Е решаването на конфликтите да става чрез съгласуване и възпроизвеждане от всички процедури, които изключват прилагането на силата



Дата30.11.2022
Размер17.95 Kb.
#115724
ТипАнализ
Доклад
Свързани:
Теория за реален бизнес цикъл - есе

Политическият процес показва динамиката на политиката и реализирането на явление като: борба, движение, криза. Главно условие на политическия процес за постигане на равновесие на политическата система е решаването на конфликтите да става чрез съгласуване и възпроизвеждане от всички процедури, които изключват прилагането на силата.


Анализът на политическия процес се извършва в два аспекта. Първият аспект е свързан с трансформирането на желанията на гражданите в реални резултати (придобивки). Вторият аспект е свързан с формирането и функционирането на правителството, известен още като правителствен процес. В условията на развита демокрация правителственият процес преследва две цели. Първата цел е създаване на система от институции и механизми, превръщащи правителството в отговорно. Втората цел е публичност и прозрачност на всички дейности.

Политическото участие представлява както активност, която е свързана с простото участие в изборите, така и с професионално ангажиране в професионална политическа структура. Политическото участие е не само форма на активност, но представлява и място и среда, от която властта черпи основание за своята легитимност. В този смисъл политическото участие става израз на някои принципни основания на политиката. Чрез него се извършва следното:



  • На първо място, фактически се узаконява системата на властта в обществото.

  • На второ място, се откроява ролевата технология, чрез която едни граждани се превръщат в избиратели, а други се превръщат в избраници.

Избирателни системи. За повечето политически системи гласуването е почти единствената форма на политически контрол. Този факт изправя политическата система пред следния въпрос: „Как да се гарантира демокрацията при една периодичност на политическото участие?”. Обикновено отговорът на въпроса се търси:



  • на първо място, на политическата платформа на конкуренцията;

  • на второ място, сблъскване с кандидатите;

  • на трето място, в отчетността на политическата структура.

Избирателната система има важно значение за общото функциониране на политическата система и политическите процеси. Затова тя е динамичен елемент, който често подлежи на смяна. Има държави, където избирателната система не е променена от столетия (САЩ и Англия), поради това, че има съгласие относно нейната легитимност. Има държави, където избирателната система често е подложена на смяна (Франция), което е резултат от поляризацията на политическите сили. При комунистическите държави, поради липса на опит и традиции за демократично развитие, търсят най-добрия вариант за избирателна система.



Заключение: Избирателните системи са важен елемент в политическия процес, но те са само средство за отразяване (изразяване) волята на избирателите. Представителните институции (парламента, общинските съвети) са длъжни да защитават интересите на гражданите. Затова ако те не успеят да откликнат на исканията на народа, то и самите избори, и избирателната система се оказват лишени от онова значение, което им се предава в политическия процес. Като резултат от това може да бъде отделяне на избирателите от изборите като форма на протест срещу слабата ефективност на дейността на политическия елит.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница