Доклад за напредъка на българия в процеса на присъединяване а. Въведение 4 Предговор 4



страница1/40
Дата23.10.2018
Размер1.23 Mb.
#94881
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   40


2003


РЕДОВЕН ДОКЛАД


ЗА
НАПРЕДЪКА НА БЪЛГАРИЯ
В ПРОЦЕСА НА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ


А. ВЪВЕДЕНИЕ 4

1. Предговор 4

2. Отношения между Европейския съюз и България 6

Актуално развитие на двустранните отношения 6

Помощ от Общността 7

Побратимяване (Туининг) 11

Преговори 12

Б. КРИТЕРИИ ЗА ЧЛЕНСТВО 12

1. Политически критерии 12

1.1 Последно развитие 14

1.2 Демокрация и правова държава 14

Народно събрание 15

Изпълнителна власт 15

Съдебна система 18

Анти-корупционни мерки 21

1.3. Права на човека и защита на малцинствата 22

Граждански и политически права 22

Икономически, социални и културни права 25

Права на малцинствата и закрила на малцинствата 27

1.4 Обща оценка 29

2. Икономически критерии 31

2.1 Въведение 31

2.2 Икономическо развитие 31

2.3 Оценка по критериите от Копенхаген 34

3. Способност за поемане на задълженията, произтичащи от членството 47

3.1 Главите по достиженията на правото на ЕС (acquis) 51

Глава 1: Свободно движение на стоки 51

Глава 2: Свободно движение на лица 54

Глава 3: Свободно предоставяне на услуги 57

Глава 4: Свободно движение на капитали 59

Глава 5: Дружествено право 61

Глава 6: Политика на конкуренцията 63

Глава 7: Земеделие 66

Глава 8 : Рибарство 75

Глава 10: Данъчна политика 81

Глава 11: Икономически и валутен съюз 83

Глава 12: Статистика 85

Глава 13. Социална политика и заетост 88

Глава 14: Енергетика 93

Глава 15: Индустриална политика 98

Глава 16: Малки и средни предприятия 101

Глава 17: Наука и изследвания 103

Глава 18: Образование и обучение 104

Глава 19: Телекомуникации и информационни технологии 107

Глава 20: Култура и аудиовизия 109

Глава 21: Регионална политика и координация на структурните инструменти 111

Глава 22: Околна среда 114

Глава 23: Защита на потребителите и тяхното здраве 118

Глава 24: Сътрудничество в областта на правосъдието и вътрешните работи 120

Глава 25: Митнически съюз 130

Глава 26: Външни отношения 133

Глава 27: Обща външна политика и политика за сигурност 136

Глава 28: Финансов контрол 138

Глава 29: Финансови и бюджетни разпоредби 141

3.2. Превод на достиженията на правото на ЕС (acquis) на български език 143

3.3. Обща оценка 143

В. ЗАКЛЮЧЕНИЕ 147

ПАРТНЬОРСТВО ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ: ОБЩА ОЦЕНКА 153

приложения 156

Конвенции за правата на човека, ратифицирани от страните-кандидатки 157

Приложение със статистически данни 158




А. ВЪВЕДЕНИЕ

1. Предговор

В План 2000, Комисията заяви, че ще докладва редовно на Европейския съвет за напредъка, постигнат от всяка от страните-кандидатки от Централна и Източна Европа /ЦИЕ/ в подготовката за членство и ще представи първия си доклад в края на 1998 г.


Европейският съвет в Люксембург през м. декември, 1997 г. реши:
От края на 1998 г., Комисията ще представя на Съвета Редовни доклади, заедно с всички необходими препоръки за откриване на двустранни междуправителствени конференции, като ще прави преглед на напредъка на всяка страна-кандидатка от ЦИЕ в процеса на присъединяване, в светлината на критериите от Копенхаген, и по-специално, на степента на приемане на достиженията на правото на ЕС (acquis)[…]. Докладите на Комисията ще служат като основа за вземане - в рамките на Съвета - на необходимите решения за хода на преговорите за присъединяване или за включване в преговорите и на други страни-кандидатки. В този смисъл Комисията ще продължи да прилага метода, възприет в План 2000 за оценяване способността на страните-кандидатки да изпълняват икономическите критерии за членство и да изпълняват задълженията, произтичащи от присъединяването.”
Последователно, Комисията публикува поредица от годишни Редовни доклади относно България за годините от 1998 г. до 2002 г.
Европейският съвет в Солун през 2003 г. заключи:
България и Румъния са част от един и същ, цялостен и необратим процес на разширяване. Следвайки заключенията на Европейския съвет в Копенхаген и в зависимост от бъдещия напредък относно спазването на критериите за членство, целта е да се приемат България и Румъния за членове през 2007 г. […]. Основавайки се на постигнатия съществен напредък, ЕС подкрепя България и Румъния в усилията им да постигнат целта за приключване на преговорите през 2004 г. и ги приканва да ускорят своята подготовка при реални условия. […] Европейският съвет през м. декември 2003 г., въз основа на Редовните доклади на Комисията и Доклада за стратегията, ще оцени постигнатия напредък, с цел да определи рамката за приключване на преговорите за присъединяване.”
Следователно, подходящо е тази година да се изготви Редовен доклад относно напредъка на България към присъединяване на същата основа, както през предходните години.
Структурата на настоящия Редовен доклад до голяма степен съвпада с тази, използвана през предходните години.
Настоящият доклад:


  • -представя отношенията между България и Европейския съюз, по-конкретно в рамките на Споразумението за асоцииране;

  • -анализира състоянието по отношение на политическите критерии, определени от Европейския съвет в Копенхаген през 1993 г. (демокрация, правова държава, права на човека, закрила на малцинствата);

  • -прави оценка на състоянието и перспективите на България по отношение на икономическите критерии, дефинирани от Европейския съвет в Копенхаген през 1993 г. (функционираща пазарна икономика и способност за справяне с конкурентния натиск и пазарните сили в Европейския съюз);

  • -разглежда въпроса за способността на България да поеме задълженията, произтичащи от членството, т.е. да прилага достиженията на правото на Европейския съюз (acquis), заложени в Договорите, вторичното законодателство и политиките на ЕС. В тази част се отделя специално внимание на стандартите за ядрена безопасност, в съответствие с решенията на Европейския съюз в Кьолн и Хелзинки. Тази част включва не само привеждане в съответствие на законодателството, но и развиване на съдебния и административния капацитет за въвеждане и прилагане на достиженията на правото на ЕС (acquis). Европейският съвет подчерта важността на този последен аспект по време на срещата си в Мадрид през м. декември 1995 г. и по време на редица последващи срещи, последната от които в Копенхаген през м. декември, 2002 г. Европейският съвет в Мадрид подчерта необходимостта страните-кандидатки да усъвършенстват своите административни структури, така че да създадат предпоставки за хармонично интегриране на тези държави. Европейският съвет в Копенхаген също така подчерта голямото значение на съдебната и административната реформи в страните-кандидатки, като посочи, че това ще спомогне за принос към тяхната цялостна подготовка за членство.

Настоящият доклад отчита напредъка, постигнат след Редовния доклад от 2002 г. Той обхваща периода до 30 м. септември 2003 г. В някои конкретни случаи, обаче са посочени и мерки, предприети след тази дата. Докладът разглежда изпълнението на реформите, отразени в Редовния доклад за 2002 г. и оценява нови инициативи. Освен това настоящият доклад дава обща оценка за цялостното състояние на всеки един от разглежданите въпроси, като очертава за всеки един от тях основните стъпки, които остава да бъдат предприети от България при подготовката й за присъединяване.


За всяка от преговорните глави настоящият доклад предоставя кратка оценка за степента, до която ангажиментите, поети по време на преговорите, са изпълнени, както и преглед на преходните договорености, които са били приети. Ангажиментите, поети от България отразяват резултата от преговорите за присъединяване и, в съответствие с принципа на диференциация, характерен за преговорния процес, могат да бъдат различни от тези, поети от други страни. Там, където България е поела ангажимент да изпълни специфични мерки към момента на присъединяване, Комисията оценява съответния процес на подготовка. За главите, по които преговорите за присъединяване продължават и окончателните ангажименти все още не са определени, се дава показателна оценка на изпълнението на ангажиментите, осъществено досега.
В зависимост от допълнителния напредък относно привеждане в съответствие с критериите за членство, целта е България да стане член през 2007 г. Графикът за изпълнение на ангажиментите, поети от България, отчита тази перспектива. Докладът съдържа отделен раздел, представящ накратко степента, до която България е разгледала приоритетите от Партньорство за присъединяване.
Както и в предходните доклади, “напредъкът” се отчита въз основа на действително взети решения, действително прието законодателство, действително ратифицирани международни конвенции (със съответно отчитане на тяхното прилагане) и действително изпълнени мерки. По принцип, не са вземани под внимание законодателството или мерките, които са все още на определен етап на подготовка, или са в процес на одобрение в парламента. Този подход осигурява равно третиране на всички страни-кандидатки и дава възможност за обективна оценка за конкретния напредък на всяка страна в процеса на подготовка за присъединяване.
Настоящият доклад е изготвен въз основа на редица източници на информация. България беше поканена да предостави информация относно постигнатия напредък в подготовката за членство в периода след публикуването на предходния Редовен доклад. Информацията, която тя предостави в рамките на Споразумението за асоцииране и на преговорите, и различните партньорски проверки, които бяха проведени за оценяване на административния капацитет в редица области, послужиха като допълнителни източници. Обсъжданията на Съвета, както и докладите и резолюциите на Европейския парламент1 бяха взети под внимание при изготвяне на настоящия доклад. Комисията също е използвала и оценки на различни международни организации, по-специално на Съвета на Европа, ОССЕ и международните финансови институции, както и на неправителствени организации.


Каталог: wwwroot -> news
wwwroot -> Програми и фондове за финансиране на проекти
wwwroot -> Програми и фондове за финансиране на проекти български донорски форум
wwwroot -> Програми и фондове за финансиране на проекти
wwwroot -> Програми и фондове за финансиране на проекти тунджанска пролет Национален литературен конкурс
wwwroot -> Програми и фондове за финансиране на проекти покана за участие в международна конференция по проекта Подобряване на националните училищни мрежи в Европа
wwwroot -> Областен управител на Ямболска област
wwwroot -> Програми и фондове за финансиране на проекти нова сесия на Фонд "Социална отговорност на Първа инвестиционна банка"
wwwroot -> Конкурс на дебютна литература Краен срок: 10 април 2005 г
wwwroot -> Нпо председател
news -> Шанс за осъществяване на добри бизнес идеи в област Ямбол по проект 100


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   40




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница