Ф н. Кръстьо Илиев Петков Относно трудовете на д-р Васил Николаев Киров, участник в конкурс



Дата10.10.2018
Размер58 Kb.
#83991
РЕЦЕНЗИЯ

от проф.д.ф.н. Кръстьо Илиев Петков 

Относно трудовете на д-р Васил Николаев Киров, участник в конкурс за академичната длъжност „доцент”, обявен от ИИОЗ за нуждите на секция   „Общество на знанието: Наука, образование и иновации”, Шифър 05.11.01, Социология, ДВ бр.89 /11.11.2011г.


  1. Съответствие с изискванията на нормативните актове

Кандидатът д-р. Васил Киров е представил всички необходими документи, материали и справки, предвидени в нормативните актове , както следва:



1. научна автобиография (CV) по образец в съответствие с международните стандарти, приет от НС на ИИОЗ и валиден за всички конкурси за заемане на академични длъжности в ИИОЗ; 2. диплома за образователната и научна степен “доктор”;3. списък на научните трудове с пълни библиографски данни, с които се кандидатства в конкурса ; 4. по един екземпляр от всички научни публикации, с които се кандидатства по конкурса; 5. списък на цитиранията с пълни библиографски данни; 6. списък на участията в международни форуми с точни данни за мястото и времето на провеждане на форумите и темите на изнесените от кандидата доклади; 7. документи за други научни дейности .

  1. Научна и научно-приложна дейност на кандидата


а/ Публикации

Д-р Васил Киров има богата и интензивна научна дейност, както и разнообразни и значими публикации в български и европейски специализирани издания

За това свидетелстват следните данни:

- от общо 71 публикации, той е подбрал и приложил за участие в конкурса 21 публикации. От тях 3 са научни монографии, 7 са студии, 7 статии и научни доклади, повечето от които /16/ са публикувани в чужбина /главно в страни от ЕС/;

-от представените за участие в конкурса публикации една монография е самостоятелна; 2 монографии са в съавторство; в останалите публикации преобаладават тези в съавторство, но участието на кандидата е равностойно или водещо;

-представени са също 4 публикувани наръчници и практически ръководства, в които кандидатът е имал водещо участие;
От предметна и тематична гледна точка публикациите може да бъдат разделени на пет групи : а/ организация а труда-2 бр.; б/ индустриално преструктуриране- 4 бр.; социален диалог и индустриални отношения-10 бр.;предприемачество-3 бр.; заетост и демографска промяна- 2 бр. Тези данни говорят за една интензивна, добре структурирана и фокусирана върху актуални теми изследователска и публикационна дейност в областта на социологията на труда, организациите и индустриите.Силно впечатление прави активното участие на д-р Васил Киров в съвместни изследвания и и публикации с утвърдени европейски изследователи и цинтрове в посочените по-горе научни области. Очевидно той е търсен и успешен специалист, който представя българската социология в европейски проекти , научни форуми и емпирични изследвания на високо професионално равнище.
По-внимателното запознаване със съдържанието на публикациите показва, че кандидатът се придържа към едно водещо тематично ядро, включващо новите постиндустриални процеси и явления в труда, заетостта и социалния диалог, интерпретирани в сравнителен международен план. Заедно с това , както личи от приложените публикации, д-р Васил Киров се е изградил и като търсен и признат автор на практико-приложни разработки от рода на наръчници, ръководства и пр., които се ползват в обучението на специалисти и в управлението в областта на труда.

Кандидатът е бил цитиран 12 пъти, от които 8 в чуждестранна научна литература.


б/ Научно-приложна дейност

В тази област кандидатът се представя с няколко пакета от реализирани проекти на национално и европейско равнище:

- бил е ръководител и/или ключов експерт в изследователски проекти , посветени на преструктурирането на предприятията, социалното партньорство в сравнителен аспект; еволюцията на синдикалното движение през периода на прехода, демографските промени;

- участвал е в разработването на нагледни и учебно-методически помагала за обучението на експерти по социален диалог, управление на проекти, консултации в областта на труда и др.;

-участвал е в международни форуми, на които и изнасял научни доклади , базирани на собствени емпирични изследвания;

Наред с това, д-р Васил Киров е бил привличан в разработването на базисни документи и спомагателни аналитични материали , предназначени за национални и европейски институции, които са ангажирани с вземане на ръководни решения в областта на труда, заетостта и индустриалните отношения. С основание може да се твърди, че той е един утвърден и активно работещ европейски експерт в тази област, придържайки се строго към периметъра на своите компетентности.


Кандидатът има впечатляваща биография като ръководител и участник в национални и международни изследователски проекти-общо 32- реализирани в различни тематични области на социологията и индустриалните отношения. Бил е инициатор, организатор и водещ участник в множество научни форуми в България и чужбина.
Д-р Васил Киров е награждаван от БАН като млад изследовател. Членува в авторитетни български и европейски организации на социолози /БСА и AISLF/.
в/ педагогическа и учебна дейност

Кандидатът е бил привличан като преподавател в международни образователни институции във Франция , Швеция, Люксембург, България и др. страни. Разработил е лекционни курсове по социология, организация на труда, управлениее на проекти и др. Преподавателската дейност на д-р Васил Киров в престижни европейски университети е безспорно доказателство за неговата успешна професионална кариера.




  1. Научни приноси

Приносите на кандидата са в няколко области на теориятата, изследванията и приложното поле на социологията на труда, организациите и индустриалните отношения:


На първо място бих поставил задълбочение анализ на процеса на индустриално преструктуриране /преструктуриране на предприятията/ в България в периода на икономическия и социалния преход. Неговата монография „Преструктуриране и социален диалог в България по време на криза: социологически анализ”,издадена през 2011 г., е първи опит в България за приложение на теорията за преструктурирането, на методологията и методиката на приложните изследвания в тази проблемна област за обяснение на дълбоката трансформация, която беше осъществена в индустриалните организации, отраслите и подотраслите в постсоциалистическата икономика. В своя труд д-р Киров не само дава отговор на една практическа управленска потребност от осмисляне и усъвършенствуване на инициираните от бизнеса структурни промени в предприятията, но и на потребността от договаряне на преструктурирането между социалните партньори с оглед постигане на по-висок икономически и социален ефект и туширане на рисковете от социално-психологически и професионален характер. Накратко казано, той полага основите на ново управленско-изследователско поле в българската социология- полето на корпоративните преструктурирания, които все повече ще се налагат в конкуренцията между фирмите, отраслите и националните икономики.
На второ място следва да се отбележи безспорният принос на кандидата като един от водещите експерти и изследователи на институциите и практиките на социалния диалог в преходните общества и икономики. Той е един от първите сравнителни анализатори на този процес в Централна и Източна Европа и Западните Балкани, проучил е отблизо институционалното изграждане и практическото усвояване на технологиите на диалога и преговорите, консултирал е социални партньори.
На трето място е най-новото направление: регионалните промени в областта на труда в постсоциалистическите страни, в което фокусът на изследванията е върху глобалните вериги на стойността. Това е авангардно поле за наблюдение и анализи на промените в международното разделение на труда, които настъпват в резултат на глобализацията, технологичната революция , мобилността на инвестициите и работната сила, чието значение очевидно ще нараства в бъдеще /особено при търсене на конкурентни решения за излизане от кризата/. Натрупаният начален изследователски опит, апробираните метдики и първите резултати без колебание следва да се приемат като оригинално постижение на кандидата и неговия екип.
На четвърто място специално бих искал да отбележа практико-приложния принос- прякото участие в обучениена експерти и оценка на процедури в областта на социалния диалог. Не са много изследователите социолози, които достигат в своята работа до такъв завършен цикъл : концептуална обосновка-изследване-обучение-моделиране. Тук следва да отнесем и препоръките за усъвършенстване на политиките по заетостта, преодоляване на неравенствата и интеграцията на ромите, формулирани от кандидата.

4. Лични впечатления
Познавам кандидата д-р Васил Киров още от началото на неговата научна кариера. Участвал съм съвместно с него в няколко проекта и научни форуми в България и чужбина. Следил съм неговите прояви и разработки, ползвал съм ги в моята изследователска и преподавателска дейност. С убеденост мога да кажа, че той е изграден, авторитетен, посветен на своята дейност и мисия социолог, който успя да се реализира както на национално, така и на европейско равнище. Самият факт, че е търсен за екипна и ръководна работа в амбициозни международни изследователски проекти показва , че неговата кариера се развива успешно и че с чест защитава своя академичен статус и престиж.
5. Заключение
Като имам предвид представената по-горе научно-изследователска, преподавателска, и приложна дейност на д-р Васил Киров, както и неговите безспорни качества като професионалист, неговите теоретични приноси и практически резултати, с убеденост  препоръчвам на членовете на уважаемото жури и на Научния съвет на ИИОЗ при БАН да гласуват единодушно в подкрепа на избирането на д-р Васил Киров на академичната длъжност доцент (шифър 05.11.01 – Социология, професионално направление 3.1. Социология, антропология и науки за културата) към секция „Общество на знанието: Наука, образование и иновации” на ИИОЗ
22.02.2012 Рецензент:

/Проф. Д.ф.н. Кръстьо Петков/
Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница