Енергийни парогенератори – принцип на работа. Видове



страница1/3
Дата16.01.2023
Размер109.64 Kb.
#116265
  1   2   3
енергийни парогенератори-принцип на работа,видове
Свързани:
мелници за смилане на въглища, 5 IZOL POLAGANE GAZOPROVODI stomaneni-1, Видове топлообменни апарати

ЕНЕРГИЙНИ ПАРОГЕНЕРАТОРИ – ПРИНЦИП НА РАБОТА. ВИДОВЕ.


    1. Принцип на работа на парогенераторите


Парогенераторът е сложно съоръжение за производство на водна пара с определени параметри. Наричат го все още парен котел – наименование, което води началото си от първите парогенератори, които са изгаряли твърдо органично гориво и са произвеждали наситена пара с ниски параметри. В парогенераторите на ТЕЦ парата се получава за сметка на топлината, която се освобождава при изгарянето на органични горива в пещните им устройства.
На фиг.1.1 е показана примерна схема на една парогенераторна инсталация, използваща твърдо гориво.

фиг. 1.1. Схема на парогенераторна инсталация


Твърдото гориво се подава посредством транспортна лента 1 в бункера 2, а с помощта на подавача 3 преминава в мелницата 4. Подавачът служи за изменение на количеството на горивото, което постъпва в мелницата, съобразно с товара на парогенератора. В мелницата въглищата се смилат с едрина до 1000 m на частиците. По време на смилането те се подсушават за сметка на топлината, постъпваща с

подгретия въздух, или с известно количество газове, засмуквани от края на пещта. Въздухът или газовете (понякога смес от въздух и газове) служат и за транспортиране на въглищния прах от мелницата до пещта. Сместа от въздух (пещни газове) и въглищен прах се подава чрез горелката 5 в пещната камера. В горелката се подава и останалата част от необходимото количество въздух за горенето. Въздухът, който постъпва в пещта през мелницата се нарича първичен, а останалата част – която се подава през горелката, се нарича вторичен.
Пещта 6 служи за изгарянето на въглищата. В дадения случай частиците изгарят в летящо състояние. Такива пещи се наричат камерни или пещи за прахово изгаряне.
Продуктите на горенето са димни газове с висока температура. Част от съдържащата се в тях топлина те отдават на стените в пещната камера чрез излъчване (радиация). Стените на пещната камера са покрити с тръби. Повърхността на тръбите се нагряват отвън от продуктите на горенето и се охлаждат отвътре от работното тяло (вода, пара). Тръбите поставени по стените на пещта, образуват повърхност наречена екранна. Тя получава топлина, чрез излъчване (радиация), поради което се нарича радиационна нагревна повърхност.
Газовете охладени в пещта до температури 1000 ÷ 1100 Сº , преминават по-
нататък през снопове от тръби с различно предназначение. Тук предаването на топлина става основно чрез непосредствено умиване на газовете до повърхността на тръбите, т.е. чрез конвекция. Когато топлинният поток получен чрез конвекция е съизмерим с този получен от радиация (обикновено това е характерно за първата нагревна повърхност по хода на газове след пещта), нагревната повърхност се нарича полу-радиационна.
Така димните газове отдавайки своята топлина на тръбните снопове се охлаждат до определена температура и през комина 17 се изхвърлят в околната среда (като преди това са очистват от летящата пепел в електрофилтрите 15). Т.е. в парогенераторите се оформя една технологична линия свързана с превръщането на горивото и въздуха в газови продукти от горенето, шлака и пепел. Тя включва различни процеси на механична и термична обработка в зависимост от химичния състав, физичните свойства и начина на изгаряне с оглед получаване на стабилен горивен процес в пещта. По-нататък се включват подаването на въздух, пещните
процеси – горене, движение на газове и гориво в пещта, изменение на температурата в нея, изменение в негоримата част и отделяне на минералната част на горивото и др. Предаването на топлината на нагревните повърхности е свързано и с механично и химично взаимодействие на продуктите на горене с тях. Накрая тези продукти се отделят по съответен начин в околната среда. От термодинамична гледна точка, теоретично процесите са много близки до изобарните и изменението на температурата на газовете означава и изменение на тяхната енталпия.
Другата технологична линия осигурява превръщането на водата в прегрята пара. По тази линия се извършва предаване на топлина на работното тяло съгласно теоретичния цикъл на Ренкин (фиг.1.2). От т.1 до т.2 е подгряването на водата до точката на кипене. От т.2 до т.3 се осъществява процес на изпаряването на водата, а от т.3 до т.4 – прегряване на парата. От т.4 до т.5 има процес на адиабатно разширение в турбината (обикновено в част високо налягане – ЧВН), а от т.5 до т.6 – вторично подгряване на парата до температура равна на температурата в т.4. Парата за вторичното прегряване идва от турбината и се връща пак там, затова в рамките на енергийния блок това прегряване се нарича междинно, т.е. между две части на турбината.

Фиг.1.2.Теоретичен термодинамичен процес на Ренкин




0
Подгряването на водата (от т.1 до т.2) се осъществява в економайзера (виж.
фиг.1.1 – 12). Съществуват економайзери при които водата излиза от тях малко преди
да започне да кипи (малко преди т.2) – те се наричат не кипящи економайзери, както и кипящи, такива при които процесът завършва малко след т.2.
Обикновено нагревната повърхност на тръбите поставени по стените на пещната камера, служи за изпаряване на водата (процеса от т.2 до т.3). Тази тръбна система се обединява от барабана 7. Нивото на водата в барабана се поддържа постоянно. По тръбите 8, поставени от външната на пещта, водата преминава към тръбите 9 (колектори на изпарителните нагревни повърхности). От тях излизат тръбите разположени по вътрешната страна на пещната камера, в които става изпарението. В тези тръби се движи паро-водна смес, която постъпва в барабана. В барабана става отделянето на сухо наситената пара, която напуска барабана през горната му част и постъпва в паропрегревателите 11 за прегряване. Този процес на фиг. 5.2 се илюстрира от т.3 до т.4.
На фиг.1.1 не са представени междинни паропрегреватели, за които термодинамичния процес е от т.5 до т.6.
Последната по хода на димните газове нагревна повърхност обикновено е въздухоподгревател (13). В него чрез димните газове се подгрява необходимият за горенето въздух. По този начин се постига освен по-пълно използване на топлината на газовете и подобряване на горивния процес в пещта. Засмукването на въздуха и транспортирането му през въздухоподгревателя до пещта се осъществява чрез вентилатор 14.
Движението на газовете през цялата инсталация се извършва под действието на вентилатор за димни газове 16.


    1. Видове парогенератори


Съществуват различни критерии, според които се определят видовете парогенератори.



  1. критерий: Според предназначението на парогенераторите те

    Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница