Доклад за напредъка по отношение на модернизацията на счетоводната система на европейската комисия към 31 март 2008 г. Съобщение на комисията



Дата24.08.2017
Размер157.62 Kb.
#28665
ТипДоклад


BG



КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ

Брюксел, 13.8.2008

COM(2008) 515 окончателен





СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

ДОКЛАД ЗА НАПРЕДЪКА ПО ОТНОШЕНИЕ НА МОДЕРНИЗАЦИЯТА НА СЧЕТОВОДНАТА СИСТЕМА НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ КЪМ 31 МАРТ 2008 г.

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

ДОКЛАД ЗА НАПРЕДЪКА ПО ОТНОШЕНИЕ НА МОДЕРНИЗАЦИЯТА НА СЧЕТОВОДНАТА СИСТЕМА НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ КЪМ 31 МАРТ 2008 г.

СЪДЪРЖАНИЕ

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДОКЛАД ЗА НАПРЕДЪКА ПО ОТНОШЕНИЕ НА МОДЕРНИЗАЦИЯТА НА СЧЕТОВОДНАТА СИСТЕМА НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ КЪМ 31 МАРТ 2008 г. Error: Reference source not found

1. Въведение Error: Reference source not found

2. Обобщение на изпълнението през годината до 31 март 2008 г. Error: Reference source not found

3. Прилагане на модернизирана счетоводна система в Комисията Error: Reference source not found

3.1. Годишни отчети Error: Reference source not found

3.2. Обучение Error: Reference source not found

4. Счетоводна контролна среда и утвърждаване на локалните системи Error: Reference source not found

4.1. Проект за качество на счетоводната отчетност Error: Reference source not found

4.2. Утвърждаване на локалните системи Error: Reference source not found

5. Софтуерни разработки за общия бюджет Error: Reference source not found

5.1. Актуализации на ABAC Error: Reference source not found

5.2. Процес на информационно-технологичното развитие и системна архитектура Error: Reference source not found

5.3. Система за бюджетен контрол (BCS) Error: Reference source not found

5.4. Доставка и управление на активите (Supply and Asset Management) Error: Reference source not found

6. ABAC „Делегации“ Error: Reference source not found

7. Европейски фонд за развитие Error: Reference source not found

8. Прилагане на ABAC от другите институции и агенции Error: Reference source not found

9. ЗАКЛЮЧЕНИЕ Error: Reference source not found

1. Въведение

На 17 декември 2002 г. Комисията прие Съобщение относно модернизацията на счетоводната система на Европейските общности1. През януари 2005 г. бе въведена счетоводна отчетност на основата на текущо начисляване и от тази година отчетите се изготвят в съответствие с международно приетите счетоводни стандарти, като се спазват сроковете съгласно Финансовия регламент.

Преходът към нова счетоводна система предоставя на Европейската комисия по-голям текущ контрол над нейните финанси и по-добра финансова информация. Външните одитори на Комисията и органите, които приемат отчета на бюджета, са в голяма степен удовлетворени от постигнатия напредък.

Работата по модернизирането на финансовата счетоводна система обаче е дългосрочен проект. Постигането на пълно съответствие с всички счетоводни стандарти, получаването на ефикасно и пълно отчитане за управлението и изграждането на по-пълно интегрирана информационна система е процес, който изисква време. Разработването на счетоводната отчетност на основата на текущо начисляване протичаше през цялата 2007 г. и ще продължи през 2008 и 2009 г.

От 2002 г. насам Комисията редовно представя доклади за напредъка2, постигнат по проекта за модернизация. Настоящото съобщение обобщава постигнатия напредък през годината до 31 март 2008 г. Както предишните доклади, то ще бъде представено на съответните комитети на органите, които приемат отчета на бюджета, както и на Сметната палата.

2. Обобщение на изпълнението през годината до 31 март 2008 г.

Главните цели на проекта за модернизация се преследват чрез двугодишен план за действие, който се прилага в обобщен вид към всеки годишен доклад. Основните постижения през годината, посочени в настоящия доклад, са следните:



Подобряване на надеждността на отчетите

С помощта на своята мрежа от счетоводни кореспонденти ГД „Бюджет“ се стреми да подобри проверките по отношение на счетоводните дейности през годината и приключването на отчетите за всяка година. Съществува екип, който проверява дали финансовите системи на упълномощаващите служби спазват определени критерии, насочени към осигуряване на точност и пълнота на счетоводните данни. До 31 март 2008 г. са утвърдени системите на всички генерални дирекции с изключение на две.

ГД „Бюджет“ координира и мрежа от счетоводители към агенциите и другите институции с цел поощряване на високото качество в консолидираните отчети на Общностите.

През юли 2007 г. за първи път счетоводителите на Комисията и на агенциите и другите институции подписаха своите годишни отчети.



Развиване и разширяване на информационната система ABAC

С разширяването на системата ABAC с цел обхващане на делегациите и представителствата през 2007 г. всички служби на Комисията вече са свързани с ABAC. Системата се разширява, така че да обхване всички изпълнителни агенции, традиционните агенции, които желаят да я използват, Eвропейския надзорен орган по защита на данните и двата комитета. Шест от тези органа бяха свързани през отчетната година, с което общият им брой достигна 15. Проектът, който води до прехвърляне на отчетите на Европейския фонд за развитие, започна отново през 2007 г. и предстои да бъде завършен до края на 2008 г.

Като част от стратегията за интегриране на основните финансови системи в една обща информационна платформа в средносрочен план:


  • Бюджетната счетоводна система бе прехвърлена към нов модул за бюджетен контрол (BCS), който трябва да позволи локалните бюджетни редове да бъдат управлявани в централната система SAP вместо в ABAC „Работен процес“.

  • Планът за прехвърляне на управлението на активи и инвентара към модул на SAP напредна от етапа на проучване на осъществимостта до етап на предоставяне на функционални спецификации за Службите за инфраструктура и логистика в Брюксел и в Люксембург (OIB и OIL). Новата система трябва да се въведе до 2009 г.

  • Проучен бе обхватът за прехвърляне на повече функции към системата SAP, както и възможностите за развиване на по-добра система за управление от настоящата ABAC „Договори“.

Развиване на финансовото отчитане

Единният склад за данни започна да функционира по план през юли 2007 г. Той бе използван за изготвянето на приложенията към годишните отчети за дейността за 2007 г. и за информацията относно плащанията, която бе предоставена на висшата институция за одит във всяка държава-членка с оглед поощряване на по-добър контрол. Вече е добре разработено отчитането на финансовите отношения на Комисията с отделните бенефициери, но е необходима допълнителна работа по други отчетни механизми за посрещане на нуждите на потребителите.



Обучение и помощ за потребителите

Комисията продължи да предоставя висококачествени курсове за обучение по финансови въпроси на служителите на Комисията по целия свят, както и на служителите в агенциите и другите институции. Удовлетворението от качеството на обучението нарасна до 96 % през 2007 г.



3. Прилагане на модернизирана счетоводна система в Комисията

3.1. Годишни отчети

Годишни отчети на Европейските общности за 2005 г. и 2006 г.

Годишните отчети на ЕО за 2005 г. и за 2006 г. бяха изготвени с помощта на модернизираната счетоводна система. След одит Сметната палата прие тези отчети за надеждни, въпреки че изрази някои резерви и забележки, които не засегнаха отчетите като цяло, но доведоха до по-нататъшни подобрения в счетоводните проверки. И двата отчета вече са освободени от Парламента.



Годишни отчети на Европейските общности за 2007 г.

Предварителните отчети за 2007 г. бяха представени на Сметната палата на 31 март 2008 г. и в момента се одитират. След корекции поради констатации на одиторите окончателните отчети за 2007 г. ще бъдат подписани от счетоводителя и ще бъдат приети от Комисията преди 31 юли 2008 г.

С всяка година качеството на отчетите се повишава, тъй като потребителите са все по-добре запознати с новата система и правила. Освен това инициативи като проекта за качество на счетоводната отчетност (вж. по-долу) допринасят за общото подобряване на надеждността на счетоводните данни, а с това и на годишните отчети. В декларацията към годишните отчети за дейността за 2007 г. никой от генералните директори или ръководителите на служби не е направил счетоводни резерви.

По отношение на самите отчети Комисията се опитва всяка година да подобри предоставената информация, като я направи по-съответстваща и разбираема за читателя. Пример за това е информацията относно възстановяването на недължими плащания и финансовите корекции — област, която е от особен интерес за органите, които приемат отчета на бюджета.



3.2. Обучение

През 2007 г. продължиха значителните усилия във връзка с обучението на персонала, като основните постижения в тази област са:



  • Предоставяне на над 4100 човекодни обучение по ABAC и SAP за персонала на Комисията в Брюксел и Люксембург, включително специална серия курсове, предназначени за персонала на Комисията в делегациите;

  • Удовлетворението от качеството на обучението се повиши от 91 % през 2005 г. до 94 % през 2006 г. и до 96 % през 2007 г., като 44 % от участниците са определили курса като „много добър“ спрямо 38 % през 2006 г.;

  • Поръчване на специален пакет обучения за агенциите, който да покрива техните особени нужди. Той бе предоставен в края на април 2008 г.;

  • Обявяване и управление на покана за търг за подновяване на рамковия договор за финансово обучение (който изтече на 23 март 2008 г.). Новият договор бе подписан на 7 март 2008 г. и сега е междуинституционален, като всяка агенция или друга институция може да го използва.

Главната цел за 2008 г. е да продължи предоставянето на висококачествени курсове за обучение на персонала на Комисията по целия свят, както и на персонала в други институции и агенции, и тези курсове да се адаптират към новостите в информационните технологии. Обучението по счетоводните въпроси също ще се засили през 2008 г., тъй като се планира разработването на практичен курс, наблягащ на връзките между въвеждането на операции в ABAC и счетоводното въздействие от тези операции.

4. Счетоводна контролна среда и утвърждаване на локалните системи

В резултат на приемането на новата счетоводна рамка от всяка генерална дирекция и служба се изисква да гарантира, че счетоводните процедури са достатъчно добре организирани за постигане на високо качество на счетоводните данни. Качеството на данните, въведени в счетоводната система директно или чрез локалните информационни системи, зависи от контролната среда, създадена от всеки оправомощен разпоредител с бюджетни кредити. С цел да помогне на разпоредителя да предостави разумно уверение на счетоводителя, че отчетите дават вярна и точна представа за финансовото състояние, ГД „Бюджет“ въведе два инструмента: проекта за качество на счетоводната отчетност и утвърждаването на локалните системи.



4.1. Проект за качество на счетоводната отчетност

За подобряване на счетоводната среда в средносрочен план във всяка генерална дирекция през 2006 г. беше разработен план за „качество на счетоводната отчетност“, а през март 2007 г. този план бе започнат във всички генерални дирекции. Целта на този проект е да представи на службите, които се разпореждат с бюджетни кредити, какви информационно-технологични инструменти са предоставени на тяхно разположение, както и мерките за контрол, които ще им позволят да гарантират високо качество на отчетите за управляваните от тях операции. Определени са отговорностите и ролите на основните финансови участници, и по-специално тези на счетоводния кореспондент, който сега е официално включен във вътрешната организация на всяка генерална дирекция. Счетоводните служби разработиха някои указания и практическа помощ и ги представиха на генералните дирекции.

Всяка генерална дирекция или служба изготвя регистър на счетоводните рискове и предлага прагматичен план за действие за контрол на установените рискове. Счетоводната ревизия се състои в извършване на редовни документирани прегледи на правилното прилагане на счетоводните процедури и проверки. Цялата работа по ревизията, описанието на извършените проверки и тяхната периодичност, представянето на получените резултати и мерките, предприети за преодоляване на установените слабости, се описват в досие за ревизията. Планът за действие и обобщеното досие за ревизията се изпращат на счетоводителя за анализи и коментари.

Този проект започна да дава резултати през 2007 г., когато имаше по-малко корекции за нанасяне в данните, изпратени при приключването на отчетите.



4.2. Утвърждаване на локалните системи

Използването на локални информационни системи за счетоводна отчетност поражда риск за качеството на данните и представлява допълнително усложняване. Генералните дирекции, които използват локални системи са отговорни за качеството и точността на своята счетоводна информация, както и за това системите им да бъдат в съответствие с ABAC. Едно от задълженията на счетоводителят е да утвърждава счетоводните системи, представени от разпоредителите с бюджетни кредити. За тази цел се проверява дали тези системи и техните съпътстващи проверки изпълняват определени критерии чрез проверки на място или чрез въпросници, когато службите управляват по-малки части от бюджета. Разглежда се и възможността за значителни промени в тези системи. В годишен доклад се обобщава извършената работа и се представят проблемите, които са общи за много генерални дирекции.

Екипът за утвърждаване от ГД „Бюджет“ също наблюдава тези проверки във всички генерални дирекции и служби, което гарантира спазването на насоките, предоставени в рамките на проекта за качество на счетоводната отчетност. По-специално се извършват проверки на методиките и изчисленията за разделяне на финансовите периоди, необходими за приключване на отчетите.

През 2007 г. екипът предприе програма за оценка на осем системи, определени от разпоредителите с бюджетни кредити, за предоставяне или обосноваване на счетоводна информация в съответствие с член 61, параграф 1, буква д) от Финансовия регламент. Така броят на службите, подложени на проверки на място, възлиза на 30 за периода 2005—2007 г. Тези проверки обхващат общата сума на разходите на Комисията.

Извърши се задълбочена работа във връзка с последващите мерки по проблемите, установени в предходните отчети. Резултатите от разследването бяха включени в общ отчет за 2007 г., издаден в началото на април 2008 г. Като цяло службите предприеха подходящи мерки за преодоляване на главните проблеми, възникнали през годината.

През юни 2006 г. влезе в сила процедура, която позволява на счетоводителя да разгледа (и ако е удовлетворен, да одобри) предложените изменения в локалните информационни и административни системи. Това доведе до прегледа и одобрението на 15 съществени изменения през 2007 г.

Към датата на последния доклад за напредъка предстои да бъдат утвърдени системите на три генерални дирекции (Служба за сътрудничество EuropeAid, ГД „Образование и култура“ и ГД „Външни отношения“) и остава една резерва относно използването на ABAC „Договори“ от Съвместния изследователски център.

За Службата за сътрудничество EuropeAid по-рано отбелязаните подобрения доведоха до утвърждаването на нейните локални системи, като през 2008 г. бе премахната една резерва по отношение на локалната ѝ информационна система, тъй като сега CRIS систематично се съгласува с централната счетоводна система. Съвместният изследователски център включи всички свои договори от 2007 г. в централната база данни (ABAC „Договори“). Той ще трябва да направи същото и с договорите за 2005 г. и 2006 г., за да изпълни задълженията си.

Системите на ГД „Образование и култура“ и ГД „Външни отношения“ още не са утвърдени. Все още има някои неразрешени проблеми и в двете генерални дирекции, въпреки че през 2007 г. бе постигнат значителен напредък, именно в системите за вътрешен контрол в ГД „Образование и култура“, а ГД „Външни отношения“ успешно въведе ABAC в делегациите.

5. Софтуерни разработки за общия бюджет

Планът за развитие на информационните технологии цели да предостави на информационната система необходимите характеристики за подобряване на финансовото счетоводство, контрола и отчетността и за по-добра интеграция между отделните информационни модули. Целта на информационната стратегия е да стандартизира приложните платформи с оглед подобряване на помощта за потребителите и намаляване на разходите по поддръжката.

От 2005 г. Комисията работи активно за ограничаване на счетоводните приложения до само две платформи – SAP за ABAC „Счетоводство“ и JAVA за ABAC „Работен процес“. Средносрочната стратегия на Комисията е да обедини всички свои счетоводни процеси в една единствена платформа. Стратегическият план се ръководи от принципа на купуване преди изграждане, според който се предпочитат търговски достъпните налични софтуерни програми пред вътрешното разработване на приложения по поръчка.

Като част от тази стратегия ГД „Бюджет“ въведе модула SAP BCS за управлението на бюджета си, изпробва и анализира стандартно решение на SAP за управление на активи, в момента анализира стандартно решение за обществени поръчки и разглежда възможностите за нова архитектура на приложенията SAP. Постигнатият напредък във всички тези инициативи е описан по-долу, а повече подробности можете да намерите в приложение 1.



5.1. Актуализации на ABAC

През периода от април 2007 г. до март 2008 г. са пуснати в производство три версии на ABAC „Работен процес“ и свързани модули. Главните цели на тези версии могат да се обобщят така: засилване на функциите в подкрепа на изпълнението на бюджета и управлението на общите сметки; внедряване на подкрепа за Финансовия регламент, изменен през 2007 г; както и постепенно преработване на техническите основи, върху които е изградена ABAC.



  • ABAC „Активи“

ГД „Бюджет“ ограничава инвестициите в ABAC „Активи“ до основна поддръжка и дребни подобрения (по-специално за делегациите на ЕС). Постепенното отпадане на ABAC „Активи“ е предвидено да съвпадне по време с внедряването на програмата, която ще го замести - ABAC SAM (вж. 5.4. по-долу). Генералните дирекции не трябва да използват паралелно и двете системи.

  • ABAC „Договори“

За ABAC „Договори“ започна предварителна работа по оценката на осъществимостта на интеграцията на функциите му в общата система ABAC, като се използва натрупания опит на ГД „Правосъдие, свобода и сигурност“ при въвеждането на модула „Възложител“ (Grantor) на SAP. Междувременно инвестициите в ABAC „Договори“ са ограничени до основна поддръжка.

  • Единен склад за данни (Single Data Warehouse)

Трудно е да се синхронизира информацията в двата настоящи склада за финансови данни и тази информация да се приравни към отчетите. Двата склада за данни постепенно се заместват от един единствен, основан на счетоводните принципи, и се планира да бъдат закрити в средата на 2009 г.

5.2. Процес на информационно-технологичното развитие и системна архитектура

Подобренията в процеса на информационно-технологичното развитие се ръководят от методология на моделиране на данни, подкрепена от съответните инструменти. Този подход гарантира, че информационните системи са хармонизирани с оперативните процедури на Комисията, че цялата документация е централизирана и актуална и че софтуерното проектиране е ефикасно.



5.3. Система за бюджетен контрол (BCS)

Новата версия на модула FM на SAP – BCS замени през април 2008 г. версията FBS, използвана за централно управление на бюджета, тъй като тя може да включи локалните бюджетни редове, необходими за осигуряване на по-подробна система за управление на бюджета на службите.



5.4. Доставка и управление на активите (Supply and Asset Management)

Като част от стратегията за интеграция на информационните системи ГД „Бюджет“ внимателно анализира и разработва напълно интегриран модул „Доставка и управление на активите“, който ще замени настоящия ABAC „Активи“. През март 2007 г. на ГД „Бюджет“ и OIB бе представена първоначална демонстрация на модула за доставка и управление на активите, която доведе до решението да се премине към следващия етап. През юли 2007 г. на ГД „Бюджет“, OIB и OIL бяха представени пълен анализ на тест на концепцията и прототипи. Това доведе до решението за внедряване на новия модул. Потребностите на всичките 12 служби, управляващи активи, постепенно ще бъдат интегрирани в SAM. Тази работа напредва по график, като са определени две служби — OIB и OIL, които ще бъдат първите клиенти, използващи новия модул в края на 2008 г. До 2011 г. всички служби трябва да работят със SAM; специално внимание ще се обърне на особеностите на ГД „Външни отношения“.



6. ABAC „Делегации“

От януари 2007 г. всички делегации работят директно със системата ABAC, която сега включва модул за авансови сметки за опростено записване на малките плащания (под 300 евро) и механизми за изравняване на банковите и касовите салда. През април 2007 г. ABAC „Активи“ бе адаптиран за използване от делегациите, така че целият инвентар от активи на Комисията сега е в системата ABAC.

През 2007 г. бяха направени редица подобрения в информационната система за преодоляване на докладваните от делегациите проблеми и бяха въведени липсващите функции на ABAC „Активи“.

За делегациите това означава също промяна от касова отчетност към счетоводна отчетност с текущо начисляване, което е по-дълбока промяна от обикновените изменения в информационните системи. Делегациите трябваше да развият експертиза във всяка област, като това трябва да се прилага по съответен начин, преди да бъдат утвърдени финансовите системи на ГД „Външни отношения“ (вж. 4.2 по-горе).



7. Европейски фонд за развитие

Информационната платформа за отчетите на Европейския фонд за развитие, които се различават от тези на общия бюджет, също е в процес на модернизиране.

Разработките на ABAC, необходими за ЕФР, в голяма степен бяха завършени и тествани до средата на 2006 г., но въвеждането на новата информационна система (CRIS-ABAC-EDF) трябваше да се отложи, главно поради необходимостта AIDCO да приключи разработките, нужни за синхронизирането на CRIS с правилата за счетоводна отчетност с текущо начисляване за общия бюджет. Въвеждането на новата информационна система за ЕФР сега се планира за януари 2009 г. И двете генерални дирекции се ангажират да спазят този срок.

Затова 2008 г. трябва да бъде последната година, за която отчетите за ЕФР се изготвят въз основа на записи, които не съответстват на международните стандарти. Въпреки че новата информационна система е в процес на развитие, от 2005 г. годишните отчети на ЕФР се изготвят в съответствие с принципите на текущото начисляване.



8. Прилагане на ABAC от другите институции и агенции

Агенциите и другите институции имат свободата да избират между ABAC и всяка друга система. За тези, които изберат ABAC, специален екип, който се отчита директно на счетоводителя на Комисията, планира, анализира и координира всички дейности, съпътстващи въвеждането на ABAC, по отношение на време и ресурси.

За всяка агенция се прилага специална финансова и счетоводна среда за ABAC, като съответният счетоводител продължава да носи отговорността за отчетите и за изпълнението на плащанията.

През 2007 г. пет регулаторни агенции3 бяха свързани към системата ABAC. Девет други агенции4 ще започнат да използват ABAC през 2008 г. Най-малко 12 други агенции или органи трябва да бъдат свързани към ABAC през 2009 г. и 2010 г. Модулът SI2, който в момента се използва от тези органи, постепенно се изтегля от употреба и ще се поддържа до свързването на всички агенции.



9. ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Новата счетоводна система на Европейската комисия ѝ даде възможност да спази законово определените срокове за изготвяне на годишните отчети на основата на текущо начисляване, като тези отчети спазват във всички по-важни аспекти международно приетите счетоводни стандарти.

Но проектът не може да почива на успеха си. Счетоводните и финансовите процеси трябва да продължат да се подобряват и развиват допълнително. Предстоящите в най-близък план предизвикателства са:


  • Продължаване на необходимите подобрения в системите за гарантиране на правилното вписване на всички счетоводни операции от генералните дирекции,

  • Завършване на утвърждаването на локалните системи на ГД „Външни отношения“ и ГД „Образование и култура“.

  • Включване на отчетите на ЕФР в ABAC и обучение на персонала в 46-те делегации,

  • Оптимизиране на интеграцията на информационните системи, при възможност обединяване на счетоводните процеси на Комисията в една единствена платформа,

  • Подобряване на финансовите и управленските доклади,

  • Осигуряване на еднакво ниво на обслужване за нови клиенти (напр. агенциите).

Проектният план за следващите две години се съсредоточава върху тези цели и Комисията остава решена да постигне най-високите счетоводни стандарти в публичния сектор.

При тези все по-трудни предизвикателства ГД „Бюджет“ признава, че настоящата ѝ счетоводна система е стигнала своя лимит по отношение на начина на записване и отчитане на приходите и разходите на общия бюджет и че трябва да постигне напредък със своята стратегия за управление на общия бюджет въз основа на една обща и стандартна платформа с помощта на софтуер, който може лесно да се поддържа от доставчика.



Тези действия ще бъдат предизвикателство за сегашния начин на отчитане на операциите на Комисията. Те ще изискват открит и гъвкав подход, но ще спомогнат за поддържането на челната позицията на Комисията по отношение на счетоводството в публичния сектор съгласно Международните счетоводни стандарти за публичния сектор.

1COM (2002) 755.

2Към 30 юни 2003 г. (SEC(2003) 790), 31 декември 2003 г. (SEC(2004) 118), 30 юни 2004 г. (COM(2004) 565), 31 януари 2005 г. (COM(2005) 90), 31 март 2006 (COM(2006) 358) и 31 март 2007 г. (COM(2007) 343).

3Агенция на ЕС за основните права, Евроюст, Европейска фондация за подобряване на условията на живот и труд, Агенция на Общността за контрол на рибарството, Европейска агенция по химикалите

4Три изпълнителни агенции (Изпълнителна агенция за трансевропейска транспортна мрежа, Изпълнителна агенция на Европейския съвет за научни изследвания, Изпълнителна агенция за научни изследвания) и шест регулаторни агенции (Термоядрен синтез за енергия, Европейски полицейски колеж, Европейска агенция за безопасност и здраве при работа, Европейска агенция за мрежова и информационна сигурност, Европейски център за мониторинг на наркотици и наркомании, Център за преводи за органите на Европейския съюз)

BG BG

Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница