Елени лопатари в Източните Родопи бяха пуснати на свобода



Дата02.06.2018
Размер32.34 Kb.
#70717



Елени лопатари в Източните Родопи бяха пуснати на свобода
18 август 2013
Първите пет елена лопатаря, обитавалии временното заграждение до с. Тинтява в Източните Родопи, наскоро бяха пуснати на свобода. Освободените животни се чувстват много добре и започнаха да опознават района, като се държат близо до оградата и водоизточниците там. През октомври към тях ще се присъединят още 25 животни.
Първите животни бяха доставени във временната ограда през януари 2013 год. от Ловно стопанство „Студен кладенец“. Разселването на елените е резултат от сътрудничество между „Новото тракийско злато“, Националното ловно рибарско сдружение – Съюз на ловците и риболовците в България и Ловно-рибарското дружество „Сокол“- Крумовград, чиято цел е след десет години в долината на Бяла река и рида Мъгленик да има многобройна популация от елени лопатари.
Еленът лопатар е бил широко разпространен в миналото по българските земи. Той е бил изобразен на няколко тракийски съкровища като Панагюрското и Луковитското, а негови костни останки са намирани в почти всички български праисторически населени места. Предполага се, че е бил изтребен от човека през ранното средновековие.
Добре се развиват и освободените в началото на 2013 благородни елени в Ловното стопанство „Студен кладенец“. Едно тазгодишно малко е виждано редовно в центъра на стопанството, а наблюдения на местни жители предполагат наличието на още няколко малки във Бойник планина. Възрастният мъжки прави значителни миграции извън строго охраняваната зона и екипът на проекта се надява, че той няма да стане жертва на бракониери.
Екипът на „Новото тракийско злато“ и ЛРД - Крумовград ще следи за адаптацията на животните и недопускане на бракониерския им отстрел.
Виж тук повече за усилията на НТЗ за благородния елен в Източните Родопи
За проекта „Новото тракийско злато“

Новото тракийско златоe петгодишен проект (2009-2014) за устойчивото развитие на Източните Родопи, финансиран от Националната пощенска лотария на Холандия, най-голямата благотворителна лотария на страната. По проекта работят български и холандски експерти екотуризъм, устойчиво развитие, биоразнообразие/дива природа, биологично земеделие, ПР и комуникации. В подкрепа на екипа са ангажирани холандските организации АРК с опит в опазването на околната среда и Авалон, специализирана в развитието на биологично земеделие.



Новото тракийско златое уникален проект, съчетаващ в интегриран подход работата по три компонента: дива природа, биологично земеделие и екотуризъм.
Вижте повече на: www.newthraciangold.eu

Абонирайте се тук за бюлетина по проекта




Каталог: cms -> folders -> Press%20Releases
Press%20Releases -> Орхидеята Dactylorhiza romana
Press%20Releases -> Традиционно среднозимно преброяване на водолюбивите птици в Източните Родопи 21 Януари 2014 г
Press%20Releases -> Нов вид чапла в чапловата колония в Кърджали
Press%20Releases -> Ново находище сиви чапли в долината на Арда 14 януари 2013
Press%20Releases -> Заселване на зубри в Източните Родопи
Press%20Releases -> Първо по рода си Ателие за вълна се организира в къщата за гости „Дивата ферма
Press%20Releases -> Първите български тарпани (диви коне) ще бъдат реинтродуцирани в Източните Родопи
Press%20Releases -> Биопроизводители в Източните Родопи се отварят за посетители и туристи
Press%20Releases -> Представление на открито на спектакъла „Зеленодиво“ в Дните на тарпана
Press%20Releases -> В източните Родопи се родиха първите тарпанчета (диви коне)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница