Е. Алексова-директор/ п р а в и л н и к



страница1/3
Дата18.06.2018
Размер0.85 Mb.
#74811
  1   2   3









Общ. Брезник

гр. Брезник

ул.”Борис Антов” 3


Тел: 07751 / 21 44

GSM: +359 / 887 697 628

E-mail: brezitsa@gmail.com


___________________________________________________________________________

Утвърдил:……………….



/ Е.Алексова-директор/

П Р А В И Л Н И К

ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА
НА ДГ”БРЕЗИЦА”БРЕЗНИК

М. септември 2017г.
ГЛАВА ПЪРВА

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.1. С този правилник се урежда устройството и дейността, организацията и ръководството на ДГ”Брезица”, правата, задълженията и отговорностите на персонала и родителите, организацията на възпитателната работа, медицинското обслужване.

Чл.2. С настоящия правилник се създават необходимите условия и предпоставки за реализиране на основните цели и задачи на възпитателно-образователния процес в ДГ”Брезица”, произтичащ от ДОС , Наредба № 5 за предучилищно образование, ЗПУО и всички останали нормативни документи в системата на предучилищното и училищно образование.

Чл.3. Този правилник е валиден за всички, които работят в ДГ, родителите както и за тези, които се намират на територията на ДГ”Брезица”.
ГЛАВА ВТОРА
ОРГАНИЗАЦИЯ И РЪКОВОДСТВО
Раздел първи
Общи положения
Чл.4. ДГ”Брезица” е възпитателно-образователна институция с целодневна организация за деца от 2 години - навършени към началото на учебната година на постъпването до 7 години.

  • Предучилищното образование е задължително от учебната година, която е с начало в годината на навършване на 5-годишна възраст на детето,

  • Постъпването на децата за предучилищно образование се осъществява целогодишно.

Чл.4.1. Децата, навършили 7 години, които по здравословни причини не могат да постъпят в първи клас, представят документи от диагностична комисия към РУО гр. Перник и продължават да посещават детското заведение още една учебна година.

Чл.5. Детската градина е институция в системата на предучилищното и училищно образование, в която се отглеждат, възпитават, социализират и обучават деца от две години до постъпване в първи клас в съответствие с държавния образователен стандарт за предучилищно образование. ДГ осигурява необходимите условия за физическо, духовно, нравствено, социално развитие на детето, гарантира неговите права, свободи и сигурност, достойнство и уважение, възпитава в дух на обич, мир и толерантност, приобщава го към българските традиции и културни ценности, подготвя го за училище.

Чл.5.1. Официалният език в системата на предучилищното образование е български език.

Чл.6. Капацитетът на ДГ”Брезица” е 110 деца.

Чл.7. ДГ”Брезица” е общинска детска градина по смисъла на чл. 35 от ЗПУО, която осигурява и контролира:

  • условията и организацията на дейностите в предучилищното образование в общинските детски градини;

  • обхвата на подлежащите на задължително предучилищно и училищно образование деца и ученици;

  • финансирането на делегираните от държавата дейности и на местните дейности по образование;

  • необходимото имущество за функциониране на общинските институции в съответствие с държавния образователен стандарт за физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие;

  • сигурността на децата и учениците в детските градини, училищата и центровете за подкрепа на личностно развитие;

  • здравното обслужване на децата и учениците в детските градини и училищата

  • безплатен транспорт на децата и учениците при условията на този закон;

  • разходването и разпределението на други целеви средства от бюджета;

  • изпълнението на общинската програма за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците в системата на

Чл.7.1. ДГ”Брезица” притежава собствен БУЛСТАТ, собствен кръгъл печат и банкова сметка.

Чл.7.2. ДГ”Брезица” има право да владее и стопанисва цялото имущество, което й е предоставено.
Финансиране
Чл.8. ДГ”Брезица” се финансира чрез средства от държавния бюджет - за делегирани от държавата дейности, формиращи фонд - работна заплата и осигуровки, разходи за безопасни условия на обучение и труд и квалификация на персонала и средства от общинския бюджет на община Брезник - за издръжка на ДГ”Брезица”

Чл.8.1 ДГ”Брезица” е второстепенен разпоредител на бюджетни кредити, като директорът има право да:

  • Да извършва компенсирани промени по плана на бюджета на приходите и разходите, в т.ч. между дейностите /чл.289, ал.1, т.2 от ЗПУО/, като уведомява за това първостепенния разпоредител с бюджет.

  • Да се разпорежда със средствата на ДГ.

  • Да определя числеността на персонала, индивидуалните възнаграждения и броя на групите, както и броя на децата в тях.

  • Детската градина публикува на своя сайт утвърдения бюджет и отчета за изпълнението му.

  • Директорът предоставя на обществения съвет и пред общото събрание тримесечни отчети за изпълнение на бюджета в срок до края на месеца, следващ съответното тримесечие.

Чл.8.2 Издръжката за всяка година на дете в детската градина се определя от МОН, съгласувано с МФ, в съответствие с държавното образователно изискване за едногодишна издръжка на дете.

Чл.8.3. Средствата по делегираните от държавата дейности се формират от броя деца в детската градина и определените средства за издръжка на едно дете - единен разходен стандарт за финансовата година.

Чл.8.4. Средствата за издръжка и развитие на МТБ се осигуряват от бюджета на общината, от източници, предвидени в др. закони и актове на Министерския съвет и от собствени източници.

Чл.8.5. Директорът на ДГ разработва проект за бюджет в съответствие с бюджетната процедура и го представя на финансиращия орган за одобрение и приемане от общинския съвет

Чл.8.6. ДГ”Брезица” може да си помага във финансирането със средства от спонсори, дарения, целеви постъпления, проекти, договорни отношения и др.позволени от закона.

Чл.8.7. Дейността по чл.8 ал.6 се осъществява от комисия по даренията, избрана от ПС.
Училищно настоятелство
Чл.9. Към детската градина може да се сформира Училищно настоятелство “Брезица”, което да подпомага дейността й.

Чл.9.1. Дейността на училищното настоятелство се урежда съгласно разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, ЗПУО и техния Устав.

Чл.9.2. Ръководството и служителите подпомагат дейността на училищното настоятелство.

Чл.9.3. Настоятелството подпомага изграждането и поддържането на материално-техническата база и се грижи за осигуряване на допълнителни финансови и материални средства за детската градина.

Възпитателно-образователен процес
Чл.10. Основната дейност на ДГ”Брезица” е възпитаваща, обучаваща и социализираща.

Чл.10.1. Възпитанието, социализацията и обучението в детската градина се организира и провежда в съответствие с държавните образователни стандарти за предучилищното образование и осигурява готовност на децата за училище.

Чл.10.2. Учебната програма определя структурата и обема на учебното съдържание по образователни направления.

Чл.10.3..Животът на децата се организира в рамките на 12 часа на ден, съобразно възрастовите им особености и индивидуални потребности, като се осигурява необходимите условия за игри, занимания, храна, сън и др.дейности, предпазване от физическа и психическа преумора, от обективни и субективни опасности при стриктно спазване на безопасни условия на обучение и труд.

Чл.10.4..Обстановката в ДГ се организира така, че да създава свободни и достъпни зони за дейности /кътове/ за самостоятелност в избора на информация, на играчки и материали, на игри и занимания.

Чл.10.5.Учителките се съобразяват с тематичното разпределение на образователното съдържание, Програмната система, сами преценяват средствата и подходите, като стимулират познавателната активност, самостоятелност на избора и свобода на действията, богатство на въображението и умението на детето да се ориентира в динамично променящата се среда, месните закаляващи фактори, естествени движения и средства , подходящи форми на туристическа дейност, като всичко това е стриктно съобразено с методическите, възрастовите и нормативни изисквания.

Чл.10.6. Образователно - възпитателната дейност се провежда по утвърдено седмично разпределение за всяка възрастова група.

Чл.10.7. Обучението е светско, не се допуска налагането на идеологически и религиозни доктрини, ограничения или привилегии, основани на раса, пол, етнически и социален произход, вероизповедание и обществено положение.

Чл.10.8. Цялостната дейност се планира в годишен комплексен план, който се приема от Педагогическия съвет.

Чл. 10.9. Детската градина работи с Програмна система, която се приема с решение от Педагогическия съвет.

Чл.10.10. Учителите сами планират обучаващите ситуации, съдържанието, средствата и подходите, предоставят самостоятелен избор и свобода на действия на децата. Работят за развитие на уменията и ориентацията им в динамично променящата се среда съобразно образователните стандарти.

Чл.11. Методически ДГ”Брезица” се подпомага и контролира от РУО - Перник.

Чл.12. Детската градина има право да решава самостоятелно административната и възпитателна работа, в съответствие със законодателството и съответните нормативни актове и документи.

Чл.13. ДГ”Брезица” предлага допълнителни педагогически услуги при условия и ред, определени с наредба на Общински съвет гр. Брезник – чл. 68 от ЗПУО

Чл.14. Възпитателно-образователната дейност на ДГ”Брезица” се определя от Стратегията за развитие на ДГ“Брезица“ за период 2016/2020, Програмната система, която е част от Стратегията, от Наредба №5 за предучилищно образование и останалите ДОС, както и от нормативните документи за средното образование, подпомагат се от учебни помагала на отделните издателства, одобрени от МОН и по избор на учителите.


Раздел втори
Организация
Чл.15. ДГ”Брезица” функционира със следната структурна организация:
1.Пет целодневни групи, както следва:


Групи

Възраст на децата

Първа целодневна

2 - 3г.

Втора целодневна

4 г.

Трета целодневна

5 г.

Четвърта целодневна

6 г.

Смесена целодневна с.Ноевци

2-6г.


2.Ръководно звено- директор- 1

3.Педагогическо звено – 10 учители
4.Звено-помощник-възпитатели – 5
5.Кухненско звено- готвач, работник в кухня
6.Счетоводно звено-счетоводител, домакин-касиер
7.Помощно звено- работник поддръжка, перач
Чл.15.1. Групите се сформират на база възрастов белег в началото на всяка учебна година, като броя на групите и броя на децата в групите се определя от директора, в съответствие ДОС за финансиране и ДОС за жизнената среда, информационното и библиотечно осигуряване. Тъй като ДГ”Брезица” е единствена детска градина в община Брезник, броя на децата в групите може да надвиши изискванията на наредбите, когато е съгласувано с РУО Перник.

  • През ваканционните периоди, грипни ваканции, както и при намален брой деца в групите или отсъствие на учител и невъзможност да бъде намерен заместник се сформират сборни групи със заповед на директора, уточняваща как се сливат групите, кой и къде ще работи.

  • През летния период детската градина работи на сборни групи.

Чл.15.2. При отсъствие на детето повече от 30 дни по епидемични показания родителят е длъжен да предостави еднократен отрицателен резултат от изследване за патогенни чревни бактерии, а при отсъствие за повече от два месеца-еднократен отрицателен резултат за чревни паразити, съгласно Наредба №5 от 2006г. за диагностика, профилактика и контрола на местните паразитози.

Чл.15.3. При отсъствието на детето за повече от 10 дни се представя медицинска бележка от личен лекар за липса на контакт със заразно болен.

Чл.15.2. Директора определя в началото на учебната година броя на групите, на основание чл.60 , ал.1 от ЗПУО

  • При наложена необходимост в отделната група се приемат и деца от съседна възраст. При подбора се взема в предвид родените в началото или в края на годината, както и по преценка на учителите и по желание на родителите.

  • Желателно е в подготвителните групи – трета и четвърта – да са налице само деца на пет или шест години, но при намален брой от съответния набор или по-голям брой деца от предходния набор могат да се приемат деца и от съседна възраст и да се формират смесени подготвителни групи.

  • При желание на родителите детето им да постъпи 6-годишно в първи клас се попълва декларация, упоменаваща желанието на родителите, след което детето се записва в подготвителната група на 6 годишните.

Чл.15.3. Детската градина приема деца със специални образователни потребности до 3 в група.

  • Когато в групата има повече деца със специални образователни потребности , тя може да се подпомага от помощник-учител

  • Ако в детската градина са приети деца със специални образователни потребности със заповед на директорът се създава екип , който се състои от: председател - учител в групата, и членове - психолог, ресурсен учител, учител- специален педагог, логопед.В работата на екипа участват и родителите, както и други специалисти при необходимост.

Чл.15.4. Екипът извършва оценка на образователните потребности, проследява динамиката в развитието на детето и разработва индивидуални образователни програми за неговото обучение , възпитание и развитие.Тези програми се утвърждават от директора

Чл.16. В задължителната предучилищна подготовка родителите не заплащат такси за обучение.

Чл.16.1. За децата от задължителна подготвителна група се осигуряват безплатни учебни помагала, а за тези, идващи от населено място в територията на общината, където няма детска градина се осигурява и безплатен транспорт.

Чл.16.2. На децата завършили подготвителна група се издава удостоверение за училищна готовност.

Чл.16.3. Децата от подготвителна група се преместват в друга градина с удостоверение за преместване.

Чл.16.4. Удостоверението за преместване се съхранява в приемащата институция.

Чл.17. Числеността на персонала в ДГ”Брезица” се определя от директора, в съответствие с ДОС.

Чл.17.1. Директорът изготвя и утвърждава длъжностно разписание и поименно разписание на длъжностите и работните заплати.

Чл.17.2 Правата, задълженията и отговорностите на работещите в ДГ”Брезица” се определят съгласно КТ, длъжностните характеристики, вътрешните правилници , инструкции и правила, и от нормативните документи за системата на предучилищното и училищното образование.
Органи на управление
Чл.18. ДГ”Брезица” се управлява от директор.

Чл.18.1. Длъжността директор се заема въз основа на конкурс, при условия и по ред, определени в ЗПУО и ДОС за статута и професионалното развитие на учителите, директора и другите педагогическите специалисти.

Чл.18.2. Разпорежданията на директора са задължителни за учителите и целия помощен персонал.

Чл.18.3. Задълженията, отговорностите и правата на директора са вменени чл.19, ал.1 и ал.2 от ДОС за статута и професионалното развитие на учителите, директора и другите педагогическите специалисти

  • Директорът ръководи образователния процес в институцията в съответствие с държавната политика в областта на образованието и планира, организира, координира, контролира и отговаря за цялостната административно-управленска и финансова дейност в институцията.

  • Директорът, като орган на управление и контрол, изпълнява своите функции като:

  1. планира, организира, контролира и отговаря за дейностите свързани с обучение, възпитание и социализация в институцията;

  2. отговаря за спазването и прилагането на държавните образователни стандарти;

  3. утвърждава Списък-образец на институцията след съгласуване с началника на регионалното управление на образованието – за институциите, прилагащи системата на делегиран бюджет

  4. организира и ръководи процеса на самооценяване на ДГ чрез изготвяне на вътрешна оценка на качеството на предоставяното образование с оглед внасянето на подобрения в работата на институцията;

  5. организира и контролира дейности, свързани със задържането на подлежащите на задължително обучение деца от институцията, и с организирането и изпълнението на приема;

  6. подписва документите за преместване на децата, за завършено задължително предучилищно образование, съхранява печата на детската градина

  7. изготвя длъжностно разписание на персонала и утвърждава поименно разписание на длъжностите;

  8. сключва, изменя и прекратява трудови договори с педагогическите специалисти и с непедагогическия персонал в институцията в съответствие с Кодекса на труда. Обявява свободните работни места в бюрото по труда и в регионалното управление на образованието в тридневен срок от овакантяването им;

  9. организира ефективното управление на персонала като създава условия за повишаването на професионалната му квалификация и за кариерно развитие на педагогическите специалисти;

  10. организира атестирането на педагогическите специалисти и при необходимост организира изработването на план за методическа и организационна подкрепа;

  11. отговаря за законосъобразното, целесъобразно, икономично и прозрачно разпореждане с бюджетните средства, за което представя тримесечни отчети пред общото събрание на работниците и служителите и обществения съвет;

  12. контролира и отговаря за правилното попълване и съхраняване на документите;

  13. съдейства на компетентните контролни органи при извършване на проверки и организира и контролира изпълнението на препоръките и предписанията им;

  14. поощрява и награждава деца, учители и други педагогически специалисти и непедагогическия персонал за постиженията и изявите им;

  15. налага санкции на учители и други педагогически специалисти и непедагогическия персонал;

  16. отговаря за осигуряването на здравословна, безопасна и благоприятна среда за обучение, възпитание и труд;

  17. отговаря за опазването и обогатяването на материално-техническата база на институцията като създава подходяща организация с цел ефективно изпълнение на задълженията;

  18. осъществява взаимодействие с родители и представители на организации и общности;

  19. координира взаимодействието със социалните партньори и заинтересовани страни;

  20. представлява институцията пред администрации, органи, институции, организации и лица и сключва договори с юридически и физически лица по предмета на дейност в съответствие с предоставените му правомощия;

  21. съдейства на компетентните органи за установяване на нарушения по чл. 347 от Закона за предучилищното и училищно образование.

  • Директорът на детската градина е председател на педагогическия съвет и осигурява изпълнение на решенията му.

  • При управлението и контрола на образователно-възпитателната и административно-стопанската дейност директорът може да се подпомага от един или няколко заместник-директори.

  • Функциите на заместник-директорите се определят от директора

Чл.19. При отсъствие на директора за срок не малък от 60 календарни дни , той определя със заповед свой заместник - учител от педагогическия колектив на ДГ”Брезица” за всеки конкретен случай. При невъзможност заповедта се издава от кмета на община Брезник.

Чл.19.1. При отсъствие на директора, повече от 60 календарни дни кметът на община Брезник сключва трудов договор с друго лице за временно изпълнение на длъжността

Чл.20. Педагогическият съвет е специализиран орган ,който обсъжда и решава основни педагогически въпроси.

Чл.20.1.Директорът на детската градина в качеството си на председател на педагогическия съвет, кани писмено представителите на обществения съвет и на настоятелството на заседанията на педагогическия съвет, като им предоставя възможно най-пълна информация по въпросите, които предстои да бъдат обсъждани

Чл.20.2. Педагогическият съвет включва в състава си всички педагогически специалисти .

  • Директорът на детската градина е председател на педагогическия съвет.

  • В заседанията на педагогическия съвет с право на съвещателен глас може да участват представители на обществения съвет, настоятелството, медицинското лице, както и други лица

Чл.20.3. Педагогическият съвет в ДГ:

  1. приема стратегия за развитие на ДГза следващите 4 години с приложени към нея план за действие и финансиране;

  2. приема правилник за дейността на ДГ;

  3. приема годишния план за дейността на ДГ;

  4. приема мерки за повишаване качеството на образованието, приема програма за превенция на ранното напускане на децата в задължителната предучилищна възраст

  5. приема програма за предоставяне на равни възможности и за приобщаване на децата от уязвими групи;

  6. прави предложения на директора за награждаване на деца и учители

  7. определя и други отличителни знаци;

  8. участва със свои представители в създаването и приемането на етичен кодекс на общност;

  9. запознава се с бюджета на детската градина, както и с отчетите за неговото изпълнение;

  10. упражнява други правомощия, определени с нормативен акт Доументите по ал. 1, т. 1 – 5 и т. 7 – 9 се публикуват на интернет страницата на детската градина,

  11. Чл.20.4. Документите по ал. 3, т. 1 – 6 се публикуват на интернет страницата на детската градина

Чл.20.5. Педагогическият съвет се свиква най-малко веднъж на два месеца от директора.

Чл.20.6. Решенията на ПС се приемат с обикновено мнозинство при присъствието не по малко от 2/3 от числения му състав.

Чл.20.7 Решения на ПС могат да се отменят от самия съвет с квалифицирано мнозинство/ 2/3 от гласовете на присъстващите/ или от началника на РИО

Чл.21. Училищно настоятелство “Брезица” е обществен орган-юридическо лице с нестопанска цел за подпомагане дейността на ДГ”Брезица”.

Чл.22. С цел създаване на условия за активни и демократично функциониращи общности към всяка детска градина се създава обществен съвет.

  • Общественият съвет е орган за подпомагане на развитието на детската градина и за граждански контрол на управлението им

  • Общественият съвет се състои от нечетен брой членове и включва един представител на финансиращия орган и най-малко трима представители на родителите на деца от ДГ

  • Представителите на родителите се излъчват от събрание на родителите, свикано от директора на детската градина. На събранието се определя броят на представителите на родителите и се избират и резервни членове на обществения съвет. (3)

  • Председателят на обществения съвет се избира от членовете му.

  • Членовете на обществения съвет се определят за срок не по-дълъг от три години.

  • Общественият съвет се свиква на заседание най-малко 4 пъти годишно, като задължително провежда заседание в началото на учебната година.

  • В заседанията на обществения съвет могат да бъдат канени и служители на ДГ, на регионалното управление на образованието, експерти, на работодателите, на синдикатите, на юридическите лица с нестопанска цел и други заинтересовани лица.

  • Директорът на детската градина има право да присъства на заседанията на обществения съвет и да изразява становище по разглежданите въпроси.

  • Директорът е длъжен при поискване от обществения съвет да предоставя всички сведения и документи, необходими за дейността му.

  • При необходимост директорът може да отправи искане до председателя на обществения съвет за свикването му.

    1. Общественият съвет в детската градина:

  • одобрява стратегията за развитие на детската градина и приема ежегодния отчет на директора за изпълнението й;

  • участва в работата на педагогическия съвет при обсъждането на

  • предлага политики и мерки за подобряване качеството на образователния процес въз основа на резултатите от самооценката на институцията, и инспектирането на детската градина

  • дава становище за разпределението на бюджета по дейности и размера на капиталовите разходи, както и за отчета за изпълнението му – за институциите на делегиран бюджет

  • съгласува предложението на директора за разпределение на средствата от установеното към края на предходната година превишение на постъпленията над плащанията по бюджета на детската градина;

  • участва с представители в комисиите за атестиране на директорите при условията и по реда на държавния образователен стандарт за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти;

  • съгласува избора от учителите в ДГ на учебните комплекти;

  • сигнализира компетентните органи, когато при осъществяване на дейността си констатира нарушения на нормативните актове;

  • участва в създаването и приемането на етичен кодекс на работещите в детската градина

Чл.22.2. При неодобрение от обществения съвет на актовете, които са в правомощията му те се връщат с мотиви за повторно разглеждане от педагогическия съвет. При повторното им разглеждане педагогическият съвет се произнася по мотивите и взема окончателно решение.
Участници в образователния процес
Чл.23. Учителят в детската градина организира и провежда социализирането, възпитанието и обучението на децата.

Чл.23.1 Кариерното развитие на учителите е свързано със следните учителски длъжности :

  • Учител

  • Старши учител

  • Главен учител

  • В ДГ”Брезица” е разкрита една бройка за длъжността „главен учител”

Чл.23.2. Длъжностите учител и старши учител се заемат от лица с придобито висше образование на образователно-квалификационна степен „бакалавър” или „магистър”, а главен учител - с висше образование с образователно-квалификационна степен „магистър”

Чл.23.3. Минималния професионален стаж , необходим за заемане на длъжността „старши учител” ,”главен учител” е 10 години учителски стаж.

Чл.23.4. Лицата, които не са придобили учителски стаж и постъпват за първи път на учителска длъжност се назначават на длъжност „учител”

Чл.23.5. Условията и редът за заемане на отделните учителски длъжности в детската градина се определят съгласно ДОС за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти

  • Учителските длъжности в детската градина се заемат от лица, които са придобили висше образование на образователно-квалификационна степен „магистър”, „бакалавър” или „професионален бакалавър” с професионално направление „педагогика”, специалност „предучилищна педагогика” или „предучилищна и начална училищна педагогика” и присъдена професионална квалификация - детски учител или детски и начален учител.

  • Директорът на детската градина в рамките на делегирания бюджет , съответно на утвърдените му разходи и/или за сметка на целево предоставени средства диференцира възнагражденията на учителите в зависимост от учителските длъжности, при условие че не са налице ограничения за увеличаване на разходите за работни заплати в бюджетните организации.

Чл.23.6. Учителските длъжности в детската градина не може да се заема от лица, които:

  • Са осъдени на лишаване от свобода с влязла в сила присъда за умишлено престъпление

  • Са лишени от правото да упражняват професията си

  • Страдат от заболявания и отклонения, които застрашават живота или здравето на децата, определени със наредба на министъра на МОН, съгласувана с министъра на МЗ.

Чл.23.7. Учителските длъжности се заемат по трудово правоотношение с директора на ДГ.

Чл.23.8.Когато кандидатите за заемане на длъжността „главен учител”, отговарящи на изискванията за заемането им са повече от един , директорът извършва подбор по предварително обявени от него критерии.

Чл.23.9. Учители, постигнали високи резултати при възпитанието и обучението на децата се поощряват с грамоти и с други награди, а дейността им се популяризира и получава обществено признание.

Чл.23.10. Обществеността, административните органи, децата и родителите изразяват почит и уважение към учителите.

Чл.23.11. Учителят има сл. права:

  • Да бъдат зачитани правата и достойнството им

  • Да участват във формирането на политиките за развитие на ДГ.

  • Свободно да определя методите и средствата във ВОП , като активно използва интерактивни методи.

  • Участва активно в класирането на проекти за познавателни книжки

  • Да получава информация по въпроси, свързани с работата му, както и възможности за повишаване на квалификацията.

  • Да повишава образованието и квалификацията си

  • Да дава мнения и прави предложения за развитие на детската градина

  • Да използва МТБ за изпълнение на служебните си задължения

Чл.23.12.Учителят има сл. задължения

  • Да изпълнява нормата задължителна преподавателска работа и други задължения, включени в длъжностната му характеристика, във вътрешните правилници, в нормативни актове за системата на предучилищното и училищното образование

  • Абсолютно се забранява оставянето на децата сами, без контрол от възрастен човек. При ползване на законно определена почивка или друга служебна заетост на учителите отговорността за живота и здравето на децата се поема от помощник-възпитателите, но учителят не се освобождава от отговорност.

  • Да пази доброто име на детското заведение, да не злоупотребява с доверието на работодателя, както и да не разпространява поверителни сведения.

  • Да спазва вътрешните правила, приети в детската градина.

  • Да изпълнява всички други задължения, които произтичат от нормативните актове, от колективния трудов договор, от трудовия договор, от длъжностната характеристика и от характера на работата.

  • Да преподава учебното съдържание на книжовен български език

  • Да уведомява своевременно директора за своето отсъствие, за осигуряване на заместник

  • Да участва в работата на ПС и да изпълнява неговите решения

  • Да опазва живота и здравето на децата във всеки момент

  • Да поддържа и повишава своята квалификация

  • Да информира родителите за развитието на детето в ДГ

  • Да не ползва мобилен телефон в заниманията с децата

  • Да не пуши, да не внася и да не употребява алкохол

  • Да се явява на работа в облекло и вид, които съответстват на положението му на учител и на добрите нрави

  • Да не внася в ДГ оръжие , както и др. предмети, които са източник на повишена опасност.

Чл.23.13. Учителят не може да нарушава правата на детето , да унижава личното достойнство , да прилага форми на физическо и психическо насилие върху тях.

Чл.23.14. Педагогическите специалисти се поощряват с морални и материални награди за високи постижения в предучилищното образование. Наградите се предоставят за следните постижения:

  • Отлични резултати във възпитателно-образователния процес

  • Активно участие в представителни форуми със собствени разработки и педагогически ситуации.

  • Активно участие в подготовката и организацията на празника първи юни – празник на „Брезица“

  • Отлично представяне на педагогическия специалист с деца на институционални, общински, регионални, национални и международни участия.

  • Активно участие в подобряване на предметната среда в ДГ.

  • Принос към привличането на допълнителни средства за ДГ.

Чл.23.15. Моралните и материални награди на педагогическите специалисти се предоставят със заповед на директора.
Чл.24. Квалификация на учителите и директора
Чл.24.1. Директорът на детската градина създава условия на педагогическите специалисти да повишават професионалната си квалификация в организирани форми на обучение и чрез самостоятелна подготовка.

  • Педагогическите специалисти са длъжни ежегодно да повишават квалификацията си с цел подобряване на качеството на работа.

  • Повишаването на квалификацията се организира от специализирани звена, от висши училища и научни организации.

  • Педагогическите специалисти са длъжни да повишават квалификацията си по програми в не по-малко от 48 академични часа за всеки период на атестиране – на 4 години.

  • Повишаването на квалификацията се измерва чрез система от квалификационни кредите и се удостоверява с документ.

  • Повишаването на квалификацията се извършва и на вътрешноинституционално ниво в не по-малко от 16 академични часа годишно за всеки педагогически специалист.

  • Постигнатите компетентности се отразяват в професионално портфолио на педагогическия специалист

  • Професионалното портфолио подпомага атестирането и самооценяването на педагогическия специалист.

  • По-големия брой квалификационни кредити и по-високата ПКС са основание за по-бързо кариерно развитие на педагогическите специалисти.

Чл.25. Децата в детската градина се отглеждат, възпитават и обучават при условия, които гарантират:

  • Равни възможности за физическо, духовно и социално развитие

  • Техните права, свобода и сигурност

  • Зачитане на достойнството им, уважение и любов към детето

  • Възпитание в дух на разбирателство, мир и толерантност

  • Приобщаване към националните традиции и културни ценности




Каталог: documents -> word
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”
word -> Медицинска дейност Цена
word -> П р а в и л н и к за вътрешния трудов ред


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница