Доклад за напредъка по отношение на модернизацията на счетоводната система на европейската комисия към 31 март 2007 г. Съдържание



Дата24.08.2017
Размер177.07 Kb.
#28663
ТипДоклад


BG



КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ

Брюксел, 21.6.2007

COM(2007) 343 окончателен





СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

ДОКЛАД ЗА НАПРЕДЪКА ПО ОТНОШЕНИЕ НА МОДЕРНИЗАЦИЯТА НА СЧЕТОВОДНАТА СИСТЕМА НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ КЪМ 31 МАРТ 2007 г.

СЪДЪРЖАНИЕ

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДОКЛАД ЗА НАПРЕДЪКА ПО ОТНОШЕНИЕ НА МОДЕРНИЗАЦИЯТА НА СЧЕТОВОДНАТА СИСТЕМА НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ КЪМ 31 МАРТ 2007 г. 1

1. Въведение Error: Reference source not found

2. Обобщение на изпълнението през годината до 31 март 2007 г. Error: Reference source not found

3. Прилагане на модернизирано счетоводство в Комисията Error: Reference source not found

3.1. Годишни отчети Error: Reference source not found

3.2. Обучение Error: Reference source not found

4. Счетоводна контролна среда и утвърждаване на локалните системи Error: Reference source not found



4.1. Качество на счетоводната отчетност Error: Reference source not found

4.2. Утвърждаване на локалните системи Error: Reference source not found

5. Софтуерни разработки за общия бюджет Error: Reference source not found

6. ABAC „Делегации“ Error: Reference source not found

7. ЕВРОПЕЙСКИ ФОНД ЗА РАЗВИТИЕ (ЕФР) Error: Reference source not found

8. ПРИЛАГАНЕ НА ABAC ОТ ДРУГИТЕ ИНСТИТУЦИИ И АГЕНЦИИ Error: Reference source not found

9. Бъдещо развитие Error: Reference source not found

10. Заключение Error: Reference source not found

ПРИЛОЖЕНИЕ I: ВИСОКО НИВО НА ПЛАНИРАНЕ Error: Reference source not found

ПРИЛОЖЕНИЕ ІІ: Сигурност на системата и синхронизация Error: Reference source not found

1. Счетоводна отчетност ABAC Error: Reference source not found

2. ABAC „Работен процес“ Error: Reference source not found



1. Въведение

На 17 декември 2002 г. Комисията прие съобщение относно модернизацията на счетоводната система на Европейските общности1. През януари 2005 г. бе въведена счетоводна отчетност на основата на текущо начисляване и отчетите за 2005 г. бяха изготвени в съответствие с международно приетите счетоводни стандарти, като бяха спазени сроковете съгласно Финансовия регламент.

Преходът към нова счетоводна система предоставя на Европейската комисия по-голям текущ контрол над нейните финанси и по-добра финансова информация.

Сметната палата даде положително становище относно отчетите за 2005 г. с изключение на две резерви, а органът, който приема отчета на бюджета, приветства усилията, направени от Комисията за приемане на отчетите за финансовата година в рамките на съкратените срокове за изготвяне на финансовите отчети съгласно Финансовия регламент.

Работата по модернизирането на счетоводната система все още не е приключила. Постигането на пълно съответствие с всички счетоводни стандарти и изграждането на по-пълно интегрирана информационна система е процес, който изисква време. Разработването на счетоводната отчетност на основата на текущо начисляване протичаше през цялата 2006 г. и ще продължи през 2007 и 2008 г.

От 2002 г. насам Комисията редовно представя доклади2 за напредъка, постигнат по проекта за модернизация. Настоящото съобщение обобщава постигнатия напредък от април 2006 г. до 31 март 2007 г. Както предишните доклади, то ще бъде представено на съответните комитети на органите, които приемат отчета на бюджета, както и на Сметната палата.



2. Обобщение на изпълнението през годината до 31 март 2007 г.

През 2006 г. и първото тримесечие на 2007 г. проектът се изпълняваше в съответствие с проектния план за 2006-2007 г., посочен в приложение 1 към Съобщението относно напредъка към 31 март 2006 г. Планът за развиване и подобряване на информационната система, приложен към настоящия доклад, беше осъвременен и удължен до 2008 г. Той включва интегриране на Европейския фонд за развитие и на агенциите в информационната система ABAC, изграждане на единен „склад за данни“ (Single Data Warehouse), по-добро интегриране на информационните системи, както и подобряване на средата за счетоводен контрол и средствата за управленска отчетност.

По отношение на качеството на счетоводните данни бе постигнат напредък в подобряването на контролната среда. Счетоводният контрол бе засилен, като всички генерални дирекции и служби положиха значителни усилия и помогнаха за изготвяне на отчетите за 2006 г., за проверка на данните, нанасяне на необходимите корекции и определяне на начислените разходи към края на финансовата година по съгласуван и последователен начин. В своя доклад за утвърждаване на локалните системи през 2006 г. счетоводителят отбеляза, че като цяло службите са предприели необходимите мерки за справяне с важните, но не фундаментални проблеми, посочени в неговия предишен доклад, и подчерта значителния напредък на двете генерални дирекции, чието утвърждаване е било суспендирано през 2005 г. Освен това, службите на Комисията дадоха най-голям приоритет на задачата да преодолеят недостатъците, посочени от Съда в годишния доклад от 2005 г. Предварителните годишни отчети за 2006 г. бяха предадени на Европейската сметна палата и на бюджетния орган до законния краен срок 31 март 2007 г.

Значителен напредък бе постигнат в развитието на информационната система ABAC. Както беше планирано, през януари 2007 г. авансовите сметки на делегациите бяха напълно включени в системата ABAC. Две институции и шест агенции също преминаха към системата ABAC през годината. Изготвен беше актуализиран проектен план за прехвърляне на отчетите на ЕФР към ABAC, а службите на Комисията работят за осъществяването му през януари 2008 г. Работата по единния „склад за данни“ напредна достатъчно, за да може той да се използва като основа за годишното отчитане на бюджета за 2006 г. за Комисията и за някои финансови отчети, необходими за изчисляване на прогнозите в края на годината. Службите на Комисията продължиха работата си по пълното интегриране на информационните системи чрез проект „Система за бюджетен контрол“ (Budget Control System) и проект „Активи II“ (Assets II).



3. Прилагане на модернизирано счетоводство в Комисията

3.1. Годишни отчети

Годишни отчети на ЕО за 2005 г.

Първите предварителни годишни отчети на ЕО, основани на новите правила за текущо начисляване, бяха представени на Сметната палата на 31 март 2006 г. в съответствие с Финансовия регламент. След това палатата проведе своя одит и анализ на отчетите. Окончателните отчети бяха приети от Комисията на 20 юли 2006 г. Сметната палата излезе с положително становище относно надеждността на тези отчети, като заяви, че отчетите представят вярно, във всички материални аспекти, финансовото състояние и резултати на ЕО за 2005 г., макар и с направени резерви. Тези резерви се отнасят до надхвърлянето на нетните активи със сума в размер 314 млн. EUR (или 0,5% от нетните активи) и до липсата на достоверност по отношение на цифрите от ГД „Образование и култура“ (посочени от отговорния генерален директор в годишния отчет за дейността).

Препоръката на Съвета за освобождаване от отговорност за изпълнението на бюджета включваше признаване на факта, че тези отчети са били приключени в рамките на кратките срокове, и зачитане на успешното преминаване към счетоводна отчетност с текущо начисляване, като това мнение се повтори и в доклада на Парламента за освобождаване от отговорност.

Годишни отчети на ЕО за 2006 г.

Предварителните годишни отчети на ЕО за 2006 г. бяха предадени на Сметната палата на 30 март 2007 г. Тези отчети подлежат на одит преди да бъдат одобрени от Комисията през юли 2007 г. Поуките, извлечени от проблемите и закъсненията по време на първите две години на счетоводна отчетност на основата на текущо начисляване, ще дадат възможност на Комисията да осигури приемливо качество на финансовата информация. В годишните отчети за дейността за 2006 г. никой от генералните директори или ръководителите на служби не е направил счетоводни резерви.

ЕО предприе постепенно подобряване на качеството на данните, съдържащи се в отчетите, както и на формата и яснотата на самите отчети. В отчетите за 2006 г. ЕО предоставя повече информация за възстановяването на разходите и за финансовите корекции, с цел да направи отчетите по-полезни за заинтересованите страни и другите читатели.

3.2. Обучение

През 2006 г. продължиха значителните усилия във връзка с обучението на персонала, като основните постижения в тази област са:



  • Предоставяне на близо 4000 човекодни обучение по системата ABAC за персонала на Комисията в Брюксел и Люксембург (един човекоден се равнява на един участник, който посещава еднодневно обучение);

  • Удовлетворението от качеството на обучението се повиши от 91% през 2005 г. на 94% през 2006 г., като 38% от участниците са определили курса като „много добър“ спрямо 32% през 2005 г.;

  • Предоставяне на над 2300 човекодни обучение по системата ABAC за служителите на Комисията в делегациите за подготовка на прилагането на системата ABAC „Делегации“; както и

  • Предоставяне на 1000 човекодни обучение по системата ABAC за служителите на други институции и агенции за подпомагане разпространението на ABAC.

Главната цел за 2007 г. е да продължи предоставянето на висококачествени курсове за обучение на персонала в различните държави, както и на персонала в институциите и агенциите. През 2007 г. и 2008 г. ще се предприеме специално действие във връзка с обучението по счетоводните въпроси.

4. Счетоводна контролна среда и утвърждаване на локалните системи

4.1. Качество на счетоводната отчетност

В резултат на приемането на новата счетоводна рамка от всяка генерална дирекция и служба се изисква да гарантира, че счетоводните процедури са достатъчно добре организирани за постигане на високо качество на счетоводните данни.

За отчетите за 2006 г. сътрудниците на счетоводителя извършиха проверки на качеството на счетоводните данни и организираха срещи със счетоводните кореспонденти от всички генерални дирекции с цел обсъждане на проверките, които да се предприемат, и приключване на процедурите по закриване. На генералните дирекции бяха връчени и обяснени списъци с показатели, които трябва да бъдат подложени на проверка.

За подобряване на счетоводната среда в средносрочен план във всяка генерална дирекция през 2006 г. беше разработен план за „качество на счетоводната отчетност“. Целта на този проект е да разясни на упълномощаващите служби какви инструменти са предоставени на тяхно разположение, както и мерките за контрол, които ще им позволят да гарантират качеството на отчетите за управляваните от тях операции. Определени са отговорностите и ролите на основните финансови участници, и по-специално тези на счетоводния кореспондент. Проектът беше представен на висшия ръководен състав на всички генерални дирекции и длъжността на счетоводния кореспондент сега е официално включена във вътрешната организация на всяка генерална дирекция. ГД „Бюджет“ разработи някои указания и практическа помощ за останалите генерални дирекции. В практическата помощ бяха включени списъците с показатели и проверките, използвани за приключване на отчетите за 2006 г.

След изпробване в няколко генерални дирекции през март проектът за качество на счетоводната отчетност бе приложен във всички генерални дирекции, с цел осъществяване на необходимите действия през 2007 г. Значително препятствие за успеха на проекта е недостигът на квалифициран счетоводен персонал. Комисията продължава да търси решение на проблема, като организира специализирани конкурси.

4.2. Утвърждаване на локалните системи

Качеството на данните, въведени в счетоводната система директно или чрез локалните информационни системи, зависи от контролната среда, създадена от всеки оправомощен разпоредител с бюджетни кредити. Екипът за утвърждаване от ГД „Бюджет“ наблюдава тези проверки в отделните генерални дирекции и служби, за да гарантира спазването на установените критерии за качество.

През 2006 г. екипът предприе програма за задълбочени проверки на девет системи, определени от разпоредителите с бюджетни кредити, за предоставяне или обосноваване на счетоводна информация в съответствие с член 61, параграф 1, буква д) от Финансовия регламент. Така броят на службите, подложени на тези проверки, възлиза на 22 за периода 2005-2006 г. и обхваща общата сума на разходите на Комисията.

Освен това бяха проведени проверки на качеството на данните за закриването (които са от съществено значение за изготвяне на отчетите на основата на текущо начисляване), получени от някои ключови служби, за да се гарантира надеждността и точността на информацията. На 1 юни 2006 г. влезе в сила процедура за предварително уведомяване за предложени изменения в локалните (информационни и административни) системи, която позволява на счетоводителя да прецени внимателно преди въвеждане на предложенията дали те отговарят на критериите за утвърждаване.

Екипът за утвърждаване приключи цялата планирана работа в генералните дирекции за 2006 г. Докладът за напредъка, който обхваща периода до края на юни 2006 г., отбелязва, че като цяло службите са взели необходимите мерки за справяне с важните, но не фундаментални проблеми, посочени миналата година. Окончателният доклад за 2006 г., приет на 20 март 2007 г., потвърди това гледище и отбеляза значителния напредък, постигнат от двете генерални дирекции (Служба за сътрудничество EuropeAid и ГД „Образование и култура“), чието утвърждаване е било суспендирано през 2005 г. Поради необходимия по-дълъг срок за осъществяване на съответните изменение в техните локални информационни системи, счетоводителят не успя да утвърди тези системи за финансовата 2006 година, но и двете системи вероятно ще бъдат утвърдени през 2007 г. По отношение на ГД „Външни отношения“ през 2007 г. започна осъществяването на информационния проект ABAC „Делегации“, който трябва да разреши набелязаните през 2005 г. проблеми.

5. Софтуерни разработки за общия бюджет

Планът за развитие на информационните технологии има за цел осигуряване на необходимите функции за подобряване на финансовото счетоводство и контрол и по-добра интеграция между отделните модули.



  • Актуализации на ABAC

Модулите на ABAC бяха постепенно подобрени с пускането на нови версии през юни и ноември 2006 г., както и през януари и март 2007 г. Версията от юни беше посветена на въвеждането на два модула в Java версията на ABAC „Работен процес“ (ABAC WF): поетите задължения и функцията поща. Във версията от ноември беше създаден нов механизъм за проследяване на одита на правните субекти.

В началото на 2007 г. беше пусната специална версия, посветена на осъществяването на проекта за делегациите, който замести локалните системи на ГД „Външни отношения“. Разработването на този модул погълна много ресурси през отчетния период. Версията от март 2007 г. бе насочена към осъществяването на новите модули „Активи“ за делегациите, както и интегрирането на тези модули с модул „Фактури“.

В средата на 2006 г. бе направена актуализация на системата SAP (версия 5.0). Тази актуализация беше сложна и наложи значителна работа по процедурата в края на годината, тъй като много програми в тази област започнаха да работят за първи път в обкръжението на ЕО. Актуализацията беше важна за дейностите на ГД „Икономически и финансови въпроси“, така че отчетите да бъдат напълно съобразени с международните стандарти, както и за планираната актуализация на SAP-BCS.


  • Система за бюджетен контрол (BCS)

Новата версия на модула FM на SAP – BCS – ще се използва, за да замени сегашната версии (т.е. FBS) за централно управление на бюджета, тъй като тя може да включи локалните бюджетни линии, необходими за осигуряване на по-подробна система за управление на бюджета на службите.

През 2006 г. BCS беше разделена на два проекта, като фаза I трябваше да замени модула SAP, използван в момента за управление на централните фондове, с новата версия на BCS, а фаза II имаше за цел да прехвърли „локалните редове“ към BCS, т.е. локалните функции за управление на бюджета, които в момента се изпълняват в ABAC „Работен процес“ и не са записани в SAP.

Във фаза I BCS беше конфигурирана да поддържа основните функции за ЕО и беше успешно приложена за отчетите на изпълнителната агенция за програмата за обществено здравеопазване (PHEA). Предвид необходимостта от осигуряване на подходяща интеграция между BCS и ABAC „Работен процес“, прилагането за общия бюджет беше отложено от април 2007 г. за октомври 2007 г. Съществуват технически пречки за миграцията по време на смяна на годината (т.е. в началото на 2008 г.). Ще бъдат разработени подходящи инструменти за подпомагане на миграцията към BCS, като потребителите на локалните системи ще бъдат своевременно уведомени за евентуалните промени в данните, които се съобщават чрез ABAC „Работен процес“.

Отчетите на Европейския фонд за развитие (вж. раздел 7 по-долу) ще се основават на SAP-BCS от 2008 г.

Планирането на втората фаза на проекта за BCS започна през 2006 г. и е в процес на осъществяване. Предвид голямото потенциално въздействие на функциите за локално управление на бюджета върху архитектурата на системата ABAC, се налага внимателен анализ на всички свързани въпроси преди да бъде изготвен реалистичен план за действие и да бъде предложен срок за изпълнение.


  • ABAC „Активи II“ (наречен SAM)

ГД „Бюджет“ в момента прави оценка на възможността за пълно интегриране на модул за доставка и управление на активите (Supply and Asset Management) в общата система ABAC, който ще замени ABAC „Активи“, който функционира в отделната система Syslog. Тази работа напредва, като Службата за инфраструктура и логистика в Брюксел (OIB) служи за пробна среда, в която ще се прецени дали това решение е желано, осъществимо и рентабилно. На 13 март 2007 г. на ГД „Бюджет“ и OIB бе представена първоначална „демо-версия“ на модула за доставка и управление на активите, което доведе до решението да се премине към следващия етап – пълен анализ на доказателството на концепцията. Ако по-късно през годината се стигне до решение за разгръщане, тогава нуждите на всички потенциални потребители ще трябва да бъдат включени в новата система. През 2008 г. се планира първоначално пускане само в OIB.

  • ABAC „Активи I“ и ABAC „Договори“

Комисията продължава с поддръжката и дребните подобрения в ABAC „Активи I“ до момента, когато бъдат налични заключенията относно проекта ABAC „Активи II“, и за ABAC „Договори“, докато опитът на ГД „Правосъдие, свобода и сигурност“ с модула „Възложител“ (Grantor) на SAP предостави основа за по-дългосрочна стратегия за развитие.

  • Единен склад за данни (Single Data Warehouse)

Разработките по този проект започнаха през юни 2006 г. с помощта на подход, основан на етапи за всеки стопански сектор. Първите две области, които бяха анализирани, са изпълнението на бюджета (бюджетни кредити – поети задължения – плащания – SAP/FM) и съответните аспекти от общото счетоводство (фактури– SAP/FI).

В резултат на напредъка, постигнат до края на 2006 г., единният склад за данни беше в състояние да предостави на генералните дирекции и на службите първата версия на докладите, което може да улесни изготвянето на съответните им данни за закриването към края на годината. Единният склад за данни бе използван и за изготвяне на годишните бюджетни доклади, включени в отчетите за 2006 г., и за изготвяне на отделните бюджетни доклади, приложени към годишните отчети за дейността на всяка генерална дирекция и служба в Комисията.

Очаква се единният склад за данни да бъде открит за всички генерални дирекции през юни 2007 г. Постепенно ще бъдат добавяни функционалности и подобрения, за да се постигне пълна оперативност до края на 2008 г. Междувременно съществуващата инфраструктура на склада за данни ще трябва да запази.


  • Процеси на информационно-технологичното развитие

Процесите на информационното развитие се подобряват чрез усвояване на техники за моделиране на данни и съставяне на речник за данни. Този проект цели да гарантира, че настоящите и бъдещи разработки са напълно документирани, софтуерът е възможно най-ефикасен и последиците от архивирането на данните са правилно разбрани. Секторът на доходите беше избран за първата фаза на тази работа, която значително напредна до 31 март 2007 г. Приложение II към настоящия доклад представя напредъка по отношение на сигурността на достъпа до системата и съгласуваността на данните в системата ABAC.

6. ABAC „Делегации“

ГД „Бюджет“, ГД „Външни отношения“ и ГД „Информатика“ работиха в сътрудничество през 2006 г., за да включат от 2007 г. авансовите сметки на делегациите в системата ABAC. Съществуващата локална система за делегациите на ГД „Външни отношения“ не можеше да бъде утвърдена, защото не беше съвместима с текущото начисляване.

Модулите на ABAC бяха приспособени, за да станат уеб-базирани и да могат да управляват локалните плащания и малки разходи чрез авансовите сметки на делегациите.

ABAC „Активи“ също беше приспособен и уеб-базиран, за да даде възможност на делегациите на ГД „Външни отношения“ и на представителствата на ГД „Комуникация“ да управляват и вписват своите постоянни активи в централната система. ABAC „Работен процес“ беше открит за всички делегации на 8 януари 2007 г., а ABAC „Активи“ – на 26 март 2007 г. На основния финансов персонал във всяка делегация беше предоставено обучение по тези модули.

Чрез тези постижения бе потърсено решение на един от главните нерешени въпроси, а именно, че големият брой малки служби извън седалището на Комисията (делегации и представителства), които разполагат с децентрализирани финансови отговорности, бяха интегрирани в централната система и така могат да се съобразят със счетоводните правила и методи.

7. ЕВРОПЕЙСКИ ФОНД ЗА РАЗВИТИЕ (ЕФР)

Информационната платформа за отчетите на Европейските фондове за развитие, които се различават от тези на общия бюджет, също е в процес на модернизиране.

Счетоводните правила за ЕФР бяха актуализирани през 2005 г. и се планира съществуващата информационна система OLAS да бъдат заменена от комбинация между ABAC и локалната информационна система за общия бюджет на Служба за сътрудничество EuropeAid (CRIS). Тези две системи в момента се адаптират към особеностите на ЕФР.

По-голямата част от разработките на централния компонент на ABAC за ЕФР бяха завършени и изпробвани до средата на 2006 г. Прилагането на новата информационна система (ABAC-FED) в момента е планирано за януари 2008 г. Службата за сътрудничество EuropeAid се нуждаеше от още една година, за да завърши разработките, необходими за спазване на счетоводните правила за общия бюджет. Поет е твърд ангажимент през 2007 г. този проект да бъде с най-голямо предимство. Планът за проекта беше актуализиран, като особено внимание бе обърнато на качеството на миграционния процес и на данните. Обучението на бъдещите потребители в 46-те делегации в държавите от АКТБ все още е предизвикателство.

Важно е да се подчертае, че макар новите информационни системи все още да са в етап на разработване, годишните отчети на ЕФР за 2005 г. и 2006 г. бяха изготвени в съответствие с принципите на счетоводната отчетност на основата на текущо начисляване. Счетоводната информация, предоставена от сегашната счетоводна информационна система (OLAS), при необходимост беше адаптирана, за да представя данни, съобразени с текущото начисляване. Счетоводителят на ЕФР също направи нужните корекции по счетоводните данни, базирани на касова отчетност, въз основа на допълнителна информация от разпоредителя с бюджетни кредити.

8. ПРИЛАГАНЕ НА ABAC ОТ ДРУГИТЕ ИНСТИТУЦИИ И АГЕНЦИИ

През 2006 г. три изпълнителни агенции (IEEA – интелигентна енергия, EACEA – образование, аудиовизия и култура, PHEA – обществено здравеопазване) и три регулаторни агенции (EMSA – морска безопасност, Galileo, Frontex), както и два комитета (Икономически и социален комитет, Комитет на регионите)3 се свързаха към системата ABAC. Девет други агенции ще започнат да използват ABAC през 2007 г., а шест регулаторни агенции трябва да се свържат към системата през 2008 г.

За всяка агенция или комитет се прилага специална финансова и счетоводна среда за ABAC, като съответният счетоводител продължава да носи отговорността за отчетите и за изпълнението на плащанията.

Тъй като някои регулаторни агенции продължават да използват версия на системата Si2 на Комисията за своите бюджетни отчети, Комисията прие да продължи поддръжката на Si2, докато бъде в състояние да включи всички нейни потребители в ABAC.



9. Бъдещо развитие

Планът за действие на проекта за модернизация беше актуализиран за 2007 г. и удължен до 2008 г. Главните информационни разработки през следващите месеци ще се съсредоточат върху интегрирането на отчетите на ЕФР, прилагането на модула BCS, завършването на единния склад за данни, развитието на подобрения модул Web-Income, увеличаване на сигурността и евентуално прилагане на модула за доставка и управление на активите (Supply and Asset Management) на SAP за Службата за инфраструктура и логистика в Брюксел (OIB).

Други информационни разработки ще са свързани главно с подобряване на удобството за ползване и функциите за финансово отчитане, както и с постигане на дългосрочната цел за по-добра оперативна съвместимост, по-тясна интеграция на локалните системи и осигуряване на допълнителни инструменти за помощ на потребителите и финансово управление. По отношение на счетоводната рамка дейността ще бъде насочена към определяне на ролите и отговорностите на участниците във финансовите процедури, подобряване на качеството на счетоводните данни и на управленските доклади и наблюдение на изпълнението на критериите за утвърждаване за локалните системи от всички оправомощени разпоредители с бюджетни кредити.

10. Заключение

По време на прехода към нова счетоводна система Европейската комисия продължи да спазва законово определените срокове за изготвяне на годишните отчети на основата на текущо начисляване, като тези отчети спазват във всички по-важни аспекти международно приетите счетоводни стандарти. Външните одитори на Комисията и органите, които приемат отчета на бюджета, са в много голяма степен удовлетворени от постигнатия напредък.

Но проектът не може да почива на този успех. Счетоводните процеси трябва да продължат да бъдат подобрявани и допълнително развивани. Главните предизвикателства, които остават, са:


  • пълно включване във всяка генерална дирекция и служба на процедурите и контрола, необходими за осигуряване на постоянно високо качество на счетоводните данни. За тази цел всяка генерална дирекция и служба трябва да гарантира, че счетоводният кореспондент е на подходящото място в йерархията, така че да може да оказва влияние върху ефективността на финансовите потоци и да получава необходимата информация за годишните отчети;

  • подобряване на записването и отчитането на сумите, събирани от Комисията и от държавите-членки;

  • завършване на утвърждаването на съществуващите системи в Службата за сътрудничество EuropeAid и ГД „Образование и култура“ и утвърждаване на новите информационни системи, използвани от ГД „Външни отношения“ и планирани от ГД „Образование и култура“ и други генерални дирекции;

  • включване на отчетите на ЕФР в ABAC и обучение на персонала в 46-те засегнати делегации;

  • интегриране в ABAC на голям брой външни органи, т.е. агенции и комитети, и удовлетворяване на нуждите им по отношение на обучение и поддръжка; както и

  • оптимизиране на интеграцията на информационните системи и предоставяне на средствата, необходими на потребителите за управление и отчитане на финансовите ресурси, за които носят отговорност.

Проектният план за следващите две години търси решение на тези предизвикателства и Комисията остава решена да изпълни най-строгите счетоводни стандарти в публичния сектор.

ПРИЛОЖЕНИЕ I: ВИСОКО НИВО НА ПЛАНИРАНЕ



ПРИЛОЖЕНИЕ ІІ: Сигурност на системата и синхронизация

1. Счетоводна отчетност ABAC

През 2006 г. три изпълнителни агенции, три регулаторни агенции и два комитета се включиха към системата ABAC. Необходимите разработки и система за сигурност бяха завършени навреме, за се да осигури разделение на задачите по счетоводители (плащане, изравняване на банковите салда, утвърждаване на операциите и управление на счетоводните периоди).

През юли 2006 г. SAP беше актуализирана от версия 4.7 към версия 5.0. След тази актуализация трябваше да се направи пълна ревизия на съществуващите права за достъп, като версия 5.0 гарантира не по-ниско ниво на сигурност. Тази ревизия от първостепенно значение завърши успешно и миграцията към 5.0 се осъществи без затруднения.

През втората половина на 2006 г. бяха определени специални правила за разработките и сигурността, които да позволят на счетоводните експерти от генералните дирекции на се справят с приключването на отчетите в края на годината. Всички дирекции за първи път записаха своите данни за закриването на финансовата 2006 година в началото на 2007 г. .

Ревизията на достъпа до счетоводната система ABAC (на SAP) за ГД „Бюджет“ започна през 2005 г. Тя напредна през 2006 г., но се очаква да приключи през 2007 г. Най-важният приоритет, а именно ревизията на правата за достъп на експертите по информационни технологии, беше успешно изпълнен през февруари 2006 г.

2. ABAC „Работен процес“

Започна работа по преработката на механизма за сигурност в ABAC „Работен процес“ и беше постигнат напредък в няколко области, като прегледът на техническите потребители, механизмът за оправомощаване и проследяването на одита.



Приоритет беше даден на системата за сигурност за делегациите в контекста на тяхната интеграция в ABAC „Работен процес“. Нов модул беше разработен за титулярите на авансови сметки и бяха осъществени допълнителни разработки за пълното разделение на операциите по отделните делегации, чийто брой е над сто. През 2006 г. на този проект бяха посветени значителни усилия. От януари 2007 г. делегациите работят със системата ABAC „Работен процес“.

1COM(2002) 755.

2Към 30 юни 2003 г. (SEC(2003) 790), 31 декември 2003 г. (SEC(2004) 118), 30 юни 2004 г. (COM(2004) 565), 31 януари 2005 г. (COM(2005) 90), 31 март 2006 (COM(2006) 358).

3Класирани са като институции в съответствие с член 1 от Финансовия регламент

BG BG

Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница