Доклад за резултатите от извършен одит на финансовото управление на бюджета на Национален военноисторически музей за периода от 01. 01. 2009 г до 30. 09. 2009 г



Дата22.10.2018
Размер178.82 Kb.
#92615
ТипДоклад


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

СМЕТНА ПАЛАТА

ДОКЛАД

за резултатите от извършен одит на финансовото управление на бюджета на Национален военноисторически музей за периода от 01.01.2009 г. до 30.09.2009 г.

I. ВЪВЕДЕНИЕ
Въз основа на Програмата за одитната дейност на Сметната палата за 2009 г. и в изпълнение на заповед № ОР- 02-07- от 07.10.2009 г., издадена от Горица Грънчарова-Кожарева, член на Сметната палата и ръководител на Отделение ІІ, е извършен одит на финансовото управление на бюджета на Националния военноисторически музей, който обхвана периода от 01.01.2009 г. до 30.09.2009 г.

В резултат от извършения одит е съставен одитен доклад № 0200000709, приет с решение № 140/03.06.2010 г. на Сметната палата.

Националният военноисторически музей (НВИМ) е културен и научен институт към министъра на отбраната за осъществяване на дейности по издирване, изучаване, опазване и представяне на културни ценности и образци с опознавателна, образователна и естетическа цел, свързани с военната история на България, при условията и по реда на Закона за паметниците на културата и музеите (отм., ДВ, бр.19/2009 г.), Закона за културното наследство и Закона за военните паметници. Музеят е определен като специализиран по тематичен обхват за дейността му, свързана с военната история на България и национален по териториален обхват, включващ филиалите „Военноморски музей” – Варна, „Парк-музей на бойната дружба – 1444 г.” - Варна и „Музей на авиацията” – Крумово.

Музеят се ръководи в административно-организационно отношение от министерството на отбраната, методически от министерството на културата, а научноизследователската му дейност - от Българската академия на науките. НВИМ е юридическо лице на бюджетна сметка със седалище гр. София, ул. „Черковна” № 92.

Националният военноисторически музей се ръководи и представлява от директор. Директорът на музея е второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на отбраната. За одитирания период директор на музея е
пол. о.р д-р Петко Йотов. От 02.12.2009 г. до назначаване на титуляр на длъжността за изпълняващ длъжността на директор е назначена д-р Соня Пенкова, която съгласно чл. 6, ал.1 от Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор носи управленска отговорност.

НВИМ е организиран в четири структурни звена - дирекции. Административното ръководство на дирекциите се осъществява от директори. Дейността на дирекциите се координира от заместник-директор. През одитирания период числеността на персонала в музея заедно с филиалите е 71 щатни бройки.

Извършеният одит обхваща проверка, анализ и оценка на следните основни области и въпроси, определени въз основа на критериите за същественост и оценка на рисковете: организация на бюджетния процес при изготвянето, утвърждаването, изпълнението и отчитането на бюджетните средства в съответствие с нормативните изисквания - по параграфи, подпараграфи и дейности по бюджетната сметка на НВИМ; организация и функциониране на счетоводната система в съответствие с нормативните изисквания и утвърдени вътрешни правила.

Целите на одита са да се оцени: адекватността и ефективността на системата за финансово управление и контрол в процеса на планирането, изготвянето, изпълнението и отчитането на бюджетните средства към 30.09.2009 г. в съответствие с нормативните изисквания; законосъобразността на управлението на бюджетните средства; законосъобразността на придобиването, управлението и отчитането на имуществото на НВИМ; управленските решения във връзка с организацията, планирането, управлението, отчитането и контрола на бюджетните средства и имуществото.

В законоустановения срок по чл. 39, ал. 3 от Закона за Сметната палата по одитния доклад не е постъпило становище от ръководителя на одитирания обект.

II. ОСНОВНИ КОНСТАТАЦИИ И ИЗВОДИ ОТ ИЗВЪРШЕНИЯ ОДИТ
1. Финансово осигуряване на дейността на Националния военноисторически музей за 2009 г.

1.1  Бюджетна процедура

1.1.1. Със Закона за държавния бюджет на Република България (ЗДБРБ) за 2009 г. и ПМС № 27 от 09.02.2009 г. за изпълнението на държавния бюджет на Република България за 2009 г., Министерството на отбраната (МО) утвърждава по бюджетната сметка на НВИМ общо приходи в размер на 50 хил. лв., общо разходи – 2 578 хил. лв. и субсидия – 2 528 хил. лв.

1.1.2. На основание чл. 34, ал. 1, т. 4 и т. 5 от Закона за устройството на държавния бюджет (ЗУДБ) по бюджетната сметка на НВИМ за периода от 01.01.2009 г. до 30.09.2009 г. от първостепенния разпоредител с бюджетни кредити са направени 6 корекции по параграфи на Единната бюджетна класификация. В резултат на корекциите към 30.09.2009 г. уточненият план  по  приходите е в  размер на 50 хил.  лв., по  разходите – 2 814 хил. лв. и субсидията – 2 764 хил. лв. С направените корекции първоначално утвърдените бюджетни разходи за издръжката на музея са увеличени с 11 %.

1.1.3. По уточнения план към 30.09.2009 г. от бюджетните разходи с най-голям относителен дял са разходите за издръжка (58 %), следвани от разходите за заплати и възнаграждения на персонала, нает по трудови и служебни правоотношения (27 %).

1.1.4. През 2009 г. в бюджетната сметка на НВИМ е допуснато планиране на разходи за текущ ремонт вместо разходи за основен ремонт за обект „Ремонт, реконструкция и модернизация на сградата на ВММ” – гр. Варна.1

1.1.5. На НВИМ за 2009 г. не са утвърдени капиталови разходи.



Бюджетната сметка на НВИМ за 2009 г. е изготвена при спазване на нормативните изисквания, указанията на МФ и МО. Извършените от първостепенния разпоредител корекции по бюджетната сметка към 30.09.2009 г. са отразени в годишния уточнен план на НВИМ за 2009 г.

В НВИМ чрез системата за финансово управление и контрол не са въведени превантивни контролни дейности във връзка с планирането на разходи по бюджетната сметка като е допуснато планиране на разходи за текущ ремонт вместо на разходи за основен ремонт.
2.1. Изпълнение и отчитане на бюджетната сметка към 30.09.2009 г.

2.1.1. Събраните собствени приходи от НВИМ през одитирания период възлизат на 33 хил. лв. В отчета за касовото изпълнение на бюджета към 30.09.2009 г. приходите от продажба на билети за входна такса2възлизат на 32 хил. лв. или 97 на сто от общия размер на приходите. По бюджетната сметка на НВИМ са постъпили и приходи от отдадени под наем помещения.

2.1.2. Отчитане на разходите по единната бюджетна класификация

Разходите на музея се покриват от бюджетна субсидия и приходи от собствена дейност.

От  планираните  годишни  разходи  за 2009  г.  на  стойност  2 814  хил. лв. към 30.09.2009 г. са отчетени 1 421  хил. лв., от които с най-голям относителен дял са разходите за:

- издръжка – 51 на сто, от които за текущ ремонт 66 на сто;

- изплатени заплати и възнаграждения на персонала, нает по трудови и служебни правоотношения – 32 на сто;

С най-голям относителен дял (81 на сто) са разходите за дейност „Музеи, художествени галерии, паметници на културата и етнографски комплекси с национален и регионален характер”.



При отчитането на разходите в НВИМ към 30.09.2009 г. по съответните параграфи и дейности на бюджетната класификация не са допуснати превишения.

От анализа на отчетените бюджетни разходи по подпараграфи на § 10-00 „Издръжка” на Единната бюджетна класификация, в отчета към 30.09.2009 г. е допуснато отчитане на разходите за обект „Ремонт, реконструкция и модернизация на сградата на ВММ - гр. Варна” в размер на 268 хил. лв. по §§ 10-30 „Текущ ремонт” вместо по § 51-00 „Основен ремонт на дълготрайни материални активи” и към 30.09.2009 г. неоснователно са увеличени разходите за издръжка с 268 хил. лв.



Липсата на системен контрол при отчитането на бюджетните разходи по ЕБК е предпоставка за допускане на грешки и неточности при представянето на информацията в отчета за касовото изпълнение на бюджета.

2.1.3. Документиране на стопанската и счетоводната дейност

Със Заповед № 1 от 05.01.2009 г. на директора на НВИМ е приет и утвърден „Правилник за счетоводния документооборот на Национален военноисторически музей” за движението на активите и пасивите, както и на документите за тяхното отчитане при осъществяване на стопанската и счетоводната дейност на музея.

На началника на отдел „Финансови дейности” (ФД) е възложено текущото организиране и осъществяването на процеса по документиране на стопанските операции, както и съставянето на график с описание на движението на всеки счетоводен документ. Регламентирани са и отговорностите и задълженията на длъжностните лица за документиране на финансово-счетоводната и стопанската дейност на музея.



В правилника липсва регламент за реда, по който документи се придвижват между НВИМ гр. София и филиалите му.3
2.1.4. Текущо счетоводно отчитане на приходите и бюджетните разходи

Текущото отчитане на приходите и бюджетните разходи в музея е организирано в съответствие със ЗСч, указанията на МФ и принципите за добро финансово управление. За осигуряването на контрол върху разходването и отчитането на бюджетните средства са приети „Вътрешни правила за изграждане и функциониране на системи за финансово управление и контрол (СФУК) в Националния военноисторически музей”.

В изпълнение на чл. 27 от цитираните вътрешни правила, директорът на НВИМ със заповед регламентира реда и създава условия за персонализиране на отговорностите по отношение на осъществяване на предварителния контрол и системата на двойния подпис. Чрез СФУК и административен акт на директора в НВИМ са въведени контролни дейности при финансовото управление на бюджетните средства, без да е извършена оценка на риска в тази област. Въведените контролни дейности са свързани с:

А) предварителният контрол в музея се осъществява от финансов контрольор само по отношение на поемането на задължения и извършването на разходи. Предварителният контрол със заповед е възложен на началник-отдел ФД, като не са въведени допълнителни контролни дейности във връзка със съвместяването на контролни и изпълнителски функции. През одитирания период поради продължителното отсъствие на началник-отдел „ФД” предварителният контрол се изпълнява от старши счетоводител в отдел „Финансово счетоводен” във Военноморски музей – Варна, без тази функция да му е възложена със заповед от директора.



През одитирания период в НВИМ е осъществяван предварителен контрол само по отношение на поемането на задължения и извършването на разходи чрез попълване на контролен лист.

Б)  информационното осигуряване на счетоводната и стопанската дейност на музея

В НВИМ са въведени локални информационни системи, които обслужват счетоводната, деловодната, музейната дейности, както в НВИМ София, така и във филиалите му. Тези информационни системи не са свързани помежду си и чрез тях не може да се упражнява оперативен контрол за изпълнението на възложените задачи на съответната структура.4

В НВИМ не е изградена единна вътрешна електронна информационна система за осъществяване на информационна връзка между специализираните отдели, филиалите и счетоводния отдел, с цел осигуряване на своевременно и точно регистриране на стопанските процеси, както и за ефективното управление на информационните потоци по вертикалната и по хоризонталната структура на музея.

Въведените контролни дейности с „Вътрешни правила за изграждане и функциониране на системи за финансово управление и контрол в Националния военноисторически музей” и административният акт на директора са подходящи и ефективни само по отношение на отчитането на разходите и не са достатъчни и изчерпателни по отношение на специфичната дейност на музея.
3.1. Организация и функциониране на счетоводната система в съответствие с нормативните изисквания

3.1.1. Счетоводна политика и индивидуален сметкоплан

Националният военноисторически музей прилага самостоятелна счетоводна политика, изготвена в съответствие с разпоредбите на Закона за счетоводството, Националните счетоводни стандарти и ДДС № 20/2004 г. на Министерството на финансите.

3.1.1.1. В счетоводната политика липсват: раздел с критерии за преоценка на дълготрайните материални активи, както и за сроковете за извършване на инвентаризацията им; регламент за сроковете за извършване на инвентаризация на стоково-материалните ценности, на финансовите активи и на разчетите с контрагентите на НВИМ; раздел с критерии за оценка и остойностяване на паметниците на културата, както и за завеждането им по счетоводните регистри.

3.1.1.2. В НВИМ се прилага индивидуален сметкоплан, съобразен с индивидуалния сметкоплан за бюджетните организации.

3.1.2. Текущо счетоводно отчитане на приходите и разходите

Получените приходи към 30.09.2009 г. от предоставените услуги са осчетоводени по сметка 7110 „Приходи от продажба на услуги” и са предимно от продажба на входни такси (билети) за посещение на музея, от оценка на оръжия и заснемане на експонати. В счетоводството на НВИМ не се води аналитична отчетност за получените приходи от извършените услуги.5

От НВИМ се спазват определените и одобрени цени за входни такси за посещенията, както и утвърденият ценоразпис за извършваните услуги, но в счетоводните регистри не се води аналитична отчетност на приходите, получени от съответните услуги.

В НВИМ се спазва принципът за текущо начисляване при счетоводното отчитане на приходите.

3.1.3. Отчитане на разходите

Отчитането на бюджетните разходи в НВИМ е организирано в съответствие със ЗСч и указанията на МФ при спазване на принципа за текущо начисляване на разходите.

За икономичното изразходване на бюджетните средства директорът на НВИМ с административни актове определя лимити: за представителни цели, за разговори със служебни мобилни и стационарни телефони, както и разходни норми за гориво и за размера на квартирните пари при командироване на служители на НВИМ. От проверката е установено, че:

А) по материалните сметки неправилно се отчита салдото от 8 хил. лв. от закупените през 2003 г. входни билети за музея вместо по задбалансова сметка. По време на одита от главния счетоводител са взети изправителни счетоводни операции, като остатъчната стойност на входните билети е изписана от сметка „Други материали” и е задължена сметка 6990 „Намаление в нетните активи от други събития” и билетите са заведени аналитично по стойност и МОЛ по задбалансова сметка.

В)  при отчитане на разчетите:



- с доставчици - към 30.09.2009 г. неправилно са отразени задълженията към доставчици по сметка 4020 „Доставчици по аванси от страната” вместо по сметка 4010 „Задължения към доставчици в страната”. По време на одита от главния счетоводител са взети изправителни операции.

- с други бюджети и ведомства - по сметка 4522 „Разчети с други бюджети и ведомства” е отразена сумата от 2 хил. лв. за платена такса през 2008 г. за защита на научна степен. През 2008 г. сумата не е начислена и отчетена като разход. По време на одита с мемориален ордер сумата е отразена по сметка 6990 „Намаление в нетните активи от други събития” от главния счетоводител, без документ, доказващ разхода.



-към други кредитори – гаранции за участие - от анализа на отразените суми по сметка 4897 „Задължения към други кредитори – местни лица” са установени задължения за внесени гаранции за участие в търгове за обществени поръчки по ЗОП към трима участници. Две от сумите са внесени през 2005 г., а едната през 2007 г. Сумите към 30.09.2009 г. не са възстановени на участниците.

Към 30.09.2009 г. в оборотната ведомост са отчетени просрочени вземания и задължения в размер на 341 хил. лв., от които 3 хил. лв. вземания с изтекъл давностен срок по реда на чл. 111 от Закона за задълженията и договорите. Те са формирани: от акт за начет, от невъзстановени суми за изплатени заплати и работно облекло на напуснали служители през 2006 г. и 338 хил. лв. задължения (текущи) от 2009 г. за начислени, но неразплатени задължения по договори към доставчици, поради липса на бюджетни средства.

Установените грешки6 при счетоводните записвания по материалните и разчетни сметки в оборотната ведомост към 30.09.2009 г. се дължат на продължителното отсъствие по болест на началник-отдел ФД и липсата на допълнително въведени правила и процедури за контрол, анализ и проверка за вярно и точно отразяване на документите по съответните счетоводни регистри.

Липсата на допълнително въведени правила и процедури за контрол, анализ и проверка за вярното и точно отразяване на документите по съответните счетоводни регистри води до грешки при счетоводните записвания и до изкривено представяне на финансовата информация в отчета на НВИМ към 30.09.2009 г.

В НВИМ в края на всеки отчетен период не се съставя регистър за хронологично регистриране на счетоводните записвания по съответните първични документи, с което не се дава разумна увереност за съответствието на данните, отразени в счетоводните регистри, и тези от първичните документи.

3.1.4. Информационно осигуряване на счетоводната дейност

За обработката на финансово-счетоводната информация в НВИМ и филиалите му се използват програмните продукти на „Алгос”. Програмните продукти на „Алгос”, прилагани в НВИМ гр. София и филиалите не са свързани по електронен път и не позволяват счетоводната информация да се обобщава по електронен път. Ежемесечните отчети, съставени от филиалите и НВИМ гр. София, се обобщават ръчно от началник отдела на ФД (главния счетоводител), което предполага допускане на грешки.

В НВИМ не са приети правила и процедури за счетоводната дейност, които да осигуряват своевременно и точно регистриране на данните, свързани с дейността на музея и филиалите му, както и да дава възможност на ръководството да взема правилни управленски решения.

За отразяване на стопанските операции се прилага способът на двустранното счетоводно отчитане.


4.1. Управленски решения за придобиването, управлението и разпореждането с имуществото

4.1.1. От МО на НВИМ гр. София и филиалите му са предоставени четири имота - публична държавна собственост, с ПМС за изпълнение на функциите им, но на музея не са предоставени актове за държавна собственост от министерството на отбраната. След приключването на одита МО предостави на музея копия на актове за собственост за четирите обекта.

От анализа на салдото по сметка 207 „Дълготрайни материални активи в процес на придобиване” в оборотната ведомост към 30.09.2009 г. е установено, че осчетоводените разходи са за придобиване на автомобили. Разходите за придобиването им към 30.09.2009 г. не са прехвърляни по съответните сметки, отчитащи леките и товарните автомобили.

По време на одита осчетоводените разходи по сметка 207 „Дълготрайни материални активи в процес на придобиване” са прехвърлени от главния счетоводител в подсметки 2051 „Леки автомобили” и 2059 „Други транспортни средства”.



В НВИМ не са разработени и утвърдени вътрешни правила за придобиване, управление и разпореждане с имоти и вещи – държавна собственост. 7

Не са въведени правила и процедури за контрол, проверка и периодичен анализ на счетоводните записвания за вярното и точно отразяване на информационното съдържание на документите по счетоводните регистри, което води до изкривяване на представената информация в отчета на НВИМ към 30.09.2009 г. по отношение на имуществото му.

4.1.2. Оценяване, отчитане и инвентиране на паметниците на културата и фондовете на музея по задбалансови сметки

В НВИМ за осъществяване на комплектоването, съхранението, научната обработка, регистрацията, реставрацията и консервацията на фонда на паметниците на културата са въведени правила и процедури, чрез „ІІ.І. Инструкция за работата в дирекция Фондове, реставрация и военни паметници”, „ІІ.2.”Инструкция за работа на дирекция Научно –експозиционни дейности” и „ІІ.3. Инструкция за работа в дирекция Музеен маркетинг, реклама, връзки с обществеността, образователни програми и информационно обслужване”.

При проверката на счетоводните регистри се установи, че за музейните експонати не се води аналитична отчетност.

В НВИМ е заведен част от музейния фонд на стойност 3 630 хил. лв. по задбалансова сметка 9903 „Активи с историческа и художествена стойност”. Останалата част от музейния фонд не е остойностена и се води извънсчетоводно в инвентарните книги.

В НВИМ няма въведени правила8, с които да се гарантира изискването за съответствие на информацията, водена по инвентарните книги и тази в счетоводните регистри за притежаваните музейни експонати към 30.09.2009 г.

За 2009 г. музейният фонд е застрахован за сумата от 7 383 хил. лв., съгласно протокола на експертно-оценителна комисия на НВИМ.

В изпълнение на § 15 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за културното наследство от директора на НВИМ е издадена Заповед № 83 от 26.08.2009 г. за определяне на комисии за извършване на инвентаризация и остойностяване на музейните експонати в срок до 31.08.2010 г.

Финансовият отчет към 30.09.2009 г. не дава вярна и честна представа за имущественото състояние на музея по отношение на придобиването, съхранението и опазването на културните ценности и образци, свързани с българската военна история.

5.1. Възлагане на обществени поръчки

В НВИМ са разработени вътрешни правила „І.6. Процедура при планиране, организиране, провеждане и приключване на обществените поръчки в Националния военноисторически музей” за провеждане на процедурите за възлагане на обществени поръчки, утвърдени със заповед № 1 от 05.01.2009 г. на директора.

5.1.1. Контролът по изпълнението на договорите за възлагане на обществени поръчки по ЗОП и на малки обществени поръчки по НВМОП се осъществява от началника на отдел ФД, като в зависимост от спецификата на конкретния договор контролът може да се възлага и на определени служители.

5.1.2. През одитирания период от НВИМ е сключен договор за една обществена поръчка по реда на ЗОП на стойност 377 хил. лв. (без ДДС) и три договора за малки обществени поръчки по реда на Наредбата за малки обществени поръчки на обща стойност 723 хил. лв. (без ДДС).

Договорът за поръчката по ЗОП е сключен в резултат на проведена открита процедура по реда и условията на чл. 41, ал. 1 и чл. 74, ал. 1 от ЗОП с предмет въоръжена охрана на музея. Към 30.09.2009 г. по договора е отчетено изпълнение в размер на 75 523 лв. (без ДДС). Начислени са задължения към 30.09.2009 г. на стойност 113 284,23 лв. по сметка 4010 „Задължения към доставчици”. Сумите не са изплатени поради липса на бюджетни средства.

По чл. 27 от договора изпълнителят е задължен да даде гаранция за добро изпълнение в размер на 11 500 лв. Банковата гаранция е със срок на валидност до


01.04.2010 г. и не е осчетоводена по задбалансова сметка – 9214 „Получени гаранции и поръчителства”. По време на одита с мемориален ордер от 21.12.2009 г. банковата гаранция е осчетоводена по задбалансова сметка – 9214 „Получени гаранции и поръчителства”.

5.1.3. От НВИМ през одитирания период по счетоводните регистри се водят четири договора за малки обществени поръчки по реда и условията на НВМОП, от които едната е възложена през 2007 г. по реда на чл. 1, и три са възложени през 2009 г. по реда на чл. 2 от НВМОП.

През 2007 г. е сключен договор по реда на чл. 1, ал. 2, т. 1 от НВМОП за „Ремонт, реконструкция и модернизация на сградата на филиала на НВИМ гр. Варна – Военноморски музей. Общата стойност на договора е 663 841 лв. без ДДС. Към 30.09.2009 г. по договора са извършени плащания в размер на 238 925,47 лв. с ДДС. Същите са неправилно отчетени като текущи разходи в нарушение на: Раздел VІІ „Отчитане на приходите и разходите”, т. 2, „Отчитане на разходите”, абзац 2 от Счетоводната политика на НВИМ за 2009 г. и на т. 42, 43 и 44 от допълнителните разпоредби на Закона за устройство на територията. С тази сума са утежнени разходите за издръжка на музея към 30.09.2009 г. По време на одита с мемориален ордер от главния счетоводител са взети изправителни операции за намаляване на разходите за издръжка със сумата от 238 925,47 лв. и са отнесени по сметка 2071 „Незавършено строителство, производство и основен ремонт”.

Съгласно чл. 14, т. 1 от договора, изпълнителят се задължава да внесе гаранция в размер на 5 % от цената на договора или 33 192,05 лв. за добро изпълнение и гаранция за обезпечение на евентуално искане за възстановяване на авансовото плащане в размер на 180 000 лв. в случай на неизпълнение на предвидените в договора задължения. За двете суми са издадени банкови гаранции, които не са заведени от НВИМ по задбалансови сметки, като вземания под условие.

По време на одита банковите гаранции са осчетоводени с мемориален ордер от 21.12.2009 г. по задбалансови сметки, като вземания под условия.

За възложените три малки обществени поръчки през 2009 г. са спазени изискванията на чл. 2 от НВМОП и критериите за избор на изпълнител. Към 30.09.2009 г. са начислени задълженията към изпълнителите по съответните договори за изпълнение на възложени малки обществени поръчки, без да са разплатени поради липса на бюджетни кредити.

5.1.4. В НВИМ не се води Регистър на сключените договори по ЗОП и НВМОП.9

В НВИМ се спазват процедурите по възлагане и изпълнение на обществените поръчки по реда и условията на ЗОП, НВМОП и Вътрешните правила.

През одитирания период в НВИМ не е извършван предварителен10 контрол при процедурите за възлагане на обществени поръчка по реда на ЗОП и НВМОП, както и на задълженията, поети със сключването на договорите.

Липсата на правила и процедури за координация и контрол между структурните отдели на НВИМ е причина да не са осчетоводени по задбалансови сметки Банковите гаранции по сключените договори по реда на ЗОП и НВМОП.
6.1. Управление на човешките ресурси

6.1.1. В НВИМ са разработени и утвърдени организационна структура, вътрешни правила и процедури за подбора, назначаването, оценката, обучението, определянето на възнаграждението и стимулирането на персонала, които съответстват на нормативната база.

Липсата на персонални промени в ръководния състав осигурява предпоставки за провеждането на последователна управленска и кадрова политика за постигане целите на НВИМ при осъществяване на дейностите по издирване, изучаване, опазване и представяне на културни ценности и образци с опознавателна, образователна и естетична цел, свързани с военната история на България, при условията и реда на Закона за културното наследство и Закона за военните паметници.

Въведената и утвърдена управленска и организационна структура на НВИМ е адекватна на осъществяваната дейност.
III. ПРЕПОРЪКИ

В резултат на извършения одит и на основание чл. 41, ал. 1 от ЗСП на изпълняващ длъжността на директор на НВИМ се дават следните препоръки:

1. Да се извършва предварителен и последващ контрол при:

1.1. планирането и отчитането на бюджетните разходи, както и за тяхното вярно и точно отразяване по счетоводните регистри, с цел минимизиране на риска от грешки при счетоводните записвания и в края на всеки отчетен период да се прилага регистър за хронологично регистриране на счетоводните записвания по първичните документи;

1.2. процедурите за възлагане на обществени поръчки по реда на ЗОП и НВМОП, както и на задълженията, поети със сключването на договорите.

2. Да се въведе аналитично отчитане на приходите, получени от съответните услуги в НВИМ.

3. Да се изгради ефективна информационна система за счетоводната дейност за осигуряване на своевременно и точно регистриране на данните, свързани с дейността на музея и филиалите му, която да дава възможност на ръководството да взема правилни управленски решения.

4. Да се приемат вътрешни правила, с които да се гарантира изискването за съответствие на информацията по отношение на придобиването, съхранението и опазването на културните ценности и образци, свързани с българската военна история, заведена по инвентарните книги и тази в счетоводните регистри.

5. Да се разработят и утвърдят вътрешни правила за придобиване, управление и разпореждане с имоти и вещи – държавна собственост.

6.  Да се заведе регистър на сключените договори за възлагане на обществени поръчки по реда на ЗОП и НВМОП.


На основание чл. 42, ал. 1 от ЗСП, в срок до четири месеца от получаване на настоящия доклад изпълняващ длъжността директор на Националния военноисторическия музей следва да предприеме мерки за изпълнение на препоръките и да уведоми писмено за това Сметната палата.

Настоящият доклад е изготвен на основание чл. 41, ал. 1 от Закона за Сметната палата, и е приет от Сметната палата с решение № 140/03.06.2010 г.




1 Препоръка № 1

2 Препоръка № 1

3 Препоръка № 3

4 Препоръка № 3

5 Препоръка № 2

6 Препоръка №1

7 Препоръка № 5

8 Препоръка № 4

9 Препоръка № 6

10 Препоръка № 1


Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница