Държавата прави фирма, ще внася липсващи лекарства



страница1/10
Дата26.10.2018
Размер363.5 Kb.
#99838
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
25.08.2016
Национални вестници



Държавата прави фирма, ще внася липсващи лекарства


3000 медикамента изчезнали от пазара

Виктор Иванов

24 часа  стр. 1  

Държавна фирма, която да е търговец на едро и вносител на лекарства, ще прави здравният министър Петър Москов. Тя ще осигурява за българския пазар редки и липсващи медикаменти, които частните фирми не искали да внасят, обясни той.

"Няма никаква причина държавата да няма възможност в лицето на собствено търговско дружество да осигурява лекарства по начин, по който една държава може да прави това", заяви Москов.

В последните години над 3000 медикамента са изтеглени от българския пазар, посочи той.



Държавата прави фирма, за да продава редки лекарства


Разходите за онколечение странно нараснали, обяви Москов и заподозря фармацевтични интереси
Виктор Иванов

24 часа  стр. 5  

Министерството на здравеопазването ще си направи своя държавна фирма, която да търгува с лекарства. Това ще стане с промяна на Закона за лекарствата, обяви в сряда министърът на здравеопазването Петър Москов.

Държавната фирма ще функционира като търговец на едро и ще внася главно редки медикаменти, към бизнеса с които частниците нямат интерес, обясни здравният министър. Промените в закона ще бъдат пуснати за обществено обсъждане следващата седмица, обеща той. До края на септември трябва да влезе и в Народното събрание.

"Няма никаква причина държавата да няма възможност в лицето на собствено търговско дружество да осигурява лекарства по начин, по които една държава може да прави това, главно става въпрос за лекарства без аналог, когато търговецът някак си не вижда достатъчно полза в това", заяви Москов.

В последните няколко години над 3000 медикамента са изтеглени от българския пазар поради различни причини, посочи той.

"За съжаление, тези неща са свързани главно с това дали на съответния лекарствен производител или търговец му излиза сметка да продава това лекарство, или не, или иска да го замени със също така негово, но по-скъпо лекарство", обясни здравният министър.

Той обвини и фармацевтичната индустрия в раздухването на скандал около започналите този месец проверки на здравната каса в онкологичните болници. "Публичното мнение се подвежда от индустриални интереси, разказани като интереси на пациентите", заяви министърът.

"За първите 6 месеца на 2016 г. в сравнение с 2015 г. лекуваните пациенти са с над 5% по-малко. Едновременно с това разходите за онкология за същия този период са нараснали с 25,7%. На фона на същите лекарствени протоколи, за същия този период. Нямаме нови терапии, които да кажем, че биха оскъпили лечението. Това само по себе си би трябвало да е обществено изискване касата да провери защо при намаляваща бройка пациенти, при същите протоколи на лечение има увеличаване на стройността", каза Москов.

Министерството ще финансира разширение на онкологичните болници, главно на тази в столичния кв. "Дървеница", за да могат да диспансеризират пациенти, допълни още той.

Важно е да има лекарства за болните


24 часа  стр. 12  

Пазар, пазар, но нещата стигнаха дотам, че над 3000 лекарства са изтеглени от българския пазар и болните не могат да си ги купуват у нас. Ясно е, че това положение трябва да се промени, защото едно са интересите на частните фармацевтични компании и търговците, съвсем друго - необходимостта хората да се лекуват.

Затова и държавата отива на единствения възможен и правилен ход - да си направи държавна фирма, която да търгува с лекарства и да запълни празнините на пазара. (Виж 1-а стр.)

Щом търговците или производителите отказват да доставят въпросните лекарства, защото преценяват, че печалбите им не са достатъчни, държавата не може да стои със скръстени ръце и да чака проблемът да се реши от някой друг. Печалбите са важен икономически показател, но когато става въпрос за болни хора, те нито могат да чакат дълго, нито разполагат с неограничени ресурси, за да търсят лекарства в други страни, или пък да плащат прескъпо за заместители на липсващите медикаменти.

Затова е добре промените да се направят по-бързо, за да заработи държавната фирма и да предлага липсващите лекарства.

Детският фонд ще праща бързо в чужбина - до 1 месец, сега има молби от ноември


24 часа  стр. 5  

До един месец, след като бъдат подадени документите за изпращане на дете в чужбина, фондът за лечение на деца трябва да одобри или откаже. Това е предвидено в новия правилник на фонда, който в сряда одобри правителството.

Въведени са съкратени срокове, в момента все още има неразгледани молби на деца, които са пуснати през ноември и декември миналата година, обясни здравният министър Петър Москов.

Досега фондът е имал срок от 45 дни, в който само документите да бъдат придвижени през обществения съвет.

Срокът от един месец ще важи, ако клиниката, в която ще се лекува детето, се издирва и ангажира от фонда. Овен за самото лечение държавата ще поема и разходите за път и престой на пациента и един придружител, както и до три последващи консултации.

Освен това според новите правила фондът и здравната каса ще имат 24-часова връзка, за да се изяснява бързо дали лечението на едно дете ще бъде поето от НЗОК, или фонда. Ще ползват и общи консултанти. "Едно становище ще е валидно и пред фонда, и пред касата", ангажира се Москов. Досега обикновено всяка институция настояваше на свой консултант, за да реши дали да поеме лечението на конкретен пациент.


Ген. проф. Николай Петров, началник на ВМА:



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница