Екип на сметната палата 2005-2011 г. Председател: проф. Д-р валери димитров



Дата28.02.2018
Размер108.78 Kb.
#60119
ЕКИП НА СМЕТНАТА ПАЛАТА 2005-2011 г.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ПРОФ. Д-Р ВАЛЕРИ ДИМИТРОВ

Роден е на 2 юни 1954 г. в София. Завършил е висше образование, специалност право в Юридическия факултет на Софийския университет “Климент Охридски” през 1978 г.

Професор е по административно право, доцент по финансово право и доктор по право.

В периода 1980-1984 г. е юрисконсулт в "Пътни строежи", гр. София.

От 1982 г. е хоноруван асистент в катедра „Правни науки” към ВИИ „Карл Маркс” /сега Университет за национално и световно стопанство/  и води упражнения по дисциплина „Право на НРБ и финансовоотчетно право” пред студенти от специалност „Счетоводство”. От 1984 г. след спечелен конкурс преминава на работа като асистент по финансово и финансовоотчетно право в катедра „Правни науки”.  През 1991 г. защищава дисертация по финансово право на тема „Правен режим на банковия контрол върху стопанската дейност на юридическите лица в България”. След защитата, като доктор по право, и след това като хабилитиран доцент, в периода 1991-2001 г. води лекции последователно по дисциплините „Финансово право” и „Банково и борсово право” пред студентите от специалност „Финанси”, по дисциплината „Търговско, финансово и финансовоотчетно право” пред студентите от специалност „Счетоводство и контрол”, по дисциплините „Банково право”  и „Борсово право” пред студентите от специалност „Право”. През 1996 г. се хабилитира като доцент по финансово право с хабилитационен труд  „Въведение в банковото право. Търговската банкова дейност и нейната публичноправна уредба”, издаден през 1996 г. /София, издателство „Нова звезда”/. През 2003 г. придобива и професорско научно звание по административно право с хабилитационен труд „Основи на правния режим на инвестиционните ценни книжа”, издаден през 2001 г. /София, издателство „Нова звезда”/. Към настоящия момент преподава дисциплините „Банково право” и „Борсово право” пред студентите от специалността „Право”, както и дисциплините „Правен режим на финансовия контрол и одита в публичния сектор” и „Международни одитни институции” пред студентите от специалност „Финансов контрол”.

На 4 февруари 1991 г. е назначен по трудов договор за съветник на управителя на БНБ с ранг на началник на управление. В периода февруари 1991-май 2000 г. изпълнява последователно функциите на съветник на управителя на БНБ, на началник на служба „Правна”, отново на съветник на управителя и на  юридически секретар на Управителния съвет на БНБ. Тези функции включват подготовка и разработване, съответно участие в работни групи по изготвяне на нормативни актове, становища по проблеми на институцията, работа по конкретни задачи, възлагани от управителя, подуправителите и Управителния съвет на БНБ, оказване на правна помощ на Управителния съвет на БНБ при провеждане на заседания и оформяне на неговите актове, съвместни разработки с дирекция „Правна” /в качеството на съветник и юридически секретар/, участие в работната група към координационния съвет за подготовка на България за присъединяване към ЕС. От 1 май 2000 г. прекратява трудовото си правоотношение с БНБ и преминава на граждански договор в качеството на консултант на управителя, подуправителите и Управителния съвет на БНБ, като изпълнява същите функции, които е изпълнявал и по трудов договор /до април 2001 г./. В периода 2000-2001 г. е консултант и на председателя и управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете в банките.

Участва в работата по Закона за БНБ от 1991 г., Закона за банките и кредитното дело от 1992 г., Закона за БНБ от 1997 г. (с който се въведе валутният борд в България), Закона за банките от 1997 г., Валутния закон от 1999 г., Закона за гарантиране на влоговете в банките от 1998 г., Закона за банковата несъстоятелност, както и на многобройни наредби на Управителния съвет на БНБ, издадени в приложение на банковите закони.

Участва и в работата по законодателството за ценните книжа в периода 1994-2000 г. /съответно Закона за ценните книжа, фондовите борси и инвестиционните дружества  от 1995 г. и Закона за публичното предлагане на ценни книжа от 2000 г./, както и в създаването през 1996 г. и съответно в управлението на институцията „Централен депозитар на ценни книжа”. В периода 1996-2001 г. е представител на БНБ в Съвета на директорите на Централния депозитар за ценни книжа.

Избран е през 2001 г. за народен представител в 39-ото Народно събрание, в което е председател на Комисията по икономическа политика и член на комисиите по бюджет и финанси и по правни въпроси.

Като председател на Икономическата комисия инициира и ръководи подготовката и приемането на Закона за ограничаването на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност, законодателството за приватизацията и следприватизационния контрол, за насърчаване на инвестициите, за обществените поръчки, на Закона за банковата несъстоятелност. Инициатор е и ръководи написването и приемането и на  законодателството за въвеждане на частното съдебно изпълнение в България. Участва в разработването и приемането на Закона за Комисията по финансов надзор и на промените в Закона за публичното предлагане на ценни книжа. Инициира и промените в Закона за съдебната власт, въз основа на които заседанията на Висшия съдебен съвет стават открити. Инициира промени в Закона за отговорността на държавата за вреди.

Автор е на студии и статии в областта на банковото, борсовото, финансовото и административното право.

Владее свободно английски и руски език.


Женен, с две деца.

На 7 април 2005 г. е избран от Народното събрание за председател на Сметната палата на Република България.



ЧЛЕНОВЕ:

ВАЛЕРИ АПОСТОЛОВ

Роден е на 1 декември 1964 г. в


гр. Костинброд.

Завършил е Университета за национално и световно стопанство в София и Варненския свободен университет. Магистър е по икономика и организация на труда и по право.

От 1991 г. до 2001 г. е инспектор и директор в районното управление "Социално осигуряване" в Кърджали, главен директор на Столичното управление "Социално осигуряване".

От 2001 г. до избирането му за член на Сметната палата е заместник – министър на труда и социалната политика. Управител на фонд "Условия на труд", член на управителните съвети на Държавен фонд "Земеделие" и програма SAPARD, на Центъра за развитие на човешки ресурси и на Социално-инвестиционния фонд. От 2002 г. до 2003 г. е председател на Надзорния съвет на Националния институт за помирение и арбитраж.

Ръководил е множество международни програми и проекти, свързани със социалното и осигурителното дело. Сертифициран международен одитор на системи за управление на безопасни условия на труд към MOODY INTERNATIONAL. 

Сертифициран вътрешен одитор в публичния сектор от Министерството на финансите.

Сертифициран външен оценител на дейностите по вътрешния одит.

Специализирал е по проблеми на осигуряването в Англия, САЩ, Дания, Франция, Испания, Чили и Аржентина.

Хоноруван преподавател в Университета за национално и световно стопанство.

Владее английски и руски език.

Женен, с две деца.

На 13 април 2005 г. е избран от Народното събрание за член на Сметната палата на Република България.



ГОРИЦА ГРЪНЧАРОВА

Родена е на 9 април 1966 г. в гр. Разлог, област Благоевград.

Завършила е Стопанската академия "Д. А. Ценов" в гр. Свищов, специалност "Счетоводство и контрол".

Има дълъг професионален опит в банковия и финансовия сектор. От


2000 г. до април 2004 г. е управител в "Стопанска и инвестиционна банка" АД - офис "НОИ". Била е управител на ТС Банк АД – гр. Банско, заместник-главен счетоводител и експерт в "Булгаргаз" – гр. София и ДЗИ – гр. Разлог.

От май 2004 г. до избирането й за член на Сметната палата е главен експерт в Националната агенция за приходи.

На 13 април 2005 г. е избрана от Народното събрание за член на Сметната палата на Република България.

ДОЦ. Д-Р ЕВГЕНИЯ ПЕНКОВА

Родена на 6 февруари 1959 г. в Хасково.

Завършила е Университета по национално и световно стопанство (УНСС), София, специалност "Финанси и кредит" .

От 1986 г. и досега е преподавател в УНСС, катедра "Управление на социалните дейности" (УСКД). За периода от 2000 г. до 2005 г. последователно е ръководител на катедра "УСКД" и заместник - декан на факултет "Икономика на инфраструктурата" в УНСС. Доцент, доктор по икономика. От 2002 г. до избирането й за член на Сметната палата е председател на Надзорния съвет на Агенцията за следприватизационен контрол.

Специализирала е в Германия, Русия Гърция, Унгария, Великобритания и Холандия. Участвала е в 16 международни проекти по програмите ФАР, TEMPUS, Leonardo da Vinci, MATRA и др.

Има над 30 научни публикации в сферата на публичните финанси.

Владее руски и английски език.

На 13 април 2005 г. е избрана от Народното събрание за член на Сметната палата на Република България.



ЕРДЖАН АЛКОВА

Родена е на 27 септември 1965 г. в


гр. Велико Търново.

Завършила е Стопанската академия


"Д. А. Ценов" в гр. Свищов, специалност "счетоводство и контрол", и Великотърновския университет
"Св. Св. Кирил и Методий", специалност "Право". Магистър е по ревизионно-финансов контрол и по право.

От 1985 г. до избирането й за член на Сметната палата е последователно във Велико Търново счетоводител в ДСК, касиер-счетоводител в БЧК, финансов експерт в Агенцията за държавен финансов контрол, заместник - кмет на общината и финансист в ЦБА.

Специализирала е по въпроси на местното самоуправление, териториалната и селищната политика, правата на жените и други проблеми в САЩ, Холандия, Германия, Италия, Турция и др.

Владее турски и английски език.

На 13 април 2005 г. е избрана от Народното събрание за член на Сметната палата на Република България.

КАДИР КАДИР (2005-2009)

Роден на 5 октомври 1940 г. в гр. Завет‚ Разградска област. Завършил е Софийския университет "Св. Климент Охридски"‚ специалност "Право".

Работил е като главен юрист в системата на строителството и машиностроенето в град Плевен. В Седмото Велико народно събрание е председател на Комисията по труда и социалното осигуряване и член на Законодателната комисия. Заместник-председател на 36-ото Народно събрание. Заместник-председател на Централната избирателна комисия.

На 24 ноември 1995 г. e избран от Народното събрание за член на Сметната палата, а на 13 април 2005 г. и избран за член на Сметната палата втори мандат.

Починал през 2009 г.

КОСТА КОСТОВ

Роден е на 2 януари 1946 г. в с. Орлов дол, област Хасково. Висше образование – стокознание. Професия – икономист.

До 1979 г. е работил като началник на икономически отдели в две сливенски предприятия. От 1979 до 1992 г. е икономически и търговски директор на стъкларски завод в гр. Сливен, от 1995 до 2000 г. е експерт в ПИМБ АД – клон Сливен. От 2000 до 2001 г. е икономически директор на "СВИКОМ" ООД.

От 2001 г. до избирането му за член на Сметната палата е народен представител. В 39-ото Народно събрание е председател на Комисията за борба с корупцията, член на Комисията по бюджет и финанси и на Комисията по земеделието и горите.

Владее руски език.

Женен, има дъщеря и син.

На 13 април 2005 г. е избран от Народното събрание за член на Сметната палата на Република България.


ЛИДИЯ РУМЕНОВА (2009-2011)

Родена е на 27 ноември 1953 г. в с. Селановци, Врачанско.

Завършила е Софийския университет „Св. Климент Охридски”, специалност „Право” и Университета Нанси 2 – Франция, Страсбургския университет „Робер Шуман”, специалност „Право на Европейския съюз”.

Има богат практически опит в областта на гражданското и наказателното право и законодателство, данъчното и трудовото законодателство, социални и търговски правни въпроси, както и в областта на комуникациите.

От 1978 г. последователно е  юрисконсулт в системата на външната търговия, в Националния комитет на българските жени, Министерството на труда и социалните грижи, Министерството на отбраната и Радиотелекомуникационна компания Мобиком.

От 1981 до 1986 г. е прокурор в Прокуратурата на Република България.

От 1986 г. до 1987 г. е експерт в Министерския съвет.

От 2005 г. до избирането й за член на Сметната палата е съветник на министър-председателя на Република България.

Старши партньор в Консултантска група ИНТЕГРА ООД от 1997 г.

Адвокат - член е на Софийската адвокатска колегия и на Съвета по европейски въпроси.

Има сертификат за обучение по системи за управление на качеството, здравословни и безопасни условия на труд ISO 9000 и сертификат „Правни действия и процедури пред Европейските съдилища”, Люксембург 2008 г.

Владее английски и руски език.

Семейна, с две деца.

Избрана е за член на Сметната палата от Народното събрание на 28 май 2009 г.



РУМЯНА ГЕОРГИЕВА

Родена е на 18 септември 1951 г. в


гр. Пловдив.

Завършила е Университета за национално и световно стопанство в София, специалности "Международни икономически отношения" и "Управление и планиране".

Професионалният й опит е в областта на банковото дело, финансовите анализи, борбата срещу изпирането на пари и финансовите измами, надзора на банкови и небанкови финансови институции.

От 1992 г. до 1996 г. е главен експерт в Банковата консолидационна компания и изпълнителен директор на "Тексимбанк". В продължение на няколко години е директор на Дирекция "Специален надзор" в БНБ.

От 2001 г. до избирането й за член на Сметната палата е народен представител. В 39-ото Народно събрание е член на парламентарните комисии по бюджет и финанси, по вътрешна сигурност и обществен ред и по енергетика, заместващ представител на българската делегация в Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.

Владее английски и руски език.

Омъжена, с две деца.

На 13 април 2005 г. е избрана от Народното събрание за член на Сметната палата на Република България.



СВИЛЕНА СИМЕОНОВА

Родена е на 4 декември 1958 г. в


гр. Бургас.

Завършила е Софийския университет "Св. Климент Охридски", специалност "Право".

От 1997 до 2000 г. е била Главен юрисконсулт и началник на отдел "Правен" в Главно управление "Държавен финансов контрол" към Министерството на финансите.
От 1989 г. до 2005 г. е била последователно асистент, старши асистент и главен асистент по финансово право, административно право и процес, правен режим на финансовия контрол и основи на правото. От 2001 до 2005 г. е директор на Дирекция "Правно осигуряване на контролната дейност и нормативни актове" в Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол.

Ръководител от 2001 г. на Работна група 28 "Финансов контрол" от преговорния процес за присъединяване на Република България към Европейския съюз.

Член на Съвета за координация и мониторинг към Съвета по европейска интеграция.

Член на Института на вътрешните одитори – САЩ и член на Управителния съвет на Международната комисия на юристите.

Ръководител и член на работни групи за изготвяне на проекти на Закон за държавния вътрешен финансов контрол, Закона за изменение и допълнение на ЗДВФК, Закона за обществените поръчки, ЗИД на Наказателния кодекс.

Владее английски, френски и руски език.

Омъжена, с един син.

На 13 април 2005 г. е избрана от Народното събрание за член на Сметната палата на Република България.



СНЕЖИНА ЧИПЕВА

Родена е на 16 октомври 1951 г. в София.

Завършила е СУ "Св. Климент Охридски", специалност право и Университета по национално и световно стопанство, специалност "Международни икономически отношения".

От 1980 до 1994 г. е юрисконсулт и Главен юрисконсулт в СО МАТ "ХИМКОМПЛЕКТ ИНЖЕНЕРИНГ" АД и "ХИМИМПОРТ" АД и член на надзорния съвет на "ХИМИМПОРТ" АД.

Адвокат в Софийска градска колегия от 1994 г.

От 2001 г. до избирането й за член на Сметната палата е народен представител. В 39-ото Народно събрание е член на Комисията по правни въпроси и на Комисията по икономическа политика.

Владее френски и немски език. Омъжена, с две деца.

На 13 април 2005 г. е избрана от Народното събрание за член на Сметната палата на Република България.



ХЮСЕИН ЧАУШ

Роден е на 29 ноември 1963 г. в с. Брадвари, област Силистра.

Завършил е Висшия институт по народно стопанство и Варненския свободен университет, специалности "Счетоводна отчетност" и "Политология", в гр. Варна. Магистър е по икономика и по международни отношения. От 1988 г. до 2001 . е последователно главен счетоводител на Машиностроителния завод, заместник - кмет, директор на банков клон и председател на Общинския съвет в гр. Дулово.

От 2001 г. до избирането му за член на Сметната палата е народен представител. В 39-ото Народно събрание е заместник – председател на парламентарната комисия по културата, член на комисиите по бюджет и финанси, борба с корупцията и на временни анкетни комисии.

Владее турски, руски и английски език.

Женен, с едно дете.



На 13 април 2005 г. е избран от Народното събрание за член на Сметната палата на Република България.
Каталог: articles -> download
download -> Закон за върховната сметна палата на 14 декември 2005 г се навършват 125 години от приемането на първия Закон за Върховната сметна палата
download -> Одитен доклад №0400005712 за извършен одит за съответствие на декларираните приходи
download -> Одитирани обекти и дейности от сметната палата І. Първостепенни и второстепенни разпоредители с бюджетни кредити
download -> Закон за върховната сметна палата на българия уважаеми господин председател на Народното събрание
download -> Указания за финансов одит
download -> За извършен финансов одит на годишния финансов отчет
download -> Сборник документи издател на поредицата "архивите говорят": главно управление на архивите при министерския съвет


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница