Допълнителна информация към информация за преценяване на необходимостта от Оценка на въздействието върху околната среда (овос)“Цех за производство на дървесни



Дата31.03.2018
Размер105.97 Kb.
#63692

Цех за производство на дървесни пелети и газгенератор
за производство на ел.енергия за собствена консумация Информация за преценяване
чрез преработка на биомаса на необходимостта от ОВОС

ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ към ИНФОРМАЦИЯ

за преценяване на необходимостта от


Оценка на въздействието върху околната среда
(ОВОС)“Цех за производство на дървесни пелети
и газгенератор за производство на ел.енергия за собствена консумация чрез преработка на биомаса”

съгласно Приложение № 2 към чл.6 на Наредба за условията


и реда за извършване на Оценка на въздействието върху околната среда
(ДВ бр. 25/2003 год., изм. и доп. ДВ бр. 3/10.01.2006 год.,
ДВ бр. 29/2010 год.


София, януари 2011 година


СЪДЪРЖАНИЕ



І. Информация за контакт с Възложителя 1

ІІ. Характеристики на инвестиционното предложение 1

ІV. Мерки свързани с предотвратяване намаляване или

компенсиране на отрицателните въздействия……...........................................7




ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ

за преценяване на необходимостта от ОВОС


І. Информация за контакт с Възложителя


1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на инвеститора – физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице

“Агро Прайм” ООД

Община Кайнарджа
с.Кайнарджа
ул.”Бреза” № 6
ЕИК 201 199 386

2. Пълен пощенски адрес

Община Кайнарджа
с.Кайнарджа
ул.”Бреза” № 6

3. Телефон, факс, e-mail

GSM: +359 888 632 106
e-mail: okoshudju@mail.bg
Управител: Орхан Кошуджу

4. Лице за контакти

Орхан Кошуджу
Община Кайнарджа
с.Кайнарджа
ул.”Бреза” № 6
GSM: +359 888 632 106

ІІ. Характеристики на инвестиционното предложение

1. Резюме на предложението


Инвестиционното предложение (ИП) е за изграждане на “Цех за производство на дървесни пелети и газгенератор за производство на електроенергия за собствена консумация чрез преработка на биомаса”. Цехът се намира в землището на с.Войново, община Кайнарджа. ИП се отнася за производство на краен продукт, който се използва за добив на ел.енергия от възобновяем източник – биомаса.

2. Местоположение и характеристика на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството


ИП се разполага в имот с № 201050 по КВС на землището на с. Войново,с ЕКАТТЕ 11990, местност “Стопански двор” в землището на с.Войново, община Кайнарджа. Общата площ на имота е 3 декара. Площта, заета от цеха, е 800 м2 (50 м/16 м). По време на строителство и експлоатацията са необходими около 150 м2 . Имотът в който ще се изгражда цехът, е бивш стопански двор (кравеферма), застроена територия. В имота са се запазили основите на старите стопански постройки, площадки за хранене на добитъка строителни отпадъци и др. Не се налага промяна на предназначението на терена. Съществуващата растителност е антропогенно повлияна, типична рудерална.

3. Чувствителни територии, в т.ч. защитени зони от Национална екологична мрежа


“Цехът за производство на дървесни пелети и газгенератор за производство на електроенергия за собствена консумация чрез преработка на биомаса” попада в периферията на ЗЗ “Хърсовска река” BG 0002039 и ЗЗ “Хърсовска река” BG 0000106.

Защитена зона „Хърсовска река” с код BG 0000106 за опазването на естествените местообитания на дивата флора и фауна е определена съгласно чл. 6, ал. 1, т. 1 и 2 от Закона за биологичното разнообразие и е включена в списъка от защитени зони, приет с Решение на Министерския съвет № 661/16.10.2007 г.(ДВ бр.85/2007 г.). Предметът и целите защитената зона съгласно чл. 8, ал. 1, т.2 на ЗБР са както следва:
Цели:

Запазване на площта на природните местообитания и местообитанията на видове и техните популации, предмет на опазване в рамките на защитената зона.


Запазване на естественото състояние на природните местообитания и местообитанията на видове, предмет на опазване в рамките на защитената зона, включително и на естествения за тези местообитания видов състав, характерни видове и условия на средата.
Възстановяване при необходимост на площта и естественото състояние на приоритетни природни местообитания и местообитания на видове, както и на популации на видовете, предмет на опазване в рамките на защитената зона.
Предмет на опазване:

ПРИРОДНИ МЕСТООБИТАНИЯ:
6110 Отворени калцифилни или базифилни тревни съобщества от Alysso-Sedion albi

6240 Субпанонски степни тревни съобщества

8310 Неблагоустроени пещери

91H0 Панонски гори с Quercus pubescens

91I0 Евро-сибирски степни гори с Quercus spp.

6210 Полуестествени сухи тревни и храстови съобщества върху варовик(Festuco-Brometalia) местообитания на орхидеи)
91M0 Балкано-панонски церово-горунови гори

БОЗАЙНИЦИ:

Голям подковонос

Дългокрил прилеп

Лалугер

Обикновен (голям) хомяк

ЗЕМНОВОДНИ И ВЛЕЧУГИ:

Шипобедрена костенурка

Обикновена блатна костенурка

Голям гребенест тритон

Ивичест смок
БЕЗГРЪБНАЧНИ:

Lycaena dispar

Callimorpha quadripunctaria

Бръмбър рогач

РАСТЕНИЯ:

Емилипопово прозорчe

Обикновена пърчовка

Червено усойниче

Защитена зона „Хърсовска река” с код BG 0002039 за опазването на птиците е обявена със Заповед № РД-767/28.10.2008 г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ бр.102/2008 г.). Предметът и целите защитената зона съгласно чл. 8, ал. 1, т. 2 на ЗБР са както следва:


Цели:
Запазване на площта на природните местообитания и местообитанията на видове и техните популации, предмет на опазване в рамките на защитената зона.
Запазване на естественото състояние на природните местообитания и местообитанията на видове, предмет на опазване в рамките на защитената зона, включително и на естествения за тези местообитания видов състав, характерни видове и условия на средата.
Възстановяване при необходимост на площта и естественото състояние на приоритетни природни местообитания и местообитания на видове, както и на популации на видовете, предмет на опазване в рамките на защитената зона.

Предмет на опазване:

ПТИЦИ:

Видове включени в Приложение 2 на ЗБР - Белоопашат мишелов; Червеногърба сврачка; Кръстопръста чучулига; Горска чучулига; Полска бъбрица; Ястребогушо коприварче; Среден пъстър кълвач; Черночела сврачка; Сирийски пъстър кълвач; Градинска овесарка; Черен кълвач; Кръстопръст ястреб; Черна каня; Ръждив ангъч; Бял щъркел; Сив кълвач; Черен щъркел; Осояд; Египетски лешояд; Степен блатар; Ливаден блатар; Синявица; Малък орел; Бухал; Козодой; Земеродно рибарче; Малък креслив орел; Орел змияр; Орко; Обикновен мишелов; Обикновен пчелояд; Малък ястреб; Червеношипа ветрушка.

ІІІ. ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ПОТЕНЦИАЛНОТО ВЪЗДЕЙСТВИЕ


Както беше посочено по-горе имотът в който се превежда да бъде реализирано инвестиционното намерение представлява бивш стопански двор(кравеферма). На неговата територия са били разположени редица стопански постройки и съпътстващи съоръжения, голямата част от които са разрушени и поради използването им за строителен материал. Запазени са основите на част от старите стопански постройки и др. Развила се е типична рудерална растителност. Имотът граничи със селскостопанска територия – пасище-мера и УПИ № 201059 – стопански двор. Разположен е в периферията на ЗЗ “Хърсовска река” BG 0002039 и ЗЗ “Хърсовска река” BG 0000106 и заема 0.0008 от площта на всяка една от тях. Същият е разположен на 200 метра от най-близкия горски масив.
Защитена зона „Хърсовска река” с код BG 0000106

В предмета на опазване са посочени природните местообитания и видовете. Наличието им на площадката където се развива ИП е както следва:



Хабитати

В границите на имота не констатирано наличието на природни местообитания – 6110, 6240, 8310, 91НО, 9110, 6210 и 91МО предмет на опазване в Защитената зона. Реализирането на инвестиционното намерение няма да пряко да повлияе на местообитания предмет на опазване. Характеристиките на инвестиционното предложение не предполагат пряко или косвено отрицателно въздействие върху природни местообитания в прилежащите територии.


В границите на имота не констатирано наличието на видовете – Емилипопово прозорче, Обикновенна пърчовка и Червено усойниче. Предвид характера на територията (застроена - заета от рудерална растителност) същата не представлява потенциален хабитат за възстановяване. Реализирането на инвестиционното намерение няма да доведе до пряко или косвено унищожаване на екземпляри от тези видове.

Бозайници

Предвид характера на имота, същия не представлява естествен хабитат за размножаване и хранене на видовете голям подковонос и дългокрак прилеп(скалисти суходолия и скални масиви), както и на лалугер и обикновен хомяк предмета на опазване в зоната. Лалугерът е често срещан вид в прилежащите на имота територии. Поради високата подвижност на вида, няма вероятност отделни екземпляри от вида да бъдат унищожени по време на строителството и експлоатацията на обекта, както и при транспортните дейности свързани с тях. Характеристиките на инвестиционното предложение не предполагат пряко или косвено отрицателно въздействие върху местообитанията на вида в прилежащите територии.



Земноводни и влечуги

Имотът в който ще се реализира инвестиционното намерение не представлява естествен хабитат за видовете – шипобедрена костенурка, обикновена блатна костенурка, голям гребенест тритон и ивичест смок предмет на опазване в зоната. Шипобедрената костенурка и ивичестия смок са характерни за ,райна на инвестиционното предложение, но не присъствуват постоянно на площадката. Поради слабата си подвижност отделни екземпляри от тези видове, попаднали на площадката, са заплашени от унищожаване по време на строителните работи транспортните дейности свързани с тях.



Безгръбначни

Lycaena dispar, Callimorpha guadripunctaria, бръмбар рогач(Lucanus cervus) могат да се срещнат в близост до площадката на която се реализира инвестиционното намерение, но не и на самата площадка. Възможно е сезонно да прелитат отделни екземпляри. Дейноста не е заплаха за популациите им.


Поради характера и размера на площадката както и ситуационното й разположение и местоположението на ИП в нея, не се създават условия за нарушаване структурата на зоната, допълнителна фрагментация на природни местообитания предмет на опазване, както и на допълнителна фрагментация на местообитанията на видове предмет на опазване в зоната.
Защитена зона „Хърсовска река” с код BG 0002039
В зоната до сега са установени 109 вида птици, от които 23 вида са вписани в Червената книга на България. Зоната осигурява подходящи местообитания за 31 вида, включени в приложение 2 на Закона за биологичното разнообразие, за които се изискват специални мерки за защита. От тях 30 са вписани вв приложение І на Деректива 79/409 на ЕС. Суходолието на Хърсовска река е едно от най-значимите места в страната за Червения ангъч, Кръстопръстия ястреб, Черната каня, Малкия креслив орел, и Белоопашатия мишелов, като гнездовата популация на тези видове е значителна. Зоната се обитава от представителни гнездови популации на група от видове, характерни за откритите пространства и преходните местообитания на границата на гората като Градинска овесарка, Синявица,Горска чучулига,Полска бъбрица, Червеногърба сврачка и Челночела сврачка. Реещите се птици използват суходолието на Хърсовска река като миграционен коридор – част от западно-черноморския прелетен път. Установено е че прелитат ята бели щъркели, а също и грабливи птици в това число и световно застрашения вид – Степен блатар.

Предвид характера на имота, същия не представлява естествен гнездови и хранителен хабитат за нито един от видовете птици предмет на опазване в зоната. Характеристиките на инвестиционното предложение не предполагат пряко или косвено отрицателно въздействие върху местообитанията в прилежащите територии.

По време на строителните работи, е възможно в отделни случаи, да се генерират шумови нива, които да доведат до безпокойство, по време на гнездовия период на видовете характерни за откритите пространства и преходните местообитания на границата на гората. Потенциалното въздействие е локално краткотрайно и без кумулативен ефект. В най-близо разположения горски масив предвид разстоянието от 200 м. и шумопоглъщащите своиства на дървесната растителност, потенциално възможните шумови нива няма да предизвикват безпокойство. По време на експлоатацията на обекта, шумовите нива са незначителни и няма да влияят върха популациите предмет на опазване.

Както по време на строителството, така и по време на експлоатацията, инвестиционното намерение няма да окаже отрицателно въздействие върху птиците характерни за суходолието на Хърсовска река, както и върху мигриращите реещи и грабливи птици предмет на опазване в зоната.


ІV МЕРКИ СВЪРЗАНИ С ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НАМАЛЯВАНЕ ИЛИ КОМПЕНСИРАНЕ НА ОТРИЦАТЕЛНИТЕ ВЪЗДЕЙСТВИЯ ВЪРХУ ЗЗ “ХЪРСОВСКА РЕКА” С КОД ВG 0000106 И ЗЗ „ХЪРСОВСКА РЕКА” С КОД ВG 0002039
Независимо от характера на имота в който ще се реализира инвестиционното предложение, старар стопански двор, застроена територия, заета силно антропогенно повлияни рудерални растителни съобщества за намаляване и предодотвратяване на отрицателните въздействия върху местообитанията и видовете предмет на опазване в ЗЗ”Хърсовска река” с код BG 0000106 и ЗЗ”Хърсовска река” с код ВG 0002039, е необходимо да бъдат взети следните допълнителни мерки:

В периода на строителство:

  • Строително - монтажните да се извършат извън гнездовия период на птиците предмет на опаване в ЗЗ”Хърсовска река” с код ВG 0002030 като Градинска овесарка, Синявица,Горска чучулига,Полска бъбрица, Червеногърба сврачка и Челночела сврачка;

  • Преди започването на стоителството имотът да се огради с мрежа с големина на клетката до 4см. за да бъде предотвратено случайното попадане на строителната площадка на бавно подвижни влечуги и земноводни;

  • Преди започването на стоително монтажните работи теренът да бъде обходен и в случай че бъдат открити отделни екземпляри земноводи и влечуги в т.ч. шипобедра костенурка и ивичест смок същите да бъдат пренесени извън границите на имота;

  • Да не се допуска временното депониране на земни маси и строителни отпадъци извън границите на строителната площадка. Същите своевременно да се транспортират и депонират на лицензирано депо;

  • Да не се допуска работа на строителните машини и транспортната техника на празен ход с оглед избягването на допълнително шумово натоварване;

  • Транспортните средства да се движат по чакалирания път от и към площадката със скорост до 30 км/час, с оглед предотвратяване на прегазването на бавно подвижни влечуги и земноводни.


По време на експлоатацията:

  • Да не се допуска складирането на суровина и готова продукция извън определените места в границите на площадката;

  • Транспортните средства да се движат по чакалирания път от и към площадката със скорост до 30 км/час, с оглед предотвратяване на прегазването на бавно подвижни влечуги и земноводни.









ПРИЛОЖЕНИЯ


Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница