Доклад за резултатите от извършен одит на финансовото управление на Община Каспичан за периода от 01. 01. 2009 г до 31. 12. 2009 г



Дата23.10.2018
Размер263.9 Kb.
#94568
ТипДоклад


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

СМЕТНА ПАЛАТА

ДОКЛАД

за резултатите от извършен одит на финансовото управление на Община Каспичан за периода от 01.01.2009 г. до 31.12.2009 г.

I. ВЪВЕДЕНИЕ

Въз основа на Програмата за одитната дейност на Сметната палата за 2010 г. и в изпълнение на заповеди № № ОД-2-003 от 25.01.2010 г. и ОД-2-011 от 02.02.2010 г., издадени от Николинка Иванова Грозева, директор на Териториално поделение на Сметната палата - Варна е извършен одит на финансовото управление на Община Каспичан, който обхвана периода от 01.01.2009 г. до 31.12.2009 г.

В резултат от извършения одит е съставен одитен доклад № 0022700310, приет с решение № 213/16.09.2010 г. на Сметната палата.

Обект на одита е Община Каспичан, която е юридическо лице с право на собственост и самостоятелен бюджет.

Извършеният одит обхваща анализ и оценка на организацията на бюджетния процес, проверка на: изпълнението на приходи и разходи; спазването на законовите изисквания по възлагане на обществени поръчки; дейността по управление и разпореждане с общинско имущество; адекватността и ефективността на въведените контролни дейности.

Целите на одита са в съответствие със зададените критерии за оценка на: съответствието на бюджетния процес на приложимото законодателство и вътрешни актове; спазването на законовите разпоредби по възлагане на обществени поръчки и управление и разпореждане с общинско имущество; ефективността на въведените в общината контролни дейности.

При одита са ползвани следните критерии за оценка - законосъобразност на: управленските решения във връзка с планирането, управлението, отчитането и контрола на бюджетните средства; проведените процедури по Закона за обществените поръчки (ЗОП) и Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки (НВМОП); управленските решения при управлението и разпореждането с общинско имущество, адекватност и ефективност на системата за вътрешен контрол.

За одитирания период кмет на Община Каспичан е Валери Радославов Вълков, който съгласно чл. 6, ал. 1 от Закона за финансово управление и контрол в публичния сектор носи управленската отговорност.

В законоустановения срок по чл. 39, ал. 3 от Закона за Сметната палата по одитния доклад не е постъпило становище от ръководителя на одитирания обект.
II. ОСНОВНИ КОНСТАТАЦИИ И ИЗВОДИ ОТ ИЗВЪРШЕНИЯ ОДИТ
1. Анализ и оценка на организацията на бюджетния процес при съставяне, приемане, изменение и отчитане на общинския бюджет

Редът за съставяне, изпълнение и отчитане на бюджета на Община Каспичан е регламентиран с наредба в съответствие с разпоредбите на чл. 9а от Закона за общинските бюджети (ЗОБ), която не е актуализирана съобразно действащото законодателство.1

Съставянето на проектобюджета е организирано от кмета на общината със съдействието на кметовете на кметства, ръководителите на учебни заведения на „делегирани бюджети” и началниците на отдели в общинската администрация. Поради непроявен интерес от граждани и фирми не са проведени публични срещи и обсъждания на проектобюджета.

Бюджетът на общината е разработен в рамките на средствата, определени със ЗДБРБ за 2009 г., планираните постъпления от местни данъци и такси и приходи с общински характер, и преходния остатък от бюджетни и извънбюджетни средства. Натуралните и стойностните показатели за делегираните от държавата дейности съответстват на нормативно определените. Разпределението по тримесечия на общата субсидия за делегираните от държавата дейности е извършено в съответствие с чл. 12 от ЗДБРБ за 2009 г.

Бюджетът на общината е разработен по функции, групи, дейности и параграфи при спазване на единната бюджетна класификация (ЕБК) за 2009 г.

Общият обем на приходите в проектобюджета за 2009 г. е 4 830 хил. лв., от които за делегирани държавни дейности 3 050 хил. лв. и за местни дейности 1 780 хил. лв.

При планирането на разходите за държавни дейности са взети под внимание новите моменти и промени съгласно решение на МС № 29 от 23.01.2009 г., както и изискването на чл. 17 от ЗДБРБ за 2009 г. за задържане на 10 на сто от държавните трансфери, включително и за трудови възнаграждения. В изпълнение на § 68 от ПЗР от ЗДБРБ за 2009 г. от първостепенния разпоредител с бюджетни кредити е извършено разпределение на средствата (получени по единни разходни стандарти) между училищата, въз основа на формули за всяка отделна дейност, които са утвърдени със заповед на кмета на общината при спазване на нормативно определения срок и след обсъждане с директорите на училищата.

Бюджетът на Община Каспичан за 2009 г. е приет с решение на ОбС, като по обективни причини не е спазен регламентираният в чл. 12 от ЗОБ срок. С решение на ОбС кметът е оправомощен да извършва промени в размера и да прехвърля бюджетните кредити в границите на една бюджетна функция, вместо в границите на една бюджетна група, което е в несъответствие с изискванията на чл. 27, ал. 1, т. т. 1 и 2 от ЗОБ.2

Отчетите са представени в МФ и Сметната палата в определените срокове. Съдържанието и формата им са в съответствие с изискванията на МФ.
2. Анализ и оценка на управленските решения при изпълнение на бюджета на общината

2.1. Анализ и оценка на бюджетните приходи

Общото изпълнение на приходната част на бюджета към 31.12.2009 г. е 5 034,1 хил. лв. (83,4 на сто спрямо уточнения годишен план). Предоставените субсидии от ЦБ са в съответствие с чл. 10, ал. 1 от ЗДБРБ за 2009 г., намалени с 10 на сто съгласно изискванията на чл. 2, ал. 1 от ПМС № 27/9.02.2009 г.

Изпълнението на собствените приходи е 798,8 хил. лв. (15,9 на сто от годишните постъпления по бюджета).

Изпълнението на приходите от имуществени данъци е 86,3 на сто спрямо уточнения годишен план. С най-висок относителен дял в изпълнението на посочената група са приходите от данък върху недвижими имоти, данък върху превозните средства и данък при придобиване на имущество по дарение и възмезден начин. В сравнение с 2008 г. изпълнението на имуществените данъци e намалено с 13,8 на сто, поради по-малкото реализирани сделки на покупко-продажби на общинско имущество.

Отчетените приходи от данък върху недвижимите имоти са 83,1 на сто спрямо уточнения годишен план. Несъбраните задължения от минали години са около 50 на сто от размера на дължимия годишен данък. За увеличаване на събираемостта от общинската администрация са изпратени покани до фирми и граждани за доброволно изпълнение.

Констатирани са случаи на неподадени декларации за облагане с данък на новопостроени сгради, или части от тях, за които съгласно чл. 15, ал. 1 от ЗМДТ се дължи данък.3

Приходите от данък върху превозните средства са 84,6 хил. лв. Независимо, че в по-голямата си част определените данъци за различните категории моторни превозни средства (МПС) съвпадат или са по-близо до законовоопределената долна граница, несъбраният данък към 31.12.2009 г. възлиза на 75,3 хил. лв. Влияние върху събираемостта на този данък оказва неполучаването от КАТ - Шумен на информация за регистрираните, отчислените и спрени от движение МПС.

Приходите от такса битови отпадъци са изпълнени 91,8 на сто спрямо уточнения годишен план. Несъбраните суми от такса за битови отпадъци към края на годината са 161,1 хил. лв. и са с 34,5 на сто повече спрямо предходната година. Събирането на таксата по населени места извън общинския център е извършено от специалистите към кметствата, без да е възложено със заповед или вписано в длъжностните им характеристики. По време на одита със заповед на кмета на общината са определени длъжностни лица от кметствата за събиране на дължимите местни данъци и такса битови отпадъци.

Събраните такси за ползване на детски градини и за услугата домашен социален патронаж са внесени в общинския бюджет в нормативно регламентирания срок. Не е определена периодичността на внасяне на събраните такси, както и на тези, събрани след предвидения краен срок.

Във Вътрешните правила за изграждане на СФУК не е регламентирана организацията и начина на осъществяване на последващ финансов контрол. От общинска администрация не са извършени проверки относно дейността на детските заведения и домашния социален патронаж. Контролни функции са осъществени от директорите на детските градини чрез подписване на присъствените дневници, таксовите книги и заповедните книги за хранодните.

По време на одита със заповед на кмета са предприети действия за осъществяване на вътрешен контрол относно начисляването, събирането и определянето на срокове за внасяне в приход на общинския бюджет на събраните такси от детски градини и домашен социален патронаж.

2.2. Анализ и оценка на бюджетните разходи

Общият размер на отчетените разходи по бюджета на община Каспичан за 2009 г. е 5 034,1 хил. лв. Структуроопределящи са разходите за заплати и възнаграждения за персонала, нает по трудови и служебни правоотношения (35,8 на сто от общите разходи), следвани от разходите за издръжка и капиталовите разходи.

В обхвата са включени разходи, чиято обща стойност заема съществена част от всички разходи (заплати и възнаграждения), както и такива от издръжката, които са оценени като високорискови (сметосъбиране и сметоизвозване, зимно поддържане и снегопочистване, текущи ремонти).

За заплати и възнаграждения на персонала, нает по трудови и служебни правоотношения са изразходвани 94,5 на сто от годишния бюджетен кредит. От кмета на общината са утвърдени длъжностни разписания на общинската администрация за държавните и местни дейности и поименни разписания на длъжностите, в съответствие с Наредбата за прилагане на Единния класификатор на длъжностите в администрацията. От проверките не се констатирани несъответствия между размера на основните заплати и нормативно предвидените. Спазени са диапазоните на минимални и максимални основни месечни заплати по категории персонал. В общината са разработени и се прилагат Вътрешни правила за организация на работната заплата.

Разходите за издръжка и външни услуги са съответно 31,6 на сто и 12 на сто от общите бюджетни разходи.

Сметосъбирането и сметоизвозването на твърди битови отпадъци в Община Каспичан е възложено на две фирми. Приемането на отпадъците е извършено в регионално депо, въз основа на сключен договор с общината, собственик на депото.

Контролът по изпълнение на задълженията по договора за приемане на извършената работа е упражнен от определена със заповед на кмета комисия. От комисията са изготвени ежемесечни протоколи за осъществен вътрешен контрол до края на 2008 г. След тази дата е преустановено изготвянето на протоколи за вътрешен контрол.

Организирано сметосъбиране и извозване на твърди битови отпадъци на територията на 7 населени места от общината е извършено въз основа на договорена месечна стойност, като с годишния размер не са надвишени гласуваните от ОбС средства за твърди битови отпадъци за всяко населено място. Съгласно договора приемане на работата следва да се извършва с протоколи, подписани от представители на изпълнителя и възложителя. Установено е наличие на двустранно подписани документи, единствено за едно населено място.

От проверените отчетни документи за приемане на твърди битови отпадъци за обезвреждане е установено, че от оператора на депото не са представени официални ежемесечни справки за приетите количества отпадъци. Като основание за приемане на извършената работа се приемат предоставените от изпълнителя заверени „Отчети за проведените измервания по товари и копия” и „Кантарни бележки”, без положени подписи на тях. Няма надеждни доказателства, удостоверени от представители на общината, за наличие на упражнен вътрешен контрол по осъществената дейност след 01.01.2009 г.4

Сключени са два договора по зимно поддържане и снегопочистване на общински пътища и един договор за снегопочистване на улици в града. Приемането на извършената работа от изпълнителите е осъществено чрез изготвени двустранни протоколи с приложени към тях първични документи, доказващи извършените дейности и използваните материали. Въпреки, че няма упълномощени лица по приемане на изпълнението на дейностите и по трите договора, не са установени документирани случаи на забавяне на предоставените услуги от фирмите, както и неизпълнение на задълженията. Осъщественият от кметовете и служители от отдел „ТСУ” вътрешен контрол по изпълнение на дейността не е документиран.

Не е осъществен предварителен контрол при поемане на задължение и извършване на разходи за преведените аванси на фирмите през 2009 г. При осчетоводяване на изплатените разходи не е приложен принципа за текущо начисляване, съгласно чл. 4, ал. 1 т. 1 от ЗСч.

За текущ ремонт са разходвани 150,5 хил. лв. (3 на сто от общите бюджетни разходи), при спазване на бюджетната дисциплина.

Извършена е проверка за законосъобразност на изпълнението на договор за текущ ремонт на тротоари. Изборът на изпълнител е извършен по реда на чл. 2, ал. 1 от НВМОП, въз основа на три оферти. След завършване на ремонта не е съставен приемателен протокол от комисия за установяване на количеството и качеството на извършените работи. От финансовия контрольор не са изготвени контролни листове за поемане на задължение и извършване на разходи. При отчитане на разходите са установени пропуски при прилагане на ЕБК за 2009 г. и Сметкоплана на бюджетните предприятия.

Предварителният контрол преди поемане на задължения и извършване на разходи е осъществен съгласно Вътрешни правила за изграждане на СФУК в Община Каспичан.

От финансовия контрольор е документиран осъщественият през целия одитиран период предварителен контрол на разходите, извършени от второстепенните разпоредители. За осъществения предварителен контрол на първостепенния разпоредител контролните листове са изготвени до 01.04.2009 г.



3. Спазване на изискванията за възлагане на обществени поръчки

Провеждането на процедурите за възлагане на обществени поръчки (ОП) е организирано и извършено съгласно разпоредбите на ЗОП, НВМОП и утвърдени от кмета Вътрешни правила за провеждане на процедури за възлагане на ОП и Вътрешни правила за провеждане на процедури за възлагане на малки обществени поръчки в Община Каспичан.

Установено е, че не е регламентиран процеса по идентифициране на потребностите на общината в началото на бюджетната година и планирането на процедурите за възлагане на ОП през текущата година.5

С разработените вътрешните правила са създадени предпоставки за организиране дейността по възлагане на ОП. Допуснати са пропуски при прилагането на тези правила, както и неизвършване на контролни дейности на различните етапи на процеса. В резултат на това са допуснати грешки и нарушения при провеждане на процедурите по възлагане на ОП 6

Открити са общо 6 процедури за възлагане на обществени поръчки, от които 3 по реда на ЗОП и 3 по реда на НВМОП. От проведените процедури 2 са прекратени – една (по реда на ЗОП) през 2010 г. и една (по реда на НВМОП) през 2009 г. В резултат на проведените процедури са сключени 9 договора на обща стойност 2 787 231,32 лв. без ДДС.

Сключени са 19 договора на обща стойност 757 000,24 лв., чиито изпълнители са избрани чрез събиране на три оферти по реда на чл. 2, ал. 1 от НВМОП.

Извършена е проверка на всички проведени през периода процедури за възлагане на ОП по реда на ЗОП и НВМОП.

През одитирания периода са изпълнявани 12 договора в резултат на проведени обществени поръчки по реда на ЗОП и НВМОП, от които за 2 договора процедурите са проведени през предходен период. Не са установени нарушения при изпълнението на 11 от договорите.



3.1. Процедури по ЗОП

3.1.1. Открита процедура по ЗОП с предметИзпълнение на СМР в учебни и детски заведения в Община Каспичан, област Шумен е финансирана по Оперативна програма „Регионално развитие”. При проверките е установено следното:

а) обществената поръчка е със сложен предмет и обхваща изпълнение на различни СМР в отделни училища и детски градини в Община Каспичан. Възложителят не се е възползвал от възможността да предвиди обособени позиции, като по този начин е ограничил възможността за участие в процедурата на лица с потенциал да изпълнят качествено част от предмета на поръчката;

б) възложителят е определил цена на документацията за участие от 400 лв., като не е съобразил изискването на чл. 28, ал. 4 от ЗОП в нея да се калкулират само разходите за копирането й7;

в) в хода на процедурата са постъпили три искания за разяснения по документацията за участие. В нарушение на чл. 29, ал. 2 от ЗОП при две от дадените от възложителя разяснения е посочено името на лицето, което ги е поискало.

г) решението на възложителя за класиране на участниците и за определяне на изпълнител е обжалвано пред КЗК, като е поискано и налагане на временна мярка „спиране”. Договорът е сключен след като е получено писмо от КЗК, че производството по преписката е прекратено, а искането по временната мярка е оставено без разглеждане;

д) договорът за обществена поръчка е сключен на 21.10.2009 г., а информацията за него е изпратена едва на 29.04.2010 г., с което е нарушен чл. 44, ал. 1 от ЗОП.

Срокът за изпълнение на договора е 90 дни, считано от превеждането на аванс. Поради липса на средства, е сключен анекс, с който началото на изпълнение на договора е отложено за момента на подписване на протоколите за откриване на строителните линии на отделните строежи (различните сгради, в които ще се изпълняват СМР). Към 31.12.2009 г. не са извършвани плащания по договора.

3.1.2. Открита процедура по ЗОП с предмет Доставка и монтаж на оборудване за училища и детски завадения е финансирана по Оперативна програма „Регионално развитие”. При проверките е установено:

а) в обявлението за обществената поръчка не са поставени минимални изисквания относно техническите възможности и квалификацията на участниците, а е поставено само условие за представяне на определени документи. По този начин възложителят се е лишил от възможността за преценка на способността на участниците за изпълнение на обществената поръчка;

б) погрешно сред изискванията към участниците възложителят е поставил условие да се предложат гаранционен срок и условия за гаранционна поддръжка. Това са изисквания към изпълнението на обществената поръчка, които не са част от критериите за подбор на участниците;

в) от получените 17 оферти една е постъпила след определения от възложителя краен срок. Офертата не е върната незабавно на подателя, както изисква чл. 57, ал. 4 от ЗОП, а е предоставена на комисията, която впоследствие е предложила участника за отстраняване поради неспазване на срока;

г) договорите, в резултат от процедурата, са сключени на 14.09.2009 г., а информацията за тях е изпратена за вписване в Регистъра на обществените поръчки едва на 29.04.2010 г., с което е нарушен чл. 44, ал. 1 от ЗОП;

Към 31.12.2009 г. не е започнало изпълнение по договорите и няма плащания по тях.



3.1.3. Открита процедура по ЗОП с предмет Извършване на ремонт и реконструкция на културна инфраструктура в Община Каспичан, област Шумен е финансирана по Оперативна програма „Регионално развитие”. При проверките е установено:

а) в обявлението сред изискванията за технически възможности на участниците е поставено условие за посочване на гаранционен срок, като по този начин е допуснато смесване на критериите за подбор с изискванията към изпълнението на обществената поръчка;

б) в хода на процедурата са постъпили 26 искания за разяснения по документацията за участие. В някои случаи разясненията са дадени след законоустановения 3-дневен срок от постъпване на искането, съгласно чл. 29, ал. 1 от ЗОП;

в) комисията за провеждане на процедурата е изпратила до един от участниците искане за писмена обосновка на необичайно ниска цена. Изпратеното писмо е получено на 23.12.2009 г., а в него е определен срок за отговор до 29.12.2009 г. Не е съобразено изискването на чл. 70, ал. 1 от ЗОП срокът за обосновка да не е по-кратък от 3 работни дни, което може да е причина участникът да не е представил обосновка.

г) решението на възложителя за класиране на участниците и определяне на изпълнител от 05.01.2010 г. е изпратено на участниците на 11.01.2010 г., след законоустановения срок по чл. 73, ал. 3 от ЗОП;

д) от постъпили 10 писмени искания за предоставяне на копие от протокола на комисията, по 8 от тях, възложителят не е спазил срока по чл. 73, ал. 5 от ЗОП.

е) въпреки издаденото решение за определяне на изпълнител, без да е сключен договор, на 17.03.2010 г., процедурата е прекратена на основание чл. 39, ал. 1, т. 5 от ЗОП с мотив, че „техническият проект не отговаря на изискванията на МРРБ за въвеждане на мерки за енергийна ефективност”. Мотивите на възложителя не кореспондират с използваното правно основание за прекратяване на процедурата. Участниците в процедурата са уведомени за прекратяването на 29.03.2010 г. и на 30.03.2010 г., след срока по чл. 39, ал. 3 от ЗОП.

И при трите проведени процедури се установява негативната практика цената на документацията за участие да надхвърля разходите за копирането й, каквото е изискването на чл. 28, ал. 4 от ЗОП ;



3.2. Процедури по НВМОП

3.2.1. Открит конкурс с предмет „Изпълнение на СМР за реализация на проект „Рехабилитация на път IV-20058 „Каспичан-Марково” и IV-20059 „Плиска–Върбяне” е финансиран със средства по Оперативна програма „Регионално развитие”. При проверките е установено, че и при тази проведена процедура цената на документацията за участие не съответства на изискването на чл. 8, ал. 4 от НВМОП да покрива само разходите за копирането й.

Въз основа на проведената процедура е сключен договор, чието изпълнение е приключило през 2009 г. Не е изпратена информация за изпълнен договор, съгласно чл. 34, ал. 1 от НВМОП (ред. след 01.01.2009 г.).



3.2.2. С решение от 15.05.2009 г. е открит конкурс по НВМОП за доставка на хранителни продукти за нуждите на Домашен социален патронаж, гр. Каспичан. Поради липса на подадени оферти, процедурата е прекратена на основание чл. 24, ал. 1, т. 1 от НВМОП с решение от 31.08.2009 г.

На 13.10.2009 г. въз основа на прекратената процедура и на основание чл. 53, ал.1, т. 1 от НВМОП е открита процедура на договаряне с покана по НВМОП със същия предмет. При проверка на втората процедура е установено следното:

а) комисията е съставила протоколи от водените преговори с всеки от поканените участници, но в нарушение на чл. 57, ал. 2 от НВМОП те не са подписани от съответните участници;

б) в резултат от проведената процедура, на 01.12.2009 г. е сключен договор с определения за изпълнител участник. В нарушение на чл. 34, ал. 1 от НВМОП не е изпратена информация за сключен договор.

Към 31.12.2009 г. не са извършвани доставки и плащания по сключения договор.

3.3. Възлагане на малки обществени поръчки по реда на чл. 2 от НВМОП

До 28.02.2010 г., възложителят не е изпратил обобщена информация за възложените по реда на чл. 2 от НВМОП малки обществени поръчки, в нарушение на чл. 34 ал. 5 от НВМОП, въпреки че през 2009 г. са осъществени 19 подобни възлагания.



3.3.1 При възлагане на малки обществени поръчки с предмет „Доставка на хранителни продукти за нуждите на ЦДГ с. Марково и ЦДГ, с. Косово”, „Доставка на хранителни продукти за ОДЗ „Снежанка”, гр. Каспичан и ЦДГ „Радост”, с. Каспичан”, „Доставка на хранителни продукти за нуждите на ЦДГ в гр. Плиска и ЦДГ, с. Златна нива” и „Доставка на горива – бензин А95Н, дизелово гориво и масла за нуждите на автопарка, обслужващ дейностите на Община Каспичан”, в нарушение на изискванията на чл. 2, ал. 1 от НВМОП, изборът на изпълнител е извършен въз основа на събрани по-малко от три оферти, без да е доказана и обективна невъзможност да бъде изпълнено това условие.

3.4. Разделяне на обществени поръчки с цел избягване прилагането на закона

При извършване на одита са установени поредица от случаи на разделяне на обществени поръчки на части, което е довело до заобикаляне на закона чрез прилагане на по-лек ред за възлагане от изискващия се. Това се отнася до следните обществени поръчки:



3.4.1. Доставка на хранителни продукти за нуждите на различни структури в Община Каспичан

3.4.1.1. В периода от 01.01.2009 г. до 01.12.2009 г. са извършвани доставки на хранителни продукти за Домашен социален патронаж от доставчик по предходен договор с общината, без наличие на нов писмен договор и без провеждане на процедура за възлагане на обществена поръчка. Стойността на разходваните средства за периода е в размер на 51 200 лв., без ДДС и изисква изборът на изпълнител да се извърши след провеждане на процедура по НВМОП. Преди изтичането на предходния договор такава процедура не е своевременно планирана и проведена. Едва на 01.12.2009 г. след процедура на договаряне с покана по НВМОП е сключен договор за малка обществена поръчка, чиято прогнозна стойност е около 60 000 лв., без ДДС.

3.4.1.2. На 15.04.2009 г. и на 08.05.2009 г. са сключени общо 4 договора за доставка на хранителни продукти за различни детски градини на територията на общината и за нуждите на ДДЛРГ, гр. Каспичан. Договорите са сключени по реда на чл. 2, ал. 1 от НВМОП (въз основа на три оферти) с двама изпълнители. Прогнозната им стойност, изчислена на база разходи за същата дейност през предходен период, надвишава 50 000 лв. без ДДС и изисква възлагането да се осъществи чрез процедура по НВМОП.

Доставките на хранителни продукти за детски заведения и Домашен социален патронаж са идентични по характера си дейности, необходимостта от възлагането им, както и прогнозната им стойност са предварително известни на възложителя. Въпреки това, през 2009 г. обществената поръчка за доставка на хранителни продукти е разделена, в резултат от което част от нея е възложена при по-облекчен ред – по чл. 2, ал. 1 от НВМОП, вместо чрез процедура по НВМОП. Налице е нарушение на чл. 15, ал. 6 от ЗОП, във вр. с § 2 от ПЗР на НВМОП.



3.4.2. Извършване на основни ремонти на улици

На 12.05.2009 г. са сключени три договора с един и същи изпълнител за извършване на основен ремонт на ул. „9-ти май”, с. Каспичан, ул. „Хан Аспарух”, с. Косово и ул. „Ал. Стамболийски”, гр. Плиска . На 15.05.2009 г. са сключен още два договора за основен ремонт на ул. „Иван вазов”, гр. Каспичан и за запечатка на ул. „Кальосная”, с. Кюлевча.

Общата стойност на сключените по реда на чл. 2, ал. 2 от НВМОП (напълно свободно) договори е 60 175 лв., без ДДС и изисква възлагането им да се извърши при спазване на по-тежък режим – този по чл. 2, ал. 1 от НВМОП, въз основа на три оферти. Възложените и изпълнени дейности са сходни и предварително планирани като потребности и стойност. Налице е нарушение на чл. 15, ал. 6 от ЗОП, във вр. с § 2 от ПЗР на НВМОП.

3.4.3. Ремонт на ВиК

В периода от 31.08.2009 г. до 10.12.2009 г. са сключени общо пет договора (№ 152/31.08.2009 г., № 181/21.10.2009 г., № 183/21.10.2009 г., № 206/18.11.2009 г. и № 224/10.12.2009 г.) за извършване на СМР по ВиК мрежата в различни населени места в общината. При избора на изпълнител по три от договорите е приложен реда по чл. 2, ал. 1 от НВМОП, въз основа на три оферти, а при останалите два договора изпълнителите са избрани свободно по чл. 2, ал. 2 от НВМОП.

Общата стойност на всички ремонти по ВиК мрежата в Община Каспичан през 2009 г. са в размер на 190 736 лв., без ДДС и изискват прилагане на чл. 2, ал. 1 от НВМОП. В резултат от разделянето на обществената поръчка, част от нея е възложена при по-лек режим от изискващия се в нарушение на чл. 15, ал. 6 от ЗОП, във вр. с § 2 от ПЗР на НВМОП.

3.4.4 Благоустройство на улици

В периода от 10.08.2009 г. до 31.08.2009 г. са сключени 9 договора (7 от тях с един и същи изпълнител) за възлагане на дейности по благоустрояване на улици в различни населени места в Община Каспичан. При избора на изпълнител само по един договорите е приложен чл. 2, ал. 1 от НВМОП, а в останалите случаи е използван напълно свободния режим по чл. 2, ал.2 от НВМОП.

Общата стойност на всички сключени договори, чийто предмет е сходен, е 121 127 лв. и изисква избор на изпълнител въз основа на три оферти. В резултат от разделянето на обществената поръчка, преобладаващата част от нея е възложена при по-лек режим от изискващия се, в нарушение на чл. 15, ал. 6 от ЗОП, във вр. с § 2 от ПЗР на НВМОП.
3.5. Непровеждане на процедура за възлагане на обществена поръчка при наличие на основания за това

При одита е установено, че през 2009 г. от Община Каспичан са разходвани 70 464 лв., без ДДС за доставка на електрическа енергия от „Е.ОН България” ЕАД, без наличие на сключен писмен договор с дружеството и без проведена процедура по НВМОП, вкл. на договаряне с покана, както изисква стойността на обществената поръчка.”


4. Проверка и оценка на дейността по управление и разпореждане с имоти общинска собственост

В общината са разработени и приети от ОбС Наредба за реда за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество (НРПУРОИ) и Наредба за организиране и провеждане на търгове и конкурси за разпореждане и отдаване под наем на общинско имущество, в съответствие с изискванията на чл. 8, ал. 2 от Закона за общинската собственост (ЗОС).

В съответствие с изискванията на чл. 8, ал.ал. 8 и 9 от ЗОС, с решения на ОбС са приети Стратегия за управление на общинската собственост в Община Каспичан за периода 2009-2011 г. и Програма за управление и разпореждане с имоти общинска собственост за 2009 г.

За незастрахованите имоти публична общинска собственост по време на одита са сключени застрахователни договори.



4.1. Проверка и оценка на дейността по управление на общинското имущество

Отдаването под наем на общинско имущество в общината е извършено по реда от ЗОС и приетите от ОбС НРПУРОИ и Наредба за организиране и провеждане на търгове и конкурси.

Проверена е документацията по всички проведени процедури, въз основа на които са сключени договори през одитирания период. В противоречие с изискванията на чл. 14, ал. 7 от ЗОС и чл. 14, ал.ал.1 и 2 от НРПУРОИ са отдадени под наем шест терена - публична общинска собственост, без решения на ОбС.

В противоречие с разпоредбите на чл. 14, ал. 4 от ЗОС са сключени договори с общинските ръководства на политически партии за отдаване под наем на части от имоти публична общинска собственост, вместо на свободни нежилищни имоти – частна общинска собственост.

Въз основа на проведени търгове са сключени 15 договора за отдаване под наем на земеделски земи. Проверена е документацията по всички проведени процедури. В нарушение на разпоредбите на чл. 22 от Наредбата за организиране и провеждане на търгове са сключени 4 договора преди да са представени документи за дължимите плащания до сключване на договорите.

В общината е заведен регистър на сключените договори за наем и извършените плащания по тях. Създадена е организация на контрол за своевременното събиране на дължимите наеми.



4.2. Проверка и оценка на дейността по разпореждане с общинско имущество

Продажбите на общински нежилищни имоти са извършени на основание ЗОС и разпоредбите на НРПУРОИ и Наредба за провеждане на търгове и конкурси за управление и разпореждане с общинско имущество. Проверена е документацията по всички проведени през одитирания период процедури. Продажбите са извършени след решения на ОбС, въз основа на предложения на кмета, направени след финансово-икономически, градоустройствени и икономически проучвания от общинска администрация.

Продажбите на общински земеделски земи са извършени след решения на ОбС и проведени търгове въз основа на Наредбата за организиране и провеждане на търгове и конкурси.

Въз основа решения на ОбС, на основание чл. 37 от ЗОС са проведени два публични търга с явно наддаване за учредяване право на строеж. Приложени са разпоредбите на Наредбата за провеждане на търгове и конкурси. Сключените договори са вписани в Службата по вписванията, но не са регистрирани в регистъра на общината. Тръжната документация не е съгласувана с юрист, в противоречие с изискванията на общинската нормативна уредба.

Заповедите на кмета за определяне на спечелилите търга са връчени съгласно разпоредбите на Наредбата за организиране и провеждане на търгове, свързана с приложението на ГПК, регламентиращ връчването на актове на гражданското производство, а не по реда на АПК, регламентиращ връчване на административни актове.10

Не е установен документиран предварителен контрол за законосъобразност на етапите по процесите на управление и разпореждане с общинско имущество. Допуснатите пропуски при регламентирането на контролните дейности, завишават риска от допускане на грешки при управлението и разпореждането с общинска собственост.11



4.3. Спазване на законовите разпоредби при предоставяне на имоти – общинска собственост на концесии и контрол върху изпълнението на договорите

Проведена е една процедура по предоставяне на язовир публична общинска собственост, с. Кюлевча на концесия, на основание Закона за концесиите (ЗК) и Правилника за прилагане на закона за концесиите (ППЗК). Процедурата е проведена по инициатива на кмета на общината, въз основа на докладна записка до ОбС, която в противоречие с изискванията на чл. 20, ал. 2 от ЗК не е придружена с мотиви за целесъобразността на концесията. Не е издадена от кмета на общината заповед за извършване на подготвителни действия за концесията, което е в нарушение на изискванията на чл. 20, ал. 5 от ЗК и чл. 10, ал. 1 от ППЗК.

С Решение на ОбС е приета докладна записка на кмета на общината относно проекта на решение за предоставяне на концесията. В нарушение на чл. 20, ал. 2 от ППЗК, без да е изработена нова обосновка, решението за откриване на процедура за предоставяне на концесия е изменено относно размера на гаранцията за изпълнение, еднократното годишно концесионно плащане и размера и начина на плащане за участие в процедурата.

Със заповед на кмета са одобрени обявлението и документацията за провеждане на процедурата след регламентирания в чл. 40, ал. 1 от ЗК и чл. 24 от ППЗК срок. Не е одобрен от кмета проектът на концесионния договор и не са определени длъжностни лица за контакт съгласно изискванията на чл. 24, ал. ал. 1 и 4 от ППЗК. В обявлението не е посочена тежестта на всеки един от критериите, формиращи комплексната оценка на офертите.

В документацията за участие в процедурата за предоставяне на концесията не се съдържат: критериите за подбор и документите, с които се удостоверява съответствието с тях; условията, на които трябва да отговаря офертата и методиката за оценяване.

Комисията за провеждане на процедурата по предоставяне на концесията е назначена от кмета на общината след регламентирания в чл. 33 от ППЗК срок. От членовете на комисията не са подадени декларации за липса на материален интерес и свързани лица съгласно изискванията на чл. 46, ал. 5 от ЗК. Първото заседание на комисията е свикано след регламентирания срок по чл. 35, ал. 1 от ППЗК. Решенията на комисията не са връчени на участниците в процедурата съгласно изискванията на чл. 39, ал. 5 от ППЗК. След приключване на процедурата, от комисията не е представена на кмета документацията и писменият отчет с информацията по чл. 100 от ЗК. Внесената гаранция за участие не съответства на размера, определен в обявлението и решението на ОбС. Предложението от фирмата не е подписано от членовете на комисията в нарушение на чл. 47, ал. 2 от ППЗК.

Не е спазен срокът за представяне на офертата от кандидата за участие в процедурата, в нарушение на разпоредбите на чл. 50, ал. 2 от ЗК. В деня на отваряне на офертите от комисията не са съобщени решенията относно подбора и допуснатите участници в процедурата, което е в нарушение на чл. 59 от ППЗК. В несъответствие с изискванията на чл. 84, ал.1, т.т. 2 и 3 от ППЗК от комисията не е подготвен проект на решение за определяне на класирания на първо място участник. В заповедта на кмета за назначаване на комисията не е определен срок за представяне на доклад и проект на решение за определяне на концесионер съгласно изискванията на чл. 58, ал. 1 от ЗК.

В нарушение на чл. 103 от ЗК и чл. 16 от ППЗК проектите на решения на ОбС за откриване на процедурата, както и проектите на решения за техните изменения и/или допълнения, проекти на доклад и решение на комисията не са изпращани до оторизираните органи за становище. Не е представен и препис-извлечение от протокола на комисията, в нарушение изискванията на чл. 86 от ППЗК.

Внесената гаранция за участие е след срока за представяне на офертите, в нарушение разпоредбите на чл. 55, ал. 1 от ЗК.

Определеното концесионно възнаграждение от ОбС не съответства на офертата на участника и размера, определен с предходно решение на ОбС, в нарушение изискванията на чл. 59, ал. 1, т. 1 от ЗК.

В нарушение на чл. 63, ал. 1 от ЗК сключеният договор не е в съответствие с проектодоговора, включен към документацията за участие и с офертата на участника, който е класиран на първо място.

Допуснати са нарушения на изискванията на ЗК и ППЗК: решението на ОбС за откриване на процедурата не е изпратено за публикуване в Държавен вестник; обявлението не е изпратено за публикуване до Държавен вестник и Националния концесионен регистър (НКР); не е публикувано съобщението за процедурата за предоставяне на концесията в средствата за масово осведомяване; решението на ОбС не е обнародвано в „ДВ”; не са представени в регламентирания 14-дневен срок в НКР концесионният договор, приложенията към договора и изискуемите документи.

Не е представен от кмета на общината писмен отчет за приключване на процедурата, в нарушение на изискванията на чл. 100, ал. 1 от ЗК .

В общината не е регламентиран предварителен контрол за законосъобразност по процеса на предоставяне обекти публична общинска собственост на концесия. Няма възложени конкретни контролни отговорности на длъжностни лица от общината по провеждане на процедурата.12

Към 31.12.2009 г. в община Каспичан са предоставени на концесия три броя язовири публична общинска собственост ( сключени договори от 2001, 2003 и 2009 години).

За два от язовирите не са направени застраховки, съгласно клаузите на сключените договори. По време на одита са сключени застрахователни договори. В сключения през 2009 г. договор за концесия не са включени защитни клаузи в полза на общината за всички случаи на неизпълнени задълженията от страна на концесионера.

По два от договорите социалните параметри са частично изпълнени. Не е приложена санкция от страна на общинската администрация.

След сключване на договора от 2001 г. са подписани 4 анекса за съществени промени в клаузите, като два са без решения на ОбС. Сключени са и анекси за промяна срока на внасяне на концесионната вноска и на концесията, на основание разпоредби от Наредбата за предоставяне на общински концесии, регламентиращи откриването на процедура за предоставяне на концесия.

Със заповед на кмета на общината е назначена комисия за контрол по изпълнение на сключените договори за концесии. От кмета на общината не е издадена заповед за привеждане на състава и функциите на действащата комисия за контрол по предоставените концесии в съответствие с изискванията на ППЗК. Не са извършени от комисията проверки за изпълнение на задълженията по договорите.

По време на одита съгласно заповед на кмета е назначена нова комисия за контрол по изпълнение на сключените в общината концесионни договори и са разработени правила и график за нейната работа.


III. ПРЕПОРЪКИ
В резултат на извършения одит и на основание чл. 41, ал. 1 от ЗСП се дават следните препоръки на:
кмета на Община Каспичан:

1. Да внесе предложение в Общинския съвет за актуализиране на Наредбата за условията и реда за съставяне, изпълнение и отчитане на общинския бюджет в съответствие с настъпилите промени в Закона за общинските бюджети.

2. Да се регламентира редът за уведомяване на собствениците на новопостроени сгради или части от тях за подаване на данъчни декларации за облагане с данък върху недвижимите имоти и такса битови отпадъци.

3. Да се възстанови и актуализира въведената система за вътрешен контрол на дейностите по сметосъбиране, сметоизвозване и депониране на битовите отпадъци.

4. В областта на възлагането на обществени поръчки:

4.1. Да се разработят и въведат адекватни контролни механизми, които да гарантират:

а/ правилно планиране на потребностите от доставка на стоки, услуги и строителство за различните звена на общината с цел навременно откриване и провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчки;

б/ идентифициране на идентичните или сходни дейности, подлежащи на възлагане чрез обществена поръчка с цел да не се допуска разделяне, водещо до прилагане на по-лек ред за възлагане от изискващия се;

в/ изборът на изпълнител на малки обществени поръчки, реализиран по чл. 2, ал.1 от НВМОП във всички случаи да се извършва въз основа на най-малко три събрани и валидни оферти, които да бъдат подложени на оценяване;

г/ навременна подготовка и изпращане на всяка информация, подлежаща на вписване в Регистъра на обществените поръчки;

4.2 Да се определи с вътрешен акт и обяви по подходящ начин цена на копиране на страница от документации за участие в процедури за възлагане на обществени поръчки.”

5. Да се разработят вътрешни правила за контрол на процесите по управление и разпореждане с общинско имущество и отдаване на концесия на имоти публична общинска собственост, като се регламентират и определят:

5.1. Персонално възложени отговорности за осъществяване на предварителен контрол за законосъобразност по етапи на процесите, както и документиране на контрола;

5.2. Персонално възложени отговорности на длъжностните лица, които участват в организацията и провеждането на процедурите по придобиване и разпореждане с общинско имущество и концесии, както и срокове за изпълнение;

6. Да се внесе предложение в Общинския съвет за промяна на Наредба за организиране и провеждане на търгове и конкурси за разпореждане и отдаване под наем на общинско имущество относно регламентиране на реда и срокове за връчване заповедите на кмета за определяне на спечелилия търга.

Общински съвет:

1. Да приеме актуализирана Наредба за условията и реда за съставяне, изпълнение и отчитане на общинския бюджет в съответствие с настъпилите промени в Закона за общинските бюджети.

2. Решението на Общинския съвет относно дадените правомощия на кмета за извършване на промени в размера и предназначението на бюджетните кредити да се приведе в съответствие с разпоредбите по чл. 27 от Закона за общинските бюджети.



3. Да приеме промяна на Наредба за организиране и провеждане на търгове и конкурси за разпореждане и отдаване под наем на общинско имущество относно регламентиране на реда и срокове за връчване заповедите на кмета за определяне на спечелилия търга.
На основание чл. 42, ал. 1 от ЗСП, в срок до четири месеца от получаване на настоящия доклад, кметът на общината и председателят на общинския съвет следва да предприемат мерки за изпълнение на препоръките и да уведомят писмено за това Сметната палата.
Настоящият доклад е изготвен на основание чл. 41, ал. 1 от Закона за Сметната палата и е приет от Сметната палата с решение № 213/16.09.2010 г.

1 Препоръка № 1

2 Препоръка № 1

3 Препоръка № 2

4 Препоръка № 3

5 Препоръка № 4.1./а/

6 Препоръка № 4.1

7 Препоръка № 4.2

 Препоръка № 4.2

 Препоръка № 4.2.

10 Препоръка № 6

11 Препоръка № 5

12 Препоръка № 5


Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница