Доклад за резултатите от извършен одит на финансовото управление на бюджета на Военномедицинска академия за периода от 01. 01. 2006 г до 31. 12. 2007 г



Дата22.10.2018
Размер164.21 Kb.
#92740
ТипДоклад


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

СМЕТНА ПАЛАТА

ДОКЛАД

за резултатите от извършен одит на финансовото управление

на бюджета на Военномедицинска академия

за периода от 01.01.2006 г. до 31.12.2007 г.

І. ВЪВЕДЕНИЕ
Въз основа на годишната програма за одитната дейност на Сметната палата за 2006 г. и в изпълнение на заповед № ОР-2-014 от 01.10.2007 г, издадена от Горица Грънчарова – Кожарева, член на Сметната палата и ръководител на отделение ІІ, е извършен одит на финансовото управление на бюджета на Военномедицинската академия (ВМА) за периода от 01.01.2006 г. до 31.12.2007 г.

В резултат от извършения одит е съставен одитен доклад № 0200001407, приет с решение на Сметната палата № 147 от 12.06.2008 г.

Одитът цели извършване на анализ и оценка на: управленски решения във връзка с организацията, планирането, изпълнението, отчитането и контрола на бюджетните средства във ВМА; съответствието на финансовата отчетност с действащите нормативни изисквания; надеждността и функционирането на системите за финансово управление и контрол (СФУК) за осигуряване на добро финансово управление.

ВМА е второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на отбраната. ВМА е юридическо лице на бюджетна издръжка със седалище София и включва в структурата си третостепенни разпоредители с бюджетни кредити.

ВМА е лечебно заведение към Министерството на отбраната (МО) на Република България за извънболнична и болнична помощ и за военнонаучна, военноучебна и военноекспертизна дейност, съгласно чл. 5, ал. 1 от Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ).

ВМА се представлява от началника на ВМА генерал - майор доц. Стоян Тонев, доктор по медицина.

ВМА е създадена е с Указ № 546 от 06.04.1989 г. (обн., ДВ, бр. 28 от 11.04.1989 г.) като единен лечебен и учебнонаучен комплекс към МО със задача да развива военномедицинската наука и да провежда обучение, специализация и усъвършенстване на военномедицинските кадри.

Извън тези специфични функции ВМА сключва договори с Националната здравноосигурителна каса за оказване на болнична и специализирана извънболнична помощ за здравноосигурени български граждани от цялата страна, насочени по реда на Закона за здравното осигуряване и подзаконовите нормативни актове на Министерството на здравеопазването (МЗ).

Съществен елемент от дейността на ВМА е осъществяване на учебна и научноизследователска дейност в областта на медицината за нуждите на МО - провеждане на следдипломно обучение, както и на подготовка на докторатни по клинични и военномедицински специалности, след тяхната акредитация по реда на Закона за висшето образование.

Следдипломното обучение се извършва съгласно Наредба № 34 от 29.12.2006 г. на МЗ.

Съгласно Решение № 757 на МС от 23.11.2007 г., Многопрофилната болнична база за активно лечение (МББАЛ) – София, към ВМА е определена за университетска болница, на основание чл. 90, ал. 2 от ЗЛЗ.

Одитирани са съществените по стойност параграфи и подпараграфи на касовите отчети, обвързани с високи стойности на присъщ и контролен риск.

Обхватът на одита е ограничен само на бюджета на МББАЛ –София, и управлението на ВМА.

Ограничен е обхватът на одита и по отношение на одитирането на информацията за извършените процедури при възлагането на обществените поръчки по Закона за обществените поръчки и Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки.

В законоустановения срок по чл. 39, ал. 3 от Закона за Сметната палата (ЗСП), по одитния доклад не е постъпило становище от началника на ВМА.

ІІ. ОСНОВНИ КОНСТАТАЦИИ И ОЦЕНКИ

ОТ ИЗВЪРШЕНИЯ ОДИТ
Анализ и оценка на функционирането на СФУК

През одитирания период във ВМА действа СФУК, която е в процес на актуализиране в съответствие със Закона за финансово управление и контрол в публичния сектор (ЗФУКПС). За оценяване на степента на надеждност на СФУК са анализирани основните елементи на финансовото управление. Тествана е дейността след извършения одит на звеното „Вътрешен одит” при МО през м. април 2007 г..


1. Контролна среда
Организационната структура на ВМА е разработена и действа в съответствие с Правилника за устройството и дейността й. Във ВМА има разработени и утвърдени вътрешни правила за осъществяване на дейността, които са съобразени с изискванията на МО.
2. Управление на риска
Във ВМА не е разработена писмена стратегия за управление на риска с процедури за идентифициране на рисковете, оценяването им, както и система за контрол и докладване. Независимо от това при тестване на много от контролните процедури се установи, че рисковете са предвидени и овладени.
3. Контролни дейности
Във вътрешните правила за изграждане и функциониране на СФУК са разделени отговорностите по разрешаването, изпълнението, счетоводното отразяване и контролиране при поемане на задълженията и/или извършване на разходите. С утвърдените длъжностни характеристики на служителите са определени задълженията и отговорностите им.

При анализа на разходните документи от четвъртото тримесечие на 2006 г. и първото тримесечие на 2007 г. за прилагането на системата за двойния подпис е установено, че поемането на всички задължения е извършено от оторизирани лица. Спазена е финансовата и бюджетната дисциплина.

При прегледа на сключени договори, банкови и касови документи от четвъртото тримесечие на 2006 г. и първото тримесечие на 2007 г. е установено, че е осъществяван действен предварителен контрол за законосъобразност чрез попълване на контролни листа при поемане на задължения и извършване на разходи от финансовия контрольор.

При тестване на процедурите по документирането и отчитането на приходите, разходите, активите и пасивите от четвъртото тримесечие на 2006 г. и първото тримесечие на 2007 г. е установено, че: информацията в първичните счетоводни документи е пълна и дава възможност за упражняване на вътрешен предварителен и последващ контрол. Разходооправдателните документи за извършените стопански операции са отчетени в съответствие с изискванията (с изключение на разходите за основен ремонт). Процедурите за пълно, вярно, точно и своевременно осчетоводяване на извършените стопански операции са прилагани във всички случаи на тяхното отчитане.

Със заповед на началника на ВМА е утвърден Вътрешен правилник за документооборота, с който е определен ред за движението на счетоводните документи от момента на тяхното създаване или получаване до момента на унищожаването или предаването им за съхранение в постоянен архив съгласно изискванията на Закона за счетоводството (ЗСч). Обработката на финансово-счетоводната информация е извършвана чрез автоматизирана счетоводна програма, която съхранява информация за извършените операции.

Информация и комуникация
Изградените вътрешни и външни информационни връзки осигуряват предоставянето на своевременна, актуална и точна информация.

Организацията на счетоводната отчетност създава условия за получаване на пълна, вярна, точна и своевременна информация.


Мониторинг
Във ВМА не са разработени вътрешни правила за осъществяване на мониторинг върху функционирането на контролните механизми и СФУК. Независимо от това, върху функционирането на контролните механизми и СФУК е осъществяван текущ мониторинг от ръководството на ВМА.

Анализ и оценка на прилаганата счетоводна политика, организацията и функционирането на счетоводната система и информационното осигуряване на счетоводната дейност
1. Прилаганата счетоводна политика през одитирания период във ВМА е разработена в съответствие с изискванията на ЗСч, методическите указания на Министерството на финансите (МФ) и с изискванията на първостепенния разпоредител с бюджетни кредити.

Счетоводното записване на стопанските операции се осъществява в хронологичен ред, съответстващ на тяхното извършване. Спазен е принципът за документалната обоснованост на стопанските операции.

2. Утвърден е Вътрешен правилник за документооборота който създава единна организация на движението на финансово-счетоводните документи, които се използват. Изготвен е Албум със съдържание на формите на първичните счетоводни документи във ВМА с указания за тяхното попълване.

Счетоводният софтуер съхранява цялата информация за извършените стопански операции, дава възможност за тяхното пълно, точно, синтетично и аналитично отчитане, осигурява необходимите хронологични и систематични счетоводни регистри.

3. Определен е финансов контрольор за осъществяване на предварителен контрол по законосъобразността на всички документи и действия, свързани с финансовата дейност на ВМА преди вземане на решения за поемане на задължения и извършване на разход. Съставят се досиета за всяко задължение или разход, превишаващи 10 000 лв., преди тяхното поемане или извършване. За всички документи, свързани с поемането на задължението и извършване на разход, се прилага системата на двойния подпис.
Бюджетен процес

1. Бюджетната процедура при изготвянето, приемането и изпълнението на бюджета, съответно за 2006 г. и за 2007 г. на ВМА е в съответствие с нормативните изисквания.

2. Извършени корекции по бюджетната сметка

През одитирания период са извършени съответно четири корекции за 2006 г. и девет корекции за 2007 г. на годишната бюджетна сметка на ВМА с писма на МО. Извършените корекции са съобразени със съответните законови изисквания и са отразени своевременно в отчетите за касовото изпълнение на бюджета.

На ВМА е утвърждавана през 2006 г. и през 2007 г. бюджетна сметка от първостепенния разпоредител с бюджетни кредити. В изготвените за съответните периоди на тези години отчети за касовото изпълнение на бюджета на ВМА съществува показателят „приходи”. В някои от отчетите е показан уточнен годишен план на приходите, който през различните отчетни периоди е различен и съвпада с тяхното изпълнение. В други отчети няма посочен уточнен годишен план на приходите като е показано само тяхното изпълнение. Това показва, че не е последователна политиката във ВМА при изготвянето на отчетите за касовото изпълнение на бюджета през одитирания период.

Бюджетната сметка не следва да съдържа показател „приходи”, съгласно параграф 1, т. 8 от допълнителната разпоредба на Закона за устройството на държавния бюджет.

Утвърдените разходи за 2006 г., са общо в размер на 33 128 хил. лв. Извършени са корекции на утвърдените разходи с писма на дирекция „Планиране и управление на бюджета (ПУБ)”. Към 31.12.2006 г. общият размер на коригираните разходи е на стойност 111 775 хил. лв.

Утвърдените годишни разходи за 2007 г. са в размер на 58 397 хил. лв. Извършени са корекции на утвърдените разходи с писма на дирекция „ПУБ”. Към 31.12.2007 г. общият размер на коригираните разходи е на стойност 110 619 хил. лв.



Анализ на отчетите за касовото изпълнение на бюджета
Периодичните отчети за касовото изпълнение на бюджета са изготвени в съответствие с разпоредбите на министъра на отбраната и указанията на дирекция „ПУБ” при МО.

Към тях са приложени подробни обяснителни записки с анализ за просрочените вземания.

Просрочените вземания към 31.12.2006 г. са описани по аналитични счетоводни партиди и са общо в размер на 574 хил. лв. като възникналите вземания преди 2005 г. са 334 хил. лв.

Просрочените вземания към 30.09.2007 г. са описани по аналитични счетоводни партиди и са общо в размер на 745 хил. лв. Възникналите вземания преди 2006 г. са общо в размер на 541 хил. лв.

Просрочени задължения към 31.12.2006 г. и 30.09.2007 г. ВМА няма.

В обяснителните записки е даден обстоен анализ на аналитичните счетоводни партиди на съответните вземания. Описан е техният произход и предприетите действия по тяхното събиране – изготвяне на съответни докладни, уведомителни писма, молби за съдействие за събиране на вземането по съдебен път, искови молби и т.н.

Извършена е преоценка на сградния фонд на ВМА като сградите са застраховани и заведени в баланса в съответните счетоводни сметки.
Съгласно обобщения отчет за касовото изпълнение на бюджета към 31.12.2006 г. отчетените общо приходи на ВМА са в размер на 4 742 хил. лв. Уточненият план на разходите в размер на 111 775 хил. лв. е изпълнен. Към отчета е приложена справка за собствените приходи към 31.12.2006 г.

В обобщения отчет за касовото изпълнение на бюджета към 31.12.2007 г. са отчетени общо приходи на ВМА в размер на 4 964 хил. лв. При уточнен план на разходите общо в размер на 110 619 хил. лв. тяхното изпълнение е 110 619 хил. лв.



Анализ на постъпилите приходи
В отчетите за касовото изпълнение на бюджета на ВМА към 31.12.2006 г. изпълнението по параграф 24-00 „Приходи и доходи от собственост” е в размер на 5 325 хил. лв. От тях приходите от продажби на услуги, стоки и продукция са в размер на 3 438 хил. лв., а от наеми на имущество – 1 880 хил. лв. Към 31.12.2007 г. приходите значително са нараснали и са съответно по § 24-00 - в размер на 5 515 хил. лв., по §§ 24-04 – в размер на 3 679 хил. лв., и по §§ 24-05 – в размер на 1 835 хил. лв.

Данните показват, че получаваните приходи във ВМА са значителни. Приходите от наличното имущество във ВМА, което се отдава под наем, могат да се планират сравнително точно на база на действащите договори за наем.

От страна на второстепенния разпоредител с бюджетни кредити и от първостепенния разпоредител с бюджетни кредити не е инициирано искане за разрешение от министъра на финансите ВМА да премине от бюджетна сметка на самостоятелен бюджет.

Извършен е репрезентативен анализ на законосъобразността на събираните приходи във ВМА.

За събиране на приходи от лечението на гражданите е създадена единна система за заплащане на извършваните медицински услуги. Изготвени и утвърдени са ценоразписи за медицинска помощ на пациентите за български и чуждестранни граждани - по кабинети, лаборатории и стационари. Цените за извършването на различните медицински услуги в ценоразписите през одитирания период са актуалзирани четири пъти със заповеди на началника на ВМА.

Одитирани са приходите, заплатени от български и чуждестранни граждани за извършени услуги за медицинска помощ. Не са установени различия на записаните цени във фактурите и тези от утвърдените ценоразписи.

Извършена е проверка на законосъобразността на събираните приходи от наеми за отдаване на помещения. Посочените наемни цени във фактурите, прикрепени към платежните документи, съответстват на договорните наемни цени с последващите анекси към първоначално сключените договори между ВМА и наемателите.

През одитирания период незаконосъобразно са използвани помещения за извънболнична помощ без да са подписани анекси за удължаване на срока на действие на първоначално сключените договори между ВМА и съответните контрагенти. Преведените наеми са в по-малък размер от изискващите се. Не са защитени в достатъчна степен интересите на ВМА.


7. Анализ на извършените разходи
В отчетите за касовото изпълнение на бюджета на ВМА през одитирания период не е заложен уточнен план по разходния параграф 51-00 „Основен ремонт на дълготрайни материални активи (ДМА)” и такива не са отчитани. Разясненията са, че през 2006-2007 г. разходите са за текущ ремонт и те са отчетени по параграф 10-30 „Текущ ремонт”.

При анализа на извършените бюджетни разходи през одитирания период е установено, че са извършени разходи, които имат характер на разходи за основни ремонти във ВМА и нейните структури.

Без да е предвиден съответен подпараграф на параграф 51-00 „Основен ремонт на ДМА” за извършване на основни ремонтни работи от такъв характер и без да са утвърдени бюджетни средства за такъв основен ремонт във ВМА са извършени неоснователно разходи за основни ремонти. Изплатените бюджетни средства за извършените строително-монтажни работи за основни ремонти във ВМА и нейните структури са посочени като разходи по подпараграф 10-30 „Текущ ремонт” на параграф 10-00 „Издръжка”.

В същото време извършените основни ремонти са основание за завишение на цените на медицинските услуги, заплащани от пациентите на ВМА.



Анализ на отчетността на постъпилите дарения
Постъпилите дарения във ВМА са парични и материални. Извършена е проверка относно тяхната наличност във ВМА, като са анализирани правилността на заприходяването им във ВМА и изпълнение волята на дарителите.

Утвърдени от началника на ВМА са Вътрешни нормативни правила за завеждане на даренията.

Актът за приемане и предаване на дълготрайните активи (ДА) задължително следва да се използва при прехвърляне на активите между поделения със самостоятелни звена в системата на МО, структурите, подчинени на МО и ВМА.

В Албума на задължителните за използване първични счетоводни документи в системата на ВМА, утвърден от началника на ВМА, са указани форми-образци на Акт за приемане и предаване на ДА и Складови разписки за приемане-предаване на материални запаси. В албума няма утвърдена форма-образец на складова разписка за приемане-предаване на ДА.

При извършената проверка на аналитичните счетоводни партиди на заприходените дарения във ВМА през одитирания период е установено, че при завеждане на ДА във ВМА са констатирани пропуски, като са нарушени вътрешните правила за завеждане на ДА, утвърдени от началника на ВМА.

Получени са и текущи дарения въз основа на сключени индивидуални договори с медицинския персонал, изпратен на работа от ВМА във Военна болница, Кувейт, за периода от 01.01.2006 г. до 31.12.2007 г. Тези дарения са отразени по параграф 46-70 „Други текущи дарения, помощ и други безвъзмездно получени суми от чужбина”. Посочените средства постъпват ежемесечно по транзитната сметка на ВМА и се превеждат по бюджета на МО. Осчетоводени са по синтетичната счетоводна сметка 7491 „Получени други текущи помощи от чужбина” от Индивидуалния сметкоплан на ВМА.

Даренията от този характер са общо в размер на 170 хил. лв. през 2006 г. и общо в размер на 274 хил. лв. през 2007 г., като са получени от всички 71 служители на ВМА, които са изпратени на работа във Военна болница, Кувейт, за одитирания период.

Медицинските кадри (лекари и медицински сестри), желаещи да работят в Кувейт, имат тази възможност на основание на сключен Меморандум за разбирателство между военномедицинските служби на Република България и Държавата Кувейт. Инициативата за подписването на този меморандум е предприета от кувейтската страна.

Въз основа на меморандума ВМА предлага лекари и медицински сестри съобразно изискванията на кувейтската страна за работа към Агенция за военни медицински услуги към МО на Кувейт. Предложените кадри са одобрявани от кувейтската страна. Подписват се лични трудови договори по кувейтското законодателство. ВМА няма статут на работодател.

От страна на ВМА се предлагат нейни служители, на които се разрешава неплатен отпуск за периода на работа в Кувейт. Трудовите правоотношения с ВМА не се прекратяват и местата на тези служители се запазват. В случай, че не отговарят на изискванията, могат да бъдат предложени и външни кадри – бивши служители на ВМА и запасни.

Договорите за дарение са сключени доброволно. Постъпилите от даренията средства се централизират в МО съгласно нормативната уредба и се ползват основно за обучение и преквалификация на персонала на ВМА.

В резултат от извършения одит и на направените констатации за финансовото управление на бюджета на ВМА за периода от 01.01.2006 г. до 31.12.2007 г. са формулирани следните изводи:



  • През одитирания период функционира СФУК, която е в процес на адаптиране съгласно изискванията на ЗФУКПС и Методическите указания на министъра на финансите по прилагането на закона. В процес на разработване и допълване са вътрешните правила с процедури за осъществяване на предварителен контрол върху цялостната дейност на ВМА.

  • Управлението на бюджетния процес и отчитането на бюджетните средства във ВМА се осъществява в съответствие с изискванията на действащото законодателство и вътрешните актове. Предметът на дейността на ВМА и особените задачи, които тя изпълнява, са обективни предпоставки и влияят върху възможността за точното планиране на бюджетните разходи за одитирания период.

  • От страна на второстепенния разпоредител с бюджетни кредити, който е на бюджетна сметка, а всъщност получава голям размер приходи, съответно и от първостепенния разпоредител с бюджетни кредити, не е инициирано искане за разрешение от министъра на финансите ВМА да премине от захранване със субсидия на бюджетна сметка на самостоятелен бюджет.

  • ВМА формира и реализира самостоятелна счетоводна политика в съответствие със ЗСч, Сметкоплана на бюджетните предприятия и указанията на МФ и на МО. Счетоводно-информационната система осигурява в достатъчна степен отчитането на извършените стопански операции в съответствие с действащото законодателство. Системата осигурява надеждна счетоводна информация за вземане на управленски решения при изпълнението на бюджета.

  • Събирането на приходите от наемите е законосъобразно. Издаваните фактури за наеми от предоставени помещения и оборудване съответстват на клаузите от сключените договори. Във фактурите са отразени договорните наемни цени. През одитирания период незаконосъобразно са използвани помещения за извънболнична помощ без да са подписани анекси за удължаване на срока на действие на първоначално сключените договори между ВМА и съответните контрагенти. Преведените наеми са в по-малък размер от изискващите се. Не са защитени в достатъчна степен интересите на ВМА.

  • Утвърденият Вътрешен правилник за документооборота на ВМА е изготвен в съответствие с изискванията на съответните заповеди на министъра на отбраната и указанията на дирекция „ПУБ” в МО. В него е приложена форма-образец на ежемесечен отчет за реализираните приходи и извършените разходи по поделения, в която не са предвидени подпараграфи на параграф 51-00 „Основен ремонт на ДМА” от ЕБК за извършване на разходи за основен ремонт на административните сгради, клиниките и болничните заведения на ВМА и нейните структури. Това води до невъзможност за утвърждаване на годишен план на разходите за основен ремонт от такъв характер и до невъзможност за изразходване и отчитане на бюджетни средства по този параграф.

  • Без да е предвиден съответен подпараграф на параграф 51-00 „Основен ремонт на ДМА” за извършване на основни ремонтни работи от такъв характер и без да са утвърдени бюджетни средства за такъв основен ремонт във ВМА са извършени неоснователно разходи за основни ремонти. Изплатените бюджетни средства за извършените строително-монтажни работи за основни ремонти във ВМА и нейните структури са посочени като разходи по подпараграф 10-30 „Текущ ремонт” на параграф 10-00 „Издръжка”.

В същото време извършените основни ремонти са основание за завишение на цените на медицинските услуги, заплащани от пациентите на ВМА.

  • При завеждане на дарената комютърна техника и другите ДА във ВМА са констатирани пропуски. ДА са заприходени неправилно със складови разписки вместо с Акт за приемане на ДА. Нарушени са вътрешни правила за завеждане на ДА.

ІІІ. ПРЕПОРЪКИ
На основание чл. 41, ал. 1 от ЗСП, на началника на ВМА се дават следните препоръки:


  1. Да се разработят вътрешни правила с процедури за осъществяване на мониторинг върху функционирането на контролните механизми с указване на периодичността на мониторинга и оценка на функционирането им.

  2. Да се инициира чрез първостепенния разпоредител с бюджетни кредити искане за разрешение от министъра на финансите ВМА да премине от финансиране на бюджетна сметка на самостоятелен бюджет.

  3. В предавателно-приемателните протоколи за дълготрайните активи да се поставят всички, изискващи се от ЗСч реквизити.

  4. Да не се допуска извършване на разходи за основни ремонти без да са утвърдени бюджетни средства за тях.

  5. Осчетоводяването на активите да се извършва след заприходяването им от материално отговорните лица и само с утвърдената форма от началника на ВМА с Вътрешните правила за документооборота.

  6. Да се преустанови практиката на даване на дарения от служители на ВМА във връзка с тяхното заминаване на задгранична работа.

Срокът за изпълнение на препоръките е три месеца от получаване на настоящия доклад.

На основание чл. 42, ал. 1 от ЗСП, в срок от седем дни, след изтичане на срока за изпълнение на препоръките началникът на ВМА следва да уведоми писмено Сметната палата за предприетите мерки по изпълнение на препоръките.
Настоящият доклад е изготвен на основание чл. 41, ал. 1 от ЗСП, и е приет от Сметната палата с решение № 147 от 12.06.2008 г.


Горица ГРЪНЧАРОВА – КОЖАРЕВА

член на Сметната палата и



ръководител на отделение ІІ


Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница