Допълнителната информация, предоставена по-долу, отразява настоящото наличие на данни



страница1/6
Дата09.04.2018
Размер0.74 Mb.
#65388
  1   2   3   4   5   6

Допълнителна информация , предоставена от българия съгласно

Общата позиция на Европейския съюз по Глава 22 “Околна среда”


Допълнителната информация, предоставена по-долу, отразява настоящото наличие на данни.


България е в процес на договаряне със Световна банка за провеждане на необходимите проучвания и разработване на детайлизирани планове за прилагане на директивите - най-малко за тези, по които страната изисква преходни периоди. Тези планове ще съдържат подробни разработки по отношение на конкретните стъпки, които трябва да бъдат предприети за пълното прилагане на директивите, времева рамка за постигане на пълно прилагане, финансови разчети на необходимите инвестиции и източници на финансиране. България предвижда да предостави на Европейската комисия тези планове за прилагане до края на 2003 година.


България предвижда разработването и на общ план за институционално изграждане и административно укрепване, свързано с пълното практическо прилагане на директивите на ЕС в областта на околната среда. Този план ще бъде предоставен на Европейската комисия до края на 2002 година.



ХОРИЗОНТАЛНО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО



Директива 85/337/ЕЕС за оценка на въздействието на някои обществени и частни проекти върху околната среда, изм. от Директива 97/11/ЕС.




Транспониране на нормативните актове на ЕС

Директивата ще бъде напълно транспонирана в Глава Шеста на проекта за нов Закон за опазване на околната среда, който се очаква да бъде приет от Народното събрание до средата на 2002 г.. В проекта за ЗООС се предвижда издаването на нова Наредба за оценка на въздействието върху околната среда, която ще детайлизира процедурите, свързани с прилагането на ЗООС в частта му, свързана с оценка на въздействието върху околната среда. Очакван срок за приемане на Наредбата от МС – второ тримесечие на 2003 г. (една година след приемането на ЗООС от Народното събрание).




  • В България продължава активният процес на обучение за подобряване на административния капацитет в рамките на следните проекти:

- ISPA Coordination Unit Twinning Contract -1998


Practice Manual for the application of EIA in the planning process for development projects.

- Dutch – Bulgarian Cooperation – 2001

Practical implementation of EIA of plans and programs in Bulgaria.
Въпроси, свързани с техническа информация


  • “освобождаване” на някои проекти от ОВОС – в проекта за нов ЗООС ще бъде предложен допълнително следният текст:

“Atr.97(3) The Regulation governing Environmental Impact Assessment shall detail the requirements for:

  1. Determination of the need for EIA of projects under Annex 2;

  2. Procedures for the exceptional exemption of certain projects in whole or in part, subject to the provisions of Articles 88(5) and 94

  • подход при ОВОС в трансграничен контекст – в проекта за нов ЗООС ще бъде предложен допълнително следният текст:

”Art.88(3)3 characteristics of the potential impacts – territorial extent and affected

population including transboundary effects, nature… “



  • подбор на критериите в Приложение ІІІ на Директива 85/337/ЕЕС, изм. и доп. с Директива 97/11/ЕС – критериите, включени в Глава шеста на проекта за нов ЗООС, следват изискванията на Приложение ІІІ на директивите.


Директива 90/313/ЕЕС за достъпа до информация за околната среда

До голяма степен разпоредбите на Директивата вече са транспонирани в националното законодателство със сега действащия ЗООС (в сила от 1991 г.). Директива 90/313/ЕЕС ще бъде напълно транспонирана от проекта за нов ЗООС (Глава II). Предвижда се приемането на Наредба за реда и начина за събиране на информация за околната среда и достъпа на обществеността до тази информация, която ще детайлизира съответните процедури.


Очаква се новият ЗООС да бъде приет от НС до средата на 2002 г., а съответно Наредбата за реда и начина за събиране на информация за околната среда и достъпа на обществеността до тази информация – до средата на 2003 г.
Съгласно Националната стратегия по околна среда и план за действие 2000-2006 г България извежда като основен приоритет и стратегическа цел привличането на обществеността в процеса на вземане на решения, свързани с политиката за околна среда и широката информираност относно състоянието на околната среда. В плана за действие се предвиждат редица конкретни мерки, в т.ч.:

  • Създаване на регистри за информацията за околната среда, събирана и съхранявана от държавните институции и институти, в т.ч. и на електронен каталог на източниците на информация за околната среда, регистър на предприятията, рециклиращи отпадъци, регистри за емисиите от промишлеността; създаване на национален портал в Интернет, съобразен с изискванията на Европейската агенция по околна среда – ЕАОС/EIONET, UNEP/Инфотера и Конвенцията от Орхус;

  • Изграждане на центрове за информация и връзки с обществеността към РИОСВ;

  • Включване и засилване в училищните учебни програми на всички нива на проблемите по околна среда; осигуряване на местна информация в реално време за качеството на въздуха в горещи точки и актуална предупредителна информация в случаи на замърсяване; осигуряване на адекватна информация за потребителите чрез задължително поставяне на етикети на стоките във връзка със законодателството за защита от вредното въздействие от химически вещества и др.

  • Редица кампании: за повишаване общественото съзнание за използване на безоловен бензин, за ефективно използване на ел. енергията във връзка с промяната на климата, за преустановяване използването на озоносъдържащи пестициди, за третирането и намаляването на опасните и твърди общински отпадъци; информационни кампании с населението за запознаване с начините за компостиране на органични отпадъци от домакинства, паркове, вили, малки селски стопанства и за защита на природата и опазване на биоразнообразието.

По отношение прилагането на разпоредбите относно информацията за околната среда и адаптирането на информационните системи в страната към тях през март 2001 г. стартира съвместен проект между България и ОИСР “Обследване на информационните системи на България в областта на околната среда” (ИСОС), който има следните цели:



  • Създаване на устойчив диалог с българските експерти и експерти от ОИСР, отнасящи се до ИСОС в България;

  • Изготвяне на доклад, анализиращ ИСОС в България;

  • Изготвяне на препоръки, отнасящи се до ИСОС в България.

Важен елемент на проекта, който трябва да се гарантира и подпомага от страните през цялото време на изпълнението на проекта, е “ефектът на мултиплициране”. Предложеният проект ще служи като “пилотен”, който след това може да бъде приложен в други страни от региона.


Проектът включва следните 5 основни теми:

  1. Отношение/използване на екологичната информация при взимането на решения;

  2. Технически аспекти;

  3. Институционална и финансова уредба;

  4. Адекватност на екологичната информация за международни цели;

  5. По-добро разпространение и достъп до екологична информация.

Каталог: stranici -> Evropa
Evropa -> To the european union bulgaria
Evropa -> Конференция по присъединяване към ес – българия –– Брюксел, 25-ти ноември 2002
Evropa -> ПРиложение I национална система за екологичен мониторинг
Evropa -> Конференция по присъединяване към европейския съюз българия
Evropa -> Агенция митници reference: bg9806-02-01
Evropa -> Програма за спонгиформната енцефалопатия по говедата (сег)
Evropa -> Дейност на Република България за противодействие на тероризма в изпълнение на Резолюция 1373 (2001) на Съвета за сигурност на ООН за мерки, които държавите-членки на ООН следва да предприемат в борбата с тероризма
Evropa -> Програма Курс по Управление на публичните разходи (упр)


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница