Европейските филми представляват почти две трети от новите филми, пускани по екраните в ес, но имат дял от едва една трета от продажбите на билети



Дата11.05.2017
Размер42.96 Kb.
#21068



Европейска комисия

Съобщение за медиите

Брюксел, 15 май 2014 г.



Нова европейска стратегия за киното има за цел да стимулира културното многообразие и конкурентоспособността в ерата на цифровите технологии

Европейските филми представляват почти две трети от новите филми, пускани по екраните в ЕС, но имат дял от едва една трета от продажбите на билети. Макар че броят на филмите, създадени в Европа, се е увеличил от около 1100 през 2008 г. на 1300 през 2012 г., повечето европейски филми са показвани по екраните само в страната, в която са създадени, и рядко се разпространяват в други държави. Целта, която си поставя новата стратегия на ЕС „Европейското кино в цифровата епоха“, стартирана днес от Европейската комисия, е да се преодолее това предизвикателство, като се наблегне на нуждата от оптимално използване на възможностите, свързани с новите способи за разпространение, с цел засилване на културното многообразие и конкурентоспособността.

По-доброто международно разпространение на европейските филми е от ключово значение — не само от икономическа гледна точка, но и от гледна точка на многообразието,“ заяви Андрула Василиу, европейски комисар по въпросите на образованието, културата, многоезичието и младежта. „То е една от целите на програма „МЕДИА“, която е част от нашата програма „Творческа Европа“, и представлява сфера, в която създаваме истинска добавена стойност на европейско равнище. Ясно е обаче, че трябва да се направи повече за увеличаване на публиката на европейските филми и за подобряване на трансграничното сътрудничество. Очаквам с нетърпение първото обсъждане на тази нова стратегия с представители на сектора през идните дни на филмовия фестивал в Кан.“

Според стратегическия документ на Комисията публичното финансиране следва да се съсредоточи в по-голяма степен върху разширяването на зрителската аудитория на европейските филми и увеличаването на подкрепата за създаването, промотирането и международното разпространение на филми. Понастоящем близо 70 % от националното публично финансиране се отделя за създаването на филми, а не за максималното увеличаване на зрителския потенциал. Препоръчват се също така повече гъвкавост и експериментиране, що се отнася до това кога и чрез какви способи филмите стигат до публиката, предвид нарастващата популярност на видеото по заявка и изтеглянето на филми от интернет.

Стратегията ще стимулира нов процес на диалог — т. нар. Европейски филмов форум — като целта е да се насърчи обменът на идеи за по-добри способи за взаимно допълване между националната, регионалната и европейската аудио-визуална политика и за по-добър отговор от тяхна страна на предизвикателства като цифровизацията и трудностите, срещани от много филмови компании при опитите им да си осигурят финансиране.

Форумът стартира днес с конференция на филмовия фестивал в Кан и ще събере експерти от Европейската комисия, държавите членки, национални и регионални фондове за кинематография и други представители на сектора. Той ще получи подкрепа по линия на програмата „Творческа Европа“ за провеждане на семинари, събиране на данни и транснационален обмен.



Важни данни

  • 2,1 милиарда евро годишно се предоставят в подкрепа на европейската аудио-визуална индустрия чрез европейските фондове за подкрепа на кинематографията (източник: Европейска аудио-визуална обсерватория, „Public Funding for Film and Audiovisual Works in Europe“ („Публично финансиране за филми и аудио-визуални творби в Европа“). Това включва около 110 милиона евро годишно от програма „МЕДИА“, която е част от програма „Творческа Европа“.

  • През 2012 г. в ЕС са били създадени около 1300 филма в сравнение със само малко над 800 в Съединените щати.

  • Едва 8 % от европейските филми стигат до големия екран в държава извън ЕС.

  • През 2012 г. над 60 % от всички разпространявани в ЕС филми са били европейски, но само една трета от продадените билети са били за европейски филми. За сравнение 20 % от кинопремиерите са били продукции от САЩ, като на тях се е падал дял от 65 % от посещенията в киносалоните на ЕС.

  • Обикновено по-малко от 10 % от бюджета на даден филм се изразходва за разпространение.

  • Телевизията продължава да бъде най-широко използваната платформа за гледане на филми. През 2011 г. над 40 % от общо 122 000 игрални филма, показани по телевизията в ЕС, са били от Европа (8 % са били национални продукции, 15 % са били продукции на други европейски държави, а близо 20 % са били изцяло или отчасти европейски копродукции).

  • През 2012 г. пазарът в сегмента „видео по заявка“ е отбелязал ръст от 60 % в Германия и от 15 % във Франция.

  • Средният размер на бюджета на кинопродукция от ЕС е в диапазона между близо 11 милиона евро в Обединеното кралство, 5 милиона евро в Германия и Франция и 300 000 евро в Унгария и Естония. Средният размер на бюджета на кинопродукциите от САЩ е 15 милиона щатски долара (11 милиона евро).


Контекст
Творческа Европа“

Програма „Творческа Европа“ е петото поколение на програмите на ЕС за финансиране в подкрепа на сектора на културата и творчеството. Тя стартира на 1 януари и разполага с бюджет от близо 1,5 милиарда евро за периода 2014—2020 г. Програмата ще отпусне най-малко 56 % от бюджета си за своята подпрограма „МЕДИА“.

От 1991 г. насам по линия на програма „МЕДИА“ (акроним от „Mesures pour encourager le développement de l´industrie audiovisuelle“ — мерки за насърчаване развитието на аудио-визуалната индустрия) в създаването и разпространението на филми и в обучението и иновациите в сектора са инвестирани 1,7 милиарда евро с цел засилване на многообразието и на международната конкурентоспособност на европейската филмова и аудио-визуална индустрия. В допълнение към подкрепата, която фондът „МЕДИА“ отпуска на създателите на филми, той ще подпомогне и над 2 000 европейски кина, в които най-малко 50 % от кинопрограмата се състои от европейски филми.

Днес Комисията прие съобщение относно европейското кино в цифровата епоха. То ще допълни програмата с дебат за политиката в сектора между Комисията и заинтересованите страни в държавите членки, фондовете за подкрепа на киното и други създатели на политики и кинематографистите. Целта е да се повиши степента на взаимно допълване между дейностите по подпомагане, осъществявани на равнище ЕС и на национално равнище, и да се увеличи максимално тяхната обща добавена стойност за европейското кино и неговата публика.



За повече информация:

Европейска комисия: „Творческа Европа“



Проучване на ЕС относно привличането на публика и зрителските навици

Уебсайт на Андрула Василиу

Следете съобщенията на Андрула Василиу в Twitter @VassiliouEU



За контакти:

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58); Twitter: @DennisAbbott

Dina Avraam (+32 2 295 96 67)



IP/14/560

Каталог: rapid
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейската комисия е готова да започне преговори със сащ за споразумение за личните данни с цел борба с тероризма и престъпността
rapid -> IP/10/609 Брюксел, 26 май 2010 г. Европейската комисия се стреми да постигне високи стандарти за закрила на неприкосновеността на личния живот в рамките на споразумението за защита на данните между ес и сащ
rapid -> Европейска комисия — Съобщение за медиите
rapid -> Заседание на Съвета Външни работи Търговия Женева, 14 декември 2011 г. Председател г жа Hanna trojanowska
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Texte bg conseil europeen – bruxelles 15 & 16 octobre 2008 conclusions de la présidence


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница