Една или няколко букви "Е"



Дата11.05.2017
Размер212.3 Kb.
#21125
Етикетите на много хранителни продукти съдържат ценна информация, но тя е загадка за повечето от нас.

Описанието на състава на продуктите върху етикетите започва с познатите думи: захар, вода, масло, оцет и завършва обикновено с една или няколко букви "Е" и три цифри след всяка. Най-често дори не се замисляме какво точно означават те. С индекса "Е" (съкратено от "Европа") се означават химически вещества, които се добавят в продуктите за подобряване на техните потребителски качества: вкус, мирис, цвят, срок на съхранение. Преди наименованията на тези химически вещества се записвали изцяло, но през 1953 г. в Европа решили да ги заменят с една буква и цифров код.

Добавките, разрешени от ЕС, могат да бъдат разделени на няколко групи - подкислители, оцветители, консерванти, желиращи, сгъстители, регулатори на влажността, емулгатори, усилители на вкусовите свойства, антиокислители, смазочни и покривни вещества, подсладители, набу­х­ва­те­ли и др.

Безопасността им се проверява стриктно от международните изследователски центрове по поръчка на ЕС. Съгласно изискванията на Директивите на ЕС класификацията на тези продукти е дадена в Наредба № 8 на Министерството на здравеопазването от април 2002 г., със съответния Е номер, който отразява името на добавката и нейното технологично значение. В зависимост от индивидуалните си особености тези продукти могат да предизвикат алергични прояви или други заболявания. В повечето от случаите основна роля играе дозировката.




Група добавки

Вид

Качества

Приложение

E100 - E182

Оцветители

Оцветяват продуктите

Сладки газирани напитки, лимонади, бонбони, близалки, сладолед

E200 - E299

Консерванти

Удължават срока на съхранение на продуктите

Всякакъв вид кон­сер­ви­ра­ни храни (гъби, компоти, сокове, конфитюри, сладка)

E300 - E399

Антиокислители

Предпазват продуктите от разлагане на въздуха

Млечнокисели продукти - подсладени фруктови млека, десерти, колбаси, краве масло, шоколад

E400 - E499

Стабилизатори, Сгъстители

Запазват консистенцията на продукта

Сладка, конфитюри, желета, кондензирани млека, шоколадови десерти, млечни продукти

E500 - E599

Емулгатори

Запазват формата на продукта

 

E600 - E699

Ароматизатори и подобрители

Засилват вкуса и аромата на продукта

 

E900 - E999

Пенорегулатори

Използват се в газираните напитки

Газирани напитки

Съвсем неотдавна се появиха добавки с индекс "Е" и 4 цифри след нея — от 1000 до 1199. Тази група добавки се грижи брашното, захарта и други подобни продукти да не попиват влагата и да остават пръхкави.
Безопасните добавки

Оцветители:



  • Е100 (куркумин - жълт оцветител №7)

  • Е101 (рибофлавин - водоразтворим витамин В2)

  • Е140 (хлорофил - зелен оцветител №1)

  • Е160 а, b, с, d! (бетакаротин и каротиноид)

  • Е162 (оцветител от цвекло)

Консерванти:

Е200, Е202, Е203 (сорбинови киселини)



Сорбиновата Киселина Е200 и нейните соли - калиев и калциев сорбат, имат висока противомикробна активност. Тя е слаботоксична - не оказва вредни промени в организма. Допустимата дневна доза за сорбиновата киселина и солите й е 0-25 мг/кг телесна маса. Тя се използва за консервиране на плодови, зеленчукови, тестени, месни, рибни Консерви, при производството на маргарини, различни ароматизирани вина и напитки, билкови концентрати и др.

  • от Е260 до Е263 (оцетни киселини и техните соли)

  • Е270 (млечна киселина)

  • Е290 (въглена киселина)

  • Е296 (ябълчена киселина)

Подкислители:

  • от Е306 до Е309 (токоферол, витамин Е)

  • Е322 (лецитин)

  • от Е325 до Е327 (соли на млечната киселина)

  • от Е331 до Е337 (соли на лимонената и винената киселина)

Подсладители:

  • Е950 (ацесулфат)

  • Е959 (неохесперидин - портокалов глюкозид)

Емулгатори:

  • Е440 (пектин)

Желиращи:

  • Е422 (глицерин)

  • Е415 (ксантин)

!!! Внимание: Абсолютно забранени хранителни добавки

  • Е121 - цитрусов червен оцветител

  • Е123 - оцветител амарант

  • Е240 - консервант формалдехид

По данни на Световната здравна организация много добавки, Които се прилагаха в храните през миналите 40-50 години, поради неблагоприятни за човека свойства сега са забранени. Не се използват вече оцветители за храни - аурамин, амарант, масленожълт, гвинейско зелено, судан 1, консервантите - борна и салицилова киселина, подсладителят - пара-фенетилкарбамид (дулцин) и др. подобни.



С какво вредят хранителните добавки?*

ГРУПА ДОБАВКИ

Странични (д)ефекти

Е103, Е105, Е121, Е123, Е125, Е126, Е130, Е131, Е142, Е152, Е153;
Е210, Е211, Е213-217, Е240, Е330;
Е447;
Е924a, Е924b;


Канцерогенни. Могат да доведат до образуване на злокачествени тумори.

Е 210 - Фенилфенилнарбоксилова киселина -прибавя се към алкохолните продукти, сирена, подправки, замразени храни, в козметиката и фармацията и много други; може да причини астма, особено при зависими от сфероидни лекарства, може да взаимодейства със серен бисулфит, което може да доведе до хиперативност при децата.

Е 211 - Натриев бензоат - използва се Като антисептик, за хранителен Консервант и маскиращ вкуса; портокаловите сокове съдържат високо количество - до 25 тд на 250 т!; също в млечните и месните продукти, подправките, както и в някои лекарства; може да предизвика обриви и да усили астмата.

Натриевият бензоат пък, който се слага в някои туршии, потиска развитието на микробите.
Е 216 - пропил хидроксибензоат - възможен алерген.

Е 218 - метил хидроксибензоат- възможни алергични реакции, главно върху кожата.

Е 235 - натамицин, плесенен инхибитор, произведен чрез бактерии; може да причини гадене, повръщане, диария и кожно дразнене; типично приложение - месо, сирене.

Е 249 - Калиев нитрит - фиксира цвета и Консервант при месото; може да окаже ефект върху пренасянето на Кислород в тялото, Което води до учестено дишане, замайване и главоболие, потенциален Канцероген, не е разрешен при храни за бебета и деца.

Е 250 - може да предизвика хиперестезия, потенциален Канцероген, забранен в много страни; взаимодейства в стомаха до образуване на нитрозамин. Препоръчва се избягването му.



Е 261 - Калиев ацетат - в сосове и маринати - да се избягва от хора с увредени бъбречни функции.

Е 263 - амониум ацетат - един от Компонентите на оцета, може да предизвика гадене и повръщане.


Е171-173;
Е320,Е322;


Е407, Е447, Е450;

Могат да доведат до заболявания на черния дроб и бъбреците.

Е221-226;
Е311-313, Е320-322, Е338-341;
Е407, Е450, Е453, Е456, Е461-466;


Нарушават храносмилането.
Могат да доведат до заболявания на стомашно-чревния тракт.

Е230-232,Е239;
E311-313;


Могат да предизвикат алергични реакции.

Е220;

Разрушават витамин В1. Е 220 - серен двуокис - може да предизвика астматични пристъпи и метаболитни промени при хора с понижени бъбречни функции, също разрушава витамин В-); типично приложение при производството на бира, безалкохолни, сушени плодове, оцет, Картофени продукти.

Серният диоксид и производните му сулфити са друга група химически консерванти, разрешени от ЕС и българската наредба за хранителните добавки. Тези консерванти се прилагат в технологичното производство на храните поради силната им антимикробна активност много силно повлияват върху развитието в храната на плесени, спори на микроскопични гъбички и аеробни батерии. Използват се широко при консервиране на различни видове плодове и зеленчуци (картофи, гъби, сушени зеленчуци и плодове, като кайсии, праскови, ябълки, круши и др.), нектари, плодови концентрати и безалкохолни напитки.


Е230, Е231, Е232, Е233;

Нарушават функциите на кожата.

Е 230 - бифенил, дифенил - може да предизвика кожни проблеми, използва се за земеделски цели - в цитрусовите плодове.

Е 231 - ортофенил фенол - може да предизвика кожни проблеми; използва се за земеделски цели - моркови, праскови, сливи, домати, череши.


Е250, Е251, Е252;

Противопоказни при хипертония.





Колко са полезни или вредни добавките?

Разрешените за употреба вещества, разбира се, не могат да бъдат опасни за здравето. Но съвместното им въздействие върху организма, а също и взаимодействието им с други химически елементи (например лекарства) още не е достатъчно проучено. Известно е, че в зависимост от индивидуалните особености и личната възприемчивост тези продукти могат да предизвикат различни алергични прояви или да провокират други заболявания. В болшинството от тези случаи основна роля играе дозировката.

Преди повече от 100 години, в началото на миналия век понятието хранителни добавки било твърде условно, а контролът върху използването им още по-условен. Достатъчно е да напомним, че в разхладителните напитки напълно законно добавяли кокаин като в Соса-Соla. И ако днес хранителните добавки се регистрират по същите правила, по които регистрират лекарствата, то през миналия век го правели доста снизходително. Например едно от патентованите средства против кашлица е бил хероинът.

През 60-те години в Тайланд специалисти във фирмата, която произвеждала детското лекарство "Панадол", вместо предвидения според технологията пълнител пропиленгликол добавили аналогичния по физико-химични свойства, но доста по-евтин етиленгликол (използва се като основен компонент на охлаждащата течност в автомобилите). В резултат 300 деца загинали от токсическа некроза на черния дроб, няколко хиляди получили тежки отравяния.

По същото време смятали метамфетамина за безвреден стимулатор. Едва след пет години широко използване лекарите, а после и пациентите научили за смъртоносните странични ефекти на този препарат, който сега се отнася към групата на т.нар. "тежки" наркотици. Напълно е възможно след 50 години някой оцветител, щедро добавян към близалките например, да се възприема както днес възприемаме хероина.



Европейските правила за регистрация на биологически активни вещества (хранителни добавки), с означението "Е", са доста строги. Международните изследователски центрове по поръчка на Европейския съюз стриктно проверяват безопасността на всички тези вещества. При това, например ароматичната добавка, имитираща мирис на ягода трябва да бъде не само нетоксична, но и хипоалергенна, т.е. не трябва да предизвиква алергична реакция дори у онези, които страдат от алергия към истинските ягоди.


E102

Tartrazine

FD&C Yellow No.5; предполага се че предизвиква асматични атаки (по US FDA** - не), ортикария при деца (по US FDA** изчисления 1:10 000); tartrazine чувствителнос е свързана са чувствителността спрямо аспирина; използува се за оцветяване на безалкохолни напитки, сладкиши, конфитюри, тестени храни, snack foods, консервирана риба, готови супи; забранен в Норвегия и Австрия

E104

Quinoline Yellow

FD&C Жълто No.10; използува се в червилата и продукти за коса, одеколони; може да причини дерматит; забранен в Австралия, САЩ и Норвегия.

E107

Yellow 7G

жълт оцветител; HACSG* препоръчва да се избягва; страдащи от астма могат да проявят алергична реакция към него; типична употреба - безалкохолни напитки; забранен в Австралия, САЩ

E129

Allura red AC

FD&C Червено No.40; оранжево червен, използван в сладките, напитки и подправки, лекарства и козметика; синтетичен, въведен в началото на 80-те за да замени amaranth; забранен в Дания, Белгия, Франция, Германия, Швейцария, Швеция, Австрия и Норвегия.

E131

Patent blue V

Син. Забранен в Австралия, САЩ и Норвегия.

E132

Indigotine, Indigo carmine

FD&C Син No.2, основно се прибавя към таблети и капсули; също в производството на сладолед, сладкарството; синтетичен- извлечен от въглищния катран; може да причини гадене, повръщане, високо кръвно налягане, проблеми с дишането или други алергични реакции. Забранен в Норвегия.

E133

Brilliant blue FCF

FD&C Blue Dye No.1; използува се в млечни продукти, сладки и напитки; синтетичен - течен или амониева сол; забранен в Белгия, Франция, Германия, Швейцария, Швеция, Австрия и Норвегия.

E140

Chlorophylis, Chlorophyllins

зелен оцветител, намиращ се естествено в растенията, използува се за оцветяване на восъци и масла, използува се в медицината и козметиката.

E142

Green S

зелен; синтетичен дериват от въглищния катран; използва се при консервирания грах; забранен в Швеция, САЩ и Норвегия.

E151

Brilliant Black BN, Black PN

черно; дериват от въгления катран, използува се при сосове, сладкарски миксове; забранен в Дания, Австралия, Белгия, Франция, Германия, Швейцария, Швеция, Австрия, САЩ, Норвегия.

E153

Vegetable carbon

черен цвят, въглищен пигмент; използува се конфитюри, желета, ликьори, само зеленчуков дериват е разрешен в Австралия, забранен в САЩ

E154

Brown FK

кафяв, забранен в САЩ

E155

Brown HT (Chocolate)

кафяв, използува се в шоколадови миксове, може да предизвика астматични реакции и при хора алергични към аспирин, както и кожна чувствителност; забранен в Дания, Белгия, Франция, Германия, Швейцария, Швеция, Австрия, САЩ и Норвегия.

E319

Tert-ButylHydroQuinone (TBHQ)

HACSG* препоръчва да се избягва. Може да причини гадене, повръщане. Доза от 5g се разглежда като фатална. Прилага се при мазнините, масла, маргарин.

E503

Ammonium carbonates

амониев карбонат - пнякога дразни лигавицата

E508

Potassium chloride

по големи количества могат да причинят язва

E510

Ammonium chloride

да се избягва от хора с понижени чернодробни и бъбречни функции

E513

Sulphuric acid

сярна киселина; забранена в някои държави

E514

Sodium sulphates

натриев сулфат - може да наруши водния баланс

E553(b)

Talc

свързва се с рак на стомаха; типичен продукти - белен ориз, при шоколадите и в сладкарството

E620

Glutamic acid

аминокиселина, използва се в подправки, заместители на сол,усилва аромата, използва се в организма при изграждането на протеините, произвежда се от простатата жлеза; не подходяща за деца

E621

Monosodium glutamate (MSG)

мононатриев глутамат, използва се в консервирани зеленчуци, дресинги, много замразени храни

E622

Monopotassium glutamate

монокалиев глутамат; използува се сол заместители с ниско натриево съдържание, може да причини стомашни разстройства

E626

Guanylic acid

в подправки, заместители на сол, овкусители,гуанилова киселина; свързва се с подагра

E636

Maltol

използва се като овкусител на млечно базирани напитки (шоколадово мляко), сладкиши, дъвки, плодови вина; има максимално допустима доза за кг

E901

Beeswaxes

пчелни восъци, понякога предизвикват алергични реакции

E903

Carnauba wax

извлечено от Южно Африканска палма, понякога предизвикват алергични реакции

E904

Shellac

извлича се от инсекти, понякога предизвикват алергични реакции на кожата

E905

Paraffins, Microcrystalline wax

парафини - може да инхибират абсорбцията на мазнни, леко лаксативни, може би са свързани с рака на червата, изпозлвата се в сладкишите, при процесите на ферментация, при сушени плодове

E907

Refined microcrystalline wax

забранен в някои страни

E924

Potassium bromate

в обработка на брашната, в по-големи количества може да предизвика стомашни проблеми

E951

Aspartame

изкуствен подсладител, има доста странични реакции, както и има хора, алергични към него.

E952

Cyclamic acid

изкуствен подсладител, забранен в САЩ и UK, заради връзки с рака

E954

Saccharines

изкуствен подсладител, забранен в САЩ от 1977, заради връзки с рака

Една и съща фирма-производител обаче може да произвежда един същ продукт в три различни варианта:



за вътрешно потребление (в индустриално развита страна);
   • за износ в други страни (също от категорията на така наречените развити страни);

за износ в развиващи се страни.

Към последната категория се отнасят около 80% от хранителните продукти, цигари, напитки, а така също и почти 90% от медикаментите, експортирани от Северна Америка и Западна Европа в страните от Източна Европа и Русия.

Някои западни фирми разширяват производството и износа не само на екологично опасни, но и на забранени в развитите страни селскостопански стоки. Производството на такава продукция е развито в Израел, Турция, Холандия, Австралия, Германия, Швейцария, ЮАР, Кипър, Филипините, Малта, Пуерто-Рико, Мароко.

Върху такива продукти се поставя съответната маркировка. Той посочва, че стоката е произведена с използване на опасни за здравето консерванти например.

Така например маргарините, произведени в Холандия и Германия, и внасяни в страните от Източна Европа, все по-често са консервирани с ракообразуващ емулгатор, означен на опаковката със символа Е 330. С други думи, поставяйки маркировка, производителят "честно" предупреждава потребителя: "Вие имате право да решите дали ще купите тази стока, която струва по-евтино, или ще предпочетете по-качествената, но и по-скъпа стока."

Тези храни са бавнодействащи и вкусни отрови в лъскави опаковки.



"Сладкият убиец"

В последните години все по-масово се употребява явната "химична отрова" - подсладителят аспартам, който се съдържа в повечето безалкохолни напитки и много други продукти. Той е известен и с други имена като «NutraSweet», «Equal», «Spoonful», Е 951 (чети етикетите!). Аспартамът се използва като подсладител и в други газирани напитки, в прахчетата "Степ", "Танг", както и в някои медикаменти.

Всъщност как този изключително вреден продукт превзема пазара. Алекс Константин пише: “Фармацевтичната фирма G.D. Searle, работейки в симбиоза с държавни чиновници и конгресмени, подкупваше хората, които проучваха извършваните от нея нарушениа на закона, за да изкара аспартам на пазара.” През 1980 г. Public Board of Inquiry гласува единодушно да отхвърли употребата на аспартама, но с идването на власт на Роналд Рейгън, директорът на Агенцията за храните и лекарствата Артър Хейс разрешава употребата на Нутрасуит. Чрез още много машинации и “игри под масата”, за които тук няма да се спираме, този продукт завладява американския и световния пазар.

Понастоящем аспартам се добавя в повече от 6000 хранителни продукта и напитки, и се продава в почти 100 страни. През 1992 г. Нутрасуит подписа споразумение с компаниите Кока кола и Пепси кола с условието да бъде снабдителят им с аспартам. Най-голямата ирония и същевременно най-ужасяващото е, че този подсладител преобладава предимно в диетичните храни. Това е пълен абсурд - вещество, от което има, както ще видим по-долу, над 10 000 оплаквания и има регистрирани най-малко 92 болестни симптома, да се продава като диетичен продукт. Едва ли хранително-вкусовата промишленост е стигала до по-голямо безумие.

При това на опаковките няма предупреждение за вредността му. "Други подобрители като мононатриев глутамат (МНГ) и аспартам се използват без предупреждение за вредност, но е известно, че причиняват здравни проблеми, вариращи от главоболие и диария до объркване, загуба на паметта и припадъци."
Ето някои от продуктите, в които се намира аспартам, като в повечето от тях не е отбелязан на опаковката:


  • безалкохолни напитки

  • дъвки без захар

  • какаови смеси

  • подсладено кисело мляко

  • мултивитамини

  • напитки с кофеин

  • сокове

  • разтворими чай и кафе

  • сосове

  • бързи закуски

Но всичките му "странични действия" са още по-опасни, защото по-голямата употреба на напитки и храни, в които се съдържа, води до пристрастяване. Много хора съобщават за тежък абстинентен синдром, когато се опитат да изхвърлят аспартама от храната си. Някои твърдят, че зависимостта към него е по-силна дори от тази към алкохола. Това е една от причините за пандемичното му разпостранение.

"Аспартамът е смятан от много учени за химична отрова и изобщо за най-опасната добавка към храните. Той е отговорен за 75% от страничните реакции, предизвикани от хранителни добавки, според докладите до системата за наблюдение на страничните ефекти към FDA (Управлението по храните и лекарствата).

От 1985 г. до сега има официален регистър на 92 симптома от над 10 000 официално подадени оплаквания. Някои от болестните прояви са : главоболие, което може да има мигренозен характер, проблеми с паметта (често срещано), гадене, наддаване на тегло, обриви, безсъние, проблеми със зрението и слуха, сърцебиене, затруднения в дишането, загуба на вкуса, замаяност и виене на свят, ставни болки, дори гърчове и много други, като има дори съобщени смъртни случаи. Посочените симптоми са толкова често срещани, че някои лекари говорят за "аспартамна болест"!
"Ако аспартамът се нагрее до 30 С, то метанолът, съдържащ се в аспартама, се превръща във формалдехид, а от последния се образува мравчена киселина, която предизвиква метаболитна ацидоза. Отравянето с метанол имитира множествена склероза. В случая с кожната туберкулоза се откри, че това заболяване се е разпространило толкова широко, колкото и множествената склероза, особено сред тези, които пият кола лайт и пепси лайт.

Както в случаите на отравяне с метанол, така и в случаите на кожна туберкулоза, жертвите изпивали по 3-4 опаковки напитка (една опаковка е 300 мл) на ден, а някои и повече. Ако заболялите продължават да употребяват аспартам, то това влошаваше състоянието на болните от кожна туберкулоза и става опасно за живота им. Когато се откажат от продуктите, съдържащи аспартам и те престават да ги приемат, заболяването протича по-леко. В случаите на диагностицирана множествена склероза ( когато на практика заболяването било следствие отравяне с етанол) болшинството симптоми след спирането на аспартама изчезват. Наблюдават се случаи на възстановяване на зрението и слуха.

Аспартамът е свързан и с депресивните разстройства: "Избягвайте газираните напитки и други продукти, съдържащи изкуствения подсладител аспартам («NutraSweet», «Equal»).Той може да блокира производството на серотонин и да доведе до главоболие, безсъние и депресия при хора, при които серотонинът вече е в недостиг. Ограничете приема на добавки, съдържащи аминокиселината фенилаланин. Тя съдържа веществото фенол, което е силно алергогенно. Повечето депресирани хора са алергични към определени вещества. Фенилаланинът е една от основните съставки на аспартама."
Друго изследване, проведено от Шърли М. Коелър от Университета на Флорида, показва, че този подсладител е повишил честотата на мигрената при повече от половината от група изследвани хора. Всъщност общият брой на мигрените е нараснал повече от два пъти (от средно 1,55 до 3,55) след като пациентите вземали по четири дози от 300 милиграма аспартам дневно в продължение на четири седмици. Освен това главоболието им продължило по-дълго, а някои от изследваните почувствали увеличаване на "необичайни симптоми" по време на главоболието като виене на свят, треперене и влошаване на зрението."

В заключение можем да кажем, че аспартамът е "сладкият убиец" на модерното време от края на 20 и началото на 21 век. Неговото пандемично разпостранение е наложено от мощни икономически интереси и е израз на тенденцията на вавилонската търговска система да обсебва потребителя чрез продукти, предизвикващи зависимост.



Храни – имитатори и заместители. Най-разпостранената храна – имитация
Храни - имитации са така наречените безалкохолни напитки, “натурални сокове” и др. подобни, които заместват естествените плодове сокове и в последно време се разпространяват в огромни мащаби. Всички диетолози са единодушни за вредата от подобни напитки, съдържащи предимно изкуствени съставки, които влияят крайно отрицателно на здравето.
Натурални сокове
Ето мнението за така наречените “натурални” сокове на световноизвестния диетолог Харви Дайъмънд: "Когато са пастьоризирани, какъвто е случаят например с портокаловите сокове, произведени фабрично от плодов концентрат, те са чиста киселина, още преди да бъдат изпити." 54 Така че като говорим за плодови сокове, имаме предвид прясно изстискани, а не индустриално произведени. Още във фабриката те губят голяма част от биологичната си стойност.

А с понятието “натурални” в много голяма степен се злоупотребява. Още повече, че този термин законово не е регламентиран и производителите могат да си го слагат на всякакъв род продукти. Ето какво казва специалистът по хранене Ед Блонц: “ При изработване на правилата за изписване на етикетите са определени всички термини с изключение на “натурален”...Като натурални се приемат храните, които не съдържат каквито и да било синтетични съставки. Още повече, че натуралните храни трябва да са претърпели минимална обработка. Какво и колко трябва да бъде тази “минимална обработка”, обаче не е определено. Така че не е учудващо, че производителите поставят доста произволно това “натурален” на етикетите.

Пример в това отношение представляват плодовите сокове. “Натуралната” измама при тях е често срещана. Производителите вземат плодов сок с естествена висока концентрация на захар, какъвто е гроздовият сок, след което го преработват така, че остава едва ли не само захарта, използвана впоследствие като подсладител на продукти, които се продават като “изцяло натурални”. И това “изцяло натурални” повишава цената. Консуматорите си мислят, че са се снабдили с плодов сок, но много често получават само порция захар.”
Безалкохолни напитки

Няколко думи и за така наречените БЕЗАЛКОХОЛНИ НАПИТКИ. В последно време те буквално са залели пазара и основната причина за масовото им разпространение е огромната печалба, която носят на производителите и разпространителите си. Те нямат абсолютно никаква хранителна стойност. Ето например съдържанието на една от най-популярните безалкохолни напитки: “: захар, глюкозо-фруктозен сироп, въглероден двуокис, оцветител 150d, фосфорна киселина, ароматизатори, кофеин. Нека го анализираме: захарта е вещество с празни калории, не само че не дава, а отнема от организма ценни минерални вещества, особено калций; за глюкозо-фруктозният сироп като една от формите на захарта важи същото; въглеродният двуокис е отровата, която човек издишва, така че приемането му е напълно излишно; оцветителят 150d е синтетичен продукт, от рода на прегорялата захар, който натоварва допълнително имунната система; фосфорната киселина поврежда емайла и разрушава здравината на зъбите, също извлича калция от организма; ароматизаторите са синтетичен продукт, който излишно обременява имунната система, а кофеина го изяснихме вече подробно.

Както виждаме от обявеното на етикета на кока-колата, единственото безвредно нещо в тази напитка, а и в хилядите подобни е водата, всичко останало са химически отрови – оцветители, консерванти, ароматизатори, подсладители - които се натрупват в организма и впоследствие причиняват проблеми с имунната система, рак, главоболие, стомашни, бъбречни и много други болести. Особено вредни са тези напитки при съвременния начин на живот, свързан с хроничен стрес. Ето защо и Медицинската енциклопедия Рецепти за лечение с храни и хранителни добавки, стр. 928, е категорична: "Избягвайте преработените храни и всички продукти, които подлагат на натоварване организма: изкуствени подсладители, газирани напитки, шоколад, пържени храни, захар…"Пак същият източник изрично предупреждава: "Избягвайте газираните напитки, които съдържат големи количества фосфати. Фосфатните добавки може да са причина за хиперкинезията (прекомерната мускулна активност)."

Нека обърнем внимание и на друго авторитетно мнение за безалкохолните напитки и детското здраве: "Д-р Клайв Маккай от Корнелския университет изтъкна, че безалкохолните напитки повреждат емайла и разрушават здравината на зъбите (както е описано в "Отровната игла" на Елинор Макбийн). Виновна за тези беди е една ужасна съставка, наречена фосфорна киселина (вижте я в съдържанието на етикетите на кока-колата, пепси-колата, кола-лайт, пепси-лайт и други безалкохолни напитки, б.а.)... Освен това някои от използваните добавки са катранени деривати, които се причисляват към ракотворните... Ако тези напитки се приемат заедно с яденето, вместо добро храносмилане се получава ферментация. От тях няма никаква полза...


Сега живеем в епохата на хранителните имитации. Съвременната индустрия позволява те да се разпостраняват в огромни мащаби по целия свят. За тези, които обичат нещата да са ясни и прегледни, предлагаме една сравнителна таблица за съответствията между естествените и изкуствените храни.

Как правилно да изберем подходящата стока?

Ако запомните тези обозначения, когато пазарувате, ще можете правилно да изберете подходящите за вас хранителни добавки. Проверявайте списъка на съставките и обръщайте внимание на указанията, например такива като "без консерванти". По възможност се откажете от продукти с подсладители. Яжте само неоцветени продукти или оцветени само с натурални оцветители. Ако все пак възникнат проблеми със здравето ви при използването на такива продукти, ограничете използването им и гответе само с пресни продукти.

“Всички трябва да знаем, че не бива да има разточителство в нищо. Необходимо е да се задоволяваме с чиста, естествена храна, приготвена по съвсем прост начин. Такава трябва да е храната и на високопоставени, и на низшестоящи. Неествените храни (храни, получени чрез химическа обработка) трябва да се избягват.” (Елън Уайт, Диета и храта”)

“Бог е дал на човека изобилие от продукти за задоволяване на естествения апетит. Предоставил му е произведенията на земята – изобилие от приятни за вкуса и полезни за организма храни. Небеснията ни Баща казва, че от тях можем да ядем свободно. Плодовете, зърнените храни и зеленчуците, приготвени просто, без продправки и без какъвто и да е вид животинска мазнина, а с мляко или сметана, са най-здравословната диета. Те дават храна на тялото, издръжливост и енергия на ума – неща, които не могат да бъдат постигнати със стимулираща диета.




Истински храни


Промишлени имитации и сурогати, които изместват или заместват истинските храни

Мед

Захар и повечето захарни изделия – бонбони, пасти, бисквити, кроасани, всички видове вафли, десертчета, сладки, повечето конфитюри, сладка и мармалади и др.

Мед със сусамов тахан

Шоколад – бял и млечен

Ядки

Царевични и пшенични пръчици –Зрънчо, Кроки и всички подобни

Плодове, сокове прясно изцедени

Всички промишлени “натурални” сокове в кутии, всички видове безалкохолни напитки

Краве масло

Маргарин и всички хидрогенирани масла

Каталог: zdrave -> statii
zdrave -> Актуално състояние с ъ д ъ р ж а н и е
zdrave -> Дванадесетте лечители и други лекарства д-р Едуард Бах Въведение
zdrave -> Хомеопатия за младост и красота Сергей Баракин, Ирина Баракина да се приберете в собствените си граници
zdrave -> Д-р Сара Бруър Съдържание увод
zdrave -> Хоемопатия – нежната медицината Георгос Витулкас
zdrave -> Гея`99 е създадена през 1999 г със седалище гр. Варна и предмет на дейност търговия с лабораторни продукти химически реактиви за лабораторен анализ, лабораторна стъклария, контролно-измервателни прибори и апаратура


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница