Държавни мерки срещу радикализацията сред младежите е целта на срещата на франкофоните в София



Дата02.06.2018
Размер44.33 Kb.
#70855
10 октомври 2017 г.

ТЕМА: ФРЕНСКИ КУЛТУРЕН ИНСТИТУТ

(към 14:00 часа)

Съдържание:


www.bnr.bg 1

www.bnr.bg 1

www.bnr.bg 3




www.bnr.bg, 10.10.2017 г.

http://bnr.bg/radiobulgaria/post/100882491/denat-v-snimki
Денят в снимки
Три снимки -В рамките на „Седмицата на вкуса“, организирана от Френски Институт България и Франкофонски център Варна, в партньорство с Професионалната гимназията по туризъм „Проф. Д-р Асен Златаров“ бе представено кулинарно ателие, водено от френския шеф-готвач Ален Тет, преподавател в Професионалната гимназия по туризъм и хотелиерство „Жорж Фреш” в Монпелие. Снимка: БГНЕС
Две снимки - В Руския културно-информационен център в София се състоя тържествено откриване на изложбата „Спутник 60”, посветена на 60-ата годишнина от изстрелването в Космоса на първия изкуствен спътник на Земята (на малката снимка). Снимка: БТА
www.bnr.bg, 10.10.2017 г.

http://bnr.bg/radiobulgaria/post/100882507/darjavni-merki-sreshtu-radikalizaciata-sred-mladejite-e-celta-na-sreshtata-na-frankofonite-v-sofia
Държавни мерки срещу радикализацията сред младежите е целта на срещата на франкофоните в София
Франкофони от Централна и Източна Европа пристигнаха в София за участие в тридневен семинар, посветен на държавните политики за младежта, насочени към противодействие на радикализацията и съпроводения с насилие радикализъм сред младите хора. Семинарът е част от поредица срещи на френскоговорeщите хора от цял свят, обединени от инициативата „Свободни заедно“. Тя е подета от г-жа Микаел Жан, генерален секретар на Международната организация на франкофоните и е насочена за борба със словото на омразата и посланията на културна и религиозна нетърпимост, които застрашават демокрацията, мира и човешкото достойнство, а това са основни ценности, защитавани от Организацията на франкофоните в световен мащаб.

Домакин на семинара на франкофоните от Централна и Източна Европа е Министерството на младежта и спорта в София. Участват близо 30 директори и национални експерти в политиките за младежта от Албания, Армения, Македония, Молдова и Румъния. И още от Рени Йотова, директор на регионалното бюро за Централна и Източна Европа:

Целта ни е да преразгледаме политиките за младежта, заедно със съответните министерства и то в контекста на актуалната тема сега, а това е превенцията на радикализацията и насилствения екстремизъм сред младите хора. Целта ни е да разработим механизъм за това, как тази превенция може да влезе в политиките за младежта на съответните страни. За нашата организация темата е ключова, тъй като много от нашите страни – членки на франкофонската общност (84 на брой), станаха жертви на атентати. Това подтикна генералния секретар на франкофонията г-жа Микаел Жан да лансира инициатива „Свободни заедно“. Тя е конкретно за младите хора, тъй като установяваме, че те са в прицела на екстремизма. Дори съвсем млади, още в ученическа възраст, биват облъчвани и манипулирани чрез социалните мрежи, за да служат на каузи, които всяват смърт и разруха. Тъй като сред ценностите на Международната организация на франкофоните са мирът и солидарността, а наша основна публика са младежите. Стратегията ни се стреми да осигури възможности за по-добра професионална реализация на най-уязвимите, както и да ги обедини около общите ни стремежи за живот в един по-добър свят, където знаем как да съжителстваме заедно в мултикултурните ни и мултирелигиозни общества.

Още в първия ден на семинара стана ясно, че проблемите с радикализацията в различните региони на света стоят по различен начин. Беше засегната темата за терористичната групировка „Боко харам“, чийто членове всяват смърт в Нигерия. Беше акцентирано върху името на организацията, което означава „НЕ на Западноевропейското образование“. Тъкмо през призмата на образованието трябва да бъде разглеждано противодействието на тероризма и радикализацията в световен мащаб. За младите ще е полезно такова образование, което не просто носи знания и информация, но и възпитава в общочовешки ценности, основани на културното и езиковото многообразие и възпитание в толерантност към различните – казва Рени Йотова и продължава:

Ние си даваме сметка, че Ислямска държава и всички терористични групировки са изключително силни в интернет и в социалните мрежи. За да може на тази масивна пропаганда, която те упражняват, да се отговори с още по-масивна пропаганда, но в обратна посока, не са достатъчни само усилията на неправителствените и младежките организации. Важно е зад тях да стоят и държавите със своята политика. Един от младите участници, докторант от Алжир, представи пред франкофонската общност в София кампаниите, които се правят във Франция, Англия и др. големи държави, силно засегнати от терористични нападения. Целта ни е след тези три дни на обмен на информация да вземем решение за конкретни действия, за съвместни проекти, за да се работи с младите хора в посока противодействие на тези насилствени явления. Макар те да не са толкова силно проявени, заплахата е всеобща, а тероризмът не признава граници и няма държава, която да не обмисля мерки за защита на сигурността и гражданите си.

Темата за младежта и какъв трябва да е нейният принос за съхраняване на мира е избрана от страната ни за водеща по време на българското председателство през 2018 г. Затова основен партньор на настоящия семинар в София е МВнР. В кампанията е ангажирано и Министерството на образованието, което се е присъединило към декларацията на европейските държави от Париж за сътрудничество чрез образователните програми в посока дерадикализацията на младите хора.


Снимка - без текст
www.bnr.bg, 10.10.2017 г.

http://bnr.bg/varna/post/100882562/na-svetlo-s-dorotea-nikolova-na-10-oktomvri
"На светло" с Доротея Николова на 10 октомври
Съвременни методи на преподаване и нови технологии представят тази седмица в Математическата гимназия във Варна. Подробностите от Мариела Димитрова.

В Европейската седмица на донорството говорим с проф. Вилиан Платиканов, координатор по трансплантациите във Варна



В рамките на „Седмицата на вкуса“, организирана от Френски Институт България и Франкофонски център Варна Сияна Спиридонова ще ни срещне с тънкостите на френската кухня и френския шеф-готвач Ален Тет, преподавател в Професионалната гимназия по туризъм и хотелиерство Жорж Фреш в Монпелие.

Отбелязваме денят на архиваря. Има ли я все още тази професия във времето, когато архивираме данни и информация в облачните технологии? Отговорът потърси Светлана Вълкова Отбелязваме световния ден на психичното здраве. Кои са най-застрашени от стрес провери Даниела Стойнова, а Николай Илиев, ръководител полети в РВД Варна ще ни каже как представители на признатата за най-стресова професия ще ни каже как те се борят със стреса и се пазят от burnout.
Каталог: media
media -> Български футболен съюз правилник за статута и трансферите на
media -> Curriculum vitae Georgi Merdzhanov
media -> Отчет на разходите за държавно подпомагане на филмовата индустрия по бюджета на иа "нфц" за 2010 г
media -> Организират четвърта Национална експертна среща
media -> До районен прокурор гр. Казанлък м о л б а
media -> Програма „Околна среда 2007-2013г. Bg161PO005/10 11/03/19
media -> Музеят за история на София открива изложбата "Среща с египетски жрец" в новата си сграда


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница