Експресна стенограма!



Дата14.03.2018
Размер42.43 Kb.
#62902

ЕКСПРЕСНА СТЕНОГРАМА!

Сега обаче, с промяната зад която застава министърът, де факто работодателят не може да освободи хората на труда, когато навършат стаж и възраст. Разбира се, ако идеята тук е да удължаваме трудовия живот има съвсем други бонуси. Представям си колко дела ще започнат да валят, ако се премахне този текст към работодателите, когато искат да освободят човек, който да излезе в заслужена пенсия. Ако такава бе волята на правителството за всички трудещи се, тогава трябваше и в държавната администрация да има същата мярка, само че в държавната администрация вече държавата ще може да освобождава хората, които са навършили стаж и възраст, но не и в частния сектор. Разбирате ли какво неравнопоставяне има между тези хора, които работят в частния сектор и тези хора, които работят в държавната администрация?

Многократно зададох въпрос на министър Тотю Младенов по време на заседанието на комисията да не би нещо да се е объркал, но той каза: „Не. За държавната администрация ще ги пенсионираме, когато имат нужния стаж и възраст”. Добре, но защо в частния сектор трябва да затрудняваме работодателя?

Другото, което прави впечатление. Остава текстът при навършване на 65-годишна възраст за професори, доценти и доктори на науките. Уважаеми колеги, съгласно приетия от това Народно събрание Закон за развитие на академичния състав се въвеждат академични длъжности и научни степени, тоест, тези степени – професори, доценти и асистенти, възникват на основание трудови договори, а доктор на науките е научна степен. Ние тук пишем някакво безумие в един законопроект.

Нашето предложение е този текст изцяло да отпадне. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Реплика или изказване?

Заповядайте за реплика, госпожо Шайлекова.

СТАНКА ШАЙЛЕКОВА (ГЕРБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми господин министър, уважаеми господин Стойнев!

Относно параграф 14. Целта на този параграф е, хората придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, да останат максимално дълго на пазара на труда, а с това да вървим и към увеличаване на ефективната пенсионна възраст.

Относно прекратяване на трудовия договор с професори, доценти, доктори на науката при навършване на 65-годишна възраст – от 1996 г., според Кодекса на труда, чл. 328, ал. 1, т. 10 този текст е действащ, той действа и сега. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Втора реплика? Няма.

Заповядайте за дуплика, господин Стойнев.

ДОКЛАДЧИК ДРАГОМИР СТОЙНЕВ: Благодаря Ви, госпожо председател.

Уважаема д-р Шайлекова, нямам нищо против хората да работят повече. Разбира се, ако човек е кадърен, има сили, всеки един работодател ще го остави на работа – това е много добре. Тук разбирате, че има неравнопоставеност между частния сектор и държавата, защото министърът каза: „В държавната администрация тези хора ще ги освобождавам, щом навършат възрастта”. Ами там, ако са кадърни!? (Реплики.) Не, министърът каза, че няма да променя Закона за държавния служител, което трябва да бъде записано – изрично го попитах по време на заседанието на Комисията по труда и социалната политика. Тоест, държавата там ще ги съкращава независимо дали са кадърни, дали имат желание, дали искат да имат бонус. Разбира се, имаме представители на държавната администрация, които всички добре познаваме, които продължават да работят, които са ценни, хубаво е това, но не може за частния сектор работодателите да не могат да им прекратяват трудовия договор поради тази причина, а в държавната администрация: „Дайте всички, защото трябва да намаляваме държавната администрация”. Знаем много добре каква е причината.

Що се касае за професори, доценти и доктори на науките, не може научната степен да бъде критерий. (Реплики от народните представители Светлана Ангелова и Станка Шайлекова.) То е било досега, погрешно е, затова трябва да се махне, защото имаме нов закон, който е приет тук, в това Народно събрание. Този текст не е съобразен с новия закон. Това е, което исках да кажа. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Изказвания?

Заповядайте, госпожо Ангелова.

СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА (ГЕРБ): Пак влизаме в една безсмислена полемика и тук се мъчите да заблудите колегите. Текстът специално за професорите – да се пенсионират при навършване на 65-годишна възраст, е от 1996 г. Той не е променян и ние в момента пак не го променяме.

Това, което казвате за държавния служител, че имало една неравнопоставеност между Кодекса на труда и Закона за държавния служител – в Закона за държавния служител няма такъв текст, така че няма неравнопоставеност. Защо говорите за нещо, което не се е случило или което ще се случи в бъдеще?

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Реплики? Няма.

Министър Младенов.

МИНИСТЪР ТОТЮ МЛАДЕНОВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители!

Трябва да се прави разлика между трудови правоотношения и служебни правоотношения. Трудовите правоотношения са за хората, които са в частния сектор, и тези, които са в държавната администрация – назначени по трудов договор. За тях, тъй като има едно основно правило, че пенсионирането е право, а не задължение, именно от тази гледна точка работодателят не може на това основание да освободи работника. Ако един работник не си върши работата добре в частния сектор, има хиляди основания, на базата на Кодекса на труда, по който работодателят може да се освободи от него, но не и на това основание.

За служебните правоотношения. Те са по Закона за държавния служител, господин Стойнев, и Вие много добре знаете, че там има редица привилегии за държавните служители. Именно от тази гледна точка ние не можем да смесваме трудовите правоотношения със служебните правоотношения.

Що се отнася до текста, който е за докторантите, ние не го променяме, той остава същият.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Други народни представители?

Дебатите са прекратени по този параграф.

Подлагам на гласуване предложението на народните представители Драгомир Стойнев, Емилия Масларова и Валентина Богданова – параграф 14 по вносител да отпадне.

Комисията не подкрепя предложението.

Гласували 93 народни представители: за 21, против 59, въздържали се 13.

Предложението не е прието.

Подлагам на гласуване предложението на комисията в подкрепа текста на вносителя за § 14, който става § 16.

Гласували 87 народни представители: за 69, против 12, въздържали се 6.

Предложението е прието.

ДОКЛАДЧИК ДРАГОМИР СТОЙНЕВ: Комисията подкрепя текста на вносителя за § 15, който става § 17.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Гласуваме § 17.

Гласували 88 народни представители: за 87, против няма, въздържал се 1.

Предложението е прието.

Тридесет минути почивка.



Продължаваме в 11,30 ч.


МЯ/ЛА 246.

Каталог: bulgarian -> parliament
bulgarian -> Божествено откровение за Времето изтича! Мери К. Бакстър
bulgarian -> Програма по европейска интеграция към Центъра за европейски изследвания и информация в София и в програма по публична администрация в американските университети „Джорджтаун" и „Джордж Вашингтон"
parliament -> Експресна стенограма!
parliament -> Докладчик драгомир стойнев: Постъпило е предложение от народния представител Менда Стоянова за създаване на § 3а
parliament -> Експресна стенограма!
parliament -> Експресна стенограма!
parliament -> Експресна стенограма!
parliament -> Експресна стенограма!
parliament -> Експресна стенограма!


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница