Доклад за въздействието върху околната среда Април 2007 г. Оперативна програма за трансгранично сътрудничество Румъния България



страница1/7
Дата23.01.2018
Размер0.72 Mb.
#51138
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6   7
Оперативна програма за трансгранично сътрудничество Румъния – България

Предварителна оценка и Стратегическа оценка на въздействието върху околната среда

Проект на доклад за въздействието върху околната среда

Април 2007 г.


Оперативна програма за трансгранично сътрудничество Румъния – България

Предварителна оценка и Стратегическа оценка на въздействието върху околната среда

Проект на доклад за въздействието върху околната среда

Април 2007 г.


Съдържание


2.1 Подход и използвана методология 8

2.2 Ниво едно: Цели 8

2.3 Ниво две: мерки и избираеми дейности 8

2.4 Ниво три: Критерии за избор на предложените дейности 9

2.5 Структура на доклада 9

3.1 Обща цел, конкретни цели и приоритети 10

3.2 Състояние на околната среда 11

5.2 Оценка на Приоритетните оси 15

5.3 Оценка на вероятните значими ефекти, влияещи върху съответните фактори на околната среда и тяхната връзка с екологичните цели 16

6.1 Стъпка едно 20

6.2 Стъпка две 21

6.3 Стъпка три 21

6.4 Стъпка четири 22



Таблица на приложенията

2.1 Подход и използвана методология

2.2 Ниво едно: Цели

2.3 Ниво две: мерки и избираеми дейности

2.4 Ниво три: Критерии за избор на предложените дейности

2.5 Структура на доклада

3.1 Обща цел, конкретни цели и приоритети

3.2 Състояние на околната среда

3.2.1 Биоразнообразие, флора и фауна

3.2.2 Човешко здраве

3.2.3 Почва

3.2.4 Вода

3.2.5 Въздух

3.2.6 Климатични фактори

3.2.7 Културно наследство

5.2 Оценка на Приоритетните оси

5.2.1 Приоритетна ос 1: Подобрена мобилност и достъп до транспортна информационна и комуникационна инфраструктура

5.2.2 Приоритетна ос 2: Околна среда – Разумна експлоатация и защита на присъщите качество и стойност на изключителните природни ресурси на областта

5.2.3 Приоритетна ос 3: Икономическо и социално развитие – Икономическо и социално сближаване чрез съвместно определяне и насърчаване на сравнителните предимства на региона.

5.2.4 Приоритетна ос 4: Техническа помощ

5.3 Оценка на вероятните значими ефекти, влияещи върху съответните фактори на околната среда и тяхната връзка с екологичните цели

Биоразнообразие, флора и фауна

5.3.1 Население и човешко здраве

5.3.2 Почви, използване на земята и ландшафт

5.3.3 Води

5.3.4 Въздух и климатични фактори

5.3.5 Материални активи и културно наследство

5.3.6 Енергетика, енергийна ефективност и използване на възобновяеми източници на енергия

5.3.7 Търсене на транспортни услуги, достъпност и мобилност

5.3.8 Адаптиране към промените в климата

5.3.9 Управление на отпадъците

6.1 Стъпка едно

6.2 Стъпка две

6.3 Стъпка три

6.4 Стъпка четири

Приложение 1 Диаграма на оценката

Приложение 2 Форма за попълване от кандидатстващите





1 Нетехническо резюме

Европейското териториално трансгранично сътрудничество представи оперативна програма за Румъния и България за периода 2007-2013 г1. Министерството на европейската интеграция е отговорната национална институция за програмата в Румъния.

Настоящият доклад е оценка на околната среда за оперативната програма (ОП). ОП задава рамката на Европейското териториално трансгранично сътрудничество между румънските и българските гранични райони в рамките на Политиката за сближаване 2007-2013 г. Програмата ще подпомогне трансграничното сътрудничество чрез събиране на различните участници, икономически субекти и общности – за по-добро оползотворяване на възможностите, предлагани от общото развитие на трансграничната зона.

Бюджетът на ОП възлиза на €256 милиона. Програмата ще бъде финансирана от държавните и местните бюджети и съфинансирана от Европейкия фонд за регионално развитие (ЕФРР); приносът на ЕС възлиза на 85% от общите публични разходи.

Състоянието на околната среда в граничната зона е анализирано в ОП и са формулирани следните заключения:

"Разнообразната околна среда в района е в относително добро състояние, но е податлива на замърсяване от човешка дейност и природни бедствия. По-конкретно основните заплахи за околната среда са обезлесяването, замърсяването на земеделските земи и на река Дунав и водните течения в региона. Важен проблем е и ерозията на бреговете на Черно море.

Нуждата от интензивно напояване на земята може да повиши нивото на замърсяване, особено там, където източник на водата са силно замърсени реки като Олт и Арджеш. Обилното напояване повишава и нивото на подпочвените води и засилва концентрацията на соли. Използването на пестициди в селскостопанската дейност понастоящем не е сериозен екологичен проблем; отстраняването на животински остатъци от подпочвените води, обаче, буди безпокойство.

Голямото разнообразие и богатство на екосистемата в зоната на програмата създава възможности за бъдещо развитие. Въпросът за околната среда ще бъде определящ за развитието на туризма в региона. Въз основа на опита от неотдавнашните наводнения и последващите директиви за водите, трансграничното сътрудничество в областта на предотвратяването на наводнения ще заеме важно място в бъдещите дейности".

ОП определя стратегическа цел и редица конкретни цели и приоритети за постигането на тази стратегическа цел. Те са както следва:


Стратегическа цел

Да бъдат обединени хора, общности и икономики от граничната зона за участие в общото развитие на областта на сътрудничество при използване на нейните човешки, природни и екологични ресурси и предимства.

Конкретни цели

  1. Подобрен достъп до транспортна инфраструктура в допустимите райони за улесняване движението на стоки и хора

  2. Подобрена достъпност и разпространение на информация за съвместни възможности в граничните райони

  3. Устойчивост на присъщата стойност на природните ресурси на района чрез разумна експлоатация и ефективна защита на уязвимата околна среда

  4. Устойчиво икономическо развитие на граничната зона чрез съвместни инициативи за определяне и насърчаване на сравнителните предимства и намаляване на недостатъците й

  5. Засилено социално и културно сближаване чрез съвместни действия между хората и общностите

Приоритетни оси

Приоритетна ос 1 Достъпност Подобрена мобилност и достъп до транспортна инфраструктура

Приоритетна ос 2 Околна среда Разумна експлоатация и защита на присъщата ценност на изключителните природни ресурси на областта

Приоритетна ос 3 Икономическо и социално развитие Икономическо развитие чрез общо определяне и развитие на сравнителните предимства на региона

Приоритетна ос 4 Техническа помощ

Стратегическата цел, конкретните цели и приоритетните оси са разгледани в доклада за околната среда с цел оценяване на вероятните им важни екологични въздействия.

ОП не е достатъчно подробна на нито едно от нивата, за да се направи количествена оценка. Стратегическата цел и конкретните цели са разгледани, за да се оцени дали дават някакви общи насоки за изпълнението на ОП, които биха имали значими въздействия върху околната среда.

Приоритетните оси са оценени на базата на конкретен преглед на включените примерни дейности. За всяка от примерните дейности е посочено дали би имала положително или отрицателно въздействие върху следните екологични аспекти: биоразнообразие, флора и фауна; население и човешко здраве; почви; води; въздух и климатични фактори; материални активи; културно наследство; ландшафт; използване на земята; енергетика и използване на възобновяеми ресурси; транспортни нужди; промяна в климата.

Оценката на въздействието върху околната среда показва, че програмата би могла да има важни екологични влияния. Тези въздействия може да са както положителни, така и отрицателни и могат да се очакват при повечето екологични фактори. Отрицателните въздействия ще бъдат основно следствие от дейностите по изграждане на нова транспортна инфраструктура. Положителните въздействия ще възникнат най-вече като следствие от дейностите, целящи опазване на околната среда.

ОП не съдържа конкретни критерии за избор на предложените дейности. Поради това е невъзможно да се оценят вероятните значими въздействия върху околната среда на това ниво. Това би било възможно в един бъдещ низходящ процес на вземане на решения, посредством който се формулират конкретни проекти. За да стане това, докладът за околната среда предлага процедура, гарантираща оценката на вероятните значими въздействия от конкретните проекти преди да им бъде отпуснато финансиране по програмата.



2 Въведение

Оценката на въздействието върху околната среда за Оперативната програма за ТГС Румъния – България 2007-2013 г. е представена в настоящия екологичен доклад.

Екологичният доклад следва проекта на доклад за обхвата на СОВОС, изготвен през ноември 2006 г, където са определени екологичните теми, целите и индикаторите, които се отнасят до екологичната оценка. След представянето на доклада за обхвата и съдържанието на доклада за оценка на въздействието на програмата върху околната среда, последната беше доработена, но това не засяга определените теми на околната среда, целите и индикаторите.

Проектът на доклада за обхвата и съдържанието беше предаден на националните власти по околната среда на Румъния и България за становище. Коментарите бяха включени в максимално възможна степен в Заданието за изработката на настоящия проект на доклад за ОВОС.





    1. Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница