Факултет: Славянски филологии



Дата19.07.2018
Размер155.12 Kb.
#76038



Утвърдил: …………………..

Декан

Дата .............................

СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ “СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ”

Факултет: ..Славянски филологии...............



Специалност: (код и наименование)





























Българска филология
Магистърска програма: (код и наименование)




























...................................................................................................................................................

УЧЕБНА ПРОГРАМА

А

3

2

1

Дисциплина:

Руска литература на ХХ век

(код и наименование)

Преподавател:


проф. д-р Ренета Божанкова
Асистент:


Учебна заетост

Форма

Хорариум

Аудиторна заетост

Лекции

60

Семинарни упражнения

30

Практически упражнения (хоспетиране)




Обща аудиторна заетост




Извънаудиторна заетост

Реферат




Доклад/Презентация

15

Научно есе




Курсов учебен проект




Учебна екскурзия




Самостоятелна работа в библиотека или с ресурси

75






















Обща извънаудиторна заетост

90

ОБЩА ЗАЕТОСТ

180

Кредити аудиторна заетост

5

Кредити извънаудиторна заетост

5

ОБЩО ЕКСТ

9





Формиране на оценката по дисциплината1

% от оценката



Workshops {информационно търсене и колективно обсъждане на доклади и реферати) –






Участие в тематични дискусии в часовете - участие в семинарни занятия

20%



Демонстрационни занятия





Посещения на обекти





Портфолио





Тестова проверка

10%


Решаване на казуси





Текуша самостоятелна работа /контролно






Курсови работи/презентации

10%















Изпит (двукомпонентен изпит – писмен и устен изпит)

60%

Анотация на учебната дисциплина:

„Руска литература на 20-ти век” е курс, преподаван на студентите от специалност „Българска филология” (бакалавърска степен, Факултет по славянски филологии, Софийски университет). Този курс на лекции и семинари ще представи основните културни и литературни процеси в периода от последните десетилетия на Руската империя (края на ХІХ и началото на ХХ век), съветския период и края на ХХ и началото на ХХІ век в новата руска културна история. Фокусът е влиянието на историческите събития и културните традиции върху възхода и развитието на артистични тенденции, школи и групи в светлината на общите европейски културни процеси. Модернизмът от времето на залеза на имперска Русия, феноменът "Сребърен век", създаването на „съветския канон”, животът и текстовете на трите "вълни" на руската емиграция и постмодернистичните произведения на изкуството са теми, включени в лекционния курс. Представят се също религията, философията и тяхното значение за руската култура от 20-ти век. Този курс от лекции и семинари обсъжда подробно световноизвестни руски автори и техните шедьоври, както и други текстове от епохата, които изясняват нейния стил, вкусове, разбиране за минали и настоящи събития и утопични виждания за бъдещето. Проследяват се посоките на развитие на съвременната руска литература и култура.


Предварителни изисквания:

Курсът е свързана с изучаването на следните други курсове в учебния план на специалност „Българска филология”: „Теория на литературата”, “Руска класическа литература.”, “Славянски литератури”, “Западноевропейска литература” и с курсовете, представящи хронологията на развитието на българската литература и получените знания в съответните области.

Очаква се студентите да притежават задълбочени знания в областта на литературната теория, познания по европейска и световна история, по история на европейската литература и култура, както и умения за аналитична работа с литературни текстове и с научни текстове в областта на литературната теория, история и критика.





Очаквани резултати:

В края на изучаването на учебната дисциплина студентите ще имат ясна концепция по следните конкретни проблеми: компоненти на историческия и културен хоризонт на изучаваната литература и култура през ХХ век; видове и жанрове на литературата; емблематични текстове – класика на ХХ век; история на развитието на руската интелигенция и нейната роля в историята и културата; фантастика и факт в литературните текстове, мемоари и дневници; утопия и антиутопия; руски културни центрове.

Преминаването през всяко от тематичните нива на курса има за цел да се създаде база за студентската научна и практическа подготовка в сферите на теорията на културата и литeратурата, теорията и критиката на превода, емигрантологията, литературната компаративистика. След успешно завършване на курса студентите ще придобият знания за процесите на развитие на руската литература и култура от ХХ век в контекста на културата на Централна и Източна Европа и съвременните тенденции в изграждането на нова парадигма на исторически и филологически знания.





Учебно съдържание




Лекционен курс


Тема №

Наименование на темата

Хорариум

1.

  1. Руската култура и общество през ХХ век. Литература и държава, творец и власт в историята на три периода (90-те години на ХІХ век – 1917 г.; 1917 – 1989 г.; краят на ХХ и началото на ХХІ век). Литературоцентризмът на руската култура.

.

4

2.

Руската литература от края на ХІХ и началото на ХХ век. Общоевропейски културни процеси и тенденции. Периоди на преход в руската история. Култура, религия, образование в началото на века. Цензура и публикуване в края на имперска Русия. Класическа литература и модернизъм (Л.Толстой, А.Чехов).

4

3.

Класически традиции и нови тенденции в руската литература от края на ХІХ и началото на ХХ век. Прозата на И. Бунин („Антоновски ябълки”, „Господинът от Сан Франциско”, „Тъмни алеи”), Л. Андреев ( „Ангелчето” „Червеният смях”), М. Горки, А. Куприн и др.

4

4.

Руската религиозна философия от края на ХІХ и началото на ХХ век и взаимовръзката й с литературата (В. Соловьов, Дм. Мережковски, Н. Фьодоров, Н. Бердяев, П. Флоренски). Поезията на Вл. Соловьов. Фрагментите на В. Розанов (“Уединено”, “Апокалипсис на нашето време”).



3

5

Европейски модернизъм. Славянски версии на модернизма – контакти, влияния, преводи. Руски модернизъм. Fin de siècle и декаданс. „Сребърният век” на руската поезия.


3

6.

Руски символизъм. Творчеството на З. Гипиус, Дм. Мережковски, Ф. Сологуб, В. Брюсов, К. Балмонт, А. Блок, А. Бели, Вяч. Иванов.


4

7.

Постсимволизъм. “Цех на поетите”. Акмеизъм/Адамизъм – Н.Гумильов, О.Манделщам, А.Ахматова, С.Городецки, В.Зенкевич, В.Нарбут.

3

8.

Руски авангард. Футуризъм. Кубофутуризъм (В. Хлебников, В. Маяковски). Егофутуризъм (И. Северянин). Имажинизъм (С. Есенин, В. Шершеневич). Обединение за реално изкуство –ОБЕРИУ (Д. Хармс).


6

9.

Държава, идеология, литература в съветския период. Литературни обединения на 20-те години. Принципи на социалистическия реализъм и създаване на „съветския канон”. „Тихият Дон” (М.Шолохов).

3

10.

Утопия и антиутопия. Е. Замятин (“Ние”) и А. Платонов – (“Изкопът”, „Чевенгур”).

3

11.

Руска сатирична проза от 20-30-те години на ХХ век. Михаил Булгаков. Проза и драматургия. Повестта „Кучешко сърце”; романът „Майстора и Маргарита”.

4

12.

Емигрантска литература, литературни центрове и издания. Емигрантска мемоарна, автобиографична и дневникова проза на руските емигранти. Руската емиграция в България.

3

13.

Владимир Набоков (романите “Покана за екзекуция”, “Дар”, “Лолита”). От модернизъм към постмодернизъм.

3

14.

Творчеството на Борис Пастернак (лирика, романът “Доктор Живаго”).

3

15.

Литературни процеси през втората половина на ХХ век. Основни теми и литературни процеси. Военна проза. Бардовска поезия.


3

16.

„Лагерна проза”. Александър Солженицин („Един ден на Иван Денисович”, “Ракова болница”, “Архипелагът ГУЛАГ”).





17.

Третата емигрантска вълна.

Йосиф Бродски (поезия и есеистика).



3

18.

Глобални тенденции в културата от последните десетилетия на ХХ век. Руски постмодернизъм. (Т. Толстая, Л. Петрушевская, В. Пелевин, В. Ерофеев, Б. Акунин).

3

19.

Литература и нови медии. Съвременна руска култура.




20.

Присъствие на руската литература от ХХ век в България. Превод, достъп, влияние, разбиране.




Семинарни упражнения





Тема №

Наименование на темата

Хорариум

1.

Руско краевековие. Неореализъм. И. Бунин и А. Куприн

4

2.

Руски символизъм . Творчеството на А. Блок, К. Балмонт, З. Гипиус, В. Брюсов и др.

4

3

Акмеизъм – А. Ахматова, Н. Гумильов, О. Манделщам

2

4.

Руски футуризмъм – В. Хлебников, В. Маяковски, И. Северянин.

2

5.

Руски авангард – ОБЕРИУ, Д. Хармс.

2

4.

Канонът на соцреализма – М. Горки., Н. Островски, М. Шолохов.

2

5.

М. Булгаков – романът „Майстор и Маргарита”.

2




Владимир Набоков. „Покана за екзекуция”, „Лолита”




6.

Б. Пастернак – романът „Д-р Живаго”.

2

7.

А. Солженицин – „Един ден на Иван Денисович”.

2

8.

Й. Бродски – поезия и проза.

2




Руски постмодернизъм




 Конспект за изпит

Въпрос

Наименование на темата

1.

Класически традиции и нови тенденции в руската литература от края на ХІХ и началото на ХХ век. Прозата на И. Бунин („Антоновски ябълки”, „Господинът от Сан Франциско”, „Тъмни алеи”), Л. Андреев ( „Ангелчето” „Червеният смях”), М. Горки, А. Куприн и др.

2.

„Сребърният век” на руската поезия. Руски символизъм. Творчеството на З. Гипиус, Дм. Мережковски, Ф. Сологуб, В. Брюсов, К. Балмонт, А. Блок, А. Бели, Вяч. Иванов.



3.

Постсимволизъм. “Цех на поетите”. Акмеизъм/Адамизъм – Н.Гумильов, О.Манделщам, А.Ахматова, С.Городецки, В.Зенкевич, В.Нарбут.

4.

Руски авангард. Футуризъм. Кубофутуризъм (В. Хлебников, В. Маяковски). Егофутуризъм (И. Северянин). Имажинизъм (С. Есенин, В. Шершеневич). Обединение за реално изкуство –ОБЕРИУ (Д. Хармс).


5

Държава, идеология, литература в съветския период. „Тихият Дон” (М.Шолохов).

6.

Утопия и антиутопия. Е. Замятин (“Ние”) и А. Платонов – (“Изкопът”, „Чевенгур”).

7.

Руска сатирична проза от 20-30-те години на ХХ век. Михаил Булгаков. Проза и драматургия. Повестта „Кучешко сърце”; романът „Майстора и Маргарита”.

8.

Емигрантска литература, литературни центрове и издания. Емигрантска мемоарна, автобиографична и дневникова проза на руските емигранти. Литература в изгнание..

9.

Владимир Набоков (романите “Покана за екзекуция”, “Дар”, “Лолита”).

10.

Творчеството на Борис Пастернак (лирика, романът “Доктор Живаго”).

11.

Александър Солженицин („Един ден на Иван Денисович”, “Ракова болница”, “Архипелагът ГУЛАГ”).


12.

Йосиф Бродски (поезия и есеистика).

13.

Руски постмодернизъм. Основни представители и тенденции.

14.

Произведение и автор по избор на студента от руската литература на ХХ век.

15.

Произведение и автор по избор на студента от съвременната руска литература(ХХІ век).


Библиография

Божанкова, Р. Руският постмодернистичен текст. С., 2001.

Давыдова Т.Т. Русский неореализм: идеология, поэтика, творческая эволюция (Е.Замятин, И.Шмелев, М.Пришвин, А.Платонов, М.Булгаков и др.). М., 2005.

Евтимова, Р. Божанкова, Р. и др. Руска литература от ХІХ и ХХ век. Пловдив, 2005.

Захариева, И. Художественный синтез в русской прозе ХХ века. С., 1994.

Захариева, И. Аспекты формирования канона в русской литературе ХХ века. С., 2008.
История русской литературы ХХ века. Серебряный век. Под ред. Ж.Нива, И.Сермана, В.Страда, Е.Еткинда. М., 1994.

Казак, В. Енциклопедия на руската литература през ХХ век. С., 2002.

Костова-Панайотова, М. Руският поетически авангард през ХХ век: теория и практика. Благоевград, 2010.

Крусанов, Н. Русский авангард: 1907-1932 (Исторический обзор). В трех томах. СПб., 1996.

Липовецкий, М. Русский постмодернизм. Очерки исторической поэтики. Екатеринбург, 1997.

Лейдерман Н.Л., М.Н. Липовецкий. Современная русская литература. Новый учебник по литературе в 3 книгах. - М., 2001.

Петкова, Г. „Да се даде ръководеща нишка..“ История на руската литература от проф. П. Бицили в три книги (България, 1931-1934 г.). София:Факел, 2017.

Руска литературна класика. Съст.П.Троев. Т. 3,4. С., 1996, 1998.

Руска модерна поезия. Велико Търново, 1994.

Руска модерна поезия. Съст. Стоян Илиев, Маргарита Каназирска, Здравко Желев,Ивайло Петров, Мариана Шопова. С., 2005.

Русский экспрессионизм: Теория; Практика; Критика (сост., вступ.ст. Терехиной В.Н.; комм. Терехиной В.Н., Никитаева А.Т.). М., 2005.

Троев, П. Руският модернизъм. Енциклопедичен речник. С., 2004.
Boym, S. The Future of Nostalgia. N.Y., 2001.

Grishakova, M. and S. Salupere, eds. Theoretical Schools and Circles in the Twentieth-century Humanities: Literary Theory, History, Philosophy. Vol. 42. Routledge, 2015.

Engel, B. Women in Russia, 1700-2000. Cambridge, 2004.

Epstein, M. Russian Postmodernism: New perspectives on Late Soviet and Postsoviet Culture. Berghahn Books, Oxford, 1998

Hutchings, S. Russian Literary Culture in the Camera Age: the word as image. Routledge, 2013.

Moser, C. A. (ed.). The Cambridge History of Russian Literature. Cambridge, 1992.

Ronen, O. The Fallacy Of The Silver Age. Routledge, 2013.

Terras, V. A History of Russian Literature. London - New York, 1991.

Wachtel, Andrew Baruch, and Ilya Vinitsky. Russian literature. John Wiley & Sons, 2013

Wortman, R.S. Scenarios of Power. Myth and Ceremony in Russian Monarchy. Vol.2. Princeton, 2000.
Други източници

http://liternet.bg/; www.lib.ru; www.ruthenia.ru; http://magazines.russ.ru/; http://feb-web.ru/
Дата: 12.09.2017 г. Съставил:

проф. д-р Ренета Божанкова

1 В зависимост от спецификата на учебната дисциплина и изискванията на преподавателя е възможно да се добавят необходимите форми, или да се премахнат ненужните.


Каталог: images -> stories -> documents
documents -> До директора на риосв, гр. Плевен у в е д о м л е н и е
documents -> Съобщение за заявления за гласуване в местни избори на 25 октомври 2015 г
documents -> Регламент 1907/2006 Лице, което пуска на пазара Дата на издаване: 20. 07. 2010г
documents -> Lovech Rock Fest 2016
documents -> Спецификация на техническите характеристики на предложеното оборудване
documents -> Форма за съобщаване на инциденти/ потенциални инциденти с медицински изделия, в съответствие с чл. 104 от зми incidents/ potential incidents Report Form for medical devices, in accordance with art. 104 of mdl
documents -> Доклад за коригиращи действия от производителя, свързани с безопасността


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница