Държавни помощи: Комисията продължава сегашните правила за подкрепа на филмова продукция до края на 2012 г



Дата22.01.2019
Размер32.87 Kb.
#111323


IP/09/138

Брюксел, 28 януари 2009 г.



Държавни помощи: Комисията продължава сегашните правила за подкрепа на филмова продукция до края на 2012 г.

Днес Комисията прие съобщение за продължаване на действието на критериите за оценка за държавни помощи на производството на филми и аудиовизуални продукти до 31 декември 2012 г. Тези критерии, определени в Съобщение на Комисията от 2001 г., се използват от нея за одобряване на национални, регионални или местни схеми в Европа за подкрепа на филмовото производство в съответствие с правилата за държавните помощи. В новото съобщение също така се очертават редица тенденции, които е възможно да бъдат разгледани в едно бъдещо съобщение относно филмовата индустрия. Всяка година в ЕС се изразходват около 1,6 млрд. EUR за подкрепа на национални филмови продукции.

Комисарят за конкуренцията Нели Крус заяви: „Европейското кино е един от основните елементи на европейското културно творчество. Важността му се признава в рамките на правилата за конкуренция на ЕС, и в частност в рамките на контрола на държавните помощи. Радвам се, че с продължаването на Съобщението относно филмовата индустрия съм в състояние да продължа да подкрепям помощта на държавите-членки за европейски филми. Нашите правила доказват, че конкуренцията и културата могат много добре да съжителстват и да се подкрепят взаимно.“

„Големият успех на най-добрия европейски филм през 2008 г., италианската продукция „Gomorra“, свидетелства за жизнеспособността на европейското кино, което може да е успешно и зад граница ─ заяви Вивиан Рединг, .член на Европейската комисия, отговорна за информационното общество и медиите ─ За да имат европейските творци възможност за изява, те се нуждаят от стабилна правна рамка за филмовата индустрия. Ето защо днес потвърждаваме настоящия подход на Комисията към националните помощи за кино за следващите 3 години. Европейската аудиовизуална индустрия е изправена пред нови предизвикателства в бързо променящите се пазари. Ето защо е необходимо да започнем диалог за намиране на начини за превръщане на тези предизвикателства във възможности, по-конкретно чрез по-добро използване на измерението на вътрешния пазар и без да се ограничаваме в пределите на Европа. Неотдавнашното предложение на Комисията относно програмата MEDIA Mundus за сътрудничество между европейски филмови дейци и професионалисти от развиващи се страни, е стъпка в тази насока.“ (вж. IP/09/26).

С днешното продължаване на действащите правила Комисията ще продължи да прилага най-късно до 31 декември 2012 г. критериите от Съобщението относно филмовата индустрия от 2001 г. (вж. IP/01/1326) за оценка на съвместимостта на схемите за помощ на държавите-членки с правилата за държавни помощи от Договора за ЕО. Прилагането на тези критерии бе продължено преди това през 2004 г. и 2007 г. (вж. IP/04/343 и IP/07/820).

По-скорошните тенденции, разгледани в днешното Съобщение, включват подкрепа за дейности, различни от филмово и телевизионно производство (като дистрибуция на филми и дигитални прожекции), повече регионални схеми за подкрепа на филми, както и конкуренция между някои държави-членки за използване на държавни помощи за привличане на външни инвестиции от големи компании за филмопроизводство, предимно от САЩ. Тези тенденции е възможно в бъдеще да доведат до усъвършенстване на критериите за държавни помощи. Но тъй като това са сложни въпроси, Комисията желае да ги обсъди с държавите-членки, с организациите за подкрепа на филмовата творчество и с европейската филмова индустрия.

Контекст

Съобщението на Комисията относно филмовата индустрия от 2001 г. определя 4 конкретни критерия за съвместимост, според които помощта за производство на филми за големия екран и на телевизионни филми може да бъде одобрена като помощ за култура в съответствие с член 87, параграф 3. буква г) от Договора за ЕО, и изисква спазването на общия принцип за законност. Според тези критерии:



  • помощта трябва да е в полза на културен продукт

  • продуцентът трябва да има възможност да изразходва поне 20 % от бюджета на продукцията в друга държава-членка без помощта, предоставена по схемата, да бъде намалявана поради териториално ограничение на разходите.

  • интензитетът на помощта по принцип трябва да бъде ограничен до 50 % от бюджета на продукцията, с изключение на трудни или нискобюджетни филми, и

  • не са позволени допълнителни помощи за специфични филмови дейности.

Срокът на валидност на тези критерии бе предвиден до 31 декември 2009 г. След обществено допитване по този въпрос, започнато през октомври 2008 г. (вж. IP/08/1580) Комисията днес реши да продължи този срок до 31 декември 2012 г.

Самият ЕС подкрепя европейската филмова индустрия чрез програма MEDIA 2007, която в периода 2007─2013 г. предоставя 755 млн. EUR за обучение, както и за създаване и трансгранично разпространение на европейски филми (вж. IP/07/169) Девет от десет европейски филми се прожектират извън държавата, в която са произведени, благодарение на подкрепа от MEDIA.



За допълнителни подробности вж. MEMO/09/33.


Каталог: rapid
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейската комисия е готова да започне преговори със сащ за споразумение за личните данни с цел борба с тероризма и престъпността
rapid -> IP/10/609 Брюксел, 26 май 2010 г. Европейската комисия се стреми да постигне високи стандарти за закрила на неприкосновеността на личния живот в рамките на споразумението за защита на данните между ес и сащ
rapid -> Европейска комисия — Съобщение за медиите
rapid -> Заседание на Съвета Външни работи Търговия Женева, 14 декември 2011 г. Председател г жа Hanna trojanowska
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Texte bg conseil europeen – bruxelles 15 & 16 octobre 2008 conclusions de la présidence


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница