Доклад за научноизследователската, учебната и финансова дейност на иинч през 2015 година Извлечение



Дата08.06.2017
Размер192.1 Kb.
#23086
ТипДоклад
Б Ъ Л Г А Р С К А А К А Д Е М И Я Н А Н А У К И Т Е
ИНСТИТУТ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО И ЧОВЕКА






Отчетен доклад за научноизследователската, учебната и финансова дейност на ИИНЧ през 2015 година

Извлечение

гр. София 1113, ул. ,,Акад. Георги Бончев”, бл.6, ет.5/6, тел./факс (02)8703217

1. ПРОБЛЕМАТИКА НА ЗВЕНОТО:



1.1. Преглед на изпълнението на целите /стратегически и оперативни/, оценка и анализ на постигнатите резултати и на перспективите на звеното в съответствие с неговата мисия и приоритети, съобразени с утвърдените научни тематики
Развитието на научноизследователската дейност на учените в ИИНЧ е в съответствие с поставените стратегически и оперативни цели, както и с неговата мисия и приоритети. Освен това успешно е навлизането и в актуализираните научни тематики. Реализираните изследователски проекти потвърждават факта, че избраните насоки на развитие на институцията са както в темпа на съвременните научни тенденции, така и в отговор на обществени потребности и социални предизвикателства.

В департамент „Демография“ продължава разработване на едни от най-важните за обществото тематики и проблеми като в секция „Възпроизводствени процеси и структури на населението“ учените работят поочертаване визия за семейна политика; създават модели и практики за преодоляване маргинализацията на ромите; очертават идеи за социалното включване на възрастните хора; паралелно с вътрешнодемографските проблематики успешно се работи по тематика на имиграцията – както в исторически план за някогашните принудителни миграции на таврическите българи, така и върху сложната ситуация на имигрантския натиск в днешна България. Няколко работни групи от департамента подготвиха и задълбочен анализ с препоръки по националната демографска стратегия, предоставен на държавните институции и правителството.

В секция „Икономическа и историческа демография“се акцентира на исторически контекст на развитието на българските бракове; предлагат се модели за оценка на влиянието на демографските процеси върху възрастовата структура на населението; систематично е анализирана селската депопулация у нас; задълбочено се проучват извори в гръцкия печат за демографската история на българска земя през Възраждането.

В департамент „Психология“ дейността насътрудниците се дефинира в рамките на тематичните кръгове на трите секции, макар че са налице и трайни тенденции за обединяване на учени от различните секции за общи проекти. По-конкретно, дейността всекция „Социална, трудова и организационна психология“ обхваща широка палитра от проблемни области в набелязаната тематична насоченост от 2014г.–във фокуса на изследванията са различни, значими явления на равнище социални общности, организации, етноси, нация. Постигната е убедителна перспектива на щастието и удовлетвореността от живота; очертани са психологическите аспекти на консерватизма заедно с феномените, на които тази политическа ориентация се опира; разширени и задълбочени са нови анализи на междуетническите отношения в България,

Проучвани са жизнено важни въпроси като здравето и качеството на живот на българските юноши, проведено е национално представително изследване на здравно поведение при деца в училищна възраст. Анализира се и се прилага емпатичното взаимодействие в психологическата практика.Продължава и апробацията на различни методики, полезни за социалната практика иза развитие на методологията, в т.ч. такива като психологическа програма за работа с бежанци, рейтингов подход за оценка на професионалната компетентност и междуличностните отношения в организациите и др.

В секция „Психология на личността и методология на психологичното изследване“ са развивани личностнопсихологични проблеми като търсене на свързващи линии на кариерните интереси и стратегиизапрофесионалнареализация в периода на възникващата зрелост; идентичността и благополучието в контекста на възрастовите кризи;проучвани са личностови ситуативни регулаторни механизми; анализира се субективното преживяване на тялото при младежка възраст; проучват се ценностите и вярата в справедлив свят.

В секция „Психология на развитието и здравето“ усилията са обединени в темата „Екзекутивни функции и стратегии за обработка на различни категории стимули с емоционално съдържание от деца с Аспергер синдром, хиперактивност – дефицит на вниманието и Даун синдром.

Като тенденция се очертава по-висока степен на колективност, в сравнение с минали години, на научната дейност на сътрудници, при това не само в рамките на една секция, но и от различни секции от двата департамента, т.е. проектите до голяма степен се оформят като интердисциплинарни.

1.2. Изпълнение на националната стратегия за развитие на научните изследвания 2020. Извършвани дейности и постигнати резултати по конкретните приоритети.

Реализацията на множеството сериозни и комплексни проекти на равнището на модерното съвременно познание гарантира до голяма степен изпълнението на Националната стратегия за развитие на научните изследвания 2020. Друга предпоставка, осигуряваща това изпълнение е съдържанието и насочеността на проектите, на изследванията, в които пряко рефлектират както потребностите на обществото, така и предизвикателствата, поставяни от съвременната наука.

Дейностите и резултатите от тях основно се състоят в постигането на висококачествени научни изследвания. Мобилността на учените е между основните приоритети на националната стратегия и стремеж на ръководството на ИИНЧ е да насърчава участията в международни форуми, специализациите и др. Включването на все повече докторанти и млади учени в разработваните проекти са един от най-важните показатели за изпълнение на стратегията. По линия наБългаро-швейцарска научноизследователска програма в проекта„Динамика на междуетническите нагласи в България“вече 3 години работят докторанти, в проекти като „Спиране на маргинализацията на ромите“ са включени и докторант и млади учени. В националното представително изследване на здравното поведение, финансирано по линия на Уницеф работят млади учени. Във възложения от МОН проект за изследване мотивите на учителите са включени млади учени също.

Неотменна част от работата на учените е публикационната, при която нагласите и усилията са насочени и към международни издания, вкл към такива с рефериране и индексиране в световни източници, както и с импакт фактор. И в това отношение са налице постижения.

Освен това, стратегията е изпълнявана в ИИНЧ и чрез постоянно осигурен достъп до електронни бази данни с оглед по-лесен достъп до световни издания и съвременни литературни източници; насърчаване на учените и особено на по-младите да подготвят международни проекти или да се включват в такива; разширяване на двустранно сътрудничество /напр. с Университета в Лозана/ като важен стратегически инструмент за развитието на учените и за възможности за ползване на научни съвременни инфраструктури. Тези дейности се реализират и по линия на международни партньорства и с участие в краткосрочни значими проекти, възлагани от националните институции като МОН, МТСП и др. и по линия на развитие на интердисциплинарни изследвания.
1.3. Полза /ефект за обществото от извършваните дейности.

Един от основните критерии, поради които една тема, проект, дисертационна работа са насърчавани да се осъществят в Института за изследване на населението и човека, е потенциалната значимост и полза от техните резултати за социума.За училищата и за цялото общество са важни резултатите от проведено национално представително изследване на здравното поведение при деца в училищна възраст, с участници и от двата департамента в рамките на дългогодишна програма на Уницеф.

С обществена значимост са изследванията на щастието и благополучието; към социалната практика са насочени проучванията и анализите на кариерните интереси; на политическите ориентации; разработваните програми за спиране на маргинализацията на ромите пряко подпомагат малцинството на регионално равнище; готовността за работа с бежанци е подсигурена от научно обоснована програма и методика и др.
При сегашната комплицирана социална обстановка в контекста на глобалните проблеми, свързани и с имиграционните вълни, със социално-икономически и политически кризи, с дълбоката демографска криза у нас и психологическите проблеми като резултат или като фактор за различни социални поведения на индивидуално и на масово равнище, за различни избори в личния живот на човека, изследователската работа на учените в ИИНЧ съдържа значими и рационални решения на социалните дилеми. Тези решения могат да са полезни за държавните институции и обществеността.
1.4. Взаимоотношения с институции.

ИИНЧ поддържа както взаимоотношения с редица институции и висши учебни заведения, така и с някои държавни и неправителствени институции и организации, с медии. Учените преподават в различни университети в бакалавърски и магистърски програми в Софийски университет “Св. Кл. Охридски, Нов Български университет, Университет за национално и световно стопанство, Пловдивски университет “Паисий Хилендарски, Военна академия, Бургаски свободен университет, Европейски политехнически университет. С повечето от тези учебни заведения ИИНЧ има и подписани договори за сътрудничество.


1.5. ОБЩОНАЦИОНАЛНИ И ОПЕРАТИВНИ ДЕЙНОСТИ, ОБСЛУЖВАЩИ ДЪРЖАВАТА.

1.5.1. Практически дейности, свързани с работата на национални правителствени и държавни институции, индустрията, енергетиката, околната среда, селското стопанство, национални културни институции и др. /относими към получаваната субсидия/.

През 2015 г. ИИНЧ проведе няколко високо значими национални форума –

○ Национална конференция „Миграционни процеси и групови идентичности“ - Панел „ДемографскиизмерениянамиграционнитепроцесизаБългария" бепосветеннадемографските, икономическите, социалните и историческитеаспектинамиграцията ;  панел „Миграции и груповиидентичности" бепосветенанавъпроситекаквомотивирахоратадамигрират; каква е динамиката в миграционнитенагласи и миграционнотоповедениенапредставителитенаразличнитеетнически, религиозни, възрастови и образователнигрупи в България.На откриването на конференцията бяха поднесени приветствия от името на правителствени органи и държавни институции.

○ Кръгла маса „Индивидуални и групови различия – значими поведенчески ефекти“Темитеобхващатцелияспектъротиндивидуални и междугруповиразличия и тяхнотоотражениевърхуповедениетонаиндивида, групата и общественитепроцеси.

Национална школа за докторанти и млади изследователи в областта на социалните науки - „НАГЛАСИ КЪМ РАЗЛИЧИЯТА И ВЛИЯНИЕТО ИМ ВЪРХУ ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПРОЦЕСИ"Участваха със свои презентации десетки докторанти и млади учени от страната.

Чрез дългогодишно сътрудничество с Уницеф-България се развива изследователската програма по периодични проучвания и анализи на здравното поведение на учениците;

Учените от ИИНЧ подготвят често различни експертизи, становища, консултации към различни институции, вкл. на държавно и национално равнище – като експерти по акредитации на специалности, съветници по демографска и миграционна политика по въпроси на националната демографска стратегия , стареенето и правата на старите хора, по интеграцията на ромите и много други. Те участват като членове на комисии към министерства, управителни съвети, журита. Общо са написани становища, рецензии, експертизи 160 бр.
1.5.2. Проекти, свързани с общонационални и оперативни дейности, обслужващи държавата и обществото, финансирани от национални институции /без Фонд “Научни изследвания”/, програми, националната индустрия и пр. - до три най-значими проекта./заглавие на проекта, програма, по която се финансира, координатор, и постигнати резултати/.

Цели, приоритети, и политикизаизпълнениенастратегиятазадемографскоразвитиенаРепубликаБългария, Договор РД04-69/07.04.2015, МТСП, 2015.Проектът е финансиранот МТСП.Ръъководител доц.А.Христова /ИИНЧ, БАН/



Цел на проекта: Основна цел на настоящия проект ( в съответствие с възложените от МТСП задачи пред научния екип от БАН) е да бъде направена оценка на актуализираната Национална стратегия за демографско развитие на населението в България, на съпътстващите я и свързани с нея други стратегически документи и планове за изпълнението им, както и на конкретни политики, програми и мерки, реализирани през периода 2012-2014 Проектът е реализиран чрeз 4 модула от 4 работни групи.Въввръзка с изпълнениенацелтанапроектасанаправенианализи и оценкинастратегията, както  ипредложениязаактуализирането и оптимизирането й презвторияпериод (2015-2030 г.) в четириосновнинаправления:

Първи модул с ръководител проф. Щ. Щерионов, : Демографска политика в България през периода 1879-1889 г. Кратък исторически преглед: предложениясанаправенивъзоснованакратъкисторическипрегледнадемографскитеполитики в България.

Втори модул с ръководител проф. Й. Христосков (ИИИ-БАН), Представени са предложения за насърчаване на раждаемостта чрез създаване на среда, благоприятна за раждане, отглеждане и възпитание на деца.

Трети модул с ръководител проф. К. Владимирова,:предложения по линия на външна и вътрешна миграция.

Четвърти модул – с ръководител проф. И. Томова-предлагат серешениявъввръзка с намаляваненаразличията, свързани с етничността.

Подходи на учителите за мотивиране на учениците за учене”



Проект финансиран от МОНпроф. д-р Румяна Божинова – ръководител

В рамките на проекта са изследвани 2650 учители от цялата страна, работещи в гимназиалния и прогимназиалния образователен етап. Според получените резултати е налице положителна тенденция на синхрон между мотивите на учениците за учене и нагласите на учителите да стимулират ученето чрез директни стимули, форми на работа в час, прилагането на ИКТ, връзката учител – ученик. В същото време се отбелязва известна схематичност в прилаганата от учителите стратегия и възниква въпроса за постигане на по-голям ефект в конкретната насока чрез използване на индивидуалните особености на ученика, на практическата стойност на предмета, на типа училище, а също чрез активизиране на интереса към предмета, удоволствието от ученето, проверката на собствените възможности и други резерви, чрез които може да се повиши вътрешната мотивация за учене, предпоставка за по-високи академични резултати.


Интегриран модел за работа с уязвими групи: Спираненамаргинализираненаромите в Кюстендилчрезсъздаваненамоделзаразвитиенаобщността.Договор НБУ/15.09.2015.

Проектът е финансиранотKnow-How Centreкъм НБУ и фондацияVELUX



Ръководителнапроекта - проф. И. Томова,

септември 2015 – юни 2016 г.

- Цел на проекта: Да се изготви анализ на процесите на интеграция на ромите в гр. Кюстендил в местния пазар на труда, в образователната система, системите на здравеопазването и социалното подпомагане и да се подготви оценка на ефективността на проекта на НБУ.

Резултати:

На базата на анализ на развитието на демографските процеси в общ. Кюстендил се доказва, че ромските деца и младежи 0-18 г. съставляват поне две пети от децата и подрастващите в общината и в близък и средносрочен план от тяхното (не)включване в пазара на труда във все по-голяма степен ще зависи икономическото развитие и качеството на живота в общината и областта. Изследвани са проявите на маргинализиране на ромите в местната икономика, пазара на труда, образованието, здравеопазването, социално-политическия живот на гр. Кюстендил и е направена социална оценка на местните политики и проекти за преодоляването на тези процеси в областта на ранното детско развитие, подобряване на достъпа до качествено образование и здравеопазването. Направени са предложения за развитие и оптимизиране на прилаганите политики и програми към местните органи на властта, институциите и неправителствените организации, ангажирани с тяхното прилагане.




  1. РЕЗУЛТАТИ ОТ НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКАТА ДЕЙНОСТ ПРЕЗ 2015г.:

2.1.Едно най-значимо научно постижениеи съответната графична илюстрация към него.

● “Възрастните хора в България - възможности за социално включване в контекста на техните нагласи и потребности /2013 - 2015/”



Ръководител - гл. ас.СтоянкаЧеркезова

Проектът представя решения за различните форми на социално изключване сред възрастните хора в България в контекста на техните ценности, потребности и нагласи.



Резултати:

  • Установена е най-разпространенатаформа на изключване - бедността (1/3 от хората в третата възраст) и са верифицирани основните фактори,които влияят върху размера на доходите – безработица, местоживеене, брой на годините на образование, наличието/отсъствието на периоди на безработица през трудовата кариера и броят на членовете в домакинството.

  • Значимост за науката: създаден е оригинален подход за оценка и анализ на различните форми на социално изключване. Значимост на обществото: предложени са решения за преодоляване на факторите за изключване.




  • 2.2. Едно най-значимо научно-приложно постижение

●„Психологичниаспектинаконсерватизма в България”,

доц.д-р Антоанета Христова

Проектът установява влиянието наличностовихарактеристки, особеноститенакултурата върхуидеологическипредпочитания иполитическотоповедение.. Изследването е принос и къмизследваниятанавръзкатамеждуличност и идеологии в източно-европейскиконтекст.Резултатитепоказватсилнозавишенистойностипоавторитаризъм и потребностотприключванекатопсихологичнииндикаторинаконсервативнотомислене.Демографскиятпрофилнаавторитарнаталичност в България, споредприлаганатаметодиканаАлтемаер, е над 60 години, съссреднообразование, определящсе в център-дяснотополитическопространство и гласуващиливинаги, илиникога. Агресивенкъмразличнитеако е мъж, ноподчиненналидера и нанормитеако е жена. Изследването доказа промяна на ценностите на културата през последните 8 години по посока на егалитарнияконсерватизъм.

Значимостзанаукатасесъстои в прилаганетонапсихологичнитетиповепоМайерс и Бригсприочертаваненапсихологичнияпрофилнаизследванителица,.Значимост за обществотосеизразява в очертаваненаособеноститенаполитическипредпочитания и поведениенабългарскияизбирател, което е в помощнавсичкиполитици и политически анализатори.
3. МЕЖДУНАРОДНО НАУЧНО СЪТРУДНИЧЕСТВО НА ЗВЕНОТО:

Международното сътрудничество на ИИНЧ се развива в различни форми, и с голям брой чужди научноизследователски организации, университети, както и с международни организации. По няколко линии се реализира сътрудничеството - чрез подготовка на съвместни публикации, които са следствие на провежданите съвместни международни изследвания, чрез редакционната работа на списанията на Института, в чиито редакционни колегии участват международно известни учени, а също и чрез търсене на нови партньори за участие в съответни конкурси и по линия на Хоризонт 2020.

Съвместно с учени от Университета в Параиба, Бразилиясе работи по съвместен проектза изследване на ценностите и вярата в справедлив свят. През 2015 г. беше спечелен грант от ISPP /Международно общество за политическа психология/ за провеждане на конференция, посветена на проблемите на емиграцията и имиграцията на регионално балканско равнище. Благодарение на съществуващи контакти, но и изградени нови връзки пристигнаха учени за участие от Турция, Гърция, Сърбия, Румъния, Косово, Македония. Създаде се и научна мрежа, обединяваща международни учени по проблемите на миграцията. Развивани са и международни проекти чрез двустранно сътрудничество по линия на Българо-швейцарската програма с Университета в Лозана. На работната среща в Лозана учените от ИИНЧ представиха резулати пред семинар на университет Друг проект е изследване върху семейната политика в подкрепа на децата и семействата в България, финансиран чрез финансовия механизъм на ЕИП.

Международни контакти се осъществяват и по линия на участие на учени от ИИНЧ в международни редакционни колегии.

Проект: Здравно поведение при деца в училищна възраст – България 2014“ РСА/2014/Health Behaviour in Scool-aged Children – Bulgaria

Ръководител доц.д-р Л. Василева

Получени са национално представителни данни за здравето, благополучието на юношите в България, както и за демографските и психосоциалните фактори оказващи влияние. Анализирана е информация за самооценката на здравето на учениците в съответните възрастови групи, рисковите поведения, свързани със здравето, училищната и семейната среда, социалноикономическия статус, неравенствата и правата на децата. Направените анализи утвърждават важната роля както на средата, така и на здравословните поведения. Множествеността на рисковите поведения показва, че те са комплекс от нездравословни навици, което изисква комплексен подход в програмите за превенция и промоция на здраве, насочен към цялостно въздействие върху отношението на децата и юношите към здравето.

4.УЧАСТИЕ НА ЗВЕНОТО В ПОДГОТОВКАТА НА СПЕЦИАЛИСТИ

В ИИНЧ за отчетния период се обучават 18 докторанти под ръководството на 9 хабилитирани учени от института – по психология – 13 докторанти, по демография- 5.

Учените от ИИНЧ имат активна лекторска дейност. Те преподават в СУ“Климент Охлидски“, НБУ, БСУ, УНСС, ЕПУ, Военна академия и др. Ръководят и 9 дипломанти към университетите.За отчетния период са проведени 1460 ч. лекции и 2260ч. упражнения, 85ч семинари и др. Лекторите са преподавали в 9 ВУ. Учените от ИИНЧ са канени като лектори в много висши учебни завадения, както и в изпитни комисии и журита за присъждане на докторски и други степени и длъжности.


5. КРАТЪК АНАЛИЗ НА ФИНАНСОВОТО СЪСТОЯНИЕ НА ЗВЕНОТО за 2015

През изтеклата 2015година финансирането от бюджетна субсидия е в размер на 618070 лв. За ФРЗ са похарчени 452505 лв, за осигурителни вноски-83937лв.,за стипендии-25300лв.,за консумативи-11000лв.,за обезщетения при пенсиониране съгл. чл.222 и224 от КТ-12437 лв.за обезщетения съгл. КСО-1810лв. и за персонала по извънтрудови правоотношения-10920лв.Общата сума на разходите от бюджетна субсидия е в размер на 597909лв.Неизполвания остатък от бюджетна субсидия се прехвърля към собствените средства .

Бюджетната субсидия осигурява средства само за заплати,осигуровки ,стипендии и малка част от издръжката на института.Както и в предходните години тя е крайно недостатъчна за нормално протичане на научно-изследователския процесс,особенно в часта за Фонд»Работна заплата».Възнагражденията на учените и особенно на младите учении са ниски,което с повишаване на минималната работна заплата за страната демотивира желаещите да работят.

Всички останали разходи за осъществяване на научно-изследователската дейност в инситута са извършени със собствени средства. Те са разпределени както следва: за издателска дейност-3543лв

за материали -6870 лв. за външни услуги 23400 лв.,за текущ ремонт 4433лв.,за административни такси и застраховки-170лв.Останалине разходи от бюджетната класификация са извършени със средства по проекти,съгласно предварително одобрении план-сметки.През 2015г. са получени следните средства по проекти с външни организации:

1.По проект IZEBZO ,финансиран от Българо-Швейцарска научна програма-84920лв.

2.По проект ERA AGE финансиран от EК,/ вече приключил /-30279 лв.

3.По проект с фондация»Дете и пространство»-13424лв.4.По проект с УНИЦЕФ-9010лв.

5. По проект с ISPP-7276 лв.6 По проект с МОН-5000лв.7 .По проект с НБУ-2054 лв.

8. Получените такси от докторанти/свободни,редовни и задочни/ са16430лв.9.Такси за поведении конференции 2 на брой-2240 лв.10.Средства получени от обучения по методики-1200лв.11.От продажби на списания»население» и «Психологични изследвания/включително онлайн/-4172лв.Общата сума на средствата от външно финансиране е 176005 лв.

Всеки разход -от бюджетна субсидия и външно финансиране е направени при стриктно спазване на действащото законодателство и в режим на икономии.,при спазване на принципите за максимална ефективност.
6.ИЗДАТЕЛСКАТА И ИНФОРМАЦИОННАТА ДЕЙНОСТ НА ЗВЕНОТО
Публикациите – излезли от печат са 99бр., от които 30бр. – в реферирани и индексирани списания, приети за печат – 52бр, 3 статии, публикувани в списания с импакт фактор, 1 – приета за печат. Докладите, представени на националната школа, на кръглата маса, както и на международната регионална конференция ще бъдат издадени в списанията на ИИНЧ, сп. „ Население“ и сп. „Психологични изследвания“ Докладите от международната конференция ще бъдат публикувани на английски език. Издадени са две монографии през 2015 г.: 1.Бакалова, Д.,Бакрачева, М., Мизова, Б.. Щастие и удовлетвореностотживота: в търсененапътякъмсебеси. , Kolbis, 2015, ISBN:978-619-7284-02-7, 249 и 2.Атанасова-Трифонова, М.,Пенева,Л.,Стоянова, Ю.,Мутафчиева,М.,Янчева, И.,Развитие и ученепрезраннотодетство. Университетскоиздателство "Св. КлиментОхридски", 2015, ISBN:978-954-07-3905-2, 527

Институтътзаизследваненанаселението и човекапри БАН издавадвесписания – сп. ,,Психологичниизследвания” и сп. ,,Население”, свързани с дветеосновнинаправлениянанаучнатадейност в института - психология и демография. В тяхсепубликуватстатии и студиинаученитеотдватадепартамента, отразяващипровежданитеизследвания, както и изследваниянаколегиотБългария и чужбина.



Сп. ,,Психологични изследвания” е единственото академично списание със строго научен характер по психология в България. Освен като печатно издание списанието разполага и с електронна версия на изданието. Цялостнатадейностпоиздаванетонасписаниетосепровеждаот Международна редакционна колегия.Статиите се приемат за публикуване след анонимно рецензиране по системата double blind с една анонимна и независима рецензия. Списанието е включено в базата данни на CEEOL, а през 2015 г. беше прието за индексиране и рефериране в базите данни на ERIH PLUSи ВИНИТИ РАН.

През 2015 г. бяха подготвени за печат и отпечатани 3 книжки: кн. 2/ 2013, кн. 2/2014 и кн.1/2015 г. с общо 94 статии, в съотношение автори от ИИНЧ – 28, а външни автори 79, в обем от 756 страници. В кн. 2/2014 са публикувани рецензираните доклади от проведената кръгла маса на тема: ,,Критичните ситуации и масовата психика“.Кн. 1/2014 и кн.1/2015 г. бяха финансирани от спечеления през 2014 г. Конкурс за научна периодика към ФНИ.През 2015 г. бяха подготвени за печат кн.2/2015, кн. 3/2015 и кн.1/2016 г., които ще излязат от печат през 2016 г.



Списание “Население”е единственотоспециализираноакадемичносписание в Българиязаинформираненанаучнитесреди, органитезауправление и широкатаобщественост в странатаотноснонаучнитерезултати в областтанадемографскитеизследвания.Статиите се приемат за публикуване след анонимно рецензиране по системата double blind, с две анонимни и независими рецензии. Списанието е включено в базата данни на CEEOL. Във връзка с индексирането и реферирането на списанието и постъпките му за оценка в базите данни на Econ Lit и RePEc през 2015 г. започна подготовката за създаването на електронната версия на списанието, която ще приключи през месец януари, 2016 г.

През 2015 г. излезе от печат кн. 1/2014 г. – специален библиографски указател на всички броеве на списанието от 1983 до 2013 г. Този специален брой беше посветен на 30-годишния юбилей на изданието. Две от излезлите от печат книжки - 2/2014 и 3/2015 са изцяло на английски език. През 2015 г. бяха подготвени за печат и отпечатани 4 книжки: кн. 2/2014, кн. 1/2015, кн.2/ 2015 и кн. 3/2015 г. с общ обем от 606 страници, 29 статии, автори от ИИНЧ - 24, външни автори 8 и 13 статии на английски.

В кн. 2/2015 г. са отпечатани докладите от първото тематично направление на конференцията ,,Демографски измерения на миграционните процеси за България“. Подготвена за печат е и кн. 4/2015 г., в която ще бъдат издадени приетите и рецензирани доклади и от второто тематично направление на конференцията.

Кн. 1/2015, кн. 2/ 2015 и кн. 3/2015 г. бяха финансирани от спечеления през 2014 г. Конкурс за научна периодика към ФНИ.

Приходите от продажби на сп. ,,Психологични изследвания и сп. Население през 2015 г. възлизат на 4172, 30 лв.

Дейносттанабиблиотекатапри ИИНЧ(Библиотекаподемография; Библиотекапопсихология)

През 2015 г. фондътнабиблиотекатадостигнаобщо6186 т. Повид: книги –3114т.;периодичнииздания: списания и поредици – 3072 т., оттяхнаелектроненносител – 44 т. Поезик: набългарскиезик – 2732 т.; начуждиезици – 3454 т.

Постъплениятапрез 2015 г. саобщо149библиотечнидокументи.Поначиннанабавяне: покупка – 74, книгообмен – 20, дарение – 54, депозит – 1. Текущитепериодичниизданияпрез 2015 г.саобщо 19 заглавия в 78 т. Изразходванисредствазановополученитебиблиотечнидокументи – 4496.64 лв.Посещения в библиотеката – общо 1050.Ползвани библиотечнидокументи – общо 2210 т

Тематичниизложби – 1.Поддържатсеследнитекаталози:азбучен – книги , поредици, списаниянакирилица и латиница; систематичен; топографски



Препоръките относно научноизследователската дейност биха могли да се сведат до следното: да се повиши още колективността и обединяването на учени и теми/проекти; да се търсят по-активно възможности за публикуване в престижни списания; да се подават повече проекти към международните програми и да се търси двустранно сътрудничество с партньори от различни страни. Същевременно не може да не се отбележи прогресивното развитие на актуална проблематика чрез модерни методики, включването на всички млади учени и на докторанти в колективни проекти, и ориентацията към социално значими и полезни за обществото проекти, визии, стратегии.

Научен секретар:



доц.д-р Йоланда Зографова




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница