Експертен доклад №1



страница1/3
Дата25.02.2018
Размер358.46 Kb.
#59219
  1   2   3



ЕКСПЕРТЕН ДОКЛАД № 1

анализ на връзката между видовете риби от приложение 2 на ЗБР и ефективността на видовете рибни проходи по отношение на дефрагметанцията на популациите и местообитанията на тези видове

За външен експерт по проект „Гражданско участие за устойчиви планини”

По договор 7-005/15.02.2016

За Сдружение за дива природа БАЛКАНИ



от

Пенчо Георгиев Пандъков



Март 2016
Въведение

Чрез своята дейност при управлението и използването на реките, човек променя установените в техните екосистеми естествени процеси и механизмите за регулация. Това нарушава функционирането им и води до деградация на хидроекосистемите, изразяваща се в загуба на местообитания и биологични видове. Много от хидроинженерните съоръжения (ВЕЦ, язовири, баражи, бентове, мостове и др.) изграждани в руслата на реките представляват бариери за миграцията на рибите. Миграционните бариери могат да лишат различните видове от достъп до подходящи места за размножаване, зимуване, хранене, развитие и израстване на личинките, разселване, компенсационни придвижвания, биологичен дрифт или укрития при неблагоприятни периоди. Във връзка с тези заплахи се предприемат различни мерки за ограничаване на негативното въздействие – изграждат се рибни проходи, трансформират се бентовете в рампи или се разрушават излезли от употреба съоръжения. С изключение на премахването на съоръжението, представляващо миграционна бариера, всички други мерки имат смекчаващ характер, който не спира отрицателното въздействие върху автохтонната ихтиоценоза. Ключово за създаването на ефективни рибопроходни съоръжения е те самите да са такива, че да осигуряват миграция на всички видове риби, характерни за съответната река или речен участък. В практиката често се проектират рибни проходи за нуждите на стопански ценни видове, „добри плувци“ и с изразена сезонна миграция (напр. сьомги, пъстърви, змиорки, скобари и др.), а много от дребните, по-рядко срещащи се или по-слабо познати видове риби остават в сянка и изградените съоръжения не позволяват тяхната миграция. В настоящия доклад ще се фокусираме върху видовете риби от приложение 2 на ЗБР и ефективността на различните типове рибни проходи по отношение на ограничаването на фрагментацията на популациите и местообитанията на тези видове.

А. Обща част


  1. Преминаване на рибите през миграционни бариери – биологични основи

Според Waidbacher & Haidvogl (1998), рибите могат да се групират в три групи според дължината на своите миграции:

  • Далечни мигранти (long-distance migrants) – изминават над 300 км в едно направление за година.

  • Мигранти на средно разстояние (medium-distance migrants) – изминават от 30 до 300 км в едно направление за година.

  • Близки мигранти (short-distance migrants) – изминават под 30 км в едно направление за година.

Важен фактор при планирането на рибните проходи са специфичните плувни способности на всеки вид (ICPDR, 2013). Скоростта на плуване на рибите е различна в зависимост от едновременното влияние на редица фактори като форма и размер на тялото, мускулатура, температура на водата, скорост на водния поток (Jens et al. 1997, DWA 2010, draft). Според DVWK (1996), скоростта на плуване се изразява в дължини на тялото за секунда (body length per second [BL/s]) и може да се класифицира в четири групи, в зависимост от своята продължителност (Bemish, 1978):




  • Скорост на постоянно плуване (sustained swimming speed) – рибите могат да поддържат тази скорост за дълъг период от време (над 200 min), без да изтощят мускулите си. Тази скорост обикновено се поддържа при миграцията на рибите. Според DWA (2005), тя е приблизително 2 BL/s.




  • Скорост на продължително плуване (prolonged swimming speed) – може да бъде поддържана за по-кратък период (от 20 s до 200 min) и води до изтощаване на мускулите.




  • Скорост на усиленото (енергично, интензивно) плуване (burst swimming speed) – може да бъде поддържана чрез анаеробния метаболизъм на мускулите за много кратък период (<20 s), след което рибата се нуждае от почивка.

Скоростта, при която тялото на рибата се отнася от водното течение (настъпва дрифт) след 20 секунди интензивно плуване се нарича критична скорост на интензивно плуване (critical burst swimming speed) (Clought & Turnpenny, 2001). Съществува специализиран софтуер наречен SWIMIT 3.3 (Jacobsonaquatic, 2006), който позволява тази плавателна способност да бъде изчислена в зависимост от вида и размера на рибата и от температурата на водата.




  • Максимална скорост на плуване (maximum burst swimming speed) – това е теоритичната максимално възможна скорост за определена риба. Тази скорост е от изключителна важност за проходимостта в стесненията на рибните проходи, където скоростта на течението е най-голяма.

По време на миграция, рибите използват разнообразни сетива, за да се ориентират (зрение, странична линия, вероятно слуха, магнитното поле на Земята, обонянието, сетивата за допир и усещане на температурата, налягането и др.). Все пак ориентацията и поведението на рибите в реката зависят основно от скоростта и посоката на водния поток. Всички риби са способни да отчитат скоростта на течението и да го използват за ориентация, плувайки към него, което се характеризира с т. нар. положителен реотаксис (Lucas & Baras, 2001). Изискуемата минимална скорост на течението, необходима за ориентацията на рибите в една река се характеризира с термина реоактивна скорост (reoactive velocity). Ако скоростта на течението на водния поток падне под реоактивната скорост на дадена риба, то тя загубва способността си да се ориентира по него, т.е. загубва положителния си реотаксис. Реоактивната скорост зависи както от вида на рибата, така и от нейната възраст.


По време на миграциите си срещу сечението, рибите плуват в основното водно течение или успоредно на него, като всеки вид или възрастова група предпочитат определена скорост на водния поток. „По-слабите“ плувци мигрират встрани от бързото течение или в близост до дънния субстрат, където скоростите му значително се забавят. Ако няколко водни потока, с различна скорост се пресичат, повечето риби избират потока с най-висока скорост за ориентация. Местата със силна турбуленция на водата, променят посоката на водния поток и пречат на ориентацията на рибите (Pavlov et al., 2000).
Освен гореизброените фактори, изборът на миграционен път зависи от специфичните изисквания на вида и от морфологичните и хидрологични особености на реката. Seifert (2012) разграничава четири екологични групи риби в зависимост от предпочитания от тях миграционен коридор: речно легло, бреговата ивица, близо до дънния субстрат или във водния слой.
Най-общо, рибите мигрират срещу течението, във или успоредно на основното течение. При наличие на преграда, те започват да търсят подходящ път встрани, като радиуса на търсене се ограничава до периферията на основното течение. Следвайки основното течение, те винаги се връщат при него, ако не открият алтернативно течение с достатъчно силен привличащ поток.

  1. Функционалност на рибните проходи по отношение на миграцията на рибите през тях

Рибните проходи са съоръжения, предназначени да осигуряват миграцията на рибите и дънните безгръбначни организми през изкуствени миграционни бариери (Jungling & Pelikan, 1989). Идеята е да се осигурява миграция в двете посоки (срещу и по течението), но миграцията на рибите по-течението на реката е непреодолим проблем за конструираните и тествани до момента съоръжения. Ще разгледаме някои основни характеристики на рибните проходи, тъй като и близки до естествената среда съоръжения като обходните канали не биха били ефективни, ако при проектирането им не са взети под внимание някои правила.


    1. Функционалност на рибните проходи за осигуряване на миграция срещу течението




      1. За кои видове са предназначени РП?

Рибните проходи трябва да осигуряват миграцията на всички видове риби, характерни за реката или речния участък (ICPDR, 2013). Това се отнася и за изчезнали към момента видове, за които има данни, че са се срещали на конкретното място. Ако миграцията на всички видове не може да се осигури с едно рибопроходно съоръжение, трябва да се изградят две или повече такива, за да се покрият нуждите на цялата ихтиоценоза. От особено значение при планирането и конструирането на рибните проходи са познанията за хидрологичните и хидроморфологичните изисквания на всеки един вид риба от ихтиофауната на реката.


      1. Сезонна функционалност на РП

Рибният проход трябва да функционира през цялата година (BMLFUW, 2012). Технически не е възможно да се конструира съоръжение, осигуряващо миграция по време на екстремни условия в отточния режим, но функционалност от над 330 дни в годината се посочва като достатъчна в повечето случаи (BMLFUW, 2012; DWA, 2010; ICPDR, 2013). Много е важно функционалността да бъде гарантирана за периодите с интензивна миграция на конкретните видове в реката (например за пролетно-лятно размножаващи се риби – при високи води, а за есенно-зимно – при ниски). В реки със слаби колебания на оттока (напр. р. Златна Панега) е необходима функционалност на РП през цялата година.


      1. Местоположение на РП и на неговите вход и изход

За реализацията на функциониращ РП са необходими детайлна информация и анализ на отточния режим, хидравличните условия, създадени от миграционната бариера, конкурентните водни потоци и изискванията на местната ихтиофауна (ICPDR, 2013). Входа на РП трябва да бъде бързо и лесно откриваем за мигриращите риби. Редица автори са дискутирали тези проблеми (BMLFUW, 2012; Adam & Schwevers, 2001; Gebler, 2009, Dumont et al., 2005; Larinier et al., 2002). Ето някои основни правила свързани с местоположението на РП и неговите вход и изход:

  • При големи реки с широчина над 100 m е необходимо да се изградят най-малко 2 рибни прохода – по един от всяка страна на бариерата (Larinier et al., 2002). Някои риби мигрират покрай бреговете или са принудени да го правят поради силните турбулентни течения, създавани от ВЕЦ;

  • При миграционни бариери без използване на водата липсват конкурентни течения и по правило рибния проход трябва да се изгради близо до основното течение и брега;

  • При диагонални бариери, РП трябва да се ситуира от страната им, сключваща остър ъгъл с брега на реката (считано срещу течението), където обикновено се насочват рибите;

  • При бариери с ВЕЦ, РП трябва да се изгради близо до турбините и брега, тъй като потока идващ от турбините отвежда рибите право към тях;

  • При прегради с отклоняване на води за ВЕЦ е необходимо да се изградят рибни проходи както при бента в руслото на реката, така и при ВЕЦ-а на обходния канал;

  • Входа на РП трябва да е в непосредствена близост до миграционния коридор;

  • Входа на РП трябва да е близо до бариерата, но малко преди зоната на висока турбулентност;

  • Входа на РП трябва да е близо до речните брегове;

  • Входа на РП трябва да е от страната, от която са турбините на ВЕЦ;

  • При необходимост трябва да се изградят няколко РП или няколко входа на един и същ рибен проход, за да се отговори на нуждите на различните видове риби;

  • Изходът на РП трябва да отстои на достатъчно разстояние от водния пад или от водовземното съоръжение (Jager, 2002). Отстоянието зависи от скоростта на основното водно течение при изхода на РП. Ако тази скорост е от порядъка на 0,5 m/s, то отстоянието трябва да е не по-малко от 5 m, докато при по-големи скорости се препоръчват поне 10 m (DWA, 2010, draft). Според BMLFUW (2012), за големи реки, отстоянието трябва да е от порядъка на 50-100 m.

Разбира се в практиката реките и техните особености са толкова разнообразни, че всеки отделен случай изисква специфични решения, за да се проектират и изградят работещи и ефективни рибопроходни съоръжения.




      1. Привличащ поток

Скоростта на водещия към рибния проход воден поток трябва да бъде такава, че рибите да могат да се ориентират по нея. Този поток се нарича привличащ поток (attraction flow) и скоростта му трябва да бъде между реоактивната скорост и критичната скорост на интензивно плуване (Pavlov, 1989). Излизащия от РП привличащ поток (attraction flow) трябва да е успореден или да сключва най-много 30 остър ъгъл с основния поток. Насочващия поток трябва да се характеризира и със ниска турбулентност.


      1. Проходимост на рибните проходи

Попаднали в рибния проход, рибите трябва да могат да оцелеят и да преминат през него. Това зависи от редица фактори, маркирани по-долу:


  • Хидравличните условия в рибния проход, трябва да са такива, че дори и видовете „най-слаби“ плувци и младите рибки (на възраст 1+ години) да могат да преминат през стесненията (bottlenecks) на рибния проход (ICPDR, 2013);

  • Критичната скорост на интензивно плуване на „най-слабите плувци“ сред видовете риби в една река, трябва да бъде използвана за определяне на максимално-допустимите стойности на скоростта на водата през рибните проходи (BMLFUW, 2012);

  • Важен хидравличен параметър е турбуленцията в рибния проход. Тя намалява плавателните способности на рибите (Pavlov et. Al, 2008) и е причина за изтощение и дори наранявания като загуба на люспи (Degel, 2006). Турболенцията се измерва във W/m3 и описва загубата на енергията на потока на единица обем. В различните ръководства се посочват конкретни допустими стойности за този параметър в РП, като за различните индикаторни видове и различните типове съоръжения, те са различни.

  • По цялата си дължина рибният проход трябва да има непрекъснат воден поток, във всяка точка на който да се поддържа скорост равна или по-голяма от минималната реоактивна скорост за видовете риби, за които е предназначен;

  • Навлизащата в рибния проход вода трябва да има по-висока скорост от основният воден поток, който минава край изхода му (DWA, 2010, draft);

  • Пространственото оразмеряването на рибните проходи (дължина, ширина, дълбочина) се съобразява с размерите на възрастните индивиди на най-едрите видове, за които е предназначен рибния проход. Например, ако РП е басейнов тип, в някои технически ръководства се препоръчва дължината на басейните да е минимум три пъти по-голяма, а ширината – минимум два пъти по-голяма от дължината на най-едрите риби;

  • РП трябва да представлява продължение на естествения дънен субстрат на реката. Дебелината на грубия дънен субстрат в РП трябва да е минимум 20 sm. По този начин се редуцира скоростта на водата в близост до дъното (Gebler, 1991), което позволява на бентофилните видове и на младите на останалите видове риби да мигрират през РП. Според Adam et al. (2009), ако дънният субстрат е прекалено едър, той може да повиши турбуленцията и да попречи на „по-слабите“ плувци да мигрират през РП;

  • Светлинните условия в РП трябва да са близки до естествените и без резки промени (DWA, 2010, draft). Известно е, че рибите мигрират изключително рядко (най-вече случайно) през тъмни съоръжения, като например тръби (Okoplan, 2002).




    1. Функционалност на рибните проходи за осигуряване на миграция по течението

Водещите в тази област държави (Германия, Австрия, Дания, Англия, САЩ, Русия, Китай) разработват нови решения на този проблем, които все още са в начален тестов етап. До момента повечето технически съоръжения свързани с миграцията на рибите по течението са насочени към възпрепятстване на рибите от навлизане в отнeманите води и от нараняване от турбините на ВЕЦ (чрез щадящи турбини и различни типове прегради). Има твърде малко и често нискоефективни решения за провеждане на рибите под съоръжението (обходни канали, специални турбини, отваряне на шлюзовете и др.). Основният проблем произтича от това, че за миграция на рибите по течението се изискват по-големи количества вода, отколкото за миграцията им срещу течението (Larinier, 2007), а също и по-трудното откриване на входа на рибопроходното съоръжение. Научните познания за миграцията на рибите по течението на реките са твърде оскъдни и едва в началото на 20-ти век започва да се осъзнава и обсъжда този проблем (Larinier & Travade, 2002). Nok (2009) разглежда колко огромна загуба на риби и техните популации настъпва, поради неосигуряването на миграцията на рибите в двете посоки. Трагичното в случая е, че въпреки осъзнаването на проблема, продължават да се строят малки ВЕЦ, които дори и да имат частично работещ проход за миграция срещу течението, не осигуряват възможност на рибите да се върнат обратно, да се разселват и пр. Най-ефективните решения до момента са обходните канали имитиращи естествените условия в реката, но те също работят много по-добре за осигуряване на свързаност срещу течението. Последните години се тестват напълно нови типове ВЕЦ (преместваеми ВЕЦ), както и в т.нар. „fish-friendly“ турбини, които се стремят да не нараняват рибите попаднали в тях.

  1. Анализ и оценка на влиянието на различните типове съоръжения върху популациите на видовете от Приложение 2 на ЗБР




    1. Критерии за оценка на фрагментацията на местообитанието

Ефективността на рибните проходи може да се оцени на базата на експериментални изследвания. За целта се използват различни методи, като например капани за риби, мрежи, камери, броячи, маркиране и проследяване на риби и други. Подобни проучвания са правени за различни рибопроходни съоръжения в Европа. Оценка на ефективността на рибния проход трябва да се направи за всяко едно изградено съоръжение. За да оценим ефективността на различните типове рибни проходи, в настоящия доклад сме възприели критериите на Woschitzetal. (2003), които съчетават в себе си както качествената така и количествената оценка на функционалността на оценяваното съоръжение по отношение на преминаващите през него видове риби и възрастови групи. В Таблица 2 е направено обобщаване на критериите за оценка на ефективността на различните хидротехнически съоръжения върху популациите на видовете риби, включени в Приложение 2 на ЗБР.


Таблица 2. Критерии за оценка на различните съоръжения, според тяхната ефективност.

 

Ефективност

Функционалност по качество

Функционалност по количество

мигранти на средно разтояние

близки мигранти

I

Високоефективен

Всички видове и възрастови групи могат да преминат.

Всички или почти всички индивиди преминават.

Всички или почти всички индивиди преминават.

II

Ефективен

Всички видове с изключение на някои, които се срещат рядко и почти всички възрастови групи могат да преминат.

Повечето индивиди преминават. Възможно е нарастване на броя при по-масовите видове.

Много от индивидите преминават. Възможно е нарастване на броя при по-масовите видове.

III

С ограничена ефективност

Най-често срещаните видове и повечето възрастови групи могат да преминат.

Много от индивидите преминават. Възможно е нарастване на броя при по-масовите видове.

Малко от индивидите преминават. Възможно е нарастване на броя при по-масовите видове.

IV

Слабо ефективен

Само няколко вида и/или възрастови групи могат да преминат.

Малко от индивидите преминават. Възможно е нарастване на броя при по-масовите видове.

Единични индивиди преминават. Възможно е нарастване на броя при по-масовите видове.

V

Неефективен

Не преминават никакви видове и/или възрастови групи, или преминават само единични видове и/или възрастови групи.

Единични индивиди преминават. Възможно е нарастване на броя при по-масовите видове.

Почти никакви или никакви индивиди не преминават. Възможно е нарастване на броя при по-масовите видове.




    1. Оценка на предимствата и недостатъците на различните типове РП

Оценка на предимствата и недостатъците на различните типове РП

Оценка на предимствата и недостатъците на различните типове РП е направена в Таблица 4.



Таблица 4. Предимства и недостатъци на различните типове РП.

Тип РП

Предимства

Недостатъци

Обходен канал (байпас)

Наподобява естествения хабитат на рибите. Сравнително ниски разходи за конструиране и поддръжка. Този тип най-добре поддържа естествения речен континуум и свързаност на хабитатите.

Остава огромен отпечатък върху околния ландшафт. Трудно е да се конструира оптимален вход към РП при тесен релеф.


Естествен обходен канал

Наподобява най-много естествения хабитат на рибите. Сравнително ниски разходи за конструиране и поддръжка.

Изисква много голям опит при дизайна и конструирането.

Басейнов тип

Остава малък отпечатък върху околния ландшафт. Осигурява оптимален достъп за рибите дори при условия на тесен релеф.

Сравнително високи разходи за конструиране и поддръжка. Напълно не съответства на естествения хабитат на рибите.

Тип Рампа

Осигурява добра свързаност и условия за придвижване както по течението, така и срещу течението.

Много високи разходи за конструирането му. При постоянни ниски водни нива на реката трудно може да се постигне здравина в конструирането.

Изборът на най-подходящия рибен проход изисква високо ниво на техническо и екологично познание и е базиран на следните основни критерии (ICPDR, 2013):

  1. Видът на бариерата – дали е възможно да се премахне, има ли ВЕЦ, отклонява ли води, колко е висока бариерата и т.н.

  2. Възможностите, определени от релефа и наклона на мястото.

Най-общо могат да се обособят следните три случая:

  • При високи прегради с големи разлики във водните нива от двете им страни и особености на релефа, които не предоставят достатъчно място. В този случай се препоръчва изграждането на технически рибни проходи (стъпаловидни от басейнов тип, тип рампа и др.).

  • При ниски прегради с малки разлики във водните нива, за предпочитане са близките до природата типове рибни проходи като обходен канал (байпас) и др.

  • При високи прегради с големи разлики във водните нива от двете им страни и достатъчно място са възможни и двете решения (техническите РП и близките до природата РП), както и комбинации от тях.

Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> 4 дни/3 нощувки 14. 04. 2017 17. 04. 2017
2017 -> Бисер Иванов Райнов “подобряване на корпоративното управление чрез изграждане на базисен модел за вътрешен контрол”
2017 -> Синхрон медия” оод
2017 -> за нашият клас. Пътуването ще се проведе от (10. 07) до
2017 -> Средно училище „антон попов”-петрич изпитни програми за определяне на годишна оценка на ученици
2017 -> До (Бенефициент- наименование)
2017 -> Четвърто основно училище “ иван вазов”
2017 -> Айфоны-москва рф +7(967)199-80-08 +7 (903) 558-01-95 (Москва)


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница