Енергийна революция – коя страна на барикадата ще изберем” по проект „Зелена стъпка напред: за нова ангажираност и отговорност към околната среда на българските политици”



Дата05.02.2018
Размер90.29 Kb.
#55149
К о н ф е р е н ц и я
Енергийна революция – коя страна на барикадата ще изберем”

по проект „Зелена стъпка напред: за нова ангажираност и отговорност към околната среда на българските политици”

на Българско училище за политика (БУП)
бе проведена на 31 май 2010 г. в сградата на Народното събрание.

Срещата бе открита от председателя на НС, Цецка Цачева и от ръководството на БУП – Юлиан Попов и Ирина Алексиева. Темите бяха разделени на три – глобалното предизвикателство и европейска политика, национална политика и общински практики.


Цецка Цачева: Трябва да преосмислим отношението си към ресурсите на земята и да променим мисленето си. Това мислене може да бъде променено от експертите, от хората, които осъзнават проблемите. Ангажирам се всички теми, които са свързани със създаването на нисковъглеродна икономика да минават през Народното събрание.
Меглена Кунева: Моля да обърнете внимание на публикацията на еврокомисаря по климата Кони Хедегаард по повод на представения от ЕК план за борба с глобалното затопляне. Той ще постави на държавите членки на ЕС амбициозните цели и предвижда огромно съкращаване на емисиите от парникови газове през това десетилетие.

По отношение на изработването на Пътна карта на Европа 20-50 (намаляване на парниковите емисии с 20% до 2050 година), Европейската фондация по климатични промени вече е разработила добър вариант, който ще бъде отчетен от ЕК. Това е много добър пример за това колко важен е неправителствения сектор и показателен за доброто ниво на управление чрез консултации и съгласие на всички страни.


Европа трябва да вземе спешни мерки, тъй като по отношение на инвестиции в нисковъглеродна икономика се нарежда на трето място в света, след Китай и САЩ. На 11 юни 2010 г. ще се проведе заседание на министрите по околна среда, на което ще се цели постигане на съгласие за начина, по който се регулират въглеродните емисии.
Всяко спестено евро днес плащаме три пъти по-скъпо утре. И една мисъл от Жан-Клод Юнкер: „Ние, всички знаем какво трябва да се направи. Това, което не знаем е как да спечелим следващите избори”.
За мен много важен въпрос, който искам да поставя и на вас, е политиците ли трябва да дадат цел на експертите, която те да следват, или политиците трябва да се вслушат в съветите на експертите, като ги случват политически? Това трябва да решим в България, а и не само тук, когато говорим за климатични промени.

Страната ни трябва задължително да се включи в мрежата от интелигентна енергия, която предстои да бъде изградена в Европа. В противен случай ще ни останат само мечтите и приказките.


инж. Христо Христов, Директор на Института по енергетика: презентация за ускорения ръст на парниковия ефект и основните причини за това в глобален мащаб.

Срещата в Копенхаген, по мнението на експертите, трябваше да постигне следната договорка – развитите страни да намалят скоростно емисиите си (защото те могат да си го позволят финансово), а развиващите се страни да задържат нивата, като започнат намаляване от 2030 г. За вторите социално-икономическото развитие и изкореняването на бедността в момента е по-важно и те трябва да се съсредоточат върху това. Началните позиции обаче на страните се различаваха много съществено и срещата се отчита почти изцяло като провал.

В края на 2010 г., в Мексико, ще се проведе нова среща. В подготвения за обсъждане материал са разработени конкретни мерки за отделните групи страни, като страните в преход (бившия социалистически блок) също имат своето специално място. Основни играчи в преговорите ще бъдат САЩ, Бразилия, Китай, Индия и ЮАР, тъй като те са и най-големите емитери.

Към мерките е включена и такава за въвеждане на въглеродно мито за страните, които не реализират достатъчни мерки за намаляване на парниковите емисии. Тоест цената на въглерода да бъде включена в цената на стоката, при чието производство се образува този въглерод.


Презентацията показа добри практики и принципи на ниско въглеродна икономика, заимствани от Япония. Държавата стимулира работодателите с 500 евро за всеки работник. България трябва да продължи да поддържа добри връзки с Япония, защото има много какво да научим.
Георги Божинов, народен представител,„Коалиция за България”: Ако Европа спазва всички директиви, които си е създала, тя става неконкурентно способна на света. Енергийната революция поставя социално предизвикателство – на каква цена техническите решения на тази революция ще стигнат до бедните, които се стремят към подобряване качеството си на живот?
Меглена Кунева: Социален конфликт има не само по отношение на енергийната тема. Ако нямаше такъв конфликт, то Европа нямаше да се разширява, и именно това е темата, която трябва да се дискутира на политическо ниво.

Ясно е, че за всички страни не може да се отнася една и съща мярка. Например Швеция към момента е постигнала употреба на 40 % възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), а това в България не може да се случи сега. Но ние задължително трябва да станем част от тази интелигентна мрежа, за да можем да се развиваме за в бъдеще.


инж. Христо Христов: В отговор на Г. Божинов мога само да кажа, че трябва да изберем правата на човека ли защитаваме или правата на бизнеса? В развитите страни живеят по-малко от 1 млрд. души, а в развиващите се – два пъти повече. Следователно правата на тези хора трябва да бъдат защитени.

Европа вече е достатъчно богата, крайно време е да се замисли да спре това развитие и да запази природата.

А иначе опазването на околната среда е неразривно свързано с икономиката. В България няма енергийна стратегия, защото няма и икономическа такава. А как ще приемаме енергийна стратегия предстоящо, без да имаме преди това икономическа, това не е ясно.
Павлин Илиев, НПО: Не ядрените централи са най-важни за намаляване на парниковите емисии, а енергийната ефективност. Предвидено е след 2020 г. да се изисква задължителна за жилищните сгради енергийна неутралност.
Евдокия Манева, заместник-министър на околната среда и водите: Това, което правителството прави в момента е да конкретизира в задачи Стратегия 2020 – постигане на 20% намаляване на емисиите на вредни парникови газове, 20% дял на ВЕИ в общото крайно потребление на енергия, 20% спестяване на енергия. Готова е енергийната стратегия, направен е ОВОС, предстои да се представи за обществено обсъждане.

35 горивни инсталации са в очакване на комплексни разрешителни за работа. За три от тях е въведена наказателна процедура от ЕК – Гълъбово, Перник и Димитровград. В момента се провеждат преговори в Гълъбово.

България е изпълнила ангажиментите си по Протокола от Киото и е намалила с 8% размера на парниковите емисии. И по тази причина на изпълнение на целите, ние имаме възможност след 2007 г. да продадем 200 млн.единици парникови емисии, като и е необходимо да „позеленим” приходите от тях. Възложено е на трима министри (МИЕТ, МФ и МОСВ) да водят преговори с банки и други институции, които искат да купят такива емисии, а решението за продажба се взима от МС. Субективизмът и в оценяването на „зелените” проекти, които ще се финансират от тези приходи също е сведен до минимум.

Само че, благодарение на предишното правителство, до края на м.юни ще ни бъде отнета акредитацията за продажба на тези емисии и най-ранният срок за възстановяването и е месец октомври.


Елисавета Михайлова, Директор на Дирекция „ Енергийна ефективност и опазване на околната среда” в МИЕТ: До две седмици на страницата на министерството ще бъде качена енергийната стратегия за публично обсъждане, като ще можете в рамките на един месец да дадете своите предложения. В началото на м.юли в МС ще влезе и Закон за ВЕИ, като същевременно разработваме и Национална стратегия за ВЕИ.
Петър Попчев, посланик на специални поръчения по енергийна сигурност и изменение на климата към Външно министерство: Презентация, в която се акцентира върху диверсификацията на източници, трасета и доставчици на природен газ.

Четири са основните направления за снабдяване с природен газ на ЕС. Този, който интересува България е Южния коридор. В него геополитическо значение се отдава на Черноморския регион, а в него ключово място заема България и Гърция. С оглед на финансовото състояние на Гърция в момента, България трябва задължително да се възползва от местоположението си.


Георги Стефанов, WWF България: Интересно ми е да знам настоящето правителство кой от всички варианти на енергийна стратегия е подложило на екологична оценка? Защото проекта бе създаден в края на 2008 г., след това беше преразглеждан в 2009 г., а сега кой вариант вие сте използвали? И след като предстои обсъждане, какво ще правите с екологичната оценка, ако има предложения за промени?

За да се възползвам от това, което каза г-жа Кунева за важността на неправителствения сектор, ще ви кажа, че аз представлявам и един по-широк екологичен формат – „Коалиция за климата в България”. В последните месеци на няколко пъти правихме опит да се свържем с експерти от МОСВ, но всеки път ни беше отказван достъп.


Георги Тончев, фондация „Ековата технологии”: Българската зона е едно от най-богатите места в света по наличие на газ-хидрати. Ако биомасата се използва като основен енергиен източник, каквито са плановете на Европа за нас, то това няма да доведе до голяма ефективност. Трябва сериозно да се мисли за наличните ни ресурси.
Деница Петрова, „Екологично сдружение за Земята”: Нашата организация е разработила сценарий, съгласно който България да премине до 2050 г. изцяло на употреба на ВЕИ, искаме да споделим с вас този проект (към МОСВ и МИЕТ).
Евдокия Манева, заместник-министър на околната среда и водите: За 6 месеца направихме това, което предишното правителство на направи за 3 години. Така че, нормално е да не сме имали време да се срещнем с неправителствения сектор. Но ви уверявам, че през този период проведохме достатъчно много срещи с представители на бизнеса. Надявам се покрай обсъждането на енергийната стратегия да имаме възможност да дискутираме и с НПО.
Калоян Паргов, общински съветник БСП, Столичен общински съвет: Задава два въпроса, единият от които засяга употребата на шистов газ в Европа.
инж. Христо Христов: Тъй като и аз участвах в процеса на реализиране на енергийната стратегия, искам да кажа, че законът изисква стратегията да върви заедно с ОВОС. А на нас ни предадоха готова стратегия от 40 страници, наложи се ОВОС-а да се прави след това, а самият той е 1000 страници.
Петър Попчев: По отношение на шистовия газ, Европа има достатъчно консервативно отношение. В САЩ цената му е ниска и се използва широко.
Евдокия Манева: В България има находища на шистов газ, предстои в скоро време да бъде издадено разрешение за проучване и експлоатация.
Виолета Апостолова, кмет на район Слатина: презентация за района, вкл.: територия, зелени площи, жилищни комплекси, забележителности, общински сграден фонд. Представи и възможни решения, като отдели въведените до момента и осъществените инициативи.
Николай Желев, общински съветник СДС, Столичен общински съвет: Това, което показа кмета на Слатина възприемам като критика към общинското ръководство. Защото е възможно такива инициативи да се случват в Слатина, а като пренесем идеите в Столична община, нищо не се случва. Няколко пъти повдигам въпроса, казва ми се, че енергийната политика е политика на правителството, не на общината. А ако политиците не си поставят амбициозни цели, кой тогава ще случва идеите. И затова поздравявам всички неправителствени организации, които се представиха днес тук. Явно те много по-ясно си поставят цели и работят много по-добре от държавата.
инж. Добрин Савчев, заместник-кмет на Габрово: представи опита на Габрово в областта на интелигентната енергия. В общинската администрация има създадено звено за управление на енергията, реализирани множество демонстрационни проекти – първа демонстрационна зона за енергийна ефективност, първа децентрализирана система за управление на уличното осветление, получена награда за община в европейската седмица на интелигентната енергия.

Счита за добра еко-възможност подписването на конвента на кметовете, но към момента силите на общината не позволяват обвързването с подобни ангажименти.


Никола Газдов, „Българска фотоволтаична асоциация”: Презентация, през 2009 г. общия размер на инсталираните фотоволтаични инсталации достигат 7 %, а общият им размер до момента в България е 10 %.

През м.декември 2009 г. беше анонсиран меморандум в сферата на ВЕИ, който не бива да стартира преди да е ясен закона за ВЕИ.

Интересът на България трябва да се насочи към малки централи, а процедурите да се опростят максимално. В момента за да си поставиш фотоволтаична инсталация на покрива трябва да следваш процедура все едно, че строиш ТЕЦ.

Правителството трябва да окаже подкрепата си на местни компании в тази сфера и да насърчи местните инвестиции. В това отношение общините могат да изиграят водеща роля, поради наличието на големия сграден фонд, който имат.



В условията на икономическа криза, хората не могат да си позволят сами да предприемат мерки в тази посока. Някой трябва да ги подкрепи и този някой е държавата и в частност и общините.
Ради Радев, сдружение „Екофорум”, хоноруван преподавател в МГУ: Омръзна ми от гастролиращи политици, които се изживяват постоянно като лектори, а ги няма никакви като слушатели. Всички важни политици си тръгнаха още в самото начало на срещата. Госпожата от МИЕТ каза, че устойчиво ще развиват отрасъла. Тя също си тръгна, но аз искам да й кажа, че може да има устойчиво развитие само когато има комбинация между икономика, екология и социална политика. Ей затова им пиша двойки в университета, после учениците стават политици и държавата ни е на това развитие!
В дискусията се изказаха и: Мартин Заимов (общински съветник, СДС, СОС); Атанас Стойков (технически експерт във Фонд енергийна ефективност), проф. д-р Атанас Тасев.
Каталог: dobrev k.mbox
dobrev k.mbox -> Кафене новини в памет на закъснялата паметливост срещу злопаметния Първанов
dobrev k.mbox -> Българската комунистическа партия
dobrev k.mbox -> На Дарин Вълев Мирчев София 1784, ж к."Младост-1", Полигона
dobrev k.mbox -> В обединението могат да участват всички социалисти до 35 г. То е отворено и към всички членове на съществуващите и сега младежки организации в бсп, които могат да станат част и от обединението
dobrev k.mbox -> Климент охридски” исторически факултет
dobrev k.mbox -> Българска социалистическа партия национален съвет предварителна календарна справка
dobrev k.mbox -> Въпроси към Кирил Добрев
dobrev k.mbox -> Българска социалистическа партия национален съвет предварителна календарна справка
dobrev k.mbox -> Сценарий Мл. Отговорник 1 Благоевград
dobrev k.mbox -> Регионална телевизия “канал рила”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница