Електронна защита за асинхронни двигатели езад-11



Дата25.10.2018
Размер94.95 Kb.
#97159
ЕЛЕКТРОННА ЗАЩИТА ЗА АСИНХРОННИ ДВИГАТЕЛИ ЕЗАД-11
ЕЗАД-11 е универсална температурно-токова защита с възможности за управление и комуникация с персонален компютър. Защитата се осъществява както чрез анализ на причините, предизвикващи прегряване и авария на двигателя, така и с пряк контрол на температурата на намотките или друга част от двигателя (ако има монтирани съответните датчици). ЕЗАД-11 реализира прецизен топлинен модел на двигателя в симетричен и непълнофазен режим, осигурява двустепенна защита – предупредителна и изключвателна, запаметява и индицира аварийните състояния.


  1. ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ

ЕЗАД-11 е предназначена за защита на трифазни асинхронни двигатели за ниско напрежение (220/380V) от цялата гама мощности в електрозадвижванията на помпи, вентилатори, центрофуги, компресори, подемно-транспортни механизми, мелнични и др. агрегати. Вграденият в устройството интерфейсен модул осигурява управлението на помпени агрегати по нивата в сондажа и пренос на команди и информация в системите с диспечерско управление на обекти.
2.ЗАЩИТНИ ФУНКЦИИ

ЕЗАД-11 осигурява защита на АД при:



  • топлинно претоварване на двигателя, дължащо се на неспазване на технологичния режим на агрегата. С монтиран топлинен датчик ЕЗАД-11 изключва двигателя при повишение на температурата на околната среда или влошаване на охлаждането. Топлинната защита е съобразена с европейските норми за защитен клас 5 и може да се променя по указания на клиента;

  • отпадане на фаза (по напрежение или ток);

  • недопустима асиметрия на захранващото напрежение;

  • работа на двигателя в режим “застопорен ротор” след осигуряване на пусковия процес;

  • работа на двигателя в режим “минимален товар”;

  • снижение на изолационното съпротивление на намотките на двигателя под предварително зададена стойност.



3.СИГНАЛНИ И ПРЕДУПРЕДИТЕЛНИ ФУНКЦИИ

ЕЗАД-11 е снабдена със следните светодиодни индикатори:



  • зелен (готовност), постоянно светещ при включен оперативен контакт;

  • жълт(претоварване/разтоварване), действащ по следния начин – мига с фиксирана честота при претоварване; свети постоянно при разтоварване; не свети при нормално натоварване (в зададените норми);

  • червени(постоянно светещи след аварийно изключване на двигателя, указващи вида на аварията;

  • червен (празен кладенец), постоянно светещ, след изключване по долно ниво в сондажа.



4. УПРАВЛЕНИЕ И КОМУНИКАЦИИ

ЕЗАД-11 осигурява:



  • начална времезадръжка след подаване на захранващото напрежение в мрежата с цел недопускане на едновременно пускане на няколко агрегата в автоматичен режим;

  • управление на помпени агрегати по нивата в сондажа;

  • управление на дебита на помпени агрегати(при заявка от клиента);

  • дистанционен ресет по галванично развързан канал;

  • възможност за включване на допълнителна звукова или светлинна индикация при претоварване на механизма;

  • извеждане на пълната информация за състоянието на агрегата към диспечерската система.

5. ТЕХНИЧЕСКИ ДАННИ
- номинално напрежение: 3x 380V

- номинална честота : 50 Hz

- оперативен изход: релеен-8А (превключващ)

- алармен изход: отворен колектор 1А

- тип на датчиците за ново: контактни или електродни

- максимална дължина на контролните кабели във веригата на датчиците

до 3000м при сечение 1 мм2


  • тип на температурните датчици – Pt-100 или позисторен

  • токов изход за контрол на натоварването: 4 – 20mA, галванично

развързан

  • габаритни размери: 200/90/80

  • тегло: 0,690 kg

  • степен на защита: IP30 или IP44



6. МОНТАЖНА СХЕМА

7. НАСТРОЙКА – съгласно приложената инструкция за монтаж и настройка




ЕЗАД – 11

ИНСТРУКЦИЯ ЗА МОНТАЖ, НАСТРОЙКА И ЕКСПЛОАТАЦИЯ



Монтаж на електронната защита в системи с директен пускател

Монтажът на електронната защита в системите с директен пускател се извършва съгласно приложената схема, аналог на тази на етикета на защитата (фиг.1).



Фиг.1. Монтажна схема на свързване на ЕЗАД-11 в схема с директен пускател


При монтажа на електронната защита да се спазват следните правила:

  1. Да се използва монтажен проводник 0,75 мм2 минимум за напреженовите вериги, а за токовата – 1 мм2.

  2. Напреженовите вериги (R,S,T,T/) да се свързват през предпазителен блок, доставян от фирмата-производител или друг с ток на защита до 2 А.

  3. Фазата на токовия трансформатор и тази на контролираното изолационно съпротивление да не съвпадат.

  4. Оперативният контакт на защитата да се включва последователно на бутона “стоп” в магнитните пускатели или последователно на бобината на контактора в оперативни вериги от показания тип. При комутация на контактори с бобини за 380 V да се използва междинен контактор с бобина на 220 V !

  5. Желателно е във веригата на токовия трансформатор ТА да не се използва измервателен трансформатор, тъй като това води до увеличаване на грешката при измерване и защита. Да се използват токови трансформатори с мощност на вторичната страна 5 VA! Ако все пак се налага монтирането на амперметър (или има вече монтиран такъв в защитната верига) да се спазват следните правила на свързване (фиг.2).

  6. При доставка на електронните защити с токови трансформатори на фирма “ANG” – Пловдив (Ix/0,05A), стойността на измервателния шунт в защитата е 20 Ω/1W за получаване на нужното ниво на сигнала. При подмяна на токовия трансформатор със стандартен Ix/5A/5VA, трябва да се смени измервателния шунт с 0,2Ω/5W (доставен от фирмата-производител).




Фиг.2. Правилно а) и неправилно б) и в) свързване на измервателния

амперметър към защитното устройство


В схемата от фиг.2,б, амперметърът е шунтиран и няма да показва нищо.

В схемата от фиг.2,в амперметърът и измервателният шунт са в паралел и ще има грешка както в показанието на амперметъра, така и в настройката на защитата.



Монтаж на електронна защита ЕЗАД-11 в системи “звезда-триъгълник”

Едно от предимствата на електронната защита ЕЗАД-11 е надеждната защита на електродвигателите, съоръжени с пускатели “звезда/триъгълник”. Защитата отчита съединението на двигателя и автоматично определя настройката на тока – по фазния в съединение “звезда” и по линейния в съединение “триъгълник”. За целта трябва да се свърже един свободен (сух) контакт от оперативните на контактора към клемите t2, t1 на защитата ( които при доставката са шунтирани с мостче). По този начин дори двигателя да остане в съединение звезда ( при отказ на релето за време), двигателят ще бъде изключен навреме.



Ако се наложи използването на защитата в схеми с директен пускател, мостчето отново трябва да се свърже.

Монтажът на електронната защита се осъществява съгласно схемата от фиг.3. Основните правила при този монтаж са следните:



  1. Токовият трансформатор се включва задължително в един от линейните проводници ( а не във фазен)!

  2. Контролът на изолационното съпротивление (клема Т/) е след главния контактор.

  3. Токовият трансформатор и контролът на изолационното съпротивление да са в различни фази.


Фиг.3. Монтажна схема на ЕЗАД-11 в схема на пускател “звезда/триъгълник”


Забележка: Конфигурацията на защитата за съединение “звезда/триъгълник” се извършва по предварителна заявка! По такава заявка се конфигурира и директната температурна защита с Pt-100. Има възможност за едновременно конфигуриране и на двете опции с извод на допълнителни клеми.
При отсъствие на такава предварителна заявка защитата може да работи коректно само в системи с директен пускател без термодатчик!
ИНСТРУКЦИЯ ЗА НАСТРОЙКА НА ЕЛЕКТРОННА ЗАЩИТА

ЕЗАД-11”


Електронната защита ЕЗАД-11 е от аналогов тип и само една част от параметрите подлежат на оперативна настройка: номинален ток на двигателя; минимален ток на двигателя; време за работа с минимален ток; време за работа в режим “застопорен ротор” при пускане, праг на изолационното съпротивление.
А) настройка на номиналния ток на вторичната страна на токовия трансформатор

Токът на настройка се изчислява съгласно формулата:

Iнас = Iнтт,

Където Iн е номиналният първичен линеен ток на двигателя, А;

Ктт – коефициента на трансформация на токовия трансформатор.

Така изчисления вторичен ток се избира с помощта на осемсегментния превключвател (ПИС) посредством алгебрично сумиране на стойностите срещу всеки клавиш + 1А.



Стойността на избрания клавиш се сумира при задействането му срещу цифрата (инверсно на статуса на ключа, т.е. в положение OFF на клавиша).

Пример: АД с номинален ток 150А, Ктт = 40(токов трансформатор 200/5

Съгласно формулата: Iнас = 150/40 = 3,75.

С ПИС-а трябва да се набере числото 3-75 – 1 = 2,75.

Една от комбинациите е: включени към цифрата осми (1А), седми (1А), пети (0,5А) и четвърти (0,25А). Сумата от набраните клавиши е: 1+1+0,5+0,25=2,75А. Номерацията е отдясно – наляво.

Настройката може да се провери с измервателен уред (волтметър), като след пускане на двигателя и достигане на зададения ток, напрежението в контролната точка (КТ1) трябва да бъде близо до -1V. Нормалните граници на контролното напрежение трябва да бъде в границите -0,9 – 0,98 V. При достигане на тези стойности жълтият светодиод може да примигва или да мига трайно (включва се предупредителната сигнализация). Изключване на двигателя ще се извърши след преминаване на границата от -1,05 V в контролната точка.



Забележка: Методиката за настройка на защитата при работа с токовите трансформатори на фирма “ANG” е същата, както със стандартните. На номиналния вторичен ток 0,05 А съответства 5А, на 0,01 – 1 и т.н. Коефициентът на токовия трансформатор се смята към номинален вторичен 5А. Мащабирането (x100) става в шунтовото съпротивление (20Ω).
Б) настройка на минималния ток - Iмин

Стойността на минималния ток се избира с втората поредица джъмпъри (след снемане на капака на защитата), като стойността е указана на платката: 0.4; 0.5; 0.6; 0.7 от стойността на номиналния ток.



Премахването на този джъмпър води до изключване както на защитната функция, така и на индикацията “минимален товар”(на празен ход жълтият светодиод не свети).

В) настройка на времето на работа с минимален режим

Тази настройка се извършва с третата поредица джъмпъри, като има възможност за избор на три времена: 3с; 30с; 3 мин.

Премахването на този джъмпър води само до изключване на защитната функция “минимален товар”, като индикацията остава (на празен ход жълтият светодиод свети.
Г) настройка на времето за работа в режим “застопорен ротор” по време на пускане

Тази настройка се извършва с помощта на първата поредица джъмпъри. Избира се време 3с, 10с, 20с, съответстващи на лек, среден и тежък пусков процес или съгласно европейските изисквания това съответства на 3, 10 и 20 защитен клас. След протичане на пусковият процес времето на работа в режим “застопорен ротор” е фиксирано от производителя (1 с) и не зависи от настройката на джъмпърите.


Д) настройка на прага на изолационното съпротивление

Настройката се извършва с еднооборотния тример-потенциометър , разположен на дънната платка на защитата (след снемане на капака). Загрубяването на тази настройка става след завъртане по часовата стрелка. Фабрично защитите са настроени на 0,5М.


ИНСТРУКЦИЯ ЗА ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ЕЗАД-11


  1. Електронната защита е готова за работа 5 мин. след подаване на захранващото напрежение от главното ел.табло. Пускането на електродвигател със студена защита може да доведе до неправилно задействане на защитна функция.

  2. Разрешение за пуск на двигателя има при светещ зелен индикатор “готовност” и жълт “разтоварване”.

  3. След стартиране на двигателя в началото при пускане жълтият светодиод примигва (реагира на пусковия ток), след което в номинален режим трябва да угасне (настройката е правилна). При мигащ жълт светодиод или постоянно светещ, защитата ще задейства от претоварване или разтоварване.

  4. Най-често срещани проблеми при експлоатацията на ЕЗАД-11

А) след подаване на захранване защитата индикира “отпадане на фаза”

– да се провери наличието на трите фази след защитните предпазители – при отсъствие на някоя от тях да се смени вложката на предпазителя ( 1А)



    • да се провери наличието на фаза към Т/. Ако има такава да се провери изправността на контактора – фазата се прехвърля през залепнал контакт към защитата

    • да се провери захранващото напрежение за трайна асиметрия при спрял двигател.

Б) след подаване на захранващото напрежение защитата индикира “влошена изолация”

- да се провери изолационното съпротивление на двигателя при снет предпазител на фаза Т/ с помощта на мегер

- да се провери настройката на възела за контрол на изолационното съпротивление – да се настрои на по-нисък праг.


В) след стартиране на двигателя защитата изключва и индикира “отпадане на фаза”

- повредена верига на токовия трансформатор (в този случай жълтият светодиод не премигва при пускане) или повреда в електродвигателя – да се провери изправността на трите фази на двигателя

- двигателя се пуска с много малък момент на вала и натоварването закъснява – най-често това се наблюдава при проби на двигатели в съединение “звезда-триъгълник” при откачена предавка.
Г) защитата не може да се нулира след “прегрят двигател”

- да се изчака 5 – 10 мин до изстиване на двигателя и на модела на защитата


При поява на други ситуации се обадете на фирмата-производител за консултации по проблема.
ГАРАНЦИОННА КАРТА ПРОИЗВОДИТЕЛ:
Ф.№:

ПРОТЕКТ – ЕООД

Дата на монтаж: Русе
Обект: тел: 082/83 18 14

Моб:0889 867 401


Клиент: www.protectood.hit.bg








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница