвания-28бр.

Сключени договори за инженеринг/проектиране и СМР/- 21бр.

Сключени договори за строителен надзор и оценка на съответствията на проектите- 21бр.

Обновени сгради с издадени разрешения за ползване-4бр.


Общата прогнозна стойност по всички дейности за 28-те сгради със сключени договори за целево финансиране е 24 000 000лв.

Каталог: userfiles -> file -> reshenia obs -> reshenia 2015 2019 -> prilojenia
prilojenia -> Фонд “под наем” – общо 167
prilojenia -> Програма на община асеновград за развитието на туризма за 2017 година
prilojenia -> Списък на пътуващите ученици от с. Избеглии до Асеновград, имащи право на поевтиняване на
prilojenia -> Община асеновград 4230, Асеновград пл. „Акад. Николай Хайтов” №9
reshenia 2015 2019 -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я о б щ и н а а с е н о в г р а д
prilojenia -> Програма за закрила на детето 2016г
prilojenia -> Списък на абитуриентите, на които единият от родителите или и двамата родители са починали
prilojenia -> Община асеновград 4230, Асеновград пл. „Акад. Николай Хайтов”
prilojenia -> Т а р и ф а за цените за отдаване под наем на имоти общинска собственост в община асеновград
prilojenia -> Наредба за определяне размера на местните данъци на територията на община Асеновград


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница