Електронна защита за асинхронни двигатели "езад-12"



Дата11.01.2018
Размер76.09 Kb.
#44134
ЕЛЕКТРОННА ЗАЩИТА за асинхронни двигатели "ЕЗАД-12"

  1. ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ

Електронната защита "ЕЗАД-12" е предназначена за защита на трифазни асинхронни електродвигатели ниско напрежение (220/380V) от цялата гама номинални мощности в електрозадвижванията на помпи, вентилатори, центрофуги, компресори, подемно-транспортни механизми и др.,работещи в продължителен и повторно-кратковременен режим. ЕЗАД-12 принадлежи към токовите(косвени) защитни устройства с опростена индикация на аварийните и нормални състояния.

  1. ФУНКЦИИ

ЕЗАД-12 осигурява:

    • защита на електродвигателя при претоварване в симетричен режим на електрозахранване;

    • защита на електродвигателя в режим "застопорен ротор";

    • защита на електродвигателя при отпадане или липса на напреженова и токова фаза;

    • защита на електродвигателя при недопустима ( над 10%) напреженова асиметрия ;

    • защита чрез предотвратяване на пуска на двигателя при влошена изолация под зададеното контролно ниво;

    • начална времезадръжка на стартиране на двигателя при отсъствие на операторски контрол след подаване на захранващото напрежение.

  1. ТЕХНИЧЕСКИ ДАННИ И РЕЖИМИ НА РАБОТА

    • захранващо напрежение: 220 - 240 V/50Hz

    • времезакъснение след отпадане на фаза: 3 сек.

    • времезакъснение след 10% асиметрия на напреженията: 8 сек.

    • диапазон на началния таймер: 10 - 300 сек. ( по предварителна заявка)

    • диапазон на контролируемото изолационно съпротивление: 1К - 0,5 М (регулируем с изведен тример-потенциометър)

    • изход: релеен превключващ контакт - 8А/220 V AC

    • степен на защита: IP 20 или IP 44(по заявка)

    • токови датчици: Ix/5A с външен шунт 0,2Ω/5W ( 1бр.)

    • индикации:

включен оперативен контакт "готовност"

зелен

"авария"

червен

"претоварване"

червен мигащ


ЕЗАД – 12

ИНСТРУКЦИЯ ЗА МОНТАЖ И НАСТРОЙКА

  1. Инструкция за монтаж

Монтажът на електронната защита в системите с директен пускател се извършва съгласно приложената схема, аналог на тази на етикета на защитата.

При монтажа на електронната защита ЕЗАД-12да се спазват следните правила:


  1. Да се използва монтажен проводник 0,5 мм2 минимум за напреженовите вериги, а за токовата – 1 мм2.

  2. Напреженовите вериги (R,S,T,T/) да се свързват през предпазителен блок, доставян от фирмата-производител или друг с ток на защита до 2 А.

  3. Фазата на токовия трансформатор и тази на контролираното изолационно съпротивление да не съвпадат.

  4. Оперативният контакт на защитата да се включва последователно на бутона “стоп” в магнитните пускатели или последователно на бобината на контактора в оперативни вериги без самозадръжка. При комутация на контактори с бобини за 380 V да се използва междинен контактор с бобина на 220 V !

  5. Желателно е във веригата на токовия трансформатор ТА да не се използва измервателен трансформатор, тъй като това води до увеличаване на грешката при измерване и защита. Да се използват токови трансформатори с мощност на вторичната страна 5 VA, при шунтово съпротивление 0,2 Ом/5Вт! Ако все пак се налага монтирането на амперметър (или има вече монтиран такъв в защитната верига) да се спазват следните правила на свързване (фиг.1). Използването на токови трансформатори с по-ниска от указаната мошност (напр. На ф-ма Шнайдер и др. води до насищане при стойности на тока над номиналните и невъзможност за осъществяване на защитните функции!

  6. При доставка на електронните защити с токови трансформатори на фирма “ANG” – Пловдив (Ix/0,05A), стойността на измервателния шунт в защитата е 20 Ω/1W за получаване на нужното ниво на сигнала. При подмяна на токовия трансформатор със стандартен Ix/5A/5VA, трябва да се смени измервателния шунт с 0,2Ω/5W (доставен от фирмата-производител).




Фиг.1. Правилно а) и неправилно б) и в) свързване на измервателния

амперметър към защитното устройство


В схемата от фиг.1,б, амперметърът е шунтиран и няма да показва нищо.

В схемата от фиг.1,в амперметърът и измервателният шунт са в паралел и ще има грешка както в показанието на амперметъра, така и в настройката на защитата.



2.ИНСТРУКЦИЯ ЗА НАСТРОЙКА НА ЕЛЕКТРОННА ЗАЩИТА

ЕЗАД-12”


Електронната защита ЕЗАД-12 е от аналогов тип и само една част от параметрите подлежат на оперативна настройка: номинален ток на двигателя; време за работа в режим “застопорен ротор” при пускане, праг на изолационното съпротивление.
А) настройка на номиналния ток на вторичната страна на токовия трансформатор

Токът на настройка се изчислява съгласно формулата:

Iнас = Iнтт,

Където Iн е номиналният първичен линеен ток на двигателя, А;

Ктт – коефициента на трансформация на токовия трансформатор.

Така изчисления вторичен ток се избира с помощта на осемсегментния превключвател (ПИС) посредством алгебрично сумиране на стойностите срещу всеки клавиш + 1А.



Стойността на избрания клавиш се сумира при задействането му срещу цифрата (инверсно на статуса на ключа, т.е. в положение OFF на клавиша).

Пример: АД с номинален ток 150А, Ктт = 40(токов трансформатор 200/5

Съгласно формулата: Iнас = 150/40 = 3,75.

С ПИС-а трябва да се набере числото 3-75 – 1 = 2,75.

Една от комбинациите е: включени към цифрата осми (1А), седми (1А), пети (0,5А) и четвърти (0,25А). Сумата от набраните клавиши е: 1+1+0,5+0,25=2,75А. Номерацията е отдясно – наляво.

Настройката може да се провери с измервателен уред (волтметър), като след пускане на двигателя и достигане на зададения ток, напрежението в контролната точка (КТ1) трябва да бъде близо до -1V. Нормалните граници на контролното напрежение трябва да бъде в границите -0,9 – 0,98 V. При достигане на тези стойности червеният светодиод може да примигва или да мига трайно (включва се предупредителната сигнализация). Изключване на двигателя ще се извърши след преминаване на границата от -1,05 V в контролната точка.



Забележка: Методиката за настройка на защитата при работа с токовите трансформатори на фирма “ANG” е същата, както със стандартните. На номиналния вторичен ток 0,05 А съответства 5А, на 0,01 – 1 и т.н. Коефициентът на токовия трансформатор се смята към номинален вторичен 5А. Мащабирането (x100) става в шунтовото съпротивление (20Ω).
Б) настройка на времето за работа в режим “застопорен ротор” по време на пускане

Тази настройка се извършва с помощта на тример-потенциометърът R31, разположен горе-вдясно на платката след снемане на капака. Загрубяването (удължаването на времето за пускане става чрез завъртане по часовата стрелка).

В) настройка на прага на изолационното съпротивление

Настройката се извършва с еднооборотния тример-потенциометър , разположен на дънната платка долу-вдясно до червения кондензатор на защитата (след снемане на капака). Загрубяването на тази настройка става след завъртане по часовата стрелка. Фабрично защитите са настроени на 0,5М.

Забележка: Топлинният модел, встроен в електронната защита ЕЗАД-12 съответства на 5 клас в съответствие с европейските стандарти (след пускане на двигателя). Промяната му може да се осъществи само в лабораторни условия след съгласуване с производителя!

3. ОСОБЕНОСТИ В ЕКСПЛОАТАЦИЯТА НА ЕЛЕКТРОННАТА ЗАЩИТА ЕЗАД-12

а) След подаване на захранващото напрежение, оперативна готовност за включване на двигателя има след изтичане на време, зададено от вградения начален таймер ( 10 – 60 сек) за избягване на ненужни комутации в оперативната верига. Светва зеленият светодиод “готовност”.

Б) След стартиране на двигателя и правилно настроено време за развъртане и номинален ток, защитата осигурява пусковия процес и в установен режим свети само зеления светодиод. По време на развъртането премигва червения светодиод “авария”, което се дължи на превишаване на номиналния ток.

В) При технологично или друго претоварване започва предупредително мигане на червения светодиод “авария” до окончателно спиране или възстановяване на нормалния режим на работа. След аварийно спиране остава да свети индикацията “авария”.

Индикацията “авария” може да свети в два случая:


  1. След първаночално подаване на захранването (преди пускане на двигателя). Възможни причини:

  • отпаднала напреженова фаза или недопустима асиметрия в мрежата. Да се провери захранващото напрежение непосредствено след защитната рейка. При нужда да се смени предпазител(ако е изгорял).

  • влошена изолация на двигателя или дефектен (залепнал) контакт на силовия контактор.. След снемане на FU4 защитата трябва да се възстанови. Проверете в началото за наличие на фаза към двигателя при изключен контактор, а след това проверете изолационното съпротивление с омметър.

ВНИМАНИЕ: При проверка на изолационното съпротивление с мегер да се извадят всички предпазители от защитната рейка!

  1. След пускане на двигателя

  • ако защитата изключва по време на пускане, да се загруби тримера за настройка на пусковия процес(както е указано по-горе).

  • Ако защитата изключва след развъртане, трябва да започне предупредително мигане (в случай на претоварване) или в рамките на 3 – 5 сек без мигане ( в случай на асиметрия след пускане или загуба на фаза). Да се провери настройката на номиналния ток и захранващото напрежение под товар. Ако е нужно да се шунтира защитата и да се измери напрежението, защото най-често спада на напрежение се констатира след пускане на товара.

  • Макар и по-рядко причина за изключване без предупредително мигане може да бъде и загубата на токовият сигнал в измерваната фаза (прекъсната фаза на двигателя или в линиите на токовия датчик).

Ресета да се извърши при спрял двигател след направен оглед на ситуацията. Да не се допускат повече от 2 – 3 опита за пускане на двигателя след задействане на защитата!

Г А Р А Н Ц И О Н Н А К А Р Т А




  1. Ф.№;

  2. Дата на монтаж:

  3. Обект:

  4. Клиент:


Забележка: Гаранцията е 12 м. от датата на монтаж. Гаранцията не важи при:

  • монтаж на изделието от неупълномощен представител от фирмата;

  • дефекти причинени от мълния, а при разпрашаване на печатната платка защитата не подлежи на ремонт, тя се бракува;

  • късо съединение на входните клеми, при отсъствие на защитна рейка.

Фирмата осигурява извънгаранционен ремонт и обучение на персонала за самостоятелни ремонтни дейности, както и техническа документация, резервни части и др.

ПРОИЗВОДИТЕЛ:


ПРОТЕКТ – ЕООД

Русе
тел: 082/83 18 14



Моб:0889 867 401

www.protectood.hit.bg


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница