Елин Пелин в литературната ни критика Елин Пелин е представян като „певец на българското село



страница1/2
Дата03.01.2022
Размер19.87 Kb.
#112359
ТипЛитература
  1   2
Анализ-на-Косачи

Анализ на „Косачи“ – Елин Пелин
1. В литературната ни критика Елин Пелин е представян като „певец на българското село”. Това представя автора като класик традиционалист. С други думи писателят представя бита и душевността на българския селянин от края на 19 и началото на 20 век, следвайки отработените от Каравелов и Вазов принципи на реалистичната литература, господстващи в българската белетристика през последните 2-3 десетилетия на 19 век. И в тези представи за творчеството му има голяма доза истина. Утвърден е като „майстор на късия разказ” и като „певец на селото”.
Разказът е публикуван за първи път в сп. „Демократически преглед”, І, кн. 24, септември 1903 г. След това е включен в сборника „Разкази”, т.І, излязъл от печат през 1904 г., като е поставен на първо място, както и във всички по-късни издания. 
2. Заглавието въвежда персонажите, обвързва ги с трудовото ежедневие. В един по-дълбок, символен план заглавието насочва и към основната тема на текста, тъй като според Речника на символите косата, освен символ на смъртта, е и сечиво, осигуряващо достъп до областта на истинските и невидимите реалности. В този смисъл трябва да се търси връзката м/у заглавието и темата – водещата тема е пряко формулирана в репликите на Благолажа – способността на човека да се пренесе в друг свят, който да му открие висшите битийни истини, да му помогне да разбере, “че е човек”.
3. темата за мястото и ролята на словесното изкуство в живота на обикновения човек, а също и за необходимостта от живот с любимия човек, защото “невидени очи скоро се забравят”.


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница