Държавната наука. # 46 Време за избор The state science. # 46. Election time проф дбн Иван Канев



Дата08.06.2018
Размер43.83 Kb.
#72374
Държавната наука. # 46) Време за избор

The state science. # 46). Election time

проф. дбн Иван Канев

04.02.2008 г.
От 1996 година в БАН има сили, които се организират и създават юхновизъм, който удивително прилича на лисенковизма във ВАСХНИЛ (Всесоюзная академия сельскохозяйственных наук имени Ленина) от тоталитарните години на сталинизма. БАН е малка организация в сравнение с ВАСХНИЛ, но приликата между тях е поразителна.

Първо,


те създават несменяеми управленски "приятелски" кръгове по един и същ апаратен и зловреден за науката модел. Във ВАСХНИЛ лисенковистите са обединени около Трофим Денисович Лисенко и неговите верни съратници Олга Лепешинска (всеизвестната "откривателка" на самозараждащата се жива клетка) и д-р Бушан. И в БАН юхновистите са групирани около Иван Юхновски и неговите верни съратници, сред които изпъкват Здравко Стойнов и други познати имена.

Второ,


както е в класическия съветски модел, във ВАСХНИЛ няма ограничения за мандат и възраст. Създаден е собствен електорат и избирателна машина, в която предложенията се гласуват сляпо и без възражения, както и в БАН. Във ВАСХНИЛ лисенковистите постигат това чрез изборна система, в която управляван от Лисенко Президиум подбира и назначава директорите на институти, които на свой ред гласуват и избират Лисенко много мандати поред (1938-1962) за председател на Академията. И в БАН юхновистите постигат същия ефект, с абсолютно същите методи и похвати. За целта те променят Устава на БАН и премахват за Юхновски и за избирателите му изискванията за мандат и възрастовите ограничения. И при тях директорите се избират от ръководен от Юхновски Управителен съвет (УС), а в Общото събрание на БАН същите тези директори стават избиратели на Юхновски и на ръководения от него УС.

Трето,


те създават фаворити и култ към тяхната личност. Във ВАСХНИЛ лисенковистите обявяват за фаворит Лисенко. Като такъв, той е признат официално за по-надарен и по-способен от другите учени. На тази основа му се предоставят неограничени права да ги управлява. И в БАН юхновистите правят същото. Те обявяват за фаворит Юхновски и той е признат официално за по-надарен и по-способен от другите учени. На тази основа получава и неограничени права да управлява.

Четвърто,

те се отъждествяват с науката и преследват, наказват и прокуждат като врагове на науката своите опоненти. По подобие на вождовете си, те се смятат за безгрешни, в дискусии не влизат, на въпроси не отговарят, аргументи и жалби не разглеждат. Във ВАСХНИЛ опонентите на Лисенко са обявени за слуги на империализма, които уронват авторитета на науката. С това обвинение лисенковистите преследват, наказват по най-различен начин и прокуждат от науката Николй Вавилов, Исак Агол, Соломон Лежит, Григорий Левитски, Георги Карпеченко, Георги Надсон и много други. И в БАН Юхновски и юхновистите преследват, наказват и прокуждат учени със същия мотив за уронване престижа на науката или в комедиантския вариант - "за уронване на престижа на БАН и нейния председател". Сред наказаните и прокудените са Красимир Кабакчиев, Любима Йорданова, Янко Янков, Зоя Гарелкова, Сергей Иванов, моя милост и други.

Пето,


съпротивата се заражда и организира по един и същи начин. Във ВАСХНИЛ учени създават нелегални групи за протест и борба с лисенковистите. Към тях се присъединяват руски учени, които живеят и работят в западна Европа и Америка. Още през 1938 година те организират и водят в задграничните радиостанции предавания на руски език, в които се дискутират и разобличават безобразията на лисенковистите. И в БАН съпротивата срещу юхновизма е организирана по подобен начин. Съпротивата в БАН заедно с български учени в чужбина създава популярен и четен интернет-форум, в който се дискутират и разгласяват безобразията на юхновизма.

Шесто,


недоволството се потушава по една и съща репресивна схема. Във ВАСХНИЛ лисенковиститие използват различни трикове от тоталитарните години, включително и подслушване, заплашване и натиск отгоре. И в БАН се използва същата тоталитарна схема. И у нас директори- юхновисти оказват натиск върху подчинените си, също искат от тях да се подписват в подкрепа на Юхновски, а ако откажат, трябва да обясняват защо. И в БАН има очи и уши, които слухтят в лабораториите, коридорите и интернет. Професор по физика бе подведен под отговорност и наказан дисциплинарно, защото прочел и разпратил до няколко е-меила статия, написана от вече бивша служителка на БАН за олигархията на юхновистите. Има поучителни примери за аналогиите в информационните затъмнения, налагани във ВАСХНИЛ и БАН, но те остават за друг път.

Седмо,


преломът в спора започва, когато в него се намесват водещи академици. По повод на извращенията във ВАСХНИЛ академици от АН на СССР застават открито и публично срещу Лисенко и лисенковизма през 1962 година, 25 години от началото на лисенковизма. Сред първите са Яков Зелдович, Витали Гинзбург и Пьотр Капица. Те пишат писма, в които критикуват Лисенко и лисенковизма и предлагат промени в стила и методите на управление във ВАСХНИЛ. За сплашване на недоволните авторът на първото писмо е подведен под отговорност и съпротивата е притъпена до 1964 година, когато към протестиращите се присъединяват Андрей Сахаров и други академици. Едва тогава става ясно, че лисенковизма си отива. И в БАН преломът се развива по сходна схема. След 10 години мълчание академици започнаха да критикуват открито и публично грешките в управлението на Юхновски и юхновизма. И у нас авторът на първата такава критика академик Борис Тенчов е санкциониран с отнемане на асоциираното му членство в Института по биофизика на БАН. Това става през 2006 г. след като написаното от него писмо е прочетено и по телевизията. Протестите са подновени около две години след това, когато академиците Камен Куманов и Петър Кендеров пишат нови протестни писма. За мнозина това е сигурен знак, че и в БАН наближава времето за промени.

Заключение



Във ВАСХНИЛ Лисенко и лисенковистите нанасят толкова тежки поражения на морала и професионализма в Академията, че тя не може да се съвземе с десетилетия. От 1964 година до разпадането на СССР през 1991 година, никой в съюза и по света не гледа и не приема насериозно ВАСХНИЛ. През 1992 г. името ВАСХНИЛ е заличено, а Академията е закрита и трансформирана. И БАН ще стигне дотам, ако юхновистите преизберат лидера си Юхновски да управлява Академията четвърти мандат, след като я докара до просешка тояга, деструкция и деморализация през първите си три мандата. Да се надяваме, че членовете на Общото събрание няма да допуснат БАН да стане окончателно за резил и да бъде ликвидирана като ВАСХНИЛ.
Каталог: Pueron -> gostinapueron -> ivankanev
ivankanev -> Държавната наука. # 30. Затворена система. The state science. # 30. Cocoon society
ivankanev -> Държавната наука. # 33. Езикът на бан срещу бан the state science. # 33. The language of bas against bas
ivankanev -> Държавната наука. # 32. Законът на бан срещу бан. The state science. # 32. The law of bas against bas
ivankanev -> Държавната наука. # 35. Втора истинска история за беднотията и деструкцията The state science. # 35. Second true story about the poverty and destruction
ivankanev -> Държавната наука. # 36 Tрета истинска история за беднотията и деструкцията The state science. # 36 Third true story about the poverty and destruction
ivankanev -> Държавната наука. # 40. Морална дилема The state science. # 40. Moral dilemma проф дбн Иван Канев
ivankanev -> Държавната наука. # 39 Почетните членове на бан the state science. # 39 The Honored members of bas проф дбн Иван Канев
ivankanev -> The state science. # 38. Authoritarian regime in bas
ivankanev -> Държавната наука. # 45. Циркаджийски номера. The state science. # 45. The circus tricks проф дбн Иван Канев
ivankanev -> Държавната наука. # 42. Учени срещу бизнесмени. The state science. # 42. Scholars vеrsus businessmen


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница