Доклад за резултатите от извършен одит на финансовото управление



Дата10.02.2018
Размер97.99 Kb.
#57450
ТипДоклад

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

СМЕТНА ПАЛАТА



ДОКЛАД


за резултатите от извършен одит на финансовото управление

на бюджета и имуществото на българските училища в чужбина

за периода от 01.01.2004 г. до 31.12.2005 г.


І. ВЪВЕДЕНИЕ

В изпълнение на годишната програма за одитната дейност на Сметната палата за 2006 г. и на заповед № ОР-5-009 от 08.09.2006 г. на ръководителя на отделение V е извършен одит на финансовото управление на бюджета и имуществото на българските училища в чужбина за периода от 01.01.2004 г. до 31.12.2005 г.

В резултат на извършения одит е съставен одитен доклад № 0500000906 и връчен на заместник министъра на образованието и науката Екатерина Виткова на 25.01.2007 г., приет с решение на Сметната палата № 072 от 08.03.2007 г.

В законоустановения срок по чл. 39, ал. 3 от ЗСП по одитния доклад не постъпи писмено становище от ръководителя на одитираните обекти.

Целта на одита е да се оцени законосъобразността на управлението на бюджетните средства и на имуществото на българските училища в чужбина (БУЧ); адекватността и ефективността на системите за финансово управление и контрол (СФУК) и на управленските решения във връзка с организацията, планирането, управлението, отчитането и контрола на бюджетните средства, дейности и имуществата.

Съгласно параграф 2 от допълнителните разпоредби на Закона за народната просвета (ЗНП) държавните училища се откриват и дейността им се организира от Министерството на образованието и науката (МОН) в съответствие със закона и международните договорености.

Съгласно регистъра на училищата, който е създаден и се поддържа в дирекция „Координация и контрол на средното образование” към МОН, БУЧ през одитирания период са:


  • Българо-унгарско средно езиково училище „Христо Ботев”, гр. Будапеща (БУСЕУ). Със заповед № РД-14-60 от 11 юни 1996 г. на министъра на образованието и науката, на основание на Закона за народната просвета (ЗНП) и Споразумение между МОН на Република България и Министерството на културата и просветата на Република Унгария, българската детска градина, основното училище и гимназията са преобразувани в БУСЕУ с детска градина и общежитие към него. Седалището му е в Унгария, Будапеща, и е с 12 редовни класа на обучение. В Споразумението страните се договарят училището да функционира като съвместно българо-унгарско държавно училище и влиза в сила от деня на подписването 29.09.1992 г.

  • Българско средно общообразователно училище „Д-р Петър Берон”, гр. Прага (БСОУ). Със заповед № РД-14-57 от 7 юни 1996 г. на министъра на образованието и науката, на основание на ЗНП и правилника за неговото прилагане, българското основно училище е преобразувано в БСОУ. Седалището му е Република Чехия, Прага, и е с 12 редовни класа на обучение.

  • Българско средно общообразователно училище „Христо Ботев”, гр. Братислава (БСОУ). Със заповед № РД-14-61 от 11 юни 1996 г. на министъра на образованието и науката, на основание на ЗНП и правилника за неговото прилагане, българското основно училище е преобразувано в БСОУ. Седалището му е Република Словакия, Братислава, и е с 12 редовни класа на обучение.

Съгласно чл. 10, ал. 3, т. 4 от Правилника за прилагане на ЗНП, българските училища в чужбина са с национално значение и се финансират от държавния бюджет. Финансирането им за одитирания период е осъществявано чрез бюджета на МОН. С Постановление на Министерския съвет № 216 от 1999 г. държавните училища, в т.ч. БУЧ, са второстепенни разпоредители с бюджетни кредити към министъра на образованието и науката.

Съгласно чл. 10, ал. 4 от ЗНП са юридически лица. Предоставените им за ползване имоти са публична държавна собственост. Те се разпореждат самостоятелно с предоставените им бюджетни средства.

Субсидиите за дейността на БУЧ за периода от 01.01.2004 г. до 31.12.2005 г. се предоставят чрез трансфер от бюджета на МОН, определен със Закона за държавния бюджет на Република България за 2004 г. и 2005 г. Така се финансира изцяло дейността на БСОУ, Прага.

Съгласно словашката образователна система БСОУ, Братислава, е регистрирано като „Частно основно училище и частна гимназия” със собственик МОН, Република България. Освен субсидия чрез бюджета на МОН, на основание Закона за финансиране на основните и средни училища и училищни центрове № 597 от 2003 г. училището получава и ежемесечна словашка субсидия - делегиран бюджет по норматив за всеки ученик.

БУСЕУ, Будапеща, се финансира, както със субсидия от бюджета на МОН, така и с финансова помощ - субсидия от Република Унгария за учебна година, в изпълнение на договор за спомоществувателство между директора на училището и унгарското Министерство на образованието, съгласно чл. 6 от Споразумението, сключено през 1992 г. между МОН на Република България и Министерството на културата и просветата на Република Унгария.
ІІ. ОСНОВНИ КОНСТАТАЦИИ И ОЦЕНКИ

ОТ ИЗВЪРШЕНИЯ ОДИТ
Обобщените резултати от извършения одит, включени в одитния доклад, са:

1. По съставянето и приемането на бюджетите на българските училища в чужбина за 2004 г. и 2005 г.

При извършената проверка по съставянето и утвърждаването на бюджетите на БУЧ за 2004 г. и 2005 г. се установи, че са спазени бюджетната процедура и нормативните изисквания.

При съставяне на приходната и разходната част на бюджетите са спазени елементите на Единните бюджетни класификации за съответните години.

Приходите са в съответствие с изискванията на чл. 44, ал. 1 и ал. 2 от ЗНП за осигуряването и формирането на приходната част на бюджета на БУЧ за 2004 г. и 2005 г.



2. По управленските решения във връзка с организацията и контрола при изпълнението и отчитането на бюджета

2.1. В БСОУ, Прага, приходите от такси за общежитието през 2004 г. са отчетени неправилно по параграф 36-19 „Други неданъчни приходи”, а през 2005 г. по параграф 24-04 „Нетни приходи от продажба на услуги, стоки и продукция” вместо по параграф 24-05 „Приходи от наеми на имущество” на форма Б-3 от отчета за касовото изпълнение на бюджета.

2.2. Отчетите за касово изпълнение на бюджетите за 2004 г. и 2005 г., форма Б-3 на БУЧ, не съдържат информация за уточнения план.

2.3. От директора на БУСЕУ, Будапеща, не са изпълнени разпоредбите на чл. 3, ал. 2 от Наредбата за дългосрочни командировки в чужбина за сключване на договори с външни лектори – местни лица за преподаване на учебни предмети след писменото разрешение на министъра на образованието и науката.

2.4. Не е прилаган анализ на изпълнението на бюджетите по видове разходи към отчетите за касовото изпълнение на бюджетите на БУЧ за 2004 г. и 2005 г. Обяснителните записки към годишните финансови отчети също не съдържат анализи.
През одитирания период са вземани правилни управленски решения във връзка с организацията и контрола по изпълнение на приходите на БУЧ. При изпълнението на бюджетите и отчитането на разходите са създадени условия за спазване на нормативните изисквания.
3. По функционирането на системите за финансово управление и контрол.

3.1. Въведените СФУК обхващат дейностите и процесите в БУЧ, но не са актуализирани в съответствие с изискванията на Указания № 2 от 27.06.2003 г. на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол (АДВФК). Допълнителни указания и актуални инструкции от МОН не са изпращани на училищата след 2001 г.

3.2. Изградените и утвърдени от директорите системи регламентират процедури за осъществяването на предварителен контрол и система за двоен подпис, съхранение и опазване на информацията, документиране на операции и действия, свързани с дейността на БУЧ.

3.3. Функционирането на СФУК, от гледна точка на съдържание показа, че функцията по предварителен контрол се изпълнява от главния счетоводител, т. е. няма разделяне на функции при поемане на финансово задължение и извършване на разход – разпореждане, осъществяване на контрол и изпълнение, няма адекватно разделяне на отговорности, гарантиращи законосъобразност на всички документи и ефективност на СФУК в БУЧ.

3.4. Директорите не делегират със свои заповеди правомощия на други служители в случай на отсъствие на титуляра, свързани с разпореждането с финансови средства и подписване на документи.

3.5. В длъжностните характеристики на главните счетоводители са съвместени длъжностите „домакин”, „касиер”, „ личен състав”, „деловодител".

3.6. Осъществяван е предварителен контрол преди поемане на задължение и преди извършване на разхода чрез попълване на контролни листове в БУСЕУ, Будапеща, и БСОУ, Прага.

3.7. Не е осъществяван предварителен контрол чрез предложения за поемане на финансово задължение и контролни листове в БСОУ, Братислава.

3.8. За одитирания период не е попълван типов формуляр „Контролен лист за извършване на предварителен контрол от финансовия контрольор” и не са назначавани финансови контрольори в БУЧ. Директорите нямат издаден вътрешен акт, с който да определят в рамките на длъжностите в училищата възлагане на изпълнението на функциите на финансов контрольор на друг служител поради относително малкия обем дейност и малък административен капацитет.

3.9. Инспекторатът на МОН и делегираните вътрешни одитори за одитирания период нямат извършени проверки в БУЧ. Няма извършени и външни одити на финансовото управление на бюджета и имуществото на училищата.

Не са разработени в пълен обхват СФУК с политики и процедури за адекватно и ефективно функциониране на системите, за постигане целите на БУЧ.
4. По организацията и функционирането на счетоводната система.

4.1. Организацията и функционирането на счетоводните системи е в съответствие със Закона за счетоводството и вътрешната нормативна уредба на БУЧ.

4.2. Отразяването на стопанските операции при управление на предоставеното и придобитото имущество, при реализиране на собствените приходи и извършването на разходи, както и тяхното отчитане съответства на Сметкоплана на бюджетните предприятия (СБП) и утвърдения и прилаган Индивидуален сметкоплан на БУЧ.

Прилаганите счетоводни системи осигуряват в определените срокове информация за достоверни и законосъобразни финансови отчети в съответствие с нормативните изисквания.


5. По анализа и оценката на управленските решения във връзка с управлението на предоставеното имущество.

5.1. Счетоводното отразяване на предоставените за ползване имоти е извършвано правилно по счетоводни сметки, в съответствие със СБП и Индивидуалния сметкоплан на БУЧ.

5.2. Сградата на БСОУ, Прага, е заведена по баланса към 31.12.2004 г. на училището неправилно чрез група 78 „Приръст/намаление на нетните активи от преоценка” от СБП, като не са спазени изискванията на т. 20.6.9. от ДДС № 20 от декември 2004 г. на Министерството на финансите за прилагане на Националните счетоводни стандарти, съгласно които получателят може да извърши преоценка на активи и пасиви, които е получил, чрез използването на сметки от група 78, но след тяхното завеждане и отразяване по сметки от група 76 „Прехвърлени обособени активи и пасиви между държавата, общините и други сектори на икономиката”.

5.3. Жилищната сграда на БУСЕУ, Будапеща, с около 1700 кв. м. застроена площ е заведена по баланса към 31.12.2005 г. с балансова стойност от 233 843 лв., увеличена с извършения ремонт за 34 805 лв. Не са изпълнени регламентите на чл. 13 от Закона за счетоводството (ЗСч) и Национален счетоводен стандарт № 16 – дълготрайни материални активи, за извършване на преоценка на активите от лицензирани оценители така, че балансовата стойност да отговаря на справедливата стойност към момента на съставяне на финансовия отчет. Ръководството на училището и на МОН не получават информация за реалната стойност на ползваното и управлявано от тях имущество.

5.4. Предоставената сграда – публична държавна собственост, за ползване за нуждите на училището в Прага и сградата на общежитието на БУСЕУ, Будапеща – публична държавна собственост, не са застраховани, в нарушение разпоредбите на чл.12 от Закона за държавната собственост (ЗДС).

5.5. Със заповеди на директора на БСОУ, Прага, е определена наемна цена за нощувка в общежитието на училището за външни лица без да е определена от министъра на образованието и науката, ръководител на ведомството, на което е предоставен имотът за управление в нарушение на чл. 43 от правилника за прилагане на ЗДС, както и при непредвидени в Правилника за дейностите и вътрешния ред в общежитието на училището възможност, ред и начин за ползване на общежитието от външни лица.

На основание направените анализи и констатации са изведени следните изводи:
1. При съставянето, утвърждаването, изпълнението и отчитането на бюджетите на българските училища в чужбина за 2004 г. и 2005 г. са спазени изискванията на Закона за устройството на държавния бюджет, законите за държавния бюджет на Република България за 2004 г. и 2005 г. и постановленията за тяхното изпълнение за съответните години.

2. Действащите СФУК в задоволителна степен са осигурили своевременна и надеждна информация за вземането на правилни управленски решения, независимо от допуснатите пропуски и грешки при финансовото управление на бюджета и управлението на имуществото.

3. Прилаганите контролни процедури от българските училища в чужбина не създават добра вътрешно-контролна среда, която да гарантира адекватно и ефективно функциониране на СФУК.

4. За периода на одита от МОН и ръководствата на българските училища в чужбина не са осъществени навременни и ефективни действия за актуализиране на функциониращите СФУК съгласно указанията на АДВФК от 2003 г.

5. Управлението на бюджетните средства и на имуществата, предоставени на българските училища в чужбина, е осъществявано в съответствие с действащите нормативни актове, независимо от установените пропуски и нарушения.

ІІІ. ПРЕПОРЪКИ
На основание чл. 41, ал. 1 от ЗСП, се дават следните препоръки на:

Министъра на образованието и науката:
1. Да бъде упражнен контрол върху финансовото управление на бюджета и имуществото на българските училища в чужбина, в изпълнение на разпоредбите на чл. 35, ал. 1 от Закона за народната просвета.

Директорите на българските училища в чужбина:
1. Да бъдат преразгледани, актуализирани и допълнени съществуващите в училищата СФУК в съответствие с новото законодателство.

2. Да бъдат осигурени чрез СФУК адекватно разделяне на отговорностите по начин, който да не позволява един служител едновременно да има отговорност по одобряване, изпълнение, осчетоводяване и контрол.

На основание чл. 42, ал. 1 от ЗСП, в двумесечен срок от получаването на настоящия доклад, министърът и директорите на училищата следва да уведомят Сметната палата за предприетите действия за изпълнение на дадените препоръки.
Настоящият доклад е изготвен в изпълнение на чл. 41, ал. 1 от ЗСП.


Ерджан АЛКОВА,

член на сметната палата и



ръководител на отделение V



Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница