Факултет "Икономика на инфраструктурата" Катедра "Логистика и вериги на доставките" к у р с о в а р а б о т а



страница1/5
Дата11.04.2022
Размер0.91 Mb.
#114074
  1   2   3   4   5
Курсова работа - Възможности за осъвършенстване на вътр.транспорт В.Башев

~ ~




Факултет "Икономика на инфраструктурата"
Катедра "Логистика и вериги на доставките"

К У Р С О В А Р А Б О Т А
НА ТЕМА:

Възможности за осъвършенстване на вътрешния транспорт във фирма


МЛ-КУРИЕР ЛОГИСТИК ЕООД””


Изготвил: Проверил:
Виктор В. Башев Ас.Д-р Лиляна Михова
Ф.№ 2022512

Съдържание:

  1. Увод: ..................................................................................................

  2. Обект и цел на изследването: .........................................................

  3. I –ва гл. – Теоретико – методическа част: ......................................

  4. II –ра гл. Аналитична част: .............................................................

  5. III – та гл. Проектна част: ................................................................

  6. Заключение: ......................................................................................

  7. Използвана литература: ...................................................................


1.УВОД


Всички дейности, свързани със снабдяването, преобразуването и управлението на логистиката, попадат под управлението на веригата за доставки . Преди всичко тя обхваща координацията и сътрудничеството със страните като доставчици, посредници, дистрибутори и клиенти. Управлението на логистиката е малка част от управлението на веригата за доставки, която се занимава с управлението на стоките по ефективен начин.
Управление на веригата на доставки, това е по-широк термин, който се отнася до връзката, от доставчиците до крайния потребител.
Отбелязано е, че има драстична промяна в начина, по който бизнесът е провеждан преди много години и сега. Благодарение на подобрението на технологията, което води до развитието на всички ключови области на бизнеса. Управление на веригите за доставки също се развива като подобрение в управлението на логистиката от последните години.
Това е серия от взаимосвързани дейности, свързани с преобразуването и движението на суровините до готовата продукция до достигането до крайния потребител. Това е резултат от усилията на множество организации, които помагат за успеха на тази верига от дейности.
Тези организации могат да включват фирми, с които организацията понастоящем работи като партньори или доставчици, производители, търговци на едро, търговци на дребно и потребители. Дейностите могат да включват интеграция, снабдяване, доставка, производство, тестване, логистика, обслужване на клиенти, измерване на производителността и др.
2.ОБЕКТ И ЦЕЛ НА ИЗСЛЕДВАНЕТО

Обект на изследването е Дружеството „МЛ - КУРИЕР ЛОГИСТИК ЕООД”, със седалище и адрес на управление гр. Пловдив. Предметът на дейност е транспорт, логистика, куриерски и спедиционни услуги, сделки с всякакъв вид стоки и товари в страната и чужбина, извършване на всякакви други сделки незабранени със закон в страната и ЕС. Основната дейност по НКИД на Дружеството е: Товарен автомобилен транспорт. На основание чл. 9, т. 6, чл. 10, ал. 3 и във връзка с чл. 7, т. 6 от Закона за статистиката е утвърдена Класификация на икономическите дейности, за краткост наричана “КИД -2008”, а за международно използване -“NACE.BG - 2008”. Транспортният сектор на България е призван да съдейства за икономическото и социално развитие на страната, като: Осигурява ефикасен (с максимални ползи), ефективен (с минимални разходи) и устойчив (с минимални външни влияния) транспорт. Подпомага балансираното регионално развитие. Съдейства за пълноценното интегриране на страната в Европейските структури, отчитайки кръстопътното положение на България и нейния транзитен потенциал. Модернизирането на транспортната система е задължително условие за успешното й интегриране в европейската транспортна система. То е съществена необходимост за повишаване качеството на живота, за високото икономическо развитие и подобряване състоянието на околната среда.


3. I–ВА ГЛАВА
ТЕОРЕТИКО – МЕТОДИЧЕСКА ЧАСТ


Транспортът е един от основните отрасли на икономиката и за функционирането му са необходими специализирана транспортна инфраструктурапревозни средства и организация на цялостната дейност.
Ръстът в транспортната сфера обаче е свързан непосредствено с комуникацията, която е жизнено необходима за развитието на транспортните системи. При планирането на транспорта се използват оптимални схеми за придвижване на товарите и хората. Информацията за всяка една пратка, независимо дали става въпрос за танкер с петрол или за пратка от няколко грама, може да се проследи в глобалната информационна система. От древността до наши дни един от основните проблеми на транспорта е сигурността на пътниците и товарите. В съвременните условия има изградени различни логистични схеми за придвижване на товарите от производителите до крайните клиенти. Те служат основно за оптимизирането на разходите, както и максимално удовлетворяване на качеството на транспортната услуга. В условията на нестихваща конкуренция и много динамична икономическа обстановка, в днешно време е изключително важно бизнесът да бъде планиран с навременна доставка на стоки. В лицето на търговските предприятия извършващи вътрешен транспорт, може да се осигури сигурен и надежден партньор за доставка на стоки в уговрените срокове до всяка точка в страната. Затова при изследването на фирма „МЛ - КУРИЕР ЛОГИСТИК ЕООД”, ще се запознаем със структурата на работата, ще се разгледат отблизо базата данни, транспортните и счетоводни документи и тяхното анализиране чрез пряко наблюдение. Провеждането на интервюта с ръководителите, персонала и служителите, както и ръководителя на транспортната дейност ще спомогне за проучването и по – голяма яснота в работата и средата на транспортната фирма и нейните организационни звена. Ще се разгледа транспортирането на товарите, които могат да бъдат цели и групажни на различни видове стоки – промишлени хранителни и напитки , машини и оборудване автомобили, части, конструкции, отпадъци, ADR стоки – пътуващи под определен режим и изисквания, дистрибуцията от складове, възможностите за експресни доставки след натоварване, застраховки и оформянето на необходимата транспортна документация.
4. II-РА ГЛАВА
АНАЛИТИЧНА ЧАСТ

Дружеството разполага с автопарк от четири товарни автомобила и четири ремаркета , модели - разработени с цел постигане на снижаването на експлоатационните разходи и намаляване на масата на автомобила , както и оптимална ефективност при работа и максимален комфорт за водача. С двигатели покриващи еконормите – Евро 6.




Пряко наблюдение на базата данни, транспортни и счетоводни документи:
Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията, подпомаган от състава на министерството, провежда държавната политика в областта на транспорта и координира разработването и реализацията на стратегия за развитие и преструктуриране на транспорта. По отделните видове транспорт към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията са създадени и функционират регулаторни органи – изпълнителни агенции.
• Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация” (ИА „АА”) контролира изпълнението на изискванията към пунктовете за извършване на периодични прегледи за проверка на техническата изправност на пътни превозни средства; разработва републиканската транспортна схема; анализира действието на нормативните разпоредби в областта на автомобилния транспорт и оценява ефекта от прилагането им; следи за спазването на нормативно установените условия и ред за извършване на обществен превоз на пътници и товари; води регистър на моторните превозни средства към всеки лиценз за извършване на превоз на пътници или товари на територията на Република България.
За да функционира едно дружество е необходимо то да се подчинява на определена нормативна уредба, като в тази сфера това са: НАРЕДБА № 33 от 03.11.1999 г. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България, Закон за автомобилните превози Обн., ДВ, бр. 82 от 17.09.1999 г., в сила от 17.09.1999 г., посл. изм. и доп., бр. 71 от 11.08.2020 г., в сила от 11.08.2020 г., НАРЕДБА № 7 от 27.04.2018 г. за укрепване на превозваните товари, Издадена от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията, обн., ДВ, бр. 39 от 11.05.2018 г., в сила от 20.05.2018 г., НАРЕДБА № 11 от 31.10.2002 г. за международен автомобилен превоз на пътници и товари, Издадена от министъра на транспорта и съобщенията, обн., ДВ, бр. 108 от 19.11.2002 г., в сила от 19.11.2002 г.,посл. изм. и доп., бр. 9 от 26.01.2018 г., доп., бр. 51 от 19.06.2018 г., бр. 60 от 7.07.2020 г.
След запознаването с тези документи се установи, че дружествата занимаващи се с транспорт в страната и извън нея, са в лицензионен режим и за да притежават такъв лиценз и съответните заверени копия към него според броя на притежаваните товарни автомобили, трябва да отговаря на определени условия, за уседналост на територията на страната, да притежават експлоатационен център, сервиз, механик и място с достатъчно осигурена площ, за своите автомобили. Всяка година дружеството е задължено да доказва така наречената своя финансова стабилност,




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница