Доклад за резултатите от извършения одит на финансовото управление на бюджета и имуществото на Министерството на



Дата10.02.2018
Размер255.88 Kb.
#57277
ТипДоклад


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

СМЕТНА ПАЛАТА


ДОКЛАД

за резултатите от извършения одит на финансовото

управление на бюджета и имуществото на Министерството на

регионалното развитие и благоустройството

за периода от 01.01.2005 г. до 31.12.2005 г.


І. ВЪВЕДЕНИЕ

Въз основа на годишната програма за одитната дейност на Сметната палата за 2005 г. и на основание заповед № ОР-4-6 от 28.12.2005 г., издадена от ръководителя на отделение ІV, е извършен одит на финансовото управление на бюджета и имуществото на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), който обхвана периода от 01.01.2005 г. до 31.12.2005 г.

В резултат на извършения одит е съставен одитен доклад № 0400000605, приет с решение на Сметната палата № 034 от 01.02.2007 г.

Целта на одита е: да се проверят и оценят управленските решения, свързани с организацията, планирането, управлението и отчитането на бюджетните средства; да се провери и оцени надеждността на системата за финансово управление и контрол (СФУК) и законосъобразността на управлението на имуществото в МРРБ.

В законоустановения срок по чл. 39, ал. 3 от Закона за Сметната палата (ЗСП) е постъпило становище от ръководителя на одитирания обект, което не съдържа възражения по констатациите и оценките в одитния доклад. По постъпилото становище е изготвено заключение по чл. 39, ал. 5 от ЗСП, с което се потвърждават направените констатации и оценки в одитния доклад.

ІІ. ОСНОВНИ КОНСТАТАЦИИ И ОЦЕНКИ

ОТ ИЗВЪРШЕНИЯ ОДИТ
От извършения контрол на изпълнението на дадените препоръки на Сметната палата, дадени в резултат на предходния одит, се установи, че са изпълнени, с изключение на препоръката в частта за извършването на анализ и инвентаризация на обектите в процес на изграждане (незавършено строителство) с цел установяване на ефективността от инвестиции за всеки конкретен обект. По време на одита със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството е назначена комисия за извършване на проверки на място на отделни водоснабдителни обекти в процес на изграждане (язовири от местно и национално значение) за установяване на състоянието на доставеното оборудване и необходимостта от финансиране на тези обекти. Не са приети и оповестени критерии за финансирането на водоснабдителни, благоустройствени и геозащитни обекти.
1. Съставяне, изпълнение и отчитане на бюджета
При съставянето, приемането и разпределението на бюджета на МРРБ за 2005 г. са спазени изискванията на Закона за устройството на държавния бюджет (ЗУДБ), Закона за държавния бюджет на Република България (ЗДБРБ) за 2005 г., ПМС № 11 от 2005 г. за изпълнението на държавния бюджет на Република България за 2005 г. и указанията на Министерството на финансите (МФ).

Ръководството на МРРБ е осигурило осъществяването на дейността на МРРБ и второстепенните разпоредители с бюджетни кредити с предоставената субсидия, реализираните собствени приходи и финансирането чрез държавни инвестиционни заеми. Постъпилите приходи и извършените разходи са законосъобразни.

Проектобюджетът на МРРБ за 2005 г., разработен по елементите на бюджетната класификация, по политики и програми е представен в МФ в определения срок.

В съответствие с изискванията на чл. 1, ал. 2 от ПМС № 11 от 19.01.2005 г. за изпълнението на държавния бюджет на Република България за 2005 г., е утвърдено разпределението на бюджета за 2005 г. – за централна администрация и за второстепенните разпоредители с бюджетни кредити.

Бюджетът на МРРБ и на второстепенните разпоредители с месечното разпределение на утвърдените годишни размери по приходи, разходи, трансфери, субсидии, дефицит и финансиране по елементи на Единната бюджетна класификация (ЕБК) за 2005 г. е съставен в съответствие със законовите изисквания и е представен в МФ в определения срок.

Документацията за капиталовите разходи по обекти за строителство и основен ремонт на водоснабдителни, благоустройствени и геозащитни обекти, както и за дълготрайни активи с единична стойност над 100 хил. лв., е представена за утвърждаване в съответствие с изискванията на чл. 57 от ПМС № 11 от 19.01.2005 г.

За одитирания период извършените корекции по бюджета на МРРБ за 2005 г. са законосъобразни. В резултат на извършените корекции, приходите по уточнен план са увеличени с 11,08 на сто спрямо приходите, утвърдени с първоначално приетия бюджет на министерството за 2005 г.

За одитирания период са извършени 46 корекции на разходите по бюджета, в резултат на които разходите по уточнен план на МРРБ – Централна администрация (ЦА) към 31.12.2005 г. са с 9,54 на сто увеличени спрямо първоначално утвърдените разходи.

Планираните капиталови разходи по първоначално утвърдения бюджет са 76,46 на сто от утвърдените разходи със ЗДБРБ за 2005 г.

При извършения анализ на планирането на капиталовите разходи през 2005 г. се установи, че са извършени 22 корекции по отделни обекти от инвестиционната програма на МРРБ - ЦА.

Въз основа на извършените корекции са изготвени актуализирани разчети за финансиране на капиталовите разходи, които са утвърдени от министъра на финансите.

По източници на финансиране планираните капиталови разходи за 2005 г. са: чрез субсидия от републиканския бюджет в размер на 17 706 627 лв. и чрез съфинансиране по държавни инвестиционни заеми – 20 799 340 лв. По бюджета на МРРБ - ЦА за 2005 г. се администрират средства по три инвестиционни заема към дирекция „Програма ИСПА” – проект „България”: защита на речните и морските брегове от ерозията и абразията и свързаните с тях свлачищни процеси; проект „Пречистване на отпадъчните води в басейна на р. Марица – Стара Загора, Димитровград и Хасково” и проект „Изграждане на 284 къщи за ромското население в кварталите Столипиново и Шекер махала в Пловдив. Проектите се финансират от Европейската инвестиционна банка и Банката за развитие към Съвета на Европа (БРСЕ) и субсидия като съфинансиране от републиканския бюджет.

Утвърдените разходи по бюджета на МРРБ - ЦА са предназначени за изпълнение на основните политики и програми на министерството: за строителство и основен ремонт на водоснабдителни, благоустройствени и геозащитни обекти, за осъществяване на дейностите по устройството на територията, кадастъра, пътното дело, държавните имоти и жилищната политика, концесиите и строителния контрол.

● Разходите за заплати и възнаграждения на персонала, нает по трудови и служебни правоотношения, са 11,39 на сто от изпълнението на общите разходи, като в структурата на разходите за заплати и възнаграждения най-голям е относителният дял на разходите за заплати и възнаграждения на персонала, нает по служебни правоотношения – 61,38 на сто.



  • Изискванията за документална обоснованост на извършената работа и на изплащането на уговореното възнаграждение при част от сключените граждански договори не са унифицирани. В предмета на договорите и в документите за отчитане на извършената работа (приемно-предавателни протоколи, отчети или докладни записки), изпълнението на видовете работи не е формулирано точно, ясно и конкретно, което създава риск при осъществяването на контрол по изпълнението на гражданските договори. Не са регламентирани редът и начинът на отчитане на извършените работи по сключените граждански договори.

● Разходите за издръжка, отчетени към 31.12.2005 г., са 9,91 на сто от общите разходи по бюджета. Разходването и отчитането на видовете разходи, включени в издръжката на МРРБ – ЦА, за одитирания период са извършени при спазване на съответните законови, подзаконови и вътрешни актове, които регламентират документирането и отчитането на разходите за материали, командировки, постелен инвентар и облекло, гориво, външни услуги.

● От общите разходи по бюджета капиталовите разходи са 66,06 на сто. С най-голям относителен дял са разходите за придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА) - 53,79 на сто.

За одитирания период изпълнението на капиталовите разходи е 52,35 на сто спрямо планираните. Отчетените разходи по инвестиционната програма на МРРБ за 2005 г. с източник на финансиране - кредити с държавни гаранции по държавните инвестиционни заеми към 31.12.2005 г., са 30,65 на сто от планираните за годината. Причините за незадоволителното усвояване на средствата за капиталови разходи, финансирани със заемни средства, са: възникнали в процеса на работа технологични проблеми и влошени климатични условия за проект България (изпълнение 60,11 на сто); забавяне на тръжните процедури за избор на фирма за проектирането и строителството, незадоволително изпълнение на идейния проект, представен от изпълнителя и забавяне на представяне на гаранции за авансово плащане и изпълнение от страна на изпълнителя - за проект „Пречистване на отпадъчните води в басейна на р. Марица – Стара Загора, Димитровград и Хасково” (изпълнение 5,50 на сто); за проект „Изграждане на 284 къщи за ромското население в кварталите Столипиново и Шекер махала в Пловдив” – не са усвоени средства за одитирания период. След анализ и оценка на финансиращия орган (БРСЕ) банката отказва изпълнението на проекта в община Пловдив, като българските власти следва да решат в кои други общини ще се изпълнява проектът.

Въпреки приетите контролни процедури за управление на проекти, финансирани чрез държавни инвестиционни заеми, продължава тенденцията от предходни години за неритмично и слабо усвояване на средствата по държавните инвестиционни заеми.



  • Отчетените разходи за основен ремонт за одитирания период са 83,22 на сто спрямо уточнения годишен план. Сключени са 11 договора за основен ремонт на сгради, възстановяване на улични настилки и авторски надзор за обектите.

При анализа на управленските решения, свързани с изпълнението на част от договорите и извършените разплащания по тях, се установиха пропуски:

  • Управленските решения във връзка с изпълнението на два договора по проект BG 004.02 „Инвестиране в бизнес инкубатори в райони с индустриален упадък” – в градовете Кърджали и Мездра към Главна дирекция „Изпълнителна агенция – Програма ФАР” не са осигурили своевременното и ефективно усвояване на средствата и изпълнението на договорите, с което се създава риск от постигането на целите на проекта и се прехвърля изпълнението до завършването на обектите на съфинансиращите страни – общините Кърджали и Мездра.

● Изпълнението на разходите за придобиване на ДМА е 47,97 на сто спрямо уточнения годишен план. С най-висок относителен дял са разходите за изграждане на инфраструктурни обекти – 98,44 на сто от общите разходи за придобиване на ДМА. Сключени са 101 договора за изпълнение на строително-монтажни работи (СМР), проектно-проучвателни работи, строителен надзор и авторски надзор. Основната част от средствата са предназначени за изграждане на инфраструктурни водоснабдителни, благоустройствени и геозащитни обекти.

Разходите са документирани в съответствие с изискванията на Правилата за приемане и отчитане на извършените СМР за обекти, включени в инвестиционната програма на МРРБ. Извършеният предварителен контрол е удостоверен в съответствие с изискванията на Указания № 2 от 27.06.2003 г. на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол (АДВФК).

Установиха се пропуски при изпълнението на договор № 221 от 27.09.2004 г., сключен между МРРБ и „Трансстрой Бургас” АД, за извършване на СМР за обект „Водоснабдяване на с. Ставерци и с. Брегаре от Ченгене Сарай”, община Долна Митрополия. От МРРБ не са предприети своевременни действия за търсене на неустойка за забавяне на изпълнението на задължението съгласно чл. 30 от сключения договор.

По време на одита с доклад на отговорния служител от дирекция „ВиК” до министъра на регионалното развитие и благоустройството е направено предложение за предприемане на действия за окончателно завършване на обекта и начисляване на неустойки за неизпълнение на договорните задължения.



  • Отчетените разходи за придобиване на нематериални дълготрайни активи са 89,12 на сто спрямо уточнения годишен план. За одитирания период са сключени 46 договори за изпълнение на задачи - изработване на планове, програми, проекти, стратегии, програмни продукти в изпълнение на функциите на министерството в областите на териториалното устройство и децентрализацията, програмирането на регионалното развитие, държавната собственост и жилищната политика.

Извършените капиталови разходи са документирани и отчетени в съответствие с изискванията на Закона счетоводството (ЗСч) и ЕБК за 2005 г.

  • За предотвратяване и ликвидиране на последствията от стихийни бедствия и аварии, включително и за преодоляване на последиците от интензивните валежи, по бюджета на МРРБ - ЦА за 2005 г. с решения на Постоянната комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи (ПКЗНБАК) са предоставени средства в размер на 2 075 908 лв. За изпълнението на обектите са сключени 54 договора за извършване на ремонтно-възстановителни работи. В част от решенията на комисията за предоставяне на средства са определени не само обектите за финансиране, но и получателите на тези средства чрез бюджета на МРРБ – търговски дружества (ВиК дружества). По този начин с решенията на комисията се предопределя изборът на изпълнител на обектите и се създават предпоставки за формално изпълнение на нормативните актове при предоставянето на средства за осъществяване на дейностите по предотвратяване и ликвидиране на последствията от бедствия и аварии. Този подход на предварително определяне на изпълнителите би могъл да създаде корупционен риск при възлагане на поръчките.

За изпълнението на обекти, включени в решения № СБ-9 от 14.07.2005 и СБ-16 от 20.10.2005 г., в които са определени изпълнителите директно (ВиК дружества от системата на МРРБ), е забавено възлагането, като договорите със съответните изпълнители са сключени през ноември и декември. За извършването на работите по възстановяване на щетите по водопреносните системи и съоръжения са сключени договори за изпълнение на обектите след извършването на част от ремонтно- възстановителните работи от ВиК дружествата, определени като изпълнители в самите решения на ПКЗНБАК. В резултат на липсата на проектна готовност за изпълнението на три обекта е забавено възлагането, което е причина за несвоевременното сключване на договорите с изпълнителите и за откриването на акредитиви.

  • Поради несвоевременното възлагане на част от обектите и провеждане на процедури по Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки (НВМОП) за обекти, чийто срок на изпълнение е през 2007 г., са открити на 28.12.2005 г. акредитивни сметки на обща стойност 995 439 лв. в полза на изпълнителите по шест договора за изпълнението на обекти, за които са предоставени средства от ПКЗНБАК. Сметките са открити с разрешение на министъра на финансите. Към 31.12.2005 г. не са отчетени и не са възстановени предоставените с решения на ПКЗНБАК средства за преодоляване на бедствия и аварии за изпълнението на шест обекта.

Към определения срок – 31.05.2006 г., за закриване на акредитивите, съгласно сключения договор с ЦКБ, средствата, предоставени с решения на ПКЗНБАК, са усвоени и акредитивите са закрити. Не са усвоени изцяло средствата по акредитива за обект „Аварийно-възстановителни работи на хранителен водопровод Ф 800”, Шумен, в размер на 92 467 лв., поради възникнали свлачищни процеси и необходимостта от изготвяне на нов проект.

В изпълнение на изискванията на параграф 25, ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби (ПЗР) на ЗДБРБ за 2005 г., наличните салда по акредитивите са възстановени по бюджетната сметка на МРРБ в БНБ. С управленските решения във връзка с възлагането и изпълнението на обекти, за които са предоставени средства с решения на ПКЗНБАК са създадени условия за законосъобразно разходване на отпуснатите средства. Средствата за преодоляване на последиците от стихийни бедствия, аварии и катастрофи са изразходвани по предназначение за обектите, за които са отпуснати.



  • През одитирания период средствата за капиталови разходи не са усвоявани ритмично. През декември са сключени 51 договора за изпълнение на СМР, строителен надзор, за придобиване на ДМА и нематериални ДМА на обща стойност 5 649 385 лв., които представляват 32,28 сто от сключените общо договори за инвестиционни обекти за 2005 г. Извършените плащания за капиталови разходи за декември са 3 899 342 лв., или 28,28 на сто от отчетените за одитирания период. Възлагането на голяма част от договорите в края на финансовата година създава риск за спазването на процедурите по Закона за обществените поръчки (ЗОП) и НВМОП и за осъществяването на контролните процедури, както преди поемането на задълженията, така и при изпълнението на договорите.

Поради забавеното възлагане и усвояване на средствата за капиталови разходи са открити 19 акредитива със срок на валидност – 01.05.2006 г. (13 за обекти от инвестиционната програма на МРРБ и шест за обекти, финансирани целево съгласно решения на ПКЗНБАК), което представлява неизпълнение на част от инвестиционната програма за 2005 г. Това е индикатор за пропуски в инвестиционния процес, в организацията и взаимодействието между отделните структурни звена в МРРБ при възлагането и изпълнението на договорите за обекти от инвестиционната програма на министерството за 2005 г.:

  • Не са разработени и приети процедури за цялостна организация на инвестиционния процес във връзка със специфичните функции и цели, които изпълнява МРРБ, и следва да постигне чрез осъществяваните дейности, в които да се регламентират взаимоотношенията и координацията между всички страни в този процес – възложител, изпълнител и строителен (авторски) надзор. Не са утвърдени критерии и приоритети за финансирането на инвестиционните обекти, което създава рискове от необосновани текущи промени в инвестиционната програма и несвоевременно изпълнение на инвестиционните цели на министерството.

  • В инвестиционната програма са включени обекти, за които не са представени актуални работни проекти и не е осигурена пълна проектна готовност, особено за обекти от предходни години, а друга част се възлагат и в хода на изпълнението се актуализират проекти, което води до удължаване на сроковете за изпълнение, разсрочване на времето за изпълнение и до увеличаване на размера на финансирането над първоначално договорените стойности.

  • Част от забавеното възлагане за изпълнение на инвестиционните обекти е в резултат на недостатъчната координация между дирекциите от специализираната администрация, отговорни за подготовката на техническата документация при възлагането на поръчките и отдел „Обществени поръчки” в МРРБ - ЦА.

Създадените контролни процедури при планирането и изпълнението на разходите за инвестиционните обекти не гарантират в достатъчна степен ефективното текущо управление на предоставените бюджетни средства за капиталови разходи.
2. Анализ и оценка на СФУК
В МРРБ са изградени СФУК, които се актуализират и допълват в съответствие с промените в законодателството и с динамиката на процесите в организацията, съгласно Указания № 2 за изграждане и функциониране на СФУК на АДВФК. Задължителните елементи - предварителния контрол и системата на двойния подпис по отношение на документите, свързани с поемане на задължения, не са прилагани последователно през цялата година. Към края на одитирания период предварителният контрол и системата на двойния подпис се прилагат в съответствие с нормативните изисквания.

Спазването на вътрешните контролни процедури, съобразени със спецификата на дейностите, които осъществява МРРБ, допринася за намаляване на риска от незаконосъобразно управление на бюджетните средства, с изключение на отделни пропуски при текущото управление на част от капиталовите разходи по бюджета на МРРБ за одитирания период.

Организацията и управлението на човешките ресурси през одитирания период са осъществявани в съответствие с действащото законодателство. Спазени са основните изисквания на нормативната уредба в областта на организацията и управлението на човешките ресурси, което създава условия за добро управление на персонала в министерството.

Допуснати са несъответствия между утвърдените и действащи през одитирания период длъжностни разписания и Устройствения правилник на МРРБ - ЦА в три дирекции (“Комплексни анализи, експертизи и проекти”, “Изпълнителна дирекция – Програма ФАР” и “Държавна собственост и жилищна политика”), с които са нарушени разпоредбите на чл. 11 от Закона за администрацията.


3. Организация и функциониране на счетоводната система
Счетоводната система в МРРБ - ЦА е организирана в съответствие с разпоредбите на Закона за счетоводството (ЗСч), Сметкоплана на бюджетните предприятия за 2005 г., ЕБК за 2005 г., писмо ДДС № 20 от 14.12.2004 г. и указанията на МФ.

● Извършена е преоценка на ДМА с нереално занижени или завишени отчетни стойности към 31.12.2005 г. в съответствие с изискванията на т. 16.21. и т. 16.22. от писмо ДДС № 20 от 14.12.2004 г. на МФ.

● Във връзка с изискванията на т. 16.6. от ДДС № 20 от 14.12.2004 г. за инфраструктурните обекти и дълготрайните материални активи с незавършен процес на придобиване към 31.12.2005 г. не е извършена приблизителна счетоводна оценка на разходите на съответния етап на тяхното придобиване поради огромния обем на обектите, разположени на територията на цялата страна, и продължителния процес на тяхното изграждане.

● В изпълнение на разпоредбите на т. 24.1. и т. 24.2. от писмо ДДС № 20 от 14.12.2004 г. е оповестена информация по отношение на свързаните лица - търговски дружества и държавни предприятия в системата на МРРБ: данни за пряко контролираните лица, за индиректно контролирани, други дялови участия. Заведени са дяловите участия на МРРБ в търговските дружества съгласно списък на държавните предприятия и предприятията с държавно участие в системата на МРРБ. Отчитането на дяловите участия и акции в търговските дружества и държавни предприятия – свързани лица, е извършено чрез прилагането на метода на собствения капитал.

Счетоводно е отразен припадащият се дял на МРРБ в годишния финансов резултат на търговските дружества и продаденото дялово/акционерно участие на МРРБ при приватизация на търговските дружества.

Извършените стопански операции са отразени в съответните счетоводни сметки и по баланса на МРРБ към 31.12.2005 г. в изпълнение на изискванията на т. 28, във връзка с т. 24 от ДДС № 20.

● По баланса на МРРБ към 31.12.2005 г. е извършено отписване на прехвърленото вземане за отпусната временна финансова помощ от централния бюджет на „Водоснабдяване и канализация” ООД, Търговище, в размер на 2 347 280 лв, в изпълнение на разпоредбата на параграф 88, ал. 1 от ЗДБРБ за 2006 г. Цитираната разпоредба не е изцяло изпълнена, тъй като с отписаното вземане не е увеличен капиталът на дружеството. Счетоводното отписване на вземането към 31.12.2005 г., което е извършено преди увеличаването на капитала на дружеството не отразява вярно и точно в хронологичен ред осъществените стопански операции, съгласно изискванията на чл. 2 от ЗСч и формира риск за осъществяването на контрол и осигуряването на проследимост на изпълнението на задължението за увеличаване на дяловото участие на държавата в капитала „ВиК” ООД, Търговище. Допуснатата нередност при отразяване на отписването на вземането по баланса на МРРБ към 31.12.2005 г. от „ВиК” ООД, Търговище, е под определения стойностен праг на същественост при отразяване на активите.

По време на одита се състави коригираща счетоводна статия за завеждането на вземането за отпуснатата временна финансова помощ.



  • С утвърдените вътрешни актове, които регламентират изграждането и функционирането на счетоводната система в МРРБ - ЦА за 2005 г. са създадени предпоставки за спазване на основните счетоводни принципи и за прилагането на единна методология от второстепенните разпоредители с бюджетни кредити при отчитането на стопанските операции. Осъществявани са оперативен, текущ и последващ контрол за спазване на бюджетната и финансовата дисциплина, правилно оформяне на първичните и вторичните счетоводни документи, както и своевременно отразяване на стопанските операции в счетоводните регистри.


4. Управление на имотите - държавна собственост, предоставени на МРРБ
Взетите решения през одитирания период са осигурили управлението на предоставените имоти в съответствие със законовите изисквания. Не са предприети своевременни действия за ефективно управление на два имота: за ползването на имот по предназначение – сграда с обособени гаражни клетки в кв. Хладилника, и гаражни паркоместа в кв. Мотописта, ползвани без правно основание:

  • От областния управител на област София не е издаден акт за държавна собственост за имот – ведомствен гараж (сграда и обособени 29 гаражни клетки), кв. Хладилника, бул. „Черни връх” № 60. Отчетените разходи за издръжка на имота за периода от 01.01.2005 г. до 31.12.2005 г. (ел. енергия, охрана и др.) са 21 168 лв. Предвид извършените разходи за експлоатация на обекта и наличието на ведомствен гараж в централната административна сграда на министерството, имотът не се използва достатъчно пълноценно (по предназначение). С протокол на комисия, определена със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството, от МРРБ е взето решение „вещното право върху имота да се внесе като непарична вноска в капитала на търговско дружество „Техноекспортстрой” ЕАД, София, след съставяне на акт за държавна собственост. От МРРБ е внесена преписка в Областна администрация – област София, за съставяне на акт за държавна собственост през 2004 г., който до приключване на одита все още не е издаден.

  • Имоти - частна държавна собственост, район Триадица, ж.к. Мотописта (ЕЖГ „Витоша”) – седем гаражни паркоместа в подблоково пространство на жилищни блокове, през част от одитирания период без правно основание се ползват от физически лица. За част от имотите МРРБ е направило искане до областния управител на област София за изземване на основание чл. 80 от Закона за държавната собственост (ЗДС). По време на одита министърът на регионалното развитие и благоустройството е направил мотивирано предложение до областния управител на област София за отнемане от МРРБ поради отпаднала нужда на имотите. С решение № 298 от 26.04.2006 г. на Министерския съвет имотите са отнети от МРРБ и са предоставени безвъзмездно за управление на областния управител на област София.

  • За одитирания период по баланса на МРРБ са заведени 18 жилищни имота. Не са извършени разпоредителни действия с жилищните имоти - собственост на МРРБ. Не са сключвани договори за отдаване под наем. Отдадени под наем са 16 жилищни имота, като договорите за наем са сключени преди одитирания период. Определената наемна цена на кв. м е в съответствие с изискванията на чл. 38 от Правилника за прилагане на ЗДС (отм.). За два от жилищните имоти не са издадени актове за държавна собственост към 31.12.2005 г., въпреки изпратените преписки до областния управител на област София през 2004 г.


5. Спазване на изискванията на Закона за обществените поръчки и на Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки
В МРРБ са приети вътрешни правила за организацията и дейността на административните звена в МРРБ по подготовка и провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчки. Правилата имат за цел подобряване на координацията по подготовката на процедурите за възлагане на обществените поръчки и са съобразени с реда и начина на провеждане на процедурите, регламентирани със ЗОП и НВМОП.

За осъществяване на вътрешен контрол върху процедурите с вътрешните правила са въведени изисквания за съгласуване на документацията за откриване на процедура, решението за откриване на процедура за възлагане на обществена поръчка, решението за класиране и определяне на изпълнител, както и договорите за обществени поръчки.

Обществени поръчки са възложени в рамките на утвърдените средства за 2005 г. съгласно поименния списък за финансиране на капиталовите разходи.


  • През одитирания период за разходване на средствата по бюджета на МРРБ са проведени три процедури за възлагане на обществени поръчки по реда на ЗОП. Сключени са три договора за възлагане на обществени поръчки - една за строителство и две за услуги. И трите обществени поръчки са възложени чрез процедура на договаряне. Двете поръчки за услуги са възложени чрез процедура на договаряне с обявление. Третата обществена поръчка по ЗОП е за изпълнение на СМР на обект: „Пречиствателна станция за питейни води (ПСПВ) и довеждащ водопровод – град Сандански” със стойност на договорените СМР - 3 645 625 лв. Възлагането на обществената поръчка е осъществено чрез процедура на договаряне без обявление на основание чл. 90, ал. 1, т. 8 от ЗОП. Процедурата за възлагане на обществена поръчка е проведена в съответствие със изискванията на ЗОП.

  • За одитирания период по реда на НВМОП са проведени 48 процедури за възлагане на малки обществени поръчки, от които: 19 процедури - чрез открит конкурс, и 29 процедури - чрез договаряне с покана. Възложени са 62 малки обществени поръчки чрез три ценови оферти и 13 - директно по реда на чл. 2, ал. 3 от НВМОП.

В МРРБ през 2005 г. по реда на НВМОП в резултат на проведените процедури са сключени договори с обект малка обществена поръчка, както следва: строителство - 21 договора, доставки - 6 договора, и услуги – 23 договора.

Видът на обявените и проведени процедури за възлагане на малки обществени поръчки е определен съобразно тяхната стойност и е в съответствие с праговете, установени по НВМОП.

Прекратени са две процедури за възлагане на малки обществени поръчки. И в двата случая прекратяването е извършено в съответствие с основанията по чл. 24 от НВМОП.

От всичките проведени процедури по НВМОП само в два случая са оспорвани решенията на възложителя по проведените процедури за възлагане на услуги по „Поддръжка и извършване на текущ ремонт на автомобилите от автопарка на МРРБ” и за „Осигуряване на самолетни билети за служители на МРРБ”.

По реда на НВМОП са проведени три процедури за възлагане на допълнителни СМР на обекти, строителството на които не е завършило. Процедурите на възлагане на обществените поръчки за допълнителни СМР на посочените обекти са проведени в съответствие с изискванията на НВМОП.


  • При извършената проверка за спазване на изискванията за провеждане на процедури по НВМОП (чрез директна проверка на 23 процедури по документацията, намираща се в досиетата на отдел „Обществени поръчки”), се обобщиха следните резултати:




  • спазени са сроковете по чл. 35 от НВМОП при провеждане на процедурите на открит конкурс за изпращане на обявленията за малка обществена поръчка до „Държавен вестник” и до Агенцията по обществени поръчки (АОП) за обнародване и вписване;

  • документацията за участие съдържа необходимите по чл. 8 от НВМОП документи;

  • обявленията съдържат необходимата информация по чл. 6 от НВМОП;

  • в методиката за оценяване на офертите като критерий за оценка е прието икономически най-изгодното предложение, като са определени показателите и относителната им тежест;

  • към протоколите на комисията за оценка на офертите са приложени таблици за оценка на офертите съобразно приетите критерии за оценка;

  • спазено е изискването по чл. 26 от НВМОП относно определения от възложителя размер на гаранцията за участие и гаранцията за изпълнение по отделните процедури;

  • спазено е изискването на чл. 31, ал. 2 от НВМОП договорите да включват всички предложения от офертите на кандидатите;

  • спазено е изискването на чл. 54 от НВМОП – решенията за възлагане на обществена поръчка чрез договаряне с покана са мотивирани. В мотивите се съдържат обстоятелствата, обосновали избора на процедурата. В част от проверените досиета не се съдържат документи, обосноваващи изложените в мотивите обстоятелства, в съответствие с чл. 2, ал. 3 от Вътрешните правила за възлагане на обществени поръчки в МРРБ.

  • При извършената проверка за спазване на изискванията за възлагане на малки обществени поръчки по реда на ЗОП и НВМОП, направена въз основа на предоставената обобщена информация по определени показатели, се установи, че не е спазен седемдневният срок по чл. 34, ал. 1 от НВМОП за изпращане на информация за вписване в Регистъра на обществените поръчки.

За девет сключени договори за обществени поръчки информацията е изпратена със закъснение до АОП за вписване в Регистъра на обществените поръчки, както следва:

- по договор № 250 от 15.12.2005 г. за изпълнение на СМР на обект: „Реконструкция на деривация „Амза дере”, язовир Асеновец, област Сливен, с изпълнител “Биндер” АД, е проведена процедура на открит конкурс - изпратена информация с писмо изх. № 90-03-547 от 30.12.2005 г.;

- по договор № 265 от 19.12.2005 г. за изпълнение на СМР на обект: „Реконструкция на водопроводна мрежа на Разград – ул. “Момчил Войвода”, с изпълнител “Промишлено строителство” ЕООД, Разград, е проведена процедура на открит конкурс изпратена информация с писмо № 90-03-548 от 30.12.2005 г.;

- по договори № 65 от 08.06.2005 г., № 66 от 08.06.2005 г. с предмет „Техническа помощ - консултански услуги” с изпълнители “Геозащита Перник” ЕООД и “Геозащита Плевен” ЕООД е проведена процедура на договаряне с покана - изпратена информация с писмо № 90-03-241 от 21.06.2005 г.;

- по договор № 300 от 23.12.2005 г. с предмет „Техническа помощ -консултански услуги за област София град, Софийска област, Перник с изпълнител “Геозащита” ЕООД, Перник, е проведена процедура на договаряне с покана – изпратена информация с писмо изх. № 90-03-4 от 06.01.2006 г.;

- по договор № 308 от 23.12.2005 г. с предмет „Актуализация на работен проект за обект: „Укрепване на свлачище от сп. „Кипарис” до в.з. „Кранево” с изпълнител “Геозащита” ЕООД, Варна, е проведена процедура на договаряне с покана – изпратена информация с писмо изх. № 90-03-2 от 06.01.2006 г.;

- по договор № 276 от 21.12.2005 г. за възлагане на строителен надзор на обект: „Изграждане на довеждаща инфраструктура на площадката на новоизграждащата се „ПСОВ-Хасково – подобекти „Изграждане на външен път” и „Изграждане на ел. провод” с изпълнител “Пътинвестинженеринг” АД е проведена процедура на договаряне с покана изпратена информация с писмо изх. № 90-03-03 от 06.01.2006 г.;

- по договор № 54 от 20.05.2005 г. с предмет „Осигуряване на допълнителни възможности за информационно обслужване на избирателите” с изпълнител “Инлайн” ООД е проведена процедура на договаряне с покана изпратена информация с писмо изх. № 90-03-218 от 08.06.2005 г.;

- по договор № 79 от 24.06.2005 г. с предмет „Разработване на предварителна оценка на регионалните планове за развитие” с изпълнител ЕТ “Си Ем Ри консултинг – Ангел Мирчев” е проведена процедура на открит конкурс изпратена информация с писмо изх. № 92-00-689 от 12.07.2005 г.;

- по договор № 71 от 17.06.2005 г. с предмет „Поддържане и експлоатация на Национална база данни „Население” към МРРБ” с изпълнител “Информационно обслужване” АД е проведена процедура на договаряне с обявление по ЗОП – изпратена информация с писмо изх. № 92-00-661 от 01.07.2005 г.

● През 2005 г. по бюджета на МРРБ са предоставени целеви средства от резерва за непредвидени и неотложни разходи по чл. 1, ал. 2, раздел ІІ, т. 4 и § 46 от ЗДБРБ за 2005 г. Средствата са утвърдени с решения на Постоянната комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи (ПКЗНБАК).

С решенията са утвърдени размера на средствата, определени са видовете работи и обектите, за които следва да се разходват. За някои от обектите са посочени конкретните дружества „Водоснабдяване и канализация” („ВиК”), на които се предоставят средствата за изпълнение на определените видове работи.

За разходването на целевите средства и за изпълнение на задачите по възстановяване на последиците от интензивни валежи и активизирани свлачища през 2005 г. са сключени от МРРБ общо 54 договора за обществени поръчки.

Четири договори за СМР са сключени въз основа на проведени процедури за възлагане на обществени поръчки по реда на НВМОП - чрез процедура на договаряне с покана, на основание чл. 53, ал. 1, т. 4 от НВМОП, за изпълнение на задачите, определени с решенията на ПКЗНБАК. В тези случаи правилно е избрана процедурата в зависимост от стойността и обекта на обществената поръчка и в изпълнение на съответните решения на ПКЗНБАК.

От проверка на процедурите за възлагане на четирите обществени поръчки се обобщиха следните резултати:


  • спазено е изискването на чл. 54, ал. 1 от НВМОП, решенията за възлагане на малка обществена поръчка са мотивирани, одобрени са поканите и документацията. Посочени са лицата, до които да се изпрати поканата за участие, като е спазено изискването на чл. 55 от НВМОП относно броя на поканените лица. Параметрите на поръчката, определени в съответните решения на ПКЗНБАК, са спазени и се съдържат в поканата;

  • направените предложения и постигнатите договорености при провеждане на процедурите са отразени в отделен протокол, с което е спазено изискването на чл. 57, ал. 1 от НВМОП;

  • спазени са сроковете по чл. 42, ал. 1 от НВМОП, за обявяване с решение класирането на участниците и участника, определен за изпълнител по чл. 31, ал. 3 от НВМОП за сключване на договорите за малка обществена поръчка и по чл. 34 от НВМОП за изпращане на информация за сключените договори за вписване в Регистъра на обществените поръчки.

За изпълнение на договорените СМР и в рамките на утвърдените средства от ПКЗНБАК по съответните решения са сключени три договори за възлагане на малка обществена поръчка на основание чл. 2 от НВМОП, чрез три ценови оферти за възлагане на строителен надзор.

Останалите договори за обществени поръчки за възлагане на ремонтно-възстановителни работи и СМР за преодоляване на щетите от интензивните валежи през 2005 г. са сключени със съответните „ВиК” дружества, посочени в отделните решения на ПКЗНБАК и в рамките на утвърдените средства с тях.

По този начин са изпълнени решенията на ПКЗНБАК и са възложени определените в тях задачи за отстраняване на щетите.
ІІІ. ПРЕПОРЪКИ
На основание чл. 41, ал. 1 от ЗСП, се дават следните препоръки на министъра на регионалното развитие и благоустройството:
1. Да се извърши анализ и да се определи и начисли приблизителна счетоводна оценка на разходите за придобиване на ДМА на съответния етап от придобиването на обектите в процес на изграждане (незавършено строителство) в изпълнение на дадена препоръка от предходен одит и в съответствие с изискванията на т. 16.21. и т. 16.22. от ДДС № 20 от 2004 г. на МФ.
2. Да се приемат правила, в които да се регламентират изискванията за документална обоснованост и отчитане на извършената работа по сключените граждански договори, с цел извършването на контрол по тяхното изпълнение.
3. Да се предяви искане за дължимата неустойка за забавяне на изпълнението на задължението от изпълнителя по сключен договор № 221 от 27.09.2004 г. между „Трансстрой Бургас” АД и МРРБ.

4. За оптимизиране на инвестиционния процес и на координацията между всички страни в него е необходимо:

● да се разработят и утвърдят правила за регулиране на взаимоотношенията между страните в инвестиционния процес, съобразно специфичните функции и дейности на МРРБ, с цел осигуряване на своевременното възлагане и изпълнение на включените в годишната програма инвестиционни обекти;

● да се утвърдят критерии и приоритети за финансиране на обектите от инвестиционната програма, като се включват единствено обекти, с актуални работни проекти и осигурена пълна проектна готовност.


5. Да се приведе утвърдената от министъра на регионалното развитие и благоустройството обща численост на персонала в длъжностните разписания в съответствие с приетата в Устройствения правилник на МРРБ за дирекциите „Комплексни анализи, експертизи и проекти”, „Изпълнителна дирекция – Програма ФАР” и „Държавна собственост и жилищна политика”.
6. Да се увеличи капиталът на „Водоснабдяване и канализация” – ООД, Търговище, с размера на предоставената временна финансова помощ на дружеството по бюджета на МРРБ съгласно изискванията на §§ 88, ал. 2 от ПЗР на ЗДБРБ за 2006 г.

7. Да се изготви напомнително писмо до областния управител на област София за своевременното съставяне на акт за държавна собственост на имот – ведомствен гараж (сграда и обособени 29 гаражни клетки), кв. “Хладилника”, бул. “Черни връх” № 60.


8. Във вътрешните правила за възлагане на обществени поръчки на МРРБ да се:

  • регламентира редът за взаимодействие между отдел “Обществени поръчки” и специализираните дирекции по подготовка и провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчки, с цел предоставяне на съответната документация, потвърждаваща мотивите на решенията за възлагане на поръчките;

  • определи длъжностно лице от отдел “Обществени поръчки” за изпращане на информацията за сключените договори до АОП, с цел спазване на законово определените срокове.

На основание чл. 42, ал. 1 от ЗСП, в срок до 31.05.2007 г., министърът на регионалното развитие и благоустройството следва да уведоми писмено Сметната палата за предприетите мерки по изпълнение на дадените препоръки, а в срок до 31.12.2007 г. – относно препоръката по т. 1 от доклада за резултатите от одита.


Коста КОСТОВ,

член на Сметната палата и



ръководител на Отделение ІV



Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница