Ерите от историята на Земята са слетните



Дата23.10.2018
Размер25.02 Kb.
#93905

<Дата> <№ на стр.> <Час>

Ерите от историята на Земята са слетните:

Ерата е деление на геохронологическата скала, саответстващо на огромен етап от време от изторията и расвитие на живота на Земята. В този период се формират земната кора и протоокеаните и възниква животът на Земята.

Палеозойска ера

Архейска ера – най-древната геологическа ера. Започва с формирането на Земята преди 4,6 млрд. години.

Протерозойска ера – 2,7 млрд. г. – 550 млн. г. преди н.е.

Палеозойска ера – 550 млн. г. – 230 млн. г. преди н.е.

Мезозойска ера обхваща времето от 248 000 000 г. до 65 000 000 г. преди н.е.

Палеозойската ера се разделя на няколко периода:

Период Oт (млн г.) До (млн г.)

Камбрий 545 505

Ордовик 505 438

Силур 438 408

Девон 408 360

Карбон 360 286

Перм 286 248

За палеозоя е характерно нееднократното настъпване и отдръпване на морето в сушата. През първата половина на палеозоя се появяват морските безгръбначни животни, водорасли и риби, а през втората половина на тази ера се появяват земните растения, насекомите и земноводните.

Камбрият се разделя на ранен, среден и късен. Започва с изключително мощен еволюционен взрив, с който на Земята се появяват болшинството от основните групи животни. По екватора е бил разположен свръхконтинента Гондвана, включващ в себе си съвременните Африка, Южна Америка, Южна Европа, Близкия изток, Индия, Австралия и Антарктида. На земното кълбо е имало още четири континента, разположени на местата на днешните Европа, Сибир, Китай и Северна Америка.

Ордовик е преход от най-примитивните към относително сложните форми на живот във водата. Движението на континентите се съпровожда с многобройни вулканични изригвания и земетресения. При тези изменения на конфигурацията на сушата и океаните се променя климатът, предизвиквайки масови измирания на много животински видове.

Силур се характеризира с топъл климат и високото ниво на водата в океаните, което предизвиква образуване на големи рифове, а на сушата се появяват растения с просто съдова система. Безгръбначните все още доминират, а гръбначните са малко като видове.

Девон е периода на големите катаклизми на Земята: Европа, Северна Америка и Гренландия се сблъскват и образуват огромния северен свръхконтинент Лавразия. От океанското дъно се издигат огромни земни маси, които формират високите масиви на източна Северна Америка и западната част на Европа. През девон растителността започва да се разпространява и на сушата. На Земята става топло, което предизвиква чести и продължителни засушавания. Морското равнище пада и в обширни части от континентите се образуват пустини. През Девон хищниците властват в океаните, а на сушата скорпионите, паяците и първите земноводни започват своето господство.

Карбон е период, които се характеризира в начало сушата е събрана в два огромни свръхконтинента: Лавразия на север и Гондвана на юг. През целия период тези континенти се приближават един към друг и това тяхно движение предизвиква силни вулканични изригвания. В карбона голямо разпространение получават споровите растения и се появяват първите насекоми. Има голямо разнообразие на земноводните. В края на периода се появяват примитивните форми на влечуги, които населяват сухите пространства.

Перм започва със заледяване на южния континент и понижаване на морското равнище по цялата планета. С придвижването на Гондвана на север загряването предизвиква топене на ледовете, а в същото време на някои части от територията на Лавразия се образуват пустини заради сухия климат. През перм континентите Гондвана и Лавразия се обединяват в един огромен свръхконтинент – Пангея. Над 95% от всички биологични видове са заличени от лицето на Земята – не само на повърхността, но и във водата.



Форматирал: <Вашето име>

Каталог: ExamCom
ExamCom -> Закон на Боде Резултат (AU) Планета Разстояние (AU) (0 + 4)/10 0,4 Меркурий 0,39 (3 + 4)/10 0,7 Венера 0,72 (6 + 4)/10 1 Земя 1 (12 + 4)/10 1,6 Марс 1,52
ExamCom -> Закон на Боде Резултат (AU) Планета Разстояние (AU) (0 + 4)/10 0,4 Меркурий 0,39 (3 + 4)/10 0,7 Венера 0,72 (6 + 4)/10 1 Земя 1 (12 + 4)/10 1,6 Марс 1,52
ExamCom -> Форматирал: Повърхнините
ExamCom -> В задната част на кораба позволява изпомпването на 113 кубически метра вода в минута от 13-а на 12-а палуба, като по този начин се образува вълна за сърфиране
ExamCom -> Историята на Google
ExamCom -> Форматирал
ExamCom -> Арабия, земя на номади
ExamCom -> Праисторическите влечуги
ExamCom -> Мюсюлманите исползват и днес мюсюлманския календар, саобразен с цикала на луната около 29,5 дни. Но понеже и той не е идеален, добавят 11 дни, разпределени в период от 30 години
ExamCom -> Мезозойска ера


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница