Файлове и каталози Общи положения



страница1/13
Дата11.01.2023
Размер119.21 Kb.
#116195
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13
Файлове и каталози
Свързани:
SNMP Методи за анализ и мониторинг на мрежовия трафик

Файлове и каталози
Общи положения
Всички компютърни приложения трябва да съхраняват ограничен обем от данни в собствено адресно пространство. Обемът на това пространство е ограничен от размера на виртуалното адресно пространство. За някои приложения това е достатъчно за други не. Освен това след превключване на работата на процеса, съхраняваната информация в адресното пространство се изгубва. За много приложения тази информация трябва да се съхранява след спиране на компютъра.
Често възниква необходимост няколко процеса да получат достъп до едни и същи данни. За решаването на тази задача трябва да се отделят данните от процеса.
Към системите за дълговременно съхраняване на данните се предявяват следните изисквания:

  1. Устройствата трябва да съхраняват големи обеми от данни;

  2. Информацията трябва да се съхранява и след прекратяване на работата с тях (след изключване на захранването);

  3. Няколко процеса требва да могат да получат едновременно достъп до информацията.

Обикновено тази информация се съхранява на дискове и други външни носители във вид на файлове. Процесите могат да създават нови файлове или да четат стари такива. Информацията съхранявана във файловете трябва да бъде устойчива, т.е. върху нея не трябва да оказват влияние такива явления като създаване или прекратяване работата на някакъв процес. Файлът трябва да се изтрива само тогава, когато неговият притежател пожелае това.
Файловата система е част от операционната система предназначена да организира ефективна работа с данните. За да се облекчи взаимодействието между потребителя и сложния хардуер е създаден абстрактният модел наречен файлова система.
Основната идея за използване на външната памет се състои в следното. Операционната система дели паметта на блокове с фиксиран размер, например 4096 байта. Файлът обикновено представлява неструктурирана последователност от еднобайтови записи. Файлът се съхранява в поредица от блокове, съдържащи данните на файла, които са организирани във вида на свързан списък и са изнесени в отделна таблица на паметта. В UNIX адресите на блоковете се съхраняват в отделен блок на външната памет, т.н. индекс или индексен възел. Този метод, наречен още индикация, е най разпространеният за произволен достъп до записите на файла.
Файловата система позволява с помощта на система от справочници (каталози, директории) да свърже уникалното име на файла с блоковете от втората памет, където са данните на файла. Йерархичната структура на каталозите, използвана за управление на файловете е друг пример за индексна структура. В този случай каталозите или папките играят ролята на индекси, всеки от които съдържа указатели към своите подкаталози. От тази гледна точка файловата система е един голям индексиран файл. Заедно с файловете и структурните данни, използвани за управление на файловете (такива като каталози, дескриптори на файловете, различни таблици за разпределение на външната памет), понятието „файлова система” включва и програмни средства реализиращи различни операции с файловете.
Основни функции на файловата система
Идентификация на файловете

  1. Връзка между имената на файловете и мястото, където е разположен във външната памет.

  2. Разпределяна на външната памет между файловете. За работата на конкретен файл потребителят не трябва да знае къде именно на външния носител е разположен същият.

  3. Осигуряване на надеждност и отказоустойчивост. Информацията може да е много по-скъпа от компютъра.

  4. Осигуряване на защита от несанкциониран достъп.

  5. Осигуряване на съвместен достъп към файловете. Да не се налага на потребителите да прилагат специални механизми за осигуряване на синхронен достъп до файловете.

  6. Осигуряване на висока производителност

Файловата система” – това е част от общата система за управление на паметта, отговаряща предимно за управлението на файловете, които се съхраняват във външната памет. Тя отговаря също за осигуряване на възможност да се съхранява частна или лична информация и за контролирано разделяне на информацията между много потребители.”


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница