Доклад за работата на постоянния комитет за оперативно сътрудничество в областта на вътрешната сигурност през периода януари 2013 г юни 2014 г



Дата13.10.2017
Размер268.63 Kb.
#32260
ТипДоклад


Председателството на Съвета представи на Съвета приложения доклад за работата на постоянния комитет за оперативно сътрудничество в областта на вътрешната сигурност през периода януари 2013 г.— юни 2014 г.

В съответствие с член 71 от Договора за функционирането на Европейския съюз и член 6, параграф 2 от Решението на Съвета за създаване на постоянен комитет за оперативно сътрудничество в областта на вътрешната сигурност (COSI), Съветът изпраща горепосочения доклад на националните парламенти.

______________________



ПРИЛОЖЕНИЕ

1. Обобщение

Това е третият доклад до Европейския парламент и националните парламенти в съответствие с член 71 от ДФЕС и член 6, параграф 2 от Решение 2010/131/ЕС на Съвета за създаване на постоянен комитет за оперативно сътрудничество в областта на вътрешната сигурност (COSI), където се посочва, че „Съветът информира Европейския парламент и националните парламенти относно работата на постоянния комитет“.

Основен акцент в дейността на комитета през отчетния период бе изпълнението на цикъла на политиката на ЕС до края на първия двугодишен период на този цикъл (2012—2013 г.), както и изготвянето и изпълнението на цикъла на политиката на ЕС за периода 2014—2017 г. Извлечените поуки от изпълнението на първия цикъл се оказаха много ценни и бяха използвани при подготовката на пълния четиригодишен цикъл на политиката, който започна в началото на 2014 г. За първи път Европол изготви оценка на заплахата за Европейския съюз от тежката и организираната престъпност (SOCTA), въз основа на която Съветът прие приоритетите на ЕС в борбата срещу престъпността за периода 2014—2017 г. След приемането на тези приоритети в борбата срещу престъпността COSI разгледа и одобри многогодишни стратегически планове (МСП) за всеки приоритет, които залегнаха в основата на оперативни планове за действие (ОПД) за 2014 г.

Обект на задълбочено обсъждане в рамките на COSI и по време на неговите заседания с Комитета по политика и сигурност (КПС) бяха все по-тясната връзка между вътрешната и външната сигурност и в частност въпросът за чуждестранните бойци и завърналите се лица от гледна точка на борбата с тероризма, по-специално по отношение на Сирия. COSI участва в подготовката за обсъждането в Съвета на въпроса за чуждестранните бойци и в изпълнението на предложените мерки.



Засилването на сътрудничеството между агенциите по ПВР, по-специално по отношение на обмена на информация, продължава да бъде основен проблем за COSI. Комитетът обсъди оперативните изисквания за обмена на информация между агенциите и органите на Съюза, както и предоставянето на информация от държавите членки на агенциите, с оглед на това да бъде оказано съдействие от практическа гледна точка за преговорите по проекта за регламент за Европол и проекта за регламент за Евроюст.

В работата на комитета редовно участваха представители на агенциите по ПВР, по-специално директорът на Европол, председателят на колегиалния орган на Евроюст, директорът на Frontex, директорът на CEPOL, по въпроси от тяхната област на компетентност. Освен това от време на време в заседанията участваха и представители на Европейската служба за борба с измамите (OLAF), а на едно от заседанията присъства и директорът на Центъра на ЕС за анализ на информация (INTCEN).

Комитетът обсъди и бъдещата си роля с оглед постигането на по-добра оперативност и повишаването на видимостта му на равнище ЕС и на национално равнище. Беше започнато обсъждане по отношение на по-доброто изпълнение на мандата на комитета съгласно член 71 от ДФЕС и Решение 2010/131/EС. Това обсъждане ще продължи при италианското председателство, включително в контекста на обновената стратегия за вътрешна сигурност.

Голям брой други въпроси също бяха докладвани на COSI и обсъдени от него, включително Европейската мрежа на технологичните звена в областта на правоприлагането (ENLETS), Мрежата от точки за контакт в рамките на административния подход за борба с организираната престъпност, сътрудничеството между Европол и Центъра за морски анализи и операции – Наркотици (MAOC - N), огнестрелните оръжия и сътрудничеството с Интерпол.

По време на тройката председателства (Ирландия, Литва, Гърция) комитетът проведе общо осем заседания, от които две — при гръцкото председателство, и по три — при ирландското и литовското председателство. Представителите на COSI продължиха да заседават заедно с представители на Интерпол, по едно заседание при всяко председателство, с оглед установяване на по-тясно сътрудничество и избягване на дублирането на дейностите. Освен това бяха проведени три заседания с Комитета по политика и сигурност (КПС) — на 28 февруари и 21 ноември 2013 г. и на 13 май 2014 г.

Групата за подкрепа на COSI, която подготвя заседанията на комитета и осигурява необходимите последващи действия във връзка с различните проекти и операции, продължи редовните си заседания. Между 1 януари 2013 г. и 30 юни 2014 г. бяха проведени 18 заседания на тази група. На 20 ноември 2013 г. представители на групата за подкрепа на COSI бяха поканени на заседание на комитета за гражданските аспекти на управлението на кризи (CIVCOM) с цел подготовка за обсъжданията на заседанието на КПС—COSI.

2. Дейности

2.1. Изпълнение на цикъла на политиката на ЕС

Текущото изпълнение на цикъла на политиката на ЕС1 продължи да бъде в центъра на вниманието на COSI. 2013-а беше важна година за цикъла на политиката, през която приключи цикълът 2012—2013 г. и започна подготовката за новия пълен цикъл на политиката на ЕС 2014—2017 г.



а) Наблюдение и приключване на цикъла на политиката на ЕС 2012—2013 г.

Цикълът на политиката на ЕС 2012—2013 г. обхващаше осем приоритета: Западна Африка, Западните Балкани, незаконната имиграция, синтетичните наркотици, контейнерната контрабанда, трафика на хора и незаконното превеждане на хора през границата, мобилните (пътуващите) организирани престъпни групи и киберпрестъпността2. Три от тези осем приоритета бяха приключени в края на 2013 г.: Западна Африка, Западните Балкани и контейнерната контрабанда.

COSI наблюдаваше отблизо напредъка по всички приоритети въз основа на докладите на ръководителите на различните оперативните планове за действие (ОПД), резултатите от шестмесечните срещи на националните координатори3 по EMPACT4 и докладите на директора на Европол5. Подробните доклади на ръководителите на оперативните планове за действие бяха представени на националните координатори по EMPACT и разгледани от тях на заседанията им от 14—15 май 2013 г.6 и 18—19 октомври 2013 г.7.

Цялостният опит от първите две години на цикъла на политиката беше положителен, тъй като през този период бяха натрупани ценни знания. Още по време на оперативните планове за действие за 2013 г. някои действия станаха по-целенасочени и „SMART“ (конкретни, измерими, достижими, подходящи и своевременни), като все повече държави участваха в изпълнението на приоритетите. В рамките на ОПД за 2012 г. бяха планирани 126 действия, а по линия на ОАП за 2013 г. бяха планирани 104 действия. От тези 230 действия през първия двугодишен цикъл на политиката бяха изпълнени 92 (40 %).

Въпреки цялостния положителен опит бяха набелязани области, които все още се нуждаят от редица подобрения, по-специално:

- комуникацията: смята се, че това е едно от основните предизвикателства пред EMPACT и Европол предложи решение за цикъла на политиката 2014—2017 г. под формата на платформа на Европол за експерти, предназначена за EMPACT;

- някои действия в рамките на ОПД следва да бъдат по-оперативни и измерими;

- финансирането: някои ръководители8 успяха да получат финансиране от ISEC9 за действия в рамките на EMPACT. В момента се обсъжда възможността за по-систематичен механизъм за финансиране, свързан с цикъла на политиката за периода 2014—2017 г., по линия на новата програма на фонд „Вътрешна сигурност“ (ФВС – Полиция).

- смята се, че съгласуваността между националните приоритети и приоритетите на равнище ЕС е от решаващо значение за по-добро сътрудничество и изпълнение;

- мултидисциплинарен подход: смята се, че сътрудничеството с най-различни участници е важно в редица области на EMPACT, включително НПО, данъчните и митническите органи, съдебните органи, трети държави и частния сектор.



б) Подготовка и изпълнение на цикъла на политиката на ЕС 2014—2017 г.

През 2013 г., въз основа на последователните оценки на заплахата от организираната престъпност за ЕС през периода 2006—2011 г., Европол изготви първата оценка на заплахата за ЕС от тежката и организираната международна престъпност (SOCTA) в съответствие с „Методиката на EU SOCTA“10, утвърдена от COSI на заседанието му от 25 юни 2012 г. Резюмето на SOCTA11, представено на COSI на 17 април 2013 г., съдържа редица препоръки за приоритети в борбата с престъпността, основани на приноса на държавите членки. Цялостната картина на заплахата се характеризира с по-нататъшно глобализиране, като организираните престъпни групи действат в международен план с множество партньори и в множество сфери на престъпност.

След обсъжданията в COSI на препоръките за приоритети по отношение на SOCTA, на заседанието си от 6—7 юни 2013 г. Съветът по ПВР прие девет приоритета на ЕС за борбата с тежката и организираната престъпност в периода 2014—2017 г.12:

незаконната имиграция, трафика на хора, фалшифицираните стоки, измамите с акцизи и вътреобщностните измами с липсващ търговец, синтетичните наркотици, трафика на кокаин и хероин, киберпрестъпленията (онлайн измамите и измамите с разплащателни карти, сексуалната експлоатация на деца и кибератаките), трафика на огнестрелни оръжия и организираната престъпност, засягаща собствеността.

През периода 12 юни — 16 юли 2013 г. бяха проведени семинари под егидата на Комисията с цел изготвяне на многогодишни стратегически планове (МСП) за всеки от приоритетите на ЕС в борбата с престъпността. Тези планове бяха разгледани и одобрени от COSI на 17 септември 2013 г.13. Семинарите се характеризираха с активното и мултидисциплинарно участие на експерти от полицията, митниците и министерствата на финансите, заедно с компетентните агенции на ЕС.

Многогодишни стратегически планове залегнаха в основата на оперативни планове за действие за 2014 г., (приети от COSI на 17 декември 2013 г.), въз основа на съгласуван модел за оперативен план за действие14, който беше разработен от Европол. Тъй като деветте приоритета в борбата с престъпността обхващат дванадесет различни сфери на престъпност, беше решено те да бъдат обект на дванадесет отделни ОПД.

В съответствие с подхода, възприет по време на предходния цикъл, COSI утвърди и държавите членки, които ще ръководят изпълнението на приоритетите в борбата с престъпността („ръководители“ и „помощник-ръководители“)15, както и участващите държави членки и агенции. В SOCTA се посочват „най-засегнатите държави от ЕС“, което беше използвано с оглед поканата на държави членки за участие в съответните приоритети на ЕС в борбата с престъпността. На 30 октомври 2013 г. бяха регистрирани общо 275 участници — 221 от държави членки и 54 от агенции. В някои семинари по ОПД взеха участие и представители от Швейцария, Норвегия, Интерпол и САЩ.

В SOCTA са включени и две „зараждащи се заплахи“ (престъпност в областта на околната среда и незаконен трафик на отпадъци и на застрашени видове), които бяха наблюдавани отблизо от Европол и залегнаха в специална оценка на заплахата от престъпността в областта на околната среда16, представена на COSI на 17 декември 2013 г. Впоследствие COSI прикани Европейската мрежа за борба с престъпленията спрямо околната среда (EnvicrimeNet) да представи доклад за дейността си преди края на 2014 г. и постигна съгласие да изчака резултатите от междинната SOCTA, за да вземе решение за по-нататъшни мерки.

В областта на енергийните измами Европол реши да се съсредоточи върху редица конкретни пораждащи безпокойство въпроси, за които екипът за анализ и докладване (SCAN) ще изготви специални бележки, в частност отклоняването, контрабандата и кражбата на нефт, както и киберпрестъпността и сектора на енергетиката.

в) Наблюдение на цикъла на политиката на ЕС 2014—2017 г.

След стартирането на новия цикъл на политиката на 1 януари 2014 г. COSI проведе първото наблюдение на заседанието си от 18 юни 2014 г. Бяха обсъдени докладите на 12 ръководители […] заедно с резултатите от заседанието за полугодието на националните координатори по EMPACT на 27—28 май 2014 г. и доклада на директора на Европол17.

Новият цикъл на политиката стартира с амбициозни цели и съществено разширяване на съществуващите договорености. Освен разширения брой приоритети и ОПД, посочени по-горе, значително нарасна и броят на участниците. Както беше споменато по-горе, на 30 октомври 2013 г. бяха регистрирани общо 275 участници в семинарите за ОПД (221 от държави членки и 54 от агенции) спрямо 94 участници (70 от държави членки и 27 от агенции) през юни 2011 г.

Цикълът на политиката за 2014 г. се удвои, за което свидетелства увеличеният брой действия (224 през 2014 г. спрямо 104 през 2013 г.), както и по отношение на броя и мащаба на заседанията на EMPACT (до този момент 19 през 2014 г. спрямо 13 през 2013 г.).

Някои предизвикателства не са преодолени. Намирането на подходящи решения за финансиране се оказа предизвикателство за ръководителите. Въпреки това обаче, в допълнение към отделните безвъзмездни средства от програмата за предотвратяване и борба с престъпността (ISEC), средства по линия на съвместните екипи за разследване (СПР), средства по линия на Европейския полицейски колеж (CEPOL) и т.н. с цел подкрепа на разследвания, операции и обучение, се водят преговори за специализиран и систематичен механизъм за финансиране, свързан с цикъла на политиката за периода 2014—2017 г. по линия на новата програма на фонд „Вътрешна сигурност“ (ФВС – Полиция), които са напреднали значително. Предоставянето на правомощия на участващите в заседанията на EMPACT представители на държавите членки също може да бъде подобрено. Назначаването на редовни ръководители на два ОПД се оказа успешно. Смята се, че добрата комуникация е от решаващо значение за успеха на EMPACT и следва да продължи да се насърчава.

г) Участие на агенции

Агенциите по ПВР продължиха да допринасят значително за работата на COSI. Европол отново имаше ключова роля при изпълнението на цикъла на политиката, по-специално чрез изготвянето на SOCTA и организирането на семинарите за ОПД, както и чрез постоянното наблюдение и докладване посредством звеното за подкрепа на EMPACT. През септември 2013 г. Европол беше домакин на финансиран от CEPOL курс за обучение на ръководители и помощник-ръководители с цел воденето на семинари за съставянето на ОПД и предоставянето на възможност на опитните ръководители да предадат знанията си на лица, които отскоро са поели тази функция. Освен това CEPOL организира редица курсове за обучение в рамките на цикъла на политиката и предостави обучение на участниците в семинарите за многогодишни стратегически планове (МСП) и сесиите за изготвяне на ОПД.

CEPOL ръководи редица дейности в рамките на различните ОПД. Frontex участва в изпълнението на цикъла на политиката, по-специално в ОПД в областта „Незаконна имиграция“ в качеството на помощник-ръководител, както и в ОПД в областта „Трафик на хора“ като участник. Евроюст продължава да се включва активно като участник във всички приоритети на оперативните планове за действие. Европейският център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите (EMCDDA) участва в ОПД в областта „Трафик на кокаин и хероин“ и „Синтетични наркотици“. Европейската служба за борба с измамите (OLAF) участва в ОПД в областта „Измами с акцизите / вътреобщностни измами с липсващ търговец“.

д) Методика

Методиката на EU SOCTA18, утвърдена от COSI на заседанието му от 25 юни 2012 г., беше преразгледана19 в края на 2013 г. През 2014 г. ще продължи работата по подготовката на методика за междинната оценка EU SOCTA, която се очаква през март 2015 г.



е) Дейности, свързани с цикъла на политиката

COSI направи необходимото за това редица проекти, тясно свързани с оперативните планове за действие, да бъдат или включени в тях, или тясно съгласувани с тях:

- С оглед на факта че редица приоритети на ЕС в борбата с престъпността съдържат силно изразени аспекти, свързани с митнически/данъчни въпроси (напр. „Вътреобщностни измами с липсващ търговец/измами с акцизите“, „Фалшифицирани стоки“), работна група „Митническо сътрудничество“ извърши анализ на участието на митниците в цикъла на политиката на ЕС и представи основните констатации пред COSI през април 2014 г., както и на заседанието на националните координатори по EMPACT през май 2014 г. с цел да се осигури ефикасен мултидисциплинарен подход. Освен това работна група „Митническо сътрудничество“ разработи и съгласува своя седми план за действие с цел допълването на работата в рамките на цикъла на политиката, който беше представен на заседанието на националните координатори по EMPACT през септември 2013 г. и на заседанието на COSI през декември 2013 г.

- COSI също взе под внимание окончателния доклад20 на проектната група по мярка 4, която беше последната проектна група, участваща в изпълнението на 5 от 29-те мерки, определени в Заключенията на Съвета относно 29 мерки за подсилване на защитата на външните граници и борбата с незаконната имиграция21.

COSI постигна съгласие официално да се закрие тази проектна група и проектът „Seahorse Mediterraneo“ да продължи в рамките на Европейската система за наблюдение на границите (EUROSUR). Постигнато беше съгласие COSI и другите компетентни органи на Съвета да бъдат държани в течение относно напредъка при изпълнението на проекта относно мрежата „Seahorse Mediterraneo“.

- COSI направи необходимото да се вземат предвид действията, разработени в редица ОПД, например ОПД „Незаконна имиграция“ и „Трафик на хора“, при изпълнението на Действието на ЕС относно миграционния натиск22 и при шестмесечното актуализиране на списъка на дейностите.

- На различни заседания COSI обсъди мултидисциплинарния и административен подход за борба с организираната престъпност с цел осигуряване на по-широки познания и прилагане на наличните добри практики. През септември 2013 г. COSI прикани мрежата от точки за контакт в рамките на административния подход23 да представи своята работна програма за периода 2015—2017 г. на заседанието на COSI през декември 2014 г. като вземе предвид новите приоритети на ЕС в борбата с престъпността за периода 2014—2017 г.

Освен това на заседанието си от 17 декември 2013 г. COSI приветства актуализирания Наръчник на ЕС за допълващи се подходи и действия за превенция и разбиване на организираната престъпност — Версия 224.



2.2 Обсъждания по други въпроси

а) Тероризъм

На 28 февруари 2013 г. се проведе извънредно заседание на COSI за обсъждане на последиците за вътрешната сигурност на ЕС във връзка с положението в Сахел/Магреб след кризата в Мали и атаката в Алжир с цел подготовка за обсъждането на този въпрос на Съвета по ПВР на 7—8 март 2013 г.

Въпросът за чуждестранните бойци и завърналите се лица, от гледна точка на борбата с тероризма, по-специално по отношение на Сирия, беше обсъден на няколко заседания в рамките на 2013 и 2014 г. Смята се, че този въпрос е от първостепенно значение от гледна точка на вътрешната сигурност на ЕС и целта на обсъжданията в COSI беше да се допринесе за прилагането на мерките, предложени от координатора за борба с тероризма и одобрени от Съвета по ПВР на заседанието му от 6—7 юни 2013 г. С цел разработването на цялостен подход към вътрешната и външната сигурност на ЕС на 21 ноември 2013 г. и на 13 май 2014 г. бяха проведени обсъждания с КПС. Тези обсъждания подготвиха дебата на заседанията на Съвета по ПВР през декември 2013 г. и юни 2014 г. и набелязаха последващите действия във връзка с него. На заседанието си от 18 юни 2014 г. COSI отново обсъди въпроса за чуждестранните бойци и получи информация от координатора за борба с тероризма, Европол и Евроюст относно напредъка в изпълнението на някои от посочените в документа на координатора за борба с тероризма мерки по отношение на чуждестранните бойци и завърналите се лица, по-специално по отношение на Сирия25, одобрени от Съвета по ПВР на 5—6 юни 2014 г.

На заседанието си от 16 април 2014 г. COSI обсъди изпълнението на проекта за преработена стратегия на ЕС за борба срещу радикализацията и набирането на терористи26 и по-специално проекта за план за действие във връзка със стратегията на ЕС за борба срещу радикализацията и набирането на терористи27 с оглед консултирането на работна група „Тероризъм“ как да подходи към изпълнението на новата стратегия.

На 18 юни на комитета бе представен докладът на Европол за ситуацията и тенденциите при тероризма в Европейския съюз28 (TE-SAT).

б) Засилване на сътрудничеството в областта на вътрешната и външната сигурност

COSI продължи да обсъжда заедно с КПС възможностите за засилване на сътрудничеството и координацията в областта на вътрешната и външната сигурност. Пътна карта за укрепване на връзките между ОПСО и пространството на свобода, сигурност и правосъдие е все още в процес на изпълнение. Вторият доклад за напредъка, свързан с това изпълнение29, бе разгледан от COSI и КПС на 21 ноември 2013 г.

Двата комитета обмениха мнения по въпроса за миграцията и необходимостта да се свържат външните и вътрешните аспекти на сигурността, свързана с миграцията. Последното съвместно заседание COSI—КПС се проведе на 13 май 2014 г. и делегациите обсъдиха сътрудничеството между съответните служби, евентуалните мерки за засилване на сътрудничеството с държавите на произход и транзитните държави, както и мерките и за повишаване на осведомеността, насърчаване на сътрудничеството и обмена на добри практики с трети държави за борба с нелегалното превеждане на хора през граница.

COSI беше информиран от Комисията и за актуалното състояние на работната група по въпросите на Средиземноморието, създадена от Съвета по правосъдие и вътрешни работи на 7—8 октомври и приветствана от Европейския съвет от 24—25 октомври 2013 г., с цел да набележи в краткосрочен план конкретни действия за гарантиране на по-ефикасното използване на съществуващите политики и инструменти, по-специално по отношение на сътрудничеството с държавите на произход и транзитните държави, дейностите на Frontex и борбата срещу трафика на хора и нелегалното превеждане на хора през граница.



в) Обмен на информация

На заседанието си от 11 февруари 2013 г. COSI взе под внимание съобщението на Комисията относно европейския модел за обмен на информация (ЕМОИ) с цел засилване на сътрудничеството в областта на правоприлагането в рамките на ЕС. ЕМОИ бе обсъден и на заседанията на висшите служители на ЕС в областта на ПВР с Международната организация на криминалната полиция (Интерпол). На COSI бе представен и проектът за насоки за единичните звена за контакт (ЕЗК) за международен обмен на информация в областта на правоприлагането30.

Събирането и анализът на информация са основна задача на различните агенции по ПВР и във връзка с това COSI обсъди оперативните изисквания за обмена на информация между агенциите и органите на Съюза, както и предоставянето на информация от държавите членки на агенциите. Тези оперативни изисквания бяха използвани за информация в полза на преговорите по проекта за регламент за Европол и проекта за регламент за Евроюст.

г) Научни изследвания и индустриална политика, свързани със сигурността

На редица заседания на COSI беше обсъждано участието на органите по вътрешна сигурност в научните изследвания и индустриалната политика, свързани със сигурността, което доведе до приемането на заключения на Съвета31. През декември 2013 г. COSI взе под внимание и работната програма на Европейската мрежа на технологичните звена в областта на правоприлагането (ENLETS) за периода 2014—2020 г.32.



д) Сътрудничество с Интерпол

През отчетния период бяха проведени три заседания на висшите служители на ЕС в областта на ПВР с Интерпол (21 юни 2013 г., 16 декември 2013 г. и 20 юни 2014 г.) с оглед проучването на полезните взаимодействия и засилването на сътрудничеството. Беше отделено специално внимание на оперативната съвместимост между полицейските информационни системи и засиленото използване от държавите членки на базата данни на Интерпол „Откраднати и изгубени документи за пътуване“. Беше обсъдена и процедурата на Интерпол за предоставяне на информация, по-специално т. нар. „червени известия“ (Red Notices).



е) Финансови престъпления

В съответствие с констатациите на окончателния доклад относно петия кръг на взаимно оценяване „Финансови престъпления и финансови разследвания“, представен на COSI на 2 октомври 2012 г., COSI възложи на проектна група да изготви „Наръчник на добрите практики в борбата с финансовите престъпления: сборник примери за добре развити системи на държавите членки в областта на борбата с финансовите престъпления33, който впоследствие беше одобрен от COSI.



ж) Сътрудничество между агенциите по ПВР
COSI обсъди доклада от заседанието на ръководителите на агенциите по ПВР, проведено на 3 декември 2012 г. (с домакин Frontex). През отчетния период беше организирано едно заседание на ръководителите на агенциите по ПВР, което се проведе на 20 ноември 2013 г. (с домакин CEPOL). През декември 2013 г. агенциите по ПВР представиха на COSI съвместен доклад за осъществяваното от тях сътрудничество34 заедно с актуализиран набор от показатели относно двустранното и многостранното сътрудничество между агенциите.
з) Стратегия за вътрешна сигурност
На заседанието си от 17 април 2013 г. COSI взе под внимание втория доклад на Комисията относно изпълнението на стратегията за вътрешна сигурност. Третият доклад относно изпълнението на стратегията за вътрешна сигурност беше приет от Комисията на 20 юни 2014 г.35, след като беше представен устно на комитета на 18 юни 2014 г.
и) Огнестрелни оръжия
През декември 2013 г. COSI обсъди Съобщението на Комисията до Съвета и Европейския парламент „Огнестрелните оръжия и вътрешната сигурност на ЕС: защита на гражданите и спиране на незаконния трафик“36. Освен това през 2014 г. бяха обсъдени редица мерки за предотвратяване на заплахата от огнестрелни оръжия за вътрешната сигурност на ЕС37.

й) Западните Балкани и Западна Африка

На 28 май 2013 г. групата за подкрепа на COSI одобри новата матрица за Западните Балкани38, която има за цел да оптимизира обмена на информация, координацията и хармонизацията на дейностите в рамките на подпомаганите от ЕС проекти в региона на Западните Балкани. Във връзка с това неформалните групи Treptower и Fontanot широко използваха тази матрица, както и съответно матрицата за Западна Африка за постигане на целите си.



2.3. Последващи действия

След неформалната среща на министрите на правосъдието и вътрешните работи във Вилнюс през юли 2013 г. на 21 ноември 2013 г. беше проведено заседание на COSI, на което държавите членки изразиха мненията си по въпроса как следва да се развива в бъдеще оперативното сътрудничество в сектора на вътрешната сигурност и посочиха своите основни стратегически приоритети в тази област.

На заседанието си от 11 февруари 2013 г. комитетът се запозна и с основните изводи и препоръки, формулирани в стратегическия проект на Евроюст „Действия на Евроюст срещу трафика на хора“39.

На заседанието си през септември 2013 г. комитетът бе информиран за съобщението на Комисията относно управлението на риска в областта на митниците и сигурността на веригата на доставки , както и за заключенията на Съвета относно укрепването на сигурността на веригата на доставки и управлението на риска в областта на митниците. Различни правоохранителни органи и агенции, например митници, гранична охрана, Европол, Евроюст, Frontex и OLAF, участват и допринасят за сигурността на сигурността на веригата на доставки.

На заседанието си от 12 юни 2013 г. COSI се запозна с доклада за оценка за 2013 г. на Центъра за морски анализи и операции – Наркотици (MAOC - N).

На комитета беше представена и изготвяната от Frontex годишна оценка на риска на 17 април 2013 г. и 16 април 2014 г.

На заседанието си от 17 септември 2013 г. комитетът се запозна с препоръките, отправени на срещата на ръководителите на европейски полицейски служби, проведена в Европол на 11—12 септември 2013 г.40.

На заседанието си от 17 септември 2013 г. комитетът бе информиран и за новите договорености за интегрирана реакция на ЕС при политическа криза. COSI бе редовно информиран за актуалното състояние на обсъжданията на съвместното предложение на Комисията/върховния представител за решение на Съвета относно договореностите за прилагане от страна на Съюза на клаузата за солидарност. Последната информация за актуалното състояние бе представена на заседанието му с КПС от 14 май 2014 г.



2.4 Бъдещето на COSI

През 2013 и 2014 г. COSI обсъждаше своето бъдеще и по-специално въпроса как да стане по-оперативен, по-ефикасен и по-видим и изобщо как да изпълни изцяло мандата си, определен в член 71 от ДФЕС и Решение 2010/131/ЕС на Съвета. На заседанието си от 16 април 2104 г. COSI постигна съгласие по седем основни области във връзка с бъдещата си роля (док. 7843/3/14 REV 3). Тези области, одобрени от Съвета по ПВР на 5 юни 2014 г., са следните:



Тероризъм: COSI може да допринесе, по-специално от мултидисциплинарна гледна точка, за стратегиите за противодействие на тероризма, без да дублира функциите на други работни групи и за всеки случай поотделно.

Координация/сътрудничество между агенциите: нарушенията в сътрудничеството между агенциите и обменът на информация следва да се докладват на COSI.

Оценка: да се разработят свързаните с оценката задачи на COSI в съответствие с член 3, параграф 2 от решението на Съвета за създаване на COSI. Тези оценки следва да се съсредоточат върху ефективността на оперативното сътрудничество, като се избягват микрооценките и дублирането със сходни процедури на оценяване.

Вътрешна—външна сигурност: необходимо е да продължи изпълнението на пътната карта ССП—ОПСО и приноса на COSI за гражданските мисии.

Нови заплахи: Капацитет на COSI за предотвратяване на нови заплахи и неочаквани събития във връзка със сериозни престъпни явления.

Подобряване на работните процедури на COSI.



Публичност: повишаване на осведомеността относно дейността на COSI в Съвета, например чрез представянето на годишните документи за обсъждане относно цикъла на политиката.

Обсъждането на изпълнението на задачите в тези основни области ще продължи през второто полугодие на 2014 г. въз основа на информация от държавите членки41 и други свързани с тези въпроси обсъждания, по-специално след определянето на стратегическите насоки за пространството на свобода, сигурност и правосъдие от Европейския съвет през юни 2014 г.



3. Заключение

В съответствие с предходния отчетен период основен акцент в дейността на комитета през 2013 г. и първото полугодие на 2014 г. бе цикълът на политиката на ЕС до края на първия двугодишен период на този цикъл, както и стартирането на новия цикъл на политиката 2014—2017 г. Извлечените поуки от първия цикъл се оказаха с голяма добавена стойност за изготвянето на новия цикъл на политиката и всички участници допринесоха за подобряване на изготвянето и изпълнението на цикъла. За много кратко време бе постигнат забележителен напредък, за което свидетелстват увеличаващият се брой участници и конкретните действия от новия цикъл. Мащабът на проектите по линия на EMPACT ще породят допълнителни предизвикателства, дължащи се на разширяването на приоритетите и по-големия брой дейности, но също и на по-високите очаквания. COSI ще продължава да наблюдава отблизо изпълнението на мерките от държавите членки и агенциите по ПВР и при нужда ще се намесва и ще внася корекции.

Комитетът обаче отчита някои недостатъци, забелязани по време на процеса на изпълнение. По-специално проблемите, свързани с финансирането, участието на държавите членки и липсата на осведоменост относно цикъла на политиката, продължават да съществуват и усилията за разрешаването им ще продължат.

Комитетът ще продължи да наблюдава вътрешната сигурност на ЕС и ще запази известна гъвкавост с оглед преодоляването на неочаквани или възникващи заплахи за сигурността на ЕС. Обновената стратегия за вътрешна сигурност несъмнено ще повлияе в голяма степен на работата на COSI през идните години. През 2015 г. ще бъде публикувана и междинната оценка EU—SOCTA […]. Все по-тясната връзка между вътрешната и външната сигурност ще изисква и засилено сътрудничество между участниците, включително в областта на общата външна политика и политика на сигурност. COSI ще се стреми към взаимно допълване, съгласуваност и последователност при разработването и изпълнението на свързаните със сигурността вътрешни политики на ЕС, в това число като отчита външното измерение и регионалното сътрудничество.



Започнатото от комитета обсъждане на бъдещата му роля е доказателство за динамичната му същност и амбицията му да изпълни възможно най-ефективно мандата си в областта на вътрешната сигурност на ЕС, определен от член 71 от ДФЕС и Решение 2010/131/EС на Съвета.

1Док. 15358/10 COSI 69 ENFOPOL 298 CRIMORG 185 ENFOCUSTOM 94

2В заключенията на Съвета за определяне на приоритетите на ЕС в борбата срещу организираната престъпност за периода 2011—2013 г. (док. 11050/11 JAI 396 COSI 46 ENFOPOL 184 CRIMORG 81 ENFOCUSTOM 52 PESC 718 RELEX 603) са посочени, без да се степенуват по важност, следните приоритети за периода 2011—2013 г.:

  • Да се отслаби капацитетът на организираните престъпни групи, действащи или базирани в Западна Африка, по отношение на трафика на кокаин и хероин към и в рамките на ЕС;

  • Да се ограничи ролята на Западните Балкани, в качеството им на транзитна зона и складова база за незаконни стоки, предназначени за ЕС, както и на логистичен център за организираните престъпни групи, включително говорещите албански език;

  • Да се отслаби капацитетът на организираните престъпни групи да способстват за незаконната имиграция в ЕС, по-конкретно през южна, югоизточна и източна Европа и най-вече по гръцко-турската граница и в критичните зони на Средиземноморието край Северна Африка;

  • Да се намали производството и дистрибуцията в ЕС на синтетични наркотици, в т.ч. нови психоактивни вещества;

  • Да се пресече трафика към ЕС, особено с контейнери, на незаконни стоки, в т.ч. кокаин, хероин, канабис, фалшифицирани стоки и цигари;

  • Да се води борба с всички форми на трафика на хора и подпомагането на нелегалната имиграция, като се насочат усилията срещу организираните престъпни групи, извършващи тези противозаконни деяния, особено в южните, югозападните и югоизточните престъпни средища в ЕС;

  • Да се стесни като цяло капацитетът на мобилните (пътуващите) организирани престъпни групи за извършване на престъпна дейност;

  • Да се засили борбата с киберпрестъпността и използването на интернет за престъпни цели от страна на организирани престъпни групи.“

3Национален координатор по EMPACT е лице с правомощия от стратегически характер, което притежава компетенции за осигуряване на изпълнението на EMPACT в своята страна.

4Съкращението EMPACT означава Европейска мултидисциплинарна платформа за борба с криминални заплахи.

5Док. 9996/1/13 JAI 421 COSI 67 ENFOPOL 159 CRIMORG 81 ENFOCUSTOM 93 CORDROGUE 38 PESC 594 RELEX 443 COAFR 163 COWEB 74 TRANS 261 UD 110 FRONT 60 GENVAL 28 и 16801/13 JAI 1062 COSI 147 ENFOPOL 386 CRIMORG 153 ENFOCUSTOM 179 CORDROGUE 124PESC 1426 RELEX 1065 COAFR 353 COWEB 172 TRANS 615 UD 305 FRONT 184 GENVAL 79

6Док. 10013/13 COSI 68 ENFOPOL 161

7Док. 17315/13 COSI 160 ENFOPOL 405 ENFOCUSTOM 190

8Ръководител означава представител на държава членка, който е начело на проектна група по линия на EMPACT

9Съкращението ISEC означава специална програма „Предотвратяване и борба с престъпността“, създадена с Решение 2007/125/ПВР на Съвета от 12 февруари 2007 г., (OВ L 58, 24.2.2007 г., стр. 7).

10Док. 12159/12 COSI 59 ENFOPOL 219 CRIMORG 88 ENFOCUSTOM 72

11Док. 7368/13 JAI 200 COSI 26 ENFOPOL 75 CRIMORG 41 CORDROGUE 27 ENFOCUSTOM 43 PESC 286 JAIEX 20 RELEX 211

12В заключенията на Съвета за определяне на приоритетите на ЕС в борбата срещу организираната престъпност за периода 2014—2017 г. (док. 12095/13 JAI 611 COSI 91 ENFOPOL 230 CRIMORG 98 ENFOCUSTOM 118 PESC 843 RELEX 630) са посочени, без да се степенуват по важност, следните приоритети за периода 2014—2017 г.:

Да се пресече дейността на организираните престъпни групи (ОПГ), които се занимават с улесняване на незаконната имиграция и действат в изходните страни, при основните входни пунктове на ЕС на главните пътища и, при наличието на съответните доказателства, на алтернативните канали. Да се намали степента на злоупотреба от страна на организираните престъпни групи (ОПГ) на законните канали на миграция, в т.ч. използването на фалшиви документи като средство за улесняване на незаконната имиграция.

Да се пресече дейността на ОПГ в областта на трафика на хора в рамките на ЕС и трафика на хора от най-засегнатите външни изходни страни за целите на трудовата експлоатация и сексуалната експлоатация, вкл. тези групировки, които използват законни стопански структури за улесняване или прикриване на престъпните си дейности.

Да се пресече дейността на ОПГ за производство и разпространение на фалшифицирани стоки, с които се нарушават нормите в областта на здравеопазването, сигурността и храните, както и дейността на ОПГ, произвеждащи стоки, които не отговарят на стандартите.

Да се пресече капацитетът на ОПГ и специалистите в областта на измамите с акцизите и вътреобщностните измами с липсващ търговец.

Да се намали производството на синтетични наркотици в ЕС и да се пресече дейността на ОПГ в областта на трафика на синтетичните наркотици.

Да се намали трафикът на кокаин и хероин в ЕС и да се пресече дейността на ОПГ за улесняване на разпространението им в ЕС.

Да се води борба с киберпрестъпленията, извършвани от ОПГ, които генерират значителни печалби от престъпна дейност като онлайн измамите и измамите с разплащателни карти, киберпрестъпленията, които причиняват големи вреди на техните жертви като сексуалната експлоатация на деца онлайн, както и кибератаките, които засягат критична инфраструктура и информационни системи в ЕС.

Да се намали рискът за гражданите от огнестрелни оръжия, в т.ч. да се води борба с незаконния трафик на огнестрелни оръжия.

Да се води борба с организираната престъпност, която засяга собствеността и се извършва от мобилни организирани престъпни групи.“



13Док. 13495/13 JAI 753 COSI 107 ENFOPOL 286 CRIMORG 112 ENFOCUSTOM 134 PESC 1057 RELEX 795 JAIEX 72 COWEB 124 UD 228 FRONT 120 GENVAL 54 FISC 165 CORDROGUE 83 COARM 121 CYBER 18 COMIX 492

14Док. 12587/3/11 REV 3 COSI 54 ENFOPOL 237 CRIMORG 101 ENFOCUSTOM 74

15Помощник-ръководителят е представител на държава членка или на агенция на ЕС, който подпомага ръководителя и може да го замества в негово отсъствие.

16Док. 17201/13 JAI 1104 COSI 156 ENFOPOL 401

17Док. 10355/14 JAI 377 COSI 46 ENFOPOL 149 CRIMORG 45 ENFOCUSTOM 70 PESC 560 RELEX 462 JAIEX 42 GENVAL 36 FRONT 108 UD 156 FISC 89 CORDROGUE 40 CYBER 34 COARM 83 COWEB 60

18Док. 12519/12 COSI 59 ENFOPOL 219 CRIMORG 88 ENFOCUSTOM 72

19Док. 13395/1/13 COSI 103 ENFOPOL 283 CRIMORG 111 ENFOCUSTOM 133

20Док. 15906/1/12 REV 1 COSI 99 JAIEX 96 CORDROGUE 79 CRIMORG 127 COAFR 345 FRONT 152 COMIX 618

21Док. 6975/10 ASIM 33 FRONT 24 COMIX 158

22Док. 9650/12 MIGR 45 FRONT 67 COSI 25 COMIX 288

23Тази мрежа беше създадена със заключенията на Съвета относно борбата с престъпленията, извършвани от подвижни (пътуващи) престъпни групи (док. 15875/10).

24Док. 17600/13 JAI 1143 COSI 168 ENFOPOL 412 GENVAL 89 COPEN 242

25Док. 9280/1/14 REV 1 JAI 261 PESC 443 COSI 35 COPS 103 ENFOPOL 121 COTER 21

26Док. 9956/14 JAI 332 ENFOPOL 138 COTER 34

27Док. DS 1163/14

28Док. 10420/14 + ADD 1 CONSOM 80 MI 374 JUSTCIV 205 ENER 194 ENV 405 DATAPROTECT 64 DENLEG 51 TRANS 178 AVIATION 92 AGRI 350 EF 127 ECOFIN 439 ETS 16

29Док. 16039/13 CIVCOM 481 COPS 481 COSDP 1074 PESC 1354 JAI 991 RELEX 1011 COSI 126 ENFOPOL 356

30Док. 6721/3/14 REV 3 DAPIX 24 ENFOPOL 45

31Док. 12103/13 COSI 92 ENFOPOL 231

32Док. 17365/13 COSI 162 ENFOPOL 408

33Док. 9741/13 JAI 393 COSI 59 CRIMORG 75 ENFOPOL 144 + COR 1

34Док. 17498/13, 17495/13 В изпълнение на Стокхолмската програма и като последващо действие във връзка с неофициалната среща на министрите по ПВР от 1 октомври 2009 г. шведското председателство отправи искане към CEPOL, Евроюст, Европол и Frontex да изготвят доклад за възможностите за по-нататъшно подобряване на сътрудничеството между тях, включително, „наред с другото, насоки за стратегическата и оперативната работа, общи стандарти, съвместни инициативи за обучение, разработване на работни методи и форми на практическо сътрудничество“.

35Док. 11260/14 JAI 559

36Док. 15369/13 COSI 121 ENFOPOL 334 CRIMORG 918 ENFOCUSTOM 965

37Док. 5195/7/14 REV 7 JAI 12 COSI 3

38Док. 9728/13 COSI 58 JAIEX 36 CORDROGUE 35 CRIMORG 74 ENFOPOL 143 ASIM 40

39Док. 16947/12 GENVAL 89 DROIPEN 175 JAIEX 117 RELEX 1094 JAI 850 COSI 126 EUROJUST 107, док. 6035/13 COSI 11 GENVAL 6 DROIPEN 9 JAIEX 10 RELEX 103 JAI 74 EUROJUST

40Док. 13647/13 COSI 111

41Док. 10102/14 JAI 514 COSI 43 ENFOPOL 181 COTER 45 IPCR 13 CAB 21 COPS 147 CSDP/PSDC 356 PESC 603




14440/14




ek/gd






DRI




BG




Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница