Езерата атанасовско и сребърна – разнообразие и проблеми



Дата28.08.2016
Размер58.05 Kb.
#7672

ГОДИШНИК НА ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ – ВАРНА, 2007 г.


ЕЗЕРАТА АТАНАСОВСКО И СРЕБЪРНА – РАЗНООБРАЗИЕ И ПРОБЛЕМИ

серж. Мария Цветанова Василева*

*НВУ “Васил Левски” – Велико Търново, 5007, Велико Търново,България, бул.България №76

Резюме :За екосистемите в България е важно внедряването на наши породи и видове риби, животни и дървета. Проблем за езерните екосистеми най-вече е замърсяването. Посочените в доклада 2 езера имат много важно значение за биосферата в нашата страна. В тях има голямо разнообразие от растителен и животински свят (най-вече птици). Много от птиците са редки или застрашени от изчезване и целта на екологията е продължаването на тези видове.

Ключови думи: Биологично разнообразие,езерни екосистеми,уникалност,птичи рай

Разположението на България на кръстопътя на три биоклиматични области и ускораващата се глобална промяна на климата влияят върху биологичното разнообразие на страната и наличните екосистеми. Масовото въвеждане на чужди породи и видове риби, ловни животни и дървета със стопански цели има отрицателен ефект върху местните екосистеми, видове и подвидове. Застрашени са всички видове екосистеми. Обект на настоящата разработка ще бъдат езерните екосистеми. Както и останалото биологично разнообразие, така и езерните екосистеми в България са застрашени от замърсяване.

Многогодишното натрупване на органични вещества в морските води и сладките води предизвиква инцидентна еутрофикация, чиято честота и продължителност се увеличава.

  Промените в ползването и управлението на водите в България намалиха генетичните ресурси в тези екосистеми.

Основните езерни екосистеми в България ще бъдат разгледани в контекста на две големи езера – Атанасовското край Бургас и Сребърна край Силистра.

Атанасовско езеро

Това е поддържан резерват, свръхсолено крайбрежно езеро. Използва се за нуждите на солодобива. В езерото има уникални екосистеми, съставени от 233 вида висши растения и над 300 вида птици. Езерото е заобиколено от по-малки водни площи, както и от система от канали, обрасли с блатна растителност. Двете му части са солници от 1906 г. Повече от 233 вида висши растения са установени в Атанасовското езеро. Най-характерни са солянката, морският пелин, гмелиновата гърлица, широколистният папур, морската суеда и др. Атанасовското езеро е птичият рай на България и за него е характерно огромно птиче разнообразие. Тук са установени над 300 вида птици (от общо 400 за България). От тях глобално застрашени са 12 вида, като най-често среща ни са: къдроглавият пеликан, червеногушата гъска, малкият корморан, белооката потапница, ливадният дърдавец. Седемнадесет от гнездещите видове в Атанасовско езеро, са включени в Червената книга на България. Най-многочислени са саблеклюнът (до 500 гн.дв.), гривестата рибарка (до 1160 гн.дв.) и малката белочела рибарка (до 158 гн. дв.). Езерото е единственото гнездово находище в България на малката черноглава чайка, тънкоклюната чайка и дебелоклюната рибарка. То е едно от малкото гнездови находища на блатната лястовица – символ на Атанасовското езеро. През зимата в него се наблюдават големи ята от бели ангъчи (до 4 000 екз.), зеленоглави патици (до 8 000 екз.), фиш (над 4 000 екз.) и др. Тук са построени първите изкуствени острови в България, които отдавна са намерили своите обитатели сред чайките и рибарките.



Сребърна

  Езерото "Сребърна" е разположено на около 17 км от град Силистра на брега на река Дунав между 393 и 391 км. Водната площ на езерото е 1020 км2. Произходът на езерото е предимно сеизмичен. Водното ниво е непостоянно. Уникалността на резервата се свежда от рязкото покачване на водното ниво в езерото, което довежда до периодични образувания на плаващи тръстикови острови (кочки), които не се заливат, трудно достъпни са за наземни хищници и са идеално място за гнездене на многобройната и разнообразната орнитофауна. По този начин се включва мозайка от различни екологични системи - представителна за биогеографския регион.

Изградената дига по брега на р.Дунав, променя характеристиката на водния и наносен режим на езерото. Постепенно нараства еутрофикацията, започва образуване на блатни газове, което води до промени в дъното и дънните ценози и влошаване на хранителната база на рибите в езерото и хранещите се с нея птици. Вследствие на това биологичното разнообразие в резервата цялостно променя своя облик.

Многоброен е научния интерес към резервата и благодарение на този факт ПР "Сребърна" е първата защитена територия у нас, за която има пълен списък на установените до сега растения и животни. Превръща се в институт за съхраняване на биологичното разнообразие и за устойчивото използване на неговите съставни части.

Пълният списък на флората и фауната, които формират екосистемите в П.Р. "Сребърна" е следният:

Групи растения в П.Р. "Сребърна" Общ брой растения - 1430 вида:

- цветни растения - 275 вида;

- гъби - 16 вида ;

- лишеи - 15 вида

- мъхове - 1 вид

- папрати - 4 вида

- водорасли - 1119 вида:

- зелени - 555 вида

- синьозелени - 231 вида

- еугленови - 154 вида

- златисти - 140 вида

- криптофити - 19 вида

- пирофити - 17 вида

- червени - 1 вид

- прохлорофити - 1 вид

- глаукофити - 1 вид

От растенията силно застрашени са следните видове:

- Воняща (отровна) цикута - Cicuta virosa

- Блатен кострец - Sonchus Palustris

- Алоевиден стратиотез - Stratiotis aloides

- Водна роза (лилия) - Nymphaea alba

- Блатен телиптерис - Thelupteris palustris

- Жълта водна роза (бърдуче) - Nuphar lutea

- Щитолистна (нимфоидна) какичка -Nymphoides peltata

- Обикновена мехунка - Utricularis vulgaris

- Блатно кокиче - Leukojum Astivum

- Двуреда острица - Carex disicha

- Водна папрат - Azola filiculades

- Безкоренчеста волфия - Wolffia arrhiza

- Дяволски орех - Tzapa natanas

- Жабешка водянка - Hydrochazis morsus- zanae

Насекомоядното растение алдрованда - Aldrovanda vesiculosa през последните години изчезна от П.Р. "Сребърна".

Групи животни в П.Р. "Сребърна" : Общ брой на животните - 1338 вида

1) гръбначни :

- бозайници - 47 вида

- птици - 243 вида

- риби - 21 вида

- влечуги - 15 вида

- земноводни - 12 вида

2) безгръбначни :

- членестоноги - 660 вида

- плоски червеи - 117 вида

- кръгли червеи - 125 вида

- прешленести червеи - 29 вида

- мекотели - 48 вида

- спорозои - 48 вида

- акантоцефали - 6 вида

- миксозои - 1 вид

За животинския вид Европейска зелена жаба - Rana esculanta П.Р. "Сребърна" е единственото находище в България.

За Сребърна с най-голямо значение е колонията от къдроглав пеликан - Pelecanus crispus, вид включен в Световната червена книга. Тук гнездят средногодишно 70 - 80 двойки. През последните години се забелязва прогресивно увеличаване броя на изоставените люпила в колонията.

В резервата общо гнездят 114 вида птици, от които 22 вида са редки или застрашени от изчезване.

Освен увеличаване на популацията на къдроглав пеликан се е увеличила и популацията на други световно застрашени като: потапница, ливаден дървадец, както и на други застрашени в европейски мащаб: сива гъска, бял лопатар. Значително са се подобрили условията за зимуване на световно застрашения вид червеногуша гъска.

От безгръбначните особено внимание заслужават: малката богомолка - Ameles heldreichi и житното пиле - Bradyporus dasypus. Особена зоогеографска стойност имат също земноводните и влечугите, като Rana esculanta, Testido graeca, Testido hermani, Lacerta taurica, Columber jusularis. От рибите дунавската минога - Eudontomyzon danfozdi и змиорката - Anguilla anguilla са изчезнали. В момента с най-голямо значение е дивият шаран - Chalcalburnus chalcoides, за чието опазване трябва да обърнем специално внимание.

От бозайниците през 2000 година само веднъж е засичана видра- Lutra lutra. Изнесените данни показват, изключителното значение на Сребърна за опазване на биологичното разнообразие в Национален, Европейски и Световен мащаб, но те показват също, че все още има много бели петна - главно по възстановяване на естествената среда.

Така описаните екосистеми съвсем не са характерни за всички езера в България. Но тази извадка демонстрира едни от най – интересните видове екосистеми в природо защитени области на страната. Проблемите по опазването на застрашените видове обаче, са идентични за всички езерни екосистеми и трябва да се третират като последователна държавна политика.



ЛИТЕРАТУРА

[1] Арнаудов, Хр., Екология, В.Търново. 2001

[2] Божинов, Т. Екология и управление. София, 1999

[3] Манолов, М. Д. и др. Екология. Варна. 1998

[4] Националните и природните паркове и резерватите в България Издател: Гея - Либрис




Каталог: tu-varnascience -> images -> stories -> statii tom2
statii tom2 -> Върху някои аспекти свързани с пробонабирането на почви и дървесина от урбанизиран район на град варна
statii tom2 -> Биосорбция на тежки метали от води чрез зелени и кафяви водорасли
statii tom2 -> Обзор на възможностите и класификация на съществуващите технологии за компостиране на биоразградими отпадъци
statii tom2 -> Обзор на възможностите и класификация на съществуващите съоръжения за компостиране на биоразградими отпадъци
statii tom2 -> Еутрофикация на морско-езерните води основен екологичен проблем на Варненско езеро и Варненски залив
statii tom2 -> Глобални проблеми-преодоляване и перспективи на екологичния проблем
statii tom2 -> Микробиологичен анализ в горски и агроекосистеми
statii tom2 -> Съдържание инж. Диана Илиева Минкова – „Размити множества и техните приложения ”
statii tom2 -> Замърсяване на водите на черно море с нефт и нефтопродукти
statii tom2 -> Генетично модифицирани /трансгенни/ организми /гмо


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница