Е около 40 au 40 пъти разстоянието от Земята до Слънцето



Дата08.05.2018
Размер21.42 Kb.
#68882

<Дата> <№ на стр.> <Час>

Големината на Слънчевата система е около 40 AU – 40 пъти разстоянието от Земята до Слънцето.

Меркурий се наблюдава трудно поради близостта му до Слънцето.

Тази година най-добрите условия за утринна видимос на планетата са в края на месец декември. Условията за вечерна видимост са добри в последната десетдневка на месец февруари, и отлични през цялата втора половина на месец юли. Меркурий може да се види сутрин в началото на април и вечер в средата на октомври, но тогава условията за наблюдение не са много добри.

Венера може да се види в първите дни на годината закратко след залеза на Слънцето. Появява се като Зорница в края на януари. От края на март периода на утринна видимост започва да намалява и в началото на октомври планетата се губи в лъчите на изгряващото Слънце. В последните дни на годината Венера се появява отново на вечерното небе и периода на вечерна видимост започва да се увеличава.

Марс в началото на годината залязва през втората половина на нощта, като периода на видимост постепенно се скъсява.

В началото на годината се намира в съзвездието Овен.

В началото на февруари навлиза в съзвездието Телец.

В средата на април навлиза в Близнаци.

През месец юни се намира в Рак.

През юли и август пресича Лъв.

В края на август навлиза в Дева.

В средата на септември вече може да се наблюдава.

През ноември е във Везни а в средата на месеца навлиза в Скорпион.

Юпитер в първите месеци на годината може да се наблюдава през втората половина на нощта. На 4 май се вижда през цялата нощ. През следващите месеци времето на видимост постепенно намалява. Към началото на ноември планетата е близо до Слънцето и се наблюдава трудно. Утринната видимост започва в първата половина на декември като времетраенето и нараства до края на годината.

Сатурн се наблюдава почти през цялата нощ в началото на годината. Вечерната му видимост продължава до средата на юли, когато се приближава до Слънцето. Появява се отново, вече на утринното небе около края на август. Периодът на видимост се увеличава постепенно и около края на декември се наблюдава през по-голямата част от нощта.

Уран може да се наблюдава на вечерното небе до началото на месец февруари. После се приближава до Слънцето и не се вижда до края на март. След 1 март се появява на утринното небе. След 5 юни периодът на видимост нараства. След 3 декември се наблюдава само през първата половина на нощта.

Нептун се вижда за съвсем кратък период в началото на годината на вечерното небе. След 6 февруари се появява в утринното небе в съзвездието Козирог на границата с Водолей, където се намира през цялата година. Към края на октомври може да се наблюдава през първата половина на нощта, а през декември се вижда само вечер.

Плутон се движи през годината на границата на съзвездията Змиеносец и Змия.

Планета Голяма полуос на орбита (в хил. км)

Меркурий 57,9

Венера 108,2

Земя 149,6

Марс 227,9

Юпитер 778,3

Сатурн 1429

Уран 2875

Нептун 4505

Плутон 5916



Видимост на планетите през 2006 г.

<Фак. №> <Вашето име>

Каталог: ExamCom
ExamCom -> Закон на Боде Резултат (AU) Планета Разстояние (AU) (0 + 4)/10 0,4 Меркурий 0,39 (3 + 4)/10 0,7 Венера 0,72 (6 + 4)/10 1 Земя 1 (12 + 4)/10 1,6 Марс 1,52
ExamCom -> Закон на Боде Резултат (AU) Планета Разстояние (AU) (0 + 4)/10 0,4 Меркурий 0,39 (3 + 4)/10 0,7 Венера 0,72 (6 + 4)/10 1 Земя 1 (12 + 4)/10 1,6 Марс 1,52
ExamCom -> Форматирал: Повърхнините
ExamCom -> В задната част на кораба позволява изпомпването на 113 кубически метра вода в минута от 13-а на 12-а палуба, като по този начин се образува вълна за сърфиране
ExamCom -> Историята на Google
ExamCom -> Форматирал
ExamCom -> Арабия, земя на номади
ExamCom -> Праисторическите влечуги
ExamCom -> Мюсюлманите исползват и днес мюсюлманския календар, саобразен с цикала на луната около 29,5 дни. Но понеже и той не е идеален, добавят 11 дни, разпределени в период от 30 години
ExamCom -> Мезозойска ера


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница