Европейски стандарт en 13432 Септември 2000 ics 13. 030. 99; 55. 020 Превод на английския вариант на стандарта



Дата30.04.2018
Размер288.72 Kb.
#66966

EN 13432:2000


Европейски стандарт EN 13432

Септември 2000

ICS 13.030.99; 55.020


Превод на английския вариант на стандарта

Тодор Недков, Виолета Пенева
Опаковки – Изисквания към опаковките оползотворявани чрез компостиране и биоразграждане – Начини на тестване и оценъчни критерии за окончателното приемане на опаковките

Този европейски стандарт беше одобрен от CEN на 4 юни 2000 г.
Членовете на CEN са задължени да спазват вътрешните правила на CEN/CENELEC, които уреждат условията за даване на национален статут на този Европейски стандарт без никакви изменения. Осъвремененият списък и библиографичните препратки засягащи националните стандарти могат да бъдат получени чрез поискване в Централния секретариат или от всеки член на CEN.
Този Европейски стандарт съществува в три официални варианта (Английски, Френски, Немски). Официален вариант1 на всеки друг език може да бъде създаден от съответния член на CEN за неговия език след уведомяване на Централния секретариат.
Членове на CEN са националните органи по стандартизация на Австрия, Белгия, Великобритания, Германия, Гърция, Дания, Ирландия, Исландия, Испания, Италия, Люксембург, Норвегия, Португалия, Финландия, Франция, Холандия, Чешката Република, Швейцария и Швеция.


Европейски комитет по стандартизация (CEN)

Централен секретариат rue de Stassart, 36 B-1050 Brussels

Съдържание

Предговор 3


Въведение 4
1 Обхват 5
2 Позоваване 5
3 Термини и определения 5
4 Изисквания 6

4.1 Контрол на съставките 6

4.2 Оценка 7

4.2.1 Общ преглед 7

4.2.2 Характеристики 7

4.2.3 Биоразградимост 7

4.2.4 Разпадане 7

4.2.5 Качество на компоста 7

4.2.6 Разпознаваемост 7

4.3 Изключения 7

4.3.1 Еквивалентна форма 7

4.3.2 Материали от естествен произход 8

4.4 Документиране резултатите от оценката 8

4.4.1 Формуляр 8

4.4.2 Подкрепящи документи 8

4.5 Прилагане 8

5 Организиране на схема за тестване 8

6 Лабораторни тестове за биоразградимост 9

7 Определяне на разпадането 9

8 Качество на крайния компост 10

8.1 Обосновка 10

8.2 Определяне на отрицателния ефект 10



Приложение А (основно) Критерии за оценка 11
Приложение В (информационно) Последователност на оценката за органичното оползотворяване на опаковките 13
Приложение С (информационно) Препоръчителен формат за формуляра за оценка 18
Приложение D Необходими условия и качество на компоста за оценяване компустируемостта на опаковките 19
Приложение E (основно) Определяне на токсичните ефекти на големите инсталации 20
Приложение Z (информационно) Клаузи на този европейски стандарт, отнасящи се до изискванията на Директива 94/62/ЕС или други директиви 21
Библиография 22

Предговор
Този европейски стандарт е разработен от технически комитет CEN/TC 261 Packaging” [Опаковки], чийто секретариат е в AFNOR2.
Този европейски стандарт е разработен от CEN по мандат, даден от Европейската комисия и Европейската асоциация за свободна търговия, и поддържа изисквания на Директива/и на ЕС.
За връзката с Директива/и на ЕU, виж Приложение Z, което е неразделна част от този стандарт.
Този стандарт е един от серия стандарти и доклади, подготвени по мандат M 200 Rev.3, даден на CEN от Европейската комисия и Европейската асоциация за свободна търговия за подкрепа на Директивата за опаковки и отпадъци от опаковки [94/62/EC] на Съвета на Европа и Европейския парламент. Процедурата за прилагане на този стандарт или чрез публикуване на идентичен текст, или чрез признаване, не по-късно от м. март 2001 г. и всички противоречащи му национални стандарти трябва да бъдат отменени не по-късно от м. март 2001 г.
Съгласно Вътрешния правилник на CEN/CENELEC, националните органи по стандартизация на следните страни са задължени да въведат този европейски стандарт: Австрия, Белгия, Великобритания, Германия, Гърция, Дания, Ирландия, Исландия, Испания, Италия, Люксембург, Норвегия, Португалия, Финландия, Франция, Холандия, Чешката Република, Швейцария и Швеция.
Въведение
Директивата за опаковки и отпадъци от опаковки дефинира изискванията към опаковките. Опаковки, които изпълняват тези изисквания се считат оползотворяеми. Този стандарт допълва тези изисквания по отношение органичното рециклиране. Европейският стандарт EN 13427:2000 осигурява рамка, в която този и още четири други стандарта могат да се използват заедно за оценка на съответствието на опаковките с изисквания, необходимо при пускането на опаковките на пазара, според изискванията от Директивата.
Опаковките служат за съдържане, предпазване, разпространение и представяне на продуктите. Органичното рециклиране на използваните опаковки е една от няколкото възможности за оползотворяване. С цел да се спестят ресурси и да се минимизират отпадъците, цялата система на опаковката трябва да се оптимизира. Това включва предотвратяване, както и многократна употреба и оползотворяване на отпадъците от опаковки.
Този европейски стандарт предоставя схема за самооценка за определяне дали изискванията на стандарта са изпълнени. Подходът е подобен на този както при системните стандарти EN ISO 9000 и EN ISO 14000.
Органичното рециклиране на опаковки и опаковъчни материали, което включва аеробно компостиране и анаеробно метанизиране на опаковките в общинските или индустриалните биологични инсталации за третиране на отпадъците е една възможност за намаляване на и рециклиране на отпадъците от опаковки. Използвайки тези биологични технологии целите на Директива 94/62/ЕС за опаковките и отпадъците от опаковки, приета от Европейския парламент и съвет също могат да бъдат изпълнени.

  1. Обхват

Този европейски стандарт определя изискванията и процедурите за деклариране на компостируемост и анаеробно третиране на опаковките и опаковъчните материали използвайки четири характеристики:


    1. биоразградимост

    2. разпадане по време на биологичното третиране

    3. въздействие върху процеса на биологично третиране

    4. въздействие върху качеството на крайния компост.

В случай че опаковките се състоят от различни компоненти, някои от които са компостируеми, а други не, опаковките като цяло не се считат компостируеми. Обаче когато компонентите лесно могат да бъдат разделени ръчно преди обезвреждане, компостируемите компоненти могат да бъдат считани и третирани като такива.


Този европейски стандарт касае компостирането на опаковките, но не разглежда нормативната уредба за компостиране на каквито и да е остатъци.
Този европейски стандарт регулира получаването на информация за преработката на опаковки в контролирана инсталация за третиране на отпадъци и не разглежда отпадъци от опаковки, които могат да попаднат в околната среда по неконтролиран начин (т.е. да бъдат изхвърлени).
2. Позоваване

Европейският стандарт включва датирани и недатирани препратки, както и клаузи от други документи. Тези препратки са цитирани на подходящите места в текста и са номерирани в библиографията. При датираните препратки последователните изменения и поправки на всеки от тези документи се прилагат в настоящия стандарт само когато са били отразени и в тях. При недатираните препратки е дадено последното издание (включително измененото)


EN 13193:2000 Опаковки – Опаковки и околна среда – Терминология

EN 13427:2000 Опаковки и околна среда – Изисквания за използване на европейските стандарти в областта на опаковките и отпадъците от опаковки

ISO 14851:1999 Определяне на крайната аеробна биоразградимост на материали от пластмаса във водна среда – Метод за измерване на кислородната потребност в затворен респирометър

ISO 14852:1999 Определяне на крайната аеробна биоразградимост на материали от пластмаса във водна среда – Метод чрез анализиране на отделения въглероден диоксид ISO 14855:1999 Определяне на крайната аеробна биоразградимост и разпадане на материали от пластмаса при контролирани условия на компостиране – Метод чрез анализиране на отделения въглероден диоксид


3 Термини и определения
За целите на този европейски стандарт се прилагат термините и определенията, съдържащи се в EN 13193:2000 и EN 13427:2000
3.1 съставки на опаковъчния материал

всички чисти химични вещества и материали съставящи опаковъчните материали


3.2 компонент на опаковката

част от опаковката, която може да бъде разделена ръчно чрез използването на прости физични средства


3.3 разпадане

физическо разпадане на много малки фрагменти на опаковките и опаковъчните материали


3.4 крайна биоразградимост

разлагане на органично химическо съединение от микроорганизми в присъствие на кислород до въглероден диоксид, вода и минерални соли на присъстващия в съединението елемент (минерализация) и нова био-маса или в отсъствието на кислород до въглероден диоксид, метан, минерални соли и нова био-маса


3.5 общо сухо вещество

количеството вещество, получено чрез вземане на предварително известно количество материал (проба) или компост и изсушено при 105 (C до постоянно тегло


3.6 летливо вещество

количеството вещество, получено чрез изваждане на остатъците от предварително известно количество материал (проба) или компост след изгаряне при 550 С от общото сухо вещество на същата проба. Съдържанието на летливото сухо вещество е показател за количеството на органичното вещество


4. Изисквания
4.1 контрол на съставките
Съставки, известни да бъдат или очакващи се да станат вредни за околната среда по време на процеса на биологичното третиране (виж клауза 8) в количество не превишаващо даденото в Приложение А. 1 не трябва да бъдат преднамерено въвеждани в опаковките или опаковъчните материали, които ще бъдат предназначени за органично рециклиране

4.2 Оценка

4.2.1 Основни положения

Оценката на биологичното третиране на опаковките и техните компоненти трябва да включва минимум следните пет процедури:



  • характеризиране (виж 4.2.2);

  • биоразградимост (виж 4.2.3);

  • разпадане включително въздействие върху процеса на биологично третиране

  • качество на компоста (виж 4.2.5)

  • разпознаваемост (виж. 4.2.6)


4.2.2 Характеристика

Всеки опаковъчен материал, който бива изследван трябва да бъде идентифициран и характеризиран преди тестване, което включва най-малко:



  • информация и идентификация на съставките на опаковъчния материал

  • определяне на наличието на опасни съставки, например тежки метали

  • определяне на съдържанието на органичен въглерод, общото сухо вещество и летливо вещество на опаковъчния материал използван при тестовете за биоразградимост и разпадане

Забележка В допълнение към химичните характеристики на летливите вещества, също са установени пределно допустимите концентрации на тежките метали, тъй като тяхното пълно отсъствие е невъзможно.


4.2.3 Биоразградимост
За да бъдат предназначени за органично оползотворяване всяка опаковка, опаковъчен материал или компонент на опаковката трябва да бъде крайно биоразградим както е демонстрирано в лабораторните тестове (клауза 6) и да отговаря на критериите и пределно допустимите концентрации дадени в Приложение А.2.


      1. Разпадане

За да бъдат предназначени за органично оползотворяване всяка опаковка, опаковъчен материал или компонент на опаковката трябва да се разпада при процеса на биологично третиране на отпадъците (виж клауза 7) и да отговаря на критериите и пределно допустимите концентрации дадени в Приложение А.3, без никакви видими отрицателни въздействия върху процеса.


      1. Качество на компоста

За да бъдат предназначени за органично оползотворяване, опаковката или компонента на опаковката от нея, подложен на процеса на биологично третиране на отпадъците, не трябва да бъде записан като имащ отрицателно въздействие върху качеството на крайния компост (виж. клауза 8)


      1. Разпознаваемост

Крайният потребител трябва да разпознава опаковката или компонента на опаковката, които са предвидени да участват в потока на био-отпадъците като компостируеми или биоразградими по подходящ начин.


    1. Изключения


4.3.1 Еквивалентна форма

Опаковъчния материал, за които е доказано, че е органично оползотворим под дадена форма трябва да се възприема като органично оползотворим във всяка друга форма имаща същото или по-малко отношение на теглото към повърхността или имаща същата или по-малка дебелината на повърхността на формата.


4.3.2 Материали от естествен произход

Химично немодифицирани опаковъчни материали и съставки от естествен произход като дърво, дървесни влакна, памучни влакна, скорбяла, хартиена пулпа или юта трябва да се възприемат като биоразградими без тестване (виж клауза 6), но трябва да бъдат химично характеризирани (виж. 4.2) и да отговарят на критериите за разпадане (виж клауза 7) и качество на компоста (виж клауза 8).




    1. Документиране на оценката на резултатите


4.4.1 Формуляр за оценка

Резултатът от всяка оценка или направен тест за всяка опаковка (според изискванията в 4.2.1 трябва да бъде документиран във формуляра за оценка и техния общ резултат трябва да бъде използван за определяне дали опаковъчния материал или опаковка може да бъде биологично третиран и следователно подходящ за органично оползотворяване. Във формуляра за оценка трябва да може да се попълва каквато и да е допълнителна информация (виж Приложение С).


4.4.2 Съпътстваща документация

Формулярът за оценка заедно с всяка друга информация (включително външни източници на технически данни) необходими за достигнатите на заключения при оценката трябва да бъдат запазени и достъпни, при изискване в случай на проверка.




    1. Приложение

Приложението на този стандарт към всяка специфична опаковка трябва да извършено съгласно EN 13427:2000
5. Организиране на схемата за тестване
Като се има в предвид относителната сложност на някои от предвидените процедурите е от изключителна важност оценката и тестването да се извършват по официален и организиран начин. Тъй като този стандарт няма за цел да конкретизира тази организация, препоръчителна блок схема е представена в Приложение В.
Когато е нужно може да бъде използван тест на разпадане, за получаване на информация относно негативните въздействия, които опаковъчния материал или опаковката могат да оказват върху процеса на компостиране.
Комопстът е не само крайния продукт на аеробния процес на компостиране, но също и аеробно стабилизирания продукт на анаеробното метанизиране. Когато е подходящо може да бъде извършен и допълнителен тест за анаеробно разпадане.

Забележка Важно е да се има в предвид, че не е необходимо био-разграждането на опаковъчния материал или опаковката да е напълно завършило до края на биологичното им третиране в съответните инсталации, а може да завърши в последствие при употребата на произведения компост.



6. Лабораторни тестове за биоразграждане
Трябва да се използват само тестовете за биоразграждане, които предоставят недвусмислена информация относно крайната биоразградимост на опаковъчния материал или неговите основни органични съставки.
Трябва да бъде използван контролния аеробен тест за компостиране, който е технически идентичен с ISO 14855:1999, само когато е подходящ за типа и свойствата на тествания материал.
В случай че са необходими алтернативни методи трябва да бъде използван международно стандартизирания метод за тестване на биоразграцждане (виж ISO/TR 15462), в частност ISO 14851:1999 и ISO 14852:1999, които са разработени за полимерни материали.
Забележка 1 Информация за това как да се борави с материали, които имат малка водо-разтворимост при тестове за водна биоразградимост може да се получи от ISO 10634.
Забележка 2 За целите на този стандарт е достатъчно да се определи биоразградимостта при аеробни условия. Ако при специални случаи е необходимо допълнителна информация за биометанизация е препоръчително да се използва например тест ISO 15985. За внимателно изследване на анаеробната биоразградимост могат да бъдат използвани например тестовете ISO 14853 или ISO 11734.
7. Определяне на разпадането
Когато е технически възможно опаковката, опаковъчния материал и компонента на опаковката трябва да бъдат тествани за разпадане във формата, в която ще бъдат използвани. Като основен метод за тестване следва да бъде използван контролираният пилотен тест. Пълен тест, извършван в инсталация за компостиране на отпадъци, може да бъде приет за еквивалентен на пилотният. Пилотният тест симулира възможно най-точно реалните условия в инсталация за компостиране, с високо ниво на аеробно разграждане, докато при пълния тест в инсталацията, съществуват винаги реални условия и периоди на третиране.
На практика опаковъчните материали биват тествани и от това се установява, че цялостната опаковка би могла да се разпадне, в случай че всички материали, от които е съставена могат да се разпадат. Обаче, цялостната опаковка трябва да бъде тествана, когато не е възможно да бъде направено директно заключение, например, в случай че два или повече опаковъчни материала са неразделими и формират устойчива многопластова структура.
Благодарение на естествените и аналитични условия, резултатите при теста на разпадане не могат да различат биоразграждането от механичното разпадане, но трябва да показват, че е достигнато достатъчно ниво на разпад на естествения материал в определения период на третиране на био-отпадъците. Комбинирайки тези наблюдения с информацията, получена от лабораторния тест, може да се заключи дали тестваният материал е достатъчно биоразградим при дадени условия на биологично третиране на отпадъците и дали биоразграждането може да бъде завършено при използването на компоста.
Когато е налице достатъчно количество материал за тестване, пилотните тестове също са подходящ инструмент за изследване на негативните въздействия на тествания материал върху процеса на компостиране. Това може да бъде постигнато чрез директно сравнение на параметрите на процеса в реакторите със или без материал за тестване.
Компостът, получен в края на теста за разпадане може да бъде използван за аналитично и биологично контролирано тестване. Когато се извършва тест за токсичността е важно да се използва компост, получен при тестовете за разпад, проведени със и без тестван материал. Това се прави с цел да се сравнят директно резултатите от тези тестове и да се установят всички относителни токсични въздействия (виж клауза 8).
Забележка 1 За нуждите на този стандарт е достатъчно да се определи разпадането при аеробни условия на компостиране. Ако при специални случаи е необходима информация относно анаеробното третиране трябва да бъде използван анаеробен пилотен тест или пълен анаеробен тест за третиране на отпадъци.
Забележка 2 Специално внимание трябва да се обърне на видимите аспекти на компоста. Видимите замърсявания, показващи намаляването на естетичната приемливост, не трябва да съдържат допълнително остатъци от вложени в компоста опаковъчни материали.
8. Качество на крайния компост
8.1 Обосновка
Тъй като всяка опаковка, опаковъчен материал или съставка на опаковката биха могли да повилият върху качеството на компоста, е препоръчително оценката на възможните екологични рискове, касаещи компоста да се базира на най-добрите възможни критерии за неговото качество. Това може да бъде постигнато например чрез установяване на токсичните въздействия на биоразградимите опаковъчни материали или чрез провеждане на токсични тестове с компост, произведен със или без опаковъчен материал и чрез сравняване на резултатите от тестовете. Наличието на други методи за същата цел и пределни концентрации, необходими за оценката на резултатите от теста все още не са установени и трябва да бъдат разработени преди да бъдат определени за референти методи за целите на този стандарт. Методите за тестване и критични стойности, базирани на подобни тестове могат да бъдат въведени в бъдещи изменения на този стандарт, когато бъде натрупан повече опит.
Крайния компост трябва да отговаря на Европейските или националните изисквания за качеството на компоста, включващи аналитични и биологични тестове
8.2 Установяване на негативните въздействия
Доставчикът на опаковката, опаковъчния материал или компонентите на опаковката, предназначени за органично оползотворяване, трябва като минимум да установи чрез директно сравнение качеството на произведения компост с помощта на процеса на “контролирано третиране на отпадъците”, както е дефинирано в посочените по-долу критерии. Този процес не е негативно повлиян от прибавянето на опаковъчния материал и компонентите на опаковката.
Физико-химични параметри според които трябва да се определя качеството на компоста:

  • обемно тегло (плътност)

  • общо сухо вещество

  • летливо вещество

  • съдържание на соли

  • pH

  • общо съдържание на азот, амониев азот, фосфор, магнезий и натрий

Токсичните въздействия върху бързо растящи култури трябват да бъдат определени чрез сравняване на компост, произведен със или без добавяне на опаковъчен материал. Трябва да бъде използван теста OECD208 с модификациите описани в приложение Е.


Приложение А

(основно)



Критерии за оценяване
А.1 Химически характеристики
А.1.1 Летливо вещество

Опаковките, опаковъчните материали и компонентите на опаковката трябва да съдържат минимум 50% летливи вещества, напълно изключвайки инертните материали


А.1.2 Тежки метали и други токсични и опасни вещества

Концентрацията на всяко от изброените в таблица А.1 вещества, съдържащо се в опаковъчните материали и цялостната опаковка не трябва да превишава стойностите дадени в таблицата.


Таблица А.1 – Максимално съдържание на елемент в опаковъчните материали и цялостната опаковка

Елемент

Mg / kg сухо вещество

Елемент

Mg / kg сухо вещество

Zn

150

Cr

50

Cu

50

Mo

1

Ni

25

Se

0.75

Cd

0.5

As

5

Pb

50

F

100

Hg

0.5






Забележка: Прието е, че 50% от първоначалното тегло на опаковката или опаковъчния материал се запазва в компоста след биологично третиране заедно с цялото първоначално количество опасни вещества. Пределните стойности се базират на екологични критерии за присъждане на еко-маркировка в ЕС на подобрители на почвата и са установени на 50% от максималната концентрация посочена в стандарта (EC OJL, 219, 7.8.98, стр. 39)


А.2 Биоразградимост

А.2.1 Основни органични съставки

А.2.1.1 Като се приемe, че биоразградимостта трябва да се определя за всеки опаковъчен материал или всяка основна органична съставка на опаковъчния материал, за основна трябва да се счита всяка органична съставка със съдържание над 1% от сухото вещество на материала

А.2.1.2 Частта на органични вещества, на които не е определена биоразградимостта, не трябва да надвишава 5%

А.2.2 Аеробни тестове за биоразградимост

А.2.2.1 Периода за прилагане на използваните тестове не трябва да бъде по-дълъг от 6 месеца

А.2.2.2 За тествания материал, процентът на биоразградимост като цяло трябва да бъде минимум 90% или 90% от максималната разградимост на подходящия еталон, след достигане на насищане както за тествания материал така и за еталона.

Забележка: Крайната стойност за биоразградимост е основана на превръщането на въглерода на тествания материал във въглероден диоксид и биомаса. Подробностите при изчисляването зависят от теста и използваните аналитични методи. Веществото служещо за еталон, например “Avicel”, микрокристален целулозен прах, трябва да се разгражда съгласно критериите, заложени в съответните методи за тестване.


А.2.3 Анаеробен тест за биоразградимост
А.2.3.1 Периода на прилагане на теста, определен със съответния метод не трябва да бъде по-дълъг от 2 месеца
А.2.3.2 Процентът на биоразградимост основан на отделянето на биогаз трябва да бъде минимум 50% от теоретичната стойност за съответния материал за тестване
Забележка: Понеже във всички налични търговски инсталация за биогаз се предвижда по-кратка вторична аеробна стабилизация, при която биораграждането продължава, е оправдан по-нисък процент на биоразградимост.
А.3 Разпадане
А.3.1 Аеробно компостиране

Не по-повече от 10% от първоначалното сухо вещество на материала за тестване трябва да останат върху решетка с размер на отвора 2 мм., разглеждайки фракция, получена при процес на компостиране не по-дълъг от 12 седмици.


А.3.2 Анаеробна биометанизация

А.3.2.1 Продължителността на теста не може да бъде по-дълга от 5 седмици, като в тях се включват анаеробната биометанизация и аеробното биоразграждане
А.3.2.2 Не по-повече от 10% от първоначалното сухо вещество на материала за тестване трябва да останат върху решетка с размер на отвора 2 мм. разглеждайки фракция, получена в резултат на процес на компостиране, съгласно А.3.2.1,
Забележка: Крайната стойност за разпадането и продължителността на тестовете са основани на натрупания до момента опит. Очаква се, че това може да бъде потвърдено или изменено, според необходимостта, като резултат от понастоящем извършвани тестове
А.4 Токсичност

Скоростта на поникване и растителната биомаса на проби компост от два растителни вида трябва да бъде повече от 90% от тези на съответния чист3 компост (виж Приложение Е)


Приложение В

(информационно)



Последователност при оценяването на оползотворяемостта на опаковките










Приложение С

(информационно)



Препоръчителен формат за формуляра за оценка


Име на доставчика:

Дата

Наименование на опаковъчния материал / опаковката




Общ резултат от оценката


Препратка към формуляр за оценка

Приема се

Отхвърля се







Характеристика

Биоразградимост

Разпадане

Качество на компоста

Препратка

Съпътстваща документация

Опаковъчен материал А



















Опаковъчен материал В



















Опаковъчен материал С



















Органична съставка А



















Органична съставка В



















Органична съставка С



















Друг компонент А



















Друг компонент В



















Друг компонент С



















Цялостна опаковка


















Забележка Компонентът трябва да включва препратка към опаковка / опаковъчен материал състояща се от естествен материал, за който не се извършава биоразградим тест




Опаковката / опаковъчния материал са били тествани преди с по-високо отношение: маса към повърхност – виж препратката към формуляр за оценка

............................................................................................................







Били са направени минимални промени, които не влияят върху спазването на стандарта




Характер на промените

Коментари (ако има)

Подпис и длъжност на лицето извършило оценката

Подпис .....................................................................................................................

Длъжност..................................................................................................................




Приложение D

(информационно)



Необходими условия и качество на компоста за оценка компостируемостта на опаковките
Това приложение описва необходимите условия за опаковките от използването до събирането на, за качеството на компоста и компостиращите инсталации за биологично третиране на органично оползотворяеми опаковки. Тези необходими условия трябва да бъдат разгледани преди пускането на пазара на опаковките, които се предвижда да влязат в потока на био-отпадъците, дори ако те не са част от аналитичната процедура за тестване.
D.1 Необходими условия за компостиране на опаковките
D.1.1 Състав

Всички опаковъчни материали трябва да бъдат биоразградими и опаковките или техните компоненти в крайния си форма трябва да бъдат компостируеми, изпълнявайки критериите на този стандарт.


Забележка: Изпълнението само на качествените критерии за влагане на материал за компост не е необходимо да доведе до произвеждането на качествен компост
D.1.2 Продукти и техните остатъци

Във всички случаи част от продукта или целия продукт, напълнен в компостируемите опаковки може да остане след нормалното им използване и той трябва да бъде компостируем и да не бъде токсичен или опасен


Когато формата на опаковката представлява кухо тяло, е за предпочитане то да бъде празно и не трябва да бъде плътно затворено.
D.1.3 Настъргване / нарязване

В резултат на нарязването на използваните опаковки с машини и по начин използван в инсталациите за компостиране, размерът на получените частици не трябва да превишава 10 см. по най-дългата им страна и трябва да бъде подходящ за компостиране



Приложение Е

(основно)



Определяне на токсичните въздействия върху бързо растящи култури
За основа за определяне служи ръководство OECD за тестване на химикали 208 “Сухоземни растения, тест за поникване и растеж”. Трябва да бъдат спазвани принципите на стандартния метод за тестване, както и дадените в това приложение модификации, отговарящи на специалните нужди при тестването на проби компост.
Е.1 Свойства на субстрата4

Подходящ е всеки субстрат, който позволява нормално покълване на семената и растеж на растенията. Препоръчително е той да има структура и състав подобни на пробите компост. Не се допуска добавянето на торове.


Подходящи субстрати са всички, които са дефинирани от Европейските и национални стандарти за анализ на качеството на компоста, например: Стандарт за почви ЕЕ0 (Bundesgütegemeinshaft Kompost e. V., Германия), смес от култивиран субстрат с гранули от глина (ÖNORM S2023) или смес от торф и силициев пясък.
E.2 Приготвяне на пробата

Приготвяне на смеси от субстрат с 25% и 50% (масови или тегловни, указано в доклада) компост. Използва се компост, получен след разпадане на тествания материал (компостна проба) и чист компост, получен при аналогичен процес без добавка на тествания материал.


Е.3 Избор на растителни видове

Използват се най-малко 2 растителни вида от 2 до 3 категория на OECD 208. В допълнение се наблюдава летен ечемик (Hordeum vulgare) от 4-та категория


Е.4 Извършване на теста

Всяка проба се запълва с минимум 200 г. проба (Е.2) и към нея най-отгоре се добавят най-малко 100 семена (E.3). Семената се покриват с тънък слой инертен материал, като силициев пясък или перлит. Тестът се извършва по аналогичен начин за трите смеси. Добавя се вода докато се достигне от 70 до 100% от водната поемателна способност на пробата. По време на извършване на теста периодично, според нуждата се долива вода за попълване на загубите от изпарение.


Забележка: Преимущество е пробата да се държи на тъмно място или да бъде покрита по време на периода на покълване
Е.5 Оценка на резултатите

Броят покарали семена (броят покълнали растения) и растителната биомаса на компостната проба и чистия компост се сравняват за всички приготвени смеси. И скоростта на покълване и количеството биомаса се пресмятат като процент от съответните стойности, получени за чистия компост.



Приложение Z

(информационно)



Клаузи на този европейски стандарт,
отнасящи се до изисквания на Директива 94/62/ЕС или други постановления

Този европейски стандарт е разработен от CEN по мандат, даден от Европейската комисия и Европейската асоциация за свободна търговия, и поддържа съществени изисквания на Директивата на EС:


Директива на Европейския парламент и Съвета на Европа 94/62/ЕС от 20 декември 1994 за Опаковките и отпадъците от опаковки.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ Други изисквания и други Директиви на EС може да са приложими към продукта/продуктите, попадащи в обхвата на този стандарт.
Следните клаузи от този стандарт правдоподобно подкрепят изискванията на Директива 94/62/EC от 20 декември 1994 за опаковките и отпадъците от опаковки:
Съответствието с клаузите на този стандарт осигурява един начин за съответствие със специфичните изисквания на посочената Директива и свързаните разпоредби на EFTA.
Таблица Z.1 – съответствие между този Европейски стандарт
и Директива 94/62/EC за опаковките и отпадъците от опаковки


Изисквания в Директива 94/62/EC

Съответстваща точка в този стандарт

Член 9 и
Приложение II, Параграф 1 – абзаци 1 до 3

Клауза 4.5

Член 9 и
Приложение II, Параграф 1 – абзац 2
Приложение II, Параграф 3 (а)

Клаузи 4.1, 4.2, 4.3 и 4.5


Библиография5
[1] prEN 12578, Подобрители на почвата и среда за развитие – Спецификация – Каталог на продуктите

[2] prEN 12880, Характеристика на утайките – Определяне на сухия остатък и водното съдържание

[3] ISO 11074-1:1996, Качество на почвата – Речник – Част 1: Термини и определения свързани със защитата и замърсяванията на почвата

[4] Официален бюлетин на Европейския съюз, OJL, 219, 7.8.98, стр. 39. Решение на Комисията от 7 април 1998, установяващо екологичните критерии за присъждане на еко-маркировка на подобрители на почви

[5] CEN/TC 223, Модификатори на почви и култивиране на субстрат, Качество на компоста

[6] Önorm S 2201, Компостируеми биогенни отпадъци – изисквания за качество

[7] OECD Насоки за тестване на химикали 208: Сухоземни растения, Тест за поникване; Организация за икономическо взаимодействие и развитие, 2 rue Andre Pascal, Paris

[8] WI 261 074, Оценка на разпадането на опаковъчните материали в практически ориентирани тестове при определени условия за компостиране

[9] WI 261 085, Оценка на крайната аеробна биоразградимост и разпадане на опаковъчните материали при определени условия за компостиране - Метод чрез анализ на освободения въглероден диоксид

[10] ISO 10634:1995, Качество на водата – Указания за приготвяне и третиране на слабо разтворими във вода органични съединения за последваща оценка на тяхната биоразградимост във водна среда

[11] ISO 11734:1995, Качество на водата – Оценка на крайната анаеробна биоразградимост във водни системи – Метод за измерване на количеството биогаз

[12] ISO 14853 (DIS): 1999, Пластмаси - Оценка на крайната анаеробна биоразградимост на органични съединения в утайки – Метод за измерване на количеството биогаз

[13] ISO/TR 15462:1997, Качество на водата – Избор на тестове за биоразградимост

[14] ISO/DIS 15985:1999, Пластмаси – Определяне на крайната анаеробна биоразградимост и разпадане при силно анаеробни условия – Метод чрез анализ на отделения биогаз



11 Този вариант на превода е неофициален. Към 01.04.2005 не съществува официален превод на този стандарт, одобрен от Българския институт по стандартизация

22 AFNOR – [Френски институт по стандартизация]

3 контролна проба компост в който не се съдържат опаковъчни материали

4 среда в която се развиват микроорганизми

5 Преводът на заглавията на документите може да не съответства на официално приетите, чрез признаване от Българския институт по стандартизация наименования на Български език

Каталог: upl doc
upl doc -> Програма имунология за всички Immunology for all fourth national congress of immunology
upl doc -> Четиридесет и първа редовна сесия резолюция 937 (1990)1
upl doc -> Програма за развитие на широколентовия достъп в Република България март 2009 г. Съдържание 1 Въведение 2
upl doc -> Комисия на европейските общности брюксел, 2007
upl doc -> Фишфайндери и Сонари Инструкции за експлоатация Основна работа със сонара
upl doc -> Препоръка (2006)3 на Комитета на министрите към държавите-членки относно Конвенцията на юнеско за защита и насърчаване на разнообразието на културните изразни форми
upl doc -> Комисия на европейските общности брюксел, 29 2007
upl doc -> Проект наредба № от г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница