Другост, солидарност между чужди Владимир Сабоурин



Дата30.11.2018
Размер21 Kb.
#106981
Другост, солидарност между чужди

Владимир Сабоурин

Другостта бе един от любимите концепти на постструктурализма. Спомням си ентусиазма, с който се пишеше и изговаряше тази дума в отдавна отминалото близко минало на 90-те. Погледнато ретроспективно, академичният възход на дискурса на другостта протичаше успоредно с необезпокояваното от рестриктивните режими на политическата коректност непринудено говорене за малцинствата. Медийно легитимираният расизъм (респективно сексизъм) и дискурсът на другостта мирно съсъществуваха след края на тоталитаризма като феномени на свободата на словото и плурализма, а за по-софистицираните читатели и като ефекти на сноването между високо и ниско, подлежащи в постмодернизма на смесване. Десет години по-късно, другостта се тематизира на доста отдалечени от изходната постструктуралистка матрица места, при което политическата коректност вече е един от факторите на дискурсивното поле. Сега ще я срещнем по високите етажи на ДПС в новия му дизайн на неетническа либерална партия или – в по-мъжки вариант – в дисциплинарната комисия на БФС, разглеждаща случаи на расистки изказвания и действия на футболното игрище. Преминаването на дискурса на другостта от литературната критика в реалната политика и спорта не доведе до обогатяване, диференциране и изостряне на експертната рефлексия в идеологокритически и политически план. Движейки се по гребена на посткомунистическата конюнктура на постструктурализма, достигнала връхната си точка в средата на 90-те, академичното говорене за другостта бе завлечено и се оттече заедно с нея някъде след бомбардировките на НАТО над Сърбия през пролетта на 1999. Същата година Зуркамп пуска джобното издание на книгата на Юрген Хабермас “Приобщаването на другото: студии върху политическата теория” (думата Einbeziehung, която превеждам контекстуално с “приобщаване”, едва ли не в постструктуралистки дух не може да се преведе с речниковото си значение “включване”, доколкото Хабермас я противопоставя на einschließen, едно от производните значенията на която също е “включвам”, но в опозицията с einbeziehen се активира първото речниково значение “затварям”, “заключвам”).

Интригата как едно от парадигматичните понятия на постструктурализма е попаднало в заглавие на книга на Хабермас сама по себе си може да държи читателя буден до края. Дори да нямаме чувството, че “Философският дискурс на модерността” (1985) ни е помогнал да се ориентираме в случилото се и неслучилото се в България през 90-те, предложената от Хабермас реконструкция на френския постструктурализъм не може да бъде подмината, ако искаме сбогуването с първото десетилетие на прехода да е нещо повече от изпълзяване от неловката кожа на остарял жаргон. Лекциите върху философския дискурс на модерността разглеждат постструктурализма (Хабермас използва синонимно и термина “неоструктурализъм”, наложен в Западна Германия в началото на 80-те от Манфред Франк) като продължение на “критиката на разума” на младохегелианците и Нитцше в рамките на опитите за изход от “философията на субекта”. Според този прочит, “ние си оставаме (курсив – Ю. Х.) съвременници на младохегелианците”, при което освен постструктурализма “[и]ма други (курсив – Ю. Х.) пътища, извеждащи от философията на субекта”. В сборника с актуални политически текстове “Новата необозримост” (1985), съпътстващ и обвързващ разгърнатата във “Философският дискурс на модерността” история на идеите със “стрелата в сърцето на настоящето” (вж. некролога за М. Фуко), френският постструктурализъм е представен като “обратното на неоконсерватизма”, намерило най-оживен отглас предимно “сред студенти и по-младите интелектуалци”. Другите пътища или в случая другият път, извеждащ в проекта на Хабермас от философията на субекта, е теорията на комуникативната дейност с нейния “комуникативен разум”, имплицираната и негласно предпоставяна във всяка комуникативна практика рационалност. В “Приобщаването на другото” са представени и дискутирани политическите и правови формати на тази комуникативна рационалност.



От “Фактичност и валидност” (1992) насетне Хабермас концентрира вниманието си основно върху правовите форми за разгръщане на рационалния потенциал, имплициран във всекидневните комуникативни практики. (В интервю след излизането на “Фактичност и валидност” Хабермас основателно е запитан за по-нататъшната съдба на важната за “Теория на комуникативната дейност” (1981) критика на монетарната и юридическо-бюрократична “колониализация на жизнения свят”.) Това става в дълбочината на една изходна “фасцинация” от Марксовата идея за “отмирането на държавата”, която на свой ред се оттласва от “етатисткото (курсив – Ю. Х.) схващане” за демокрацията, възхождащо към генезиса на народния суверенитет от суверенитета на монарха. Очевидно трябваше да минат 12 години от приемането на посткомунистическата конституция на България, за да осъзнаем как една правова система може да осигури комфортното еволюиране на някогашната номенклатура в своеобразен държавномафиотски капитализъм, обезпечаван от информационните масиви на ДС. Дори подобна констатация да е силно преувеличена и да изисква голяма предпазливост с оглед на параноичната си изчистеност, възможността поне отчасти да е вярна стряска особено на фона на тезата на Хабермас, че “правото [е] основният медиум, посредством който в комплексните общества би могла да се подсигури една “солидарност с чуждите”. Все по-осезаемо заявяващото за себе си разпадане на социума на обслужваща държавномафиотски структури правова система (най-пресният случай – отново Чорни и Доган), от една страна, и аномията на една регресивно бранеща се въобразена битова общност, от друга, прави особено навременно настояването на Хабермас, че “[м]оралното отношение спрямо чуждите изисква “изкуствени” добродетели”, ще рече добродетели, трансцендиращи интегративните потенции на естествените общности, дори когато става дума за състраданието – най-универсалната добродетел, достъпна за една партикуларна естествена общност, – доколкото дори то не е в състояние да подсигури “достатъчна база за обосноваване на еднакъв респект спрямо другите същевременно и тъкмо в тяхната неподлежаща на вчувстване другост (курсив – Ю. Х.)”. След негативния опит на очевидно успялото конституционно осигуряване на криминалната недосегаемост на магистратите и липсата на граждански натиск за демократична легитимация на правовата система, апелът на Хабермас за една “правово опосредената солидарност между чужди” може би ще стои по-малко като отчитаща постмодерните другости идеална комуникативна ситуация и повече като наложителна политическа и правова форма на волята за модернизация.
Каталог: 222 -> pub
pub -> Фигури на ранномодерния интелектуалец в De vita beata (1463) на Хуан де Лусена
pub -> Владимир Сабоурин Одисей в "Диалектика на Просвещението"
pub -> Дайдо: my lover’s gone владимир Сабоурин
pub -> Понятието за произход
pub -> Негрите в Коментари към царското родословие на Инките Владимир Сабоурин
pub -> Литература от края на двадесети век (Роалд Дал, Тери Прачет, Дж. К. Роулинг)
pub -> Владимир Сабоурин на Бойко Пенчев
pub -> Промискуитет и миноритарен дискурс
pub -> Барух де Спиноза Етика (1677)
pub -> Материалност и трансгресия при Бернал Диас дел Кастильо Владимир Сабоурин


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница