Ф н. Нонка Богомилова Тодорова, секция "Антропологически изследвания" на ииоз за участие в конкурс



Дата09.01.2018
Размер85.13 Kb.
#42553


Резюмета на представените трудове

от доц. д.ф.н. Нонка Богомилова Тодорова,

секция “Антропологически изследвания” на ИИОЗ

за участие в конкурс за заемане на академичната длъжност “професор”, обявен в бр. 62 на Държавен вестник от 12.08. 2011 г. по шифър 05.01.13 /философия на културата, политиката, правото и икономиката/ философска антропология, за нуждите на секция “Антропологически изследвания”.

Монографии:

1. Богомилова, Н. 2010. Религиозното разнообразие в културата на съвременна Европа /Дебати, феноменология, социално-антропологичен профил/, София: Пони, ISBN 978-954-9467-29-1, 207 с. Рецензенти на монографията: проф. д.ф.н. Иванка Стъпова и доц. д-р Антоанета Николова.

Монографията представлява продължение и актуално теоретическо приложение на основния тематичен и проблемен фокус на научните ми занимания и публикации: философско-антропологичен анализ на човешката същност като цяло и през призмата на едно от основните й проявления – религията, представен детайлно в докторската ми дисертация и в новоизлязлата книга “Религията и човешката същност. Класически идеи”.

Изследването се разгъва в два паралелни и взаимосвързани пласта: 1/описание и анализ на съвременните иновации в класическите изследователски епистемологии в познанието на религията като човешки и социален феномен, на философията и логиката на “вавилонската кула” на дефинициите на религията; 2/ описание и анализ, през призмата на тези иновации, на актуалните промени и трансформации, които търпят или инициират основните “агенти” на социалното поле по отношение на този феномен – държавата и нейната политика, масовите нагласи, възгледите и нагласите на религиозния човек.

Като цяло изследването е представено в жанра на един съвременен виртуален дебат между изследователи и специалисти – философи, антрополози, социолози, етнолози, политолози, които предлагат размисли, знания и разнообразни решения на разискваните проблеми, но са близки в ценностните си обуславяния - хуманизма; универсалния човешки хоризонт, скрит зад отделните религиозни принадлежности, идеи, атрибути; уважението към човешката личност и към различните култури, религии, гледни точки.

Този ценностен хоризонт, зададен същностно от философията на Просвещението, формира основните методологически параметри и цели на философско-антропологичния и социално-антропологичния подход към изследваните феномени: религиозните иновации - нетрадиционните, алтернативните религии, “завръщането на магическото”; ролята на религията в конструирането на колективните идентичности, в легитимирането на държавата; връзката й с насилието и с кохезията в обществото; тенденции и перспективи в преподаването на религия в гражданските училища на съвременна Европа: еднакви предизвикателства, разнообразни решения; апробация и критика на тезата за “двете Европи” - сравнителен анализ на съвременното място и роля на религията и на религиозния плурализъм в културата на страните от Западна и Източна Европа със специален акцент върху Балканските страни.

2. Bogomilova, N. 2005. Religion, Law and Politics in the Balkans in the End of 20th and the Beginning of 21st Century, Sofia: Iztok-Zapad, ISBN 954 –321- 164-7, 243 с., двуезична – на бълг. и на англ. език.

Основната, философски конструирана методологическа опозиция, през призмата на която е анализирано отношението между религията, политиката и правото в съвременните балкански страни е между същността /изначален етос, идеал/ и съществуването на религията - в “матрицата” на разнообразните човешки и социални начинания. Приложението на тази методологическа опозиция при анализа на латентните функции на религията в секуларизираното общество, и по-специално на ролята й на общностна емблема, формира определен аксиологичен хоризонт за емпиричните “case study”: настояването върху ценността на субектността /вътрешна мотивация, индивидуален избор, индивидуални права/; осмислянето на връзката на религията с политиката и правото, с националната идентичност, с конфликтогенни процеси и практики през призмата не само на философията, но и на автентичното й самоосмисляне.

Емпиричният материал /събран и по време на мои теренни проучвания по Балканите през 2004-2005 г./, към който е приложен този подход е организиран около съвременните трансформации на отношенията между религията/църквата и държавата/политиката в демократизиращите се балкански страни, анализирани във връзка с промените и иновациите в техните Закони за вероизповеданията. Като своеобразни необходими подстъпи, сравнителни и нормативни перспективи към тези проблеми са представени разнообразните европейски практики, същевременно обединени от определени правни и етични стандарти, положени върху философията и хуманизма на Просвещението /своеобразна“корпоративна идентичност”/. Особеностите и различията по отношение на изследваната сфера във всяка една от анализираните страни се свързват и извеждат от разнообразни фактори: културноисторически, народопсихологични, формираност на индивидуалното начало, качествата на на политическия елит и др.

На тази основа се заключава, че дълбоката същност и философия при анализа на националните правни текстове води до извода, че те не съществуват само като елементи от универсален, глобален и стандартизиран правен космос, а са потопени в специфичен социален и исторически контекст, от чиито субекти и балансите между тях се пораждат текстовете. Оттук възниква важният въпрос за приложението на тези текстове, за приемането им като органични от съответната култура, или за същствуването им само като абстрактни и социално безсилни елементи на правния космос.

Изводът е, че цялостната правна философия на законите за вероизповеданията в изследваните страни се характеризира като раздвоена, като опитваща се да съчетае два принципа: 1/постигане на европейските правни стандарти за свобода, плурализъм, равнопоставеност, толерантност в тази сфера; 2/ “възстановяване на справедливостта”, или на ситуацията, съществувала в тези страни преди тоталитаризма – “носталгична” нагласа, чието изживяване би било продуктивно в европейски контекст.

Книгата се използва активно от изследователи, експерти и институции, ангажирани с тази сфера като своеобразна информативна и нормативна експертиза.
Студии:
1. Богомилова, Н. Познанието на религията – културно-теоретични профили /2008/. - В: Философски алтернативи 5-6/2008, с. 13-32, ISSN 0861 – 7899 /индексирано списание/.
В тази студия се разглежда по-детайлно въпросът, с който завършва книгата “Религия, право и политика на Балканите в края на XX и началото на XXI век” – “Що е религия?”. Необходимостта от културно-теоретичен преглед на класическите парадигми и епистемологичните модели на теоретичното осмисляне на религията се налага от извършващите се съвременни трансформации и иновации в този феномен, за които наличните подходи са вече “тесни”. Необходимостта от разработването на нови теоретични парадигми в познанието и дефинирането на религията в контекста на човешката същност се обосновава все по-активно напоследък. “Вавилонската кула” на дефинициите на религията /Ives Lambert/ e на път да се “срути” под тежестта на протичащите иновации в отношението човек-религия днес: хибридни, синкретични форми, езотеризъм, неомагическо, нови религии, алтернативни религии, имплицитна религия. Представени са авторитетни съвременни идеи и позиции върху трите основни поколения дефиниции, както и върху концептуалните модели на интерпретация на религията и необходимостта от тяхната реинтерпретация – на съвременните изследователи J.Greish, F.Centore, J. Beckford и др., на философите Д. Ватимо, Р.Рорти, П.Рикьор, Ж.Дерида, Ю.Хабермас и др.

2.Богомилова, Н. Религията като “пределна загриженост”: П.Тилих /2008/. - В: Алтера Академика, 4/2008, с.71-88; ISSN 1313-034X /реферирано списание/.

Това е една от серията студии и статии, опитващи се да осмислят по-детайлно основополагащи класически и съвременни философски и религиозно-философски разбирания и дефиниции на религията, видяна през “оптиката” на човешката същност.

В студията са представени и анализирани някои основни идеи за религията в контекста на човешката същност така, както я разбира Паул Тилих - знакова фигура за сложните пътища на синтеза между науката и религията, между философията и религията, характерен особено за втората половина на XX. Разгърната и аргументирана е тезата за характера на неговата религиозна философия като “примиряваща”; опитваща се да хармонизира и синтезира оформилите се в теоретичната култура на XIX и XX век категориални и екзистенциални опозиции – между Аз-а и битието /самобитието/, между същността и съществуването, между крайното и безкрайното, между свободата и съдбата; да помогне на съвременника си да приеме тези разриви с мъжество. Представена е оригиналната интерпретация на П. Тилих на понятията “човек”, “религия”, “история”, “вяра”, “битие”, формирана в критичен, но конструктивен диалог с философската и теологичната традиция – Декарт, Спиноза, Хегел, Кант, Шлайермахер, Маркс, Фойербах, Фройд, Барт, Киркегор, Ницше, Дилтай и др.

3. Богомилова, Н. “Фантастични игри” на Н.Михова: eтически и антропологически проблеми /2008/. - В: Философски алтернативи 2/2008, с. 112-130, ISSN 0861 – 7899 /индексирано списание/.

Студията представя проблемно-тематичен и концептуално-организиран профил на философските разбирания и художествените интуиции на Недялка Михова за човека и човешката същност по материали от художественото й /научно-фантастичното/ творчество. Разглеждат се нейните решения на проблеми и алтернативи като: аз-ът и другите, приятелят или другите, заедността, аз-ът-беглец, общността и “свръхазът” и др. Анализирано е раздвоението между “философския” свят, представен във философското творчество и “вътрешния” свят, представен в художественото. Прави се изводът, че първият е хипостазирал мечтаната системност, хармония, ред, йерархия, разумност като качества на света, като негова същност. А вторият е показал действителността, феномените – и природни, и човешки – в тяхната многоликост и парадоксалност: и красиви, и жестоки; и слаби, и силни; и велики, и нищожни.

Статии:

1.Богомилова, Н. Парадокси и изпитания на модерния човек: идеите на Е. Фром /2010/. - В: Nota bene 15/2010, ISSN 1313-7859, http://www.notabene-bg.org; статията е преработен и разширен вариант на доклад, изнесен на конференцията “Многоликият Фром”, организирана от катедра “Философски и политически науки” на ЮЗУ “Неофит Рилски”, Благоевград /14 май 2010 г./.


В статията се анализират философско-антропологическите идеи и подходи на един от класиците на психоанализата – Ерих Фром. Човешката природа, човешката същност, човешкият характер са в центъра на неговите многобройни произведения. Основните теми и проблеми в творчеството на Фром, които се разискват в статията са: личност и социална лаборатория; проблеми и парадокси на модерния човек; драматизмът на човешката природа; влиянието на протестантизма върху душата на капиталистическия човек; бягството му от свободата, общуването и своята индивидуалност в общността и нейния нарцисизъм, в илюзиите, в парите и вещите, във властването над другия, в агресията и деструктивността.

Фром е един от авторите, които отстояват правата на философско-антропологичния подход, на категорията “човешка същност”, показвайки нейната концептуална и ценностна продуктивност в дискусия с постмодерната традиция, която е резервирана към нея.


2.Богомилова, Н. Човешката природа и Бог: щрихи към идеите на И.Кант /2009/. – В: Трансценденталните езици на метафизиката. В.Канавров, Г.Донев /съст./; ISBN 978-954-680-663-5 /Материали от едноименната конференция, проведена през май 2007 г. в Благоевград, организирана от катедра “Философия” на ЮЗУ “Неофит Рилски”и Център за немски идеализъм /, с. 316-329.

В тази статия анализът отива към изворите и авторитетите на философско-антропологичната традиция в епохата на Просвещението, която създава солиден теоретичен и аксиологичен статут на категорията “човешка природа”, “човешка същност”. Така двете статии бележат началото и края на една културна епоха, в която човешките и социалните практики, експерименти и проявления оказват влияние и върху предпочитанието към едни или други философски категории и подходи - така, както два века по-рано тези философски категории и подходи са повлияли и мотивирали нови човешки и социални практики.

В разбирането си за човека като разумно, свободно и действащо съобразно принципи същество, Кант го поставя по-високо от Бог в йерархията на ценностите на своята система: човекът е цел сам по себе си и никога не може да бъде използван само като средство от някого, пък било и от Бог. Тази титанична борба, която И.Кант води със “зависимото” , “непросветеното” съзнание на своя съвременник, за да му внуши чувството за неговата висша ценност – разума, морала, свободата – той резюмира в определението си за Просвещение: “Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил. Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг.”

Идеи, каузи, които отреждат на философията и философската антропология важно място в предстоящите тогава духовни и социални движения.





Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница